NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. IBo Jaargang laandag 30 Januari 1899. ■o 4782 a HAARLEMS DARBLAD Jl^lOI;TI:Tlïi3VLSi^"'X'SJPÏiIC(~S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franeo door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandena 0.30 de omstreken en franco per post 0.37' 2 AX)VEE;TIÏN"TrÊLISr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naai- plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courautiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity E(rongere G. L. BA UllE A Co. JOHN JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montnmrtre. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertentiön en Reclames betreffende Handel, Nyverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Ad verten tie-B ares u A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITB1N het Arrondissement Haarlem is de prfis der Advertentiön van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regöl 0,30. AgenteD voor dit blad in don omtrok z\jr.Bloemendaal,Santpoort en Schoten1\ v. d. RAADT, Zandpoort; Heemstede, ,1. LEUVEN,by de tol; Spaarndu m, C. HARTEN LORP ZandvoortG. ZWEMMER VelsenW. J. RUI J TERBeverwijkJ. BOORNS; Bülegom, AEIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiön aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsciie Handsisvereeniging Goedgelc. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. Da Haarleinsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elko winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenlioltz en H. Ph. de Kanter, Spaame 94, welke gratis advies in handelstaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling dei- advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijndehee- ren Laane <fc van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In December zijn 31 vorderingen tot een bedrag van 1114,79i betaald, 7 vorderingen worden afbetaald, 8 vorde ringen zijn uitgesteld, j Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad iu te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- voegd- Het Bureau der vereeniging is geves- gd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens |9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., 1 overige dagen van 34 nm. Zij die zich voor lo. Februari a.s. laten inschrijven als lid, hebben tot lo. Mei (den aanvang van het nieuwe boek aar) aanspraak op alle rechten der eden. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Mon vestigt er onze aandacht op, dat 'net wenscbelyk zou zyn, nu de Nadorstlaan geen verbinding vormt tusschen de "Brouwersvaart en de Nadorststraat alhier, om vóór het Oost Indisch vaartje by de fabriek tan voorheen de heeren Gebr. Figée «ene afzetting te doen plaatsen zoo ils indertijd is gedaan in de Jansstraat Toor het wed. ter voorkoming van eYentuëele ongelukken. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin-Moeder begaf lich Vrijdag voormiddag met het in den gewonen staatsspoortrein van 10 lor 6 min. ingelegde koninklijke sa- ionrijtuig via Ede naar hot landgoed Oranje Nassau's Oord. Da hofdames barones Van Ittersum tQ jonkvrouw Van de Poll, alsmede jhr. De Ranitz, particulier secretaris to intendant van het Huis van H. M., naakten het gevolg uit. De burgemeester der residentie, ba- on Van Harinxma, deed H. M. in iet slation tot aan den trein uitge- side. H. M. de Koningin-Moeder kwam ip den bepaalden tijd aan het station Sde aan en werd aldaar opgewacht oor den burgemeester van Ede en len kantonrechter van Wageningen. rerder ging H. M. in een open lan guor over Bennekom, waar het mu ziekgezelschap het „Wilhelmus" deed hooreit. Overal waren vlaggen. Nabij den Keyenberg brak een achterwiel van het rijtuig. Dadelijk werd uitge stapt en de reis vervolgd met een rij tuig uit Oosterbcek, waarin de burge meester van Renkum zat. H. M. kwam even vóór één uur op Oranje-Nassau- Oord. Aldaar werd H. M. opgewacht door den rentmeesier Vau Everdingen en de commissie voor het sanatorium. Inmiddels was een ander rijtuig ont boden uit Wageningen. Daarna werd de omgeving van het landgoed bezichtigd. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan mr. P. C. Andreae, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonreehier- plaatsvervanger in het kanton Zuid- horn, en benoemd tot id. in het kan ton Zuidhoru mr. J. Bolt, burge meester vau Grootegast. Benoemd met ingang van 15 Febr. 1899 tot burgemeester var. de ge meente Neuzen J. A. P. Geiil, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemeester van de gemeente Yersekemet ingang vau 1 Maart 1899, tot directeur van bet telegraaf kantoor te Eindhoven C. C. Beumcr Hardenberg, thans commies der tele- graphie van de eerste klasse. De ritmeester C. H. v. d. Mersuh, van het 1ste reg. huzaren met ingang- van 1 Maart 1899 op pensioen gesteld en het bedrasr van het pensioen be paald op fliOO 'sjaars. Atidieniiën. De gewone audientiön van de minis ters van oorlog en waterstaat, handel en nijverheid, zullen de volgende week niet plaats hebben. De minister van Marine. Nader kan worden gemeld dat de toestand van den minister, de omstan digheden in aanmerking genomen, be vredigend is. Naar alle waarschijnlijkheid zal de minister van oorlog, luitenant-generaal Eland, worden belast met de tijdelijke waarneming van het beheer van het departement van marine gedurende de ongesteldheid van den minister jhr. Roëil. Audiëntie. De Eerste Kamer der Staten-Gece- raal heeft aangevraagd door H. M. de Koningin in audiëntie te worden ontvangen. Deze zal plaats hebben op aan staanden Dinsdag 31 Januari, des na middags te 5 uren. Binnenkort zal, naar men verneemt, de oud-minister mr. S. van Houten, een staatkundig geschrift bet licht doen zien. Vivisectie. In October jl. heeft de Nederland- sche Bond tot bestrijding der Vivi sectie een beroep gedaan op de medici in Nederland in zake de vivisectie. Daarbij was een invullingsbiljet ge voegd, waarop de bond de opinio der medici omtrent het vivisectievraagstuk en daardoor zijne volledige en gedeel telijke medestanders onder de medici zou leeren kennen. 357 medici waaronder enkele tandartsen hebben duidelijk geant woord. Nog enkeie antwoorden zijn ingekomen, die minder duidelijk zijn; een vier- of vijftal dezer zouden ver moedelijk onder de voorstanders van vivisectie te rangschikken zijn. Van de 357 antwoorden waren 248 vóór vivisectiewaaronder echter 63 voorstanders van beperkende wettelijke bepalingen. 109 der ontvangen ant woorden waren van tegenstanders van vivisectie, waarvan 42 volstrekte te- Een belangrijk legaat. Indertijd vermaakte de lieer J. Borski aan de gemeente Amsterdam een kapitaal van vijfhonderdduizend gulden, met de bepaling, dat dit bedrag zou worden aangewend tot uitbreiding der Gasthuizen, en dat daarvoor een bedrag van honderd duizend galden speciaal zon dienen voor de inrichting van een afzonder lijke afdeeling voor ooglijders. Boven dien bepaalde bet testament, dat. zijn ecbtgouoüte tot haar dood van dit kapitaal het vruchtgebruik zou ge noten. Zooals bekend, is nu onlangs me vrouw de .ved. J. Borski-Sillein overleden, zoodal het genoemde kapi taal thans aan de Gemeente is gekomen. Zoodra de juiste bepalingen van dit testament, bekend zyn, zal dus aan onze Gasthuizen een b -lang rijke uitbreiding kunnen worden gegeven. {Ebld) Plaats van handelingTurftoren- st-aat te Groningen. Eén