Esterhazy te Amsterdam. Met zekerheid kail het Hbld. inede- deelen dat Esterhazy te Amsterdam toeft, reeds sedert 12 November j.l. Hij logeert in een onzer hotels, welk zullen wij voor ons houden, onder een aangenomen naam. Op genoemden datum kwam hij hier uit Londen en hij denkt over eenige dagen te ver trekken naar Amerika misschien. Het blad weet dat Esterhazy Zon dag een bezoek kreeg van zyn uit gever te Parijs, den beer Fayard. De Parijsche advocaat Clémenceau, bekend uit het proces-Dreyfas als ver dediger van V Aarore, is verloofd met een Haagsche jonge dame. (Dagblad). Een zestienjarige jongen, die in de Hogendorpstraat te Amsterdam door een paar meisjes voor den gek ge houden werd, werd driftig en trok een zakmesje, waarmee hij een der speelsche jailers even trof. Dat gaf aanleiding tot het zich snel verbrei dend gerucht dat de ..steker" gepakt was. De politie had den jongen name lijk naar het bureau gebracht. Zelfs de rechterlijke macht kwam op de been. De ware toedracht van bet ge val hielp de burgerij spoedig uit de spanning. Den heer D., lid van een bekende Amsterdamsche firma D. en van E.. overkwam onlangs een zeer onaange naam avontuur. Hij stapte te Amster dam in de tram en kwam daar te zitten naast een vrouw, die een mari nier vergezelde en zóodaniz naar den drank rook, dat de heer D. zoo spoe dig er een plaatsje op de andere bank openkwaui, daarheen ging verzitten. Toen nu de conducteur de kaartjes kwam innemen, vermiste de vrouw haar portemonnaie en beschuldigde vlakweg den heer D. dat deze de por temonnaie gestolen had. Na een heftige scène kwam de politie er aan te pas en nam den heer D. en de vrouw mede naar bet bureau, waar eerstgenoemde zich een visitatie moest laten welge vallen. Naiuurlyk werd de portemonnaie niet by hem gevonden en kon hy da delijk weer beengaan. Maar de onaan genaamheid van de dwaze beschul diging had de heer D. toch alvast ervaren. In de Maandag te Amsterdam ge houden vergadering van burgemeesters en secretarissen in Noordholland is de burgemeester van Haarlem jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogeian- den bij acclamatie tot voorzitter her kozen. De beer Donath, secretaris te Alk maar, leidde het vraagstuk betredende de wenschelykheid van abattoirs, althans in gemeenten boven 7000 zie len in- Het maakte daarna een onder werp van bespreking uit, Yoor kleine gemeenten zou men keurmeesters hebben aan te stellen. De slotsom was dat alleen de regee ring in staat is afdoende maatregelen by de wet te nemen, ten einde het gebruik van slecht vleesch te be letten. De brand te 's-Gravenhage. De brandwacht, die zooals gemeld is als slachtoffer van den brand in de brood- en meelfabriek, in het zie kenhuis te 's-Gravenhage is overleden, was geheeten Seketeris. Zooals wy meldden zijn behalve deze en Verkruy- sen, wiens toestand ook hopeloos was, nog twee andere brandweermannen de slachtoffers van hun plicht ge worden. Staande op het zinken dak van het lager gelegen ketelhuis, om dit door spuiten te bewaren voor het alles ver nietigende vuur, werden zy bedolven onder het, puin van den instortenden hoogen zwaren muur van den achter gevel van de fabriek. Aan redden viel niet te denken. Maandagochtend kon men de plaats des onheils beter overzien, en niette genstaande het dreigend gevaar van muren, die elk oogenblik konden om vallen, toog men ijverig aan 't werk, en veie rappe handen tracht'.en de beide brandwachts vau onder de enor me steen- en zinkmassa's te voor schijn te brengen. Twee over een muurtje neerhangende slangen wezen de werklieden den weg aan naar de piek, waar de moedige mannen bedol ven lagen. Omstreeks half negen des ochtends werd de koetsierbrandwacht i Brouwer, ongehuwd, met gebroken schedel en andere verwondingen onder I het puin vandaan gehaald. De bakkery in de fabriek kon Maan- j dag werken.