heen als adjudaot onderofficier der om 3 te Kaléh aankwam, vrij wel veld-artillerie en na gedurende ruim uitgehongerd, want de vivres had men 18 jaren verbonden te zyn geweest i moeten wegwerpen, en dus in bjjna als fourier aan het Kouinklyk stal- 2 dagen geen eten gehad. Maar het departement, moest de heer A. B. j doel, de verrassing, ging vóór en daar- Metzel tengevolge van eeue kwaal,om vrienden, hoed af voor die kerel die hem in 't gaan bemoeilijkte zjjnitjes! Het was een tocht door oer- dienst verlaten. i terreindes nachts had een badak Nadat Donderdag de eerste stal-1 zich op de colonne geworpen en een neester van H. M., Bn. Bentinck in te- paar fuseliers omver geloopen, geluk- genwoordigheid en uitnaam van het ge- neele personeel van het staldeparte ment zijn leedwezen had uitgesproken over het feit, dat genoemde verdien stelijke beambte om dezen reden het departement moet verlateu en hem dank had betuigd voor de vele goede diensten door hem bewezen, verscheen, H. M. de Koningin persoonlijk aan kig zonder iemand te kwetsen; ook de" andere colonnes kwamen in ge zichtscontact met olifanten, een zon derlinge ontmoeting! „De compagDie van het 11e kwam des nachts van den 28n om half één in bivak, als men dat zoo noemen wil, nl. een vochtig stukjegrond mid den in de lagune, bü kampong La- het departement en liet hem in de i woeng. De marsch was om Pedirpunt wachtkamer komen, waar H. M. hem Haar leedwezen te kennen gaf, dat zijn gezondheidstoestand hem ver hinderde langer zijn dienst waar te H. M. vereerde daarop den gegaan. Het was springvloed en don derend beukten de golven op de hooge rotsen. Het strand was daar ter plaatse geheel onder water en dus scharrel den de manschappen gelijk krabben fourier H.D.Z. portret eigenhandig aan de hoekige steenen, terwijl de en in fraaie lijst gevat. telkens aanrollende brekers steeds trachtten hen het geweer uit de hand Een anarcliist. ^en ^oed van ^6t hoofd te slaan. Steil boven hen rnischten geheimzin- M?andag is voor het assiezeuhol teDjg donkere roosachtige boomen en Brussel het proces begonnen tegen 0ver alles liet een groote, volle maan den anarchist Victor W illems, die ophaar sneeuwwit licht glijden het den lien Augustus 1.1. zooveel op- was eeD prachtig, heeriyk gezicht, schudding heeft verwekt door in huis doch laug duurde het niet. want en op straat links en rechts te scbie-spoedig verdonkerde de maan en eerst ten en zich als een dolleman te ge- langzaam, maar toen heviger kletterde dragen, toen eenige pqiitie-agenten j die vervloekte regen neer met drop- hem wilden in hechtenis nemen, en pe]s zoo groot als duiveneieren daarna. Hij wordt beschuldigd van maar zoo eventjes elf pogingen tot vrijwiliigen manslag (homicide) met het doel om te dooden, van het toebren gen van wouden aan twee personen en van verzet tegen do politie. In zijn verhoor trachtte hjj het te laten voor komen alsof hij van opgewondenheid niet wist wat hjj deed, en er pleiten werkelijk eenige dingen voor die be wering. Te Kaleh werd het bivak betrok ken onder commando van den kapitein van den staf Van Daalen. De bevol king was daar vriendelijk gezind. De troep bleef er vier dagen en patrouil leerde in den omtrek zonder verzet te vinden. Het verblijf was er echter ellendig, ten gevolge van de weers- Koloniën. Pedir. Aan een brief, den Hen December uit Segli aan het „Bat. Nbld." ge schreven, ontleenen wij iu do eerste plaats bet volgende dat de weersge steldheid betreft ..De westmoesson is hier goed door gebroken en doet zich sterk gevoelen. Op de sawaus varen de Atjéhers met scüuitjes rond, de weg naar Grong- Grong is gedeeltelijk ondertreloopen, terwijl hier en daar stukken eruit