hebben kennis genomen van het ont werp eener nieuwe boterwet; dat zy met genoegen uit de Memo rie van Toelichting hebben vernomen, dat het ernstig streven van Zijne Excellentie den minister, slechts ge richt is op beteugeling van de knoeie rijen van leveranciers en op bescher ming van het publiek, dat gewaar borgd moet zyn, om, waar het natuur boter verlangt en den prijs daarvan betaalt, niet geleverd te krijgen een meer of minderwaardig surrogaat, terwijl anderzijds de minister de zeer juiste stelling verkondigt, dat van den handel geene meerdere offers mogen worden gevraagd, dan voor de be reiking van dat doel strikt noodzake lijk is; de adressanten daarom met leed wezen hebben ontwaard, dat dit laat ste standpunt door den minister, bij de practische uitwerking van zijn denkbeeld, niet zelden uit het oog verloren is. Adressanten wenschen in het bij zonder de aandacht te vestigen op twee bepalingen, welke hun bedrijf ernstig dreigen te benadeelen. In de eerste plaats: het bepaalde by artikel 3 van het „Ontwerp", dat verbiedt het vervoer gelijktijdig met cén zelfde vervoermiddel van natuur boter en margarine. Wanneer adres santen in een zelfde stadsgedeelte, wellicht in een zelfde straat, ja aan één en denzelfden afnemer beide ar tikelen hebben af te leveren, zullen zy, wanneer zü hunne orders tijdig willen uitvoeren, gedwongen worden hunne vervoermiddelen te verdubbelen, hun personeel te vergrooten, en dien tengevolge liuauciëele offers hebben te brengen. Waar biyft 's ministers verklaring, dat de handel niet mag worden be lemmerd Even belemmerend is de bepaling, dat de ruimte voor den opslag van natuurboter moet worden gescheiden van die, bestemd voor de bewaring van margarine. Dat die bepaling, hoewel niet nood- zakeiyk, nog eenig nut zoude kunnen hebben voor den kleinon winkelstand, wordt door adressanten niet geheel ontkend. Daar toch zya beide pro ducten in aangebroken vaten, en waar zij in voorkomen niet te onderscheiden zyn, ligt zelfs al sluit men kwade trouw uit de mogelijkheid van ver wisseling, van vergissing bjj de afle vering nog eenigszins voor de hand. Geheel anders is de toestand in den groothandel. Hier geen aangebroken vaten of potjes, maar goed verpakte en gesloten fusten, waar het verplichte opschrift „margarine" voor de vaten die deze waar inhouden, voldoende waarborg tegen misbruik mag geacht worden. De verplichte afscheiding der be waarplaatsen wordt derhalve voor het door den minister beoogde doel niet gevorderd, en is daarentegen, met het oog op de daardoor aan adressanten veroorzaakte kosten voor den groot handel, in hooge mate belemmerend. Het is op deze gronden, dat adres santen de Kamer eerbiedig verzoeken het wetsontwerp niet aan te nemen, dan zoodanig gewyzigd, dat aan de rechtmatige grieven van adressanten wordt tegemoet gekomen. Een aanhouding. De politie te Amsterdam heeft ge arresteerd eeu lS-jarigen jongeling en een meisje, verdacht van diefstal van vier jassen uit de gang van een wo ning aan den Willemsparkweg. Door den eigenaar was by de aangifte der vermissing medegedeeld dat zich in den binnenzak van een der jassen eeue portefeuille bevond met twee duizend gulden bankpapier. By de aanhouding werd op den jongen ge vonden een gouden heerenring, een zilveren horloge en een nieuwe por- temonnaie, maar slechts drie rijks daalders aan geld. Het meisje had bjj zich een zakdoek met 54 gulden aan geld daarin geknoopt, een dames- portemonnaie met 31/3 gulden, een paar nieuwe pantoffels en een paar nieuwe dameslaarzen. Eene ontsporing. Woensdagavond is de personentrein, die om 