- Tal van telefoondraden in de om geving van de fabriek zyn vernield. I De bouwpolitie hield zich bezig met j een onderzoek naar den toestand der muren. De straat aan den Gortmoleu is byna over de volle breedte afgezet met touwen door palen. Des middags te half drie werd het lyk van den nog vermisten brand wacht Rem te voorsehyn gebracht uit de puinhopen in de machinekamer. Het lichaam was geheel verpletterd. Per brancard werd liet lyk onmiddel lijk naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Nader wordt gemeld, dat Maandag middag ook de brandwacht Yerkruy- sen is gestorven. De Brood- en Meelfabriek was, volgens het Tad., verzekerd op Rot- terdamsche Beurspolis voor f 337,000, 'waarvan f225.000 by de Magdebur- ger Brand-Assurantie-My. De schade ;is geraamd op S5 percent. i laatst zyn best niet meer, zoodat I j Waller het hem byna warm begon te i I maken. In de zeven laatste uren haalde I deze 37 kilometer op den leider in. De uitslag was: 1. Miller 3.229 K.M. 893,2. Waller 3.192 K.M. 168, 3. Pierce 3 067 K.M. 352, 4. F. Albert 2.932 K.M. 169, 5. Gimm 2.867 K.M. 797, 6. Lanson 2.824 K.M. 344, 7. Aranson 2.782 K.M. 503, 8. Nawn 2.769 K.M. 529, 9. Forster 2.684 K.M. 635,10. Stevens 1.434 K.M. 547, 11. Hale 2.417 K.M. 489, 12. Julius 1.876 K.M. 458. Het vorig jaar heeft Miller 3367, 637 meter gereden. Hy is dus 130 kilometer daar beueden gebleven. Hy wint aan pry zen 4250 gulden, niet meegerekend de honoraria van ry wiel-, bandon-, zadelfabrikanten, uitvinders van levenspillen, embrocations enz. De anderen verdienen minder. Albert krygt nog 1250 gulden. j Een gouden bruiloft. Zondag vierde de burgemeester van Alkmaar en zyne eebtgenoote A. Maclaiue Pont—v. Pabst Rutgers, Ihun 50-jarig huu-elyksfeest. Iuafzon- derlyk daarvoor ingerichte localiteiten werd des middags twee uur voor ge- noodigden en familie en des avonds half negen voor andere belangstellen den receptie gehouden te midden van een zee van bloemen en planten, hun van vele zyden toegezonden. Des middags werd een diner gehouden met familieleden en vele intieme vrienden. Des avonds kwam o.a. eene deputa tie uit den gemeenteraad de jubilaris sen complimenteeren, en werd door eenige leden eener commissie, namens een aantal ingezetenen uit de gemeente, een verguld zilveren beker aangebo den met een pracht-album, bevattende de namen der vereerders, die hiertoe hadden bijgedragen. Hier en daar was de vlag uitge stoken. In de tuinen van den heer Jong- kindt Coningk, boom- en bloemkwee- ker te Bussum, ziet men tegenwoordig eenige jonge dames van goede huize, bezig het tuinbouwvakte bestudeeren. Er zyn er by, die met heel wat vaar digheid spa en schoffel hanteeren. Poging tot moord. Maandag isgevankelijk naar Utrecht vervoerd vrouw v. d. P., uit Doorn, die na een huiseiyke twist Zaterdag nacht gepoogd heeft haar slapenden echtgenoot den hals af te snijden en hem daarbij een zware verwonding toebracht. Dr. Broers verleende oogen- blikkelyk hulp. Verdronken. Maandagmorgen is in de Beek te Amersfoort gevonden het lyk van den wachtmeester der huzaren Zeiss. Door de