geslagen werden, daar het hoogte verschil in den waterstand aan beide zijden zeer aanmerkelijk was. Dat de weg nu één kleverige massa vormt, iaat zich begrijpen, en 'sarcastische lui Doemen hem dan ook eenvoudig de hindernis naar Padang T dji. Met het bouwen van dit kampement gaat het zeer langzaam vooruit en van tijd tot tijd is het grootste amusement der bewoners, om op hun tafels gezeten te gaan visscheo, nl. als hot kampe ment ondergeloopen is. Er zal wel een dijk langs do rivier gelegd moeten worden, wil men droge voeten houden. Wat is het toch merkwaardig in den Hollander, dat hy niet senang is, of hij moet kunnen ploeteren in moeras sen en dijken bouwen En voorts 'net volgende, dat weer eens een goed denkbeeld zal kunnen geven van de bezwaren waarmede men iD die streken te kampen heeft, zoodat het waarlijk geen wonder is wanneer meu daar niet zoo gauw vordert als Hollandsche ODgeduldigen soms vergen: Lu den Kraton was het be richt ontvangen, dat Toekoe Mohamad zich met gevolg te Kalèh (op de kaart staat slechts Biheuë) zou bevinden en nu was besloten tot een algerneeu ster-vormig oprukken: d1. een comp. van het derde en de marechaussee on der kapitein v. d. Maaten van uit Tjot Mantjong, over Lam Toba naar Ka lèh, hetgeen zeker een pootige marsch j zet te blijven. De trouweloosheid zal mag genoemd worden. Deze colonnejbedoelden Toekoe een hoop centen' zou de kampong K. trachten te oier- j kosten; hy zal wel erg verrast zijn, vallen en nu zouden colonnes uit öeli- i als onze controleur hem zyn snood moen (kapitein Smits) Ivroeug Raja i schrijven onder den neus komt houden, (kapitein Lo Gordt Dilié Padang! Middelerwijl was de rest van het TiJji (kapitein v. d. Schoot) en Segli -lie bataljon, dat nu langzamerhand (kapitein Bedier de Prairie) alien n»ar op adem was gekomen onder den dat punt toe marcheeren, om eventu-majoor, tevens vergezeld van den con- eei wegloope.:de vijanden in het ge- troleur Morbeck, wederom uitgerukt bergt® en "aan liet strand op te pik- j om plaatson te zoeken voor bet op- keDDit plan gelukte echter niet.slaan van barakken, die dienen zullen daar de colonne v. d. Maaten met. om by eventueel bivakkeereu den zulke ontzettende moeilijkheden vantroepen een onderdak te verschaffen, het terrein en het weer had te karn- De betrekkelijke hoofden bi ij ven pen, dat zij pas den 2östen 's nachts dan aansprakelijk voor die barakken. .,Maar eindelijk kwam dan toch de dag van den terugmarsck weerde compagnieën van het 14e en het 7e zouden gezamenlijk eerst naar La- woeng marcheeren, daar bivakkeeren en dan 's nachts wederom oprukken naar Tongköb, om te probeeren den imam van die kampong en T. Mohamad, aldaar moest logeeren, op te pikken. De marsch ging nu over het voorge bergte van den Weesberg en leverde in den donker natuurlijk de noodige bezwaren op. Steile heuvels die eigen lijk volgens de terreiuleer onbeklim baar waren, werden overgetrokken en daarna weer op één bamboe over een stroompje gecancaneerd, maar wy kwamen er toch en juist om half zes 's morgens roldeu de fuseliers als een modder- en menseken-lawine j de kampong Tongköb binDen. „Een Atjesche schoone begon luid keels te schreienkapké, kaphé (kafir), zeker om de rest te wekken. Galan terie kwam nu niet te pas en daarom beduidde de luitenant Vis haar iu weinig uitgezochte bewoordingen om oogenblikkelyk te zwygen, waaraan de schoone dadelijk voldeed. Middeler wijl werden de andere huizen bezet en de imam gesommeerd naar beneden te komen. Men had ons blijkbaar zoo vroeg niet verwacht, de imam had nog zijn wit slaapmutsje op, en zicht baar sidderende kwamen de verschil lende sloebers ten getale van 13 uit de huizen. By het