NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging 1899. Bo «788 a HAAKLEM'S DAGBLAD ^LB03ST2^EnVEEEITTSFH,IürS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.871/2 A ~n V h! t-?,TTiTNr' I I hl NT- Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE rf- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor Jdit blad in den omtrek zjjüBloem&ndaalSantpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bp de tol; Spaamda C. BLARTENDORPZandpoort, G. ZWEM AlkK Veisen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handèlsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar. zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszjaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents pea: adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende personen grar tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Januari zijn 35 vorderingen tot een bedrag van f 907,44 betaald1, 4 vor deringen worden afbetaald, 6 vorderin gen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- Bureau der vereeniging is geves- tdgd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend' iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een dér bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewansclite inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m^, de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. uitgevoerd, gezet voor groot orkest. Mejuffrouw Wilhelmina ten Brum- meler, een jeugdige zangeres die se dert eenige weken de Kon. Muziek school met einddiploma verliet, zal een aria van Coster voordragen, teven» 4 liederen waaronder 2 van onzen jeug digen stadgenoot Martinus Kriens. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de reproductiën naar de moderne medail les en plaqnetten, vervaardigd door Roty, Chaplain, Degeorge, Dupuis enz. nog tentoongesteld zijn. Tevens is eene nieuwe verzameling reproductiën tentoongesteld voorstel lende den Mensch in de décoratieve kunst, bij de oud Egyptenaren en onder de klassieke kunst. De Egyptische kunst is vertegen woordigd, met het oude, het midden en het nieuwe Rijk alsmede het tijd perk dat oud Egypte onder de heer schappij van Perzië en Griekenland stond. De klassieke kunst is vertegen woordigd door de archaeische school, de kunst der 4e eeuw v. C. het tijdperk van Phidias, de oud-Italiaanscbe de Etruskische en de Romeinsche kunst. Een vergelijk dezer verschillende tijdperken is hoogst belangrijk en zeer leerzaam. Zondag is de toegang vrij. brug, of bedreigd met een nachtelijk bad als bij niet een proeve zijuer danskunst ten beste gat 1 Soms werd het dezen dienaar der justitie zóó moei lijk gemaakt, dat hij moest vluchten, en hulp zoeken door rustige burgers uit bed te porren, en te verzoeken hem huiswaarts te begeleiden. Blf3N£MLANE2 Minister Roëll. De minister van marine, vice-admi- raal Roëll, is herstellende, maar moet nog het bed houden in het belang eener volstrekt noodzakelijk geoor deelde rust. De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië Thans wordt ait goede bron verze kerd, dat tegen of in October van dit jaar de verwisseling van gouverneur- generaal in Ned.-Indië kan worden te gemoet gezien, daar de tegenwoor dige landvoogd, jhr. Van der "Wyck, alsdan zijn bestuurstaak zal neder- Siadsnieuws. Weldadigheid naar Vermogen. Aan extra-giften werden ontvangen: Van 25 December '98— 15 Januari 1899 f 2594,50 Van 15 Jan.—1 Febr. '99. N. N100,— F. M. bar. v. L 25,— N. N10- E. V5.- W. F. B2,- Totaal ƒ2736,50 In het vorig dienstjaar 1897/8 werd in het geheel aan extra-giften ontvan gen ƒ5020,231/,. Van de 1200 kaarten, met Kerstmis rondgezonden, werd tot heden slechts een betrekkelijk klein aantal terug ontvangen. Het Bestuur vleit zich, dat nog vele kaarten ter invulling gereed liggen en ziet die ingevulde kaarten met ver langen te gemoet. Volksdouchebad. