schen by tegenwoordig, meest koop lieden. Een prachtige brillant bracht 925 fr. op. Een aaotal kostbare da meshorloges, voor 't meerendeel echter zeer beschadigd, brachten van 20 tot 335 francs op. Twee haarnaalden van goud brachten 40 francs op. Een hoopje halfgesmolten goad en zilver geld, waarde aan gewicht 173 fr. bracht 319 fr. op. Men gelooft, dat de geheele verkoop een paar duizend francs zal opbrengen. Het allerlaatste zal verkocht worden een amalgama, uit goud, zilver en juweelen bestaande, waaraan nog eenige stukjes verkoold been zyn bevestigd. De opbrengst zal 30 jaar ter be schikking worden gehoudeD van hen, die het eigendomsrecht op de ver kochte voorwerpen alsnog zullen kun nen bewijzen. Daarna vervalt het geld aan den Staat. Overstrooming te Petersburg. Petersburg werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag door een over strooming bezocht. Het water steeg bij den vloed plotseling, en rees tot negen voet boven den normalen stand. De laaggelegen gedeelten van de stad stonden Vrijdagochtend onder water, en bet verkeer geschiedde door booten en vrachtwagens. Het water zakte langzaam. Van verlies van menschen- levens is nog niets bekend. Een aan tal riviervaartuigen is v» rongelukt en veel schade veroorzaakt. Een oude schuld! Een metselaarsbaas in een Duitscbe stad ontving dezer dagen uit Amerika een aangeteekenden brief, die 60.07S mark aan bankpapier bleek te bevat ten. maar zonder aanwijziging wie de afzender was. Vermoedelijk is dat geld overgezonden door zijn voor- maligen vennoot, die voor bijna 30 jaar met 12,000 mark onverhoeds ver dween en sedert niets van zich liet hooren. Voor eenigen tijd ontmoette de metselaar op reis een paar Ameri kanen en sprak met hen over dit oud geval, en toen herinnerde zich een van hen dat te Chicago een zeer rijk koopman woonde, die denzelfden naam droeg als de ontrouwe compagnon. Het "heeft allen schijn, dat die heeren na hun terugkeer dien persoon hun ontmoeting hebben medegedeeld en hij nu zijn schuld met rente op rente heeft willen afdoen. In 's vijands handen. Uit Barcelona wordt gemeld: Met den trein van Madrid kwam hier Donna Maria Luisa Inigo aan, de heldin van Punta Brava. Ik hield haar voor een oud vrouwtje van in de zeventig jaar, zoo ellendig en ver vallen zag zij er uit, hoewel zij nog geen veertig jaar oud is. Donna Inigo woonde op haar suiker-plantage te Mauri op Cuba, toen haar woning door een troep insurgenten werd be stormd. De echtgenoot van Donna Inigo en haar twee zonen werden tijdens 't gevecht gedood. Daarna wilde men Donna Inigo dwingen „Leve 't vrije Cubate roepen, doch zij riep in plaats hiervan „Leve Spanje!" De chef der insurgenten vloekte daarop op Spanje. Donna Inigo vloog den man naar de keel en met duim en wijsvinger rukte zy hem een oog uit. De vrouw werd daarop vreeselyk mishandeld. Men sneed haar de oor lellen af, om haar brillanten oorknop pen te stelen en hakte haar een paar vingers af om haar kostbare ringen machtig te kunnen worden. Met een sabel werd zij geskalpeerd en daarna met vijf kogels doorschoten. Toen liet men haar voor dood liggen. De Span jaarden, die haar vonden, hielden haar dan ook voor dood, doch het hart klopte nog flauw, zy werd naar het lazareth gebracht en na elf maanden was zy in zooverre hersteld, dat zij weder spreken kon. Thans is zij nog altyd zwak en ziekelijk en hoopt een pensioen te kunnen verkrijgen, waarop zij als dochter van een Spaansch olficier recht heeft. gen die tot dusverre om den slecht- sten