ClajiBiiB to Sjort 21, Anegaiig 21. op het kerkhof te Napels nog een catacombennr-Heum. waarin een ver zameling lijken in kisten met glazen dekselsde trekken van bet gelaat zyn onveranderd; bet is alsof zij sla pen... Men maakt daar dus reeds gebruik van de Manm-ontdekking. Op een vraag van zyu bezoeker verklaarde de geleerde, dat mea lijken in spiritus koB bewaren, waarna hp later nog wel in staat was, ze volgens zyn methode te conserveeren. De bewer- kiug zou „eenige duizenden francs" kosten. De zaak-Dreyius. De Fransche Kamer hield Donder dag eene woelige zitting, welke gewijd was aan de Dreyfus-zaak. De voor eenige dagen herbenoemde president der Kanter. de heer Desehanel, hield eene rede. waarin gewezen wordt op de verzoenende rol van den president die zich overal moet doen gevoelen door de mannen tot elkaar te brengen. Frankrijk heeft zijn leger lief. maar ook de rechtvaardigheid, de justitie. Hij wijst op het gevaar van heftige redevoeringen en doet een beroep op de kalmte en de koelbloedigheid der afgevaardigden, opdat het werk voor 1900 zal kunnen woren verricht. Do heer Dupuy stelt voor onmiddel lijk over te g'aan tot de discussie over de versclxillende interpellaties. Do heer MiUevoye stelt de regeering een aantal vragen, en spreekt over de ontroering door de beschuldigingen van den heer Quesnay de Beaurepaire ver oorzaakt. (Levendige protesten). De en quête dringt zich op, (Op eenige baai- ken eisclxt men sluiting. Levendige woordenwisseling tusschen Drumont en Morinaud, die Cliauvièx-es ter zijde ne men. Hevig tumult). Do heer MiUevoye voortgaande zegt, dat de linkerzijde de gelegenheid om licht en gerechtigheid te verkrijgen, niet zou willen doen voorbijgaan en meent dat het onmogelijk is de revisie-enquête te vervolgen onder de tegenwoordige omstandigheden van pressie», onregel matigheden, onwettigheden. Ondanks protesten leest hij de artikelen in de „Echo de Paris' voor. De zaal is zeer woelig. MiUevoye eischt te midden van hét tumult, disciplinaire maatregelen tcgon de schuldigen. Hij vraagt de Ka mer aan te willen geven, hoe en door wie zij dc enquête zal doen instellen en valt het Hof van Cassatie aan. Eenige afgevaardigden roepen Beau repaire is door de Kamer eenstemmig geschandvlekt. MiUevoye verwijt Manau reeds tot een besluit to zijn gekomen, YÓór hij kennis genomen had van het geheime dossier. Hij besluit, zeggende dat het aan de Kamer staat, de kalmte weder te herstellen. De heer Lazies zegt, dat liet land ge noeg heeft van de zaak-Drevfus. (Toe juichingen van alle zijden.) Men moet ecu erustige enquête instellen. Hij spreekt van het geloofwaardig rapport van kapitein Herque, waarmede geen rekening is gehouden. (Gemompel bij de linkerzijde). Lazies protesteert, zeggende dat Loew, Bard en Manau schurken zijn. (Alle af gevaardigden staan op. Men roeptTot du orde! De voorzitter, de heer Deseha nel, draalt met tusschenbeide te komen.) Minister-president Dupuy protesteert met verontwaardiging tegen de woor den van Lazies. (Toejuichingen.) De president van de Kamer, de heer Desehanel, roept Lazies tot de orde. (Men schreeuwtDat is onvoldoende.' Men eischt buitensluiting.) Ten slotte wordt Lazies tot de orde geroepen. De heer Lazies gaat. te midden van een groot rumoer, voort. Tusschen de leden onderling hebben levendige ge sprekken plaats mot vermelding in het proces-verbaal. Lazies beschuldigt het Hof van Cassatie van een ..paati prist" in de Dreyfuszaak. De eampague-Drev- fus wordt door den vreemde gaande ge houden. Het rumoer maakt de stem