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 233 baden. Op algemeen verlangen treden Zondag op bet Populair concert alhier de heer en mevrouw Boekbinder, de bekende Hollandsche duettisten, voor de 2de maal in dit seizoen op; het orkest zal een keurig programma uitvoeren. Op de matinee te geven door het strykorkest van Haarlem's Muziek korps, Zondag 5 Februari, zal onder meer een trio van Beethoven worden, Te 's Gravenhage is overleden me vrouw douairière Hartsen geb. v. Len- nep, dame du palais van H. M. de Koningin-Moeder. De ter aardbestel- ling zai plaats hebben in het familie graf te Hilversum, Maandag a.s. te l'/i uur. Koude in Februari en Maart? Prof. Börnstein van de Landbouw hogeschool heeft in een vergadering van heere-boeren te Berlijn als zijn meenin? uitgesproken, dat de maan den Februari en Maart zich geendeels zullen kenmerken door groote koude. Tusschen de weergesteldheid van Noorwegen en Duitschland maakte de geleerde interessante vergelijkingen, waaruit zou blijken, dat heidelanden een sterk overeenstemmende tempera tuur hebben, zoodat uit den zachten winter, die in Noorwegen gebeerscht had, een weinig strenge nawinter vol gen moest. Bedelen per flets. Zaterdag kwam te Vlodrop (L.) een bedelaar op eene fiets zyn gewone aalmoes vragen. De man beweerde dat hy tegenwoordig meer op één dag verdiende, dan vroeger in een geheele week, toen hy alles te voet moest afdoen en dat hy zijn fiets al dubbel en dwars verdiend bad. De heer Boomgaardt, de 110-jarige, de oudste bewoner van ons land, is ernstig Een rustbewaarder. Te Bovenkarspel (N. H.) heeft de nachtwacht zyn ambt neergelegd: „de goede, brave man" bad er reden toe. De ongebondenheid van eenige jongelieden, maakte het den man te Eenigen tijd geleden werd hij, ge wapend en wel aan een boom gebon den, zoodat bij moest wachten tot een voorbijganger hem verlosteeen ander maal werd hy opgenomen, en, han gende gehouden, over de leuning eener Een fijn gehoor. In een uiterst fijn gehoor verheugt zich blijkbaar een der Eerste Kamer leden, de heer van den Biesen. Over de voorloopige oefeningen sprekende, waaraan in 't laatst ongeveer de ge heele militielichting deelnam, zeide deze afgevaardigde Dinsdag jl. vol gens de Handelingen„Komt men 's avonds langs een dorpsherberg, dan hoort men marcheeren, halt roepen of exerceeren met geweren, die er vaak niet zy'n! Men moet wel een zeer scherp ge hoor hebben om te hooren exerceeren met geweren die er niet zijn. CHdld De zaak der waardelooze effecten. Wy waren, schrijft de „Echo", in de gelegenheid een der getuigen in de zaak contra mr. Van Hall, Haas, c. s. te interviewen, die ons als zyn meening meedeelde, dat ons door deze zaak een proces wacht, dat in om vang en belangrijkheid zyn weerga in ons land niet heeft, zoowel door het aantal daarbij betrokken bankiers, die voor verschillende bijdragen zyn opgelicht, als door het aanzienlijk bedrag der sommen waarover het gaat en door de listigheid der verdachten, onder wie, zooals men weet, o. a. de heer mr. F. A. Van Hall, chef en eenige deelgenoot der firma Van Schermbeek, en Van Hall, te Utrecht, welk kantoor ook vertegenwoordigt de „Amsterdamsche Credietvereeni- ging" te Amsterdam. Sedert gernimen tyd was reeds aan de balie in Nederland de naam des heeren Van Hall minder gunstig be kend door de talrijke, steeds voor komende processen, waarin de tegen partijen steeds het slachtoffer bleken van woeker. Zoo heeft onder andere voor twee jaren met een onzer be kendste ingezetenen, den heer H. T., het geval plaats gehad, dat een door hem van den heer Van Hall geleend bedrag van f50.000 in korten tyd aangroeide tot een bedrag van ruim f 100.000 in plaats van dat de leener zich tevreden stelde met de usantieele rente van 6 pCt. plus provisie. Zelfs nadat de heer H. T. het werkelijk ge noten kapitaal had terugbetaald, ont zag mr. Van Hall zich indertijd niet om conservatoir beslag te laten leg gen op al de activiteiten, zoowel hier als elders, van den heer H. T. zoodat deze beer gedwongen was om zich ten koste van aanzienlijke opofferingen tegen hem dreigende verdere compro- mitatie te vrijwaren. Dit is slechts een van de vele tal rijke bekende slachtqffers, doch dat ook gezinnen uit den'kleinen burger stand niet door den heer Van Hall gespaard werden, blijkt uit een kort geleden voorgevallen feit. Aan een