Joh. JANSEN, I PREDIKBEURTEN F. H. SMIT, Modes, mvmnmiÈM. Haarlem s Dagblad JVERKADE's 'Sft-, 11 11wterrejui FHOTOGRAFIE. Te H uur TE ItO©Pa Timmermans-Affaire, A.H. de Vriest. d. Rheed. M. den Ridder—JanseD d. OverledenJan Bakker 3 m. A. Harlingsveld l j. C- M. C. Wissing 82 j. T. Dekker 9 m. Haariemmerliede en Spaarn woude. Bevallen C. Vroonland—Cornelisse z. T. de Rooy—Lodder z. OverledenJ. Hoek m. 43 j. Schoten. Bevallen C. J. van den Raadt— Schouten z. Spaarndam. Bevallen J. Japinga—Markus z. W. Zandvoort—Jonker z. OverledenC. Vallentgoed d. 1 jr. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Spiegelmaker. Yergulder. Plaathandelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69 HAARLEM. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Apeldoorn, mr. W. Wiersma, advocaat en pro cureur te Apeldoorntot reserve- tweede-luitenant bjj het wapen der infanterie en wel bij het 7de regiment infanterie, de vaandrig F. W. Grebe en F. A. van Suchtelen van genoemd korps. Op bet daartoe strekkend verzoek van den tweeden-luitenant op non- activiteit J. J. Blussé van het wapen der iufanterie, aan dien officier een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De kapitein G. F. G. vau Door- nura van fiet 7e reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f1817 'sjaars. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf ran prjjs worden steeds gaarne ver strekt. Parlementaire Praatjes. Te 10 uren begonnen, werd de dis cussie over Justitie vry spoedig ten einde gebracht en het hoofdstuk aan genomen met de stemmen der socia listen tegen. En aangezien op 's Voorzitters voor stel over hoofdstuk V geen algemeen debat werd gevoerd, wyl de hoofd punten bjj de artikelen ter sprake kondeD komen, zaten we al heel snel in de Binnenlaudsche „Zaken." By de afd. Provinciën bepleitten de heer v. d. Borcb, Mutsaers en de Ras bet belang der prov. ambtenaren, voor hen vragend verhooging der tractementen en snellere bereiking der maxima. De beer Lobman, die terloops wees op de weuschelykbeid om mo gelijke vervalscbing van gemeente- obiigatiëu tegen te gaan, besprak de benoeming van burgemeesters, als niet steeds in overeenstemming met de wenschen der gemeentenaren en partijdig uit politiek oogpunt. Zoo verbood een burgemeester discussie over een onderwijzers ontslag waar mede hij het^met den antir. raad niet eens was. Spr. vroeg wijziging der gemeentewet. Minister Borgesius antwoordde, dat de gemeentebesturen zelf moesten waken tegen vervalsching der obli gaties: dat bij burgemeesterbeooe- mingen geen partijdigheid voorzat, doch de geschiktsten werden benoemd, dat een wettelijke bepaling om raads leden bet woord te doen nemen tegen den wil des voorzitters ondoenlijk was dat de MiD. met de Commissarissen zon confereeren over de verhooging der maxima. Toen ging het weder voort maar een traag gangetje, zoodat de Voor zitter de heeren aan het lachen bracht, met de mededeeling, dat nog 49 spre kers waren ingeschreven Excusez du peu Na vrij uitvoerig debat werd eeD amend.