4.54 uur uit Zwollenaar Gro ningen vertrekt, ruim een nur opge houden ten gevolge van een déraille ment van een goederentrein op een afstand van omstreeks tien minuten gaans ten noorden van het station Dedemsvaart. Enkele wagens van den avond in liet kabinet gadegeslagen en door lu tgeen gij zooeven gezegd hebt, reddet gij uw leven." Bonzo ging nu zijn chef achterna^ maar Paul bleef nog langen tijd op de plaats staan, waai' de woorden, die Ma rian's vonnis volden, gesproken waren. „Zij zal het nooit willen gelooven," dacht hij. „Ik heb haar liefde voor goed ver loren. God sta mij bij!" HOOFDSTUK VUL Do strenge winter nam eindelijk oen einde toen de koude Maartsche buien uitgebulderd waren. Zachte briesjes volgden op de ver woestende stormendie bloesems aan de boo men begonnen te ontluiken, zoodra de sneeuw smolt en de grassprietjes ver hieven weder hun kopjes. De zee Lig niet Langer gekluisterd en de schepen konden de luwen weder verlaten. Mari an, die de meeste nachten in Fort Alex ander wakende doorbracht, kon de in vrijheid gestelde golven tegen de ster ke muren hooren klotsen. Op sommige dagen drong er zelfs een zonnestraaltje '•r getraliede vensters en verlicht te het beeld, dat in een hoek van haar cel stond. goederentrein zyo half omgekanteld, vier zyn ontspoord en enkele seinpa len zyn omver gereden. De reizigers in de beide treinen, die om 5.27 uur te Staphorst zouden hebben moeten wisselen, moesten uitstappen om in eikaars treinen over te stappen. Daar de treinen elkaar niet voorbij konden ten gevolge van de wegversperring, werden ze door de locomotieven, die niet konden worden omgedraaid, naar de Daastbyzynde stations, die zy even te voren verlaten hadden, teruggeduwd, hetgeen nogal veel oponthoud gaf. Daar konden wel de locomotieven weer voor de treinen geplaatst wor den, maar bleven nog achterste voren gekeerd. De trein naar het Noorden kon in Meppel op gewone wyze door de locomotief verder worden vervoerd, maar de reizigers caar Friesland, van wie enkeleu na het bereiken der plaats hunner bestemming nog een paar uren zouden moeten loopen, hebben de aansluiting te Meppel gemist. Per soonlijke ongelukken zyn niet voor gekomen. Hetzelfde ongeval had ten gevolge, dat de sneltrein des avonds aanzienlijke vertraging ondervond. (N. O. CL) Een stem-machine. De Stand, deelt een en ander mede van de stem-machine, te Rochester, N. Y., uitgevonden, en die op proef doeltreffend is gebleken en metterdaad gezegd mag worden de volmaaktheid bereikt te bebbeo. Het is een stemmachine geheel van metaal, waar noch papier noch potlood by te pas komt, en die het volgende electorale ideaal verwezenlijkt: lo. Ze verzekert in volstrekten zin het stembusgebeim. en maakt het aan den kiezer onmogelijk, om, hetzij opzet hetzy by ongeluk, eenig spoor van zijn handeling, buiten het stem men zélf, achter te laten. 2o. Ze geeft de gelegenheid om öf alleen candidaten van eenzelfde lijst, of candidaten van verschillende lijsten te stemmen. 3o. Ze maakt het onmogelijk, dat een kiezer meer dan één stem uit brengt. 4o. Ze stelt hem in staat, om een begane vergissing op staanden voet te herstellen. 