NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. f U leest toeli ge- P fregeld het Feuil- E ;4 leton van „Haar- jr Item's I>agblad"?K Dinsdag 20 December 1898. ■o 4748 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 Directeur-Uitgever AJDVEH^TZEUSTTIZEXLT 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaus:: Kleine Houtstraat M, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangére G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15Reclames per regel f 0,30. voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en ScholenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Spaamda vj, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER YelsenW. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem19 Dec. 1898. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woens dag 21 Dec. 1898, des namid dags te een ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. W. adressen J. H. Krelage wijziging plan bebou wing gronden ten oosten van den Kleinen Houtweg, vastgesteld bij Raadsbesluit van 26 September 1888, No. 9. 3. Id. id. adres J. Zipp bebouwen voor tuin bestemden grond bij perceel Wilhelminastraat no. 56. 4. Id. id. bebouwen voor tuin be stemden grond achter perceel Wil- sonsplein no. 13. 5. Id. id. vaststelling verordening heffing opcenten personeele belasting. 6. Id. id. inrichting voormalig bu reau van politie ten dienste der ge meente-secretarie. 7. Id. id. overdekking viscbmarkt. 8. Id. id. vaststelling instructie marktmeester viscbmarkt. 9. Id. id. beschikbaar stellen gelden bouw Groote Sluis te Spaarndam. 10. Id. id. aankoop terreinen spoor verbinding gasfabriek. 11. Id. id. adres G. Hulsebosch hooger bouwen dan volgens art. 177 AJgemeene Politieverordening. 12. Id. id. met rapport commissie van financiën aankoop perceelen Rol landstraat van J. Timmer. 13. Id. J. Krol Kz. uitstel vellen boomen aan de Dreef. 14. Aanbeveling commissie van toe zicht Stedelijk Museum benoeming lid der commissie. 15. ld. regenten Barbara-Gasthuis benoeming regent. 16. Id. regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis benoeming regent. 17. Benoeming lid commissie van toezicht op het Haarlemsch Muziek korps. 18. Voordracht B. en W.W. be noeming onderwijzeres kostelooze school lett. D. Stukken van den Raad. Voordracht voor regent van de be waarschool in 't voormalig Barbara- gasthuis Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, (aftredend) Mr. H. Ph. 't Hooft. De Comm. v. Fin. stelt voor, niet over te gaan tot aankoop van eenige perceelen in de Rollandstraat, toebehoorende aan J. Timmer. Z\j acht de daarmee te verkrijgen ver betering niet zoodanig, datdie een uit gaaf van f5600 wettigt. B. en W. stellen een instructie voor, voor den marktmeester der visch- markten alhier. Adres van G. Hulsebosch om een perceel in de Anegang 1.20 M. hooger te mogen bouwen, dan ander half maal de breedte van die straat. B. en W. stellen Yoor dit verzoek af te wijzen, daar de straat 6.87 M. breed is en het perceel ontworpen is op een hoogte van 11.5 M. Voorstel van B. en W. om aan den heer J. Stoel, Wilsonplein, toe te staan de serre achter zjjn huis Wilsonsplein 13 te vergrooten en aan den heer J. Zipp den bouw van een serre achter het huis WilhelmiDastraat 56 toe te staan. