NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. IBs Jaacgang. Donderdag 22 December 1898. •o 4750 HAARLEM'S DAGBLAD O'S Voor Haarlem per 3 maanden. 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, Yoor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371 o ■AJYTER/TZEnSTT'TFTISr: i - 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer I22L Directeur-Uitgever J. C. PEEREBQOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Ébrmgere (x. L. DACT3E Co. JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. 'Met uitzondering- van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing- van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentien van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaamda tj, C. HARTEN DORPZandvoort, G. ZWEMMER Vdsen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hillegotn, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiên aan. tfffticieele Berichten» Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 15 December j.l. aan A. Resink vergunning is verleend tot oprichting van eene kalkblusscherij in het perceel aan de Kamperlaan no. 16. Haarlem, 20 Dec. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. KAMER VAN ARBEID voor de Drukkersbedrijven te Haarlem. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Haarlem, brengen ter open bare kennis dat voor deze Gemeente bovenvermelde Kamer van Arbeid is opgericht en dat daarin vertegenwoor digd zullen zijn de volgende bedrijven: de boek-, couranten-, steen- en plaat- drukkerijen en de lettergieterijen, de boekbinderijen, de cartonnage-, de phototypische- en de photographiein- richtingen. Bouwbedrijven te Haarlem. het timmerlieden,- metselaars-, steen houwers-, stucadoors-, beeldhouwers-, lood- en zinkwerkers-, schilders-, stof feerders-, behangers-, beiers-, manden makers, aardwerkers- en straatmakers- bedrijf het leggen van electrische geleidingen of van gas- of waterlei dingen het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen. Yoedings- en Genotmiddelen te Haarlem. de brood-, koek-, beschuit-, suiker en banketbakkerijende cacao-, de chocolade-, de kunstboterfabrieken, benevens die van verduurzaamde le vensmiddelen de tabak- en sigaren fabrieken de bierbrouwerijen, de likeurstokerijen, de mineraalwater- en azijnfabriekende slagerijen. Metaal - en Houtbewerking te Haarlem en Haar lemmer liede c. a. het bewerken van metalen, met uit zondering van het lood- en zinkwer- kersbedrijfde houtzagerijen, de in richtingen voor scheepsbouw en die tot vervaardiging en herstelling van 8poorwegmaterieel, rijtuigen of wagens; het meubelmakers- en het kuipersbe- drijf. Confectiebedrijven te Haarlem en Heemstede. het vervaardigen van kleederen. hoeden of schoenen de wasch- en de strijkinrichtingen en de kleederver verijen de zadelmakerij. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn van af heden ter Ge meente- SSecretarie (5e afdeeling) kos teloos verkrijgbaar, op alle werkdagen van 10 tot 4 uur. Haarlem, 20 Dec. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. ST^OSSSE'li Wê iS lend. Dienstplichtigen met 8 maanden eerste oefeningstijd en herhalragsoefe- Eerste 6n t"W00d.0 pagina. ningen die verplicht zijn de landweer Haarlem, 21 Dec. 1898. zon bestaan uit dienstplichtigen met kor- Bij Kon. besluit is benoemd tot ter Bij deze organisatie concierge-boekbinder en bediende bj zoxl dl- vrijstelling der eenige zoons ver '8 Rijks archief in Noord-Hoiland, al- vallen, doch meer vrijgevigheid bestaan hier, IJsbrand van Zonen. tegenover de kostwinners. -De Min. ontveinsde niet, dat zijn ad- viseiurs en vele andere deskundigen te- BIMMiEllLllMD gen den verkorten oefeningstijd waren, hii ?af toe dat hij niet was de drager der