duisternis misleid, is hy Zondag avond te water geraakt. De ongeluk kige laat een vrouw en zes kinderen achter. De spinner H., die Zaterdagmorgen 4 schoten loste op den heer J. B. Le- deboer te Enschede, zonder dezen te treffen, is Maandag gevankelijk naar Almeloo overgebracht. Onder de gemeente Monster is op het strand het lyk van een zeeman aangespoeld, dat vermoedelijk eenige dagen in zee heeft gedreven. Letteren en Kunsi De welbekende schrijver E. Gerdes is Maandag ie Deuticbem in den j ouderdom van 77 jaar overleden. i Sport en ^Vedst^jden. De zesdaagsche wedstrijd. Yoor een reusachtig publiek is de zesdaagsche wedstryd geëindigd. Toch was de geestdrift minder dan het vorige jaar. Miller is ten slotte over winnaar gebleven. Hy deed op het Nederlandsche Scliermbond. De jaarlyksche algemeene vergade ring van den Nederlandschen Scberm- bond zal op Zondag 25 December te Leiden worden gehouden. De afdeelmg Haarlem zal op deze vergadering de volgende voorstellen doen. Ie. Om het secondeeren, zooals by den wedstrijd te Amersfoort in prak tijk is gebracht, tot wette verheffen, n.1. dat de secondanten steeds per sonen zyn uit andere steden dan de strijders. 2e. Om de contributie te verboogen, speciaal ten behoeve van het geregeld en op tyd verschijnen van het orgaan van den Bond. 3e. Om geen meester-onderwijzer of beroepschermer van welken graa,d ook te doen deelnemen aan persoueeie wedstrijden. 4e. Om eene betere regeling in te stellen voor eindpartijen in een prys- serie bij eeneu schermwedstryd. 5e. Om militairen, nu de persoon lijke dienstplicht is aangenomen, ook beneden den rang van onderofficier als lid van den Ned. Schermbond toe te laten. 6e. Om een examen in te stellen voor secondanten. Tevens wordt aan de verschillende vereenigingen een voorstel gedaan, om evenals by de voetbal- sport in zwang is, éénmaal per week, gedurende de eerste 3 maanden van 1899, onderliDge schermwedstryden te organiseeren. Als plaatsen, waar de verschillende vereenigingen, zich met elkander zul len meten, worden genoemd xlmster- dam, Haarlem, Leiden en den Haag. De vereeniging, die gedurende deze 3 maanden, de meeste overwinningen heeft behaald, is kampioen van 1899. Na afloop der vergadering zal een korpswedstrijd op Degen en Sabel worden gehouden. RECHTSZAKEN, De Hooge Raad verwierp Maandag de cassatieberoepen van lo. den koopman te Amsterdam, veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf wegens verduistering van een accept groot f 190, hem door een deur waarder ter betaling aangeboden 2o. den gewezen jachtopziener te Kruiningen, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en ontzet ting uit het recht om weder een ambt bij de politie te bekleedeu gedurende 6 jaar en 6 rn-ianden wegens meineed in eene strafzaak ten nadeele van een beklaagde. De geheele oogst 1898 wordt dan ook, voor zooverre het nu mogelijk is daarvan eene raming te maken, op eene hoeveelheid van 20 a 25 duizend pakken meer dan het vorige jaar ge schat. Met den afscheep daarvan zal in den aanvang van Januari een begin gemaakt worden. De gezondheidstoestand van het Europeesch en iulandsch personeel was over het algemeen goed, doch als gewoonlijk veroorzaakte het regen achtige weder hier en daar koorts. De toestand van het trek- en ander vee was bevredigend. (Deli Ct.) Van de Inhuldiging terug. Pangeran Ario Mataram, die volgens het vastgestelde programma teSoera- karta is ingehaald van zynEuropoe- sehe reis, had natuurlijk heol wat te vertellen, schrijft de „J.