NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. EEN LEELIJK EENDJE. iSn Jaarysng Meandag 26 December 1898. Mo 4753 HAARLEM'S DAQBLAD ^JBOlNTJST^IMISlsr'X'SIPS/IJS: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.3712 JXODVrHLH,TEl]^TZ2ÜIsr: Van 1—5 regels 50 Crs,; iedere regel meer 10 Gts. Groote leners naai' plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het- Buitenland: Compagnie Générale de PubUcitè Ftrangère G. L. BA UB F. Co. JOHN F. JOKFS, Succ., Parijs 3H>is Faubourg Mont mar tre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsiog Tan AdTertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hot Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: Bloem ei; daal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, ZandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bjj de tul; Svaamdu tj, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZW EMMER Velsen, W. J. RU1JTER; BeverwijkJ. HOORNS; Bülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Uithoofde van het Kerstfeest zal het eerst volgende nummer Dinsdagavond verschijnen. HENRI ERROLL. Ten onzen kantore kunnen exem plaren van bovengenoemden premie roman ter inbinding worden gegeven, tegen vooruitbetaling van 50 Ct. per exemplaar. Spoedige inzending wordt dringeed verzoent. DE ADMINISTRATIE. Poiitiek Overxic^i Do Fransche Kamer heeft Vrijdag weer een van die talrijke zittingen ge houden, welke niet in het minst bevor derlijk zijn aan den goeden gang van zaken op economisch of staatkundig ter rein, maar er integendeel geheel op be rekend zijn om partijhaat aan te wak keren. Dit was te danken aan eenige interpellaties. Do heer Drumont interpelleerde de regeering over Algiers. Hij beweerde, dat Algiers aan Frankrijk zal worden ontnomen, evenals Cuba aan de Span jaarden, want er bestaat in Algiers een Latijnsche bevolking welke de Joden haat. Hij wraakte het zenden van den nieu wen prefect en de politiemaatregelen en verlangde de benoeming van een com missie van onderzoek. De heer Rouanet protesteerde tegen don oorlog tegen de Joden, want de anti-Joodsche partij is de partij welke' de agitatie levendig houdt, de partij der volksverleiders. De Joden hebben in de laatste eeuw bewezen, dat zij. zich in de natiën kunnen oplossen. Onder de rede van den heer Rouanet riep een raadslid uit Algiers op de tri bune „Weg met de JodenDaarna verdween hij. De heer Firmin Faure ontwikkelde vervolgens zijn interpellatie over de benoeming van den heer Lataud tot prefect van Algiers. Hij noemde den heer Lataud iemand, die tot alles in staat is. De heer Dupuy zeide. dat Algiers va derlandslievend is; hij berispte Régis, die een bevorderaar der wanorde was, en prees Lataud als den man, die voor de toestanden paste. Hij voegde er bij, dat de anti-semieten sectariërs waren. De geesten moeten tot kalmte gebracht worden door wetgevende maatregelen. De afgevaardigden van Algiers moesten nu, zei spreker, hervormingen voorstel len hij verzocht hun zelfs dat te doen, maar zij antwoorden niet. „Laat ons goed en sterk zijn wij moeten ons laten leiden door de beginselen der groote revolutie." De Kamer besloot deze rede van den heer Dupuy te doen aanplakken. Ten slotte werd met 406 tegen IQ stemmen een motie aangenomen, goed gekeurd door den heer Dupuy. waarbij instemming wordt betuigd met de ver klaring der regecring en op haai' wordt gerekend, ten einde de vrijheid van ge weten en de veiligheid van den. eigendom in Algiers te beschermen. De heer Sagasta, de Spaansche premier is een man om beroemd te worden. Eene ernstige ziekte van hem heeft geen onbeteekenen- de gevolgen. Ten eerste moet de in Spanje dreigende Kabinetscrisis dientengevolge worden uitgesteld, maar