NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. 16e Jaargang. Vrijdag 30 December 8898. •o 4756 HAAHLEM'S DAGBLAD ^B02sTlsrE2vEElsrTS^,E;Xa"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.80 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/< AD V JiLR/TXTN-TyPItST: s 50 Cis., iedere regel meer 10 Cis. Groote letters naar plaatsn Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en A<\ ertenüën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat (4, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Sacc., Parijs 31bis Faubourg Uonlmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adverteritiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per rege! ƒ0,30. Agenteu voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Zandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Spaarndum, C. HARTEN DORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RTJEJTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hiüegom, AR IE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Nieuwjaars-Advertentiën. Evenals vorige jaren bestaat er ook nu weder gelegenheid tot het plaatsen van N ieuw jaar wenschen in dit blad, tegen den prys van 25; Cents a contant voor hoogstens vyfj regels, elke regel meer 5 Cents. En wel in het nummer, dat ZATERDAG AVOND verschynt. Inzending met bijvoeging der kos ten kan geschieden tot VRIJDAG AVOND 10 uur. Een spoedige toezending der An nonces wordt echter dringend verzocht. In den omtrek kunnen deze adver tentiën aan de Agenten worden op gegeven. De Directeur-üiUever, J. C. PEEREBOOM. twee ure eene tweede, doch zeker laatste, opvoering er van plaats vin den. By de uitvoering Woensdagmiddag was de schouwburg stampvol en het succes groot. De aardige revue maakte op allen, vooral op de kleincD, een zeer I prettigen indruk. $TAE1$KI£:UWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 29 Dec. 1898. Schouwburg. Dames Operette-Gezelschap. Een alleraardigst gezelschap, dat 16tal jonge WieDerinnen, mooi genoeg om alle aanwezige jongelui in vuur en vlam te zetten. En wat zij doen is niet alleen pron ken met die schoonheidzij hebben heel wat meer in haar mars. Zingen, dansen, voordragen doen zy uitmun tend en zoo gracieus dat bet publiek vol enthousiasme is. Voornamelijk Wanda Deiange en Anna Volmar, maar in de eerste plaats Adèle v. Ehrenberg zyn uitmuntende krachten die in haar leuk mooi doen de handen ral op elkander doen brengen voordat een woord gezegd hebben. Het i, 3de stukje „Tm Reiche des Jocus," eene opeenvolging van dansen en zan gen, is er op ingericht om ooren en oogen te bekoren. De dames Volmar, Von Ehrenberg en Wanda Folchini toonen hierin Diet alleen goede zange ressen, maar heel goede balletteuses te zjn. Het corps de ballet komt een complimentje toe voor den „Ausdauer" waarmee het eene quadrille danst en de geheele figurenreeks met zang be geleidt. Een weinig vermoeidheid aan het eind was te vergeven. Fr. Bertha Marck toonde zich eene goede „Komische Alte". Wy hebben ons bij de uitvoering uitmuntend geamuseerd. De Wiener- innen kunnen de verzekering mede- nemen, dat men ze met leede oogen zag vertrekken. De schouwburg was goed bezet. Aan twee der dames werden nog bloemen aangeboden. De Sprookjes van Moeder de Gans. Wegens het groote succes, dat de heeren Gebr. van Lier en hun gezel schap Woensdagmiddag met de op voering van „De Sprookjes van Moe der de Gans" hadden, zal op veler verzoek morgen Vrijdagmiddag ten Parlementaire Praatjes. De befaamde „14 ton" van Oorlog zyn gisteren onder des Voorzitters ha mer iu de Eerste Kamer doorgegaan zonder dat er een haan naar kraaide. Parlementair uitgedrukt wil dit zeg gen, dat