NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN LEELIJK EENDJE. i Haarlem's Dagblad gjis het meest ge-a I ïezen Dagblad in I Haarlem esi Ons- 1 streken, v VU" la Jaargang. Zaterdag 24 December 1898. la 4782 HAARLEM'S DA6BLAB uÉLBOlvTlSrEnVEHnsrTSFBylJ-S: ADV^IBTEITTT-FW: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente), per 3 maanden1.30 Reclames 20 Cent per regel. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten Afzonderlijke nummers0.05 A'frjL' en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. b de omstreken en franco per post0.371/2 Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblidté Etrangère G. L. DAVBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monlmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSantpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Svaarndam, C. HARTENDORPZandt oorl, G. ZWEMMER Vélsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. ■V" Aan hen die daarop zjjn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 52 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) HENRI ERROLL, Ten onzen kantore kunnen exem plaren van boveDgenoemden premie roman ter inbinding worden gegeven, tegen vooruitbetaling van 50 Ct. per exemplaar. Spoedige inzending wordt dringend verzocht. DE ADMINISTRATIE. Officïeele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 5 Jan. e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelegd: het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van C. A. Hujjgen te Rotterdam namens de Maria Stichting alhier om vergunning tot plaatsing van twee stoomketels voor centrale verwarming in het per ceel aan de Kamperlaan, en dat op den 5en Januari e.k. des namid dags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichting in te Haarlem, 22 Dec. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. TWEEDE KENNISGEVING. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Roepen bij deze op, alle mannelijke ingezetenen, hunne wettige woonplaats hebbende binnen deze gemeente, die op den len Januari 1899 hun negen tiende jaar zullen zyn ingetreden, en alzoo diegenen, welke in het jaar 1880 zijn geboren, ten einde zich voor de Nationale Militie te doen inschrijven, waartoe zitting zal worden gehouden ten raadhuize dezer gemeente (Afd. Militie, Schutterij enz.) te weten Op Dinsdag, den 3d Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters A en B Op Woensdag, den 4n Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters C, D, E en F; Op Donderdag, den 5n Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters G, H, I en J Op Vrijdag, den 6n Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters K en L Op Zaterdag, den 7n Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters M, N, O en P Op Maandag, den 9n Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters Q, R en S Op Dinsdag, den lOn Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters T, U en Ven Op Woensdag, denlln Januari 1899, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters W, X, IJ en Ztel kens van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur. Haarlem, 22 Dec. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. STA9S0HEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 23 Dec. 1898. Te 's Gravenhage is Donderdag ge slaagd voor het examen hoogere Wis kunde K.V. de heer J. W. de Ko ning alhier. De colporteur van hier, die verleden week voor de Haagsche rechtbank terecht stond wegens oplichting, door zich gelden te doen afgeven op aan- deelen enz. zoogenaamd voor blinden en bjjna blinden, werd Donderdag deswege veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. SIIINENLA^O, Parlementaire Praatjes. De vraag hoeveel belang men stelt in de behandeling der Waterstaats- begrooting die ditmaal met kwamen spoed" plaats heeft hangt vooral samen met deze andere, in welk deel des lands men woont. Deze begrooting is by uitstek ge schikt voor het prediken voor eigen parochie. Toch vallen uit het debat eenige zaken van meer algemeenen aard te releveeren. Het bracht een nieuwe motie die den