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van den heer J. H. Kre lage, tot wijziging van het plan van bebouwing zijner gronden aan den Kleinen Houtweg, zoodanig dat de straat, geprojecteerd evenwijdig met de Badhuisstraat, rechthoekig uit mondt op den Kleinen Houtweg. Uitbreiding secretarie. B. en W. hebben plannen ingediend voor de uitbreiding van de gemeente secretarie, door aantrekking van het voormalige bureau van politie en vra gen daarvoor een crediet van f 6000, waarvan f300u voor de verbouwing en geljjk bedrag voor de meubileering zal moeten dienen. Verhooging opcenten personeel. Ingevolge bjj de behandeling der gemeente-begrootiDg genomen Raads besluit. zullen voor 1899 de opcenten op het personeel van 80 op 100 wor den gebracht. Voor een belastbare huurwaarde boven f 100 doch beneden f 200 wordt nu voorgesteld te heffen 50 opcenten, boven f200; beneden f250 60, f250; f300 70, f300; f350 80, f350; f400 90, f400 100. Overdekken Zeevischmarkt. B. en W. achten het wenscheljjk, dat de zeevischmarkt alhier zal wor den overdekt, aangezien debezoekers daarvan veelvuldig blootstaan aan wind en regen. Daartoe zijn eenige plannen opge maakt, waarvan B. en W. er een, gemerkt letter C., in het bijzonder aanbevelen. Bij de laatste begrooting is daar mee al rekening gehouden, zoodat B. en W. voorstellen op den post „Bui tengewone uitgaven voor publieke werken" het hiervoor benoodigde geld, t. w. f 3100, beschikbaar te stellen. Aankoop gronden gasfabriek. Gelijk wij onlangs meldden heeft de Raad besloten tot aankoop van gronden in Haarlemmerliede en öpaarnwoude voor den aanleg daarop van een spoorlijn, loopende van de hoofdlijn der Holl. Spoorw. Maats, naar het terrein tust chen het Spaarne en den Ouden Weg, waar de gemeen telijke gasfabriek zal worden geboawd. Thans stellen B. en W. dezen aan koop (het besluit te nemen in de openbare raadsvergadering) voor, waarvan de kosten omstreeks f 80.000 zullen bedragen. Groote Sluis te Spaarndam. Bij groote werken, die door of voor de gemeente worden gemaakt, schijnt het niet doenlijk te zjjn, de aanvan kelijk gemaakte begrooting niet te overschrijden. Bij groote gebouwen en bruggen worden veelal nadere credieten aan gevraagd en dit is nu ook weer het geval met de groote sluis te Spaarn dam. Voor een tweede grondverbete ring voor het binnen-sluishoofd enz. en een verrekening van onkosten met Rijnland is te zamen nog f 14 322.815 noodig. Daar evenwel van de vroeger toegestane som van f200.450 nog f 2966.965 over was, vragen B en W. een nieuw crediet van ten hoogste f 11.400. Wjj hebben indertijd gemeld hoe de aannemer, A. de Groot Czn. te Heukelom, klagende over den bjj den bouw ondervonden tegenspoed, deD Raad had verzocht om een tegemoet koming in de door hem geleden schade die hij begrootte op f 36000. De meer derheid van B. en W. meent, dat bjj zulke werken op onvoorziene tegen spoeden moet worden gerekend en stelt daarom voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. Tot onze groote verwondering is er evenwel nog een minderheid in het college, die voorstelt een schadevergoeding van f 10000 toe te staan. 't Is nauwelijks denkbaar, dat de Raad tot dit laatste zou besluiten. Immers zou dan voortaan de gemeen tekas, nimmer profiteerende van bui tengewone voorspoed in de uitvoering van een werk, geregeld worden aan gesproken in geval van tegenspoed. Gevaarlijker precedent zal men kwa lijk kunnen stellen. Vechtpartij. Zondagavond omstreeks 10 uur had in de Groote Houtstraat, ter hoogte van de Peuzelaarsteeg een vechtpartij plaats tusschen een cavalerist en een burger. Over en weer vielen klappen totdat plotseling de burger een mes te voorschijn haalt en zqn tegenstan der een snede over het <?elaat toe brengt. De omstanders deinzen ver schrikt terug. De cavalerist wil den burger vasthouden om hem aan de politie over te geven. Maar waar is de politie Op een alarmsignaal wordt door eenige omstanders gefloten reeds van het ooerenblik af, dat de vecht partij een aanvang nam. Maar nu moet men niet denken, dat er één dienaar van den Heiligen Hermandad kwam opdagen. Wel neen, noch in de Groote Houtstraat, noch