arme, jonge vrouw met een kind op haar schoot zit ingedoken op een stoep. Een voor bijganger blijft staan, eu komt op zijn vraag te weten, dat zij met haar kind geen onderdak heeft. De gemeente, zoo vertelt zij, weigerde haar een slaapkamer!je te geven, omdat zij 75 cent per week onderstand krygt. Langzamerhand groeit het aantal nieuwsgierigen aan. Er is 30 cent Doodig voor logies. „Een kollekte!'' roept er een, en reeds worden er gif ten in de naud der vrouw gelegd. Vijf, tjen, vyf-en-twin tig, vijftig cent, eeu gulden is m een oogwenk by elkaar. Nog steeds groeien de giften aan, tot er eensklaps iemand roept: „Daar heeft zo deze ou do vorige week ook gezeten en hetzelfde praatje ook ver- told D8 vrouw staat op, gaat me» het kind baars weegs om.... misschien op een ander gedeelte der stad haar truc opnieuw te beproeven. N. G. Cl. BuSiriek ooo!" dames. ..Zeg jij mij eens wat je toch uitvoert met al die oude kranten, die iederen dag weer als een stapeltje mijn huiska mer verlaten om op den zolder tot een berg vereenigd te worden. Zij liggen daar, totdat zij in het voorjaar bij de algemeene opruimingsmanie nog heel wat onnut tijd kosten en trappengeloop ver schaffen om eindelijk aan vernietiging te worden prijsgegeven." Zoo sprak het jonge huisvrouwtje, mevrouw A. tot hare aan ondervinding rijkere vriendin. Wel, wel, zei hare bezoekster lachend, ik kan wel merken, dat jouw leven voor bijgaat als een slede over een gladde ijs vlakte. Jij beschouwt alle dingen, die een maal het nut verschaft hebben, waar voor zij er zijn verder als lastige artike len, die zoo spoedig mogelijk hun weg naar de vuilnisbelt moeten vinden. Ik heb echter door dure ondervinding ge leerd om alles zooveel mogelijk nog eens te gebruiken en daaronder behooren ook de couranten. In de eerste plaats gebruik ik oude couranten doortrokken van koud water om vensterglazen schoon te maken. Zij worden daar mooi helder van. Vervolgens wrijf ik er de spiegels mee op nadat ik ze eerst in elkaar ge kreukt en zacht gemaakt heb als fijn leder. Op diezelfde manier laat ik mijn keu kenmeisje het bovenblad en de randen van het fornuis met gekreukte nieuws bladen schoonhouden iederen dag. als het fornuis niet meer gebruikt wordt. Iederen morgen maken wij onze haar borstels met oude couranten schoon. Dat neemt het stof weg en heeft tengevolge, dat zij langer dienst doen. Verdei- gebruik ik veel oude couran ten om de kinderen te amuseeren. Wat al schatten kunnen zij daaruit maken, schuiten, vischnetten, poppetjes, zout vaatjes, soldatensteken, portefeuilles, taschjes enz. Zijn de kleintjes nog niet zoover gevorderd in de knip- en bouw kunst, dan kan de oude courant een goed middel zijn om hun de handigheid met de schaar te leeren. Zij knippen dan eerst schots en scheef door het papier heen, terwijl zij een poosje later probeeren letters uit te knip pen of enkele plaatjes bij advertenties. Mijn prullenmand is iederen dag vol van oude stukken courant, die voor mijn kleintjes een bron van genot zijn ge weest evengoed als zij dat een paar da gen te voren voor hunne ouders waren. Verder worden oude nieuwsbladen gebruikt als plaatsvervangers voor mat ten onder een kleed. Nu heb ik nog maar eenige dingen genoemd, waarvoor oude couranten ge bruikt zouden kunnen worden, maar ik vertrouw dat jij bij eenig nadenken nog vele voorbeelden er bij zou kunnen opnoemen. Ja, het is voor een jong huisvrouwtje met een goed gevulde beurs dikwijls moeielijk om zich in al die kleine be zuinigingsmiddelen in te denken maar een huisvrouw met wat bekrompener kas leert dat uit ondervinding wel. Zoo gooi ik bv. ook nooit de korstjes van oud brood weg. Eenige zijn er ie