doorzoeken daarvan vonden wy een tweetal Beaumont- geweren, waarvan één van het 14e bataljon zelf, en een 6 tal vaii een ander soort- en achterlaadgewereD, benevens munitie, toestelletjes om patronen te maken eo blanke wapens. „Met dea imam voorop en de twaalf confraters, aan een touw tot een schoon span gevormd daarachter, werd iu triomf naar Padang Tidji en den daarop volgenden dag naar huis ge marcheerd. Ook waren uit het huis van den imam brieven mede genomen en uit één daarvan bleek, dat een ons bevriende Toekoe in Pedir den imam aanraaddo, om zich toch niet met die katirs in te laten en in ver- Een practisch idéé, niet waar BijDe commissie, naar welke het wets- Treüng Poedeng en later te Gloem- j ontwerp der regeering betreffende de pong Pajong werd de colonne nog alvereeniging van al de Kamers van beschoten, doch een aanvallende ne- het Hof van Cassatie is verwezen, weging van één sectie was voldoende, zou Dinsdag voor 't eerst zitting hou- om den vyand het hazenpad te doen den om inlichtingen te ontvangen van kiezen. Hij leed evenwel een verlies de regeering en het dossier van 't van 6 dooden. onderzoek Mazeau in ontvangst te „Morgen gaat het 14e wederom naar nemen. Treüng Poedeng, om aldaar het moge- lijk grooter wordende verzet te fnui- j in de wyk Drnry Lace te Londen ken- is een afgrijslijke moord gepleegd op Het zal een week uitbly ven t is 1 een vierjarig meisje. De wyze- waarop te hopen, dat er niet te veel zieken j het kind met een mes mishandeld is, komen, want zooals gezegd is, alles j herinnert de gruweldaden van Jack staat onder water. the Ripper en Vacher. De moorde- Zie zoo, nu weet gij geloof ik wel weer voor een tydje, wat wy hier alzoo uitvoeren. Gegroet das tot een vol genden keer." I» U nog niet geabonneerd op ons Zondags blad? Vraag dan proefnum mer, 't kost maar 3© Cents per 3 maandenp. p. 377, Ct. naar is gevat. De bankdiefstal te Londen. Het opzienbarend bericht deed Donderdagmiddag te Londen de rond te, dat een oudgediende, tydelyk krankzinnig heetende, klerk aan Parr's Bank bekend heeft, de bank- j noten gestolen te hebben. Het beela bedrag moet h|j nu teruggegeven heb' I ben. Uitzettingspolitiek. Volgens te Berlijn uit Essen ont vangen particuliere berichten, zyn daar in het myndistrict 230 Poolsche werklieden door de politie nitgezet. Tot dusver ontbreekt nog iedere op heldering over de reden van dezen maatregel en over de eigenlijke naüo- naliteit der werklieden. Eenigen tijd geleden is intusschea reeds in de Westfaalsche myndistricten ambtelijk bekend gemaakt dat om dringende redenen wegéns het toonomende levens gevaar voor alle mijnwerkers, voort vloeiend uit het sterk toenemen van het getal der vreemdelingen, in de mijnen voortaan slechts die vreemde arbeiders zouden mogen werken, die Lettres* esm Ktssisk. Prijsvraag voor novellen. De redactie van „Elsevier's Geïl lustreerd Maandschrift" stelt van he den tot 15 April a.s. de gelegenheid open tot medediuriü? naar ïier prU- d Duitsche taal genoegzaam machtig zen van f 15», f75, f50en f2» boven Un om dade!ykBde bevelen, waar het honorarium vau f3 per bladzijde i,efeBnrtm»k-i voor een noveilistische bijdrage van minstens twee vei druks (32 pagina'* van het tijdschrift): De voorwaarden, aan welke de in zenders, die aan deze mededinging deelnemen, zich onderwerpen, zyn de volgende lo. Alle inzendingen worden be schouwd als te zijn bestemd tot plaat sing in het tijdschrift, of in „Van Eigen Bodem", met dien verstande, dat de redactie het racht heeft ook niet-bekroonde stukken op te nemen, welke dan eveneens met 13 per blad zijde voor bet tijdschrift en f 1 per bladzijde voor „Van Eigen Bodem" zullen wordon gehonoreerd. 