bovendien beeft zijne ziekte invloed ge had op de... beursstemming. De Spaan sche waarden zullen met zijn dood stellig aanzienlijk dalen. Voor houders van Spaansche papieren is het dus te wen- sclien dat hij spoedig van het. ziekbed zal verrijzen. Eene eigenaardige petitie aan den koning van Italië is op touw gezet. Men wil hem een besluit ontlokken tot het verleenen van amnestie aan politieke misdadigers en heeft daarvoor, volgens de „Dailv News", het volgende plan uitgedacht Het is gewoonte om met Kerstmis aan vrienden en kennissen fe licitatie-kaarten te zenden en nu willen alle onderteekenaars van de monster-' petitie aan het parlement, ten getale .van 400.000, met kerstmis den koning i een kaart zenden, waarin bij Zijne Ma- j jesteit op het verleenen der amnestie wordt aangedrongen. Alle kaarten zul len zóó op de post worden gedaan, dat zij op één dag te Rome aankomen. I Er wordt beweerd, dat de regeering .aan de postadministratie heeft bevolen, nauwlettend toezicht op deze kaarten te j houden, om zich te overtuigen, dat zij: j niets beleedigends bevatten. Reeds zijn j er briefkaarten gedrukt met de portret- I ten van de afgevaardigden Turati en .Deandreis van signor Romussi, uitge- gever van de Secoio van pater Alber- tario, uitgever van de „Osservatore Cat- tolico," die allen wegens politieke over tredingen gestraft zijn. De politie heeft in den beginne de verzending dezer kaarten verboden; de overheid is ech ter verstandiger geweest De Hongaarsche minister van finan ciën diende Vrijdag bij de Kamer een wetsontwerp in betreffende uitstel van de voorloopige overeenkomst met Oos tenrijk. Het ontwerp werd in handen van de commissie gesteld. onmin en de ruzies, die een ounoozel nieuw hoedje al in een huishonden stichten kan. Mynheer en mevrouw Van Dalen raken eerst samen in on min over een nieuwen hoed, dien mevrouw gekocht heeft zonder hem te vragen en komen vervolgens tot een vriendschapsbreak met de Van Radens, die op den huiselyken twist aankomen. Aan het einde verklaren de twee paren, dat alles tusschen hen nit is. By dit droeve eiüde kan het den toeschouwer troosten, dat de vrede, die zoo spoedig verstoord is, ook gauw weer hersteld wordt. Het stukje is vlot geschreven en zal zich wel laten sT&ossasEy ws Eerste en tweede pagina. Haarlem24 Dec. 1898. Naar wy uit goede bron vernemen zullen op 21 Januari a.s. de Duitsebe grenzen voor den invoer van levend geopend worden. Vrijdagavond kreeg een werkman in de Korte Veerstraat een zenuw toeval. Spoedig waren eenige politie dienaren ter plaatse en werd een brancard gehaald, waarop de man naar het Politiebureau werd vervoerd. Zandvoort. Naar wij vernemen zal de villa Maris, bekend om haar prachtige uit zichten, worden ingericht als restau rant en hotel met ruim veertig logeer kamers. Met de verbouwing en den aanleg en verkoop der omliggende bouwter reinen is de architect J. Wolbers van hier belast, die ook reeds stappen heeft gedaan tot het oprichten eener maatschappij, zich ten doel stellende het bouwen en verhuren van kleine optrekjes voor badgasten, eene onder neming, die zeker zal slagen, in aan merking genomen de groote behoefte, die er te Zandvoort bestaat om ook kleine woningen vlak by zee te hebben. Door de politie alhier is aangehou den en naar het Huis van Bewariog overgebracht A. Joosten, oud 25 jaren, grondwerker thans zonder vaste woon plaats, die zich in een kosthuis in de Lange Heerenstraat ten nadeele van een mede kostganger had schuldig gemaakt aan diefstal van eone porte- monnaie met OQgeveer acht gulden. Donderdag zijn alhier aangehouden 2 Amsterdamsche minderjarige kna pen, die zich naar Antwerpen wilden begeven. Een hunner had voor het benoodigde reisgeld