stand in deze competitie dongen. Gisteren heeft H. B. S. zich ten koste van de H. F. C. weer flink omboog geheven. Met half time hadden de Haarlemmers de leiding met 1 tegen 0. Na de rust waren de Hagenaars iets sterker en speelden bovendien met meer geluk dan hunne tegen- party. Zy scoorden 3 keer, terwijl de eerste goal het gevolg was van een strafschop. H. F. C. moest zich met één goal blijven tevreden stellen en verloor dus met 1 tegen 3. In de residentie speelden ook een haarlemscbe en baagsche club tegen elkaar. De H. F. C. „Haarlem" en de Haagsche Voetb. Ver. ontmoetten el kaar" op het nieuwe veld der laatst genoemde club. Het resultaat was een gelyk spel 22. Tegen een der goals van Haarlem werd een protest inge diend. „Rapiditas" van Rotterdam verloor te Amsterdam met 2 tegen 3 van „R. A. P." De stand van de competitie is nu als volgt: d rr J N O O N O «5 Ongeluk te Barcelona. Zaterdag stortte te Barcelona een riool, waaraan men bezig was te bou wen, in. Achttien werklieden kwamen om het leven. De ramp wordt toege schreven aan doorsypeling van het water. De transvaalsclie troepen. De correspondent van de Daily Mail te Kaapstad seint een telegram over, Maandag door hem te Johannesburg aangeboden, maar onderweg (naar by voorgeeft) door de Transvaalsche regeering als gevaarlijk voor den staat opgehouden. Volgens dat telegram zou de strijdmacht van Joubert in het Zoutpansbergsche geheel tuchteloos huishouden, weigerend Jouberts be velen op te volgen, en ongewapende Kaffers, zelfs vrouwen en kinderen, neerschietend. De geheele veldtocht van de Boeren tegen de Kaffers zou mislukt zyn; Mpefoe is niet overwon nen; integendeel, hy bezet thans een sterkere stelling in het gebergte. Vele Transvaalsche officieren moeten wegens insubordinatie terechtstaan voor den krijgsraad, Joubert is bedlegerig, de Transvaalsche troepenmacht moet te- rugkeeren, om gereorganiseerd te wor den en na Kerstmis een nieuwen veld tocht te beginnen. 02 W <N <N a a H 5? Hockey-wedstrij d. De „Amsterdamscbe Hockey- en Bandy' Club" begaf zich met een onvolledig elftal Zondag naar Velsen om de eerste match om het kampioen schap te spelen tegen de „Velser Hockey en Bandy Club". Het spel w-as in het begin onge veer gelijk, hoewel de Vélsenaren dadelijk na het begin 2 goals maak ten. De stand bleef zoo tot half time. Velsen won ten slotte mooi met 5—1. Zesdaagsclie niartelwedstrijd. Alsof de vertooning van den 6 -daag- schen wielerwedstrijd te New York op zich zelf al niet ergerlijk genoeg was, is tusschen de bedrijven door Zaterdagmorgen nog een tooneeltje afgespeeld, dat alleen bij de Yan kees kan plaats hebben zonder al- gemeene ergernis en verontwaardi ging te wekken. Dien morgen stapte Miller, toen reeds de ver moedelijke winner, van zijn rijwiel af, om zich ten aanschouwe van bet publiek in het huwelijk te laten ver binden met mej. Hanson. Na afloop der korte plechtigheid? stapte hy weder op zijn wiel. Zeven uur voor het einde van den stryd wTas de stand als volgt: Miller 3167 KM., Waller 3099 KM., Pierce 3006 KM., Albert 2894 KM., Gimm 2832 KM.. Lanson 27S2 KM., Aranson 2744 KM. en Nawn2725KM. Sport en Wedstrijden Voetbal. Zondag werden drie wedstrijden gehouden door de clubs uit de weste lijke lste klasse competitie. Te Heemstede werd gespeeld tus schen de Haarl. F. C. en H. B. S. uit 's Gravenbage, beide vereenigin- Vervolg Stadsnieuws Stukken voor den Gemeenteraad. Ter voorziening in de vacature, ontstaan aan de kostelooze school lett. D., tengevolge van de