5o. Ze voorkomt alle stemmen van onwaarde. Eu 6o, na afloop der stemming wijst ze zonder eenige nadere optrokking, onmiddellijk het stemmeucijfer aan, dat op een candidaat is uitgebracht; en zulks zonder dat iemand vooraf van deze cijfers nota kon nemen, of ze kon wijzigen. Voegt meu hier nu by, zegt het blad. dat bij do jongste stemming proefondervindelijk gebleken is, dat geen der kiezers moeite had om het mechaniek te begrijpendat de ge- beele stemming nog korter afliep dan andersen dat het hier een stemming gold, niet voor één, maar 30 u aardig- heidsbekleeders te gelyk, te kiezen nit 210 candidaten, wier namen alle voluit op de m ichine moesten voor komen dan zal men wel toegeven, dat het niet te sterk gesproken is, zoo we hier spreken van een bereikt ideaal. ers ilunsft. Mevrouw Theo Bouwmeester. Men schrijft ons uit Amsterdam van heden Mevrouw Theo Bouwmeester heeft Donderdagavond voor een geheel uit verkocht huis haar vijfentwintigjarig jubileum gevierd met de opvoering van „Marguerite Gautier." zooals men weet een barer glansrollen. De aan wezigen op de eerste rangen waren in avondtoilet. Men had mij een uiterst slechte plaats gegeven in eene der bo venloges, waar hooren en zien schier onmogelijk was en zulks ondanks ik reeds in den aanvang van Januari mijn plaatsbiljet had gekocht, terwijl de bureaulist, naar my met zekerheid bekend is, nog in deze week zeer goede stallesplaatsen heeft verkocht. De directie schijnt by deze voorstel ling bij den bureaulist te hebben be rust, die blijkbaar de goede plaatsen heeft bewaard voor wie er tiaar zijn oordeel voor in aanmerking kwamen. Dat een ondergeschikte op dezo wijze het roer in handen heeft en een goede plaats, zelfs tegen betaling, onthoudt aan hen, die qualitate qua goed moeten kunnen zien en hooren, is zeker geen bewys voor de activiteit zijner supe rieuren. Marian begroette deze dagen met i vreugde ofschoon die vreugde altijd met een gevoel van. weemoed, gepaard ging. Zij dacht er aan, dat het nu lente in Devonshire en haar broertje aan rijn lot overgelaten was. Een sterk verlangen naar vrijheid, naar de parken en bloe men vervulde haar hart. Dit verlangen kwam niet voort uit het ellendige leven dat zij lijden moest, want zij was bereid haar straf voor haar onbezonnen daad, te dragen. Maar de gedachte, dat zij. nooit weer Dicky's stem kon hooren en hij geheel afhanke lijk was van anderen, maakte haar bij lui krankzinnig. Zij had nu reeds twin tig dagen in gevangenschap doorge bracht en rij vroeg ricli zelf af hoe liet zou zijn als die twintig dagen tot twintig jaren aangegroeid waren. Zij had weinig bezoek in dien tijd gehad. Zij liaddeu een vrouw gezonden om haar te bewaken en een paar maal had rij den sergeant gezien, maar nooit gesproken. Maar bijna, eiken dag verscheen d!e oude Bonzo en deed haar altijd dezelfde belofte. „Zeg cps dei waarhaid. juffrouw," zeddo hij dan, „en gij zult er geen be rouw van hebben. In Fort Katharine is een kamer van waai' uit gij do zeo Laat ons echter naar aanleiding van een feest niet voortgaan met ons te beklagen over de directie van onzen voornaamsten schouwburg. Het was in de laatste dagen „Theo Bonwmeester und kein Ende" en de vraag, die vry algemeen gesteld werd was „hoe oud zy eigenlyk wel zou wezen Begrypelykc nieuwsgierig heid van het publiek naar deu leeftyd van iemand, die met alle hare vak- genooten in een glazen kastje leeft; het is zeker ook deze laatste omstan digheid geweest, die een zekeren meneer Mendes da Costa aauleiding heeft gegeven in het orgaan van het Tooneelverbond onder den titel „Too- neel-Herinneringen" allerlei mooie en minder mooie dingen te vertellen uit het leven onzer tooneelspelers en speelster van nu eu vroeger dagen. Hetgeen nogal naar is, omdat het nie mand een sikkepitje aangaat en het niet op den weg van „het Tooneel" kan liggen de familieverhoudingen enz. der artisten te publiceeren. Zy hebben dezelfde rechten als meneer Mendes en meneer Lapidoth en ik stel my voor, dat beiden het nog al „zuur" zouden vinden