Te Pisangskop is ook gevochten de Knobneuzen onder Boeren-leïding vielen de Kaffers daar am, en dood den er een dertigeen Boer van de politie werd gedood. De kommandant generaal prijst de staatsartillerie en de kanonnen, die onschatbaren dienst hebben gedaan. Generaal Garcia. De Cubaansche generaal Garcia, die te Washington onderhandelde met de Amerikaansche regeeringspersonen. is daar Zondagochtend aaneenborst- aandoeuing overleden. Hü was slechts eenige dagen ziek geweest. „Generaal Garcia", zegt de Pary- sche editie van de „New-York He rald". „was van geboorte een Cubaan, van zün vak een rechtsgeleerde, maar naar zyn roeping een opstandeling." Van 1868 at', toen hy met eenige; vrienden 's nachts samenkwam by de stad Holguin, om een opstand op touw ie zetten, had by al zyn krach ten gewijd aan de taak. de gehate Spanjaarden van zyn geboortegrond te verdrijven. Hy heeft inderdaad het beloofde land nog mogen zien, voor hy stierf. Hij heeft heel wat avonturen door leefd. In den tienjarigeu opstand kre&g hij een kogel door het hoofd en viel voor dood neer. Hy werd naar Manzanillo gebracht, en tot ieders verbazing herstelde hy. Tot aan het einde van den oorlog in 1877, bleet hy gevangen te Madrid. Kort daarna in den volgenden Cubaanschen op stand, werd Garcia gevangen geno men zyn leven bleef gespaard, en weer werd hy naar Madrid gebracht, tot in 1894, toen hjj naar Parys en vandaar naar New York ontsnapte. Beschuldigd een vrijbuitersexpeditie uitgerust te hebben, kwam hij er met een borgstelling af, hij ging naar Cuba en werd eer een van de voor naamste leiders van den opstand, die met de bevrijding van zijn land ge ëindigd is. De Cubaansche troepen die by Santiago met (le Amerikanen me dewerkten^ in Juli van dit jaar, ston den onder zijn bevel. Bijen als projectielen. Er zijn twee voorbeelden van, dat bijen in den oorlog als projectielen gebruikt werden. De eerste maal was liet bij de belegering van Themiscyra, toen de Romeinsche veldheer Lucul- lus, oorlog voerde tegen Mitbridates. De Romeinen legden verschansingen en my'nen aan, en het volk van The miscyra opende die mijnen door erin te graven en wierp byenkorven, zoo wel als wilde dieren door de gaten naar de Romeinsche werklieden. Met even goed gevolg werden ook in Engeland byen gebruikt. Een stad werd door de Saksers, met de Gal liërs als boudgenooien, verdedigd en zij dreven de Noren terug, maar dezen die zich door schanskorven bescherm den, trachtten door de muren de stad binnen te dringen. Toen zamelden de Saksers al het bier en water bijeen, kookten dat mengsel en wierpen het op de Noren, die onder de schanskorven wareD. De Noren bedekten echter de schanskor ven met huiden om zich tegen brand wonden te beveiligen. Nu verzamel den de Saksers al "de bijenkorven, die in dc stad waren en wierpen die naar beneden op bet Noorscbe leger. De verwoede byen staken de manschap pen in handen en beeneD, en de zwel ling, die daardoor ontstond, belette ïmDne bewegingen. Eindelijk trokken Denen en Noren terug en lieten de Saksers met rust. Een kostbaar uurwerk. Op de Kerstmis- L'urwerktentoon- stelling eener fabriek te Berlijn is een horloge geëxposeerd, dal voor een In- dischen vorst vervaardigd is en 12.000 Mark kost. Het is een muziek-vest- zakborloge, dat elk kwartier en elk uur slaat en ook, desgewenscht, door slagen het aantal minuten aangeeft, dat na elk kwartier is verloopen. Het eigenaardige van dit horloge, waar door