op de Oude Gracht of het Verwulft, was maar één enkele agent te zien en dat nog wel op een der rumoerigste avon den der week. De omstanders noem den het ronduit een schandaal en vroegen of dat waken is voor de al- gemeene veiligheid. Het gevolg van de vechtpartj was natuurlijk, dat eenige vriendeu van den lafhartigen vechtersbaas, dien men zoo gaarne had zien inrekenen, hem ontzetten en de huzaar hevig bloedende zjjn weg vervolgde. „Kunst na Arbeid." De Typo- en Lithographische ver- eeniging „Kunst na Arbeid", directeur de heer W. A. Kwantes, gaf Zater dagavond eene uitvoering in de groote zaal van het Brongebouw. Als ge woonlijk was de zaai druk bezet en amuseerden de aanwezigen zich in hooge mate. Het was dan ook een uitgezocht programma, dat werd uit gevoerd. Muziek, zang, voordrachten en coinediespel wisselden elkander af en de wijze waarop de velschillende nummers werden ten uitvoer gebracht, deed de vereeniging alle eer aan. Het geheel werd met een geanimeerd bal besloten. den heer Jos. van den Berg met een toepasselijk woord aan de overwin- nende clubs en de prjjswinners ter hand gesteld. Meermalen waren de leden van de feestvierende kegelclub in de gelegen heid uit de toespraken der verschil lende prijswinners te hooren, met welk een waardeering over dit con cours hier te lande is gesproken. Uit een gesloten hok staande op een erf aan het Zuider Buiten Spaarne alhier zijn vier kippen ontvreemd. Door de politie alhier is aangehou den en naar het Huis van Bewaring overgebracht, J. Dirken, oud 31 jaren, paar denslachter, wonende aan het Be gijnhof alhier, verdacht van diefstal van een paard uit de weide ten nadeele van de weduwe van Brugge, gelegen aan de Zomervaart onder Haarlem merliede en Öpaarnwoude. De huid van het paard is in zijne woning in beslag genomen. Heden werd door den Rechter commissaris de instructie tegen hem geopend. Tegen J. H. oud 17 jaren en T. K. oud 18 jaren is door de politie procesverbaal opgemaakt ter zake dief stal van een kat, die daarna door eerstgenoemde is doodgeslagen en ver kocht. Kegelen. Zondagavond had in bijzijn van vele belangstellenden de uitreiking der prij zen aan de winnaars in den korps- personeel en vrije-baanwedstrjjd in het café van Gebr. Brinkmann plaats. De heer Jos. van den Berg, presi dent van de kegelclub „de Vliegende Hollander", hield eene korte toespraak, waarin spreker herinnerde aan den feilen strijd, die gestreden is op het concours, dat tot het verledene be hoort. De strijd is groot geweest, en daarom is de eer ook des te grooter. Tevens bracht spreker een woord van dank aan Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en aan de kegelclub „Hard gaat ie", voor de schoone prijzen door hen be schikbaar gesteld. Vervolgens werden de prijzen door 3 I H m E N L A N D HAAGSCHE BRIEVEN. Men kan niet beweren, dat de Hage naars over het algemeen uitbundig be lang stellen in de handelingen van hun gemeenteraad. Maai" thans wordt met groote belangstelling uitgezien naar de vergadering van a.s. Dinsdag. Algemeen is de opinie, dat een interpellatie over het gebeurde bij den brand der Brood- en Meelfabriek onmogelijk zal kunnen uitblijven. Dat bij een brand, waarbij geen enkel menschenleven gered behoef de te worden en het blusschingswerk behoorde gericht te wezen op het be houd van omringende perceelen, vier brandwachts omkwamen, is een zoo on gehoord feit, dat het moeielijk is er van te zwijgen. Van verschillende kanten heeft men dan ook de kat de bel aange bonden. Doch bij de begrafenis der brandwachts, die uiterst plechtig was, heeft de Burgemeester het noodig ge acht de kat in den kelder te metselen, door te zeggen „dat geen mensehelijki oog dit onheil vermocht te