als men hun particulier leven, dat evenmin iemand aangaat, ia feuilletonvorm aan het publiek zou gaan vertellen. Doen laat ons terugkeeren tot mevrouw BouwmeesterHet antwoord op de bovenbedoelde vraag wordt gegeven door de jubilaresse zelve in hare „mémoires", naverteld door den heer M. J. Brusse en zoocven verschenen bjj Holkema en Warendorf. Een aar dig boekje, dat bii allen, die zich voor het tooneel in het algemeen en voor de gevierde actrice in het by- zonder interesseeren zyn weg wel zal vinden. Mevrouw Theodora Antonia Louisa Cornelia Bouwmeester is geboren te Zutfeu iu 1851 op den 18den April en zoowat op haar zesde iaar is zy begonnen de planken te betreden. Het tydvak van 25 jaren echter, dat zy nu herdacht, vangt aan met haar meer geregeld optreden by het gezel schap maar neen, wy zullen niet hare mémoires overtchryven, men leze die zelf. Er staat veel in van die dierbare geheimpjes van de toilettafel, die publiek zoo gaarne kent. Men leert er uit, dat zy hear haar verft en hoe zij zulks doet, nu eens blond, tegenwoordig weer rood, hoewel de natuurlyke kleur zeer donker is en mevrouw Bouwmeester, die den heer Brusse eerlyk alles heeft opgebiecht, vertelt heel wat uit haar veelbewogen ieven. Zelfs zegt zy openhartig, dat. zy met bare huwelijken het niet altyd even goed heeft getroffen, een feit, dat mag worden verondersteld, ten minste aan het amsterdamsch publiek niet geheel onbekend te zyn. De ge vierde actrice beschikt (o, echtgenoot moffel ons blad weg, opdat uwe echt- genoote u niets verwyte 1) over zeven en-zestig costumes, mantels, rokken, tunica's, enz., benevens over eeo on telbaar kwantum muiltjes, waaiers, sandalen enz., terwyl alleen voor deze voorstelling nog 5 uieuwe costumes en drie nieuwe mantels zyn vervaar digd. Meer geheimen zal ik den heer Brosse niet ontfutselen! Het was eene grootsche ovatie, die der actrice gebracht is. Men heeft iu mevrouw Bouwmeester Donderdag avond de koningin der tooneelspeel- kunst hier te lande gehuldigd. Toen de jubilaresse hare entree deed als Marguérite Gautier, vond zy op bet tooneel, schijnbaar als deel der stoffeering, een prachtigen bloe menmand staan. Gevat, als eene actrice onder alle omstandigheden pleegt te zyn, nam mevrouw Bouwmeester een paar bloemen, uit den tail en maakte toen eene gracieuso buiging naar de loge van den raad van beheer, van wien de attentie was. Dit was een aardig moment. Nadat het scherm aan het slot der uitvoering gedaald was, rees het spoe dig weer en vond men mevrouw Bouw meester gesierd met de gouden medaille ten tooneele omringd door hare con fraters en confrateresseu, deputaties van audere tooneeleu, heeren commis sieleden, onder anderen merkten wy op mivroaw Beersmans. Het was toen ruim 12 uur. Een opsomming te geven van al degeneD, die door bloemen en andere geschen ken der kunstenaresse een blyk van vriendschap en bewondering barer groote gaven aanboden, is byna niet mogelijk. en de schepen, kunt zien. Daar moogt gij heen, als gij verstandig rijt. Maar eerst moeten wij de namen kennen van uw vrienden hier en in Londen. Gij zult hen toch niet kunnen redden, al zwijgt gij nog zoo lang. Wij zullen ze vroeger of later toch wel in handen krijgen en gij zult uw belooning ontvangen,, als gij ons bij het onderzoek behulpzaam rijt." „Ik hob geen vrienden," antwoordde zij telkens. „Ik heb u de waarheid verteld. Ik was arm en. men bracht mij in verzoe king. Dat is alles, meer kan ik u niet vertellen." Dan verloor Bonzo al rijn kalmte en dreigde haar met de ontzettendste straf fen, maar haar moed; verbet haai' niet. „Wij