van den heer Lacasse, die wil spreken, onver staanbaar. Dc minister van justitie Lebret ant woordende zegtMijn eerste plicht is de magistraat te verdedigen. Waar zijn juist geformuleerde beschuldigingen Dj reeds ingestelde enquêtes waren ern-.tig en loyaal. Volgens het rapport van kapitein Herque, werd Picquart den '21 en December zonder eenig voor- val voor de rechters geleid en weder to- ruggobracht. De heer Lebret meent1 dat ecu tweede enquête aanstaande is. uit het venster naar de vlakten, die door de avondzon beschenen werden. Kathchen had hem veel verteld, maar hoeveel had zij hem mogelijk nog verzwegen Beneden in de naar Fransehen smaak ingerichte salon werd 's nachts gespeeld en gejoold - en den volgenden morgen moet# de afgetobde' vrouw het geld voor de speelschulden Verschaffen. Haar vader was immers rijk cn als zij hem in haar doodsangst om geld smeekte, was haar bede tot neg toe immers altijd vervuld geworden. Dus waarom ook niet dezen keer'? En altijd vroeg zij maar weer! „Hij is altijd goed eau vriendelijk voor mij," had zij gezegd. ..Goed on vriendelijk!" Voor een vrouw, die een jaar geleden als een bloeiend jong meisje met hem meegegaan en nu reeds voor den dood bestemd was! „Goed en vriendelijk!..." Het diner was uitgebreid en werd volgens alle regelen der kunst opge- disoht. Kathchen zat in een lichtgrijze zij den japon aan het boveneind der tafel en recht en lhiks van haar de twee hoe ren In den haard knapte een vroolijk vuurtje, want de avonden waren koeL Hij leest een brief van Loew, kuidsnde ,.,Meu heeft altijd correct gehandeld en tegenover de getuigen de noodige vor men in acht genomen." Minister Lebret gaat voort te midden van ironische in terrupties. „Ik heb" zegt de minister, „de heer Beaurepaire uitgenoodigd, zijn beschul diging precies te foroixïleeron. Hij wei- gerdb, zeggende dat hij demissionnair was. Ik behoef mij bij deze houding niet. neder te leggen. Een enquête naar de waarhoid van de door Beaurepaire ver melde feiten zal door den eersten pre sident worden ingesteld, bijgestaan door twee raadsleden. Een eenvoudige motie om over te gaan tot de orde van den dag, wordt aangenomen met 423 tegen 124 stem men. Veel g6ld bij zich. i Te Parjjs viel Maandagmiddag een i man van ongeveer zestiir jaar bewus teloos neer op den boulevard du Temple. Voorbijgangers brachten hem naar de naastbyzijude apotheek, waar by overleed. De commissaris van politie van de wyk dor Eofants Rouges, die kwam om het overlijden te coustateeren en bewijzen te krijgen omtrent de iden titeit van deu doode, was niet weinig1 verbaasd, toen bij in de zakken een; aantal bankbiljetten, goud- en zilver geld vond, tot een bedrag van 350f)Q francs, benevens voor een bedrag van 250,000 francs aan obligaties De overledene bleek te zyu zekere Chevrier, uit Rennes, die zich voor een paar dagen voor zijn genoegen te Parijs bevond. Smelten van metalen door eleetrieiteit. In de ..London Electrical Review" leest men, dat de Amerikanen ook weder voorgaan met bet eleetrisch smelten. In Europa neemt men ge woonlijk de proef, maar do Amerika nen brengen de zaak altijd het eerst i;i praktijk. Te Niagara beeft men thans reels verbeterde ovens. Men gebruikt daartoe gegoten ijzeren trom mels. die er uitzien a's de spoelezj, waarop de kabels worden gewondeo. Op de buitenoppervlakken kunnen, ijzeren platen geklampt worden, welke1 dienen moeten om het ijzererts vast te houden dat gereduceerd moet wor den. De trommel heeft eau as, en kan langzaam gedraaid worden. De elec- trodeu bestaan uit