voorzien."' Dat kan men nu wel zoo ernstig moge lijk beweren en meenen ook maar daarmede is niet bevredigd wat dr. Kuy- per de publieke consciëntie zou noemen. Een fabrieksbrand is, de historie der brandweer in alle landen leert dat, het gevaarlijkst voor de brandweer zelf en dat wel door het kromtrekken van ijze ren doelen die in de muren, zijn beves tigd en deze doen instorten. Een brand weercommandant behoort dat te weten en er zijn manschappen naai- te be handelen, d. w. z. geen gevaarlijke plaat sen aan te wijzen, wanneer er niets an ders te behouden is dan een stuk of wat balken en eenige zakken meel. De vraag doet zich in casu voor, of voor de veilig heid der brandweerlieden de noodige waakzaamheid is betracht, (dat, door het ontbreken van fakkels, de menschen in het donker moesten werken is reeds een ernstige grief). De stelling die ik ergens las, dat een brandweerman steeds in gevaar verkeert, lijkt- mij pyramidaal. Natuurlijk, een brandwacht heeft een gevaarlijker bedrijf dan een advocaat, dat is zeker. Maar de vraag is alleen of het gevaar onnoodig wordt opgevoerd. Er schijnt, reden om aan te nemen, dat dit in Den Haag inderdaad is ge beurd, En men hoopt, dat in den Raad daarover eenig licht worde verspreid. Voldoende, doch geen rooskleurig Licht heeft de Min. vau Oorlog geworpen op de bekende klachten betreffende het misbruik dat bij de inhuldigingsfeestein iu de residentie is gemaakt van de mili taire macht. Terwijl zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken getracht heeft den burgemeester de_haud boven het hoofd te houden, heeft dc Min. van Oorlog het FEUILLETON. Kijkjes in de Sportwereld, 9) „Dat paard moet zooveel eten als het maar wil, gij behoeft geen kosten te sparen. Als liet monster evenwel geen courses wint dan wil ik zelf biefstuk van hem eten, lekker met uieu gebraden." Nu bevond C. W. zich te Nice. In Bellijn vond hij het te koud en daarbij had hij op een goeden nacht gedroomd, dat de bank te Monaco zou springen. Den morgen, die op dien bewusten nacht volgde, moest de baron terstond zijn kof fers pakken en vier en twintig uur la ter had de bank te Manoco zestig duizend francs aan C. W. verloren. „Ik zal die kerels een millioen afzet ten," zeide hij tot den baron, die op dienzelfden middag al zijn spaarduitjes verloren had, „ik wil hier een voor beeld stellen en daarvoor ben ik de aan gewezen persoon." En dat scheen wel zoo. Hij speelde niet angstig of voornaam zooals sommi gen of hartstochtelijk en berekenend als anderen maar onbeschaamd en overmoe dig. Hij voelde zich veilig door zijn mil- lioenen, die bij de Eng. Bank gedepo neerd waren, en als speelde hij in het gewone leven om groschen en stuivers aan de speeltafel was hij de Yankee koopman, die onder verliezen totaal on verschillig blijft. Want na de verliezen komen de win sten, als men maar volhoudt. Hij was in alle opzichten een gemeen speler. Verloor hij een rol goud, dan schimpte hij, maar als hij een mooien slag binnenhaalde lachte hij zoo luid dat de spelers aan de tafel er naast onrustig werden. Ook amuseerde hij zich uitste kend als zijn buurman, de baron en een teringachtige, bleeke baron verloren. De inzet van den baron, die steeds klei ner en kleiner werd, hield hij goed in 't oog, en toen hij zelf in verscheidene slagen een som van twintig a dertig duizend francs verloor geraakte hij niet uit zijn humeur, want terzelfder tijd verdwenen ook de laatste spaarpennin gen van den baron. 