zullen u geeselen en dan eens zien, wat gij nog te vertellen hebt," schreeuwde hij. „Denkt gij ons te kun nen tarten? Sapristie! Ik kan u met mijn handen wei vermorzelen." ,„Zij rijn "tenminste groot genoeg, mijnheer," zeide rij eenvoudig. Bonzo verliet dan de cel en sloeg de deur achter zich toe. Hij wachtte lang met een van deze dreigementen uit te voeren. Hij hield steeds in het oog, dat Marian Best een Engelsche was en haar lotgevallen eenmaal bekend zouden wor- Alleen zy aangestipt, dat mr. N. A. Calisch als voorzitter der com missie van ingezetenen mevr. Bouw meester op zinrijke wyze toesprak eu een album aanbood, de namen be vattende der deelnemers aan bet hul deblijk, bestaande uit een door De Josselin de Jong geschilderd portret van de jubilaresse. De heer Calisch eindigde met de volgende dichterlijke ontboezeming van den heer Fabius „Yerganklyk is, helaas! al 't geen [uw kunst doet leven, Gelyk de bloementooi, hoe ryk [en ongemeen! Al wat gy sprekend beeldt, èu beel- [dend ons kwaamt geven, 't Verdwijnt eenmaal met u; gy èn [uw kunst zyn één. Maar de herinnering blijft. Uw naam [voor goed verbonden, Aan Amstels Scbouwtooneel, leeft [voort by 't nageslacht. Zoo moge dan 't penseel nog eeuwen [lang verkonden, Hoe eens de tijdgenoot u dank en [hulde bracht." De regiseur De Leur bood namens confraters en confrateressen een prach tige bloemvaas aan. Grooten indruk maakte de harte lijke toespraak van mevr. Beersmans, vertegenwoordigende het Rotterd. ge zelschap, eveneens onder aanbieding van een bloemvaas op piëdestal. Daarna volgden nog huldebetuigin gen namens Van Lier door Manta van Nieuwland en de Ned. Tooneel- vereeniging door Van Westerhoven. Het gemis van fanfares, daar er geen orkest was, werd ruimschoots vergoed door het geestdriftig applaus en gejuich van het publiek. Mevrouw Bouwmeester bedankte in een goed gevoelde en geestig getour- neerde speech. Hierna werd het feest intiemer in American Hotel voortgezet. Wy lezen in de N. R. Ct. In het Kunstgewerbemuseum te Leipzig is thans de prachtige zaal in rocoeo-styl voor het publiek geopend, die eens een sieraad van Haarlem was. Matthys Hoofman von Diepenbrock liet omstreeks 1763 in zyn aan het Spaarne gelegen hnis deze zaal bouwen en door verschillende kunstenaars versieren. Het huis behoort thans aan de Zusters van den Goeden Herder, eu voor hen was de wereldsche rococo- versiering zeker minder goed geschikt. Maar jammer is het, dat dan by den verkoop niet aan een Nederlandsch museum gedacht is, al had de koop som misschien iets kleiner geweest moeten zyn. Behalve een prachtige witmarmeren schoorsteen trekken vooral de aan dacht twee groote en vier kleine wandschilderyen met voorstellingen vau de jaargetijden en de vier ele menten. Deze zyn het werk van dén zeldzaam voorkomenden doofstommen schilder Gerrit Zegelaar, die iu 1794 te Wageningen is gestorven en die wel een der laatste verdienstelijke vertegenwoordigers vau de school van Gerard Don geweest is. RECHTSZAKEN. De drie personeü, die met een trans parant. betrekking hebbende op de zaak-Hoogerhuis, in de Prinsengracht te Amsterdam voeren, werden Don derdag door het kantongerecht ver oordeeld tot f 1,— boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. Gemengd Nieuws. De zaak-Dreytus. De correspondent van „la Presse" ie Cayenne meldt, dat met de laatste post een zeer groot aantal brieven voor Dreyfus zyn aangekomen, die hem, na controle, zyn ter hand ge steld. Dreyfus moet geweigerd hebben eenige schriftelijke verklaring af te leggen; by wil slechts mondeling te Parys zyn zaak