Onze voormalige stadgenoote, mej. Frederika B. Grbneman. die haar op leiding te Groningen van haar moeder ontving, en sedert September 1897 te Müncben voor operazangeres stadeert (coloratuurpartyen), is voor het aan staande seizoen aan het Wagner- theater te Bayreath verbonden. Een honderdtal zangeressen zijn door de autoriteiten gehoord en een der drie plaatsen werd aan mejuffrouw Grone- man aangeboden. N. Or. CL RECHTSZAKEN. Diefstal van horloges. De Rechtbank te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de Mak van de drie opgeschoten jongens, die hebben terechtgestaan wegens diefstal van 100 horloges uit een winkel aan de Haarlemmerstraat. F. J. B. Veltmao en W. J. Mekkes werden tot 3 jaar, S. Evers tot IS maanden gevangenis straf veroordeeld. Evers heeft nog 2' 2 jaar en 9 maanden wegens andere diefstallen te goed. In hooger beroep. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den Engelschman H. Wilson, wegens diefstal van een portemonnaie (zak kenrollen), door de rechtbank veroor deeld tot drie jaren gevangenisstraf, in hooger beroep een gevangenisstraf voor den tjjd van één jaar opgelegd. GEMENGD H3EIÜWS De zaak Dreyfus-Picquart. De vergadering der fransche Kamer van Maandag wordt in verschillende couranten als van geringe beteekenis voorgesteld. De „Matin" laat haar geheel ter zijde om slechts tespotteu met de opmerking van Lazies over den naam van Loew in het land van een Kellermann. een Kléber, een Mac Mahon. In de „Figaro" spot^Corcély wat met de manie van de Kamer om elke 8 dagen eene dergelijke betooging te houden. De zaak Dreyfus is uit zeg t hij sedert het Hof van cas satie haar in handen beeft genomen. Ónder de tegen revisie gekante organen gaat geen enkele zoover als de „Intraosigeant", welke conclu deert: Er bestaat geen geheim dossier, dus Dreyfus is schuldig. De „Libre Parole verzekert dat de waarheid triomfeert, dat wil zeggende rol van de misdadigers van het Hof is uitgespeeld. De radicale bladen stellen de vfr- klaringen van Cavaignac van 7 Juli - toen het heette dat geen enkele overweging hem zou kunnen nopen een onschuldige gevangen te houden en hij Frankrijk de baas in eigen huis noemde tegenover zjjn geleuter van nu. i)e „Rappel" zegt datPelle- tan hem bij het afdalen van de tribune met gebalde vuisten Ellendelingtoe geschreeuwd heeft. In de „Petite République" steekt Gérault Richard deu gek met de ver zekering van Cavaignac dat Gonse bij het onderzoek door Brisson in een aangrenzend vertrek was met de aller- echtste stukken. Men zal eindigen schrijft hij met ze in de laars van Gribelin of de pet van de Boisdeffre te gaan zoeken. Millerand schrijft in de „Lanterne": Welke ook de houding geweest is van regeering en Kamermeerderheid, het Hof zal zich niet laten verleiden noch verschrikken. De redding van eer en recht in Frankrijk blijft aan bet Hof opgedragen. Een officieuse mededeeling omtrent het verzoek van het Hof om keunis te mogen nemen van het geh-ime dossier^ neemt als vanzelf sprekend daarbij ook de kennisneming door den advocaat Mornard aan. Het „Petit Journal'1 bevat een lang artikel van Ernest Judet, alweer over de „bekentenissen" van Dreyfus. Nieuws staat er niet inalleen de rapporten van verscheidene officieren in extenso. Er blijkt uit dat, als Dreyfus het bekende zinnetje„In dien ik stukken geleverd heb, dan was het om er andere voor in de plaats te krijgen", werkelijk gezegd hoeft, dit steeds gepaard is gegaan met de betuiging van zijn onschuld „De minister weet dat ik onschuldig ben. Binnen drie jaar zal mijn on schuld aan den dag komen, enz." Eu men vergete nooit, dat Mercier den