familie Sas te Rotterdam, was medegedeeld, dat de heer Van Hall in de Rapenburgerstraat alhier een huis had met vergunning en dat daarvoor per advertentie reflectanten werden gevraagd. Den heer Sas, den heer Van Hall daarvoor in het Paleis voor Volksvlijt bezoekende, werd door dezen een som van f 1000 als waarborg gevraagd, waarbij hem overigens in den breede de voordeelen van de „goede kost winning" werden uitgemeten. In den loop van dat gesprek wist de heer Van Hall het zoover te bren gen, dat de heer Sas bijna geheel zyn bescheiden vermogen, zijnde f2000, den heer Van Hall ter hand stelde, waarna deze een contract ontwierp en den heer Sas deed teeken, waarin de bepaling voorkwam, dat by, Van Hall, zou worden 2e hypotheekhouder en dat een eerste hypotheek door Sas zou moeten worden geleverd tot zulk een bedrag, dat Van Hall wist dat geen enkele geldgever, gezien de waarde aan de zaak daarop zou in gaan. Het gevolg was, dat, na ver loop van den korten termijn, de heer Sas in gebreke moest blijven om aan de voorwaarden van een le hypotheek te plaatsen te voldoen. De heer Van Hall nam onmiddollykdenoodigemaat- regelen, waartoe het onderteekende contract hem de macht gaf. De heer Sas moest de woning ontruimen, en de heer Van Hall weigerde hem de f2000 terug te geven, ondanks de smeekbeden van het noodlijdende ge zin Sas. Met veel moeite heeft een belanglooze makelaar hier ter stede het nog zoover weten te brengen, dat door den heer van Hall aan dat ge- zy n r uim f 300 werd terugge even, maar al weer niet dan na onderteekening van een document, waarbij de zaak ver effend werd verklaard. "Wat de instructie der bekende zaak betreft, voortdurend hebben getuigeu- verhooren plaats. De daarbij gehoorde getuigen nemen de strengste discretie in acht ten aan zien van de verschillende feiten, waar van openbaarmaking vooralsnog in het belang der justitie niet raadzaam is, doch dit is volgons onzen zegsman zeker, dat berichten, waarin het wordt voorgesteld als zou het nog niet zeker zyn dat er een strafvervolging tegen den heer Van Hall zal worden inge steld, geheel bezijden de waarheid zyn. Reeds sedert bijna 4 maandeG is een onderzoek tegen den heer Van Hall by de rechtbank aanhangig. Van andere zijde verneemt „De Echo", dat door den heer Louis S. Jacobs een aanklacht wegens smaad is ingediend tegen den hoofdredacteur van „De Tel." naar aanleiding van in dat blad over de zaak der waar delooze effecten voorkomende berich ten en van het verband, waarin daarin de naam van den heer Jacobs is ge noemd. Leger en tfboi. Koloniale werving. Inde maand Januari 1899 zyn by het Koloniaal Werfdepot voor den Indi- schen dienst aangekomen78 Neder landers, 8 Duitschers, 8 Belgen, 3 Zwitsers, totaal 97. Van verschillende korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen 13 onderofficie ren en minderen, zoodat de totale werving 110 bedroeg. Onder de aan- genomenen bevinden' zich 27 miliciens, die voor den tyd van 2 jaar by het Ind. leger worden gedetacheerd; ou der de overgenomenen 4 miliciens die eveneens voor 2 jaar by dat leger zyn toegelaten. Aan die 110 perso nen werden aan handgeld uitbetaald de som van f 21.750. In de afgeloopen maand vertrokken 4 detachementen naar O-Indië ter sterkte van 10 onderofficieren en 160 minderen en wel129 Nederlanders, 23 Duitschers, 14 Belgen, 2 Zwitsers en 2 Luxemburgers. Uit O.-Indië keerden terug 30 mili tairen wegens diensteindiging of wel wegens ziekte. Uit West-Indië repa trieerden 3 militairen, allen herkomstig van Curasao. GEföEM&n 8RSEUWS. Handige oplichterij. Een goedgekleedè heer trad Woens dagochtend een winkel van antiqui teiten op den Boulevard du Clicby te Parys binnen en vroeg den pry's van een beeldje. Men werd het eens voor 50 francs. De kooper zou 's avonds zyn beeld komen balen. Een uur later kwam een andere heer den winkel binnen en vraagt, na wat te hebben rondgekeken, naar den prys van het zelfde beeldje. De winkelier antwoord de, dat dit reeds verkocht was. maar de bezoeker bleef aandringen en bood zelfs 1000 francs, wanneer het kunst voorwerp hem werd afgestaan. Hy