het zich van andere repetitie horloges ondorscheidt, is dat het elk uur, door het slaan van hamertjes op gestemde veeren het Engelsche volks lied speelt. Wanneer men op een knopje drukt kan men elk oogenblik liet horloge dit muziekstukje doen ten gehoore brengen. Mark Twaiu iu deu tram. Ia het Illustr. Wiener Extrablatt leest men het volgendeDe passagiers van een tramwagen waren onlangs hoogst verwonderd over de houding van een ouden heer, met dichte grijze lok ken. die in den wagen had plaats geno men. Nadat hij zijn geld voor een kaart je aan den conducteur had gegeven, wierp hij dit achteloos door het raampje. „Wat doet. u daar?" riep de conducteur ontzet, „als de controleur komt, leunt u nog eens betalen." Hij kreeg geen ant woord. Het duurde niet lang of daar verscheen reeds de controleur. „Kaartjes als 't u blieft?" riep hij, maar de vreem deling had slechts een spijtig schouder ophalen voor hem over. De conducteur vertelde wat er ge leurd was, en deelde nu den biljetloo- zen passagier mede, dat hij een nieuw kaartje moest nemen. Nauwelijks had deze hiervoor echter betaald, of hij wierp ook dit door het raampje. „Maar past u dan toch op, riep de controleur en drong den man nog een biljet te ne men. Maar ook dit vloog de vorigen achterna. Dat herhaalde zich nog ver scheidene malen het publiek wond zich vreeselijk op en van alle zijden weerklonken aanmerkingen. Iedereen was ontzet over da onverschilligheid van dezen passagier en men begon ein delijk over zijn „waanzinnige verkwis ting" luid te morren. Maar deze uit drukking was slecht gekozen, want het bagatel dat hij hier Wég gooide, bracht ruimschoots zijn rente op. De vreemde passagier was niemand anders dan de Amerikaansche humorist Mark Twain. De scène, waarvan hij de oorzaak was door zijn gedrag in den tramwagen, gaf hem stof voor een feuilleton, dat door een Amorikaansch blad met vijfhonderd dollars betaald werd. Dr. Kuyper in Amerika. Dr. Kuyper begaf zich de laatste week van November naar Baltimore en Washington. Te Baltimore werd by door den Governor en den Mayor, met eenige voornamen der stad^p een luncheon genoodigd. om de be langen der Hollandsche kolonisten in Maryland te bespreken, en de Gover nor stelde een gouvernemontsstoom- boot te zyner beschikking om het zuidelyk gedeelte van Maryland te bezoeken. Woensdag werd hy door den President, Mr. McKinley, op het Witte Huis in audiëntie ontvangen. Daarna bezocht hy den vice-president Mr. Hobart, die vau Hollandsche af komst is, en verzamelde op de Board of Labor, onder vriendelijke iulich- ting van den Commissioner, Dr. Wright, de uoodige gegevens omtrent den stand der sociale quaestie, en de daarop betrekking hebbende wetgeving van de United States. Te Rochester nam hij de vorige week de daar uitgevonden en onlangs voor het eerst toegepaste stem-machine in oogeuschouw, en voorzag zich van de noodige afbeeldingen, om ook in ons land op deze zeldzaam schrander uitgedachte en schier met volmaakt heid werkende machine het uitzicht t3 vestigen. De vervaardiger ver klaarde zich bereid, tegen vergoeding der transportkosten, en onder geheim houding, een exemplaar naar Neder land ter bezichtiging van de regeering en ook der Staten-Generaal over te zenden. Na nog drie lezingen tePhiladelphia, Hartford en New-York, hoopte hij 10 Dec. op de „Rotterdam" scheep te gaan. Gil Bias neemt het gerucht over. dat keizer Franz Jozef het voorne men zou hebben te hertrouwen met