koo'staven, naast elkander geplaatst, welker spitsen eene denkbeeldige lijn raken horizon taal door de as van den oven getrok ken. De hitte, opgewekt door den weer stand der ertsen! wordt tusschen de beide spitsen ontwikkeld, en als lief. erts is gesmolten, werkt het daaruit voortgekomen metaal tot verlaging van den weerstand van den oven, en de ampère-meter rjjst. Hierna wordt de oven langzaam gedraaid, en by deze beweging wordt het metaal van de electroden verwijderd en nieuw erts wordt aangebracht. Het geredu ceerde erts koelt af binnen den oven. en kan koud weggehaald werden aan de andere zijde der trommel, na de klampen bewogen te hebben. De in richting van den oven is automatisch, en een kleine motor, gecontroleerd door een meter, draait de trommel en houdt den stroom constant. Deze oven is het gevolg van uitgewerkte proe ven, cn afgaande op de resultaten, heeft men er groote verwachtingen van. Uit Rome seint men aan het „Berl. Tagebl." dat men op bet Forum de begraafplaats van Romulus heeft ge vonden, die tot het einde van het keizerlijk een der meest vereerde plaatsen van Rome was. Koud9. In Canada en het ^ostelyke ge- deslto van Noord-Amerika heerscht ontzettende koude. Dwars over de Niagara is tusschen deu Canadeeschen en den Amerikaanschen oever een brug van ys gevormd. Opstand op Turkscli gebied. Particuliere berichten uit Hodejda vau 26 December gedagteekend, ma- kan melding van een grooten veld slag op den 30en November in het district Sjanel (.Jemen) door de keizer lijke Turksche troepen tegen de op standelingen geleverd. De opstande- Konrad vertelde van den Derby-wed ren. van Coriolan en zijn levendig ver haal bracht zijn gastvrouw en gastheer in ten opgewonden stemming. „Was ïk er maar bij geweest," zeide de prins. ..ik zou een vermogen hebben gewonnen, want ik wedde altijd op hem. En Graham won de course zoo gemak kelijk, zegt ge?" „Ja^" „Een drommeJsche kerel. Een pracht van een jockey. Ik heb Graham altijd geprezen en aanbevolen." Ook Kathchen was verrukt. Haar bleeke, ingezonken, wangen werden door de opwinding met een blosje over- togen. „Oik wilde, dJatj ik daarbij was ge weest. Het zou d'e mooiste dag van mijn leven geweest zijn." „Dat was toch hoop ik onze trouw dag," viel de prins haar lachend in de rede, maar zij zag hem slechts even aan. haar blik drukte geen haat of vreugde uit, maai* totale onverschillig heid „En hoe gaat het nu met Corry?" vroeg zij verder, „wint hij nog altijd courses V ..Hij is de beste, dien wij op stal hebben. De vorige week werd er bon dingen hadden 4000 dooden en gewon den, de Turken 2000. De stelling van de opstandelingen in Sjanel werd door de keizerlyke troepen tugenomen men zegt dat de krijgsverrichtingen in de richting van Saüda worden voortgezet. NGEZONDEN mededee- LINGEN. 30 cents per regel Graveel. Bezinkselen van zeker deel der urine vormen zich in de vaten en volgens hunne dikte en kristal- achtigen vorm, noemt men ze gra veel of steen. Zij vormen zich tegelijk met verschillende phosphor- zuren zouten, als gevolg eener nierziekte. Verlaten zij de nieren, zoo zijn zij klein, rond en kantig blijven zij, dan worden zij groot en veroorzaken folterende pijnen. De eenige geneeswijze bestaat in het herstellen van de geregelde werking der nieren. Heelkundige bewerking is altijd gevaarlijk en geeft slechts tijdelijke verzachting, daar zij de bestaande steenen ver wijdert. zonder de oorzaak weg te nemen. Warners Safe Cure in voorgeschreven hoeveelheid geno men, herstelt de regelmatige wer king der nieren, verwijdert