2o. De inzenders behouden hun au teursrecht. De Uitgevers-Maatschap pij „Elsevier" behoudt zich het recht van voorkeor voor tot het doen Yan een aannemelijk aanbod ter verkrijging van het kopyreeht, nadat de bijdrage in het tijdschrift zal zyn verschenen. 3o. De bijdragen moeien worden in gezonden onder motto en met verze geld naambriefje, hetwelk eerst zal worden geopend nadat het stuk be kroond of ter opneming in het tijd schrift aangewezen is. 4o. De bijdragen worden niet geïl lustreerd. 5o. De bijdragen moeten voor 15 April a. s. worden ingezonden by den redacteur-secretaris, Mathenesserlaan 205, Rotterdam. Door het opschrift „mededinging" op de kopie moet blijken, dat de iozending geschiedt met h6t doel om naar de boveuge- melde prijzen mee te dingen. Zoo mogelijk in den loop der maand Juni van dir jaar, zal de uitslag door de Redactie worden bekendgemaakt. Daarbij zullen slechts de namen van de schryvers der bekroonde stukken vermeld worden. J schuwingen en bekendmakingen te 'kunnen begrijpen, welke gegeven worden in het belang der veiligheid by den arbeid in de mijnen. De landrath Voa Kotzen, te Wans- lebeG, die onlangs by den Keizer op aodientie is geweest, heeft medege deeld dat zoowel Köller's uitzettings politiek in Noord-Sleeswyk, als de straffere politiek van de regeering tegen de Polen en het- niet bevostigen van de burgemeestersbenoeming te Berlijn, bepaald zyn voortgesproten uit bet eigen initiatief van den Keizer. Gemengd De zaak-Dreyfus. Esterhazy heeft bij zyn laatste ver hoor voor de strafkamer van het Hof van Cassatie slechts op drie punten getuigenis willen afleggen, zeggende, dat de maatregel door het gouverne ment tegen de strafkamer te nemen, hem den plicht oplegt zijn getuig-nis slechts in zijn geheel af te leggen Een gedenkdag. Zaterdag was het 250 jaar geleden dat Koning Karei I van Engeland werd onthoofd. Het standbeeld van den Koning te Londen werd schier onder bloemen en kransen bedolven. Zelfs uit Amerika kwamen kransen, een met het opschrift„Amerika her innert zich den Koning-martelaar". In twee kerken hadden herinnerings godsdienstoefeningen plaats. Van de bemanning van de Santa Margherita, het schip van Johan Ortb, was nooit meer iets vernomen, en men moest, denken dat allen waren veron gelukt. Maar nu is na ruim acht jaar uit Zuid-Amerika een brief ontvangen van den matroos Paicuricb, die tot die bemanning heeft behoord. Hy schrijft dat hij binnenkort gezond en wel hoopt terag te keeren. Men denkt dat Paicarich de Santa Margherita op de laatste aanlegplaats (Buenos- Aires?) verlaten beeft. Aardbevingen in den Pslo- ponesus. De aardbevingen iu Griekenland laten zich ernstiger aanzien dan de aanvankelijke berichten deden ver moeden. Don 22ste werd voornamelijk do westkust van het schiereiland hevig door aardschokken geteisterd. Te Kyparissia telde men in twee dagen zeven schokken, die zeer sterk waren en zich voortplantten in de richting Z.W. naar N.O. Veertig huizen stort ten ineen of leden schadezonderling genoeg zijn het meest overheidsge bouwen. In liet dorpje Stasio werden j twintig huizen vernield. Uit meerdere! plaatsen komen soortgelijke treurma- ren. Van de dorpjes Cbalazonien en voor de Vereenigde Kamers van het Kaneloplon bleef geen woning ge- Hof van Cassatie. 1 spaard. De meeste dorpelingen kam- De „Temps" verzekert dat het on-poeren onder den open hemelgeluk- derzoek van de strafkamer over dekig is bet weder de laatste "dagen noodzakelijkheid van de revisie vandaar zacht. 