prinses Isabella van Orleans, dochter van wylen den Graaf van Parys. De Keizer is 68 jaar oud, de Prinses 20. Rubriek voor Dames. In dezen wintertijd, nu vooral regen en wind ons li&fst in huis houden en wij, zoo plicht gebiedt de elementen te trolsecren, altijd weer gelukkig zijn ons eigen beliagelijk verwarmd interieur binnen te treden, denken de meesten onzer vaak aan hen of haar, die van het alkrnoocMgste verstoken zijn. Wij krij gen een groot gevoel van medelijden en het wordt ons een behoefte wel te doen. te toonen, dat ook wij wat willen bijdragen tot het welzijn der minder be deelden. Maar hoe Ziedaar de groote vraag Velen onzer kunnen wel wat missen, maar niet veel, er komt dikwijls voor de aüdrnaasten zooveel kijken, dat toch vooral niet verwaarloosd mag worden. Zou zij niet 't beste doen in hare on middellijke omgeving te zien, wie be paald haar hulp noodig hebben? Dik wijls behoeft zij dan niet eens informa- tjies to nemen, omdat zij uit eigen on dervinding weet of haar gaven en moeite goed besteed zullen zijn en daardoor gaat er minder kostbaren tijd' verloren. Ik ken iemand, die met haar echtgenoot en eenige kinderen van een middelma tig inkomen moet leven, haar kinderen werden groot en daardoor kreeg zij meer tijd eii minder afleiding. Dat laatste vooral deed haar besluiten zich het. lot der armen aan te trekken. Zij legde er zich met ijver op toe, ging door haar warm hart gedrongen en mis schien ook wel een beetje uit ijdelheid geheel in haar nieuwe gedachte eu wer ken op en... verwaarloosde daardoor haar eigen familiekring. V-roeger zat moeder altijd op haar eigen plaatsje klaar om de kinderen op te wachten als zij uit school kwamen dan was de eerste gang der kinderen naar dat plaatsje en de hartelijke begroeting werd bezegeld met een leus, maar nu... och moeder zat boven te schrijven of was cr op uit om verschillende menschen te bezoeken zij behoefden zich dus niet tc haasten om naar huis te gaan liet was daar toch zoo ongezellig. Vroeger was moeder al tijd op de hoogte van ieders huiswerk en hoe het gemaakt was, mi moesten zij daar zeiven maar voor zorgen. Vroeger vond ieder geregeld zijn schoone goed netjes versteld in de kast liggen, nu ontbrak er vaak een knoopje hier, een bandje daar waardoor het ui terlijk der kinderen iets slordigs kreeg. D a t is een uiterste van iemand met matige middelen, die het weldoen overdrijft, die te veel hooi op haar vork neemt eu daardoor haar onmiddellijke omgeving ongelukkig maakt. Een ander uiterste is zij, die in gelijke financieel© omstandigheden zich van elke weldaad onthoudt omdat zij een paar maal na bewezen diensten slechts oudank heeft geoogst. Zij laat daardoor zien, dat haar po ging om wel te doen een egoistischen grondslag heeft gehad. Iemand vertelde mij eens, hoe zij achtereenvolgens jonge meisjes in haai- dienst had genomen, die zij gekleed, in haar vak opgeleid en getracht had tot een hoogeren levens standaard op te voeren en hoe zij allen haar met ondank beloond hadden. Eer stens vroeg ik haai* of zij dan misschien haar eischen van dank wat hoog stelde en ten tweede, wat ik hierboven reeds zeide, dat zij bij liet weldoen zich zelve niet vergeten had. De vraag naar belooning of vergelding mag bij het weldoen volstrekt geen ge wicht in de schaal leggen. Het is aan genaam de vruchten van ónze goedheid te zien. maar wat beteekent onze over tuiging als zij afhankelijk is van het succes, dat wij er mc-e