Parlementaire Praatjes. denkbeelden van het leger. Maar aller- Alvorens de Minister van Oorlog tot led omstandigheden werkten dit jaar een eon antwoord kon komen op het alge-zuivere proef tegende Min. wilde dus meen debat over zijn begrooting, voer- j niet zijn taak nederleggen en dit jaar den nog enkele sprekers het woord over de proef herhalen, maar hij, die tegen verschillende onderwerpen. den stroom moest inroeien. deed dan ook Waar de heer van Karnebeek bv. den een beroep op den steun der Kamer, burgemeester der residentie verdedigde, De door den heer Truven gevraagde wien het te veel requireeren van troe- j wijziging van soldijbetaling keurde de pen tijdens de inhuldigingsfeesten ten;Min. af; een pensioenregeling was in kwade was geduid, kwam de heer Seret1 onderzoek. In het algemeen was het hiertegen bc-slist op en goot de fiolen zij- gebeurde met een milicien tc Leeuwar- ner toom over het hoofd van den schul- den door den heer Troelstra. juist weer- digen burgemeester uit. Al aanstonds gegeven, docli op medisch advies kon de zij gezegd, dat de burgemeester een i pensioenraad in dit geval geen pensioen memorie van verdediging bij de Reg. verleenen. heeft ingediend, op grond waarvan de Minister zich van een bepaalde opinie nog onthield. Waar de heer Rethaan Ma care met nadruk en met reden wees op de wan orde bij de Revue op de Renkummer- lieide, antwoordde de Min. hem wel dat de politie dien dag mede stond onder de bevelen van den chef van. den generalen staf, doch bleef het antwoord schuldig op de vraag hoe dit met de gemeentewet was te rijmen. De heeren van Vlijmen en Seret acht ten liet noodig tegenover de heeren so cialisten een pleidooi te leveren ten gun ste van een leger en de eerste knoopte daaraan vast een warme, ontboezeming over de verdediging des vaderlands, die hem verleidde van „ontzenuwde" mem- schen te spreken, een uitdrukking, dooi den Voorzitter afgekeurd. Do heer van Vhjmen, die in deze be- grcoting een streven naai- bezuiniging ontdekte, gaf er meerdere in overweging, terwijl de heer Seret, tor loops gewagen de van den verkorten oefeningstijd, en kele wenken gaf betreffende het perso neel, afschaffing of verbetering van het i reservekader aanbeval cn het houden van gewapend appèl op Zondag afkeur- de. De heer van Kol eindel k, er op wij- i zende, dat een door zijn commandant wegens dronkenschap gedegradeerd ser geant zich doodschoot, vroeg een spe cial en strafraad. De Minister van Oorlog, generaal Eland, betoogde allereerst, dat onze de fensies-maatregelen gericht zijn op be- houd onzer neutraliteit en ons in staat stellen in geval van oorlog desnood's aan- i vallend op te treden. Een overmachtige vijand zouden wo misschien niet kun nen weerstaan, zeker echter bemoeielij- ken. Dit bracht den Min. tot de verdere plannen der organisatie van de levende strijdkrachten, die hij wilde tot stand' brengen binnen de grenzen van ons fi- Uit de „Staatscourant' nancieele kunnen. De Min. wilde een Kon. besluiten. 'nationaal leger op deze grondslagen Benoemd tot kantonrechter-plaats- leger en landweer, de schutterij verval- vervanger in het kanton Weert, P. Reitsma, ontvanger der registratie en domeinen te Weerttot boschwach ter in bet rentambt Oosterhoat, E. Kemper, te Oosterhoat; lot bosch wachter in het rentambt Breda, H. J. van Berkum, te Prinsenbage. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassan J. H. Schellwald. voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle. Audientiën. De gewone audieotiën van de mi nisters van binneulandsche zaken, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Voor hooger soldij bij de infanterie zag de Min. geen redfen, doch hij be- loofdo overweging. Zondagsrust wilde liij gaarne bevorder cm. Een raad als de heer van Kol bedoelde kon later in overwe ging komen. De replieken leerden niets nieuws. Van het verdere debat releveer ik al lereerst, dat een door de heeren de Ras en van Vhjmen gewenschte volkomen scheiding van administratie en inten dance'door den Min. voor onmogelijk werd gehouden. Bij de afd. artillerie werd een amen dement aangenomen, dat de bedoeling had een betere toelichting uit te lokken omtrent de verplaatsing der directie van de artillerie-inrichtingen van Delft naar Rotterdam. Verworpen werd daarentegen een amend, om 37.700 te schrappen be stemd voor kampeering enz. De Kamer scheen het eens te zijn met den keer Kerdijk, die den Min. volkomen in staat wilde stellen zijn proef niet ver korten oefeningstijd voort, te zetten. De verwerping van dit amend, der C. v. R. had plaats met 66 tegen 20 stemmen. Tot nu toe maakten de officieren van de Hoogere Krijgsschool gebruik van liet laboratorium van het Haagsche Gymnasium, omdat de scheikunde-leer- aar dier inrichting, dr. Pareau, tevens hun leeraar was en de gemeente het goed vond. Nu evenwel dr. Pareau zijn ontslag nam bij de Krijgsschool vroeg de Min. ruim 22000 gld. om een eigen laboratorium in te richten. Op voorstel der C. v. R. werd even wel deze post geschrapt, met 71. tegen 12 stemmen. Verschillende onderwerpen van on dergeschikten aard wei-den nog behan deld. En heden (Woensdag) 10 uur gaat het op dien weg verder, tot er weer wat belangrijks komt. G. Jr. Maatschappij tot nut van 't Algemeen. Wfl hebben medegedeeld dat tot leden van het hoofdbestuur zyn ge kozen de heeren W. Spakler te Am sterdam. P. M. Keiler van Hoorn te Dordrecht en jhr. mr. D. R. de Ma cros van SwiDderen teGroDingeu. Aan de verkiezing is deelgenomen resp. door 165, 163 en 16': departe menten, samen uitbrengende onder scheiden lyk 537, 534 en 532 stem men. I. Op den heer W. Spakler zijn uitgebracht 518 en op den heer L. Serrarier 19 stemmen. n. Op mevrouw C. Goekoop—De Jong van Beek en Donk 213 en op den heer P. M. Keller van Hoorn 321 stemmen. III. Op jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen 470 en den heer Her man Snjjders 62 stemmen. Branden-statifctiek. In de laatste 20 jaren zijn alleNe- derlandsche meelfabrieken, op vier na, verbrandenkele zelfs tweemaal. De nog niet afgebrande fabrieken zijn De Maas te VlaardingenRijst- en Pelmolen en Viruly e Ravenswaay te Rotterdam, en Smeets te Roermond. De meeste molens verbrandden tos- schen Zaterdagavond en Zondagmor gen. Balilcerscour. Een woesteling. Te Wageningen heeft de arbeider K. getracht zijn schoonvader H„ met wien hy op gespanneu voet leefde, met een byl te verwonden, toen H. zich naar het achterhuis begaf. Door dat hy de deur. waarachtei K. zich had opgesteld, snel weder dichttrok, kwam de slag slechts op zijn rech terhand terecht, die vrij ernstig werd verwond. Terwijl H. ouder het ge roep moord, de deur uitsnelde, begon K. met zijn byl de huismeubels te vernielen, waarna hy gevlucht is in de richting van Ede. Het is der politie nog niet gelukt hem te arresteeren. Pioces-verbaal is opgemaakt. De aangerande schildwacht te Roermond. De drie personen, dio Zondagnacht den schildwacht, geposteerd bij den Rijksbetaalmeester ie Roermond, over vielen, zijn thans bekend en bleken te zijn miliciens met groot verlof. Door den Raad van Orde zijn reeds de noodige maatregelen genomen, opdat deze drie personen de volgende week als miliciens zullen moeten opkomen, waarna zij zich wegens hun daad voor den Krijgsraad zullen hebben te ver antwoorden. Tevens zijn reeds de noodige maat- j regelen genomen opdat bedoelde per- sonen niet kunnen deserteeren. W er kverschafflng. Uit Hunsingo schrijft men aan de N. R.Ct.: Aan het