verdedigen. De overhaaste terugkeer van Ester- hazy naar Rotterdam is het gevolg van de offlcieele mededeeling aan Esterhazy, dat, nu zijn getuigenver hoor voor het H. v. C. als geëindigd is te beschouwen, het vrijgeleide buiten kracht zou worden gesteld en de rechter van instructie Bertulus hem zou doen dagvaarden. den. Maai* hij li^t niets omgedlaan om haar moed en trots te brekenzoo liet hij haar op een goeden morgen naar de binnenplaats van het fort brengen waar eon man gegeeseld werd. De zweep viel met krachtige slagen op de naakte schouders en Marian had een gevoel alsof rij zelf deze vernedering onder ging; de van pijn gillende man scheen haar genadige tusschenkomst in te roe pen. Zij viel in zwijm bij; het zien van liet bloed, dat oven* rijn naakten rug vloeide, maar haai" antwoord aan Bonzo bleef hetzelfde. „Gij rijt allen lafaards," zeide zij. „en nog dom op den koop toe. Gij weet niet eens waarheid van leugens te onderschei den. En manieren bezit gij in 't geheel niet, mijnheer. O! ik ben niets bang voor u. Ik lach om uw dreigend, boos gezicht. Als gij slechts u zelf kondt zien zoudt gij ook lachen!" Ja, rij liieldi zich goed en bleef moe dig, maar als de zware deur van haar cel achter haar toe viel en zijl alleen was, en geen ander geluid dan het ge klots der golven vernam, wierp rij zich op haar bed en gaf aan haar verdriet lucht. Zij bezat geen enkelen vriend meer op de geheele wereld, zeide rij. tot zich zelf. Haar liefde voor Paul had Toenadering. De twee Duitsche opleidingssche pen „Charlotte" en „Stoscha zyn te Oran in Algerië binnengeloopen. Be leefdheidsbezoeken werden gewisseld, en de bemanning mag by groepjes aan wal gaan, mits ze 's avonds aan boord terugkeert. Toeu de loods aan boord van de „Charlotte" kwam, gaf hy, geen Duitsch kennende, zyn bevelen in het Engelsch. Maar de commandant van het Dnitsche oorlogsschip wees hem terecht: „Neen mynheer," zei hy in 't Fransch, „hier spreken wy geen Engelsch, wy kennen hier slechts twee talenFransch en Dnitsch." Het is de eerste maal, sedert 1870, dat een Duitscg oorlogsschip zich in een Fransche haven vertoont. Olifanten als kindermeisjes. Hoe ongelooflijk het ook moge schynen, het is waar en een groot aantal reizigers hebben het bevestigd en bewezen, soms metfotografiën, dat olifanten gebruikt worden als kinder meisjes. Een Zweedsche onderzoe kingsreiziger. die kort geleden eenigen tyd in Siam 'heeft doorgebracht, ver haalt, dat in dat land zeer dikwijls kinderen aan de hoede van olifanten worden toevertrouwd. Hij voegt er zelfs by dat de Siameescho mama's meer reden tot prijzen hebben over deze schrandere dikhuiden, dan over de inlandsche kindermeisjes, wier toewijding veel te wenschen overlaat. In de groote parken, waar men de olifanten stalt en dikwijls op de open bare pleinen, ziet men kleine kinde ren van drie en vier jaar spelen tus- schen de dikke pooten der dieren, die zeer voorzichtig zyn en hen nooit bezeeren. By het minste gevaar, als bijv. een ruiter wat snel voorbijkomt of als een slang in het gras nadert, grijpt de olifant vlug eu zeer voor zichtig het kind met zyn snuit op en zet het veilig op zyn rug, waar hy het met alle zorgvuldigheid bewaakt. Met moederlijke zorg gaat het logge dier in alles, wat de aan hem toe vertrouwde kleinen betreft te werk. Misbruiken in bet adver- teeren. üri Londen schrijft men aan den „N. R. Ct." Een beroemd geleerde (was het Lin naeus?) heeft eenmaal de theorie ver kondigd dat de natuur daar, waar de sterkste riffen gevonden worden, ook zorg gedragen heeft voor de aan wezigheid der krachtigste