behalen. Het succes, dat wij er mee belialen, dat is als 't ware het tastbare succes, onze belooning, maar als dat er niet is, kan er dan toch niet een succes zijn, dat wij op 't oogenblik niet zien, dat wij mis schien ook nooit zullen zien maar dat er daarom toch wel is? Ik stel mij voor, dat die dienstmeisjes, die ik als voor beeld aanhaalde, door de goedheid1 van haar meesteres toch herinneringen in zich omdragen, die maken, dat zij later als volwassen vrouwen pogen haar voor beeld na te volgen. Dan zullen zij be grijpen hoe goed de bedoelingen voor haar waren en zij zullen probeeren het zelfde te doen ten opzichte van anderen en dan nog heter omdat zij bij onder vinding weten met wantrouwen te kam pen te hebben. En daarom als gij wezenlijk goede daden wilt doen, ga eerst zorgvuldig na hoever gij ze uit kunt strekken zonder uw eigen familiekring te kort ie doen en bedenk dan wel, dat gij geheel u zelve weg moet cijferen, dat een teelten van dankbaarheid door u met blijdschap als toegift in ontvangst genomen moot worden. RECEPTEN R i z G-1 a- cc. Kook 31 ons rijst gaar mot 12 d.L. water. 31 ons suiker, het sap van 4 citroenen en 3 eierdooiers, die vooraf geklopt zijn, worden daar door geroerd en dan dat mengsel in een vorm gego ten. Engelsche koe k. 1 Pond tarwemeel, 1 pond suiker, A pond boter, b pond rozijnen zonder pit- to ii door elkaar kneden met 3 dooiers van eieren aangemengd met wat wanne melk, daarna het wit stijf kloppen en er doorroeren. In een met boter bestreken vorm 1 uur bakken in een niet te heeten oven vuur er ouder en de liitte van het groote vuur boven. stadsnieuws» Nutslezing. Maaudagavoud vervulde Ds. Dyse- riuek de spreekbeurt iu 't Nut met eeue verhandeling over „het Weten". Na te hebbeu uiteengezet hoe de drang tot weten den mensch inge boren is, lichtte spreker toe, boe wy tot weteu komen. Wy komen tot weten in de eerste plaats door zien en booren. Maar dit moet goed zyn, scberp en juist. Wy zien eu booron door middel van onze zintuigen; oog en oor zyn de bood schappers, die wat er in de stoffelyke wereld zich aauons voordoet boodschap pen aan onzen iunerlyken zin. Naarma te onze innerlyke zin beter geschikt is zullen wy ook beter waarnemen. Het geheugen komt ons te hulp om samen te vatten wat wy hebben waar genomen. Dat zijn voor ons denkende bouwstoffen. Om nu goed samen te vatten wat wy hebben waargenomen en juist te onderscheiden behoeven we een goed oordeel. Wanneer wy met vooroordeel be- beU zyn of met een neiging tot ver- oordeeieu, dan zal ons oordeel onmo- gelyk juist en zelfstandig kunnen zyn. Door denkeu, door oordeelen, komen wy tot weten. Weten is 6en groot geluk voor den mensch. Hy dieniets of te weinig weet, maakt een treurig figuur. Sprekor waarschuwde nu tegen betweters en tegen veelweters, voor zoover dit veel-weten dooi lezen alleen verkre.en is, want als men heel veel leest, de boeken verslindt, stompt het denk-vermogen af. Wy hebben ook bet vermogen om, afgetrokken van de stoffelyke wereld, te denkeu. Wy zoeken den samen- bang der dingen, b8t verband tusschen oorzaak en gevolg. En dit doen wy, om tot bet groote einddoel van ons; weten en denken te komen tot de waarheid. Het geboorde werd geresumeerd in 3 opmerkingen, dat liet spreken een gevolg van denken moot zyn, niet een wisselen van woorden maar een wisselen van gedachten. Dan ook is de hoogste adel van den mensch, dat hy een denkend wezen is. Ik denk, dus beu ik, heeft