CtojÉris11,1 21, Anegang 21. s Daf Het rapport van den procnrenr- generaal, mr. T. J. Noyen, behelst eene breedvoerige behandeling van de twee volgende vraagpunten: le. had de rechter, toen bij zijn veroordeelend vonnis wees. voldoenden grond om de schuld der beklaagden aan te nemen; en 2e. zoo ja, zyn er na de veroor deeling feiten gebleken die een nieuw licht op de afgelegde getuigenissen en hunne waarde werpen welke beantwoording den heer Noyon heeft geleid tot deze conclusie: „Er is dus inderdaad tegenover de eenparige verklaringen van de drie hoofdgetuigen in de zaak der gebroe ders Hogerhuis, versterkt en beves tigd als zij zjjn door de in het arrest opgenomen aanwijzingen, niets bijge bracht wat aan de geloofwaardigheid dier verklaringen afbreuk doetde poging om door hetwerpen van schold op anderen het geloof aan de onwaar heid dier verklaringen ingang te doen vinden moet, voor zooveel betreft hen die de zaak volkomen kunnen over zien, als mislukt beschouwd worden, te meer omdat do juistheid der getui genissen door het nadere onderzoen van andere zijde wordt bevestigd. „En die getuigenisseu zjjn ten aan zien van allerlei feitelijke gegevens zóó pertinent en zóó zeer in bijzonder heden getreden, dat, indien men ze als onwaar wil beschouwen, alio ge dachte aan goede trouw is uitgesloten men staat dan tusschen het a'terna- tief: waarheid of opzettelijke onwaar heid. „Wat mij betreft, ik blijf, naai hetgeen later is geschied, aan de waarheid der getuigenissen en aan de schuld der gebroeders Hogerhuis ge- 1 ooven, en heb daarom de eer het hof een advies tot afwijzing van de reques ten in overweging te geven." Het gerechtshof geeft, zich overi gens aansluitend bjj het „uitvoerig en zaakrijk verslag van den heer procu reur-generaal," tot adstructie van zjjn advies eenige korte opmerkingen om trent enkele punten, o. m. strekkend ten bewijze dat „het voor het hof inderdaad onmogelijk is, eenige waarde te hechten aan gepretendeerde beken tenissen" van Van Dijk c. s.en het getuigt dat „aa hernieuwde kennis neming van alle processtukken, en na nauwgezette lezing van de zeer om vangrijke verzameling verbaier. van de latere onderzoekingen, het hot' een stemmig overtuigd (is), dat bij het arrest van 5 Augustus 1896 de ware schuldigen zya veroordeeld." Zich voorts refereerende aan het verslag van den procureur-generaal en met de strekking daarvan zich vereeni- gende, adviseert het gerechtshof een stemmig Hare Majesteit tot afwijzende beschikking op de verzoekschriften. f 11000 gestolen. De bij den diefstal in den avond vau 1 Januari 1899 te 's Gravenhage ontvreemde gelden waren Ongeveer f11,000 in mant- en bankbiljetten waaronder drie van f 1000, meerdere van f300, f200, f 100, f 60, f 40 en minder bedrag, zoomede specie. Daarenboven 4 Brusselsche loten en 2 Antwerpsche ad 100 francs ieder, de *erste gemerkt serie 7264L no. 25, serie 72654 no. 19, serie 72844 no. 4 én serie 89531 no. 24, de laatste serie 308-32 no. 12 eu serie 63883 no. 10. Donderdag is te 's Gravenhage op 82-jarigen leeftijd overleden de heer J. P. de Bordes, president-commissa ris der Nederlandsch-Indische spoor wegmaatschappij, directeur rler Zuid ooster Spoorwegmaatschappij. Voor d;en leeftijd was de overledene officier bij de genie, lid van den raad van toezicht op do spoorwegdiensten, hoofdingenieur van de Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij, in welke be trekking !;y het eerste Indische spoorwegnet op Java