deren dag voor de vogels omdat dat een liefhebberij is van de kinderen, maar liet overige brood gaat in den oven, tot- dat het zoo hard is, dat ik liet als be schuit over of door het eten kan ge bruiken. Restjes vleesch, die dikwijls iets sma keloos beginnen te krijgen, als zij eenige dagen oud zijn, worden vermengd met kruiden, jus en meel in schelpen of cro- quetten gebruikt of anders ook wel als haché of met kerryrijst gegeten. Stofdoeken koop ik nooit, ofschoon ik toch bijzonder houd van nette heldere doeken Ik neem daarvoor eenvoudig oude handdoeken, tafellakens of servetten, die ik op de vereischte grootte scheur en dan netjes zoom. Oude lakens kunnen weer dienst doen als stof lakens of kapkleeden, Oude gordijnen vertoonen meestal hun slijtage meer onderaan dan boven. Zij kunnen dikwijls nog weer een poosje mee voor een kleiner soort ramen. Oud kinderspeelgoed kan weer opge knapt worden, door van het slechtste wat af te nemen en dan het beste daar mee te vernieuwen. Je oudste jongen vertoont later misschien zelf lust in knutselen. Laat hem dan probeeren dat werkje op te knappen, dan heeft bij meteen een aardige bezigheid. Maai- kom, het is mijn tijd, mijn huishoudelijke plichten wachten mij en ik heb hier al een heele poos zitten bab belen. Nu ik denk toch, dat je gebabbel niet onnut is geweest en dat het ten minste geen kwaad zal stichten zooals het ge klets over kennissen en buren waarvan men ons vrouwen zoo vaak en tot mijn spijt niet ten onrechte beticht. RECEPTEN Room en Jam sandwiches. Vermeng een halve kan dikke room met dën inhoud van een potje aardbeien of abrikozenjam. Snijd heel dunne sneedjes brood, neem er de korsjes af en bestrijk ze met boter en het meng sel van room en jam, leg twee sneedjes tegen elkaar en rangschik ze netjes. Zij kunnen heel goed bij afternoon tea ge bruikt worden. Beschuit met bessensap. Bessensap wordt op de gewone wijze met sago en suiker tot een vla gemaakt, schik nu 12 beschuiten netjes in een groote schaal, giet daar bessensap over heen en laat het koud worden. Gemengd üieuws. De zaak-Dreyfus. De Gaulois heeft beweerd dat gene raal Gailifet aan een diner zou heb ben gezegd„Wy zyn gerust. Pic- quart zal niet door een krijgsraad gevonnist worden. Mevr. X. zal ver klaren dat zy de schrijfster is van het petit bleu en dan zal men ben beiden voor het Hof van Assises ver wijzen." De Gaulois beweerde getui gen te hebben die zoo noodig deze beweriug konden staven. Generaal Gailifet heeft daarop ge antwoord met een schrijven waariu hy den man die der Gaulois deze woorden heeft overgebracht, een leu genaar noemt. Hierop verklaart de Gaulois dat zij baar medodeeling handhaaft en dat verschillende getui gen bereid zyn om te spreken en zul len spreken, „zoodra de Kamer van Strafzaken zal vervangen zijn door de jurisdictie die meer geschikt is om het begonnen onderzoek voort te zet ten." Deze ontwijking van het aan geboden bewy's voldoet generaal Gai lifet niet. De generaal zal liet blad een proces aandoen, waarbij mr. Wal- deck-Rousseau voor hem als civiele partij zal optreden. De minister van justitie heeft Vrij dag bet dossier over de enquête van Mazeau ontvaDgenby zal aan de commissie uit de Kamer verzoeken, er eerst Zaterdag over gen oord te worden. Donderdag heeft de strafkamer van het Hof vaö Cassatie opnieuw het geheime dossier onderzocht, dat kapi tein Cnignet tegen den middig naar het paleis van justitie had overge bracht. De procureur-generaal Manaa en mr. Monard woonden de zitting by. Het proces Henry-Reinach. Het proces Henry-Reinach te Parys, begon Vrydag onder de grootste kalmte; de politie had uitgebreide maatregelen geuomen en het pubhek scheen