een wysgeer gezegd. Aan ons denken is een grens, wy kunnen met onze gedachten niet door dringen tot bet gebied der onzien lijke dingen. Daar staat de waarheid door het geloof, naast de waarheid door het weten, op bet terrein der zienlyke dingen. Als wy den weg des geloofs be wandelen, dan zullen wy rust en vrede gevoelen, temidden van den stryd tusscben verstand en gemoed. Na de pauze hield Ds. Dyserinck een causerie over Neerland's taal in beeldspraak, ditmaal ontleend aan Landbouw en Veeteelt eu Scheep vaart. Op geestige wyzo vloeiend byeengegaard deed spreker uit het gebied, waarop by zoo uitstekend tehuis is en zich zoo gaarne beweegt, ons een ry ken schat beeldspraak booren aan die bedrijven ontleend. Te ongeveer 10 ure was de voor dracht geëindigd. By vonnis van de Arrondissem-nts- Rechtbauk alhier dd. 13 December 1898 is in staat van faillissement ver klaard Pieter Hopman, winkelier in kruidenierswaren te IJmuiden. Rechter Commissaris Mr. J. de Glercq van "Weel. Carator Mr. A. Kist, Advocaat en Procureur te Haarlem. By vonDis van de Arr. Rechtbank alhier van den l3n December 1898 is gehomologeerd het accoord van 12% in het faillissement van Arie Adriaans, schoenmaker en winkelier te Haarlem. By vonnissen van de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem dd. 13 December 1S98 zyn opgeheven de navolgende faillissementen 1. Petrus Johannes Nieuwenboven, melkslyter te Haarlemmerliede (fail liet verklaard 22 November 1898.) 2. Johannes Jacobus Heyne, zadel maker en behanger te Beverwyk ("failliet verklaard 22 November 189S.) Een nieuwe uitgaaf hier ter stede is het Jaarboekje voor de Nederd. Herv. Gemeente te Haarlem onder redactie van Ds. P. E. Barbas. Het bevat, behalve een kalender, uitvoerige mededeelingeu over alle instellingen der Ned. Herv. kerk en hare besturen, alsmede van vereenïgingen die in haren geest werken, voorts eenig men gelwerk, een portret van wijlen Ds. C. A. Hoog met levensbeschrijving en advertentiën. Blijkens den titel eu de vermelding „eerste jaargang" bestaat bet voor nemen de uitgave geregeld telken jare te herhalen. Het boekje kost 30 ets. De lieer O. H. Reints te Zandvoort, die door de rechtbank, alhier, was veroordeeld tot i' 20 boete wegens b3- leediging van de veldwachters te Zandvoort en die van dat vonnis in booger beroep was gekomen, is by arrest van bet Gerechtshof te Amster dam van het hem ten Jaste gelegde vrijgesproken. Bioemendaal. Zusterhuis te Meerenberg. Deze week zal de oplevering plaats hebben van bet zusterhuis voor Mee renberg, dat zooals de naam al aan toont, dienen zal tot buisvesting, recreatie en verpleging der zustors in bet gesticht. Het is 6en onbekrompen gedacht en uitgevoerd gebouw. Rechts van de ruime vestibule ruet granieten vloer is een leeskamei, links een spreekka mer en zes logeerkamers voor bezoe kers, familieleden der zusters. Daar tegenover zyn de badkamers. Tegen over de vestibule is een breedegang, die door het geliecle gebouw heen loopt en aan welker einde de kamer voor de hoofdverpleegster zich bevindt. Deze heeft daardoor het toezicht op de vestibule en tevens op dc zieken zalen. Laatstgenoemden zyn drie in aantal een voor gemeenschappelijke verple ging, een voor afzonderlijke en een voor reconvalescenten. Tusschen de vestibule en do ziekenzalen zyn ge legen de zeer ruime recreatiezaal en de eetzaal met daarvoor gelegen verandah, die toegang geeft tot de zoogeheeteu beukelaan. Op de eerste