bouwde, oud- bestuurder van het Kon. Instituut van Ingenieurs, ecu man die aan veel op technisch industrieel gebied een krach- tigen stoot heelt gegeven. Nooit houtwol gozien. Kort geleden ontvingnaar het „Dagbi. v. Gouda" meldt, een land bouwer in zekere gemeente van de Kiimpsnerwaard vau den veearts een geneesmiddel, uetjes ingepakt, voor een zieko koe. Toen de man met zyn vrouw het pakje openmaakten en zy bemerkten dat het houtkrullen bevatte, werd er erns'ng gedelibereerd hoe m?n nu de koe die krullen zou toedienenzoo als ze daar waren, óf gekookt, óf op een audere wyze toebereid. Daar men het toch al te gek vond, i om een ziek dier krnllen in te geven, werd het pakje opgeborgen en besloot meu de komst van den veearts af te wachten. Toen deze kwam en van die vreemde geneesmiddelen boorde, was zijne eerste vraag, of hij die krullen eens zien mocht. En zie, voor de oogen van het verbaasde paar kwam uit de houtwol (krulleu, zooals zij die noemden) de pot met smeersel te voorschijn, die hunne koe had mosten genezen. Is U nog niet geabonneerd op ons Zondags blad? Vraag dan proefnum mer, 't kost maar SS© Cents per :S maandenp. p. 37'/. ct. Eigenaardige voeding. Te Rozenda l leeft sedert driejaar een jonkman, die in al dien tyd geen nat of droog door de keel heeft ge kregen. Hst is de IS-jarige Henri van Renzel. Ia 189-3, als metselaarsjongen in een in aanbouw zynd huis werk- 1 zaara, dronk hij by vergissing uit eene i kruik met karbol. De keel verbrandde, en de slokdarm groeide dicht. Daar de jongen van honger had moeien sterven, werd door den dokter I ter hoogte der maagstreek eene ope- ning van ean vingerdikte in het lichaam 1 gesuedeu, waardoor voedsel in de maag werd gespoten. Als de andere huis- igenooten nu het middagmaal gebrui- ken, bedieut deze wonderbare huisge noot zich zelf met eene spuit, waar- J door hij vloeibaar voedsel in de maag brengt. Alles bekomt hem goed en I Henri is even gezond als de anderen. H8ESJWS. De Zaak Dreyfus-Picquart. Donderdag was het vier jaar ge leden, dat kapitein Alfred Dreyfus op de plaats der Ecole Militaire te Parys de militaire degradatie onder ging Omtrent de wyze, waarop bot on derzoek van het geheime dossier dooi de strafkamer van het Hof geschiedt, molden sommige bladen het vokende. Voor de waarheid kan natunrlyk niet ingestaan worden, want communiqués geeft de strafkamer niet uit. De vele stukken worden door kapi- ieiu Cnignet nitgepakt en gaan van hand tot hand. Mr. Mornard is aan wezig en krygt evenais de raadshee ren van alles keüuis, maar kopieën worden niet genomen. Er wordt niet gediscussieerd, slechts worden aan kapitein Cnignet nu en dan eenige vragen gesteld. Het onderzoek zal weldra afgeloopeu zija. De Matin verwacht dat het Drey- fus-onderzoek voor het. Hof van Cas satie in de 'laatste dagen van Januari gesloten zal worden. Tegen den loden of den 20sten zullen de getuigenver- hooren zyn afgeloopeu. In afwachting van het antwoord op de aan Dreyfus gestelde vrageu, dat tegen den25sten wordt verwacht, zal dan het Hof de verschillende dossiers onderzoeken waarop naar men verwacht het on derzoek gesloten zal kannen worden zoDder dat Dreyt'us zelf gelioord be hoeft te worden. Ouder deze omstan digheden zouden de debatten ov:-r de revisie van 1894 in de eerste helft vau Februari kunnen plaats hebben. Waarsohynlyk zal mr. Atthalin tot rapporter worden benoemd. De heer Paschal-Grousset, afge vaardigde van Parys, heeft een langen brief gezonden aan den