onverschillig. In de zittingzaal van het Hof van Assises bevonden zich behalve de tal rijke getuigen, die door de beide par tijen zyn gedagvaard by'na alleen jour nalisten. Toch was de zaal overvol. De t zitting werd te kwart over twaalf geopend. De beer Labori, de advocaat van Joseph Reinach, vraagt uitstel van de zaak wegens connexiteit der zaak met de enquête voor liet Hof van Cassatie voor de revisie, tot na het einde dier enquête. In zyn pleidooi doet hy uit komen, dat Reinach ten volle de ver antwoordelijkheid voor zyn daden aan vaardt, maar dat hy beslist weigert onder de tegenwoordige omstandig heden het proces te voeren. Desnoods zal hy zich verschuilen in het struik gewas der procedure. Het Hof van Assisen heeft daarna besloten de behandeling van het proces te verdagen tot na de beslissing van het Hof van Cassatie over het hooger be*oep der gedaagden. Er* viel geen enkel incident voor. Na de laatste beschikking van het assiezenhof klonk één kreet: Leve het leger. De rest van het publiek bleef kalm. In de gangen van het Paleis hadden echter eenige opstootjes plaats en werd met wandelstokken geslagen; een politie-commissaris kreeg liet daar benauwd en vier betoogers werden gearresteerd. Op de place du Chatelet werd Weg met de joden geroepen. Ook hier trad de politie op, maar het gebeurde schijnt van weinig belang geweest te zyn. De diefstal in Parr's bank te Londen. Een deel der gestolen bankbiljetten is teruggekregen. Donderdag hield de Parr's Bank haar jaarlykscbe alg. vergadering, en toen deze afgeloopen was, deelde de voorzitter mede, dat hy juist in het bezit was gesteld van 40000 pond der gestolen biljetten, welke hem per post waren toegezon den. Het zyn de biljetten van duizend pond en enkele van vijfhonderd. Hieruit blijkt dus, dat de biljetten wel degelijk gestolen zyn. Men is daardoor echter nog niet dichter ge komen bij de oplossing van de vraag, hoe die diefstal gepleegd is kunnen worden Omtrent de terugzending van de 40 duizend pond sterling, wordt nog medegedeeld, dat Donderdagmiddag te 1 uur, een der onderdirecteuren by de post een gewoon pakket ont ving, in bruin papier gewikkeld. Toen de directeur het opende vond hy 36 banknoten van 1000 en acht van 500 pond en do nummers vergelijkende bemerkte by dadelijk dat ze gelyk waren aan die van de ontvreemde. In een 'orief, welks inhoud grooten- deels ter wille van de nasporing ge heim gehouden wordt, werd de Bank verzocht in de Daily Telegraph de volgende advertentie te zetten40000 pond in groote banknoten in dank ontvangen. Parr's Bank." De dieven hebben waarschijnlijk geen raad met hot groote bankpapier geweten, dat nu er allerwegen de aandacht op gevestigd was, moeilijk was in te wisselen. Een van de vermiste banknoten van geringer waarde is te Brixton in ban den van de detectives gekomen, die nu een scherp onderzoek naar den oorsprong instellen. Een zonderling. De Canadeesche bladen hebben h6t druk over een zonderling, die zich noemt Felix I, koning van Canada. De koning is een arme drommel, die van de algemeene liefdadigheid leeft met een scepter in de hand en een kroon op 't hoofd wandelt hij door de straten van Montreal. Zyn scepter is een oude tamboermajoor-stok, zijn kroon is van papier. Zoodra hy zich vertoont, roepen de jongens luide: „Leve de Koning!" en Zijne Majesteit groet dan uiterst welwillend. Toen onlaDgs een liefdadigheids optocht te Montreal werd gehouden, nam ook koning Felix deel aan den stoet, gezeten ic een rijtuig, dat door zes witte paarden werd getrokken. Hollanders in Amerika. De veertiende verjaardag van do Holland Society is te New-York iu liet begin dezer maaud met een schit terend gastmaal gevierd. Meer