F. S/WiT, m fa weer een gevolg van het vervolgings systeem, toegepast door het bestuur van den Diamantioerkersbond. De Keyzer behoort tot de naloopers, die het" ook de familie de Lange zoo lastig maken, zooals enkele weken ge leden voor de rechtbank bleek. Op 14 December kwam het op den Zwanen burgwal tusschen Frank, die bij de familie de Lange inwoont, en De Key zer tot een botsing, waarbij laatstge noemde Frank den hoed van het hoofd geslagen zou hebben. Volgens den mishandelde en de fa milie De Lange, die het tooneel voor het venster barer woning aanschouw de, was De Keyzer de aanvaller, vol gens eenige getuigen a décharge, waren beide inaunen tegen elkaar aau- geloopen, had Frank den ander van zich afgeduwd en had die daarom slagen. Een van de getuigen a décharge, die ook als nalooper optreedt, kreeg een ernstige waarschuwing van den president, om daarmede op te koudon, daar gestreng tegen hen zal worden geageerd. De ambtenaar van het O. M., de sabst.-officier van justitie mr. Baart de la Faille, zette nog eens het ver band tusschen deze zaak en het op treden van den Diamantwerkersbond, uiteen en verzekerde dat dit gestreng zal worden tegengegaan. Deze bekl. zal nog voor eene audere mishande ling terechtstaan, maar het O. M. kon mededeelen, dat ook de bestuurs leden van den Diamantwerkersbond voor den rechter-commissaris zullen worden geroepen. Het O. M. acht een ernstige straf noodig en requireerde bekl's veroor deeling tot een gevangenisstraf van 8 maanden. Tevens werd bekl. aange maand om van heden af zich van na- loopen te onthouden daar de tegen hem te eischen straf steeds verzwaard zal worden. Met een geljjke aanmaning van den president kon bekl. vertrekken. Uitspraak 12 Januari. De namen doen er niet toe, maar het gebeurde met twee bedelaars aau het Oostelijk Viaduct te Amsterdam, een grooten man met grjjzen baard, en een kleinen met honten beenen. De eerste had de oadste rechten, hij stond er al 12 jaar, maar de tweede zag er ongelukkiger uit. waarom by de meeste centen kreeg. Die met den grijzen baard was daarmede ontevreden en sprak er zyn concurrent eens om aan. Het antwoord bestond in een pak slaag met een der krakken. Daarom werd Dinsdag voor de rechtbank 1 maand gevangenisstraf tegen hem geëischt. Letteren en Kunst Nederlandsclie Opera. Men schrijft ous van heden nit Amsterdam Vier leden van het Italiaausch Operagezelschap hebben dit, allen om dezelfde redenen, verlaten en drie er van, Sigra Adami en de heereD Oor- radetti en Prévosti zyn opgetreden by do onderneming des heeren Van der Linden. Prévosti zong Dinsdagavond Man- rico in Verdi's „II Trovatore" en bracht meermalen de vry slecht be zette zaal tot enthousiaste bijvalsbe tuigingen. De zeer bekwame teno zong de pari ij in het meest onberispe lijke franscli, waarmede mijn ver moeden. dat ik reeds by zijn debuut opperde, bewaarheid is, dat wjj te doen hadden met een Franscbman die niets italiaansch aan zich beeft, dan zyn naam en zijn kennis van de taal van het land van Garribaldi. Het was zeer te betreuren, dat Prévosti, die over zulke heerlijke stemmiddelen beschikt, zich wel eens liet verleiden ze te misbruiken en b.v. aan de hooge noten, waarmede Verdi vaak aan de solonumiuers in zyn werken een slot-knaleffect heeft gegeven nog eens een extra efféetjo geeft, „a la Itaiiana", dat het geheel niet aityd ten goede komt. Hij ont- honde zich van „plas royaliste que le roi" te zyn. Trouwens, het geheel was niet onberispelijk, al was dit ook bmvn de schuld der Directie. Mej. van Gelder