benoeming van mej. M. P. Duval tot onderwijzeres 2e kl. aan de Opleidingsschool voor- meisjes, is het volgende drietal op gemaakt: 1. mej. M. Klok, Anna Paulowna, 2. mej. C. F. D. Ruper- tus, Sloten, 3. mej. M. Kwetser, Vel sen. Ter voorziening der vacature, welke met 1 Januari a.s. in de Commissie van Toezicht op het Stedelijk Mu seum zal ontstaan door gewone af treding van den heer C. J. Gonnet, worden aanbevolen door genoemde commissie, de heeren C. J. Gonnet en J. Krol Kz. donateur mocht worden gesteund, daar iedere jonge vereeniging dezen steun ten hoogste noodig heeft. Hierop werd der vereenigingnamens de dames-leden met een toepasselijk woord van ééne der dames, een banier overhandigd. De waarnemend presi dent bedankte de dames uit naam van het bestuur en ook uit dien van de heeren werkende leden en hoopte, dat de vereeniging steeds mot eere op deze banier mocht nederzien. Na een „Lang leven de dames van Dindua," sloot de spr. zyn toespraak; waarna direct met het programma een aanvang werd gemaakt. Tot onzen spyt konden wy slechts een klein ge deelte bijwonen, doch de indruk, dien wy kregen van de nummers door ons gehoord, was zeer gunstig. Vooral het lied „Nederland en de Zee" door het koor met pianobegeleiding ten geboore gebracht, werd zeer verdienstelijk ge zongen. Ook de solo voor viool door den lieer J. v. d. Steeg uitgevoerd, getuigde vau flinke studie. Beide num mers werden met luid applaus begroet en wij durven dan ook gerust zeggen dat wanneer het overige gedeelte van net programma even goed is afgewerkt, deze avond wel geslaagd mag worden genoemd en het bestuur met voldoe ning op haar eerste uitvoering mag terugzien. „Bataaf." Bovengenoemde Gymnastiek- en Schermvereeniging gaf Zaterdagavond haar tweede jaarlyksehe uitvoering in de groote zaal van „Felix Favore." De heer C. van der Ham hield een korte openingsrede, waarin bij allen hartelijk welkom heette. Hierna werd met het zeer varieerend programma een aanvang gemaakt. De serie vrye oefeningen was goed ingestudeerd en werd dan ook flink en accuraat uit gevoerd. Ook aan het parterre-rek werden verschillende fraaie- en kracht oefeningen te zien gegeven, die alle met applaus werden begroet. Na de pauze werd door eenige leden de bekende „Kramersmarsch" voorgedragen, die, getuigen het aan houdend gelach en daverend applaus, zeer in den smaak van de aanwezi gen viel. Niet minder succes werd ingeoogst met de verschillende fraaie standen (pyramiden) door de leden ten uitvoer gebracht, en waarvoor den Directeur voorzeker alle eer toe komt. De heer Schouten gaf tusschen de verschillende nummers door eeue ver tooning van zijne prachtige lichtbeel den, waarmede by zich eveneens in den bijval van het publiek mocht ver heugen. Hiermede was het programma afge werkt, eu toen gingen de voetjes van den vloer en dat duurde heel lang. Neutraal Gemengd Koor D. I. N. D. U. A. Bovengenoemd koor, dat slechts één jaar bestaat, gaf Zaterdagavond onder leiding van den Directeur, den heer W. J. van Tienen reeds zijne eerste uitvoering in de „Groote Vauxhall" alhier. Een der bestuursleden hield by ontstentenis van den President eene korte openingsrede, waarin spre ker allen hartelijk welkom heette. Tevens herinnerde hij er aan hoe op initiatief van eenige personen deze vereeniging ongeveer één jaar geleden werd opgericht, en hoe zy nu onder de bekwame leiding van den directeur reeds zoover was gevorderd, dat zy Zaterdagavond eene uitvoering kon geven. Spreker bracht dan ook een woord van