gaf zyn kaartje met adres af en ver zocht zoo spoedig mogelyk antwoord. Toen 's avonds de eerste liefhebber kwam opdagen, was deze niet te spre ken over het afstand doen van zyn koop, en de antiquair moest 300 frs. schadevergoeding betalen, om weer eigenaar te worden. Enfin, redeneerde by, er schiet nog altyd een winst van 700 francs op over! Maar zyn rekening klopte niet, toen hy het beeld naar den tweeden koo per wilde brengen en het opgegeven adres valsch bleek te zyn. Kroonprinses Stephanie, die sinds eenigen tyd in Mirarmare vertoeft, maakte Woensdag, in gezelschap eener hofdame een fietstochtje op den weg Barcola—Miramare, toen by een hoek van den weg, drie jonge wielryders uit Triëst zoo plotseling te voorschyn reden, dat van uitwijken geen sprake meer was. De aartshertogin viel met rywiel en al op den grond en werd overreden. De wielryders, die niet wisten wie de dame was welke zii zandruiter hadden gemaakt, handelden beter dan sommige hunner sportbroe- ders wei in zulke omstandigheden doen, hielpen bun slachtoffer weer op de been en lieten haar in een rijtuig naar huis brengen. De aartshertogin heeft geen letsel bekomen. Ongeschiktmaking voor den dienst. Te Elberfeld is oen schandaalproces in vollen gang tegen dr. Ziel, die er zyn beroep van maakte jongelieden voor den krijgsdienst ongeschikt te inaken. Hy liet hen pillen incemeu, waardoor een verhoogde werking van het hart intrad, zoodat de militie-ge neesheeren deze lotelingen afkeurden. In het proces zyo niet minder dan 350 jongelieden gedagvaard. Dat lieden, dien men reeds den dood voorspelt heeft, zeer oud kunnen worden, bewijst generaal Arthur Cot ton, die te Louden eenige dageu ge leden zijn 96steu verjaardag vierde. In zijn jeugd was hij z.o zwakkelijk, dat niemand meende, dat hy den man- nelijken leeftijd zou kunnen bereiken. Hy werd echter gaandeweg sterker, nam dienst als soldaat en bewees in zyn verder leven dat hy yan een zeld zame taaiheid was en maakte alle voorspellingen der doktoren te schande. By een gelegenheid had men, na 65 jaar geleden, reeds zyn graf gegraven, doch Cotton herstelde en is tegen woordig nog zoo sterk en gezond en helder van geest, dat niemand zich verwonderen zou, wanneer hy honderd jaar werd. Toekomstwegen. De vorige week is te Parys op de Seinekade, tusschen de Asnièresburer en het station van Saint-Oaen-les- Docks, een proef genomen met „be weegbare wegen", een der grootste noviteiten der wereldtentoonstelling. De proef werd genomen op verlangen van den ingenieur Picard, een der hoofdspersonen, die de aanstaande ten toonstelling regelen. Ze was een vol komen succes, en de gevraagde con cessie zal ongetwijfeld verleend wor den. Dit uitra-ultra-moderne verkeers middel zal worden aangelegd van de Rue Fabert, langs de esplanade Invalides, de Avenue de la Motte- Piquet ai, over een gedeelte van het Champ de Mars en terug langs de Quai d'Orsay. De „wegen" zullen, al naar believen, langzaam of snel gaan, de beweging zal zoo rustig zyn,dat uien zoowel kan wandelen als zitten, men zal op en af kunnen stappen waar en wanneer men onderweg wil; ge vaar is er niet aan verbonden. De „weg", waar de proef mee ge nomen werd, bestond uit twee paden, waarvan het een tweemaal zoo snel ging als het andere en liep op wielen, door electriciteit voortbewogen. Wat heeft op deze manier ons na geslacht nog aan zijn beenen? moeien wy ons langzamerhand afvragen. vrywel en de haring was eindelijk in staat haar meester, aan wien zy trouwens opvallend gehecht was, te volgen. Het eind van de historie elk ver haal moet een eind hebben was echter tragisch. De ongelukkige haring gleed op zekeren dag tusschen twee planken door, die over ecu put lagen, en verdronk. Een mooie mop. Een Noorsch natuurvorscher, be schreven als een vurig Darwinist, heeft zich de dankbaarheid van het nageslacht verworven door een proef neming, die zonder commentaar in enkele buitenlandsche bladen de ronde doet. De proef heeft hieruit bestaan. De geleerde ving een haring en sloot haar op in een aquarium waarin hy eiken dag een beetje minder water liet loopen. Het