tegengiffen. Zoo moet men het misschien psycho logisch verklaren, dat in Engeland waar de uitspattingen der reclame het buitensporigst zyn, ook de reactie ertegen bet sterkst zich gelden laat. Onvermoeid is de Yereeniging tot het Bestrijden der Misbruiken in het Ad- verteeren, indertijd door het lid der Academy A. Waterhouse en zyn vrienden en geestverwanten gesticht, hier werkzaam. Heeft haar optreden reeds ertoe bijgedragen om de ergste reclames tegen te gaaD, waarmee de eigenaars van allerlei zeepsoorten, toiletartikelen, voedingsartikelen en geheime geneesmiddelen zelfzuchtig en cynisch het landschappelijk schoon der Britscbe eilanden ontsieren, door overal hun leelijke borden op te zet ten of op te hangen thans is de genoemde vereeniging een stap ver der gegaan. In een verzoekschrift heeft zij zich tot den Londenschen graafschapsraad gewend. Daarin wordt bijzonderlijk te velde getrokken tegen de snel toene mende electrische advertentiëu te Lon den. Van vele gevels en daken in de metropolitaansche middenwyken ziet men tegenwoordig die adverten- tiën, doorgaans in meer dau éen kleur, in het luchtruim stralen. Aanvankelijk waren zij te duur om talrijk te kunnen wezen, maar de concurrentie heeft ze goedkooper ge maakt, terwyl ettelijke ondernemende firma's zich hebben gecombineerd, om gemeenschappelijk rondwentelende electrische advertontiën te pachten, waar dus voor hare waren bij beur ten een electrische reclame wordt ge maakt. Ja zelfs aan de Theems ziet men tegenwoordig die hemelhooge advertentiën rocdstralen. De vereeniging van Waterhouse c. s dringt nu hij den Londenschen graafschapsraad er op aan een wets ontwerp in te dienen, waarbij het ad- verteeren op die en andere ergerlijk heetende manier aan banden gelegd wordt en alle reclames boven den grond op den morgen, da.t hij de beschuldiging tegen haar uitsprak, een knak gekregen. Zij was verstandig genoeg om in te zien, dat er een verborgen meening achter rijn woorden kon stekenmaar toen de eene dag na den anderen verstreek en hij niet verscheen en zelfs geen woord van hem tot haar kwam, begon haar liefde te wankelen. Zij geloofde dat ook deze vriend voor haar verloren was en voel de zich naai- lichaam en ziel gebroken. De morgen van den twintigsten dag bracht haar een vroolijk zonnetje, dat die steenen muren van haar cel bescheen. Marian ontwaakte bij het aanbreken van den dag en ontving permissie een uur op d!e wallen te wandelen wat haar driemaal sinds haar gevangenschap vergund was geworden nu zag zij; de stad weer en verwonderde er zich over hoe de zon alles zoo'n geheel ander aanzien kon geven. Zelfs de sombere kazematten zagen er vriendelijker uit. De vergulde torentjes der kerken, de dicht op een gedrongen maai' nu schil derachtige hukdm aan] de haven, de masten der schepen, die in de dokkeu lagen, dit allee kon rij, nu duidelijk onderscheddien, terwijl het trompetge schal der militairen, de schrille tonen eener fluit en de zware hamerslagen in 't arsenaal haar in de ooren klonken. van zekere grootte en soort verboden of ten minste gecontroleerd worden, De vereeniging heeft veel sympathie, zelfs by hen, die twyfelen of bet mo gelijk is zulk eeu wetgeving tot stand te brengen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven Mijnheer de Redacteur! Hedeu werd aan den heer Reimanns, agent voor de breukzalf van pastoor Beek, aan het postkantoor alnier de som van ƒ2000 in postwissels uitbe taald. Het Nederlandsche volk is dus nog wel belust zyn goede geld naar de Badhuisstraat te doen verhuizen. Waarvoor X. SpoH etn Wedstrijden. Voetbal. De beide