hulde in de eerste plaats aan den Directeur en ten tweede aan de werkende leden, die steeds met lust en ijver gestudeerd hadden, om deze uitvoering zoo goed mogelyk te doen slagen. Tevens hoopte hij dat de vereeniging door toetreding van ele personen, als kunstlievend lid o Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier. CONCERT op Vrijdag 16 Dec. 1S9S, 71 j uur, in de Muziekzaal der Sociëteit „Vereeeniging," met mede werking van Mevr. S. Groes—Spoor (sopraan) alhier, den Heer Herman Meerloo (Viola d'Amore) van Am sterdam en het kwartet Onder Ons, alhier. Begeleiding: de Heer Pliilip Lootsalhier. PROGRAMMA. 1. a. Koninginnelied Ph. Loots, b. Aan Koningin Emma Ph. Loots. (Koor). 2. Recitatief en Arja uit „die lustigen Weiber von Windsor" (sopr.) O. Nicolaï. 3. Sonate (Viola d'Amore) a. Cantabile, b. Allegro, c. Air. d. Meuuetto Aiillio Ariosti (genaamd Pater Ottilio, 1660—1728). 4. a. Ibr liebeu Vöglein L. Menager. b. Dn bist mein Traum in stiller Nacht, (kwartet) Carl Hoff mann. 5. Levens- hymne (koor) R. Hol. 6. a. LiebeFV. Schubert, b. Die Nacht Fr. Schubert, c. Die falscbe Pepita Ad. Muller (koor.) 7. a. Nachtegaalsliedje J. J. H. Verhuist, b. Lijsterbessen J. J. H. Verhulst (Twee liederen uit Kin derleven). c. De Roos B. Zweers. d- Een Liedje Oottfr. Mann (sopraan). 8. a. Plaisir d'Amour Martini (1780) b. Andante en Menuet Melandre (1770), (Viola d'Amore). 9. a. Ver geet my nietjes G. Hamm. b. Mei planting W. H. C. Schmölling (kwar tet). 10. Onweer (koor) F. Êoeshe. van den avond, wij kunnen ter oplos sing van de vraag, waarom het orkest zoo wonderlijk bezet was, een en ander mededeeleu. Voor den aanvang van de voorstel ling was de traditioneele heer in zwarte rok voor het voetlicht gekomen en had de toegevendheid voor het orkest inge roepen, omdat bij het vervoer van de instrumenten een ongeluk met den wa gen was gebeurd, waardoor een gedeelte niet was aangekomen. Men hoopte even wel, dat ze met een volgenden trein alsnog zouden aankomen. 't Verhaal klonk vreemd; niettemin keken goedgeloovige lieden al eens het spoorboekje in, om te weten te konien hoe laat volgende treinen de veronge lukte blaasinstrumenten zouden kunnen aanbrengen. Maar toen de tijd verstreek en de kapelmeester, wel verre van eens een oogenblik aan de deur te gaan "tu ren naar de ontbrekende kopermonden, integendeel de verschillende tafreelen haast zonder Uisschenpoos, liet afspelen, toen werden de aanwezigen een beetje wantrouwig en bleek ons ook, bij na vraag in de pauze, dat de instrumenten wol compleet waren, maar dat een ge deelte van dc muzikanten liet werk had gestaakt. Natuurlijk zat er een geldquaestie achter. Zo hadden betaling gevraagd en zonden die Zondagochtend krijgen, maar hadden zich Vrijdag en Zaterdag op cle repetities lastig gedragen... enfin, hoe het precies in elkaar zit, beslissen wij niet, maar zeker is, dat meer dan de helft van 't orkest ons Haarlemmers in de steek had gelaten. En zelfs had, naar 't scheen, de dirigent moeite om het strijk-quintet dat nog meegekomen was, aan den arbeid te houden. De aan voerder deat eerste violen kwam in 't orkest, nadat een van de voorspelen al begonnen waseen andere violist ver scheen met zijn hoed op; men kon ellc oogenblik verwachten, „que la bataille finirait faute de combattants". Maai* ten slotte kwamen we gelukkig aan de gevangenis-scene en de apothéose en gingen naar huis met de vrees, dal we zooal niet een sterfbed hadden gezien, dan toch in aanraking waren geweest met een ernstigen