procureur- generaal Manau, waarin h jj de resul taten heeft neergelegd van een per soonlijk onderzoek door hem ingesteld naar het ultra-geheim dossier Dreyfus. Deze brief bevat feitelijk niets nieuws. In het kort komt de inhoud hierop neder Het is den heer Grousset gebleken dat Dreyfus veroordeeld is op den veel- genoemden brief van den Duitechen keizer, hoewel de Fransche autori teiten toen reeds wisten dat die brief valscn was. De president der Repu bliek, de heer Casimir Perier had den Duitschen gezant baron Von Müuster, die hem de valschheid van den brief had bewezen, beloofd dat deze ver nietigd zon worden en dat Lijj in geen geval dienst zou doen in het proces tegen Dreyfus, wanneer dit voortgang had. Niet alleen werd dus aan den krijgsraad op 1S94 bewust een valsch stuk medegedeeld, maar bovendien werd door den minister van oorlog het door den president der Republiek gegeven woord gebroken. Dit alles was reeds bekend. De heer Grousset vertelt er by dat deze feiten bekend zjjn aan den Czaar. de koningin vanEögelaud, den keizer van Oostenrijk, den koning van Italië en hun raadslieden, aan paus Leo XIII. den koning der Belgen, een aantal leden van het Fransche en het buitenlaDdsche corps diplomatique aan ex-keizerin Eugenie en aan de hertogin vao Orleans. Daarom, zegt hij, hebben de leden der oude rege rende huizen niet op de lijst voor de weduwe van kolonel Henry geteekend, die feiteiijk een wapenschouwing was van de strijdkrachten der reactie. Een Paryscli krankziunigendokter, de heer Miehant heeft getracht de gevallen van waanzin na te gaan. die uit de zaak-Dreyfus zyu voortgeko men. Deze gevallen zyn zeer talryk. Alleen tijdens het eerst proees-Zoia werden in het gesticht St. Anna 25 gevallen geconstateerd. En sedert is her aantal steeds gesteun. Thans telt men zo by honderden. De besmetting is zelfs overgeslagen naar de Yereenigde Staten waar een zeventienjarig meisje, mej. Fuda Baseh, gek is geworden door al bet denken aan Dreyfus. Zy wilde tot hem gaan om hem te troosteD. Eene dievenbende. Woensdag stonden voor de jury te Parys terecht dertig jongelieden tus schen 18 en 27 jaar, bekend onder den collectieven naam van de bende van Neuilly. Hu-' zijp ten laste ge legd zeven-en-zesi :.z diefstallen ver scheidene met inbraak, een aantal nachtelijke aanvallen, met mishande ling en moord gepaard. Reeds meer dan een jaar maakten deze booswich ten die' in drie afdoclingen op buit uitgingen, de omstreken en voorsteden van Parijs onveilig. Het proces zal geruimen tijd duren. Men zegt, dat het openbaar ministerie niet miuöer dan zes ter-dood-veroordeelingen zal eischen. Knlakow, leeft zelf voor het grootste deel van het jaar op zijn landgoed en laat het huis verhuren. Vroeger 1 was hy kellner doch wist zonder met de wet in aanraking te komen een vermogen van minstens 2 mil'ioon roe- bel op de „Chitrow ruinok" byeen te schrapen. De mannen en vrouwen d:9 in zyn huis wonen zyn beroeps- jdieveu op allerlei gebied, bedelaars, j in een woord het uitschot dersaraen- j leving. Aan beide zjiden van dit huis staan andere huizen, die op dezelfde manier zyn ingericht, zoodat elke nacht on geveer 12000 personen daar doorbren gen. Voor de politie is het een moei lijke taak om hier ook maar eenigszins orde te honden. Onder die menigte vindt men een groot- aantal personen, die eens tot de groote wereld behoor den. Vroegere officieren, ambteuareu, studenten, schrijvers, zelfs een weg gejaagd overste van den