dag voor de degradatie door du Paty de Clam aan Dreyfus de vraag had* laten stellen of hij ook stukken geleverd had om er andere voor in de plaats te krijgen? Hoe zal deze vraag Dreyfus op het verschrikkelijke oogenblik voor de degradatie hebben gepijnigd en hoe natuurlijk dat hij daarop iD den een of anderen vorm terugkwam. Maar dat hij op het oogenblik, waarop hij zjjn voornemen te kennen gaf zyu onschuld op het executie veld uit te schreeuwen en het moment, waarop by aan dat voorne men gevolg gaf, aan een toevallig binnengekomen officier een bekentenis van schuld zou hebben afgelegd nog eens, dit is een psychologische onmogelijkheid. Men denke voorts hierbij nog maar eens terug aan de vernietigende critiek, waaraan de raadsheer Bard in zyu rapport die quaestie van de „bekentenissen" on derworpen heeft. De „Temps" voegt aan zyn verslag van het artikel van Judet de opmer king toe, dat hieruit de noodzakelijk heid blykt dat het Hof van cassatie Lobrun-Renaud en Dreyfus met elkan der confronteere. De fransche Kamer heeft Dinsdag het voorstel behandeld van Fournières, strekkende om de wettelijke voor schriften, die aan militairen de uit oefening tan hun politieke rechten ontnemen, af te schaffen. De beraad slaging was roerig. De minister-presi dent zeide, dat de zaak-Dreyfus het land al genoeg kwaad had gedaan. Hij bestreed de voorstellen van Four nières als verderfelijk en noodigde den afgevaardigde uit, ze terag te trekken. De minister wees de spoedbehandeling af. (Toejuiching.) Roche bestreed de voorstellen als een nieuwe betooging van het Dreyfus- syudicaat. De spoedbehandeling werd ten slotte met 467 tegen 26 stemmen verworpen. Anarchisten. In Brussel zyn twee jonge Fransche anarchisten, die de heftige plakkaten ter verheerlijking van den moordenaar Lucheni hadden aangeplakt, tot 33 en 11 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Zij hadden by hnn aanhou ding valsche namen opgegeven en een hunner verklaarde, toen dit ontdekt werd, dat bij evenveel recht had als een gekroond hoofd, om incognito te reizen. De Phonograaf als Gezant. De Britsche politieke agent by ko ning Menelik vergezelde Z. M. op een tocht van Addis Abeba naar Barmei- da. Den dag na bun aankomst aldaar bracht de agent door middel van de phonograaf een boodschap over aan den koning van koningin Victoria. Z. M. was hierdoor zeer vereerd en liet een eeresaluut geven door de bat terij van bet fort. Verborgen geld, In het hnis van een vrek te New- burg (Ver. Staten), dat na zyn dood doorzocht werd, vonden de zoekers een zeer aristocratische muizenfamilie. Zjj had zich een nest gemaakt van een pakje van twintig bankjes van honderd dollar, die de vrek in een oude kast had weggestopt en leefde in dat huis van 2000 dl. heel tevreden en rustig. De bankbiljetten werden te Washington ingewisseld tegea goede en vormden met de 10 dollar, die het vervallen buis opbracht, een heele verrassing voor de erfgenamen. De Filippijnen. Het Spaansche stoomschip „Brutus" is Maandag van Ilo Ilo aangekomen met 345 inl. soldaten. Eiken nacht wordt, naar het schip rapporteert, daar gevochten en de kooplieden zien met spanning de aankomst der Ame rikanen tegemoet. Het aantal opstandelingen wordt op 25000 geschat, hoewel slechts 2500 van geweren zyn voorzien. De gouverneur van Kreta. Prins George van Griekenland is Dinsdag te Milo aangekomen. Hy werd met salvo's van de oorlogssche pen begroet en dineerde met de ad miraals. Te middernacht vertrok hy aan boord van het Fransche pantser schip „Bugeand" naar Kreta. N GEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. F. H. SMIT, Spiegelmaker. Vergulder. Plaathandelaar. Encadrenr. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLEM. ^erttolg StssSsnsBssars Boomen aan den Dreef. De heer G. L. van Lennep, lid van den Raad en van de Commissie voor den Hout en de plantsoenen, heeft het advies ingewonnen van den heer Leonard A. Springer, tninarchitect te Wageningen, over den toestand der zeventien iepen aan den Dreef en zendt dit aan den Raad, met de op merking, dat. dit moge leiden tot handhaving van het Raadsbesluit tot velling van die boomen. Toen de heer Sprioger nog te Haar lem woonde, was hy van meening, dat die boomen hadden afgedaan en afge leefd waren. Hy zegt daar verder o.a. van: „Met de boomen van den Dreef, vrees ik, dat al de wortels aangetast zyn, omdat naar de uiterlijke kentee- keneD, de verarming van den groei over den geheelen boom gaat en dus blijkbaar de meeste wortels aangetast zyn. Het kan echter zeer goed gebeu ren, dat als de boomen geveld wor den, de stammen kern gezond zyn, evenals de wortels, die men by 't vellen doorhakt, maar de eigenlijke zieke wortels zal men niet zoo ge makkelijk vinden, tenzij ver van of onder den boom, ter diepte van het grondwater. Zoover ik de boomen goed ken, is myn aivi:s: deze zieke boomen zoo spoedig mogelyk opruimen, omdat elk jaar dat men dit uitstelt, verloren is. In den tijd, dat men de oude boo men een voor een ziet sterven, kan men jonge krachtige boomen zien groeien, en ieder zal toegeven, dat dit laatste te verkiezen is. De boomen door allerlei kunstmid deltjes te willen behouden zou dwaas heid zyn en geld verspillen, 't Is geld verspillen, dat beter gebruikt kan worde 't Is te hopen, dat de leden van Haarlem's Gemeenteraad, zich niet door betweters laten bepraten. Wil men den Hout en de Dreef in goeden toestand aan het nageslacht achter laten, dan moet er ook niet gedraald worden. De zieke boomen er uit en joDge krachtige er voor in de plaats. Laat men toch niet het voorbeeld van Utrecht volgen, waar men aan het advies der burgers het oor ge leend heeft en de eenmaal schoone Maliebaan is voor goed bedorven. Nederl. Protestantenbond. Voor de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond trad Dinsdagavond in de gehoorzaal van het Bondsgebouw als spreker op Ds. A. M. A. Reijnders van Alkmaar, die tot on derwerp van zijn rede gekozen had ,.Onze godsdienstoefeningen." Spreker begon zijn rede met de vraag te stellen ..Heeft lïetkerkelijke leven in onzen tijd nog een toekomst;" Volgens de jaarlijk- sche statistiek neemt het kerkgaan voort durend af. De geest dezer eeuw open baart ach op verschillende wijzen in tooneelvoorstellingen en litteratuur. Wel wordt in t-ooneelvoorstellingen dikwijls gesproken over kerk en godsdienst, maar doorgaans meer op schimpende wijzen. Ook bij de pea's bestaat geen eerbied en liefde voor den godsdienst. Hetgeen de pers over godsdienst sclirijft. strekt zich uit tot Kerknieuws. En dit wordt bij voorkeur onder het schoolnieuws ge plaatst. Alleen in de dagen dia." verkie zingen treedt de godsdienst daar op den voorgrond. Ook in de litteratuur, zeide spr., openbaart zich die geest. Schrijvers weten dikwijls niet meer dat er een God bestaat. Het woord van Mnl- tatuii ,.0 God, er is geen God", is liier dan ook op zijn plaats. Ook dr. Ritter hec-ft in een artikel Ln zijn boek ..Een halve Eeuw" hetzelfde behandeld en. er op gewezen, dat hel kerkgaan afneemt. Er zijn, volgens spreker, vele perso nen. die wel den godsdienst belijden, maar zich niet met het kerkgaan kun nen vereenigen. Volgens hem breken die langzamer hand met den godsdienst. Voor een ieder is een kerk, waarbij hij