gezorgd door ten nadeele zijner ouders ongeveer f 90 te ontvreemden, die in zyn bezit werden gevonden. Zy zijn naar Amsterdam teruggebracht om aan hunne ouders te worden teruggegeven. Zooals uit de in dit blad voorko mende annonce blykt heeft de firma Haverschmidt en Klaje nog eene nieuwe afdeeiing n.l. de vellenververy, aan hare fabriek toegevoegd. Onge twijfeld zal deze in een lang gevoelde behoefte voorzien. Moest mon vroeger maanden lang wachten, thans kan men in een of 2 weken zyn pelswerk weer in huis hebben. In de uitstal kast van no. 90 Groote Houtstraat ziet men reeds gedurende eenige dagen proeven van bewerking. Daar bestuurswijziging dikwyis leidt tot het verkeerd bezorgen van brieven, circulaires, enz., nemen we nog gaarne, op verzoek, het volgende op. Voor eenigen tyd werden de heeren R. Haverschmidt en H. v. Niel respec tievelijk herkozen als Voorzitter en le Penningmeester van Haarlemsch Gemengd Koor. De heer J. Mulder, die als bestuurs lid bedankt had, werd als le Secre taris vervangen door den heer S. Bouma, Jausstraat. De heer Jac. Leyh en J. H. van Oyen zullen den 2den Januari op reis gaan, om verschillende abattoirs te bezichtigen in duitsche steden. Hier voor zyn uitgekozen de gemeenten Münster, Solingen, Crefeld, Kleef, Barmen en Essen, met het oog op hare grootte, welke die van Haarlem niet al te zeer overtreft en omdat daar de beide bestaande systemen, het blokstelsel en het paviljoenstelsel, vertegenwoordigd zijn. De letterlievende vereeniging J. J- Cremer voert, na het drama „Eerloos" van Van Nouhuys, een blijspel in een bedrijf op van onzen vroegeren stad genoot Willem Schlirmann, getiteld „Het Hoedje". Het stukje geeft een kykje op den Op de Matinée van Haarlems Muziekkorps Maacdag 26 December (2e Kerstdag) zal de heer Cb. Blazer voor het eerst het violoncel concert van Saint Saëus voordragen, en onder meer een Pantaisie uit de Opera „der MeistersiDger" van den directeur uit gevoerd worden. Op het Populair-Concert 2e Kerst dag wordt ouder gewoonte de Chant de Noël van Adam uitgevoerd en zullen 8 violisten het Moto Perpetuo van Paganini solo spelen. De bekende Operette Zangers de heer en mevrouw Michel Boekbinder uit Rotterdam zullen zich in eenige groote karakter duo's doen hooren. Vrijdagmiddag reed een vol geladen I wagen met groenten van J. Berthle 5 aan de Turfmarkt te waterhij werd door eenige personen op het droge ge- ihaald en de groente, die niet gezon- iken was, is met mandjes opgevischt. .Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ten to volvoeren, verheugden zich in algemeene medewerking onder alle ran gen der standen van onze Haarlemsche samenleving en heden, Zaterdagmiddag te drie uur, kon liet huldeblijk aan den nieuwbenoomden professor worden aan geboden. Dit gescliiedde ten huize van den heer Krol in het Florapark, in tegenwoordig heid van do leden van het comité en van Mevrouw KouwerKluppel. Het aan denken bestaat uit een schilderij van H. W. Mesdag, een zeegezicht natuurlijk, en geheeten „Vroege Morgen", groot 1.42 bij 1.05 M. Het woord werd hierbij ge voerd door de presidente. Mevrouw O. KrolBentzeu. Bij het schilderstuk is een album ge voegd met de namen der gevers, waar van de band op zichzelf reeds een kunst werk is. Zij is vervaardigd door den heer Merkelbagh, die onlangs in „Nij verheid" alhier zich deed kennen als kunstvaardig beoefenaar van de lang verwaarloosde kuns$, der lederbewer king. Met hare dofzilveren hoeken maakt de band (waarvan de heer Merkelbagh zich voorstelt later een uitvoerige be schrijving te geven) een aaitisticken in druk. Dit album bevat, behalve de namen van hen die tot het geschenk bijdroegen, een fraaie, symbolisch bewerkte op dracht, waarop