het wetsontwerp tot machti ging der Rekenkamer om die befaamde 14 ton te verevenen, zonder stemming of debat zijn goedgekeurd. Vooralsnog scheen er geen bijzon dere lust om veel over de Indische begrooting te zeggen. De Min. Cremer kon vrij spoedig aan het woord ko men. Het debat werd geopend door den heer van Alphen, „onzen admiraal", zooals hy in den Senaat heet, die als steeds eeuige weaken omtrent de defensie iu het. algemeen en de Ma rine in het bijzonder gaf en aan het thans in Atjeh gevoerde beleid deu steun zijner goedkeuring schonk. Met den heer Schimmelpenninck was de heer van Alphen van oordeel, dat de inkrimping onzer strijdmacht mee beleid moest plaats hebben. De heer Fransen van de Putte zag deu Min. niet voldoende geneigd tot gemeen overleg inzake een aodere inrichting der Indische begrooting. Z. i. moest die in Indië, door den Raad van Indië, worden vastgesteld en moest de Dir. van Financiën wa ken tegen uitzetting der uitgaven van andere departementen. De heer Schimmelpenninck be pleitte bezuiniging en achtte het blijkbaar geenszins onmogelijk dioop hooge traktementen en pensioenen te vinden. Zyn goedkeuring van het subsidie voor heidensche offerfeesten werd bestreden door den heerMeivill van Lyuden, die meende dat de Staal dergelijke feesten hoogstens dulden, ze niet bevorderen moest. De Minister, de sprekers beant woordende, voerde daarbij nog enkele andere onderwerpen aan. die door de genoemde heeren en den heer Van Zinnicq Bergman waren ter sprake gebracht. Wat Atjeh betreft sprak hy van een volkomen succes, zoodat met. veel geringer macht zou kuuuen worden volstaan om ous gezag te handhaven. Voorstellen betreffende de verdedi ging van Soerabaia waren ontvangen aan de bescherming van Tandjong Priok, wellicht nutteloos, kon voor eerst niet gedacht worden. Over de vervanging van wacht schepen door kazernes waren de ge leerden het niet eens. De hulde hem gebracht voor de spoedige indiening van het Kol. Ver slag aanvaardde de Min. dankbaar. De Min. meende ook het verslag der Kamer zoo goed doenlijk te heb ben beantwoord. Omtrent de voorbe reiding der begrooting had de Min. overleg gepleegd met den nieuwen vice-president van den Raad van In dië en hij verwachtte daarvan vrach ten. In principe was de Min. het eens met den heer v. d. Putte. In den financieelenl toestand, hoe duister ook, waren toch lichtpunten, nl. vermoedelijke daling van het tekort, de verlaging der Atjeh- en Lombok uitgaven, euz. Tractements-verlaging en pensioen-bezuinigingen achtte de Min. critieke middelen, maar hy er kende, dat een grens kon gesteld worden. Tegenover den Islam pastte wel willendheid evenals tegenover dezen- ding de z.g. offerfeesten waren eigen lijk maar volksfeesten. Voor een herhaling van hetgeen met de Javaantjes op de Haagsche tentoonstelling was geschied, zou de Min. zoo mogelijk waken. Nog even kwam de koffie-cultuur ter sprake. De heer v. d. Putte con stateerde, dat de Min. gezegd had de baten niet te kunnen missen, ofschoon by over die cultuur ongunstig dacht. De Min. erkende dat, maar bleef op het standpunt staan, dat wy ons van deze baten moesten losmaken. Des ondanks was er geen reden om de cultuur n et uit te breideu, als daartoe de gelegenheid geschikt was. Met genoegen nam de heer Pijnacker Hor dijk van dit antwoord kennis, consta- teerend dat de Min. dus de koffie cultuur wilde handhaven. Donderdag 11 uur voortzetting. G. Jr. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder maakt nu en dan wandelingen op het domein „Zorgvliet" tot het onderhoud der be weging met den onlangs verzwikten voet. Haarlem's Hag' Mad verleent grootste Pnbli' j eïteit aan Adver-1 tentiën, bestemd 'x voor Haarlem e :1 H instreken. Nederlandsche Journalisten kring. Op tweeden Kerstdag is in het lokaal „Eensgezindheid" te Amster dam de algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring gehouden, die dezen zomer tengevolge van de inhuldigingsfeesten niet kon plaats hebben. De vergadering, bijgewoond door een 70-tal leden, werd dóór den voorzitter van den Kring, den heer Charles Boissevain, geopend met een rede, waarin hij wees op het gewicht van het thans byna afgeloopen jaar wegens het optreden van Koningin Wilhel- mina als regeerend vorstin, een j feit dat in het geheele land met vreugde was begroet en in den Jour- nalistenkriug tot krachtige werkzaam heid had aanleiding gegeven. De ontvangst van de buitenlandsche jour- nalisten by die gelegenheid had veel uitspanning geëischt, maar dank zy i de samenwerking van Regeering, ver tegenwoordiging, maatschappijen en particulieren was het doel bereikt, nl. den bnitenlandschen persvertegen woordigers gelegenheid te geven ons land te aanschouwen en de innige verstandhouding tnsschen vorstin en volk waar te nemen. Het was de eerste maal dat de Kring een dergelijke ontvangst had voor te bereiden, en wauneer de rea-eliog niet in alle op zichten volmaakt was, dan zullen de opgedane lessen ongetwijfeld voor de toekomst vrachtdragend zyn. De heer Boissevain, die periodiek moest aftreden, nam ten slotte harte lijk afscheid van den Kring, waaraan hij, journalist met hart en ziel, steeds eene aangename herinneriug zou be waren. Daar zijne gezondheid hem niet toeliet gedurende langoren tijd vergaderingen by te wonen, gaf hy na de zeer toegejuichte inleidingsrede den hamer over aan den oudervoor zitter, den heer P. J. Appel, die namens de vergadering den heer Boissevain dank zegde voor al het geen hy voor den Kring had gedaan. Na goedkeuring van het jaarverslag, waaruit bleek dat het ledental tot 266 geklommen is, en van de. rekening, die met een klein tekort sloot, werden drie moties behandeld, waarin kritiek werd uitgesproken over handelingen van het bestuur of de verschillende comité's tijdens de jongste feesten. Door hot bestuur en de voorzitters van de binnen- en buitenlandsche comité's werden uitvoerig inlichtingen verstrekt. De slotsom van het debat was, dat, nadat was beslist dat het bestuur binnen de perkeu der statuten was gebleken, de moties werden in getrokken, toen het bestuur verklaard bad, dat de ondervinding thans had geleerd dat een overdracht van be voegdheden van het bestuur van bijzondere comité's in de toekomst diende vermeden te worden. De overige voorstellen op de agenda werden, sommige na korte bespreking, daar bet inmiddels zeer laat was ge worden, verdaagd tot eene volgende vergadering. Iu de plaats van de heeren Ch. Boissevain en dr. Vermeulen, die be dankt hadden, werden tot bestuurs leden gekozen de heeren R. Schwarz (Volksdagblad) te Amsterdam en mr. R. Macalester Loup Vader land) te 's-Gravenhage. Tot voorzitter van den Kring werd gekozen de heer dr. A. Kuyper. De heer J. H. Geerke werd als bestuurs lid (periodiek aftredend) herkozen en eveuzuo do periodiek aftredeude com missarissen van het Ondersteunings- fonds, de heeren H. L. Berckenhotf en R. Schwarz. Den waarn. voorzitter werd dank gebracht voor zyn leiding. Na afloop van de vergadering ver- eenigden zich velen aan een maaltyd in Hotel Krasnapolsky. De eerste dronk werd doo-- den heer Appel uitgebracht op H. M. de Koningin. Dr. Abr. Kuyper is per stoomschip Rotterdam 20 dezer te Boulogne aau- gekomen. Na een kort verblyf te Lon den en te Pary's zal hij, nog voor het einde des jaars, te Amsterdam terug zyn. Volgens de berichten logeert