Voorzitter de gerechtvaardigde verzuchting ontlokte, dat 's lands be- lang door dergelijke moties niet het! best wordt gediend. Deze motie, van den heer van Gijn, had ten doel de weuschelijkheid uit te spreken, dat een tot stand brengen i 1 van een waterweg van Dordt naar j zee, voor diepgaande schepen, ter hand j zou worden genomen, i Dit, na de verklaring des Ministers, dat, nu de richting langs de Oude Maas ondoenlijk was gebleken, de noodzakelijkheid van fortbouw was ontstaan en de Reg., om de groote kosten van het werk, er nog eens over denken moest. De motie is voorloopig in het mau soleum der griffie bijgezet. De belangrijke overschrijding van de raming der kosten voor de verleg ging van den Maasmond, gaf den heer de Waal Malefyt aanleiding een nieuw onderzoek naar de voltooiing van het werk te vragen, iets wat de Minister, die de overschrijding der raming toe lichtte, beslist afwees. Bij de behandeling van den post voor de havenwerken te IJ muiden, vroeg de heer Lieftinck of de vis- schers en koopers de 2 pCt. van de opbrengst als eenige hetfing hebben te voldoen. Tegen meerdere kosten zou spr. bezwaar maken. De Minister antwoordde, dat de 2 pCt. werden geheven voor den afslag van Rijkswege, doch de kosten van lossing zouden afzonderlijk moeten voldaan worden een antwoord, dat den heer Lieftinck aanleiding gaf om den Miu. tegen teleurstellingen te waarschuwen. De in de laatste dagen geopenbaarde bezuinigingsgeest werkte ook bij dit hoofdstuk door en de Min. zag zich f20.000 ontgaan die hy vroeg voor den aankoop van een huis in den Haag, voor het Min. van Buitenl. Zaken. Zijn ambtgenoot van dat Dep., die hem bijsprong, zag zich afgescheept met de belofte, dat hij mettertijd wel een beter gebouw zou krijgen. De post werd met 51 tegen 30 stemmen verworpen. Uit het debat over Spoorwegen rele veer ik, dat de heer Rethaan Macaré met kracht en klem den onhoudbaren toestand van het station te Haarlem in het licht stelde en niet langer on derzoek en plannen, maar daden vroeg, ook al zou men hier even hooge kos ten moeten besteden als elders was geschied. Het belang eener stad van 60.000 zielen vorderde een behoorlijke verbinding tusschen spoorweg en wa terverkeer. De Minister antwoordde, dat het hem aangeboden plan 3'/2 millioen zou kosten, een som waaraan hij niet denken mocht, zoodat hij nieuwe plan nen had gevraagd. Voorts bleek uit 'sMin. rede, dat een ontwerp werd gereed gemaakt tot beperking van overmatigen arbeids duur op de spoorwegen. De Min. deelde dan, by een ander artikel, mede, dat hij bezig is met een reorganisatie der Kamers van Koophandel, in dien zin ook, dat een centraal orgaan voor Handel en Nij verheid tot stand kome. De Kamer voteer deindertijd in be ginsel een subsidie voor de deelneming ter Parysche tentoonstelling, geraamd op ongeveer 3 ton. Twee ton was reeds toegestaan. Nu werd evenwel f 167.000 aangevraagd. Het meerdere was bestemd voor een z.g. „landbouw- beeld", voor een expositie /an paarden en vee, voor een rubriek ouderwijs enz. De heer van Kempen stelde nu voor f 67.000 te schrappen. De heeren van Bylandt c.s. wilden het landbouwbeeld doen vervallen en f25.000 minder geven. De heer Meesters wilde de paarden en het vee houden en stelde vermin dering voor met f47.000. Ondanks krachtige vertoogen van den heer Conrad en Minister Borge- sius, die beiden liever goed dan half voor den dag wilden komen werd het amend.-van Kempen aangenomen met 51 tegen 38 stemmen, waardoor de! overige vervieleD. Vrijdag begint de Kamer weer om 10 uur en gaat misschien 's avonds voort. G. Jr. Een grappige vergissing. Tijdens het verblijf der Indische Prinsen te 's-Gravenhage, zoo ver haalt Prangës Bladdeed zich het volgende voorval voor. Een tweetal van de Indische heeren leggen een bezoek af bij een oud- resident, ergens wonend in de wijk, genaamd de Indische Archipel. Zij worden opengedaan door de dienst bode, die naar de huiskamer gaat eu tot mevrouw zegt: Mevrouw, daar zyn twee baboes om mijnheer te spreken! Mevrouw, daardoor nieuwsgierig geworden, gaat zelf eens kijken en