-B.", niet het minst van de Koningin. Het was om kassian met H. M. te Lebben, zooals hy haar op hare tochten gedurende de feesten zag, zei de Prins. Onop houdelijk links en rechts buigende en wuivende. Zy moet erg tjapé geweest zijn' Dit merkte de pangeran ook wel by de opening der Kamers, die hy bijwoonde. Toen sprak de Koningin ten laatste met zwakke, onduidelijke stem, hetwelk hy niet toeschreef aan zenuwachtigheid of verlegenheid, wat bij Hr. Ms. jeugd en bij deze eerste verschijning, vry natuurlijk zou zijn maar eenvoudig aan vermoeidheid. Een kóopie snapte de pangeran op zyn terugreis. Aan boord van de Sa lade komende, merkte bij, dat zyn Idee- ren nog niet aan boord waren, zoodat by van dezen en genen leenen moest. Yoor Z. H. den Soesoehoenan heeft hy te Parys een automobile besteld, die spoedig te Solo kan zyn. Opium-smokkelen. Aan een particulier schrijven uit Batavia ontleenen wij het volgende „De topic of the day is hier tegen woordig eene opium-geschiedenis. De Hollandsche vrouw van een officier van gezondheid had op Singapore eene groote hoeveelheid opium gekocht en die handig weten biuneu te smok kelen. Haar bediende was belast, ze bij kleine hoeveelheden te verkoopen. Maar het toeval wil, dat hy het opium tracht te verkoopen aan personen, die niets minder waren dan de geheime spionnen van denopininpachter De dame liep dus juist in de val. Toen de officier van justitieen de assistent resident van politie by haar binnen kwamen, was zy juist bezig een par tijtje van de hand te doen aan een der spionnen (een Chinees). De straf op de overtreding is drie maanden tot drie jaren gevangenisstraf. Daar er echter eene bepaling is, dat Euro peanen niet in preventieve hechtenis worden gezet, is het de smokkelaar ster natuurlijk gelukt te ontsnappen, eu wel naar Singapore, waar zij vei lig is." Koloniën. Oogst- en weerbericht in Deli over de maand Oct 1898. De maand October was zeer regen achtig eu er heeft een echte regen moesson geheerscht. De waterstand in de rivieren was steeds zeer hoog, doch van belangrijke schade, toegebracht aan wegen, brug gen of waterkeeringen vernamen we. niets. Natuurlyk werkte deze regen tijd wel min of meer belemmerend op de buitenwerkzaamheden vanden oogst 1899, doch daarmede zal men toch op tijd klaar komen. Intusschen werd op alle onderne mingen met hetsorteeren voortgegaan, j waarmode sommige tegen einde No- vember reeds hopen gereed te komen. Over kwaliteit en kwantiteit van de geoogste tabak waren de berichten zeer bevredigend, oogsten van tien picol per veld waren volstrekt geen uitzondering. In Ome West leest men Sedert eenigen tyd is in de kolonie teruggekeerd Louisa Yda. in Neder land meer bekend onder den naam van Saza, die op de Tentoonstelling van Yrouwenarbeid te's-Gravenhage in de afdeeling West-Indië zeer de aandacht trok. „Saza deelde ons mede, dat zy van Holland, waar zy trouwens niet voor de eerste maal kwam, een zeer guu- stigen indruk heeft medegenomen. Zy heeft het erg druk gelmd in haar afdeeling en aan bekijk heeft het haar niet ontbroken. Niet weinig voelt Saza zich vereerd door den minzamen groet, welken H. M. de Koningin zich heeft willen verwaardigen haar te schenken. De Koningin, zegt Saza, is ee:,e lieve, innemende verschijning. „Heeft Saza's verschijning over het algemeen een goeden indruk gemaakt, zoo nu en dan ook moest zy niet zeer vleiende complimenten aanhooren. Sommige menschen, in