staan afgebeeld het St. Elizabeths Gasthuis, het Diaconessen- huis, het Zauderinstituut en het woon huis van Di'. Kouwer aan de Nieuwe Gracht. Dc namen der leden van het comité zijn op een blauw for.d keurig gecalligrafeerd. De opdracht is het werk van den lieer Van Leeuwen. Di'. Kouwer toonde zich, na do aan bieding van dit aandenken van Haar lems burgerij, zeer getroffen en zeide daarvoor in hartelijke bewoordingen dank. Woensdag en Donderdag zullen het schilderij c-n liet album aan de woning van Mejuffrouw Thöne, Oraujekade, te bezichtigen zijn voor de deelnemers, op vertoon van een kaart, die hun te dien einde zal worden toegezonden. Is IT nog niet geabonneerd op ons Z o n d si g s- blad? Vraag dan proefnum mer, 't kost maar SO Cents per 3 maandenp. p. «77. Ct. Huldeblijk aan Prof. Kouwer. Onmiddellijk nadat de benoeming van Dr. B. J. Kouwer tot hoogleeraar tö Utrecht was bekend geworden, vormde zich hier ter stede een comité van da mes, met het doel den scheidenden me dicus een aandenken te vereeren, als blijk van waardeering van zijn persoon en zijn arbeid. Naderhand werd het met eenige heeren uitgebreid en bestond toen uit de dames. Mevrouwen O. Krol-Bentzen, presidente, de Clercq-'s Jacob, C. Me ren?van Cappelle, M. W. Tuijtel Beijdals, A. E. BolderdïjkGrevers, J. H. C. HabermehlSevenhuijsen, J. C. SevenhuijsenSteenhoek en mej. M. C. Thöncvoorts uit de heeren: J. Krol Kzn., Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Jhr. F. Teding van Berkhout, II. van Wio- kevoort Crommelin. en F. M. baron van Lynden. Al zeer spoedig was het welslagen van het plan verzekerd. De dames, die met grooten ijver het denkbeeld tracht- Station te Haarlem. De rede. door onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer, den heer Jhr .Mr. Re- thaan Macaré in de Kamer gehouden over ons station, luidt volgens de Han delingen aldus De heer Rethaan MacaréMijnheer de Voorzitter! Wanneer de afgevaardig de van Haarlem bij dit artikel het woord ontvangt, dan weet de gansche Kamer reeds waarover hij zal spreken. Dit is niet de schuld van degenen, die hom in vroeger jaren op deze plaats zijn voor gegaan, en. evenmin van hem, neen de schuld ligt aan de Regeering, want de elkander opvolgende Regeeringen heb ben wel altijd erkend, dat er voor Haar lem dringende behoefte bestaat aan ver betering. dat de toestand aldaar gebrek kig is en afdoende verbetering vereischt, doch niettegenstaande dat. alles is tot heden de hand nog niet aan de zoozeer gewenschte <71 zoo dringend noodige verbetering geslagen. De vraag waaraan dit te wijten is, is uiterst moeilijk te beantwoorden. Men verschuilt zich ach-, ter de hooge kosten, maar wanneer ik zie welke sommen zijn besteed voor an dere stations, die ik nu niet zal noe men, doch die ieder met den vinger kan aanwijzen, dan kan ik dat argument, waarachter men schuil gaat, niet ernstig noemen. Ik vrees dat andere invloeden; in het spel zijn, welke den Minister zeer1 zeker bekend zullen zijn, maar die hij zich, ©venals ik, wel wachten zal hier in het openbaar te noemen. Wij hebben nu het voorrecht, gelijk de geachte spreker die mij aan deze plaats voorging, heeft gezegd, aan de Ministerstafel een energiek en kloek man te zien. die wat aandurft en een moeielijke taak tot een goed einde weet te brengenwelnu op dien Minister doe ik een beroep en ik vraag hem of het te verantwoorden is dat de gemeente Haarlem, die wat grootte en bevolking aangaat de zesde stad van het land is, achterstaat bij het minste dorp in Dren the of 00 de ea landen Schouwen en Duiveland. Wanneer in zulk een dorp geen verbinding bestaat tusschen spoor en water, dan komt de Minister ijlings te hulp. In Haarlem, een stad van 60.000 inwoners