Ester- hazy op 'toogeublik onder den naam Marvenitsch. leeraar te Moscou, in 't hotel Kistelbacb, aan het Styger te Rotterdam. Woensdag heeft hy bezoek gehad van ^en Engelschmao. die hem 100 pd. sterling kwam brengen. Botsing tusschen twee treinen. Trein 647, een goederentrein van Amsterdam naar Emmerik, die te ongeveer 5 uui stadstyd te Arnhem moest aankomen, is Dinsdag by Mari- endaal naby Arnhem gestooten op een aldaar staandeu trein, die mest innam. Het signaal had op onveilig gestaan, vandaar dat de machinist remde. Toen het signaal op veilig stond, werd doorgereden, maar de andere trein werd door de locomotief gegrepen en verschillende wagens wer'deu over en door elkaar geworpen. De locomotief bleef op de rails en is slechts weinig beschadigd. Verschillende treinen ondervonden vertraging, de harmonicatrein ruim 8 uur. Naar Utrecht werd geseind om personeel en materiaal. Ongelukken zyn gelukkig niet gebeurd, een rem mer ontsuapto aan een groot gevaar, doordat by juist zyn remkast ver laten had, toen deze in elkaar gedrukt werd. Een brand met 3 slachtoöers. Te Rotterdam heeft Dinsdagnacht een brand met noodlottige gevolgen gewoed. Het was omstreeks 2 uur toen de onderinspecteur van politie Valk, met eeu agent deu Hofdyk passeerende, brand ontdekte in paod 36, waarvau het benedengedeelte wordt ingenomen door een handel in drogerijen, uitge oefend door den heer J. C. Halmans de Jong, die er echter niet woont, terwijl van de bovenverdiepingen de eerste verhuurd is aan 8. S. do Bok, spoorwegbeambte, en de tweede aan J. Horsten, nachtstoker aan een fa briek met vrouw en drie kinderen. In verband met zyn betrekking was Horsten niet aanwezig. Ongeveer ge lijk met den onderinspecteur ontdekte De Bok brand en sprong aan de ach terzijde uit het raam om hulp te halen, daarbij bewerende zijn vrouw reeds brandende te hebben gezien. Onmiddellijk werd alarm gemaakt eD spoedig waren een spuit en een reddintrsladder ter plaatse. De vuurzee, gevoed door de groote hoeveelheid brandbare stoffen, was echter van dien aard, dat binnendringen onmo gelijk was. Uit alle ramen drongen dikke rookwolken en de trap stoud ook reeds in brand. Zelfs het boven eind der brandladder was aangetast. Desniettemin waagde de spuitgast Kroegman die te bestygeD, het pand binnen te dringen en de reeds bewus- telooze vrouw Horsten in veiligheid te brengen. Toen eerst verscheen de reddings brigade, door verzuim te laat gewaar schuwd. Twee brandwachten, J. do Ligt en L. Schonenberg, oudernamen andermaal eeu tocht, en slaagden er in een tweejarig meisje, dat bewuste loos voor het raam lag, te redden. De toestand van de vrouw eu het kind, die naar het ziekenhuis werden overgebracht, is thans vrij bevredi gend. Inmiddels waren er meerdere spuiten op het terrein verschenen en toen een vijftal het vuur zoo in be dwang kreeg dat binnendringen niet meer levonsgevaarlyk was, ging men dadelijk daartoe over, daar beweerd werd dat nog meer personen in het perceel moesten zyn. Spoedig werd dit dan ook, helaas, bevestigd. Op de eerste verdiepiug achter vond men het reeds verkoolde lijk vau de 50-jarige vrouw De 15ok, terwijl mou in een bedstede op de tweede verdieping twee knaapjes zag liggen. Hun trekken duidden geen doodsangst aaD, zoodat beiden waar schijnlijk door den dood in hun slaap zijn verrast. Alleen hun voeten waren eenigszins verbrand. De drie slachtoffer- zyn in vang zeilen gewikkeld oumiddellijk naar de begraafplaats Crooswyk gebracht, na door den politie-geDeesheer gesel:otiwd te zijn. Men schrijft den omvang van het vuur toe aan eeu ontploffing in den drogistwinkel. Niet alleen dat de bu ren een knal gehoord meenen :e hebben