den waan verkeerende, dat zy geen Hollandsch verstond, bleven voor haar staan en maakten opmerkingen als„Kijk, dat j is Saza, een Indiaansche vorstin. die! uit Suriname hier gekomen is. Wat is ze leelykZe verstaat geen woord Hollandsch." „Somtyds hield Saza zich alsof zy werkelijk geen Hollandsch verstond. Begonnen de op- en aanmerkingen haar echter te vervelen dan verzocht zy de bezoekers naar buiten te gaan om daar hunne kritiek voort te zetten. Grappig was het dan veelal de ge zichten te zien van de menschen, zoo dra zy merkten dat de „Indiaansche vorstin" het wel degelijk verstaan had." GEKSEWSQ NIEUWS. De zaak Dreylus—Picquart. Honderdvyftig menschen door Mil- levove aangevoerd, hielden Maandag een betooging te Parys. Zy gingen naar de rne Chercbe-Midi, maar do politie belette hun die door te gaan daarop trokken zy andere straten door, zonder dat er iets ernstigs voor viel. Yoor de woning van den mili tairen gouverneur van Parys hield Millevoye een toespraak, waarin hy „de ellendige rechters van het Hof van cassatie" aanviel en met het toe juichen van Zurlinden eindigde. Ein delijk verspreidden de betoogers zich voor het gebouw der Kamer, waar zy om de constitueerende vergadering riepen. De prefect van Algiers, heeft Max Régis, den maire van Algiers, voor ee:: maand geschorst, omdat deze de pogingen der regeering, om de rust in het land te herstellen, belemmert. De minister van biunenlandscbe zaken heeft de schorsing op drie maanden bepaald. In de zaal Chaynes is Zaterdag een bijzonder woelige'vergadering gehou den. Reeds bij den aanvang werd er in de zaal gevochten, maar de natio nalisten waren spoedig eruit gezet. Het lid van het Instituut Duclaux, de Pressensé, Octave Mirbeau en Paul Reelus, vormden het bestuur. Toen de vergadering goed en wel aan den gang was, meldden zich een paar honderd nationalisten onder Déroulède en Marcel Habert aan. De politie weigerde ben toe te latende twee leiders alleen mochten binnenkomen, En zy deden het! Maar nauwelijks waren zij in de zaal, of eenige aan wezigen \ielen, ondanks de aanma ningen van het bureau, op hen aan. Niettemin gelukte het Déroulède en Habert op de tribune te komen, waar Duclaux aan eerstgenoemde bet woord verleende. Men kan begrypon dat het auditorium niet vriendelijk gestemd was, en het gelukte dan ook Dérou lède slechts een paar zinnen uit te spreken, waarin hy tot kalmte en verzoening aanmaandeSébastien Faure nam nu het woord. Gy hebt door hier te komen geen moed be toond, zoo zeide hij tot henwant gy wist dat het bureau u zou bescher men. Gij hebt u belachelijk gemaakt on ik durf dit met des te meer vrij heid zeggen, omdat gy ons en do onzen dagelijks voor verkochten en verraders uitmaakt. Déroulède trachtte nog een paar woorden nit te brengen, door op oor logsgevaar ie ivyzen, maar hy werd overschreeuwd. Omringd door de leden van het bureau werd hij met Habert naar buiten geleid. Daarop kwam het bestuur terug en de president zei met een glimlachje: „La séance continue." En men vergaderde verder. De Qaulois verhaalt van een plan om de „Opéra Comique" te Parys te vernielen door dynamiet op den avond van de inwijding. Het plan was ont staan en voorbereid door een troep Fransehe anarchisten, die de bommen in België hadden gemaakt, naar Parys hadden gebracht en daar geladen. Het plan zou echter ontdekt zijn en ver1 ijdeld. Tot dusver is niets bekend gewor den wat ook maar eenigszins dit hoogst onwaarschijnlijke bericht