uiterste einde van ons vaderland, aan de zeekust, daar waar de gemeenten Baflo en Warfum elkan der naderen, heeft thans een werk verschaffing plaats, eenig in hare soort, die algemeen bekend dient te worden. In het jaar der verdrukking 1811 werd de Noordpolder ingedijkt, ruim tweeduizend hectare groot, gelegen achter de gemeenten Eenrum, Baflo, Warfnm en Usquert. Van het westen naar het oosten neemt die polder in breedte toe. Thans staan er vele boer derijen in dezen polder en de eigenaars en bewoners beeteu polderboeren. De dijk, die den polder tegen de hooge stormvloeden moet beveiligen, heet Noorderdyk of polderd k. Na de in dijking echter ging de zee voort met den aanvoer van slib of slykmet iederen vloed werd slib aangevoerd, na iedere eb een laagje achtergelaten, zoodat Da betrekkelijk korten tyd een gedeelte der kust droog bleef en met kweldergras bekleed werd. De vraag werd gesteld aaa wien de aangeslibte grond, kwelder genoemd, behoorde, aan den Staat der Neder- landeu of aan den eigenaar der aan grenzende boerderij. Voor eene halve eeuw ongeveer werd die twistzaak aan het oordeel des rechters onder worpen, die haar in het voordeel der landeigenaars besliste, vooral op grond hiervan, dat de vergrooting van het grondgebied begon op het rechtsge bied van den boer. Sedert dat vonnis legden de landbouwers zich krachtig toe om de aanslibbing te helpen bö- vordoreu, door het graven van groote en kleiue slooteu, die ware slijkvan- gers werden. Ieder landeigenaar had een kweider achter den zeedijk en tot scheiding werden slooten gegraven, die noordwaarts liepen en eene boven wijdte hebben van twee tot drie me ter. Zulk een sloot heet riet. Nu bleek het, dat de aanslibbing aan de westzijde sterk toenam, doen achter Baflo, Warfum en Usquert kwam het zeewater dagelijks aan den dijk en veroorzaakte eerder afslag dan aanwas. Voor ongeveer vyf o twintig jaren kwam daarin verande ring. De aanslibbing verplaatste zich naar het oosten en zij houdt stand. Een der grootste polderboeren, dien wy A. noemen, merkte dat en hy liet rieten graven achter den dijk, niet recht noordwaarts, maar volgens een oude gewoonte, naar de elf uurszon. zoodat zijn buurman minder kwelder kreeg, of liever zou krijgen. Hoe A. aan de elf uurs zon kwam is niet duidelijk, wellicht omdat deze richting loodrecht staat op ;den dijk. De be nadeelde buurman stoorde zich daar aan niet èn uit vrees voor een duur proces èn omdat by weinig of niets gaf om het land door zeewater be dekt. A. ging voort met zyn graven. Inmiddels werd de kwelder grooter, de waarde als weide nam toe en een der oostelijke buren van A., dien wy B. noemen, bracht de zaak voor den rechter. Ee^st werd zij behandeld te Gro ningen, toen voor het Hof te Leeuwar den en daarna voor den Hoogen Raad. A. verloor de zaak en B. kreeg zyn kwelder terug. Aan de westzijde echter van A. woont boer C.; de wedorzydsche kwel ders worden gescheiden door een riet. Men noemt dat hier aanzwetteude eigenaars, omdat eene sloot, riet of zwet de grens vormt. Boer C. beweert dat de riet, door A. gegraven, ver keerd loopt en neemt een vijftiental werklieden in dienst, die haar voor zestig gulden dempen. Is dat werk volbracht, dan komt A. en stelt ook vyftien arbeiders aan om haar open te maken, wat een weinig meer kost. Als deze werklieden hun taak vol bracht hebben, komt C. weder om te dempen en dan is de beurt weder aan A. Hoe lang de beide stoere boeren dat volhoaden moet de tjjd leeren. Niemand van hen wil de eerste zijn om een proces te beginnen. Met groote belangstelling ziet men den afloop dezer werkverschaffing tegemoet. Nog dient vermeld, dat onder de beide ploegen werklieden de beste verstand houding beerscht. Oude munten. By het