generaie.; stat houden daar hun verbiyf. Zelfs heeft men eeuige zonen van vorsten in dezen poel aangetroffen, beueveus vele vrouwen, die betere tijden gekend hadden. Dat deze onge- j lukkigen zoo diep zyu gezonken, ;is hoofdzakelijk aan drankzucht too te schrijven. Stijlbloemen. Een Weener krant geeft een lyst i van stylbloomen, in den loop vau 1S98 jiu de bijdragen van baar correspon denten saamgclezen o.a.: Delyksc o i- jwiug wees uit, d&t het ongelukkige i meisje do dochter van een onder- wyzer was. De lantarens, die op j dat oogenbiik nog niet aangestoken 'waren, dedöu de straatnc-gdonkerder schynen. Do dood vertrad met ruwe hand dezen teedeten bloesem. Op bet graf stond eeri kruis, door den tand des tijds verroest. - - De lanwer- kraos op het hoofd van den hr.or R. heeft den spijker op den kop geslagen. De nieuwe politieks stroom!eg schoot in dit district geen wortel. Naast het kind lag een oude man, die aan den rand des grufs stond. Ia die kwestie gaan de stappen der regee- ring baud aan hand met de fabrikan ten. De spil, waarom deze zaak draait, is te doorzichtig. Toen de dok ter kwam vond hy het perron roet bloed bedekide reiziger had een bui! aan zijn voorhoofd. Jansen werd te Scblsden geboren in 185A en was tot dit oogeoblik by de politie nog onbekend. Dö Westminster Gazette s; reektiiet bericht der aanstaande verloving van prins George van Griekenland met prinses Victoria van Wales nadruk kelijk tegen. Juweelen diofstal. De man Wüüam Johnson, beschul digd van den diefsla'van de jnweelen vau de hertogin van Sutherland, heeft bekend. Er is voor ongeveer 80 p k st. aan kleinoodiën by hem gevonden, en bh had nog een 3v'u pd. sr. aan ceid by zich, afkomstig van den verkoop van het gestolen goed. Maar hy stal voor minstens 25,0 O pd.st. Waar by de rest verborgen heeft, verklaart de dief niet te zullen uitbrengenal gaf men hem levenslang. Maar de wet waaronder hij beschuldigd wordt, stelt op zyn misdrijf zeven jaar als hoogste straf. De vrouw, die de politie op het spoor bracht, is de echigeuooie van een geacht burger. Oru hem te sparen wordt de naam der vrouw by de be handeling van bet proces niet genoemd. Een eigenaardige wijk. In de nabijheid van een der Hoofd poorten die naar het Kremln te Mos kou toegang geven, ligt -Ie plaats „Chitrow ruiook", een verzamelplaats van alle helers en dieven van Moskou, die daar hun zaken met elkander af handelen. Ongeveer in het midden van de huizemy, die het plein aan de eene zijde omringt, staat het huis van d°n „eereburger" Kulakow. Dit huis bezit een menigte zijvleugels, waarin, behalve een restaurant, een bierkelder en winkels 70 woningen zyn, die als slaapplaatsen door dakloozen worden gebruikt. Zij betalen daarvoor 3 kopeken per nacht. De eigenaar vau dii huis. N GEBONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 ceüita per regel. Zenuwziekten en Warner's Safe Nervine. Bit geneesmiddel is volgens het recept van een beroemden dokter, specialiteit voor zenuwziekten, ge reed gemaakt. Het verwekt slaap en versterkt het zenuwgestel: 't bevat, geen schadelijke slaapver wekkende bestanddeelen. Verkrijgbaar bijG. I. R. v. D. GAAY Zn., Groenmarkt 27, 's-GravenhageM. CLEBAN Co., Heiligenweg 42, Amsterdam. Groote keuze in Dailies-.. Heeren- en Kindermutsen. eVIafF&n, s€r>agen enz. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkery in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. Rubriek voor Dames. Een jong meisje, die door hare ken- nissen steeds met genoegen ontvangen j werd richtte eens de vraag tot mij hoe het toch wel zou kunnen komen, dat eenige meisjes van haar kennis, die toch wezenlijk veel goede eigenschappen be zaten en geen onaangenaam uiterlijk hadden door de heeren zoo opvallend gemeden werden. Het hinderde haar met haar goed hartje, dat wou, dat iedereen genoot als zij op feestjes en feesten zoon onver deeld pleizier ha,d, dat sommige kennis jes zich als vreemden en onopgemerkt tusschen cl'e menigte bewogen. Ook mij is opgevallen, d'at ei- dikwijls enkele paria's zijn, als zich bij feestelijke gelegenheden een vroolijke kring van beiderlei kunne heeft gevormd. Ik geloof, dat die meisjes dat meestal aan zich zeiven te wijten hebben. Er zijn er. die nooit haar best doen zich aangenaam voor te» doen en altijd haar eigen weg maar gaan, men laat haar ook alleen. Er zijn ei*, die altijd mopperensriji mogen nog zoo goed gehumeurd zijn; zij vinden het nu eenmaal goed staan om to mopperen. Men laat haai- alleen om in haar eentje te brommen. Er zijn. er met iets over zich als „raak mij niet aan." Zij zijn koud en terug stootend. Men durft haar niet aan. Er zijn er die zoo overdreven verlegen zijn, dat zij een heer nauwelijks een woord durven toevoegen als verwachten zij, dat hij het maar dadelijk op haar hart gemunt zou hebben. Men verveelt zich met haar. Er zijn ér ten slotte nog die op ieder en overal wat aan te merken hebben; zij weten ieder belachelijk te maken, hopende daardoor zeiven geestig gevon den te worden. Men vermijdt haar, omdat zij gevaar lijk zijn. De jonge mensjes leeftijd is de leeftijd, dat men zich verbeeldt al. heel wat we reldwijsheid te bezitten. Daarom hoort men. dikwijls door dat jonge goedje al zeier gedecideerde opiniën verkondigen, die ouderen doen glim lachen om hare overdrijving. Op dien leeftijd zijn onze meisjes ten hoogste opgewonden van vreugde of verontwaar diging, over ondervindingen, die zij la ter geleerd hebben nauwelijks meer te tellen, dan glimlachen zij van haren kant meer over de dwaasheden van het jongere geslacht, dat na haar gekomen ia. Een meisje in den „Backfischen" leef tijd laat heel gemakkelijk haar fantasie werken zij verbindt aan een onbedui dend voorvalletje iets wat zij in het een of andere romannetje gelezen heeft en het voorvalletje is tot een gawichtige ge beurtenis aangegroeid. Zoo hoorde ik laatst van een, meisje, dat waarschijnlijk veel romans verslon den had ein dientengevolge haar leven eentonig begon te vinden. Er moest iets bijzonders mot haarzelve gebeuren eu den volgenden morgen bleef zij op bed mc-t de mededeeling, da't zij niet op zou staan, want dat een ernstige kwaal haar had aangegrepen, waarvan zij alleen door een wonder weer herstellen kon- Haar familieleden maakten zich eerst on gerust en een dokter werd geraadpleegd, hij dacht al heel spoedig aan aanstelle rij maar liet daarvan aan de zoogenaam de patient niets merken. Den vader van het meisje bracht hij echter op do hoogte en liij verzekerde heui haar wel gauw tot andere gedachten te zul len brengen. Dear volgenden morgen kwam hij weer en vond haar slapende, wat zij haast voortdurend scheen te doen. „Hét is een ernstig geval," eei hij, „de aanval is zeer heviger zal een ernstige operatie- moeten volgen. Het volgende cogenblik had de patient zich opge richt, zei dat de slaap haar veel goed gedaan had en de dokter kwam niet meer naar zijn would be patient kijken. Die leeftijd van overdrijving maken alle