haarlemscbe clubs der lsto klasse ontvangen Zondag beide op hun eigen terrein clubs voor den competitie-wedstryd. „Haarlem" speelt aan den Schoterweg tegen de Haag- sche Voetb. Yer. De Haarl. F. C. ontmoet te Heemstede „Rapiditas" te Rotterdam. Hockey. De Haagsche Hockey en Bandy Club speelt Zondag te Velsen tegen de Velsensche Hockey Club. De Leidsche Studenten-Hockey-Cl. heeft Woensdag een wedstryd gespeeld met de Haarlemsche Hockey and Ban- dyclub, de eerste sedert haar oprich ting en verloren met 1 tegen 5. Schaatsenrijden. De volgende rijders behooren onder de bekendste deelnemers aan de tegen Zaterdag en Zondag op de Friedenau- baan te Berljjn uitgeschreven amateur wereldkampioenschappen Oestlund (Noor), winner te Davos, Estlander (Noor), Greve (Hollander), Krinekow (Rus), Seyers (EngelschmaD), Feliner (Oostenrjjker), Gordon (Duitscher) euhertog Ernst Gunther en prins Albert van Anhalt. De Berlynsche schaatseorydersclub schrijft de wedstrijden uit eu prins Frederik Leopold van Pruisen heeft het eere-voorzitterschap aanvaard. Stadsnieuws De Kroon. Eene volle zaal, prettige gezichten, eene opgewekte geest, danslustige paartjes, ziedaar hetgeen wy aantrof fen, toen wij Donderdagavond de concertzaal der sociëteit „de Kroon" binnentraden, alwaar de kegelclub De Kroon ter gelegenheid van baar vierjarig bestaan eene feestelijke bij eenkomst aan hare donateurs en kunst lievende leden had aangeboden. Het programma mocht een keur- programma worden gonoemd. In af wijking met de gebruikelijke gewoonte ora eerst alle muziek, zang en voor drachtnummers af te werken en daarna pas met het dansprogramma to begin nen, had het bestuur der kegelclub gemeend het programma zoodanig te moeten inrichten, dat de muziek, voordracht, zang- en dansnummers elkander afwisseldeneene wijziging, die geheel in den geest van de aan wezigen viel. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter, den heer H. G. Güth- schmidt met een welkomstwoord aan alle aanwezigen was geopend, werd met het varieerend programma een aanvang genomen. Het kwartet „Loreley", dat eenige malen optrad, en op zeer verdienste lijke wyze verschillende mooie liedereu ten gehoore bracht, behaalde daar mede een uitbundig succès. Ook de verschillende aardige duetten en voor drachten door de leden derkegelclub ten beste gegeven, vielen zeer in den smaak der aanwezigen, en werden luide ioegejuiebt. Zooals reeds gezegd is werden de bovengenoemde nummers afgewisseld door dansnummers, die ook nog nadat de voordrachten waren afgeloopon, Maar de zon raakte alles even met haar stralen aan en hervormde als 't ware do voorwerpen. De trompstukken der groote kanon nen, die over het havenhoofd uitstaken, waren in een gouden gloed gedompeld; du zee schuimde en rolde vroolijk over liet zilverwitte strandl Zij kon de kust van Tngeimanland en de bosschen, die zich daar tot aan dm oever uitstrekten onderscheiden deze geheele omgeving was voor haar een zinnebeeld van. heit leveai, waarvan zij buitengesloten was. Deze heerlijke morgen dieed het ver langen naar vrijheid nog eens zoo sterk in haar ontwaken, en dit was eigenlijk het zwaarste, wat rij te dragen had. Elke dag sprak van licht en leven wel tot anderen., maar niet tot Baar. Het uur van verpooring ging maar al te snel voorbij. Om zeven uur keerde rij naar haar cel terug, waar haar sober ontbijt haar wachtte. Zij vroeg rich zelf af, terwijl rij de thee en 't grove brood nuttigde, of Bon zo dien morgen weer zou komen om haar met. dreigementen of vleierijen te kwellen. ("Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2