en tweede verdieping ziju de slaapgelegenheden. Elke ver dieping bevat 20 slaapkamers voor een en 7 voor vier personen. Zy heb ben vloer en meubelen van ameri- kaansch grenenhout en zyn ruim en luchtig. De zolders zijn zoodanig ingericht, dat zy, wanneer dit noodig mocht biyken, ook tot slaapkamers kunnen worden ingericht. Alle vertrekken hebben gas, water- leidiug en electrische bel. Tegen brandgevaar is goed gezorgd. De ko lossale trappen zyn brandvrij, op alle verdiepingen zyn brandkraneu en slan gen en aan de tuinzyde zyn balkons met iu den tuin afdalende ladders aangebracht. Het gebouw is, naar ontwerpen van den architect Poggenbeek, ge plaatst door den aannemer Van Ven- deloo te Velsen. Heemstede. Maandagmiddag had alhier de aan besteding plaats van het bouwen van een stal met bovenwoning voor den koetsier, voor rekening van den heer J. Theys. Ingeschreven was door Th. Smit, f 1122. H. N. Vooges, 1200. N. Vossen, 1326. Gebr. Adriaans, 1330. Haarlemmermeer. Bij den laudbouwer R., aan den IJ weg te Haarlemmermeer, vervoegde zich dezer dagen een als heer gekleed persoon, die hem mededeelde dat op een Oostenryksch lot, gekocht door tusschenkomst van zekeren commis sionair in effecten, te Amsterdam, een hoofdprys was gevallen, welk stuk vermoedelijk in bezit was van den landbouwer. Deze laat den vreemde ling bet nummer zien, en ja wel, hy was de gelukkige bezitter; indien hy nu maar f 150 betaalde, dan was de zaak in orde en zou de prys na enkele dagen worden thuis gebracht. Onze boer vertrouwde de zaak niet, waarop werd overeengekomen, dat hy op het „kantoor" te Amsterdam zou komen. Op den bepaalden dag werd hy van het station gehaald en op hun (zoogenaamd) kantoor werd hem de eisch herhaald, terwijl nit verschil lende stukken bleek, dat op dat num mer werkelijk de prys was gevallen. De buitenman liet zich echter niet pakken, verliet de „heeren" en infor meerde by een bekend adres naar zyn geluk, waar hem alras bleek, dat by met een paar oplichters te doen heeft gehad. IJmuiden. Met ingang van 15 December a.s. zat de levering van het water uit do Rijkswater leiding bij de visschershaven te IJmuiden geschieden onder de vol gende gewijzigde voorwaarden le. Het water wordt verkocht bij geen kleiner hoeveelheid dan van 100 Liters, en alleen tegen contante beta ling. '2e. De levering van het water ge schiedt uit do langs den kaaimuur ge plaatste krassen, uitsluitend' aan vis- schers wier schepen in de visschersha ven ligplaats hebben en aan de eigena ren van waterschuiten die het water we der verkoopcu ten behoeve van. het vis- scliersbedrijf in de have» 3e. aan hein, die het water tot een ander doel bezigt dan dat sub 2 vermeldt of die een deel van het geleverde water onmiddellijk laat wegloopen kan verder waterlevering geweigerd worden 4e. De prijs van het water is vastge steld op 3 cent voor elke 100 liter of gedeelte daarvan, die volgens aanwijzing van den watermeter is geleverd öe. Het water wordt geleverd in de volgorde waarin de gegadigden zich bij den havenbeambte, belast met de af levering, aan melden, waartoe deze zoo noodig volgnummers zal afgeven. 6e. Het water is dagelijks verkrijg baar. uitgezonderd op Zon- en alge meen erkende Christelijke feestdagen, gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 October, van 's morgens 5 uur tot 't avonds 8 uur, en gedurende liet overige deel des jaars, van 's mor gens 7 uur tot 's avonds S uur. VERtfGLG NIEUWSTUOSKGEK. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot schoolopziener in bet arrondissement Oirscbot, mr. J. A. E. Bink, te Tilburgtot burgemeester der gemeente Urk, jhr. A. H. P. K. van Suchteion van de Haarevoor deu tijd van drie jaren, tot plaats vervanger van den districtsveearts wien Dordrecht als standplaats is aan gewezen, de veearts L. Louter, te IJzendijke. Benoemd tot bureeiambtenaar der posterijen en telegrapbie vau de 3e klasse: a. ten bureele vau den inge nieur der telegrapbie te ZwolleJ. N* M. Mayer, thans klerk der poste rijen en telegrapbie van do2e klasse; b. ten bureele van den ingenieur der telegrapbie te Amsterdamle. C. Nieuwenhuysen, thans aldaar als tij delijk schrijver werkzaam 2e. S< E. C. van Valkenburgc. ten bureele van den ingenieur der telegrapbie te 's-Hertogeuboscb L. J. H. de Leijer, thans aldaar als tijdelijk schrijver werkzaam. Aan B. Hulst, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Boxmeer, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. Aan den cavalerist 2de klasse vau het leger in Nederlandscb-Indië. H. R. A. Beyer, vergunning verleend tot bet dragen van deheriDneringsmcdaille aau wylen deu Duitscher Keizer Wilhelm I, 1797/1S97. Audiëntie. De gewone audiëntie van de minis ters van justitie, van financiën en van marine zuilen deze week niet plaats hebben. Het sterkst bevolkte ziekenhuis der wereld is bet „London Hospital" White Chapel Road. Er zijn daaraan verbonden 50 pro fessoren hoofden van klinieken eu van afdeeliugen, chirurgen, prosectors en uitwonende assistenten. Zy worden bygestaan door 60 inwonende genees- heeren, die jaarlyks benoemd worden ea verder door 400 internes en 300 verplegers en verpleegsters. In 1897 werden 11,000 patiënten opgenomen en op de polikliniek wer den 151.617 adviezen gegeven. Op een dor afdeelingen bevindt zich als hoofdverpleegster, belast met de controle en toezicht op de overigen een Hollandsche jonge dame van oen onzer adellyke families, die door by- zondere geschiktheid by keuze tot deze hoofdbetrekking werd benoemd. Zij ontving baar opleiding hier iu Den Haag van dr. Baëza. (Vad.) Het stoomschip Cluden, gecharterd door de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Amst., arriv. 12 Dec. te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Sophievan Amst. naar Batavia, arriv. 11 Dec. te Southampton. Het stoomschip Prins Mauritsvan Paramaribo naar Amst., arriv. 11 Dec. te Amst. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, vertrok 9 Dec. van Padang. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Dec. van Port Said. Het stoomschip Oengaranvan Java naar Rotterdam, arriv. 12 Dec. te Rot terdam. Het stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Amst., pass. 11 Dec. Gibraltar. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Dec. van Batavia. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, arriv. 11 Dec. te Padang. Het dubbelschroefstoomschip Rot- ierdarnvaD de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, vertr. 10 Dec. van Newyork. Familieberichten. Bevallen: 10 Dec. L. F. Groen Schmedding z. Breda. A. van Veen Van Loo d. Tznmmarum. Overleden 28 Nov. Wed. J. M. de Vletter—Keiler 66 j. Laag-Keppel. 10 Dec. H. Kalvelagen, Amst. C. A. M. Philips—Vau Dnynevelt 54 j. den Haag. Wed. J. E. Scheuk—Arnold 77 j. Amst. K. van Ginkel 88 j. Wa peningen. 