-Fokker om de aangevraagde gelden voor verbetering der Abdy- gebouwen te Middelburg, teneinde meer bureaulokalen te krijgen, niet toetestaaD, verworpen met 61 tegen 21 stemmen. (Tegen o.m. de beer Lief- tinck). Betreffende krankzinnigen-verple- ging en armwezen gaven enkele hee ren wenken. Do heeren van Asch van Wjjck (Ede) en van Heemstra vroe gen vooral vrijheid van verpleging voor waanzinnigen, in bepaalde ge stichten hunner lof der familie keuze of in het gezin. De heeren Nolens, Hartogh en Troelstra wezen op de fouten der armenwet. De tweede achtte een partieele herziening daarvan het meest geweuscht, de laatste vroeg een Rijksuitkeering aan de gemeenten die het zwaarst door het armwezen zijn gedruktook drong hij er op aan, dat de gemeenten zooveel mogelijk aan werkverschaffing zouden doen, dat de Reg. dit niet althans zou tegen werken. De Min. gaf ten antwoord dat bevrediging van alle geuite wen schen heel wat geld zou vorderen. Bij de herziening der armenwet zou de Min. de ontvangen wenken gaarne overwegen, nietjopziende tegen booger bijdragen uit de staatskas. Bij het art. de volkstelling van 1899 betreffende, drong de heer Troelstra aan op het maken van eeu werkloo- zeostatisüek, waarbij do heerTruyen een wenk gaf betreffende de beroep stelling der leden van een gezin. De heer Kerdyk en ook do Min. merkten den heer Troelstra op, dat een onder zoek naar de werkloosheid, bij de volkstelling, zonder eenige controle, weinig zou beteekenen. Bij een korte discussie over de drankwet, zeide de Min. een milde herziening toe. Heden (Zaterdag) 11 uur voort zetting. G. JK. Schouwburg. Naar Sonsbeek. Behalve door een zeer varieerend programma voor de pauze, zal de morgenavond te geven voorstelling door het bekende variété- en operetten- gezelscbap. directeur Henri ter Hall, vooral daardoor buitengewoon inogeD genoemd worden, omdat dan de 200ste opvoering van Henri ter Hall's met zooveel succes bekroonde revue-ope rette „Naar Sonsbeekzal gegeven worden. Waar men het tot een zoo respectabel aantal malen heeft- kuDnen brengen, is verdere aanbeveling vrij wel oyerbodig. In de volgende week zal zich voor de rechtbank te 's Gravenhage hebben te verantwoorden zekere H. W. Bos. Deze man ging met een wagen met koopmansgoederen rond, gaf voor dat by van de Blindeninriccting kwam en noemde tot staving daarvan namen van zeer bekende ingezetenen van Haarlem, die donateur van zyn onder neming zouden zijn. Door een en ander wist bij de mênscü8n te be wegen, voor een kwartje eeu lootje van hem te nemen, waarop zy dan allerlei kleinigheidjes kregen, die het geld lang niet waard waren. Slechts nu en dan won iemand een prijsje van eenige beteekenis. Op de terecbtzittin r zuilen o.a. als getuigen worden gehoord de Com missaris der Koningin ia Noordhol land en de burgemeester van Haarlem, van wier namen beklaagde heeft ge bruik gemaakt. krachtig voor het behoud dier boom en heeft verklaard BESLUIT De uitvoering van het bovenaange haald raadsbesluit, in zooverre het be treft den verkoop en het vellen der be doelde 17 iepen voor onbepaalden tijd uit te stellen en inmiddels eene proef te nemen of door het losmaken der aarde en het aanbrengen van goeden grond om de boomen en het doortrekken va-n den grasrand daar langs, de groei dier boomen en de ontwikkeling der toppen daarvan niet zal worden bevorderd. Jhr. L. C. van Panbuys, ambtenaar der West-Indische afdeeling aan het ministerie vau Koloniën zal op Zater dag 17 December e. k., des namiddags in het nieuwe lokaal voor Ned.