's Avonds toen het spel eindigde, werd de winst van C. W. op eenige honderd duizenden geschat en den volgenden dag had heel Nice er den mond vol van. „Leen mij honderd louis," smeekte de baron hem, maar C. W .sloeg rijn verzoek terstond af. „Het bevalt mij volstrekt niet, dat gij speelt. Hoe komt nu een man in uw positie, die nog daarbij quasi mijn ondergeschik te is, in de verzoeking om te spelen? Dat begrijp ik niet en wat meer is, ik verkies het niet. Gij ontvangt maande lijks 1250 Mark salaris, dat is een en orme som. Besteed dat geld op een be hoorlijke manier. Ik wil niet zeggen of hard rijn maar dat pak, ja, ik geloof dat ik u dat nu al vijf maanden lang zie dragen. En dan verwondert gij er u nog over, dat de menschen van u en mij mets willen weten. Waarvoor heb ik u eigenlijk in mijn dienst genomen, mijn waarde. Om mij in de aristocratische kringen te introduceerenIk kan, dunkt me, verlangen dat ge keurig gekleed rijt. Daarvoor betaal ik u ruim genoeg. Maar in plaats daarvan verdobbelt gij 't hier I De oude baron was vaalbleek gewor den. De man, die daar voor hem stond en zoo sprak, had volkomen gelijk; de jas begon op de naden reeds te slijten I en de zwarte kraag a la den prins von Wales, had ook betere dagen gekend. Maar om hem dat te zeggen zooals men een bediende op rijn vuile livrei attent maakt... het bloed steeg hem naar het hoofd, terwijl rijn slapen luid bonsden. Hij wilde iets zeggen, een antwoord geven waardoor hij voor goed van dezen ellendigen kerel bevrijd werd, maar het kwam niet over rijn lippen. C. W. Kalm stak rijn korte, Engel- sche pijp aan en ging uit de baron bleef met oen gevoel van een mishandeld en vertrapt dier. Wankelend als een beschonkene ging hij de deur uit en een klein restaurant binnen, waar hij een glas absint bestel de. Er traden werklui en koetsiers bin nen, die ook een borreltje gingen gebrui- jken. Het was een schemerachtig verlicht, onbehaaglijk, vuil vertrek en de baron j verschool zich in het donkerste hoekje. En hier in rijn ellendige eenzaamheid I herademde hij, voelde hij zich voor een j enkel oogenblik gelukkig. Hij voelde zich te moede als een mis handelde hond, die tot het uiterste ge marteld, op 't punt stond rijn meester naar de keel te vliegen, maar 't toch liet en ricli daarna op een plaats verschool, waar zijn baas hem niet vinden, kon. j Het was vreemd, hij had zich toch reeds zooveel beleedigingen laten aan leunen, die eigenlijk veel kwetsender waren, maar deze had hem diep ge troffen en den laatsten stoot gegeven. Als bij dien schurk maar gewurgd en zich dan zelf van kant had gemaakt... ja, dan was hij gered geweest. Maar nu was 't te laat deze Kalm kon hem nu maken eai breken. „Te laat!" Hij zeide het wel twintig maal achter elkaar. Eerst zacht, toen luider totdat de koetsiers elkaar aan stieten en naar den hoek zagen, waar de baron zat. „Te laat!" Hij nam rijn glas op, le digde het, zette het neer, keek er in en I lachte: ,,Te Laat!" Het was een akelige, hartverscheuren - i de lach. De kellner met zijn smoezelig voor schoot bracht hem een tweede glas een i j derde en nog meer. j Het was middag, omstreeks den tijd t dat de lunch afgeloopen is, toen de ba- j rem de restaurant verliet. De zon op de [keien brandde, zoo warm en hel als in den zomer. Hij drukte de hand tegen de oogen en leunde eenige seconden te gen een pilaar. Hij was altijd matig ge- J weest en nu voelde hij hoe alles om hein I heen draaide. Met moeite streed hij te» 'gen die gewaarwording en liep lang zaam de Promenade langs. Bij het hotel des Anglais gekomen hield hem iemand staande. „Gij ook hier, Baron, hoe maakt gij het?" civiel gezag onomwonden gemis aan tact verweten en op den burgemeester do volle verantwoordelijkheid gelegd voor de enorm zware diensten die van de militairen rijn gevorderd. Het blijkt, dat alle corpscommandanten zich daarover beklaagd hebben. En wie den invloed kent van het militair element in de re sidentie, op