aanval van de kwaal, waaraan dc Xcderlandsche Opera sinds hare geboorte lijdende is geweest. Populair Concert. Het populair concert in de „Ver eeniging" gisterenavond was ais ge woonlijk druk bezocht. De heer lvriens weet zyu programma zóó te kiezen, dat de muziek de aandacht der toe hoorders voortdurend blyft boeien. De heer en mevr. Jean en Marie Montré gaven alleraardigste voordrach ten ten beste eu werden telkens luide toegejuicht. Wij verwyzen naar de achterstaande advertentie-betreffende E. van Dyk's tafelbeschuit n bussen. „Door Inspanning Uit spanning". De uitvoering door bovengenoemde tooneel-vereeniging Zondagavond in de groote zaal der sociëteit „de Kroon" gegeven, is in alle deele goed ge slaagd. Opgevoerd werd bet tooneel- spel „Lazaro de Veehoeder". Het succes met dit stuk behaald, was even groot, zoo niet grooter dan met de opvoering van „Ines da Castro". Wanneer deze vereeniging op den eenmaal ingeslagen weg voortgaat, zal zij zonder twijfel steeds in bloei blyven toenemen. Ned. Opera. De Faus t-voorstelling van Zaterdag avond door de Ned. Opera kon beter onbesproken blijven. De opvoering leed ten zeerste onder de uiterst gebrekkige bezetting van het orkest-een allerma- gerst strijkkwintet, een fluit, een klari net, een cornet, een til angel en pauken aangevuld en bijeengehouden door een piano. Dat onder deze treurige om standigheden van het welluidende, het bevallige en vooral het schitterende in Gounods muziek niet veel terecht kwam laiat zich denken. Ook aan de andere zijde van liet voet licht viel niet veel voor dat bizonder vermeldenswaard is. De bezetting was, wat de hoofdrollen betreft, niet beter dan wij bij vroegere opvoeringen ge woon waren. De heer E. Florissen kon ondanks zijn sonoor geluid, evenmin een Orelio doen vergeten als de debutante Fannie Francisca een Engelen-Sewing of zelfs een Tijssen-Bremerkamp. De Faust-partij vond natuurlijk bij den heer Frans Phlippeau een zeer beschaafd mu zikale behandeling, al kwam mij de klank der stem wat minder frisch voor dan anders. Voortreffelijk mag heeten de wijze warop Mej. Solins zich van haar taak als S i e b e 1 kweet. Zij heeft met dit kleine rolletje zeker niet het kleinste deel tot het succes van den avond bijge dragen. PHILIP LOOTS. Bepaalt zich de heer Loots uit den aard der zaak tot het muzikale gedeelte leden, hebben zich van hunne moeielijke taak gekweten op eene wijze, die alle lof verdient- Een prettige, opgewekte geest heersehte gedurende al dien tijd in de kegelzalen, geen wanklank werd er gehoord. Eén roep is er bij alle kege laars liier te lande opgegaan over dit concours, dat in allen deele zoo uitste kend geslaagd is. Vele en prachtig wa ren de uitgeloofde prijzen. Met animo is van 13 November tot 11 December gekegeld en menig spannend oogenblik werd door de kegelbroeders doorleefd. Vooral met den dag van gisteren was dit het geval, toen de beste kegelclubs liier te lande om den eereprijs hebben gekampt. Van do 15 prijswinnende clubs waren de 12 onderstaande vereenigingen opgekomen, die het volgende aantal hou ten wierpen „Amsterdam", Amsterdam 241„Eu- tre Nous'", Amsterdam 227 ..Germania"' Amsterdam 261,.M. O. P." Arnhem 229 „De Amsterdammers", Amster dam 250; „Recht naar 't doel" Rotter dam 264 „Oranje Kegelclub." Amster dam 281 „Hard gaat ie". Haarlem 268; „M. O. M." Haarlem 184 „D. O. G." Den Haag, 246„De Kroon", Haarlem 281, en „De Maas" Rotterdam 263. De uitslag is dus als volgt „De Kroon", waarvan de som dea- eindcijfers hooger was