maar ook de toestand der binnenmuren wijst daarop. Vechtpartij. Men meldt uit Oosterhout, dat Maandagavond in het naburige Den Hout onder deze gemeente een hevige vechtpartij plaats had. Een zekere A. B-, door drank verhit, heeft N. S. zoo deerlijk met een mes toegetakeld dat het een ware slachting geleek. Op verschillende plaatsen is het lichaam gestoken, enkele pezen van den rechterpols zyn doorgesneden en nog Dinsdag werd een vingerlid ge vonden. De gewonde is Diet buiten gevaar. De dader vluchtte, doch werd Dins dag door de politie opgespoord en in verzekerde bewaring gebonden. Te Gieseu was Zondagavond een sterk beschonken man door de politie in arrest genomen. Den volgenden och tend werd hy, onkenbaar verbrand, in de cel teruggevonden. De stevige mu ren hadden een voortschrijding vait den brand tegengegaan. Werking van alcohol. Om de nadeelige werking van den i alcohol op hel menschelyk lichaam aan te tooneu, gebruikt een myner kennissen, een dokter, steeds het vol gende middel Kijkjes in de Sportwereld, 15) Wie had dan den brief in de bus ge stoken? Juffrouw Griotte. En wel met heel veel nauwgezetheid in de bus bij de Wei- dendamsche brug. Nu volgde de voorstelling. „Laat ik u den directeur van 't Osten- theater, mijnheer Wernecke, voorstel len een man van grooten naam in de tooneelwereld en vroeger een der eer ste acteurs aan den Keizerlijken Schouw burg te St. Petersburg." „Zeer aangenaam Konrad begreep volstrekt niet, wat deze man kwam doen. „Ja, wij zijn al van af zes uur hier," zei nu do directeur, die nog niet in zijn humeur was, „het was hier heel interes sant, maar wij hebben, tusschen twee haakjes, nog niet ontbeten." Men sprak nog veel over den brief, die verloren was geraakt, prees het mooie weer, de flinke paarden en zeide allerlei dingen, die menschen zeggen j wanneer zij verlegen zijn en door de aanwezigheid van een vreemde die bovendien Griotte's patroon was ge dwongen zijn een meer intiem gesprek tot een andere gelegenheid uit te stel len. Konrad drukte Annie de hand, maai de directeur nam hem terstond weer in beslag, en nu liep het kleine gezelschap, Konrad, Griotte en de voortdurend bab belende directeur vooraan, Annie en haar moeder daar achter over het wei land voort. Het jonge meisje had zich zóóveel van dit weerzien voorgesteld en nu had Kon rad nog maar vier woorden met haar gewisseld „Goeden dag! en „hoe gaat het!" j Haar moeder, die anders niet bijzon der fijngevoelig was, merkte nu toch Annie's gedruktheid op, en begon alles in 't werk te stellen om haar wat op te! beuren en de pijnlijke stilte te verbre-J ken. „Kijk eens, twee raven, of zie toch, twee witte wolkjes, hoe aardig..." klonk het aan Annie's oor. Annie knikte maar. Die drie uur, van zes tot negen waren een ware foltering geweest. Eerst vond de directeur alles mooi en amusant, maar toen er uur op uur verliep zonder dat Konrad verscheen, begonnen allen te gapen en zich to vervelen. Griotte be gaf zich naai- de villa en belde, maar daar zeide men, dat de lieer Eckert in ieder geval op de renbaan moest zijn. Nog tweemaal ging hij. er heen maar beide keeren kreeg hij hetzelfde be scheid. ,Wij maken ons belachelijk," zeide de directeur. „Wij zitten hier maar. zien die hee ren en paarden en worden noch ver wacht noch ontvangen." Eerst was hij heel vriendelijk tegen juffrouw Griotte en Annie geweest, maar spoedig deed hij alsof ze niet meer bestouden. En de arme Griotte, die eerst zoo trotsch en zeker van zijn overwinning was, begon zich hoe langer hoe kleiner en ellendiger te voelen. De directeur kreeg Brandes in 't oog en verlangde van Griotte, dat deze naai den grooten man zou toegaan om te