dau 400 tafelgenooteu zaten aan. De voor zitter der vereeniging majoor Van Wijck was verhinderd bet diner bij te wonen, doch zijn broeder, de ex- candidaat voor het gouverneurschap van New-York, Augustus van Wijck, was tegenwoordig. De heer Tunis G. Bergen in the chairterwijl met hem aan de eeretafel zatendr. Van der Veer, dr. Roosa, rechter O'Brien, rev. dr. Van Dyke, de consul-generaai Planten. R; 15. Roosevelt, Henry E. Howland, rechter Beekman en gene raal Viele. Aan toosten geen gebrek. De heer Bergen, blijkbaar een voorstander vau de Amerikaansche kolouisatie-politiek, wist een handig verband te vinden tusschen de Nederlaudsche koloniale politiek en de Amerikaansche. „34 miilioeo onderdanen, over verschillende deelen van den aardbodem verdeeld," zeide hy. „worden door de jongo Ko ningin der Nederlanden geregeerd. Dat is één Hollander voor tien lieden van een ander ras. Zy geven ons eeu les in het koloniseereu...." De heer Roosovelt hield een minder politiek-gekleurde redevoering over Amerika's meening omtreut Holland" waarin hy ons dit compliment toe zwaaide „Hoe meer men de Hollan ders kent, des te meer achting krijgt men. Het spreekwoord zegt, dat een volk niet beschouwd moet worden j naar zijn aantal maar naar zyn deug den Hierin bestaat het contrast tus schen de Cbineezen eu de Hollanders. En wqj wenschen ons zeiven geluk, dat wy van de laatsten afstammen en niet van de eersten." Uit den Congostaat. Den 7en Januari, kwam uit Brussel! hot bericht, dat don Congoleesclien troe pen den 4en November 1898 een. ge voelige nederlaag was toegebracht door de oproerige Batetela's. De opstandelin gen hadden eerst de Congoleesche troe pen verslagen en daarna Kabambare ingenomen, waarbij, naar Reuter seinde, de strijdmacht van den Congostaat een verlies had van 2 officieren, 1 onderoffi cier en 200 kleurlingen. Later bracht de „Petit Bleu" enkele nadere bijzonderheden, doch een juisï verhaal van dezen „debacle" heeft eerat twee dagen geleden de mail van eten Congo aangebracht. Dc Congotroepen werden door de Bate tela's verslagen te Sulunga. Zij waren 150 man sterk en stonden onder bevel van luitenant Stevens, die bevel hadl ontvangen, niet tegen den vijand op te trekken, zoolang hij geen versterkingen had gekregen. In den morgen van den 4 en Novem ber werd echter het kamp plotseling door den vijand overvallen; woedend was liet gevecht hetwelk nu ontstond doch de Batetela's hadden de overmacht en hakten het grootste deel der Congo troepen in de pan. Niet dan met groote moeite slaagde luitenant Stevens er in, een aantal manschappen om zich te vereen igen, en met het overschot zijner macht, slechts 52 man, terug te trekken op Kabambare, op 5 graden Zuider breedte en 28 graden Westerlengte. Hijj moest 100 geweren en 10,000 patronen in. de handen der opstandelingen ach terlaten. Den d!ag na. het gevecht ontmoette hij de hem beloofde versterking. 150. man, onder bevel van den luitenant Alban Lemaire,, die met hem naar Ka bambare trok, en later de detachemen ten van commandant Long en luitenant Adlerstrahle, die reeds van de neder laag bij Sungula gehoord hadden en ter hulp ijlden. Gezamenlijk keerde men naar Kabambare terug, waar zich nu S00 welgewapende soldaten bevonden, onder bevel van commandant Long- Deze wilde offensief optreden, toen den 14en November de plaats reeds werd aangevallen door den vijand Het was 7 iu*e 's morgens; dè blanken war ren aan tafel. De soldaten waren bezig de pakken te maken, terwijl de geweren aan rotten stonden. Plotseling verscheen de vijand ed stormde zoo geweldig tegen Kabambare in, dat de verraste soldaten in wanorde

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1