dan die van de „Oranje Kegelclub", lste Eereprijs. eene groot verguld zilveren medaille met 5 verguld zilveren clraagmedailles, met 281 houten. „Oranje Kegelclub" Amsterdam, 2en eereprijs. groot verguld zilveren medail le. „Hard gaat ie" Haarlem 3en eere prijs, verguld zilveren medaille en „Recht- naar 't doel" Rotterdam 4en eero prijs, zilveren medaille. De volledige uitslag van den personee- len en vrije baanwedstrijd deelen wij nader mede. Alleen zij gemeld dat de heer J. de Jongh te Noord-Scharwoude den. eei-sten prijs in. den personeelen wedstrijd verwierf met 45 houten in de 6 ballen, terwijl de drie hoofdprijzen in den vrije baamvedstrijd ten deel vielen resp. aau de heeren Vuyk. Mertens en Beckering te Rotterdam met- resp. 79, 76 en 74 houten. Het bestuur van de vereenigiüg tot verpleging van lyders aan vallende ziekte alhier, beeft dezer dagen be sloten, om naast liet pas in aanbouw zynde nieuwe gebouw Silo nog een ander vau dezelfde afmeting by te voegen, wegens de toeneming van bet aantal patienteu. De gemeente Amsterdam zal er voertaan al hare lyders aan de ziekte doen verplegen tegen f 300 per pa tient. Ned. Clir. Geli. Onth. Bond. In ons bericht over de te houden Volksfeestavond in Felix Fa vore door de afdeel iDg Haarlem van boveuge- noemden bond op Woensdag 54 De cember a.s. des avonds te 8 uur (zie ods nummer van 12 dezer) staat ver meld, dat aan de leerlingen der beide hoogste klassen der kostelooze scho len toegangskaarten voor de lichtbeel-1 den-vertooninx worden uitgereikt. Hieraan moeten wy nog toevoegen, I dat deze kaarten niet toegankelijk zyn voor den Volksfeestavond, maar alleen voor eene samenkomst van kinderen, welke des avonds van 5 tot 7 uur zal worden gehouden. Heemstede. By de reeds hier bestaande socië teiten is thans weder een nieuwe op gericht onder den naam T. O. P. (Genoegen), welke zal gehouden wor den in een der zalen van Café „Land zicht. De heer H. Rozemeier is presi dent. de boer C. v. d. Weiden, vice- president de heer J. v. d. Weiden Az., penningmeester. Even als vorige jaren zal ook nu weder in de N. H. Kerk by gelegen heid van het Kerstfeest aan de kinde ren der Bijzondere Protestantsche school een feest worden bereid. In plaats van een Kerstboom zul len nu vertooningen plaats hebben van zeer leerzame lichtbeelden, waarby de kinderen zullen worden onthaald op chocolade; tevens zullen pryzen beschikbaar worden gesteld. Velsen. Op Dader te bepalen plaats aan den straatweg Haarlem—Alkmaar zal voor de jaren 1S99 en 1900 een Rijksproef veld (bemesting op hooiland) worden aangelegd, uitgevoerd door de afdee- ling Velsen der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Vogelenzang. Door een dienstknecht in betrekking bij den laudbouwer K. is door het ontvreemden van geld oneerlijkheid Brongebouw.. Zondagavond werd in de groote zaal van het Brongebouw voor de leden een spectacle concert-varié ge geven onder Directie van den heer G. Strooker. Het was een zeer af wisselend programma, dat geheel teu genoege van de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen, werd uitgevoerd. Vooral de zang en dans van Louis en Rika Davids, HollaDdsche miniatuur duettisteu, vie len zeer in den smaak van het publiek, dat dit dan ook door luid applaus te kennen gaf. Een mooi nummer was ook dat van de gebr. Bill en Leo, athleet-acrobaten, die door hun vry sterke toeren de bewondering der aanwezigen opwekten. In een woord liet was een reebt genoeglijke avond en wy geiooven uit naam van de leden te