vragen of mijnheer Eckert op do ren baan aanwezig was. Maar Griotte ging niet, dat durfde hij niet wagen. „Goed dan, ik ga terstond naar Ber lijn terug. Denkt gij soms, dat ik om drie uur opgestaan ben om die knollen hier te zien loopen. Ik wil Brandes lee- ren kennen en nu vraag ik u voor "t laatst, wilt gij met Brandes spreken?" Maar Griotte deed het niet. En ter wijl Annie met groote, strakke oogen voor zich uitstaarde, juffrouw Griotte angstig met haar man fluisterde en de directeur spottende opmerkingen maak te, werd Griotte hoe langer hoe stiller. Odat waren vreeselijke uren geweest. „Gij gaat met mij ontbijten", zeide Konrad en de vier gasten antwoordden niet. Men wandelde langs de chaussée en ging lachend een smalle plank, die over een beekje lag, over. Toen moesten zij het park nog doorloopen en toen wa ren zij aan de plaats hunner bestemming aangekomen. Onder de veranda, die op het lawn- tennisveld uitzag ontbeet men met kreeften, koud ossenvleesch, eieren, Sherry en Franschen roodeai wijn. Toen verstreek er een uur met het bezichtigen der stallen, waar zij door de kleine stal jongens eerbiedig gegroet werden, ter wijl juffrouw Griotte tot de ontdekking kwam, dat er dieren bestaan van wier behandeling, huisvesting en voeding ge wone burgermenschen zich geen denk beeld kunnen maken. Eerst tegen den middag dacht men aan terugkeeren en toen men bemerkte, dat er juist een trein naar Berlijn ver trokken was liet Konrad inspannen. „Binnen een uur zijt ge dan te Berlijn en met dit mooie weer is zoon ritje wel aangenaam." De paarden zetten zich in draf, de kleine fox terriers blaften en achterover in de prachtige equipage geleund re den de Griotte's en de directeur het hek van het hoerenhuis uit en den weg op. De heeren rookten heerlijke Manilla's, die hun gastheer voor onderweg meege geven had en Griotte, die met half ge sloten oogen in de kussens lag, beeldde zich in. dat hij eon hertog was die uit rijden ging. De directeur was spraakzaam in druk te den acteur onophoudelijk de hand „Het was fameus, beste vriend, ik ben u oprecht dankbaar, deze inleiding was zeer zeker de beste", toen verzonk hij in gepeins en dacht er over na of Brandes vier honderd duizend of vier honderd vijftig duizend Mark voor den Schouwburg storten zou. Annie zat mot het hoofd in de han den gesteund naast haar moeder. Zij zag velden en huizen voorbij vliegen en daar achter die heuvels aan den hori zont moest het plaatsje liggen, waar zij als kind eens- een vacantia had doorge bracht. Er was geen gelegenheid geweest, veel niet Konrad te praten, maar hoe lief en hartelijk was hij voor haar geweest.. In de rechterhand hield zij eon bouquet, die Kourad haar meegegeven had „voor de vaas op de kast." Nu draafde mem Berlijn binnen. Men reed eerst over eon spoorbrug, dan door de lange straten der voorstad., voorbij (fabrieken en danshuizen, arbeiderswo ningen en ontelbaar veel kroegen. De straten werden nu nauwer, het verkeer levendiger, het gebel der trams liet zich liooren, en uit een fabriek stroomden honderden arbeiders, die schaften gingen en met een somber gezicht naai- de voor- name equipage keken En Griotto welbehaaglijk met een heerlijken sigaar in den mond in de kus sens liggend dacht: „Arme stumperds!" VEERTIENDE HOOFDSTUK. Konrad had moeten beloven heel spoedig een bezoek aan de Ostenkomcdie te brengen, maar het duurde weken eer hij zijn belofte kon vervullen. Brandes was onverwachts op het einde der maand Mei naar Berlijn verhuisd en slechta met de wedrennen in Hoppegarten nam hij de villa in gebruik. Zoodoende waa Konrad dikwijls in de gelegenheid ge-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1