zich kan aansluiten. Iedere kerk heeft eene roeping. Ook zeide spreker dat er dikwijls zoo weinig van een godsdienstoefening bleef hangen bij de kerkgangers, ofschoon de; godsdienstoefeningen ten volle onze aan dacht verdienen. Hierna besprak spreker de plaatsen van samenkomst. Koevel kerken munten er niet door ongezelligheid 1 Onze Cal vinistische voorouders hebben hiervan veel op hun geweten. Alles wat aantrok, orgels, schilderijen en andere kerksie raden moest verwijderd worden. Zij heb ben aan de kunst dan ook veel schade gedaan. Voorzangers namen ook dik wijls het stichtelijke weg. Verdei' vond spreker ook in de wijze van zingen vaak veel af te keuren. Er mocht vooral op verbetering van onzen Kerkzang aan gedrongen worden. Maar bij dit alles komt dan ook nog, dab de hoorders in de kerk dikwijls zoe ken, wat ze niet zoeken moesten, en dat het hun meer om lamst, dan om gods dienstige stichting te doen is. Maar ook het optreden van den predikant moet aan zekere eischen voldoen. Het gebed1 zij kort en innig, de rede uit de diepte van het hart voortvloeiend1. Spreker haalde over deze eischen verscheidene uitspraken van Spurgeon aan en sloot zijne rede met- de mededeeling, dat al leen wanneer men met innige overtui ging naar de Kerk gaat, de godsdienst oefening aan haar doel zal beantwoor den. Na de pauze hervatte spreker het woord met de vraag„Hebben wij, nog recht ons Christenen te noemen?" Vol gens de rechtrinnigen wordt ons dit recht ontzegd. In een korte en kernach tige rede weerlegde spreker de argumen ten der rechtzinnigen, om te bewijzen dat wij wel navolgers van Christus zijn. Het Haagsche „Dagblad" bevat het volgende gunstige oordeel over ons Haarlemseh muziekkorps, in verband met zijn optreden in do zaal van den Dierentuin. De Hagenaars zijn op het gebied van muziek veel goeds gewoon en daarom is het zeker geen gemakkelijke taak voor orkesten, die zich hier op gezette tijden laten hooren, volledig steeds te voldoen aan de hooge eischen van onze muziekl iefn ebbers. Zoo een dirigent het geheim bezit, om steeds geregeld uitstekende uitvoerin gen te verzekeren, dan is dit wel de heer Cln*. P. W. Kriens. die met zijn orkest uit Haarlem de Winter-matinées in de groote zaal van den Dierentuin geeft, en dit is dan ook zeker de reden waarom de uitvoeringen zoo enorm druk worden bezocht. Gisteren was in de Concertzaal weer geen plaats onbezet. In het eerste deel van het programma steeds zoo met zorg gekozen, trok bij zonder do beschaafde vertolking van twee lang niet gemakkelijke compositiën van Grieg de aandacht. Het komt bij werken van dezen ar tiest zoo juist op de voordracht aan. Ge heel de compositiën zijn gevoelsuitingen en op den artiest komt het neer. om die juist- met zijn instrument weer te geven. Door al de moeielijkheden aan de uit voering van deze twee Elegische Melo- diën, getiteld Herzwunden en Letzter Friihling, verbonden wist het orkest zich glansrijk heen te slaan. De fluit-voordracht van den heer George Sclunidt (fantaisie Faust) was werkelijk onberispelijk, in de vals tem po's kwamen lang niet gemakkelijke pas sages voor. Van technische begaafdheid en kranig ensemble spel gaf het orkest nog blijk in het ballet uit de Reine de Saba, waar in de orkestmeester de passage in het Andante Moderato met gevoel vertolkte. En dan de Teil-ouverture, rij zat er in bij de musici, vol gloed en kleur werd dit toonwerk van Rossini ten gehoor© gebracht. Het is heel wat moeielijker een korps, bestaande uit flink geschoolde, doch ge wone musici tot een philharmonisch or kest te vormen, dan dit te doen uit een reeks reeds gediplomeerde