begrijpt onmiddellijk de vergissing van de meid, die na het vertrek van de heeren over haar flater wordt onder houden. Maar een week later komt er wer kelijk een baboe aan de deur. De meid doet weer open en haar vergis sing van de vorige week goed wil lende maken, zegt zjj binnenkomend tot mevrouw: Mevrouw, daar is die PriDS van verleden week. Een scheidsgerecht. Aan de fabriek der firma Stork Co te Hengeloo zal uit het personeel een commissie van scheidslieden wor den benoemd, wier oordeel zal worden gehoord bij eventueele geschillen, ter wijl de bevoegdheid van het bestuur der vereeniging zal worden uitgebreid, in zooverre dat de directie met dit bestuur rekening zal houden indien b.v. straf moet worden opgelegd of ontslag moet worden gegeven aan arbeiders, die zich ook buiten de fa briek schuldig maken aan handelin gen in strijd met billijkheid en goede orde. In eene plattelandsche gemeente zegt de politie-verordening „Het is verboden de paarden van hun gebit te ontdoen." Letteren en Kunst. Uit Amsterdam schrjjf men ons: De Italiaansche Opera dankt een deel van baro reputatie aan de op voeringen in het vorig seizoen van Boïto's „Mefistofele" en Lucenti, de bekende primo basso, heeft van deze partij 6611 zijner glansrollen weten te maken. Woensdagavond is dit heerlijk werk wederom door de „Opera Itali- ana" opgevoerd. Contini, thans primo basso bij het gezelschap, gaf wat zijn zang betreft zeer veel goeds te hooren, doch de uitbeelding van den „Geist, der stets verneint" bleek in de verste verte niet zoo juist als die van z|jn voorganger. Ferrari, die de „Faust" partij ver tolkte, deed wel wat overdreven sen timenteel, maar gaf vooral in de ker kerscène veel te genieten. Verreweg de beste van alle optre denden was signora Borghi, die een zeldzaam goede Margharita gaf; ge acheveerd en onberispelijk zuiver was hare vertolking merkwaardig mooi. Het orkest deed zjjn best, beter dan de koren, die ontzettend valsch klonken. De directie zal wel doen met wat meer achting.voor het publiek te toouen, dan Woensdag geschiedde. Men late het publiek niet midden in de uitvoering bij open doek eenige minuten wachten tot men gereed is verder te gaan. B. Spori es» *#edatrijs*en. Voetbal. Den llen December speelde in de residentie de Haarl. F. Cl. „Haarlem" een wedstrijd tegen de Haags. Voet b. Ver., welke eindigde in een geljjk spel 2 2. Tegen een der goals van „Haarlem" was evenwel door de Ha genaars geprotesteerd. Naar gemeld wordt is dit protest aangenomen, zoo dat de uitslag wordt 1 2, in het na deel vau „Haarlem." De Haarlemmers moeten zich echter niet bij deze uit spraak neerleggen. Leger en Vloot. De minister van Oorlog heeft be paald, dat het munitiebrood voor de militairen te Haarlem en te Hoorn in garnizoen, in 1899 weder zal geleverd worden uit de militaire bakkerij te Amsterdam. RECHTSZAKEN. Raad van Tucht. In de zitting van Donderdagavond werd allereerst uitspraak gedaan in zake de klacht ingediend door de werf „Conrad" alhier tegen G. Schultz, gezagvoerder van het Nederlandsche stoombaggerschip Indramajoe. De beklaagde werd op alle pnnten der beschuldiging vrijgesproken. FEUILLETON. Kijkjes in de Sportwereld, 13) Hij ging naar net venster en trom melde zacht op de ruiten. Als Kalm hun overeenkomst wilde ver Inreken, best. Misschien zou hij eeu andere betrek king vinden, misschien ook niet. Maar liever gebrek lijden, dan dit ellendige' leven voortzetten. Nu tikte iemand hem op den schou der. Hij keerde zich om en zag in het zoet- sappig lachende gelaat van Kalm. „Gij moest mij toch, dunkt me ge noeg kennen beste baron om te weten, dat ik nooit meen wat ik zeg. Kom, la ten wij te zamen een fleschje Pom merg drinken en eens genoegelijk ontbijten." Dït deden zij en terwijl C. W. zijn oesters at dacht hij bij zich zelf „Wacht maar, vriendje, dat komt je duur te staan. Als ik maar eerst dan voet in dan stijgbeugel heb. Nu heb ik je nog noodig maar ik hoop den tijd neg te beleven, dat je uit mijn dienst danst. Wacht maar, kereltje." Nu braken er dagen voor den baron aan, die hem aan den besten