bevestigt. Tegen de Kaffers. In aansluiting aan hetgeen over den veldtocht tegen Mpifoe is gemeld, ontleenen wij nog het volgende aan de berichten van de „Volksstem" Hedennacht (16 Nov.) te 3 uur is de geheele macht uitgetrokken in verschillende richtingen. De berg was echter bedekt met een dikken mist die niet alleen het voortrukken moei lijk maakte. Inmiddels had de mist dit voordeel dat de naturellen onze komst niet licht zouden bespeuren. Het was bovendien zeer koud. Met het opgaan der zon begon de mist hoe langer hoe meer te zakken en te vyf uur was het bovenste gedeelte van den berg reeds zoo helder, dat de vyandelykheden geopend werden. Na een vry langen strijd werden de naturellen uit hun stellingen verdre ven, die zeer sterk waren, en na een verwoed gevecht van ongeveer vyf uur trokken wy zegevierend de hoofd stad binnen, die onmiddellijk aan alle kanten in vuur werd gezot en weldra een vuurzee was. Ook de versterkin gen werden natuurlyk verwoest. Terwyl wy nog met dit werk der vernieling bezig waren, kwam te li uur bericht by aethoofdkommandam- schap dat het Krugersdorp-kommando waartoe ook de Johannesburgers be- hooren, vastgekeerd waren. Het rap- port vroeg verder om een kanon, ten einde met dit geschut zich uit de be- narde positie ie kunnen loswerken, Onmiddellijk werd aan het Pretoria* koramando toen last gegeven om met de twee stukken veldgeschut mee te gaan. Het was een zware taak, zoo wel voor de artillerie als voor het Pretoria-kontingent. Geen van beide had tyd gehad van de vermoeienissen van den stryd uit te rusten, ja zeik moesten zy vertrekken, terwyl ze nog in M'Pifoe's hoofdstad bezig waren, Met frisschen moed werd echter de v vermoeiende tocht aanvaard. Toen wy de hoofdstad inkwamen waren er slechts zeer weinig kaffers aanwezig, niettegenstaande uit hun vuren bij de bestorming duidelijk was op te maken dat zy niet alleen goed gewapend waren, "doch zelfs zeer groot in aantal. Hun vlucht wen 'echter begunstigd door den zwaren mist. Ook M'Pifoe bleek gevlogen zyn. Uit de verklaringen van de ge vangen genomen naturellen scbjjnl het dat hy naar Rampoeta is gevlucht aan de noord-oostzijde van den berg. Dit is ook trouwens het meest waar schijnlijke, daar de oud-meid van Magato en M'Pifoe's moeder daai woont en Rampoeta een der onder geschikte kapiteins van M'Pifoe die hem in alle opzichten zeer ge zind is. De geheele macht die de bestor ming bewerkstelligd heeft, bestoni uit 3500 man en was in drie divisies verdeeld, die aan de Oost-, de W en de middenzyde optrokken. De be stijging was zeer zwaar, daar de berg hier en daar zeer steil is eu oozs menschen op sommige plekken van hun paarden moesten stijgen en deze aan den toom naar boven slepenwaarm met bet geschut hetzelfde moest sollieden. Van de hoofdmacht ondei generaal Joubert is by de inneming der hoofdstad slechts éen person gevallendit is zeer weinig voor zuil een hevig gevecht en is een nieus bewijs welk een goede soldaten dl Boeren zijn en welk een bekwaam en voorzichtig opperbevelhebber dl generaal is. Behalve de burgers end staatsartillerie namen ook de bevriend Swazies en de Knobneuzen aan hel gevecht deel. Nu de kaffers, dank zij de mist,, in geslaagd zyn te vlochten zal wei licht het zware werk voor ons noj beginnen. Het is niet te verwachte dat de generaal de kaffers thans on gemoeid zal laten. Ik denk wel da hij er toe zal moeten besluiten b aan de andere zijde van den berg vervolgen en dan begint eerst zware tyd voor ons, daar die streel zeer ongezond is en menschen die weten ons verzekeren dat de koort daar vreeselyk heerscht. Inmiddel liggen wy om de hoofdstad gelegen om te beletten dat de kaffers terug komen en haar weer versterken of d buit die nog niet is kuonen binnen gebracht worden in veiligheid brengen, Uit het ambtelijk verslag van go neraal Joubert blijkt, dat volgen latere berichten, M'pifoe zich iu ee spelonkdicht bij zyn hoofdsia schuilhield. Wy herinneren ons echtf kort geleden een telegram uit Z.