afgraven van den ouden dijk, ongeveer tien minuten noord waarts van Godlinze (Gr.) werden voor eenige dagen door een arbefder acht-en-zeveatig oude zilveren mun ten gevonden. Dicht er by lag oen linnen zakje, waaraan een vrjj groote sleutelin dat zakje was echter niets. De muntstukken zyn twee oude gul dens en zes-eu-zeventig schellingen. Een der guldeus is van 1690, de an dere van 1715; deze beeft tot om schrift: „Hac nitimur, banetueinur". Op een schelling van 1698 staat „Concordia Ros parvae crescunt". Op de meeste stokken zyn wapen en jaar tal niet meer te herkeunen. De andere dagteekenen byua alle uit het laatst der 17e eeuw. Alle dragen duidelijke sporen, dat meu in den tijd, toon zo nog gangbare mum waren, de „kunst" van snoeien goed verstond en tame- In k onbeschaamd in practyk bracht. Op dezelfde plaats zyn ook vroeger reeds dergolyke munten gevonden. Leiteren en Kunsi Het koor der Ned. Opera. De stakende koristen der Nederl. Opera zyn voorloopig geholpen. Van iemand die onbekend wensebt te blij- jven, kwam by den heer mr. J. N. van Hall de som van f 200 in. Daar mede kunnen zy de noodigste uitgaven voor hun huishouden bestrijden. FEUILLETON. Kijkjes in de Sportwereld. Annie, die tot nu toe gezwegen had! en wier hartje van opgewondenheid luid bonsde dwong zich te vragen „En hij vroeg of wij hem kwamen bezoeken „Ja. En dat zullen wij ook doen. En hij informeerde naar Annie in 't bijzon der. Men beleeft vreugde van dien jon gen. Hij is natuurlijk vex*anderd def tiger en knapper geworden maar in an dere opzichten is hij nog dezelfde ge bleven." Annie was gelukkig. Ja, hij moest de zelfde Konrad van vroeger nog zijn, an ders zou hij haar vader niet uit zijn chi que rijtuig toegeroepen en zoo hartelijk aangesproken hebben. Er was een tijd geweest, dlat zij droom de dat Konrad meer dan vriendschap voor haar gevoelde en welk een zalige tijd was dat geweest. Die droom was reeds lang voorbij, maar zijn beeld, door de herinnering nog verfraaid, bewaarde zij als een kleinood, in haar hart. Kon rad zou niet in hun armoedige woning terugkeeren, en dus ook nooit bij haar, dat had zij zich voortdurend voorgehouden. Hij scheen voor haar voor altijd verloren te zijn en alleen een wonder zou hem terug kunnen bren gen. En nu drong er op eens een lichtstri" in haar somber leven. Haar vader had Kon rad gezien en door deze ei t moet ing waren andeicn verblind gev..r lcn en had men hem Griotte, groote voorstel len gedaan. Als nu eens werkelijk een deel van al die luchtkasteelen verwezen lijkt werden en zij langzamerhand zou den opklimmenDan zou de groote af stand tusschen haar en Konrad ook ver minderen, en eindelijk zóó gering wor den, dat hij haar misschien in zijn ar men nemen en nooit weer zou willen loslaten. Griotte genoot op dezen heerlijken avond en zich in zijn volle lengte ver heffend' zeide hij „Vijftig jaar! Een oude komediant, die al drie vierde van het leven en zijn loopbaan achter den rug heeftEn dan in den herfst opent zich nog een nieuwe toekomst en misschien... neen kinderen het is te veelDeze dag is te veel voor mij Hij gebruikte een stuk worst en dronk een glas bier, toen begon hij opnieuw d'e kamer op en. neer te loop en. „Ik durf het mij niet voor te stellen, dat ik dit ellendige komediantenleven nog eenmaal vaarwel zal kun en zeggen!" Teeder nam hij Annie's hoofdje tusschen zijn handen zeggende: „Walt ik door mijn werken verdien is voor jou. Hoe menigmaal hebben zij niet tegen mij gezegd Laat het meisje aan het tooncel gaan, zij is vroolijk, knap, en maakt wel car rière. Maar altijd heb ik volgehouden, da,t dit niet gebeuren zou. En al moet ik ook steenen kloppen en droog brood eten, gij komrt nooit op de planken. Nu wordt misschien alles