bedierf als Leonora zeer veel, om niet te zeggen alles. Doch zjj was ongesteld eu blijkbaar nog al ernstig eu zy deed zich door een régisseur excuseeren. Critiek zou hier «las Diet ter plaatse zyn. (Ik heb my nog eens ton overvloede overtuigd, dat mej. van Gelder zich heeft doen verontschuldigen. Ik ben tegenwoor dig bevreesd voor den toorn der artis- ten De heer Florissen heeft graaf Luna met veel entrain gezongen en gaf vaak veel goeds. De medewerking van den bekenden gast scheen van invloed te zyn op zyn goeden wil. j De heer Johannes Hoes (Fernand).... 'zou zeker het lot van zijn bekenden naamgenoot hebben gedeeld, indien by ten tyde van dezen zóo zon hebben gezoDgen. Mejuffr. Irma Lozin (Azucena) zal myne meening ongetwijfeld zelve on derschrijven wanneer ik zeg, dat zy zichzelve overtrof. Nimmer hoorde ik haar zoo uitstekend een harer partyen vervullen. Het koor werkte evenals het orkest onder de flinke leiding van den heer A. Peers zeer verdienstelijk. B. Gerard Keller f Te Arnhem, is Maandagavond, na eene korte ongesteldheid, overleden de heer Gerard Keller, oud-hoofdredacteur der „Arnh. Cfc." Den 13en Februari van dit jaar zou hij zijn 70en verjaardag vieren. Dien dag heeft hij niet meer behoeven to vieren; hij is overleden aan de volgen van zijn hartkwaal, acuut ge worden door een bronchitis. Wij ontleenen omtrent zijn levensloop het volgende uit een interview dat de heer C. K. Elout in 't afgeloopen jaar met Gerard Keller had en dat in de September-aflevering van „Elsevier's Geill. Maandschi'ifb" is opgenomen „Mijn heele leven is er eigenlijk op gericht geweest om brood) te verdie«- nen," zei de heer Keiler en uit betgeen hij reeds verteld had en nog vertelde, bleek dat ten volle. Want ook in den uitgever Fiihri, die hem voor f 150 "s jaars aan de Kinder courant verbond, waaraan hij. sedert dien gedurende 17 jaren bleef werken, had hij een niet zeer scheutigen patroon gevonden „Führi betaalde slecht. Mijn oppas ser had altijd een quitantie van mij in den zak om hem die aan te bieden zoo dra hij hem kon treffen... Intusschen kreeg ik de Haagsche correspondentie voor de j., Arnliemsche Courant. „Was u niet de eerste die het schrijven van wekelijksche kronieken in praktijk bracht?" „Ja, daar heb ik een begin mee gemaakt door mijn Zondagsbrieven in de „Arnliemsche". Thïeme, die toen uit gever was, werd daardoor met mij ingeno men en vroeg mij om redacteur teworden, hetgeen ik ook aannam. Dat redacteur- ichap bestond in het opmaken van de krant. De hoofdartikelen werden ge schreven door Olivier en vóór hem door mr. Boissevain en anderen. Et zou het opmaken samendoen met Thieme, maar toen ik er een maand was, ging hij op reis en van toen af deed ik het alleen met behulp van een corrector die zwak was en zich zeer moest menageeren." Het hoofdredacteurschap der „Aru- homsche Courant" was echter slechts het eindpunt van eene lang niet gemakkelij ke en zeer ongelijke loopbaan tusschen het redigeer en der „Chronique Hebdo- madaare," een krantje in één exemplaar dat Gerard Keller aL jongen op 't gym nasium maakte, eu de leiding van de ..Arnliemsche Courant" lag een weg vol hindernissen. In het bedoelde vraaggesprek wordt dienaangaande gezegd Hij vertelde in 't kort zijn levensloop. Den 13den Februari 1S29 te Gouda ge boren, werd hij al spoedig Hagenaar door de overplaatsing van zijn vader, die SfGEZOrfDSN MEDEDEiL LINGEN. 