-Afrik te hebben gelezen waarin het heett dat Mpifoe in Rampoeta was. Daarui zou men kunnen opmaken,dat de eerst lezing joist was. De generaal zegt van de Swazie dat zy bun roem nog niet gebaad liaafd hebben. Het rapport mek verder, dat de verliezen aan den kaï der Boeren bedroegen, drie blanke gedood en een gewond, een natur gedood en een gewond. Krygsgevai gen maakten de Boeren slechts dr Kaffers, van wie een gewond, eenige vrouwen en kinderen. Hij merkte niet,dat graaf Benlow ook weinig zeide en evenals hij vergeten scheen. Deze was een piepjong U lanen-offi- ciertje, slank, met een boersch uiterlijk, dat door enkele rimpels echter iets aan trekkelijks en deftigs verkreeg. Eerst togen het einde van het souper trachtte de luitenant een gesprek met zijn buur man aan to knoopen. „Zijt gij geheel vreemd in Berlijn?" „Ja." „Zijt ge 'officier of van plan het te worden V' „Neen." „Dan zeker student." ..Ook niet; ik ben klerk op het kan toor der Handelsvereeniging." De graaf zweeg en Konrad voelde geen lust het gesprek voort te zetten. Toen hij na. het souper wat verwijderd van de anderen bij een der vensters stond, Brandes had een lang gesprek met hem gevoerd, maar had zich nu bij den heer Grey gevoegd kwam de graaf naar hem toe en zeide: „Vindt gij het goed, dat ik u wat ge zelschap kom houden ..Heel gaarne." Zij spraken over komediespelen en kunst ais twee menschen, die elkaar wild vreemd zijn en geen kritiek dur ven uitspreken. Toen zij merkten dat hun meeningen echter veel overeenkwamen, werden zij I vrijmoediger, ja bijna vertrouwelijk. In dien tijd had men niet zoo heel veel kennis van Schiller's en Shake speare's werken, en hier in dit salon, on der Stockwoll's en Gladiators afbeel dingen Honk een gesprek van twee jonge, levenslustige menschen over deze groote namen dus dubbel vreemd en ongewoon. Een uur later, even voordat het ge zelschap uit elkaar ging zocht Brandes Kon rad nog even op. ..Nu? Hebt ge je goed geamuseerd, mijn jongen „O zeker, heel goed." „Die kleine graaf wordt wel eens ver velend hè. Hij praat nooit. Intusschen is het een goede jongen. Ilc heb wel eenige verplichting aan hem, hij rijdt mijn paarden wel eens." „Rijdt?" Konrad's gelaat werd strak. „Heeft die ook al iets met renpaarden te maken?" Brandes begon luid te lachen. „Lieve jongen, vraag hem dat zelf maar eens. Hij is de beste jockey over hindernis sen van de heele wereld, en daarbij ie mand, die eon paard goed taxeeeren kan. Dien jongen staat een mooie toe komst te wachten!" VIJFDE HOOFDSTUK. Het sloeg drie uur, toen Konrad zijn huis in de Tieckstrasze bereikte. Hij be steeg de drie trappen, opende zacht en behoedzaam de deur en schrikte toen hij bemerkte, dat er nog licht in zijn kamer brandde. Griotte zat, in een ouden chamber- cloak gehuld, op de sofa te slapen; klaarblijkelijk had hij op Konrad ge wacht. Konrad trachtte door allerlei ge luiden Griotte te wekken maar hij ont waakte niet, voordat de eerste