't proces-Dreyfus op zyn laatst in 'tDe regeering helpt krachtdadig en begin van de volgende week zal be- konngin Olga heeft per oorlogsbodem eindigd worden. „Mykale" hoot, levensmiddelen en geneesmiddelen gezonden. Men be treurt slechts 2 of 3 menschenlevens. W anor delij kheden Te Philippeville in Algerië zijn ernstige wanordelijkheden uitgebro ken. Soldaten van het garnizoen zyn er slaags geraakt met Italiaanscbe werklieden; een van deze laatsten is gedood, een korporaal, eenige soldaten en werklieden zyn gewond! Een voorloopig onderzoek schijnt vastgesteld te hebben dat de Italianen de soldaten hadden getart Konijn en slang. Dr. R. Sinia begint in de pas ver schenen aflevering van de Natuur een reeks causerieën over deslaogeD. De schrijver komt op tegen de vry algemeen verspreide voorstelling, van de zoogenaamde too verkracht die de slangen op andere dieren zouden oefe nen. „Bestond die inderdaad, zegtdr. Sinia, dan zou men kunnen verwacb- teo, dat een konijn, in de nabijheid van een zoo gevaarlijk monster, als de pof-adder gebracht terstond doorzijn instinkt geleerd, een groote vrees aan den dag zou leggen;"ja, in overeen stemming met de verhalen, welke aan gaande slangen de ronde doen, ver lamd van schrik, wezenloos het ondier zou blyven aanstaren. En wat heeft de ondervinding geleerd Het konijn tje blykt niet "het minste voorgevoel te hebben van het lo:, dat hem on feilbaar wacht. Nieuwsgierig huppelt hy ai nader, en geen wonderwant het ziet zulk een dier voor het eerst van zyn leven. Het gaat de slang zelfs beruikeD, en deze vertoornd over zulk een familiariteit, steokt den drie- hoekigen kop omhoog, blaast zich op en neemt een aanvallende houding aan. Toch heeft het arme slachtoffer daarin geen erghet blyft vol bewon- dering rustig zitten, komt zelfs Dog naderbij, en de gespleten tong komt uu en dan met de snorharen van het weerloöze scbepsei in aanraking. Eerst wanneer de pof-adder hoorbaar be gint adem te halen, deinst het konijn terug; doch zoodra de eerste weer rustig gaat liggen, begint hetzelfde spel opnieuw, en van de zijde dei- slang met steeds toenemende woest heid, doch zoüder aan te vaiieD. Een oogecblik daarna ziet meu het knaag dier rustig eten en zich kalm neer leggen, en als eindelijk ook het vreem de monster opnieuw tot rust is ge komen, waagt het konijn hetzelfde dartele spel nogmaals. Het gebeurt zelfs wel, dat bet over de slang been huppelt, of op haar rug springt. De woede der pof-adder wordt intusschen steeds grootersteeds dreigender ver heft ze zich op haar ribbeu, schudt den brceden kop, diea ze beurtelings voor- en achteruit steekt om te stoo- ten, en nog altijd wordt het slacht offer niet ten volle van 't gevaar over tuigd. Dit vreemde schouwspel kan soms uren lang durenLet konijn wordt hoe langer hee brutaler, de slang hoe langer hoe woedender. Ein delijk begint het de adder te vervelen haar tong wordt telkens uitgestoken om de prooi te betasten, waarop ze. eindelijk voorgoed uit haar dommelig heid ontwakend, langzamerhand be lust. raakt. JEen luid gesis doet het arme ko nijn schrikken; doch het is nu te laat om terug te deinzenbovendien, vluchten is onmogelijk. Bliksemsnel richt ze nu den plompen kop voor- en achterwaarts; de vervaarlijke muil opent zichde lange doorboorde gif tanden richten zich op en doorboren 't yleesch van het arme dier, dat een luiden gil doet hooren en toch nog eenige sprongen doet. Nauwelijks is er echter een minuut verioopen, of j hot diertje is na eenige stuiptrekkin gen gestorven, en de slang, die ro-t gretige blikken op zyn dood lag te wachten, verzwelgt het nu in eens, uiot den kop naar voren. De beet van den pof-adder is voor aile dieren das ook voor den raensch doodelyk." Stadsnieuw* Een waarschuwing. By herhaling is de Oranjeboomstraat het terrein waar de slachtoffers der lichtgelovigheid hun gemoed komen uitstorten