30 cents per régai. Spiegelmaker. Vergulder. Plaathaudelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLE 31. ontvanger der registratie was. Toen hij tot zijn dertiende jaar de gewone scholen had bezocht, moest er worden beslist, welken weg hij verder zou kiezen. Hij kwam bij zijn zwager, den heelmeester Muller, in de leer en daarmee begon de avontuurlijke reeks van baantjes, die hij doorliep alvorens een vaste betrek king te krijgen. Na een korten leertijd bij den chirurgijn, keerde Gerard naar de schoolbanken terug. Ditmaal was het 't gymnasium dat hij eenige jaren be zocht en waar hij een der beste leerlin gen was (dit laatste vertelde hij niet, maar ontleen ik aan prof. Ten Brink). Doch het duurde niet lang of hij zocht weer verandering en wist zich in korten tijd voor de Polytechnische School te Delft te bekwamen. Toen echter de Fe- bruari-omwenteling slechte tijden in 't land bracht, kon zijn vader zijn studiën niet meer bekostigen, zoodat Gerard, die toen negentien jaar was, opnieuw naar iets anders moest uitzien. Hij deed het landmetersexamen en was korten tijd in het landmetersvak werkzaam, waarna hij geplaatst werd bij een broeder van zijn reeds genoemden zwager Midler, een aannemer, die bezig was aan den dam door het Sloe. Gerard teekende plannen en kaarten en poogde zich zoodoende voor het vak van architect te bekwamen, maar merkte al heel spoedig dat dit hem te veel tijd zou kosten. Immers moest hij er vooral op bedacht zijn om spoedig eene kostwinning te vinden. Na nog eenigen tijd in Amsterdam te hebben gezocht naar een betrekking, keerde hij naar Den Haag terug en vond daar ein delijk een vaste positie gelijk hij er zoo lang een had gepoogd te veroveren. Het was in dien tijd dat de steno graphic in ons parlement zou worden ingevoerd en, daarvan op do hoogte gebracht door een vriend der familie, den Tateren hoofdambtenaar bij, liet depar tement van financiën Ribbe, besloot Gerard onmiddellijk om zich ondei- led- ding te stellen van den bekenden Tetar van Elven. Het was op dezelfde wijze en op ongeveer denzelfden leeftijd dat Charles Dickens zijn loopbaan begon. In '48 kwam Keiler als stenograaf bij de Tweede Kanic-r in rijksdienst. Van zijn letterkundige werkzaamheden vermelden wij nog zijn medewerking aan den „Spectator", zijn „Servetje" (causerieën in het „Soerabaiaasch Han delsblad") en vooral zijn reisbeschrij vingen. Voor bijzonderheden dienaan gaande moeten wij naar het reeds aan gehaalde vraaggesprek venvijzen; wij beperken ons hier tot een herinnering aan zijn voornaamste reisbeschrijvingen (waarin hij nitmiuitte), nl. ..Europa in a! zijn heerlijkheid geschetst, Waldeck in vogelvlucht, Een Zomer in het Noor den. Italië van de Alpen tot de Etna en Amerika in al zijn heerlijkheid ge schetst." Van zijn belletristische werken noe men wij „Het Huigezin van den prae- ceptor, De hypotheek op Wasenstein" en tal van novellen zooals de „Neteldoek jes" en „De geschiedenis van een dub beltje." De: meeste verdienste, ofschoon wel licht niet de meeste bekendheid, heeft Keiler echter gehad als journalist. De Nederlandsclie Journalistenkring zou zich juist binnenkort, nl. op Keilers verjaardag, hebben doen vertegenwoordi gen ten einde hem het eere-lidmaatschap aan te bieden (een geheim der laatste vergadering dat nu wel raag worden verklapt daar de betrokkene alleen het niet mocht- weten)... Thans zal de ver- eeniging zich bij de begrafenis van haar bestuurslid kunnen doen vertegenwoor digen. miEsms De zaak-Dreylus. Wie gemeend heeft, dat het ge weldig requisitoir, Maandag door Quèsnay dc Beaurepaire uitgebracht, door een artikel mei bewyzen of aan wijzingen zou gevolgd