-West- Indië by het Paviljoen alhier, een voordracht houden over de Bewoners van Suriname. Leden van het Depar tement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid hebben vryen toegang met hunne damesvoor belangstellenden zyn toegangsbewijzen beschikbaar. In ons nummer vau 5 dezer ver meldden wij ouder het hoofd uitsp ra ken Arrondissemeiits-Rechtbank, dat W. Sehoonheim en A. van Dam, die in staat van dronkenschap verkeeren- de, zoo woest met- een rijtuig haddeu ïden, dat gevaar voor derden is ontstaan, waren veroordeeld tot 14 en 7 dagen gevangenisstraf. Ter aanvul ling van dit bericht en ook om abui zen te voorkomen, doelen wy mede dat genoemde personen woonachtig zijn resp. te Utrecht en te Rotter dam, zooals in ons nummer van 22 November, waariu de zaak uitvoerig behandeld werd, is gemeld. Van de Philippijnen. Een officieel telegram uit Iatlië meldt dat een detachement inlanders in opstand is gekomen. Zes soldaten werden gefusilleerd. Ook te Tum- bao, Rio Grande, Lubungan en Ba- labae zyn oproerfjes ontstaau. Er zyn schepen heengezonden. Dc Boomen aan de Dreef. De heer J. Krol Kz. heeft thans in gediend 't navolgende ontwerp-besluit De Raad der gemeente Haarlem, Gelet op het in de zitting van 30 No vember jl. genomen besluit tot rooiing van een 17 tal iepen staande aan den Dreef. Overwegende, dat een desbetreffend request van den heer C. G. van der Meulen, strekkende tot het behoud dier boomen, tijdens de behandeling dier zaak niet ter kennis van de leden van den Raad was gebracht; Overwegende, dat zooals later is ge bleken, tot het voorstel om tot rooiing dier boomen over te gaan, niet is mee gewerkt door den heer L. P. Zocher, op wiens gezag als adviseur, bij vorige ge legenheden door de commissie voor den Hout en de plantsoenen herhaaldelijk een beroep is gedaan; Overwegende, dat genoemde heer in tegendeel schriftelijk zijne opinie heeft uitgedrukt, dat hij om tegemoet te ko men aan de publieke- opinie, een proef zou willen nemen om door eene doelma tige behandeling te trachten, die boo men nog gedurende een reeks van jaren een sieraad van den Dreef te doen blij ven; Overwegende, dat bekende deskundi gen in ons land een zelfde meening zijn toegedaan en er zijn, die niet schromen te verklaren, dat eerst een volgen de generatie aan rooiing zal behoeven te denken; Overwegende, dat overtuigend geble ken is, uit- dagbladen, requesten en ge sprekken, dat de publieke opinie zich Dr. van Deventer. Voordat wij meldden, dat er een hard nekkig gerucht ging, dat Dr. van De venter zou aftreden als geneesheer-di recteur van Meerenberg. heeft de Utrechtsche arts M. Prijes, volgens eene mededeeling in de „Echo" van 9 dezer, in het tijdsclmft „Psyche" een beoor deeling gegeven van de bekwaamheid en de geschiktheid van Dr. van Deven ter als krankzinnigenarts. Zijns inziens heeft Dr. van Deventer duidelijk getoond niet de man te zijn, aan wien men hot heil van 1300 a 1400 patiënten kan toevertrouwen." Uit het vervolg va-n het artikel blijkt, dat de heer Prijes de colleges van Dr. van Deventer heeft gevolgd. Hij criti- seert deze lessen op krasse wijze, be toogt dat Dr. Van Deventer alle ge schiktheid mist om met krankzinnigen om te gaan en geeft o. a. een staaltje, dat wij woordelijk weergeven, zooals de heer Prijes het mededeelt. Ik heb gezien, hoe hij een anderen patient die zekere reukmiddelen niet „verdragen kou, zoodat hij door den „reuk bewusteloos werd, die reukmid- delen voorhield, ten einde hem voor on- ,,ze oogen een toeval te bezorgen, het- „geen werkelijk gelukte. Maar ik kan „nog heden niet vergeten den angst, „dio uit dat gelaat sprak, tijdens de ge- „heele proef en begrijp niet, waar ie- „mand tot dergelijke proeven op krank zinnigen den moed vandaan haalt, in- ..dien niet gemis aan zedelijkheid de ..basis ervan is. Zulke dingen zag ik bij ..deze colleges in niet geringen getale. „Nooit viel het Van Deventer in, de „omstanders van lachen terug te