met een bloeiende industrie bestaat, het klinkt schier ongeloofelijk en is toch waar. geen gelegenheid om van uit liet schip in den waggon en omgekeerd te laden. Te Haarlem on dervindt het verkeer te water den doo denden invloed van een steeds gesloten spoorwegbrug, en is de vroeger zoo bloei ende scheepvaart op het Noorder Spaar- 110 nagenoeg te niet gegaan. Te Haar lem wordt dag aan dag door duizenden met recht geklaagd over de belemmerin gen, die het vervoer te land ondervindt op de punten, waar de spoorbaan de meest bezochte straten en wegen snijdt. Die toestanden schreeuwen om verbete- ring. De Regeering, hoe vriendelijk en hoe dikwijls daartoe aangezocht, is er echter nog niet toe kunnen komen ia dezen toestand verbetering te brengen. Steeds ontvangt men het bijna stereotype ant woord. dat er plannen in bewerking en in studie zijn, maar tot daden komt het niet. Daarom veroorloof ik mij nogmaals !t dringend verzoek tot dezen Minister te richten, dat men toch eindelijk de handen aan den ploeg zal slaan. Zijn ei- werkelijk machten die den Minister te genwerken, laat hij dit dan zeggen. Ik ben overtuigd dat de Kamer hem gaar ne in deze zaak zal steunen. Het mag niet voorkomen dat, waar voor zoovele kleine plaatsen iets gedaan wordt, de belangen van zulk een belang rijke gemeente als Haarlem steeds ach tergesteld en nimmer bevredigd worden. De Minister van Waterstaai ant woordde daarop het navolgende De geachte afgevaardigde uit Haar lem. de lieer Rethaau Macaré, heeft den wensch te kennen gegeven dat eindelijk de quaestie van het station aldaar zou worden opgelost. Ik heb reeds ten vo- rigen jai-o medegedeeld, dat bij mij is ingekomen een plan tot verbouwing, dat 3^ niilliocn gulden zou kosten. Ik heb dat plan met het oog op de groote kos ten niet goedgekeurd en de opdracht ge geven oen mindea- uitgebreid plan te ontwerpen. Ik behoef den geachten af gevaardigde niet te verzekeren dat het mij een groote voldoening zou zijn. in dien ik die zaak tot een spoedige oplos sing zou kunnen brengen. Lezing. Donderdagavond trad Prof. Dr. II. Bavinck van Kampen te S ure op in de groote zaal van ,.de Kroon' om zijne lezing te honden over „Hedendaagsche Moraal." Het is niet doenlijk, een ook maar eenigszins nauwkeurig verslag van deze lezing te geven. Zooals te verwachten was. gaf Prof. Bavinck ons iets schoons. We bewon derden 0111 strijd in hem de schitterende redenaarstalenten, de vlooiende, ge- kuischto stijl, en de degelijkheid en ge leerdheid van inhoud. Hij schetste de philosophic van Kant en zijn moraal, de Korporaalstok van den cathegorischen Imperatief. Hoe daartegen opstonden Nietsche en Tolstoi, Ibsen en de school van '80. Nietsche met zijn definitie van goed, dat is machtig, voornaam, rijk. zijn ful- mineeren tegen den Christus, die den arme zalig spreekt, maar de rijken le dig henen zendt. Nietsche met zijn Ue- bermensch. die hoog zich verheft bo ven de middelmatigheid van de massa en met dreunenden stap die menigte vertrapt onder zijn voet. Niet Socrates en Plato, niet Augustinus en Luther zijn zijne mannen, maar Pilatus, Nero en Napoleon. Tolstoi predikt het as cetisme, breekt weienschap en kunst af, stelt zo als leugenachtig op de kaak en trekt zich terug uit het gewoel der we reld. De school van '80, Kloos, van Deys- sel en de hunnen hebben liet juk der conveutie der moraal van de 18e en het begin der 19e eeuw gebroken en in naam der heilige kunst alle moraal over boord geworpen. Kloos zingt van een God, die in zijn harte zetelt en van Devssel's ideaal is het God-beestelijke. Tegenover deze hedendaagsche mo raal plaatst- de geleerde spreker die van het Christendom en toetst Kant en Nietsche en do anderen aan de eeuwig- hechte beginselen der onwrikbare be paling van goed en kwaad in de H. S. neergelegd. Aan het eind zijner hoogst belang rijke rede gekomen, die door een talrijk publiek met gespannen aandacht onder ademlooze stilte werd aangehoord, sloot Prof.Bavinck met dankzegging, nadat Ds. Mulder in warme bewoordingen een woord van dank aan den geleerden rede naar had gebracht namens de Jongel.