worden, dat het rechtvaardigde i.s bedrogen uit gekomen. De eerste aanleiding tot het optre den van Beaurepaire biykï. werkelijk enkel gelegen in de verwarring, vol gens den beschuldiger, de verwonde ring, volgens Bard zelf. welke deze laatste aan den dag gelegd zou heb ben. toen hij «ie Beaurepaire vond. waar by Picquart meende aan te treffen. De Beaurepaire haalt verder zeven punten aan, welke hem ter oore zyo gekomen en waaronder de voor naamste betreffen een glas suikerwater en 69n warmen grog, het eerste op verzoek van Loew, de grog zekeren avond ongeveer vyf uur voor Picquart besteld door Bard. De bediende met de uitvoering dezer bestelling belast zou uitgeroepen hebbenIk zou Picquart^ liever een drankje om over te geven hebben klaargemaakt! Van zulke kletspraatjes is dit officieele schryven van een président de cham- bre aan den eersten-president, een briefwisseling tusschen de hoogste rechterlijke ambtenaren, vervnld, schrijft de correspondent der N. JR. Ct. Het drie-en-een-halve kolom lange geschrijf van de Beaurepaire komt hierop neer, dat „het personage" zooals de Beaurepaire Picquart noemt niet behandeld is zooals naar den styi van den medewerker aan de Echo, een door zyn chefs gedisqualificeerd officier, beschuldigd van vervalschiug en in de zaak zóó gecompromitteerd dat elke aanraking met hem voor de rechters onmogelijk was, behandeld had moeten worden. Het antwoord dat zeide de schrijver Maandag beslissend zou; worden, nl. op de nota van den zes- den dezer, eindigt met de opmerking.... dai de bedoelde nota wel wat heel welwillend gesteld is voor de aange vallenen Men vraagt nu, wetende over welke praatjes het onderzoek geloopen heeft en gegeven de persoonlijke motieven van de Beaurepaire, waarom de be doelde nota niet stelliger geweest is, vooral aan het adres van den hoogen rechterlijken ambtenaar die op zoo losse gronden in een zoo ernstige zaak de zwaarste beschuldiging inbracht tegen zyn collega's, namtlyk die van partijdigheid. Voor hen die door de groggescbie- denis verontrust worden, wordt eraan herinnerd dat ieder die by de lange getuigenverhooren voor bet Hof be hoefte had om zyn keel te smeren, begrijpelijkerwijze een verfrissching kon krijgen, en voor hen die Beaure paire bewonderen omdat hy zijn positie heeft opgeofferd, dat zijn nieuwe mede werkerschap aan de Echo hem 34,000 frs. moet opleveren. De Ligue des Droits de VEomme protesteert tegen de ongehoorde en niet te noemen daad van dezen hoogen rechterlijken ambtenaar, verklarende zyn zetel te verlaten om van te voreu het arrest te verzwakken, dat het Hof waarvan hij deel uitmaakt, bezig is voor te bereiden. In do Aurore verzekert Dubois dat het bekende briefje met: Ce canaille de Dougedagteekend in Juli 1893 in handen van net. ministerio van oorlog is gekomen. De dagteekening van 1G April '94 zon er later opge zet zyn, als overeenstemmende met den vermoedelyken datum van het borderel. Een oud-minister van bui- tenlaDdscbe zaken, vau wien de schrij ver zegt het bovenstaande te weten, moet bereid zyn dit getuigenis voor het Hof te bevestigen. Het ontslag van Quesnay de Beau repaire is aangenomen. Ballot Beaupré, lid van het Hof van cassatie, volgt hem als voorzitter van de civiele kamer op. De Echo de Paris publiceert het tweede artikel, waarin de heer Ques nay de Beaurepaire nieuwe feiten op somt die tot grondslag zouden kunnen dienen van een nieuw onderzoe.: „De openbare meening eischt het. Men moet niet raken aan het vonnis var. den krijgsraad zonder dat de onpartijdigheid