duurde eenigen tyd voordat de visch zich hierin schikte, maar langzamerhand wende zy aan haar nieuwe omgeving en werd amphitie. Haar meester, Dog niet voldaan met dit resultaat, liet de haring nu in zyn tuin los en het leergrage diertje wende in verrassend korten tyd aan het plantaardige voedsel dat het daar werd voortgezet. Ook het kruipen ging na een aantal mislukte pogingen Vorstin Maria Louise van Bulgarije De deze week overleden Vorstin van Bulgarije was als kleindochter van den in 1860 verdreven hertog van Parma; in 1870 in Rome geboren, en dë oud ste van achttien kinderen. Van vaders- en moederszijde was zij een Bourbon en daardoor nauw met dë Orleanseaï vermaagschapt. 's Winters woonde zij bij Viareggio aan de Lignrischo kust, des zomers in Sohwarzau, een dlorp op do grenzen van Neder-Oostenrijk en Stiermarken. Daardoor was zij een hal ve Oostenrijksche. Men heeft van de Vorstin, die niet mooi was maar een zeer verstandig ui terlijk had, nooit anders dan goeds ge hoord Zij hield hartstochtelijk veel van haar man. die haar liefde met een heel wat kalmer genegenheid beantwoordde. Prins Ferdinand is een veel te ijdel en met zichzelf ingenomen persoon, dan dat hij in staat zou zijn diep te voelen. Met groote vroomheid ging bij de Vorstin een vroolijk karakter en een gevoelig hart gepaard. Opgevoed door n kunstminnend vader, die zijn villa Pianore tot een schatkamer van allerlei kunstwerken gemaakt had, was zdj een musicienne en een zeer verdienstelijke bceldhouweres gewordën. Steeds mild- dadig, was zij van kindsbeen af gewend om de armen te helpen. Zij had een gelukkige jeugd vol licht en zon achter zich, toen prins Ferdi nand haar tea huwelijk vroeg, en zoo werd! prinses Marie Louise, de zachte, vriendelijke eai hulpvaardige, vorstin van Bulgarije. Het was in April 1893 toen zij trouwde, maar voordat het zoo ver was, waren er heel wat bezwaren te overwinnen geweest. Deels waren die een gevolg van de onzekere positie van don Vorst, die toen nog met Rusland op slechten voet st-ond, dieel^'van de vraag of de te verwachten troonopvolger roomsch of gricksch zou worden. Men weet dat Stamboel of, door heb wijzigen der wet die den griekschen godsdienst over dë toekomstige lands vorsten verpliaht stelde, het huwelijk met do zeer kerksche prinses mogelijk maakte, eeai dienst waai voor hij later zoer slecht beloond werd'. Want niet alleen vermeerderde hij daardoor het aantal zijner vijanden, maar daarom werd hij ook later door prins Ferdinand in het belang van de verzoening met Rusland zoo onbarmhartig opgeofferd, dat de vraag of de Vorst den gruwo- lijken moord van zijn miniser had: kun nen verhinderen, nog niet opgelost is, en het van de dadc-rs heet diat zdj op liet oogenblik nog straffeloos in Sofia rondlloopen. Ook de Vorstin, die aan stoot nam aan de ruwe manieren van Stamboelof en niet kon lijden dat hij tegenover haar man den toon van een meester aansloeg, heeft tot zijn val me degewerkt Maar in Viareggio was de duistere toekomst gelukkig neg verbolgen, toen Stamboelof op de bruiloft in een toost de vreugde der Bulgaren uitte over het heugelijk feit dat zij eindelijk na een tusschenpooze van vijfhonderd jaar weer een landsmoeder zouden krijgentoen hij den prins van Parma. bedankte dat hij zijn land aan den Vorst had toe vertrouwd, en de verzekering gaf dat zij in haar nieuwe vaderland bemind en geëerd zou worden. Die laatste belofte £s vervuld!, eni vorstin Maria Louise heeft ook niets verzuimd om zich bij haar volk bemind te maken. Zij was in dien boerenstaat, waar heft Turksche despotisme alle menschen gelijk gemaakt had; en de vroegere aristocratie had uitgeroeid, eenvoudig, vriendelijk en hulpvaardig. Zij sprak bij alle gelegenheden Bul- gaarsch, al kostte die taal haar ook nog zoo veel moeite, en het grootste deel van haar inkomsten besteedde zij voor wees- en gasthuizen. Zij kleedde ach. eenvoudig en was van meening dat men het geld daarvoor beter kon besteden. Hoeveel zieleleed de geloofsverandering van prins Boris haar ook kosten mocht,

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1