meisjes door en de een is meer de ander wat minder er door aangetast, maar gelukkig zij. die een verstandige moeder bezitten, die haar haar jeugd matig laten genietendie baar dochters vooral aansporen tot gezonde lichaamsbeweging en geregelde bezig heid. Ik ken zoovele practisclie huisvrouw tjes, ernstige Leraressen of andere: nut tige. vrouwen, die toch in haar jeugd! ook aan die algemeens kwaal meegedaan heb'oon. Zij hebben dit voordeel dat er toch altijd van dat romaneske iets is blijven hangen, dat het leven nu ook nog een waas van poëzie geeft. RECEPTEN i Poffertjes uit de kraam, 5 ons meel, 1 ed, wat gist en 14 lep siroop met lauw water beslaan. De po fertjespan zeer vet met boter bestrijk* en dan lichtbruin bakken. Om afgesneden bloemen zoo lang m« gelijk frisch te houden geeft men hu dagelijks versch water, dat met et mespunt zout vermengd is. Op die wijze kan men ze bijna 14 di gen lang goed houden. li to 9 o sï g ira. Atjeh. Proclamatie van Toehoe Oemar. Het But. Nbld. van 5 Decerobe bevat eeno proclamatie van Toeko Oemar aan de Atjebers, zooals di aan het blad uir Poeloe Lam Oelo is toegezonden. De inhoud ervan de volgende: „U alien, die de kaffirs kwaadwi! iigen noemer;, maar die voor Al lal de eenig goedgezindea zyn, in Atjei komik hoop en troost ia het hai storten. „Veel was door de Atjebers g< zondigdzwaar heeft daarom de bi straffende haod van den Alziende onj getroffen. „Maar nu is de boete aangezuiverd „Allah, die de dapperheid der Hofi landers gebruikt beeft om ons tt kastijden, laat hen nu weer door hoq domheid ..beiieersebenons is do ver] 1 adorning, de hoop Wee hem, dii getwijfeld heeft 1 „Reeds is do mare tot my gekomen dat de man, dien wij vreezen als he viammend zwaard, weggeroepen za worden van Atjeh. „Allah bestiert alles naar zyn wil „Dc gouverneur te Kota Radja, di< vroeger een bock beeft geschreven hoe wij bedwongen kunnen worden alsof dat mogelijk ware „de gouverneur, die zyn geschrevei woord ook tot uitvoering is beginner te brengen en die ons, de goedgezin den, terugdreef tot ver van onzi landen en erven, en die aldus deec wat hy schreef in zijn slecht boek „die gouverneur zal heengaan va; Kota Radja en van Atjeh een ander za: hem korosn bewyzen, dat wat IJ schreef eu deed, even weinig beteoke nis heef. ais hetgeen Koning Eenoog weleer tot stand bracht. „En evenals toen zullen wy weer. kun Den te voorschijn komen uit onze vluchtoorden en den oorlog hervatten met hoop, met vertrouwen op voor spoed. „Wie zou er nog durven twijfelen aan de goede gezindheid vau Allah, wiens kinderen wy zijn? „Wet uw klewang, giet kogels, oefent oog ea band! „Weldra zuilen wy weer een groot- chaadoerie siamar, vieren,- want Allah is Allan ou Mohammed'is zijn pro feet!" Overstrooming te Padang. Van de overstrooming op 5 Dee. te Padang is reeds telegrsphisch iets bekend geworden. De Sum. Ct. van 6 December brengt nu de volgende uitvoerige berichten: Gisteren in den vooravond viel hier Ier plaatse' en omstreken een stort regen, welke eenige uren aanhielden oorzaak werd van groote onheilen. Het water viel alsof het ruet hak ken uit den hemel gegoten word; binnen weinig tyds was de Pa.dang- rivier sterk gezwoden en stonden alle laaggelegen buurten alhier blank. Tot overmaat van ramp kwam tus- scbeu 10 en li uur's avonds de vloed I opzetten, zoodat de rivier het over tollige water niet voldoende kon af voeren en buiten haar oevers trad. Omstreeks 11 uur kwam het water met geweldige kraeht