voor een magazijntje van huishoudelijke artikelen. Ondanks voortdurende waarschuwing in de dagbladen nemen tal van personen deel in de zoogenaamde loterij vereeni- gingen. Door wekelijks -5 cent te be talen, wordt bun voorgespiegeld, heb ben zij aan het einde van het jaar recht om deel te nemen aan een tom bola zonder nieten, van huishoudelijke en luxe artikelen ja zelfs, indien op hun nummer de 100.00') in de Staats loterij valt zullen zy een kast, een veeren bed, een naaimachine of iets dergelijks krijgen. Wanneer echter de lotery vereeniging eenigen tyd bestaan heeft blykt dat al die schoonklinkende beloften op niets uitloopen. Zoo is ook de afloop van de onderneming door J. C. C. S. en J. d. G. alhier op touw gezet, de een schuift de verantwoor delijkheid voor de prijzen die uitgeloot zyn op de ander. Een groot aantal personen vooral uit de omliggende dorpen ziet hun zuur verdiende spaar penningen op deze wijze verloren gaan. Zeer veel overeenkomst met deze heeft een andere ouderneming, die on der den weidschen titel „Werkver schaffing voor Blinden" hare netten spreidt om de spaarpenningen van dienstboden en huismoeders te vangen. Nadat zekero B. te 's Gravenhage tot een jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld voor deze oplichterij heeft een vroegere bediende het werk van den meester opgenomen. Doch om met te meer zekerheid zyn slag te slaan, werden eerst pogingen aangewend om de koninklijke goedkeuring op de te houden tombola machtig te worden, die natuurlijk mislukten. De goedkeuring werd geweigerd omdat baatzucht de grondslag der enderneming was. Nu wordt echter zonderjdie goed keuring de zaak voortgezet colpor teurs worden steeds gevraagd maar de politie in de steden ziot wat scherp en nu'worden vooral ouder de buiten- menscben de slachtoffers gezocht. Wij raden onzen lezers zich van deelname te onthouden aan iedere lotery of tombola, wanneer niet blij ken kan dat daartoe de koninklijke vergunning verleend is of by ver loting van enkele voorwerpen de verdunning van Burgemeester en Wethouders. Dergelijke vergunningen worden steeds schriftelijk verleend, terwijl die bescheiden in den regel van de stempels der regeering zyn voorzien. Een jubileum. Het is heden een feestdag voor den heer W. Bosman Sr., die den dag herdenkt waarop hij vóór 25 jaar by de firma Cora, van Niel hier ter stede in dienst trad. Als blijk van tevre denheid over de nauwe plichtsbe trachting betoond, werd hem door zijne patroons een stoffelijk blyk van. waardeering aangeboden, in den vorm van 6 stoelen. Twee huismoeders hadden Dinsdag middag in de Jansstraat hoogloopende twist over hare emmers die bij het halen van middageten aan do St. Vinceniius by vergissing omgeruild waren. Langzamerhand was een menigte menschen saamgekomen om van het tafreeltje getuige te zyn. Daar kwam de agent-rechercheur Yerkerk ten tooneeie. Een vermaning om rustig baars weegs te gaan bleek olie in bet vuur, waarop onze politie man een einde aan de twist maakte, door ouder luid hoera van bet, publiek een der vrouwtjes by dsn arm te nemen en gevolgd door een honderdtal jongens haar in galop naar het politie bureau te brengen. Merkwaardige becijfering Onze aandacht werd gevestigd op bet navolgende, beriehtje, voorkomen de in het nummer der Nieuwe Haarl. Courant van 81 Januari „Naar men ons verzoekt te melden, loó'pt het tekort over de sociëteit „Vereeniging" over p. ju. f 23000. Opgegeven was f 14000, over 1898 moet het tekort zyn f4,!00, daarbij komt nog p. m. f 5000 ontvangen con tributie over 1899". Tot zoover het bericht, hetwelk deze merkwaardigheid heeft, da.t al de daarin voorkomende cyfors onjuist zyn. In de eerste plaats