12. J. A. Güthard 67 j. Wormerveer. BURGERLIJKE STAND Bevallen: 12 Dec. A. A. v. d. Pol— Schouten z. M. C. J. Caderius van Veen—Gieben z. J. A. G. Hommes— Meerman d. M. Scholte—de Roog z. A. F&ase—Hartoch z. J. W. Bak ker—Boeré z. 13. J C. Maerten— Zwart d. S. M. Elferink—Van der Riet d. Overleden12 Dec. L. J. P. A. Lydsmau 15 m. d. Spaarne. LAATSTE BERICHTEN. De uitslag van de bekroningen in zake ontwerpen voor een standbeeld van Frans Hals is als volgt: le prys, Henri A. Scholtz, van Amsterdam. 2e prys, Ch. van Wyk, 's-Hag 3e prys, Bart van Hove en" W. Kromhout Cz., architect, Amsterdam. De jury bestond uit de leden van het Frans Hals-comité en de heeren beeldhouwers Ch. van der Stappen en Constantin Meunier. W A R I A. Veldwachter. Dus je hebt dien ryks - daalder gevonden Waarom heb je hem niet dadelyk by de politie ge bracht Bedelaar. Zou je nu denken, dat ik met mijn eerlijkheid zou geuren? MARKTNIEÜWS Haarlem, 12 Dec. 1898, Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f6,50 a f0,— Witte tarwe f 6è75 ct f 6.Rogge f 5.35 a f5.— Haver f3,50 a f3,30. Gerst f 5.55, a f 0,— Paardenboonen f 6.35 a f 6.—. Bruine boonen f9.— a f 0.-- Gapucyners f 0.— a f0,—Karwn- zaad f 0,— a f O,—. Bruin mosterd zaad fo.— a f—Groene erwten f 6.50 a f 0.—. Duiven boonen f 7.— a f 6.50. Aangev. Yerk. Prys. Boter 120 KG. 90 KG. fl.30 f 1.10 Biggen 206 st. 184 st. f 5.f 6, Schram. 34 st. 34 st. f 10,— f 11, Aard. 79 HL. 79 HL. f 2.f 3.50 App. 93 HL. 72 HL. f 4,f 10, Peren 38 HL. 24 HL. f 5,— f 9, Amsterdam, 10 Dec. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkum- raer Jammen f2.70 h 2.80, Franeker f2.50 a 2.80, Hilleg. Zand f 0.a 0.Zeeuwsche Jammen f3.10. 3.30, blauwe f 0.—, a 0.—, Ryns- burgers f 0.—, a 0.—, Muizen f 0.—, a 0.—j Katwyker Zand f 0.—aO.— Klei 1 0.—, ii 0.—, Brielsche Kralen f 0.—, a O.—, And ijker Muisjes f 3.—. a 0.— Blauwe f3.—, a 3.20. West- landsche Klei manden f4—, a 0,—. losse fO.—a 0.—, Klei Muisjes, f 1.70, a 1.90, Zaaiers f 1.70 a 1.90, Zand Muizen 0.—, a 0.—. ronde f 0.— a 0.—, per H.L. Amsterdam, 12 Dec. Ter Veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt253 runderen, vette le qualiteit f0J60 a f 0,—2e qual. f 0,55, 3e qual. f0,50, 4e qual. 0? per Kg., 70 melk- en kalf koeien f 100 a f 220 per stuk, vette kal veren le qual. f0,2e qual. fO,— 3e qual. TO,— per Kg., 2 graskal veren f 0,— a f 032 nucbteren kalveren f9 a f 11, 8 schapen f a f 0 lamineren f a f395 vette varkens 32 a 35 ct. beiden per Kg., 0 biggen f 0,— a f 0,—, 0 paar den f0.—veulen fO,— Petroleum-bericht van P. G C. Falkoen, makelaars, Amsterdam, 10 d.c: De Amerikaansche Petrolenin-no- teeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuter's telegram New-York 6.50, 6.50, 6.50, 6,50,6.50, 6.50 ct. per gallon. Philadelphia 6.45, 6.45, 6.45, 6.45, 6.45, 6.45 ct. p. gall. Ruwe Olie 100—, 100—, 100—, 100—, 100—, 100— c.p. vat. De totale uitvoer uit alle havens van Noord-Amerika bedroeg van 1 Januari tot 12 Aug. 1898 1897 15,319,100 vaten. 14,501,100 vaten. Amerikaansche Disponibel9,10 Cons. Levering Sept/Dec. 0,— Entr. Alkmaar, 10 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoer en pryzen als volgt8 koeien f 139 a f 185, vette kalveren f a 22 nuchtere dito f 10 a 20, 77 magere schapen f 12,— a 18,—, 0 vette dito f a lammeren f 0,— a 0,—, 6 paarden f70 a 120, 11 bokken en geiten f2,— a 6,—, 0 kleine bokjes fO,— a 0.—, 77 magere varkens f 12 a 15, 236 biggen f5.— a 7.50,Jjalle« per stuk: vette varkens a ets per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3