opstuweniefen middernacht stond het water der rivier reeds gelijk met den straatweg en kort daarna reeds een paar meters daarboven. Vele wegen waren rivieren gewor den, waar het water een paar meiers diep, in schuimende ko'ken voortjoeg» Het centrum der plaats bleef zooals gewoonlyk gespaard, daar het hooger g degen en van de de rivier veraer verwyderd is. Verscheiden buurten hadden Iet echter zvv>ar te verantwoorden. Brui send o" klotsend joeg het wat rvooit, „Afscheidt" do Kathchen, „voordat wij elkaar weer- „Ja, nu. want «als de gasten er zijn, zien." kan dat niet." j „Ja," antwoordde hij en knikte, „wie ..Ja", zeide hij, „ge hebt gelijk." weet waar en wanneer. Misschien... Zij nam zijn hand in de hare en trok misschien wel nooit." hem moe naar het venster. „Nooit?" Een oogenblik zwegen beiden en za-.' Angstig zag zij hem aan. Wat bo gen naar buiten, naar het plein, dat doordoelde hij daarmee de zon beschenen werd. I „Als dc zaken definitief geregeld zijn En in dit moment herinnerden zij1 en dat zal wel binnen, weinige dagen zich ongetwijfeld alles, wat zij te zamen j het geval zijn - zoek ik een betrekking, doorleefd en meegemaakt hadden. Ik mag uw vader nu nieit langer tot last Kathohe,u in bruidstoiletNaast zijn. Dat begrijpt go wel, niet waar hem I Gejaagd greep zij zijn handen. Er waren oogonblikken geweest I „Gij moogt hem niet verlaten, Kon die nu tot het verleden behoorden rad, dat moet gij mij beloven." waarin hij in zijn verbeelding Kathchen Zij trilde van zenuwachtigeid en wend- als bruid naast hem zag staan als i de haar bleek gelaat, welks matgele zijn bruid. leint bij het witzijden japonnetje afstak, Het kwam hem voor alsof een in wen-1 naar hem toe. Zij zag hem recht in de dige stem hem nu toeriep„Neem haar j oogen en hernam weer met u mee, red haar! Neem haar in I ..Beloof het mij. Konrad. zweer heit uw armen, gij hebt er duizendmaal meer i mij. Hij bezit niemand meer op de wo recht toe dan die ellendeling, die haar reld, als ik weg ben en hij houdt zoo tot de zijne wil maken. Het is nog tijd veel van je. Hij zou ongelukkig worden, en als zij u niet hebben wil, reel haar dat weet ik. Zeg ja, Konrad." dan tenminste van deze verbintenis! i „Ja, ik zal blijven:." Maar hij zeide nietsHij zeidè niets meer, wat had hij haar Zij spraken over allerlei onverschillige ook meer kunnen, zeggen zaken alsof beddén vreesden, datgene aan I Teeder streek zij' met haar handje te roeren, waarvan hun ziel vervuld was. over zijn voorhoofd en zijn blonde lók- „Misscbien duurt het nog jaren," zei- ken naar echt-eren. „Beste Konrad. Het was de mooiste dag zijns levens, toen gij in ons huis kwaamt. O! gij weet niet hoe lief vrij beiden je hebben. Als gij mijn broer waart zoudt gij mij nic-t nader aan 't hart kunnen liggen. Gij moet mij dik wijls schrijven en mij van alles wat hier voorvalt en vader betreft op de hoogte houden. Zult gij 't doen, Konrad 1 Ik zal jo ook dikwijls terugschrijven." „Zeker." Toen trok zij zachtjes zijn hoofd naar zich toe en kuste hem, evenals in het bosch, toen zij broeder cn zuster ge worden waren. Het eene rijtuig voor, het andere na hield voor het huis van Br&hdes stil. De plechtigheid was afgeloopen, en boven in de feestelijk ingerichte zaal feliciteerden de gasten den prins von Reichenberg. Daarop boden de heeren hun arm aan de dames, de vleugeldeuren, die toegang tot- de eetzaal gaven, wei-den geopend en een zee van licht straalde de binnen tre denden tegemoet. Eindelijk