artisten van naam. Daarom lof aan den heer Kriens, die. zijn volledig symphonieorkesfc, om het zoo eens uit te drukken, geheel in de hand heeft, en door degelijk studeeren, op een hoogte heeft gebracht, dat het in do toekomst tot een der besten in ons land zal behooren. KANTONGERECHT Zitting van Woensdag 21 Dec. A. en TV, Groen, aannemers te Zand- voort, waren door den Burgemeester verzocht him perceel grond, gelegen aan de Baan en Rozenstraat te Zandvoort, met rasterwerk af te sluiten, om zoo doende afscheiding te krijgen tusschen den openbaren weg en hun eigendom. Zij weigerden echter aan dit verzoek te voldoen en daar rij in strijd met de poli tieverordening hebben gehandeld, vor derde het O. M. voor ieder f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. James Swam, kapitein van liet stoom schip Amsterdam, was op 22 November met rijn schip in het Noordzeekanaal te IJ mui den en zette koers naar Amster dam. Niettegenstaande de Velserbrug rood licht vertoonde, stoomde het schip met volle kracht door, waardoor eene aanvaring het onvermijdelijke gevolg was. Voor dat feit had hij zich nu heden tu verantwoorden. Beklaagde was niet ter terechtzitting versdienen. Als getui gen traden op de loods A. Hopman, die indertijd dienst deed op dit schip en de brugwachter van genoemde brug. Uit het verhoor van den eersten ge tuige bleek, dat toen het schip de spoor brug passeerde noch de kapitein, noch de loods iets van een rood licht op de voetbrug bemerkt hadden. Eerst toen zij op een afstand van 300 M. van de brug waren, zag de loods het roode licht en commandeerde direct daarop met volle kracht achteruit. De kapitein gaf daar aan geen gevolg, zoodat getuige ten laat ste zelf het. handel omgooide, doch toen was het te laat. Volgons hem zou het schip voorzeker vrij geloopen zijn, wan neer de kapitein direct zijn bevelen, had laten opvolgen. Uit het verhoor van den brugwachter bleek, dab hij zoodra de boot de spoorbrug passeerde, op zijn brug een rood licht had getoond. Wel kon dit licht door het zeil van een botter, die juist door de brug was gepasseerd, en in de richting van IJmui- den voer een oogenblik onzichtbaar rijn gemaakt, doch op een afstand van 300, meter, moet het roode licht, volgens hem, duidelijk op de „Amsterdam" zichtbaar zijn geweest. De ambtenaar van het O. M. rijn re- quisitoir nemende, achtte het feit vol doende bewezen en daar de1 kapitein niet de minste moeite had gedaan om de aanvaring te voorkomen, hetgeen in ver band met de snelheid van liet schip op 300 M. afstand nog gemakkelijk had kunnen geschieden, requireerde Z.E.A. voor beklaagde f 50 boete, subs. 20 da gen hechtenis. Naar wij vernemen zal Donderdag voor de Rechtbank alhier terechtstaan de boerenarbeider Maat, beschuldigd van brandstichting bij zyn patroon te Rynsaterswolde. Als verdediger treedt op Mr. F. A. Bijvoet. Hedenmiddag reikte de heer W. A. J. van de Kamp in de vestibule van 't Stadhuis een circulaire uit in cou vert., waarop het woord „vertrouwe lijk", aan de leden van den Raad die ter vergadering kwamen. Naar verluidt handelt het stuk over de gemeentereiniging. Ons wordt medegedeeld, dat het huis van den heer B. J. Reeser, con- fiseur, Groote Houtstraat alhier, zal worden ingericht voor café-restaurant beneden en voor sociëteit boven. In de laatste zou bet lidmaatschap f 10 bedragen, zonder betaling van entreegelden. Naar men M eet is aan dit perceel vergunning verbonden. Rijwiel gestolen. By de politie alhier is aangifte ge daan dat Dinsdagavond, waarschynlyk tusschen half 5 en 7 uur uit de gang van ons bureau (Kleine Houtstraat 14) is verdwenen een