van den rechter vast staat en de wet geëerbiedigd wordt. De Dreyfusards moeten zelf onbe sproken magistraten eischen. Bijge volg moeten in de plaats van de vijf tien leden van de Kamer van straf zaken worden gesteld de 49 magistraten die het geheele Hof van Cassatie vormen. Als de Dreyfusards deze oplossing weigeren zal dat een beken tenis van de misdaad van Dreyfus zijn." In het kort. de heer Beaurepaire veriangt van minister Lebret een uit voerig onderzoek en een verplaatsing van de bevoegdheid. De fransche ministerraad heeft ken nis genomen van het telegram, behel zende het getuigenis van Dreyfos. Dreyfns herhaalt, dat hy nooit tegen over Lebrun Renand e6nige beken tenis heeft afgelegd. Integendeel heeft hy zoo verklaart by zyn on schuld betuigd. Voor de strafparade heeft hy zyn voornemen te kennen gegeven, openlijk te zeggen, dat hy onschuldig was en dat zyn onschuld in twee of drie jaar uit zou komen. Ook ontkent hy een bekentenis te hebben afgelegd tegenover den direc teur van de gevangenis, waarin by na zijn veroordeeliog opgesloten werd. Te Parys in de gevangenis ontving hy een bezoek van dn Paty de Clam. Deze vroeg hem of hy niet zekere stukken geleverd had om er andere voor in ruil te krijgen. Hy antwoordde toen dat hy geen stuk geleverd had. Verder getuigt Dreyfus, dat by geen bekentenis gedaan heeft, noch aan een republikeinschen garde noch aan een gendarme. Aan het einde van het verhoor herhaalde Dreyfus, dat hij altyd overtuigd was geweest, dat zyn onschuld na verloop van twee of drie jaar zou uitkomen. Een nieuwe torpedo. De nieuwe torpedo, welke bestemd is gebruikt te worden op het Japan- sche oorlogsschip, hetwelk nu op de werf te Elswick gebouwd wordt, moet de nieuwste Eogelsehe torpedo's verre overtreffen. Deze Japansche torpedo heeft een diameter van O.Gl M., een dracht van ruim 1800 M. en een snel heid van 35 myl. Zy is voorzien van een gyroscoop, welke door de aan do torpedo meegedeelde aswenteling, haar een vuurzekerheid verschaft, voldoen de om een schip op een myl afstands te treffen. De nieuwe Japansche tor pedo zal, naar men meent, een ern stige bedreiging vormen voor onze nieawe torpedonetten. Men vermoedt toch dat zy, door bare buitengewone sneibeid, in staat zal zyn alle netten te doorboren. haar Deenscbe afnemers verloren helei ben, staan zy ook bloot aan liet gde vaar om haar Zweedsche en Noorsclge klanten te verliezen. ge De Scandinavische bladen zettfle ten minste heftig aan tot bet bovctop ten der Duitsche handelshuizon.* V; ov Poging tot ontsporing. »a Maandagochtend werd naby h'a, station Cbarleroi nogiydig een pogirf ontdekt eu verydeld om den sneltrtE Keulen—Parys te doen outsporeu Men had een groot blok ijzer op rails gezet. Een blok wachter bemerku. dat een der seinlichten was uit#., doofd. Toen hy er heen ging, weL hy aangevallen door twee "kerels, <Le hem vry ernstig wondden eu daar? aan het loopen gingen. Op het hulL geroep van den wachter schoten aL deren toe. Door tydige veranderiaaj der seinen stopte de sneltrein ko:n vóór de plaats waar het yzer op L rails lag. JS| Zwarte pokkea. ke Aan boord van een in de have3 van Rubrort liggend Hollandsch graafe schip zyn Zaterdag by een vrotr zwarte pokkeu geconstateerd, flr schip is onverwijld van de haven nar de monding van de Ruhr gesleept r° onder quarantaine gesteld. Een duel. ee sc Anarchisten. Men zoekt te Potsdam in de laatste dagen, op aanwijzing van de Londen- sche politie, druk naar een drietal anarchisten, die tijdens 's Keizers reis naar Palestina ook