tijd van zijn leven herinnerden. De paarden van Kalm, die in het vorige jaar nauwelijks in aanmerking gekomen waren, wonnen prijzen en een deel van hun roem straal de ook op den baron af. Niemand bekommerde zich om Kalm, men kende hem bijna niet eens van aanzien.. De baron, wiens finantieele toestand door eenige goedgeslaagde wed denschappen nu aanmerkelijk verbeterd was, zag men bedrijvig bij de wedrennen heen en weer loopen, meestal in een keu rig Engelsch costuum gekleed met een binocle in etui over den schouder han gend. Zijn zware knevel hing niet meer zoo als vroeger, melancholiek neer en als hij één van de zegevierende paarden aan den teugel naar de weegplaats te rugleidde, blikten zijn oogen vroolijk om zich heen. Zijn goeden kennissen gaf hij lachend een knipoogje als wilde hij „Wacht maar 't beste paard staat nog op stal een kapitaal paard, waarin gij pledzier zult hebben. Die zal u nog veel doen winnen." Dat er eenmaal een eind aan dezen gelukkigen tijd kon komen, dat C. W. zelf het roer in handen zou willen ne men, kwam niet bij den baron op. Hij deed alles wat in zijn vermogen was, arrangeei-de en administreerde de zaken zóó kostelijk dat C. W. course op cour- se won... Waarom zou C. W. dus het contract verbreken C. W. was inderdaad niet ontevreden. Zijn naam werd in sportwereld voortdu rend genoemd, de baron stelde hem, als de gelegenheid zich aanbood, aan offi cieren en eigenaars van kleinere ren stallen voor en langzaam, heel langzaam won C. W. terrein. „Als ik mijn doel bereikt heb," dacht hij, „wordt de baron overbodig en krijgt hij zijn congé. Werkelijk is hij een uit stekend .manager", men brengt het met hem op een fameuze hoogte." Maar wat er nog aan zijn geluk ont brak, dat was de omgang met wezenlijke aristocraten, hertogen, vorsten in één woord die menschen, die in de „Uni- onclub" den toon aangaven. Telkenmale als hij zag hoe Brandes zich ongedwon gen en vroolijk in den kring van bo vengenoemde heeren bewoog, begon hij van woede te koken. Het is onmogelijk door woorden weer te geven hoe zeer hij dien man haatte. Het was een prachtige voorjaarsmor gen, toen C. W. en de baron naar Hop- pegarten reisden. Zij waren heel in de vroegte vertrok ken, zoodat Berlijn nog in zoete rust gedompeld was en toen zij uit hun raampjes keken, terwijl zij over de hooggelegen spoorbaan in de stad naar het Schlezische staion stoomden zagen zij op ledige, eenzame straten neer. „De Berlijners," zeide C. W. en hij trachtte over de spoorbaan heen in de Spree te spuwen, „deugen niet; ze ver slapen hier hun halve lewn, en hebben niets mot de Amerikanen gemeen." Toen zij aan het andere station stil hielden, wilden twee Uhlanen officieren in hun coupé stappen, maar zoodra zij C. W.'s stuitend gelaat bemerkten liepen zij door. C. W. spuwde hen verachtelijk achter na, waarover de dienstdoende station chef zeer gebelgd scheen. Maar daar C. W. eerste klasse reisde waagde hij het niet een aanmerking te maken. Spoedig daarop zette de trein zich weer in be weging en C. W. grijnsde honend te gen den chef. Zich nu volkomen veilig voelend spuwde hij nog eens en nu nog wel op een bord waarop „Koninklijke IJzeren spoorwegmaatschappij", te le zen stond. Het is niet mogelijk den toorn van den beambte en de vreugde van C. W. over deze daad te beschrij ven. Dergelijke kleine gebeurtenissen maak ten zijn geluk uit, ja, ze veroorzaakten hem meer plezier dan goedgeslaagde handelszaken. Toen zij te Hoppegarten aankwamen, was het zes uur. In het bosch links van het station sprongen twee herten, boven hun hoofd zongen de leeuwerikken, de kastanje- en appel boom en bloeiden en deze laatsten even rijk als in de boom gaarden te Potsdam. C. W. merkte terstond op, dat het er van meikevers wemelde. Terwijl hij voortliep schudde hij aan de boomen, zoodat de kevers op den grond vielen, waarop hij de bruine diertjes vertrapte. „Zulk vuil gespuis moet verdelgd worden," zeide hij. De baron sloeg den weg naar Dahl- witz in, waar de trainer George woonde om dezen van de komst van Kalm te verwittigen. Hij kon binnen het