is het in de circulaire aan obligatiehouders opge geven tekort f 14.3S3.88. Misschien kijkt de berichtgever vau de N. H. CV evenwel niet op een booderd gulden of drie vier. Althans bet tekort over 1898 schat by met bewonderenswaar dige durf maar flinkweg op f4000. Die durf is daarom zoo bewoude- renswa?irdig, omdat het bestuur der Sociëteit op dit oogecblik zelf dc re sultaten over het afgeloopen jaar niet „Sacré blc-u!" riep Setrgius, zijn vriend naziend. „Wat scheelt Paul toch? En hij heeft zijn geld laten liggen." Hij legde zijn kaarben neer. „Vive la jeunesse!" riep hij vroolijk. ..Laten wij naar de markt gaan, dan hoe ren wij misschien wat meer van het nieuwtje. Wij zullen er nog dikwijls over kunnen praten aJs Sasha ons ten minste niet uitlacht." ..Natuurlijk doet hij dat," zeide Karl, „en hoe zou het anders kunnen? Waar zou je een vrouw vinden, die een kaart van Batterij 3 kan teekenen? Wie liet haar de forten zien en lichtte haai' in 1 Het is een kindersprookje en heb wijs- ste, wat de genei-aal kan doen, is ar har telijk om te lachen." „Een kindersprookje of niet," zeidla de vaandrig, die bij Paul's binnenkomst van La Petite gerapt had, „zeker is het dat een vrouw binnen dfe batterij ge weest is. Ik heb haar zelf gezien. Een. week geleden dronk zij er thee met ka pitein Paul." „Bedoelt gij het Engelsche jonge meisje vroeg Sergius zich tot den spreker wendend. „Ja! Vraag maar eens aan Seroff of het niet waar ia." Een doodsclie stiite volgde op deze vr cord en die een algemeene outstelte- I nis te weeg- brachten. Slechts één ondier hen kon Paul niet lijden en deze had die woorden, geuit. De anderen liaddlen hem aangehoord maar wisten niet wat. te antwoorden. „Dat moet je Paul morgen maar eens vertellen," zeide Sergius dc druk kende stilte verbrekend, „hij zal er om lachen, evenais wij nu doen." En zich tot de anderen wendend zeide hij „Dit is geen plaats voor de vriendfari van mijn vriend. Wie gaat er met mij mee naai* do markt?" Allen behalve de vaandrig verlieten de cantine. Zij spraken niet meer over hetgeen zij zooeven vernomen hadden; het was aan hen do eer van hun vriend op te houden. Intusschen 1 had 'Paul zich naar het huis vaar dien gouverneur gespoed en liep nu, zich weinig om tijd bekomme rend* op liet voorplein op en neer. Vele ramen van het sombere gebouw waren verlicht maar Paul hieldi zijn oogen voortdurend op één vertrek geves tigd. Door do franje dei" gordijnen kon hij de hanglamp en den vergulden spie gel den, waarop Marian's phoiognir phioën prijkten. I Eens zag hij haar met loshangend haar voorbij 'hot venster gaan cn du I verzoeking haar 'tót voorzichtigheid aan te maaien en haar nog eens voor den nacht te spreken, werd hem bijnai te machtig. Ofschoon hij kamers in het huis van den generaal bewoonde, want hij be hoorde tot de lijfwacht duurde het geruim en tijd) voordat hij den moed vond naar binnen te gaan. Het licht dat uit de kamer van het jonge meisje naar buiten scheen, hield hem als aan de plek geboeid. De ge dachte, dat zij sliep terwijl het zwaard van Damocles haar boven 't hoofd hing folterde hemen toen kwamen hem haar lieftalligheid, haar vriendelijkheid en trots hem voor den. geest. Zij zou den dien trots door vreesdijke folterin gen en vernederingen trachten te breken. De wreedle gestrengheid waarmede Rus- J arid zijn eigen kinderen straft veiv wonschte en betreurde hij nu. Zij zullen haar ontelbaar veel lreleedigingen aan- doen," zeide hij tot zichzelf. En hij voorzag, dat de tijd eenmaal zou aan breken, waarop liaar lief kinderlijk gc- laat door heit lijden en de folteringen verwrongen en oud zou geworden zijn. Hij zwoer bij zichzelf, dat hij haar réd den