daarheen getogen waren. Voor een paar dagen gaf dit aanleiding tot een onaangenaam abuis men haalde ui. uit een hotel zekeren logé, Francesco Razetti, die zich krachtig tegen een verhoor by de politie verzette. By onderzoek bleek inderdaad dat zyn papieren in vol komen orde waren, dat de reiziger een pleiziertocht in Europa deed en aen welgesteld rnstig burger is. Een botsing. Zal de aarde op 13 November van dit jaar vergaan De weerprofeel Falb heeft op de mogelykhcid ge wezen, dat op dien dag onze planeet in onzachte aanraking kon kooien met de komeet, door Biela in 1823 ontdekt. Over dit geval heeft de heer Lüt- zen de vorige week in Berlijn. een voordracht gehouden eu daarin aan getoond, dat de botsing bedenkelijk genoeg kan zyn voorae komeet. Het is een feit, dat men door den sterksten staart van een komeet nog de sterren kan zien, terwijl een ge wone rookwolk dit belet. De komeet- stof is dus uiterst yl en vooral bij die van Biela heeft men dit waarge nomen, zoodat zy by een omloopstijd j van 6 jaar in 't laatst niet meer kou worden waargenomen. Hare deelen schynen allengs in het heelal ver strooid te zyn. Dit is niet gelijkmatig geschied en zoo komt de aarde slechts nu en dan met dc overblijfselen in aanraking, en wel in de jaren 33, 68 en 99 van elke eeuw.' De komeet heeft dan iets van een muggozwerm, waardoor de aarde veilig heen vliegt en er slechts enkele deel en van vast houdt die zich voor ons oog als val lende sterren vertoonen. Men zal dus in November een prachtigen sterren regen kunnen waarnemen als in 1833 en 1866. Ia het eerstgenoemde jaar! telden Humboldt en zijn adsistenten j er 25000 in één uur. Te Metz hebbeu Maandagochteida een officier en de zoon van een grage molenaar op het pistool geduelleeijD* De burger werd doodgeschoten. in |32 Keizer Wilhelm op reis. F Keizer Wilhelm zal dit voorjaive naar Weenen gaan waar hy waasc schynlijk den Czaar zal ontmoeten en van daar naar Rome. De KeizL. zal zijn intrek nemen in de DuitscH ambassade en ook aan den paus Gf bezoek brengen. Volgens de Franlra Ztg. zou de monarch meteen een mtc stapje maken naar Egypte. Sedert 1 Januari krygen de soIdre ten in Oosteoryk-Hongarye 'savooi?6 om zes uur wat warms, uetzy SGjde of koffie of een toetje. Het staat |dt manschappen echter vry om van (l*16 zesuurtje weg te blyven. Eu werfid( lyk, toi verbazing van velen, islD Weenen de opkomst gering. M(m schrijft dat 1oe aan de voedzame mij L heid van de WeenschekeukenprÏDse^ sen jegens de soldaten. M® Ü9 pest te Bombay. In een nieuw Indisch geneeskum tijdschrift de Indian Medical Èecw wordt de oorzaak van het bardneki heerscben van de pest te Bomb toegeschreven aan het grondwat dat niet behoorlijk wegvloeien k en aldoor ryst. Elt jaar geieden sto het grondwater nog 3 M. onder oppervlakte, verleden jaar nog ma 1.2 M. Men heeft op ruime schaal stad van water voorzien, maar n behoorlijk gekanaliseerd opdat 1 gebruikte water weer afgevoerd k worden. Vandaar het stijgen van het groi water, en nu dit eenmaai besmet lijkt het hopeloos de stad weer zuiveren. Het blad vreest dan oo dat het machtige Bombay eens verlaten hoop bouwvallen zal word V-éè. "Ti/"ollcoixiene Genezing 'Ier BLOEDARMOEDE A door het ELIKER van S VINCENT CE PAUL In nlaatsei Een ifj op bijzon/Ie <ieni'tc!itf(ir} Erodukt, t-Dominique, PARIJS. inlichtingen wendo men zich tot de SCEUFis ia CHARiTt, 105. Rue Sail GUINET, Pharmacien-Ch.mis'e, 1. Passage Saainier, PARIJS In plaatsen waar seen dépots zijn, wende men zich tot den Ilooridepothouder J. M. POLAK