hou- „denintegendeel, de dokter scheen de „zoog. komische voorvallen zelf niet on- .aardig te vinden. En toch valt het elk „gewoon, voelend mensch zeer moeie- „lijk, om de grappen van een krankzin- „nige te lachen." Wij deelen een en ander mede, omdat de schrijver voor zijn optreden een zeer gewichtig motief aanvoert, in de vol gende woorden „...Waar het er op aankomt een col- „lega- prijs te geven omdat het publiek „belang zulks wensclielijk maakt-, daar „zwijgen onze psychiaters en worden „daardoor tot medeplichtigen. Als zulk „een collega beschouw ik bv. den aits „J. van Deventer, geneesheer-directeur „aan het krankzinnigengesticht „Mee- ren berg."" Tegenover zulk een motief meenen wij de verdere verspreiding van het arti kel van den heer Prijes niet te mogen nalaten. Tooh stellen wij ons in de quaes!ie geenszins partij en om dat des te duidelijker te doen uitkomen, ontlee- nen wij nóg een fragment aan het arti kel, dat handelt over de zaak-Kievits die ndertijd nog al wat pennen in beweging heeft gebracht. Het luidt als volgt „Ik breng in herinnering de zaak- Kievits, een geval van opsluiting van „een niet-krankzinnige te „Meerenberg," „waarvan uit de een. leek toevallig in ban den gespeelde aauteekeningen tem dui delijkste is gebleken, dat zich geen ver schijnselen van krankzinnigheid had den voorgedaan, hetwelk door Van De- „venter e. a.. „tot op heden nog niet .wetenschappelijk is weerlegd" en waar bij alleen grove insinuatie-s, de laatste toevlucht in dergelijke gevallen, als te- „genbewijsmiddel dienst moesten doen." Wij verklaren ronduit, het met deze beschouwing geenszins eens te zijn. Ner gens blijkt, dat de heer Prijes uit e gen waarneming heeft opgemerkt, dat de heer Kievits niet krankzinnig was. Steunt hij dus alleen op de bewe ring van den „leek", die de aanteekei- ningen toevallig in handen kreeg, dan wenschen wij te vragen of een serieus medicus zulke verklaringen enkel en, alleen mag baseeren op de meening van een .leek. Wij meenen van niet en dat te eer- dei', omdat andere leeken wel degelijk den indruk hebben gekregen, dat de heer Kievits krankzinnig was. Naar wy vernemen zyn de leerlin gen der Ryksnormaalschool alhier die zich aan het examen voor vrye- en orde oefeningen hebben onderworpen, allen geslaagd. IJmuiden. In een te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering der naaml. vennootschap „Stoom- Trawler Visschery IJmuiden" is up voorstel van het bestuur besloten de statuten zoodanig te wijzigen, dat onder de voorgeschreven jaarlijksche afschrijvingen wordt opgenomen een bedrag van f1000, als afschrijving op de waarde van werk- en stoomketels, en dit zóólaug tot er een ketelfonds van f8000 gevormd zal zijn. Vervol gens werd 'het bestuur gemachtigd om zoo noodig eene hypotheek te sluiten op het onroerend goed der vennootschap in verband met een plan voor het bouwen van eene eigen ijsfabriek. Ten slotte werd in de plaats van den heer Kievit, die zijn mandaat ter beschikking had gesteld, tot com missaris benoemd de neer J. J. Vrie- sendorp Jzn. De vooratter meende dus, dat niet achter den kapitein om, den consul iets gevraagd was. De kapitein antwoordde, dat hij een paar dagen niet bij detn con sul geweest was, on dat, toen hij hem weer ontmoette, hij gehoord had van de vraag van de reederij. De voorzitter sprak ook de meening uit. dat als de kapitein had willen gaan, het volk wel zou hebben toegestemd, dat er dus geen sprake van was geweest dat de equipage geweigerd had te vertrek ken. De kapitein