- Vereen. „Nathanaël." De ijsbaan onder Overveen zal mor gen, Zondag, nog niet geopend worden. Wanneer het weder dan vriezend blijft, wellicht op den 2den Kerstdag. In den afgeloopen nacht heeft het on geveer 0 graden gevroren. Vermoedelijk door de gladheid is he denmorgen omstreeks 9 ure de 21jarigo loodgieter H. Moolhuizen van het dak eener in aanbouw zijnde villa aan den Koninginneweg gevallen, waarbij hij in wendig belangrijk werd gekwetst Hij is per brancard naar het St. Elizabethi- Gasthuis overgebracht. Door den agent-rechercheur van Halst is aangehouden de 13jarige knaap F. v. B.. die uit het portiek van den winkel „het Anker," in de Lange Voor straat alhier een pak tricot-broeken had ontvreemd. Bij Koninklijk besluit is aan dear heer A. J. Kluppel, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris alhier. Bij doorgaande vorst zal de particu liere ijsbaan aan de Zomervaart morgen, eersten Kerstdag geopend zijn. Hedenmorgen vertoonde zich aldaar een prachtige ijsvlakte. J. Lindenaar. C. v. d. Meer en C. Maarse. die bij vonnis der rechtbank alhier, den 13 en October 1898, zijn ver oordeeld tot f 10 boete wegens mishan deling van zekeren Tas aldaai^ rijn in liooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam allen vrijgesproken H. Th. Vermaas en H. A. Stiphout alhier. die door do An'.-Reclitbank al hier rijn veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf ieder, wegens 5 verschillende) diefstallen zijn beiden van dat vonnn in hooger beroep gekomen. Door eene uitlating is een zin in het verslag van de opvoering van „Don Quiehot" eenigszins onduidelijk gewor den. De 2de zin in de 2de alinea moet als volgt luiden„Nu is het wei jam mer dat door het spel van Bouw meester het zeer verdienstelijk spel van. v. Schoonhoven, Kreeft en Schultzo zoo geheel op den achtergrond gesclio- ven wordt." Schouwburg. Gezelschap Henri ter Ha/1. Henri ter Hall geeft met zyn zoo gnnstig bekend variété- en operette gezelschap op a.s. Maandag (2e Kerst dag) niet alleen eene avond-voorstel ling met zeer varieerend programma maar ook des namiddags van 2 tot 4 uur zal er van dit gezelschap eene kinder- en familievoorstelling plaats vinden. Voor toegangsprijzen leze men achterstaande advertentie. Bühne ohne Manner. Toen onlangs Golhov Grüneke met zyn dames-ojn.ettegezelscbap in het Brongebouw optrad, liadden deze 16 Wienerinnen zulk een succes, dat al dadelyk van menige zyde de wensch geuit werd zo nog eens weer te kun nen zien. Welnu a.s. Dinsdag treedt ditzelfde gezelschap hier ter stede ten tweede male op on nu in den Schouwburg. Ook dan zal ongetwijfeld blijkeD, dat deze jonge dames door baar vroolyken zang en dans, frisscbe costumes en aardig programma eeue groote aantrekkelijkheid voor het publiek bezitten. Op I Januari e.k. hoopt J. B. En gelenberg zijne 25 jarige dienstver vulling by de gemeente te berdenken. Benoemd tot agent van politie 3e kl., met ingang van 1 Januari 1874 werd by in dat jaar bevorderd tot tweede klasse en 1 Januari 1879 tot de eerste klasse, terwyl by door B. en W. op 28 April 1883 word aangesteld tot concierge aan de opleidingsschool voor meisjes waaraan hy thans nog werk zaam is. De Nieuwe Gevangenis. De nieuwe) strafgevangenis, tervena Huis van Bewaring, die op het Har-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1