Galerij 35, Amsterdam. Wraakneming. Steels meer blijkt hoe de Scandi navische volken wraak gaan nemen op de politiek, welke de Pruisische regeering toepast tegenover de Denen. Men treft de Duitschers in hun han del. Nadat de Duitsche firma's reeds Weersvoorspelling door vliegers. h Het Meteorologisch bureau in Ver. Staten heeft proeven mat vliegi genomen, die zy heten zweven 1600 a 2000 Meter boven de aar Niet alleen wordt de weersvoorsp ling veel zekerder, maar ook woi die 16 uren vroeger mogelijk, dan u de gewone methode. Er is toch gebleken, dat de wit richting op die hoogten 12 a 16 i vroeger verandert, dan by de opp vlakte der aarde. De proeven won voortgezet, en bet bureau hoopt zoover té brengen, op byzonder daar ingerichte kaarten, den toestand i winds op eene hoogte vau 1600 me aan te geven. Deze kaarten won dan vervaardigd over he-t geheelei bi6d tusschen de Rocky Mountains de Allagbany. Vleasehaood in Pruisen. Ia den duitschen Ryksdag he Wangenheim Dinsdag een inlerpella gehouden over den vleeschnood. Min zijn gedruktheid volkomen te begrijpen De oberkellner uit zijn hotel, de kap per en zoovele anderen waren door C. W. in 't ongeluk gestort; allen hadden op C. W.'s aanmoedigen hun geld op Lucifer gezet en nu zouden zij hem ze ker uit den grond van hun kart ver- wenscken. Deze gedachte, hoe onaangenaam ze ook was. troostte C. W. eenigszins. Hij was tenminste niet alleen bedrogen uit gekomen, en toen hij verder hierover j ging nadenken speelde een grijnslach; om zijn lippen. Zij begaven zich nu naar Horn, waar de paarden gestald waren, en kwamen juist op 't oogenblik dat de heer George bezig was de dieren te voederen. Deze leidde de heeren door den stal en daar stond nu do zwarte Lucifer en at, at met smaak ja, hij at de duro haver van C. W. en bekommerde zich weinig om de ellende van zijn baas. „Canaille!" zeide C. W. bij het hooren van deze stem keerde het dier terstond zijn kop naar hem toe. „Canaille pak!" Het dier, dat zooeven nog bedaard stond te eten. begon aan zijn ketting te trekken en probeerde zich om te draaien. C. W. begon nu uitvoerig te vertellen, hoe hij dit beest altijd verafschuwd had en eindigde met te zeggen, dat het dood geschoten moest worden. Het kostte moeite hem deze dwaasheid uit het hoofd te praten, en eerst de toe speling, dat iedereen hem zou uitlachen, deed hem zijn plan opgeven. Zij wandelden verder en verder en plotseling dicht bij Wandsbeek overmeesterde het verdriet Kalm zoo zeer, dat hij hartbrekend begon te snik ken. Mij loopt ook alles tegenAch, wat ben ik ongelukkig." De goede, oude baron, die zich niet herinnerd© ooit een man te hebben zien weenen, voelde diep medelijden met hom. Hij nam hem mee naar een klein res taurant, waar zij in den tuin in een pri eeltje gingen zitten en nu vertelde d'e goede man lioe Lucifers nederlaag hem zelf tienmaal harder trof dan C. W. „Ziet ge" zeide hij, „gij zijt een rijk man. Wat gij vandaag verloren hebt, wint gij misschien in korten tijd weer terug en al is dat niet geval, dan is 't voor u toch niet erg. Als Lucifer gewonnen had was ik een welgesteld man geweest. Ik zou do toekomst rustig tegemoet hebben kun nen gaan en mij niet om mijn ouden dag behoeven te bekommeren. Nu ben ik doodarm." C. W. zag op, hij begon belang in het ongeluk van den baron te stellen. „Doodarm? Werkelijk?" „Ja. Maar ik laat den moed nog niet zinken. Ik zal mij nog meer bezuinigen, en eenmaal zal het geluk mij ook wel gun stig zijn." Uit een danshuis in hun nabijheid drongen de tonen van een