aan drang, geneest de slijmachtige weefselen der nieren, doet de stee nen smelten en verhindert de vor ming van nieuwe. Slecht Warners Safe Cure heeft dit resultaat. Verkrijgbaar bijGr. I. R. v. n. GAAY Zn., Groenmarkt 27, 's-GravenhageM. CLEBAN Go., Heiligenweg 42. Amsterdam. Groote keuze in PELTËRIJEiV. Dames-, Heeren- en Kinderniutsen. Moffen, Kr-agess enz. HuhHek vodp Da ik es. Zy, onder myne lezeressen, die zich liet verplegen van zieken tot een stu die hebben gemaakt, zullen zeker de wenken, die bier volgen overbodig vinden, maar er zijn zoovelen onzer, die plotseling tot die taak geroep: n worden zonder dat, zij er eeuige ou- derviudiug van hebben. Eene groote familie leeft vroolyk en onbezorg.1 met elkaar voort, ze zyn allen vau eene ge- zoude constitutie en zoolang men zich herinnert is er van ernstige ziekte in dat geziu geen sprake geweest.Er kooit be richt uit een der academiesteden, dat de oudste zoon zich onwel gevoelt en zoo spoedig mogelijk denkt over te komen. Hij komt thuis en al spoedig blykt, dat eeu ernstige longontstekiog hem heeft aaogetast. Wat is natuurlijker dan dat de oudste docht r zich als zijne ver pleegster verdienstelijk maakt. Zij is echter nog jong en zoo pas van de kostschool gekomen, het leven js voor haar voorbij gedarteld en nu staat zij piotseiing voor zoo'n ernstige taak. De belangrijkste zorgea zulleu haar natuurlijk door den medicus wel voor gehouden worden, maar er zyn van die kleine zorgen, die haast vau zelf spreken zoo eenvoudig als ze zijn,! maar die toch niet genoeg in herin nering gebracht kunnen worden. In de eerste plaats moet de verpleeg ster zorgen zoo vroolyk en vriendelijk mogelijk te zijn. Als het de patient veroorloofd is te praten, .spreek dan altijd over lichte onderwerpen, ver mijd vooral onderwerpen, die treurige gedachten kunnen oproepen. Yergeet nooit dat er hoop is zoolaug er leven! is. Reinig de patient zeer nauwgezet, kam en borstel het haar geregeld, opdat er geen knoopen in komen. Als de patient een vrouw is doet rueu het best het haar te verdoelen en dan iedere bos afzonderlijk te vlechten. Dat is beter dan het boven op i et hoofd in ean wrong te leggen, dat is pijn lijk aan het hoofd. De nagels van derdduizend Mark voor liem geboden." En hij dacht er aan hoe Brandes hem gezegd had„zonder dat paard zou ik verloren geweest zijn." Kathchen ging vroeg naar bed en toen zij zich verwijderd had scheen de prins eerst in een opgewekte stemming te komen. Hij rekte zich uit, begon een punch bowl te bereiden en zeide „Op dit uur als het buiten donker wordt, en anderen gaan slapen, begin ik eerst recht te leven." Het verdere van den avond spraken zijl over niets anders dan over den finantieelen ties tand van den prins, hoe deze nog te verbeteren was enz. Konrad' bemerkte terstond, (hut de prins het vermogen van rijn schoonvader zeer overschatte, want hij vervloekte den man, die hem, volgens zijn zeggen, hier liet omkomen. „En of hij ook al zegt. ik kan je niet helpen ik geloof 't toch niet. Hij wil niet! hij wil niet!" Konrad bleef kahn. Toen begon hij koel en nuchter Brandes' inkomen bloot te leggen. Hij noemde rijn inkomsten tot in do kleinste bijzonderheden op. „Na de Derby was mijnheer Brandes weer een rijk man geworden, maar nu handen en voeten moeten ook zorg- vnldig onderhondeu worden. Een kleine tafel moet naast het bed staan, zóó dat de patient gemakkelijk zelf iets kan bereiken. Er zyn daarvoor langwerpig vier kante tafeltjes met een zware ijzeren poot, die een voet hebben naar den zelfden