spreken, wanneer wy zeggen, dat zij gaarne eene herhaling biervan te gemoet zien. Een groot gedeelte van het gestoleno is reeds terecht en naar men ver neemt is do dader te Amsterdam ge arresteerd. Halfweg. De heeren Melchior, geneeskundigen alhier zyn voornemens om by genoeg zame deelneming een ziekenfonds op te richten, dat zich over den gebeelen omtrek zal uitstrekken. Kegelen. De groote Internationale Kegelwed strijd, uitgeschreven door de kegelclub „de Vliegende Hollander" ter gelegen heid van haar 2jarig bestaan is Zondag avond te 12 uur geëindigd. Zelden za gen wij een geanimeerder wedstrijd, dan dien, welke gedurende de afgeloopeu 4 weken in de kegelzalen van café Brink maan heeft plaats gehad. Het bestuur der feestvierende club, inzonderheid de president, de heer Jos. van den Berg, alsmede de werkende le den hebben dan ook alle eer van hun werk en allen, en niet in 't minst de jury VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Oorlogsbegrooting. Ministerieel antwoord. De minister van Oorlog begint met in zyne Mem. van Antw. eeu verge lijkenden staat te geven ter weder legging van de becijfering in het Voor!. Verslag waarmede men wilde aantoonen, dat een belangrijke ver meerdering der gewone uitgaven voor de defensie te constateeren is. Eeu plan voor de verdediging van Nederland is in bepaalde plannen be lichaamd. De hervorming der levende strijdkrachten is, nadat verschillende rapporten zyn ingekomen, in studie genomen. De verkorte oefeningstijd gaat niet gepaard met verzwaring der oefeningen. Van overmatige inspan ning van den soldaat mag geen sprake zyn. Dat aan de tooneelen van ruw heid en ongebondenheid een einde zou komen wanneer voor in plaats van door de lotelingen werd geloot, betwijfelt de minister. Tot eene nienwe regeling van de toelagen der officieren wenscht de minister eerst over te gaan by eene algeheels herziening der traktementen, welke laatste by wenscht te doen wachien op de voorgenomen herzie ning der bepalingen omtrent de sa menstelling van bet leger. Gaarne is de Min. bereid, waar mogelyk, nog in enkele opzichten verbetering te bren gen in de maatregelen welke genomen zyn by het leger tot bevordering van Zondagrust. Een voorloopig ontwerp is samengesteld tot algeheele herzie ning van de bepalingen betreffende het toekennen van militair pensioen. De uniform verandering zal zich be palen tot die wijzigingen, welke blij ken noodig te zyu om de kosteu vau de kleeding te verminderen. De mi nister heeft den indruk gekregen, dat de revue op de Renkummerneide doeltreffend was geregeld. "Wanneer omstandigheden van ernstigen aard plotseling troepenvervoer op groote schaal noodig makeD, byv. by mobi lisatie van het leger, dan treedt ten opzichte van het militair vervoer op spoorwegen een geheel andere toe stand in het leven, nl. die van „bui tengewoon troepenvervoer". De schuld van het te late vervoer by de revue te Renkum komt geenszins voor re kening van het departement van oorlog. Voor do verzorgiüg van militairen die by de inhuldigingsfeesten bystand hebben verleend, zyn de meest ge schikte maatregelen genomen. Wat betreft de wyze, waarop by de be doelde feesten te 's Gravenbage van de militairen gebruik is gemaakt voor de handhaving der orde, noemt de minister de klachten in het Yoorl. Verslag gegrond. Aanleiding tot de klacht zou achterwege zyn gebleven, wanneer de civiele autoriteit bad na gegaan, hoeveel troepen noodig zouden zyn geweest en op welke uren deze zouden moeien dienst d^en. De mi nister