vroolijke wals tot hen door en oen tevreden glimlachje vloog over C. W.'s gezicht. Ilij had een prachtig plan, dat zijn verdrietige stemming in ecu verdreef. „Hoe denkt gij dat te doen? Bezui nigen? Geluk? Bedoelt ge in combinatie met mij." „Ja, zeer zeker." „Dan vergist gij u, beste bai'on," her nam C. W., „ons contract wordt nu na tuurlijk verbroken." Verbroken „Ja. Ziet ge, dat zou mij te duur worden. Gij zijt een jaar bij mij in be trekking geweest, en ik kan niet anders zeggen of het was een recht aangename tijd. Het was er mij om te doen in voor name kringen geïntroduceerd te worden en dat is gebeurd. Ik wilde courses win nen en dat is mij niet gelukt. Nu vraag ik u, beste vriend, waartoe zou ons ver bond nog langer dienen. Tot niets im mers, voor mij ton minst© niet. Ergo, moet ik u dus den dionst opzeggen. Ik heb u uw salaris voor Juni zeker reeds uitbetaald De baron zag hem wezenloos aan.. I „Gij wilt.h mij... dus op straat zetten. Vandaag nog?" „Op straat zetten!" C. W. deed of hij zich beleedigd gevoelde.. „Wat een uitdrukking. Wij ontbinden een kon- tract, dat tot niets meer dient, dat is al. i Wij scheiden als goede vrienden. Gij I komt mij zeker nog wel eens opzoeken I en een sigaartje bij mij rooken. Wilt gij ook rooken I „Dank u." „Het is anders een heerlijke avond, j Ik voel grooten lust om in den nazomer een reisje naar d'e Noordkaap te doen, dat moet dunkt mij zeer interessant zijn." „Ja." En C. W. vertelde van Chicago, van een zijner vrienden, die Vanderbilt zeven miliioen afzette, van een jong meisje, dat hij toen hij twintig jaar en arm was. had liefgehad en nu wasch- vrouw te Brooklyn was. van het onder scheid tusschen Kentuckysche- en En- gelsche varkens en langzamerhand werd hij weer vroolijk. Een koetsier, die. aan het tafeltje naast het hunne zat en een glas bier dronk, bood den heeren aan hen voor 1.50 M. in plaats van 2.50 M. naai- Ham burg te rijden en C. W. vroeg heel grootmoedig „Gij rijdt toch met mij mee, beste bar ron? Ik betaal natuurlijk." „Neen „Niet Nu zooals gij wilt." En zoo namen zij afscheid van elkan der. De zon ging onder en de drukke, grootsche Der by dag was al weer voorbij. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een jaar was verloopen. en op' een strengen winter volgde een. zacht voor jaar. In den afgeloopen herfst en winter had Konrad half Europa gezien, want Bran- des werd) door een gejaagdheid' gekweld, die hij vroeger nooit gekend had. Alleen het Oosten bezochten zij niet. „Ik wil den prins niet terugzien," herhaalde Brandes voortdurend en tel kens als er brieven uit Grenowo kwamen voer hem een rilling door de leden j dagen lang kon hij ze laten liggen, zon der ze te openen. „Geld," dat was de eenige vraag, altijd in de brieven gedaan werd om schiilig of zij van Kathchen. of den pi kwamen. De brieven van den prins wen onmiddellijk door Brandes verschei maar tijden Lang kon hij over Kr chens kinderlijk schrijven gebogen ten. Altijd schreef zij vroolijk en oj wekt. „Papa moest niet boos op zijn, als rij een beetje veel verteerden, bezaten de heex-lijkste, prachtigste deren, die men zich denken kan. 111 contant geld ontbi-ak hun wel e De lieve, goede papa zou zich nog eens laten verteederen en het ven van Nieolaas inwilligen," luidde het Dan reed Brandes naai* zijn bankio stxuu-de de gevraagde som, Maar telkens werden de verla.ii sommen grooter en op een goeden dat Brandes weer een brief van li chen ontving, bekroop hem een ge van weerzin. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2