kant, waar bet grootste deel van het tafelblad isdie voet kan onder het ledikant geschoven worden zoodat het tafelblad er over heen reikt. Bedek het tafeltje met een helder wit kleedje. Laat nooit melk in de ziekenkamer staan, omdat zy zoo gemakkelijk on reinheden opslurpt. Houd het glas bedekt als gy verplicht zyt te wach ten, totdat de zieke gereed is het leeg te drinken. Zoodra kopje, glas of lepel zyn ge bruikt moeten ze verwijderd en schoon gemaakt worden. Het kussensloop moet dikwijls door een schoon vervangen en het kussen zelf vaak gekeerd en geschud worden, als dat gaat zonder de patiënt te ver moeien. Het is een heerlijke verfris- sching om by de warmte van het bed een koel plaatsje voor het hoofd te hebben. Trek het kussen vooral goed onder de schouders. De beste verfrissching van lucht in de ziekenkamer is door de ramen bovenaan te openen, en mochten de ramen te dicht by het bed zyn, plaats dan een scherm tusschen de ramen en het bed. Het systeem van ramen die bovenaan geopend kunnen worden is echter in ons land nog niet sterk doorgedrongen. Wjj behelpen ons dan dikwy'ls door' de ramen in een aangrenzeud vertrek te openen en de coumiumcatiedeur tusschen de beide vertrekken open te laten staan. Als ge de vloer van uwe slaapkamer eenvoudig met zeil belegu hebt, moet ge baar iederen dag met frisch water opdweilen, dat geeft het groote voor deel, dat er dau geeu stof opvliegt en de stof der meubelen moet dage lijks met een voehtigen doek afge- j nomen worden. Ofschoon wy nog altyd tot de zwakkere sexe gerekend worden, moe ten we toch een breeden rug hebben om alle eigenaardigheden te dragen die ons collectief door de andere sexe toebedeeld worden. Onder die eigen aardigheden behoort ook de angst om onzen leeftijdbekend te maken, zoodra iiy de drie kruisjes gepasseerd is.' Veel grappen zijn daarover al ver kocht en daardoor is liet thema zeer afgezaagd, maar toch las i.x er deze dagen weer een, die my deed lachen al was het dan ook ten laste myner eigen sexe. Er zyn altyd menschen die haar eigen bezittingen zoo hoog stellen dat zij nooit kunnen velen, dat een ander iets mooiers zou hebben. E me dame van middelbaren leeftijd die haar best deed er veel jonger uit to zien, bewonderde op een party de planten, die de zaal versierden in ge zelschap van een botanicus en eenige andere gasten. Zij vertelde, dat hare p'aoten even mooi waren, als de bier zoo bewonderde. Toen zy voor een reusachtige cactus sti hielden vertelde ze, er zelve eer. te hebben die nog grooter was, zij had hem zelve geplant en opge kweekt. zelve hem opgekweekt, merkte de professor droogweg op. Dat is merkwaardig. Een cactus van deze grootte is drie en zestig jaar oud en als ik dan bedenk, dat de uwe nog grooter is De pochende gast liet plotseling haar zakdoek vallen, dat was een goede gelegenheid om zich te bukken en meteen in de achterhoede te blij ven. RECEPTEN. Omelet. Neemt vier eieren, klopt het wit zeer stjjf en de dooiers afzonderlijk, roert het dan door elkaar met een beetje zout en bakt het in do koeke- pan met wat boter. Zij wordt opge diend met suiker bestrooid. Spiegeleieren mei ham. Bakt eenige plakken gesneden ham een paar minuten in de koekepan, legt er dan eenige rauwe eieren op eu laat het te zamen bakken, tot bet eiwit gestold is. Strooi er de gebraden bo ter en wat peper over. berit hij niets meer. D. vr. z. hij heeft zijn paarden, die hem onderhouden." Achterover in rijn stoel geleund, met half gesloten oogen zat de prins toe te luisteren toen Konrad zweeg vroeg hij: „Is dat letterlijk waar?" „Ja." „Dan," hij: liep eenigo malen heit vertrek op en neer, „ja, wat dan?" Een half uur lang stond hij aan liet venster dat hij opgeschoven had ein delijk sloot hij het weer en ging ritten. Heel bedaard dronk hij een paar teu gen uit rijn glas en zedde toen; „Ik heb Brandes misschien dikwijls onrecht aangedaan, hij was vroeger zoo'n goede kerel. Maar wat zal ik nu be ginnen, zeg het zelf eens. Nu kan ik hier nooit, nooit weer vandaan. Nu zit ik gevangen,, weet gij wel, wat dat wil zeggen?" „Mijn ellende heeft iets belachelijks. Met mijn vrouw kan ik aan 't hof te Petersburg of ergens anders niet ver schijnen, maar daarover behoef ik mij nu niet meer te ergeren, omdat ik hier toch niet vandaan kan. Nu heb ik twee blokken aan 't been. die mij des te steviger aan deze plaats binden Twee dagen later keerde Konrad Vemlg Stadsnieuws Theosofie. Ingezonden. Donderdagavond hield de Haarlem- sche loge van de Nederlaudsche af- deeling der Theosofische Yereeniging haar raaandelyksche vergadering in het Brongebouw. Als spreker trad op de heer W. B. Fricke, algemeen se cretaris der Ned. Afd. T. Y., uit Amsterdam, met eene voordracht over „Bewijzen voor het bestaan der ziel." Spreker ving aan met te wyzen op de overal gevoelde, te allen tijde be grepen waarheid die in de woorden vau een Romein zyn uitgedrukt„Ik zal niet geheel sterven". De weten schap van 25 jaar geleden was erkend materialistisch en noemde het bewust zijn en denkvermogen een hersenpro- dukt, maar tegenwoordig begint zy hare inzichten te wijzigen. Parysche geneesheeren, hoewel zichzelf mate rialist noemende, hebben tal van proef nemingen verricht op het gebied van hypnotisme, mesmerisme, enz. Door fijne en vernuftige instrumenten heb ben zy delichaaras-en hersenfunctiën in wakenden en hypDOtischen toestand nagegaan. Uit die proefnemingen is gebleken dat teiwyl de hersenen en spieren zich in een byua oubewoeg- lyken toestand bevinden, de perceptie grooter, het vernuft scherper, hot verstand 'rijper, het geheugen sterker kan zyn dan in wakenden toestand. Evenzoo kunnen in dien toestand de zinnen byua willekeurig worden be drogen. Audere onderzoekers, ver bonden aan gestichten voor krank zinnigen, hebben bevonden dat vaak een krankzinnige iu hypnotischen toestand helder Van geest en verstand kan zyn. Hieruit blykt dat, hoewel gedachten door de hersenen kunnen worden uitgedrukt, deze ook werk zaam kunnen zyn buiten die herseneu en dat juist de hersenen een beperking van het denken voortbren gen, maar het bewustzyn boven en achter de horsen-gedachte ligt. De onderzoekingen van het droombewust- zyu hebben aangetoond, dat in dien toestand bet bewustzyn sneller werken kan dan in den wakenden staat gebeurtenissen van jaren kunnen in' den droom in enkele seconden worden doorleefd. Dit is omdat het bewustzyn dan in fijnere stof werkzaam is, die sneller kan vibreeren dan de stoffe lijke hersenstof. Dan blijkt uit de spiritistische onderzoekingen, by v. die van prof. Crookes, dat het bewustzijn werkzaam kan zyn buiten het lichaam. Op een van zyne proefnemingen zag prof. Crookes by het licht van eeu lamp het lichaam van ean medium op een sofa liggen, gekleed in het zwart, en vóór hem eene etherische verschijning, zich ontwikkelende uit de rij vau het medium, gehuld in bet wit, terwijl bij ze beide tegelijk aan raakte en de verschijning verstande lijke gesprekken met hein voerde. Ook dit bewijst de mogelijkheid van liet bestaan van bewustzyn buiten het lichaam; Maar nu gaat de Theo sofie nog verder