rywiel, zijnde een safety met luchtbanden, merk Kenau, (koperen plaatje met zilveren rand). Op de bracket staat No. 4. Het frame is samengesteld uit dikke bui zen, staande buis l'/i balhoofd l3/g, liggende en staande achtervorken 53 rond, de wielen met houten velgen, de spaken met verdikte einden, blanw gelakt en met dikke oliehoudende naven. Imitatie Dunlopbanden, waar op een krans staat met 2 letters k. c. In de staande buis zit een losse bus, waar de zadelpen in past en rust met vernikkelden rand op de buis. Het rijwiel is voorzien van een Huntzadel, geel gekleurd. Het groote kettiogwiel heeft 18 tanden, het kleine 7 tanden, waarom loopt eene Amerikaansche ketting, de plaatje? hol van 2 kanten. De kettingspanners gaan met het achter gedeelte in den liggenden vork; voorzien van Amerikaansche pedalen, het kroonstuk is vernikkeld, de brac ket met 2 vernikkelde stofdoppen. Het stuur is verstelbaar (bout). De sleutel in het taschje is defect. Het taschje is met drie riempjes (het vierde is defect) onder het zadel vast gemaakt. De houten spatborden zyn aan de uiteinden een weinig gescheurd. Jubileum. Morgen Donderdag 22 December herdenkt onze stadgenoot de heer H. Moolenaar, portier by de H. IJ. S. M., den dag waarop hy voor 25 jaar als portier by genoemde maatschappij in dienst trad. Gedurende al dien tjjd is de jubilaris aan het station alhier werkzaam geweest en heeft by zich steeds doen kennen als een flink en jjverig spoorwegambtenaar, die zich in de gunst van zijne superieuren heeft mogen verheugen. Zoowel bij het reizend publiek als by zjjne col lega's staat Moolenaar goed aange schreven, eensdeels om zyn welwillend heid waarmede hy de reizigers pleegt voort te helpen en in te lichten, andersdeels om zyn vriendschappe- lyken omgang. Aan blijken van belangstelling zal bet den jubilaris dan ook voorzeker aiet ontbreken. De heer W. A. Borger, alhier, is geslaagd voor bet theoretisch genees kundig examen te Leiden. Aanbesteding gevangenis. Te 's-Gravenhage bad heden d8 aanbesteding plaats voor bet bouwen der strafgevangenis alhier. Van de 23 inschrijvingen was de hoogste die van Jan Smit, te Haarlemmermeer, voor f 586.000, de laagste die van W. de Leon, te Sloten en A. Kleinsorge, te Amsterdam voor f 554,995. De gunning heeft later plaats. Bennobroek. Dinsdagavond had onder presidium van Ds. J. A. Gerth van Wyk alhier in Rehoboth de bekend gemaakte ver gadering plaats. De belangstelling was groot, hetgeen bleek uit het aantal aanwezigen. Aangezien binnen deze gemeente veel leden van de afdeeling „Haar lem" der Nederlandsche Zendelings- vereeniging woonachtig zyn, en dezen vermeenden krachiig genoeg te zyn om eene eigen afdeeling te vormen, werd daartoe besloten. Verder werd het denkbeeld volvoerd van Ds. J. A. Gerth van Wijk om zich te vereenigen tott eene Christe lijke zangvereenigiDg genaamd „Ben- nebroek", waartoe 27 aanwezigen toe traden, en wel 15 mannen en 12 vrouwen. De leiding is toevertrouwd aan den heer J. van Snippenberg te Vogelen zang, die de leden ééns per week zal oefenen. Velsen. De voetbrug. Ook de Kamer van Koophandel te Alkmaar heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, strek kende tot behoud van de brug voor voetgangers en rijtuigen nabij deze gemeente. De Kamer brengt daarbij in her innering, dat dezelfde door haar gevreesde maatregel om die brug te vervangen door een stoompont, in 1896 is voorgesteld en toen na de gewichtige bedenkingen daartegen van vele zijden ingebracht en na een ernstig onderzoek als geheel verwer pelijk is ter zyde gesteld en zij acht bet bedenkelijk, dat zooals de be doeling schijnt te