werden de: deuren en portières achter het laatste i paar gesloten. Buiten op dé Königs- platz baadde alles in helderen zonne- schijn, maar de prachtige eetzaal was door de zware fluweelen overgordijnen van het daglicht buitengesloten. De.kro nen wier-pen hun schijnsel over schitte rende, met goud bestiktc uniformen, en do zachtgekleurde japonnen der dames. Overal zag men diamanten schitteren, die liet licht in tallooze kleuren weer kaatsten. Het was een uitgezocht gezelschap, dat zich in Brandes' huis vereenigd had. Naast de vi-ienden van den bruidegom, die allen in groot tenue waren, zag men bijna al de uniformen der bereden regi menten en daarnaast heeren in rokken, de vei-maai-dste sportsmen van Duitsch- la-nd. De dames waren veel minder in getal; de jonge gravin Benlow, die in haar eenvoudig mousselinen japonnetje er even bekoorlijk en aristocratisch als; altijd uitzag, kennen we reeds. Dan wa ren er nog vier a vijf jonge meisjes met hun ouders, allen kostschoolvriendinnen der bruid, die niemand kende en wier: voorstelling veel tijd vorderde. Een van hen was de dochter van een Regeerings- raad, een ander de dochter van een ko lonel der infanterie en terwijl de meisjes zich in deze vreemde omgeving spoedig op haar gemak gevoelen, keken de ou ders zwijgend eoi verlegen voor zich. De kolonel, een gemoedelijk man, die in zijn kring meestal den toon aangaf, voelde zich hier niet op zijn pLaats eu trachtte vergeefs zich eax zijn vrouw in het algemeen© gesprek 'te mengen. Dicht bij Brandes zal de oude heer Gcidschmitt, die in het begin der vol gende maand in dit huis kwam wonen, en naast dezen Konrad. XL1J n ate:i zwijgend en wisselden nu en dan een paar woorden met elkaar. Zij waren misschien de eonigen aan tafel, die in staat waren den wezenlijken stand van zaken van het huis van Brandes en de oorzaak van liet huwelijk te beoordee- leav al de audere gasten hadden er zelfs geen, flauw vermoeden vaar. Waarom de prins dit huwelijk aan ging begreep men wel, dat kon men wol uit zijn vertrek naar Rusland opma ken. „Brandes heeft zijn schoonzoon ge kocht," luidde het algemeene ooi-deel „hij zet door dit huwelijk de kroon op zijn geluk." Wellicht werd er nooit schitterender feest gegeven, dan bij het huwelijk van den geruineerden prins von Reichen berg. De prachtigste bloemen verwelkten door de warmte, die vau de ontelbare lichten afstraalde, en de fijnproevers dronken met aandacht de fijnste merken wijn, die stellig uit de beste jaa-eu bij eenverzameld waren. Djragprs van hoogadellijke namen, en beroemde uniformen maakten him compliment aan de bruid en tooh lag over al dezen glans een dun, bijna on zichtbaar waas van onechtheid. Wie was deze bruid? Een meisje van gewone burger afkomst, die eerst voor weinige oogenblikken tot vorstin verhe ven was. En wie was de vader? Een man met enea-gie dn talent, did opgeklommen was, een parvenu. Waai- was de oorsprong van al dien- rijkdom to zooken Aan de speeltafel e. op da renbaan. Waar waren de dames van hoogen adel, die eigenlijk het stempel vau voor naamheid op dit feest hadden moetent drukken? Slechts enkelen waren er ver schenen. En ten slotte: Wie was eigenlijk de bruidegom een: geruïneerd officier. Hadden de feestvierenden achter de schermen kunnen zien. en gemerkt, dat al de pracht, die hen omgaf, de laatste opflikkering van een ondergaand geluk was hoe anders ware dan wellicht de stemming geweest (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2