nog anders, mijn lieve, kleine Annie, en wat je var der verdient, dat is voor jou!" Hij nam een twintigmarkstuk uit zijn portemonnaie en gaf het haar. „Dat moogt gij houden. Daarmee kunt gij doen, wat gij; wilt." Zij bezag het goudstukje aan alle kan ten, nog nooit in haar leven had. zij zoo veel geld bezeten. De indruk, die dit geldst.uk teweeg bracht was zoo groot, dat Annie voor een oogenblik alle ande re dingen vergat. Den volgenden dag kwam er een brief van Konrad waarin hij o. a. het volgen- otte met zijn gezelschap den voorgeno- schuimde als champagne en deed Gri- de schreefmen tocht naar buiten, 's Zaterdags- otte in de illusie leven, dat hij „een „Als het u schikt kom dan de vol- avonds was het weliswaar alles behalve groote mijnheer" was, die met zijn fa- gende week naar Hoppegarten. Het zal mooi weer, maar het geld brandde Gri- milie buitenslands reisde, het beste zijn, als gij met den eersten otte in den zak. Geen van drieën konden rooden wijn trein vertrekt. Dan ziet gij eerst de ren- „Heit mooiste wat de maand Mei ons verdragen. paarden hun morgengalop doen en daar-biedt," zeide hij zijn tlialers in den zak na zdjt ge mijn gasten. Ik verzoek u tegen elkaar latende klinken, „is wei- juist op dit vroege uur te komen om-landen en bloeiende hoornen, dait het. hier 's morgens het mooist is en Dat zult gij beidein nu eens ik 's middags weinig of in 't geheel geen zien, nu kunt gij de lente in haar Griotte werd dramatisch gestemd en citeerde Shakespeare, juffrouw Griotte werd aangedaan en Annie vroolijk en hoopvol. Eerst laat op den avond begaven zij tijd heb. Breng s. v. p. mijn hartelijke volle schoonheid aanschouwen. ikzich met- duizenden andere Berlijncrs groeien aan juffrouw Armie en mijn wed, dat gij verwonderd zult staan kij-naar liet station. respect aan uw vrouw over." ken." i Er wartfn menschen. onder die „De hartelijke groeten!" Annie las, Ze kochten brood, boter, worst en schreeuwden en twisttenterwijl de jonge den brief wel tienmaal over en die drie j Zwitserscho kaas en maakten hier eon meisjes eerst gezamenlijk woorden nog ontelbaar veel malen meer. Zij telde de dagen, uren en minuten, die nog verloopen moesten voordat zij Konrad zou weerzien. De directeur vond het zeer onaange naam, toen hij hoorde dat Griotte eerst de volgende week den secretaris van Brandes spreken zou, maar Griotte voel de zich van zijin overwinning zoo zeker, dat de directeur er genoegen mee nam. Er werd besloten, dat de directeur de familie naar Hoppegarten zou vergezel len daar de onderhandelingen terstond gesloten konden worden. massa boterhammen van, die in cour an-groepjes het oude bekende lentelied lie ten gepakt werden. Ieder moest er een jgonnen te 2ingen. De vrouwen en kin- deel van in zijn zakken bergen. .deren vielen in, daarna ook de mannen En de lente meende het goed met de j en eindelijk de twistenden. En uit dui- drie, die in zoo langen tijd geen weilan-1 zenden monden weerklonk over heuvels den en bloeiende boomen gezien had-en velden „de Mei is gekomen," totdat den. Als geschilderd lagen daar de tui- de tonen in de verte wegstierven, nen en heuvels om liet Bi-andenburger j „Dat is nu eens een ware poezie," stadje overal zag men witte en rosezeide Griotte toen hij zijn neus gesnoten bloesems, waarheen men den blik ook j en zijn oogen afgeveegd had1, „ik wou, wendde. Op de heuvels speelden muzi- j dat die heele komedie naar den drom- kanten en toen het avond werd begaf mei liep." men zich naar de stad, die op een eiland(Wordt vervolgd.) in de Havel is gebouwd, wandelde door de nauwe straten en trad eindelijk een j Den volgenden Zondag ondernam Gri- restaurant binnen. De bessenwijn

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1