zal er naar streven om ten aanzien van het vorderen en verlee- nen van militairen bystand een toe stand te verkrygen, waarby de civiele autoriteit niet meer, zooals in de laatste jaren te 's Gravenhage bet geval was, als het ware naar wille keur over de militaire macht be schikt. Het is den minister niet dui delijk in welk opzicht de positie der sergeanten, bestemd om, zoo noodig, de plaats van luitenant te vervulieu, voor deze onderofficieren onbillijk zoude zyn. In de tegenwoordige regeling is niets onbillijks gelegen. Aan het pen sioenfonds voor weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier schenkt de regeering' nog steeds hare aandacht. By het onder richt der soldateu wordt gewezen op de schadelijke gevolgen van het ge bruik van sterken drank. Toetreding tot het reservekader is voor jongelieden zoowel van het plat teland als uit de groote gemeenten mogelyk. De instandhouding van dat kader wordt door den minister op verschillende gronden uitvoerig ver dedigd, evenzoo enkele soldyverhoo- giugen. Aau het zuiver houden van de kazernes en andere militaire ge bouwen wordt voortdurend de groot ste zorg besteed. De minister blijft van oordeel dat de schadeloosstelling aan officieren die deelnemen aan wed strijden, terreiuryden enz., gerecht- vaardigd is. Beoefening van de gym nastiek ook buiten bet leger wil de minister bevorderen. Beperking van de wachtdiensten wordt voortgezet. Met betrekking tot de voeding der mansebappen is de minister alleszins genegen maatregelen te overwegen welke kunnen strekken om haar nog beter te doen zyn dau zy reeds in de laatste jaren is geworden. Ook nu weder kan de minister geen vrijheid vinden in te gaan op het denkbeeld van die leden, die door het teekenen van een hooger rijkssubsidie aan de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", of door het verstrekken vau een persoonlijke toelage, verbete ring zouden wenschen gebracht te zien in de positie van oud-stryders. Van de lokalen van de Militaire öcliool te Haarlem zal weder gebruik worden gemaakt, zoodra zy kunnen gebezigd worden voor een doel dat eenigermate overeenkomst met de bestemming welke zy vroeger hadden. Voor de verbouwing van het mili tair hospitaal te 's Gravenhage is f275,000 noodisr. De minister zon de voorkeur geven aan den bouw van een geheel nieuw hospitaal, maar die zou minstens het dubbele eischen van hetgeen nu wordt aangevraagd. Friesch-Groningsche Hypo theekbank. Gevestigd te Groningen. By uitgifte der 2e serie van aan- deeien der Friesch-Groningsche Hypo theekbank evenals de eerste serie groot 750 aandeden van f 1000 zyn door de aandeelhouders genomen 646 aandeden tot den koers van 130 pCt., terwyl de resteerende 104 aandeelen zyn aangeboden tot concurreerenden prys. Hierop zyn 604 aandeelen inge schreven tot koersen van 130 tot 145 pCt. De laagste koers van toewijzing is 137 pCt. naar welken koers een gedeelte kan worden toegewezen. Het vredestractaat Het Spaansch-Amerikaansch vredes tractaat is geteekend. TELEGRAMMEN. De Zaak-Dreyfus. PARIJS, 12 Dec. (Reuter). Het gerucht ging, tengevolge der uitge breide politiemaatregelen aan het sta tion Montparnasse voor hedenmorgen genomen, dat Dreyfus er zou aanko men. Aan de prefectuur van politie werd echter, by aanvrage, medegedeeld, dat de maatregelen genomen waren met het oog op de mogelijkheid eener ma nifestatie der aanhangers van Derou- lède, die er hedenmorgen voor een bijeenkomst waren bijeengeroepen.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3