en zegt: achter dat denkvermogen schuilt de eigenlijke bestierende kracht, het ware ik, de menseh in ons, de ziel. die in staat is door oefening dat denkvermogen aan zich te onderwerpen eu iu iiaar macht te krijgen, zoodat het lichaam niet de slaaf is der ziuueu, maar lichaam èa zinnen èn denkvermogen de dienaars der ziel. Daarom moet mea een rein lichaam en reine ge dachten bezitten en ds gedachten nauwkeurig onder controle behouden. Deze oefening wordt bevorderd door gestadige overpeinzing en concentra tie. Zoo ban men het bewustzijn los maken vau het lichaam eu het zoo onder bedwang krijgen, dat het 't lichaam naar willekeur verlaat om werkzaam te zyn op Ipogere gebieden. Dit is een bewering van alle mystie ken, geleeraard in alle heilige schril ten der wereld. De Theosofie getuigt thans aangaande de waarheid van deze leeringen en duidt bet pad aan waar langs deze innerlijke ontwikkeling kan worden bereikt en waarlangs zekerheid kan worden verkregen aan gaande het bestaan en de krachten der ziel. De iezing word door een 45 tal; toehoorders met onverdeelde aandacht gevolgd. In het afgeloopen jaar zyn iu de asphyxiatie-inrichting vau de Yer eeniging tegen bet mishandelen van dieren op de Phoenix, 631 dieren afgemaakt en wel 502 honden en 132 katten. naar Berlijn terug. Op den middag, dus toen de prins sliep, vertrok liij. Het rijtuig reed langzaam de poort uit en Kathchen vergezelde Konrad een eind weegs te voet. „Ik kan niet ver met je meegaan," zeide zij, „maar een eind wil ik jo toch wegbrengen. Wie weet of wij elkaar wel ooit weerzien." De weg was modderig; zes maanden lang had het gevroren en nu begonnen de wegen van bovenaf aan te ontdooien. Maar de heldere voorjaarszon schitter de in de plassen, kleine gele bloempjes staken hun. kopjes uit liet gras omhoog en alles om hen heen, de hemel zoowel als de aard'ei, was zonnig eoi vroolijk. Konrad had Kathchen ten stelligste moeten beloven geen woord van lxaar ziekte te zullen vertellen. „Waarom zoudt gij het doen?" zeide zij. „Hij voelt zich toch al zoo eenzaam en ongelukkig en deze tijding zou hem al rijn vreugde benemen. Hij moet gelooven, dat ik gelukkig ben, ja, dat moet hij denken. Mijn brieven aan u beiden maken nog mijn eenigste geluk uit. Dan sclirijf ik vroo lijk en opgewekt en werkelijk, geloof mij, onder 't schrijven ga ik mij vroo lijk en gelukkig voelen. Dan stel ik mij voor hoe papa den brief leest en Uit dit getal blykt wel, aan welk een behoefte de inrichting voldoet. [Zy heeft tevens dit gevolg gehad, i dat thans niet meer wordt geboord van wreedaardig afmaken van dieren, soms door kinderen eu daarbjj, dat de openbare wateren vrijwel vry blijven van dierenlijken. Volksbond. Donderdagavond was het weder één van de gezellige feestavonden van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksboud. Het was dan ook geen wonder, dat de zaal stampvol was. Nadat de heer A. van der Voort Azu. had mede gedeeld. dat de so'onummers niet dooi mej. Tilly de Vries, zooals abusief in hst programma stond vermeld, maai door mej. Anna de Vries, zouden ge zongen worden, Verd met het variee reed programma een aanvang gemaakt Al spoedig waren wy in de gelegen' heid te hooren, welk een hoogte het Doopsgezind Zangkoor, gedurende zyc byna 5-jarig bestaan, onder leiding van den heer J. de Nobel bereik; heeft. Zeer mooi werden de beide lie deren „Houd Moed" en „Nedorlant en de Zee" gezongen. Hierna kwam mej. Aana de Vries met haar zachte heldere stem de aau wezigen eenige genotvollo oogeoblik ken verschaffen. Een