hem heftig heen en weer schudde. „Ja, drommels! Wat is er dan!" Griotte zag verward om zich heen, als verwachtte hij iets verschrikkelijks te riem of te hooren, maar toen stak hij Konrad haastig de hand toe. „Lieve, beste vriend! Zijt ge er ein delijk! Ja, ik heb op u gewacht dat spreekt van zelf. En hoe hebt- ge het gehad? Gij moet mij eens alles vertellen. Ik zal een flesch bier halen of nog liever twee. Eén mam Nu goed dan. Dan een sigaar. Ook niet? Menschen- kind, nu moet gij aan 't vertellen.' Konrad was veel te goedhartig Griotte, die zoo lang op hem gewacht had, dit verzoek te weigeren, hoewel hij zich doodelijk vermoeid gevoelde. Daarbij moest hij hem meedeelen, dat hij verhuizen ging en hoe eerder hij dit vertelde hoe beter. „Nu voor allesWie waren er ai zoo?" Konrad noemde alle namen opCar- lotta, de prins, mijnheer Grey, graaf Benlow en Griotte zat als verstomd. „En gij hebt tusschen die voorname menschen gezeten? Tusschen die men schen „Ja." „In uw rok?" Griotte wreef met een bijna bezorgd gelaat over de stof. „En dan die schoenen'" Hij kende Konrad's schoenen heel goed, daar hij ze eiken morgen, wanneer het dienstmeisje te laat kwam, in stilte moest poetsen. „En wa.t hebt ge gegeten?" Konrad probeerde zich het geheele menu weer voor den geest te halen en Griotte raakte bepaald opgewonden. „O! die smulpapen! En wat kreegt ge te drinken?" „Champagne en andere wijnen." „En nog andere ook." Griotte zeide dit erktuigelijk en zag met rijn groote flesschen Bourgogne en groene, bestoven flesschen Rijnwijn. Hij geraakte zoo in vuur, dat hij naai de keuken ging en om den hoek van de deur riep „Marie! Marie!" De goede juffrouw Griotte ontwaakte en vroeg angstig wat er aan de hand was, daar men naar nu al wekte. „Kom eens hier,", zeide Griotte, „trek je ochtendjapon maar aan. Hij heeft naast den prins von Redchenberg geze ten cn champagne gedronken." Slaapdronken trad de gezette juffrouw de kamer in en na een paar slokken bier te hebben gedronken, begreep rij eerst waar rij zich- bevond. „Forellen, reebout, kreeften, denk eens aan' Die smulpapen!" „Kreeften ook." zeide zij met de oogeu knippend, daar zij nog niet aan het- licht gewoon was. „Ja, kreeften ook." „Ik zal Annie roepen," zeide Griotte, „rij moet het ook hooren." Maar rijn vrouw en Konrad kwamen luid hierte gen op. Het kostte Konrad veel moeite de Griottes de verandering, die er voor hem op til was, mee te deelen, maar hij ver zamelde al zijn moed en zeide „Mijnheer Brandes was heel min zaam. Hij verlangt, dat ik zoo spoed mogelijk bij hem kom wonen, weak liee hij iu overvloed voor mij. En zoo moi ik u dus... dus de huur opzeggen." „Opzeggen," herhaalde Griotte l> daard, te verbaasd om opgewonden kunnen zijn rijn vrouw daarentegs schrikte hevig. „Ach, groote God, dan is 't uit! E nu in de vacantie van de studente: Dan ki-ijgen wij de kamers nooit ve liuurd Zij begon te schreien en Konrad ve keerde in de pijnlijkste veiiegenkt Hij dacht aan Ajinie, wat zou rij zeggen Toen zag hij naar de goede ji frouw Griotte die - al was het dan voor geld drie weken lang als et moeder voor hem gezorgd had en vs haar zag hij naai- haar man, die nu< tijding in haar geheel en, omvang b gon te begrijpen ten eerste, verloor b een hum-dei- en ten tweede een huurde die wel eens met den prins von Reicbft berg soupeerde en wellicht eenmaal ft invloedrijke beschermer voor de Griotf had kunnen worden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2