tal van kringen, zal wel tot de conclusie komen, dat de populariteit van onzen edelachtbare er niet op voor uit zal gaan. Propheten van komende gebeurtenis sen hielden reeds het ambt van commis saris der Koningin in onze provincie voor hem in reserve anderen cledeö datzelfde voor uw biu-gemeester. Nu bo vendien het vacant worden van het commissariaat in Friesland als waar schijnlijk wordt geschilderd, zou het eer der te verklaren zijn wanneer men aan baron van Harinxma, Friesch edelman, dacht als opvolger van zijn broeder, die thans dat hooge ambt bekleedt. De dood van den hoogleeraar mr. C. Asser heeft in de herinnering van een massa Hagenaars teruggeroepen den tijd dat deze nobele man rechter was in onze Rechtbank. Een nobel man inder daad. Eén staaltje moge, het is minder bekend, worden aangehaald. Jaren gele den overkwam aan een jonge dame die deel uitmaakte van het gezin-Asser, waar rij een betrekking bekleedde, een ernstig ongeval. Niet alleen werd rij liefderijk verpleegd, als ware rij een kind des huizes, doch sedert dien tijd bleef rij in de woning van den rechter, later hoogleeraar, leven, als behoorde zij tot diens bloedverwanten. Haar naam stond met dien der kinderen onder de advertentie van zijn overlijden. Ziedaar een fait, ik geef 't zooals het mij verteld is, dat den man teekent. wiens heengaan door zoovel en ten oprechtste wordt be treurd. Van een ander oud-Hagenaar kan dat niet gezegd warden nl. va n den es-goo chelaar Bamberg, die als verpleegde in het armenhuis stierf. In de latere jaren van zijn goochelaars-bestaan gaf hij een aantal voorstellingen, waarvan het ei genaardige was, dat ze nooit doorgin gen. Dikwerf heb ik een berichtje voor hem gemaaktbenefiet van den ouden BambergDan ging hij met lijsten rond om kaarten te plaatsen, vriendelijke menschen betaalden hun plaatsen voor af. Maar de beloofde voorstelling kwam nooit er werd nooit genoeg ge teek end, doch het geld zag men evenmin terug. In vroeger jaren goochelde Bamberg voor, later met het publiek. De kranten werden wantrouwigA. D. want op die voorletters stond hij, wegens de con currenten van denzelfden naam werd op de redactiebureaux afgepoederd. Een der collegas liet rich nog eens lijmen Bamberg leerde hein uit dankbaarheid een kunststukje. Maar toen de journalist het in gezelschap na doen wilde, misluk te het. Hij was begoocheld H. A. GANTJS Jr. Parlementaire Praatjes. De heer Staalman had bij de alg. be raadslaging over Marine de behandeling van het personeel ter sprake gebracht en de Min. had rich voorgenomen daarop Hij zag op Brandes stond voor hem. Als door een nevel bemerkte hij een bediende, die het portier van het rijtuig openhield en daarnaast den prins von Reichenberg een heer en een dame. „Odank u, het gaat mij goed," ant woordde hij. „Dan is die mijnheer Kalm zeker ook te Nice?" zeide Brandes hem vragend' aanziend. „Gij weet wel, beste baron, dat die man geen sympathie van mij is, maar dat komt er natuurlijk niet op aan." De baron wilde iets antwoorden maar kreeg plotseling een gevoel alsof allen Brandes, de prins de jonge dame, de heer naast haar en de bediende naar de versleten naden en kraag van rijn jaa keken en er rich vroolijk over maakten. Ja, het kwam hem voor of iedereen naar hem keek en... Verward zag hij om zich heen. „Dank u. het gaat mij goed, maar ik heb haast." En hij verwijderde zich lang zaam en met moeito, want hij was er zich van bewust, dat allen hem naza gen. Brandes zeide niets. Hij liet den prina Kathchen en Kon rad instappen zette rich naast rijn dochter en sloot het portier. Zij spraken geen van allen, eerst toen zij cv;r den praebtigen „Ccraickc"

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1