herhaalde aJs de vorige keer, dat gezegd was, als u niet gaat, gaan wij ook niet. De uitspraak zal later worden me degedeeld. (Ongecorrigeerd.) Bennebroek. De kinderen der o. 1. School, alhier, werden een dezer dagen aangenaam verrast door het bezoek van een paar vriendelyke dames, die hun lekkernijen, speelgoed, scheurkalenders en boekjes kwamen aanbieden, als een ware ver rassing na St. Nicolaas. Ned. Chr. Geh. Onth. Bond. De afdeeling Haarlem van boven- geuoemden bond zal a.s. Woensdag 14 December in de groote zaal van „Felix Favore" een Vol kst eest avond geven, waarop zullen medewerken de heer E. Meuleman van Zwolle, die evenals ten vorige jare met zooveel succes, nu weder eene vertooning van lichtbeelden zal houden het Fanfare corps der Haarlemsch Jongelings- vereeniging Pred. 12la, Directeur de hoer Georg Smraidt, en de Chris telijke Geheel-O.'it.houders Zangver- eeuiging „Excelsior", Directeur de heer H. LaDgendonk. Het behoeft voorzeker geen betoog, dat dit een genotvolle avond zal wor den. En daar deze afdeeling in dit seizoen slechts twee volksfeestavon den denkt te organiseeren en de pry's der toegangskaarten zoodanig is ge steld, dat hy binnen ieders bereik ligt, zullen ongetwijfeld dien avond een groot aantal belangstellenden bunno schreden naar „Felix Favore" richten. Aan de leerlingen der beide hoogsto klassen der kostelooze scholen wor den toegangskaarten voor de licht beelden-vertooning, uitgereikt. RECHTSZAKEN. De quaestie met het Stoom- baggersehip „Indramajoe." Vrijdagavond werd voor den „Raad van Tucht voor de Koopvaardijschepen" zitting houdende in het Palcis van Jus titie tc* Amsterdam, voortgezet het on derzoek in de zaak van heer G. Schulze, ;ezagvoerder, die in opdracht hebbende het Sloombaggersehip Indramajoe van Haarlem naar Tandjong Priok te bren gen, daaraan slechts voldaan had' tot Adieu. Zooals men zicli herinneren zal, was door allerlei tegenspoed, aan de machine, de reis vertraagd tot de W. moesson was doorgekomen en toen had de gezag voerder wel de reis van Aden naar Co lombo aanvaard, maar had er door het weder en omdat een deel der kolen, aan dek opgeladen, weggespoeld was zich gedwongen gezien terug te keer en. Toen hij dit aan de reederij van het schip meldde, was hein de vraag gesteld of men ook liever een anderen kapitein zou zenden, en de heer Schultz had daar op, in de mccning, dat men veronder stelde, dat die opvolger wel in dien moesson de reis kon maken, toestem mend geantwoord. Vrijdagavond werd gehooid de machi nist D. van Heest, die behoord heeft tot do equipage daarna uit Holland uitge zonden om de reis met de Indramajoe- to vervolgen. Deze deelde mede, dat de Indramajoe nog vijf of zes weken te Aden gelegen had voor de reis vervolgd was. De ma- chine was uit elkaar genomen, en er was een verschansing om het schip ge maakt. Get. wist niet of de Conrad' daartoe last had gegeven. Voor het ver trek is het schip nog eens schoonge maakt en is proef gestoomd). Met alle krachten bij liep men 34 mijl en ge bruikte per etmaal pl.m. 4 ton steenko len. De Indramajoe is in 16 (lagen naar Colombo gekomen, maar had nog op een dag vertraging gehad omdat er nog zwaar weer was. 