zyn diezelfde maatregel nauwelijks twee jaar later opnieuw wordt voorgesteld, zonder dat gewijzigde omstandigheden dit ook maar eenigszins zouden kunnen rechtvaardigen. De Kamer verzoekt dan ook op de gronden nader aangegeven en van allerlei andere zijden ter kennisse der vertegenwoordiging gebracht, dat het wetsontwerp ter verbetering van het Noordzee-kanaal niet zal worden aan genomen, dan met deze wijziging, dat de bedoelde brug zal worden ver beterd, verbouwd of vergroot, maar ia geen geval worde vervangen door een ander verkeersmidael, dat ten eenenmale onvoldoende zoude zyu. Haariemmerliede en Spaarn- woude. In de Dinsdag gehouden voltallige raadsvergadering werd een uit de afdeeiingen Houtrijk en Polanen en Houtrakpolder gedaan verzoek om aldaar een stembureau in te stellen, op advies van Gedeputeerde Staten nog eens in behandeling genomen, wederom afgewezen en wel met 5 tegen 2 stemmen. De heer M. J. Segaar te Haarlem thans tjjdelyk onderwijzer aan de school te Houtrijk en Polanen werd met algemeene stemmen aldaar defi nitief benoemd en zulks met ingang van 1 Januari 1899. Öpnienw werd aan de heeren Ander heggen en Neumeyer concessie ver leend voor den aanleg eener electri- sche tram door de gemeente (Amster damHaarlem). De begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur, aanwjzende een bedrag van f7326.483 in ontvang en uitgaaf, verwierf de algemeene goedkeuring. Sloten. De landbouwer K. alhier had door het stjjgeren van zyn paard het onge luk zoodanig door den dissel getroffen te worden dat, zyn rechterbeen bleek gebroken te zyn. IJpolder. Dinsdag tusschen 11 en 4 uur wer den alhier met 5 geweren 22 hazen geschoten. IJmuiden. Tot onderwijzeres met acte Fransch te IJmuiden is benoemd mej. N. L. Voorbeijtel te Rhenen. Tot leden der plaatselijk schoolcom missie zyn benoemd de heeren J. R. Wüste en P. van Yliet GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 21 Dec. '98, des namiddags le één uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der vergade ring de heeren Loomeijer, Macaré, van der Steur, van den Berg. de Lanoy, van Styrum, Lodewijks, van der Mersch, Koopmans. Later komen ter vergadering de heeren van Styrum, Koopmans, Loomeijer. Punt 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van den heer C. G. van der Meulen, met verzoek om het voorstel van den heer Krol inzake de boo men aan den Dreef, aan te nemen. B. en W. zijn voornemens, in het voor jaar over te gaan tot verbreeding der Brou wersvaart. Zij aebten het evenwel niet ge- wenscht, over te gaan tot het leggen van een brug over den ileerensingel. Punt 2. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het bouwplan van den heer J. H. Krelage betrell'ende gronden aan den Kleinen Houtweg. Wordt zonder discussie goedgekeurd. Punt 3. Adres van J. Zipp om vergun ning tot het bouwen van een serre achter perceel Wilhelminastraat 56. Wordt verleend. Punt 4. Idem van J. Stoel om vergun ning tot vergrooting eener serre achter perceel Wilsonsplein 13. Punt 5. Voorstel tot vaststelling van de opcenten op het personeel. Ingevolge bij de behandeling dor gemeente' begrooting genomen Raadsbesluit zullen voor 1S99 de opcenten op het personeel van 80 op 100 worden gebracht. Voor een belastbare huurwaarde boven f 100 doch beneden f200 wordt nu voor gesteld te boffen 50 opcenten, boven f200; beneden f250 60, f250; p f300 70, f300; f350 80, p f350; f400 90, f400 100. Wordt goedgekeurd. Punt 6. Voorstel van B. en W. voor de uitbreiding van de gemeente-secretarie, door aantrekking van hot voormalige bureau van politie. Tot uitvoering der ingediende plannen vragen B. en W. daarvoor een crediet van ('6000, waarvan f3000 voorde verbouwing en gelijk bedrag voor de meu bileering zal moeten dienen. De heer WILLINK lieeft tevergeefs gezocht naar een teekening- of platte grond en kan dus de zaak niet beoordee- len. Misschien heeft men het niet noodig gevonden, die er bij te dtoen. Da heer DE BREUK zegt, dat adres sant dit niet doen kan zonder toestem ming van den Raad. Den spreker wordt nu de teekening vertoond. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heea.' SNELTJES heeft vroeger reeds de aandacht er op gevestigd, d'ait de Raadszaal nu reeds bijna te klein is etn dat nog meer zal zijp. als uai de vol gendie volkstelling in 1900 er twee leden bijkomen. Spr. vroeg toen, of bij, de verbouwing ook aan de raadszaal kom worden gedacht. In deze plannen vindt spr. daarvan niets en vraagt naden inlichting. De heea- TJEENK WILLINK zegt dat de localen van 't oude politiebureau zeer laag zijn en een höfckenboel rijn en zullen blijven. Spr vraagt, of door veria ging van den vloer een betea-e toestaan is te scheppen. Of beschouwen B. en W. dezen toestand toch als een voor loopige? Zooals het nu is, is er niet goeds van te maken, ook omdat dt ruimte klein is en het slechts een con glomeraat van kamertjes is. De heer KRUSEMAN heeft gezien dat men den secretaris wil scheiden van de secretarie, door hem als kamer te ge ven de Burgerl. Stand. Is dat doelmatig Hem in aanraking te brengen met dei Burgemeester, lukt toch niet door df groote zaal. Een spreekbuis zou daarii ook voorzien. Wil men nu den secretaris spreken dan komt men op de secretarie en dal is een voordeel. De VOORZ. antwoordt, dat B. en W gemeend hebben op het voetspoor vaj 't raadsbesluit van 17 Aug. 1897, voor Ioopig hiermee aan de behoeften te vol doen. Deze Raadszaal is niet groot maar met verbetering daarvan hebben B. en W. gemeend nog te moeten waoh ten. De secretaris van een groote secre tarie heeft werk te verrichten en van daar moet liij niet opgehouden worden door tal van vragen en allerlei kleint zaken betreffende zijne ambtenaren. E is een deur tusschen de kamer van dei secretaris en die van den burgemeester Somtijds is 't wol goed, als hij voor pubhek niet zoo heel gemakkelijk v bereiken is. De heer DE BREUK zegt. dat al; het voorgelegde plan wordt uitgevoerd ook latei' mogelijkheid blijft voor uit breiding der Raadszaal. Het nieuwe lo kaal voor den Burgerl. Stand is evei groot als de Raadszaal. Voorloopig za de tosstand vrij goed worden. De heer BEIJNES heeft gezocht oj een verbetering van het toelaten vai daglicht in de nieuwe lokalen, 't Is e heel donker. Men zal er den lialven da^ gas moeten branden. Is het niet moge lijk, er meer licht te maken In dwj zomer kan t redelijk rijn, maar in nal jaar en winter is t er nacht. De heer DE BREUK zal hiernaaj trachten. De bestaande tusschenschotteB verdwijnen' en er zijn, nu vele ramed met luiken gesloten, maar die gaan nai tuurlijk weg. De heer WILLINK is verheugd, da! B. en W. den toestand als voorloopig beschouwen, maar betreurt-, dat B. en W geen aanleiding hebben gevonden, d< verbouwing in te richten naar een vaal plan. Men bouwt naar de oogenblikkelij ke behoefte, waardoor de zuinigheid d< wijsheid bedriegt. De Burgerl. Stand zaJ een onbevredigend geheel wezen; zooda-t. men over een paar jaar opnieuM over 't geheele stadhuis zal gaan kla gen. De VOORZ. meent, dat het geen on bevredigend geheel zal worden. En waf men nu doet, staat latere plannen nio) in den weg. Men verbouwt niet, maaJ richt enkele lokalen in. Stelden B. en W.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2