drietal liederei getiteld ,,'t Looze Molenarinnetje,' „Het Schipperinneke" en „Vergeet mij-nietjes" werden door haar zeei fraai gezongen. Een daverend en wel verdiend applaus viel haar dan oot ten deel, waarna zij zoo welwillend wa: nog een bis-nuinmertje ten beste ti geven. Een aardige afwisseling tusschei de verschillende zangnummers, wa een voordracht door de onderofficiers vereeniging „Mars". De titel hiervai zijn wy niet te weten gekomen, doel genoeg zy het dat met deze voordraeh veel succes werd ingeoogst en de aan wezigen door luid gelach eu applau hunne instemming daarmede betuigden Voor de pauze werd dooi het doops gezind zangkoor nog een drietal fraaii nummers waaronder het „Wilhelmus' zeer verdienstelijk ren gehoorei ge bracht. By het aanheffen van het Wil helmus waren alle aanwezigen va hun zitplaatsen opgerezen. Ook dez nummers, die alle van uitstekend studie getuigden, werden luide toege juicht. Wy kunnen dan ook niet Da laten den heer de Nobel met zyn be liaald succes geluk te wenschen. Na de pauze werd eene komisch operette „De Liedertafel in China opgevoerd. Wij wiilen hieromtrent nie in bijzonderheden treden, maar alleei volstaan met do modedeeling dat dez „lyrisch-roman (isch-tragisch-komisch opera" ia alle dealen goed geslaas? is en dat do aanwezigen zich daarb uitstekend vermaakt hebben. Eeni) was de C'iiueesche dans, maar daar voor moet men ook bjj de zonen va Mars zyn. Aan de dames die de rolle van Foedsji en Foedsja vervulden werd een bouquet overhandigd. Te ruim elf uur was deze feestelijk byeenkomtt geëindigd en ging iede zeer voldaan huiswaarts. Het bestuur der afdeeling Haarlet mag dan ook met voldoening op zy eersten feestavond in dit seizoen U rugzien. Onlangs deelden wy mede, dataa het nieuwe gebouw Silo geplaati naast Bethesda en Sarepta ee» nieuw vleugel zou worden toegevoegd. De bouw van dien vleugel is onder hands gegund aan den heer H. t Gejjï J.Czn. alhier. Schouwburg. Ghetto. Een troepje jeugdige acteurs, de lande doortrekkende, overal zyo vrienden tellendeen warme belangste ling on derviudende, energiek en toe nietovermoedigin zyu optreden,syinpi thiek in al zyne handelingen, ee lichtpunt in de duisternis, dat is d NederlTooneol vereen igi ng. Wanneer men zoo af en toe va het ernstig streven van deze zi trouw om hun leider geschaaïj tooneelspelers verneemt en zooa nu getuige mag wezen van di iets aandurven eu het er zoo woi derwel goed afbrengen, dan denl men onwillekeurig terug aan den tjj dat Antoine met zyn „Theatre libri en daarna Lugué Poé met zyn „Théat de Foeuvre" hier te lande kwaini en ons in kennis brachten met werki zegtZij is en blijft toch mijn vroolij Kathe. En dat vind ik zoo lieerlij Hoï!fc dat nu Veranderen Moet weten, dat ik ziek ben? Zeg zelf, waa toe zou het dienen Hem zou het ge goed doen en mij... Ach, dan zou üc eerst ter dege hes fen, dat ik ziek ben." Hand in hand liepen zij een tijd lal zwijgend' naast elkander voort. „Het valt mij zeer moeielijk," zei zij eindelijk, „maar toch moet ik nog een groot verzoek döen." „Welnu Zij scheen niet tex-stond de gesclxil woorden te kunnen vinden. „Zoo... dikwijls stel ik mij voor dat ik eens op reds zoxx moeten gaan ik bedoel om xi beiden ta bezoeken. Hi1 onverwachts, begrijpt ge. En dan zie je.dan zoxx ik geen geld hebbel „Gedd?" „Ja, geld. Ik heb niets. En ook z ik wel eens iets willen koopeix zone het hem te vragen hij zou hot x natuxirlijk geven maar, gij wilt een sommetje voor mij achterlati niet waar?" (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2