't Bleek dus goed. dat de verschansing was aangebracht. Men had pl. m. 95 ton steenkolen kunnen, laden, een gedeelte lag meer aan dek. De reis van Colombo naar Tandjong Priok had 14 dagen geduurd. Men had veel nut van 't zeilvermo- gen gehad, want voor men. in Colombo was, waren van een wiel de tanden weer stuk. Op de vraag, of de raderen nu beter hielden werd geantwoord, dat men nu ook smeerde met was en terpentijn, ter wijl de vorige machinist potlood en vet gebruikte. Dab rad, waarvan de tanden braken was nog met potlood en vet ge smeerd. In Aden was ook nog een razeil ge kocht. De kapitein Lukien, die kapt. Schultz verving, moet dadelijk gezegd hebben, dat hij niet dadelijk in den moesson zou weggaan. Nu werd den kapitein Schultz in de gelegenheid gesteld vragen te stellen deze merkte alleen op, dat wel de hem vervangende gezagvoerder kisten met tanden en gereedschap had meegekre gen, maar daar hij zelf met ijzeren rar deren vertrokken was, had het geen raison houten tanden in voorraad mee te nemen. De gezagvoerder verklaarde verder geen volmacht of lastbrief te hebben ge had. Had hij er een gehad, dan zou de reederij de copie nog moeten hebben. De secretaris las nu een brief voor va,n d reederij cl.d. 28 November, waarin stond, dat als de kapitein zijn volmacht overlegde, men zou zien, dat hem alles vrijheid was gelaten. De gezagvoerder zeide, zelfs geen bij zondere besprekingen te hebben gevoerd. Nu kwam nog de telegramquaestie aan de orde. Het bleek, dat op 13 Juli de heer Schultz aan de reederij had ge telegrafeerd, dat hij uit zee terug was en instructie vroeg. Op 14 Juli had de reederij geantwoord, dat hij schip moest schoonmaken en tuig verai eerderen om desnoods gedeelte te zeilen, of dat men soms andere kapitein moest zenden. Op 15 Juli antwoordde de heer Schultz, zend andere kapitein, stuur man enz. Toen had op 15 Juli de ree derij een den consul geseind, waarom het schip niet vertrekken kon. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 9 Dec. P. A. v. d. Loeff en J. M. P. Pronck. Bevallen 8 Dec. J. B. van Emmerik Mom d. 9. G. F. Hagebout—Hom mers z. C. Spoor—Monné z. M. G. Tb. H. Hemen—Tijken d. A. J. Pescbar—Koster z. 10. W. S. P. Kjoon—Robin z. A. Boerkoel—de Jonge z. C. v. D\ikRobin z. Overleden 8 Dec. C- C. Verdoorn 2 m. d. Rozenpr. str. ^koek is smakelijk, voedzaam, P plichtverteerbaar en gezond. De~ J verpakking houdt den koek P stofvrij, belet onnoodige ^raking met de handen en is^ Mdaarbij nog aardig voor kin-P P deren, omdat zij geïllustreerd fe Rrhftnr het ptimiAt van hciW is. Scheur het étiquet van hetl carton af, dan ziet gij depren-p tjes, of het spel, dat er op is ge-^ drukt. Prijs30 Ct. per stuk. w In kruiden.- en co mest. winkels verkrijgbaar. YERKADE Co., Zaandam. P Leftterom Stuns* Ons bericht omtrent Johanna van Woude eischt eenige nadere toelich ting, schryft de Tel.: Volgens mededeeling van bevoegde zijde heeft J. v. W. zich onderwor pen aan het vonnis der arrondisse mentsrechtbank te Haarlem, waarby, ten verzoeke van den man. de schei ding tusscben tafel en bed werd uit gesproken. Het appèl daartegen, door Johanna van Woude ingediend, is door haar ingetrokken en alleen omtrent enkele bijzonderheden, de scheiding betref fende. is een minnelijke schikking getroffen. op ZONDAG 11 December 1898 Zandvoort. Voorm. 10 ure. Hulsman. Nam. 6V2 nar Hulsman. Bouwkundige, 4, WilsonspleiH 4, De Cursus in Bouwkundig Tee kenen is aangevangen Dinsdag 4 Oc tober. Zij, die daaraan alsnog willen deelnemen, kunnen zich aan bovenstaand adres vervoegen, al waar alle mogelijke inlichtingen worden verstrekt. Gevraagd met Febr. eene fatsoenlijke Keukenmeid, P. G., goed kunnende koken en werken. Brieven onder No. 1393, aan den Boekhandelaar H. N. MUL, Kruisstraat 25. In eene fijne Modezaak (Dames hoeden) alhier, wordt gevraagd, eene bekwame Eerste Modiste, en eene Winkeljuffrouw, op de hoogte van het vak en flink verkoopsier. Goede getuigschriften vereischte. Br. fr. onder No. 1875 aan het Bur. van dit Blad. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 13 Dec. 1898, des na- middags van 1—2 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 2 Lemmens. a. Prelude. b. Cantabile. c. Allegro eon fuoco. 2. Andante (4e Symph.) Mendelssohn. 3. Preludium en Fuga. Bach. 4. Canzonetta Rheinberger. 5. CommunionOuilmant. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 6 Dec. van Gen na. Het stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Arast., arriv. 8 Dec. te Genua en vertrok denzelfdeo dag. Het dubbelschroefstoomschip Sta tendam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotterdam naar Newyork, pass. 9 Dec. des naai. 4 u. 30 m. Lizard. Het stoomschip Spaarndam, van de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, arriv. 9 Dec. te Rot terdam. Zie vervolg Advertentïën in liet tweede blad. Pension aangeboden op een der netste standen te dezer stede, voor een Heer of Dame, rnet huiselijk verkeer en vrije slaap kamer. Brieven lett. O. Boekh. A. VER- NO UT, Warmoesstr. 10, Haarlem. TE KOOP, te Overveeii. Zeer aangenaam: ge legen aan tien Zijivyeg, in de onmiddeügjke na bijheid! wan het dorp. information te beko men bsj i. BOS&ASSSP, Behanger, Oaerveeis. IT es m-uutti»: Aan de Du ven voordestraat, Hee- renhuizen met Tuinen, 8 Kamers, Serre, Keuken en Kelder, f400,— p. jaar. Direct of' later te aanvaar den. Adres Pension «Minervao, Parklaan 86. H?© Huur: Een HUIS, Assendel verst raat a f2,35 per week. Te bevragen Brouwersvaart 110. Geboren: GEZINA MARIA GEERTRUIDA. J. HENSEN. M. G. Th. HENSEN- Tijken. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onze geliefde Zuster, be tuigen wij onzen hal telij ken dank. J. KOPER en Echtgenoote. Wed. P. J. EGOKoper. Haarlem 9 December '1898. J. Pörtzgen, Koiiingstx-aat No. 38. Opname instantmée. Specialiteit m Kinderportretten. Onverganke lijke Portret vergrootingen. Het Atelier is dagelijks geopend bij elke weersgesteldheid. Zeeppoeder rnet het „ANKER" s een nationaal product, bevordert den Ne- derlandschen arbeid en be vestigt den roem der Hol- landsèhe zindelijkheid. Gebrs. DOBBELMANN, N ij nr e gre n. 2 prachtige KAMERS en SUITE, zser ruim, met Balcon en flink uitzicht, goed gemeubileerd, liefst zonder Pension. Fr. Br. letter B aan het advert, bureau van J. J. SMITS, Ged. Oude Gracht 121 alhier. Om gezondheidsredenen te Koop, een sedert 30 jaren bestaande met inbegrip van Woonhuis, Sehti- ren. Stoom-houtzaagbank enz. Te bevragen bij C. v. REIJEN- DAM, Spaarndam. 8 beste Boeken door geforceerden Uitverkoop te zamen voor fl.50. 4. Het Boek over Spijzen en Dranken, en over honderde dingen die dagelijks gebruikt worden. 2. De kunst om met f 1500 's jaars gehuwd,fatsoenlijk te kunnen leven. 3. Waar blijft mijn geld, Hand leiding v. huishoudelijk boekhou den. 4. Hoe Juffrouw Severn leerde- Koken. 5. Hoe ik mijn kinderen groot bracht. 6. Dat getob met onze Dienst boden. 7. Hoe en Waarom Raadge vingen op allerlei gebied. 8. De macht van den geest, ge zondheidsleer der ziel. SCHATTEN, ja schatten zijn er voor elk mensch in te vinden. De 8 Boeken worden uitverkocht voor slechts f4.50 bij D. BOLLEr Bazaar van Goedkoope Boeken té Rotterdam. Toezending franco na ontvangst postwissel van f4.50,; waarop vermeld«8 beste Boeken».

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2