half uur niet terug zijn en dezen tijd maakte C. W. zich ten nutte om een glas whis ky te gaan drinken. Dit bracht hem in een opgewekte stemming en hij dacht bij zichzelf „Wat heb ik toch een prettig leven Je bent een voornaam man geworden, lieve Charles WilliamBaronnen doen GEMENGO NIEUWS. De zaak Dreyfus-Picquart Op een vraag van den voorzitter van het Hof van cassatie beeft de fransche minister van justitie geant woord dat hy er geen bezwaar in zag dat Dapuy getuigenis aflegde voor het Hof. Overeenkomstig de wet zal het daartoe strekkende besluit aan den President der Republiek ter teekemng voorgelegd worden. Verscheiden leden van het Hof zullen zich naar Dupuy's kabinet begeven om hem te verhooren. De fransche dépnté Jaurès heeft den valschen brief van keizer Wilhelm die zich in het ultra-geheime dossier zou bevinden, besproken. Janrès geeft te verstaan, dat de brief dateert van vóór het proces van 1894 en dat by vervaardigd moet zyn tusschen 30 November en 15 Deoem- ber 1894 door iemand die er belang bij had, dat Dreyfus veroordeeld werd. Generaal Boisdeffre kent den brief, hy heeft er meermalen op gezinspeeld, hy heeft zijn ordonnans naar Roche- fort gezonden om er iets van te ver tellen. Picquari kende den brief die als een staatsgeheim beschouwd wordt nietHenry wèl, hoe In zyn artikel van Woensdag .-cbrqft Jaurès Een oud-minister heeft mjj gisteren laten zeggen„Wees voorzichtig, gij tracht aan te toonen dat de valsche brief van Wilhelm II gefabriceerd is in 1894 gedarende het proces- Dreyfns. Nu weet ik zeer stellig van den'heer Casimir-Perier, dat toen einde November 1894, graaf Münster zich Daar het Elysée begaf en zich met den President over de zaak- Dreyfus onderhield, er uitsluitend spra'ke was van het borderel. Er werd toen heelemaal niet gesproken over een brief van Wilhelm." Deze inlichting, wel verre van myn stelling- tegen te spreken schryft Jaurès bevestigt en preciseert haar. Ik weet zeer goed dat het pas later, na het proces, was dat de Duit- sche ambassadeur de valschheid van den brief aantoonde. Ziehier wat gebeurd isToen de zaak-Dreyfus heropend werd door de stappen 'van den heer Scbeurer- Kestner en de eerste campagne van de „Figaro" (in November of Decem ber 1897 das) nam graaf Münster op zekeren avond in een salon graaf Louis de Turenne. oud-gezantschaps secretaris, ter zyde en zei tot hem „Ik weet dat gy nog vrienden aan het ministerie hebtik weet ook dat uw regeering een brief vau keizer Wilhelm in handen heeftik verzeker n op myn eer, dat die brief een valsch stuk is." Waarom echter zou indien die brief bestond, Henry in 1896 een nieuwe vervalscbing begaan hebben teneiude den minister Billot te overtuigen Jaurès zegt dat de valscbe brieven van den Keizer niet gebruikt konden worden om redenen, die by weldra hoopt te kunnen niteenzetten. De „Temps" beeft het artikel van Janrès aan graaf Louis de Turenne boodschappen voor je. fatsoenlijke men schen groeten je en de couranten spre ken er over hoeveel courses gij wint Ala ik dan aan dat afschuwelijke Chicago en aan die heele Amerikaansche scliachel- boel denk word ik ziek. Maar ik moet nog hooger klimmen, altijd hooger." Van uit zijn logement kon hij; over de uitgestrekte, groene weilanden do renbaan zien. De wieken van een molen werden langzaam door den wind in beweging gebracht, een frissche, heerlijke bloemen geur drong hem in den neus, in de verte hinnikten paarden en uit 't huis spron gen twee aardige fox terriers naai- buiten en speelden in de zon. „Het is hier een verrukkelijke dag", dacht C. W„ „iets schooners dan dc natuur en zonneschijn bestaat er toch niet. Men moest eigenlijk lederen mor gen vroeg opstaan." In weerwil van rijn behaaglijke stemming kon hij toch niet nalaten een steen naar de spelende honden te werpen en toen één hunner jankend en hinkend in huis ging zeide hij tot zichzelf „Die rakkers zullen mij met hun go- blaf dezen mooien morgen niet beder ven." Uit het. bosch, rechts van hem kwam juist een lange rij paarden te voorschijn,

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1