zou. al moest hij ook haar lob doe lenEn tegelijkertijd verwénschte hij zijn machteloosheid en het uniform, j dat hij droeg. De sneeuw viel nu in dikke vlokken neer; de wind was een weinig gaan liggen, zoodat alle geluiden, behalve de voetstappen der enkele schildwachten, duidelijk hoorbaar waren. Hij zag lich ten uitdraaien, maar uit niets kon hij opmaken, dat er gevaar dreigde. Hij gluurde door het venster van het kabi- net van den generaal en zag dien ouden Bonzo bij de Schrijftafel staan; maai de houding van den kolonel was die! van iemand, -die geduldig toeluistert en dit stelde hem gerust. „Van nacht is haar geheim nog vei-| lig." dacht hij. „misschien komt men. het nooit te weten, zelfs al weten zij dat een vrouw dc kaart geteekend heeft, hoe kunnen zij dan bewijzen, dat zij- het gedaan heeft? Als zij1 eenige verdenking koesterden zouden ziji haar niet laten slapen, dan zou zij zich reeds... Hij draaide op zijn hielen in de sneeuw rond' toen hij aan de mogelijk heid dacht en besloot niet langer op die plaats te blijven staan. Hij vreesde de aandacht der schildwachten te trek ken. De oude Bonzo'kon hem ook ont moeten als hij zich naar die kazerne' begaf, en liet ergste wat' hij doen kon was het wantrouwen van den kolónél op te wekken. En deze angst hiervoor deed' hem hoewel met tegenzin besluiten „in huis te gaan, zijn eigen lcaoner, die zoo als do meeste kamers van militairen ongezellig gemeubeld was, lag in dón Noordelijken vleugel, ver van Marian's slaapvertrek verwijderd maar niet zoo ver of hij kon hooren, als haai' deur geopend of dichtgedaan weird. Niot voordat hij op zijn teenen naar haai' kamer toegeslopen was en voor de deur geluisterd had of zij sliep, en een oogen- blik voor het kabinet van den generaal vertoefd had begaf hij zich vermoeid naaf zijn eigen kamer. Langen tijd lag hij nog wakker en luisterde naar cfe stem van Bonzo het kwam hem voor alsof het nooit rustig zou worden in het paleis. Hij had het licht niet ont stoken; dé stralen, d'er maan, die door du glinsterende sneeuw teruggekaatst wérden, overgoten allévoorwerpen in zijn kamer met een bleek schijnsel. Dit schijnsel was hem welkom meer dan lamplicht, want het sprak van vrede en rust. Hij dacht er aan hoe het ook op het gelaat van het meisje dat hij lief liad, zou vallen en liet mèt een aureool omgeven nu en dan haaf lippen en oogen kussend. Toén de 'slaap hem eindelijk in zijn armen nam droomde hij van 't carna valsfeest. Weer' wandelde hij met haar door 'dé straten van Kroonstad, maar plotseling viel zij met een luiden kreet, die d!o slapende bewoners der vesting opschrikte, voor hem op de knieën. Geen woord, geen gebed was in staat den, kreet te verdrijven, dien hij in zijn- droom hoorde. Voortdurend klonk hij hem in de ooren hij nam Marian, in zijn armen, maar de toegesnelde schild wachten vervolgden hem overal uit de sombere gebouwen kwamen mannen, die haai- opeischten en toen hij achter '/zich naar iüe sterke forten en wallen keek kwam het hem voor alsof de engel des doods er boven zweefde. Steeds vaster kkthdo hij zijn geliefden last in de armen, maar die kreet hield aan en du vervolgers groeiden tot ecu geheel leger aan. Nu ontwaakte hij eai sprong uit zdjn bed. Het begon reeds te diagen. maar de kreet, dien hij in zijn droom vernomen had, ïneld nog steeds aan. lil doodsangst luisterde hij een oogenblik en wankelde toen naar de deur. De gang Was bezet met soldaten en daar tussehën bemerkte hij' Bonzo, streng ên koud als altijd 'en' Marian, die als een laken zöo wit zag eït over haaf gehéële licha'am.' beefde. .!öfoote God" kfèet hij, '„haar lijden, begint." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2