NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I Haarlem's Dagblad Dinsdag 14 Februari 1899. Bo 4795 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37t/2 A V Hl F?.' I hl NTI-T-FTTsr- Van 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaus: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoon nam roer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangere G. L. BATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monimartre. Met uitzondering ran het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ny verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regei f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyD BloemendaalSantpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN,by de tolSpaarndc. m, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNSHillegomAREE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. In den Duitscben Ryksdag is Zater dag ter sprake.gekomen de verhouding tusschen het Duitsche ryk en de Vereenigde Staten van Noord-Ameri- ka, Aanleiding hiertoe gat' de inter pellatie van den afgevaardigde graaf Kanitz over den stand der onderhan delingen over een handelsverdrag met de Vereenigde Staten. De heer von Bülow, staatssecretares van buiten- landsche zaken, zeide in zyn antwoord op de interpellatie, te verwachten, dat by de verstrekkende wederkeerige belangen van beide rijken eene be vredigende oplossing der bestaande moeielykheden niet meer ver af is. In het debat over de interpellatie verklaren alle sprekers, waaronder Lieber, Herbert Bismarck en Richter, dat zij het volste vertrouwen stellen in de houding der Regeering van het Duitsche rijk. Op verzoek van den heer Lieber legt de heer Von Bülow Duitschland's staatkundige verhou ding tot de Vereenigde Staten bloot en brandmerkt by de onwaarheden, die een deel der buitenlandsche pers heeft verspreid over Duitschland's houding in de PbilippyDsche quaestie en vervolgt dan„Ook onder de heer schappij der Amerikanen zal zich onze handel op de Philippijnen eD in West-Indië ongestoord verder ont wikkelen. Tusschen twee sterke en mannelijke volken als het Duitsche en het Ameri- kaansche, is oprechtheid de beste staatkunde. De wederkeerige betrek kingen tusschen beide regeeringen hebben nooit opgehouden goed en vriendschappelijk te zyn. Ik zie voor het oogenblik, zoomin als voor de toekomst, eenig punt, waar de belan gen vaD Duitschlanó en de Vereenigde Staten vijandig tegenover elkander zouden staan." Deze verklaring werd op alle ban ken levendig toegejuicht. Heden had opnieuw een zitting plaats. President Mc. Kinley heeft in een boodschap aan het CoDgres de nood zakelijkheid betoogd van den aanleg van een telegraafkabel van Hawai naar de Philippijnen, door den Groo- ten Oceaan De president wijst erop dat ten ge volge van de bekrachtiging van het vredesverdrag met Spanje de Ver eenigde Staten weldra in het bezit van de Philippijnen zullen zijn. Het is dus noodig een rechtstreeksche ver binding te hebben over Hawaï en Guamdie zoowel in vredes- als in oorlogstijd onder controle van de Ver eenigde Staten zal blijven. Men weet dat de heer Cecil Rhodes in Europa druk bezig is met het col- porteeren van zyn grootsch plan in Afrika spoorwegen aan te leggen, zoodat Cairo in het noorden in directe verbinding staat met Kaapstad aan de zuidpunt van dit werelddeel. Eerst heeft hij ZuidAfrika, daarna Engeland bewerkt, zonder veel meer dan een succès d'estime te bereiken. Aan het brusselsche hof is hy ook niet ge lukkig geweest. De Engelsche regeering is niet zoo vrijgevig als hy gedacht had; het on derhoud met koning Leopold van Bel gië moet ook geen bizondere resul taten hebben opgeleverd, zoodat hy nu niet afkeerig moet zyn om een bezoek te brengen aan Berlijn en daar zijn geluk te beproeven. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 13 Febr. 1899. Een agent van politie werd Zondag middag op het Begijnhof alhier bij het arresteeren van een dronkaard, door een van diens kameraden met een paar schaatsen op den helm geslagen en op den grond geworpen deze zoo wel als de dronkaard ontkwamen. De persoon die de mishandeling pleegde is echter bekend. De Technische Vereeniging alhier herkoos Zaterdagavond den heer J. Merens als president. Het tienjarig bestaan der vereeni ging zal dezer dagen eenigszins fees telijk worden herdacht. De groentenkoopman B. alhier, die zich Vrydag met een handwagen op de markt te Amsterdam bevond, werd aldaar onaangenaam verrast, toen die wagen plotseling door de politie in beslag genomen werd. Een koopman had namelijk zyn wagen herkend die hem ongeveer l'/i jaar geleden was ontstolen en daarmede de politie in kennis gesteld. De groentenhandelaar L. alhier had den wagen kort na de vermissing ter goeder trouw gekocht en dezen thans in bruikleen afge staan. De dader is bekend. Scherm wedstrij d. Op het Zondag te Leiden gehou den schermconcoursuitgeschreven door de schermvereeniging „Jeanne d'Arc" aldaar, behaalde de Haarlem- sche Gymnastiek- en Schermvereeni ging „Kracht door Oefening" in den colonne-wedstrijd geweer, waaraan 4 vereenigingen deelnamen, den lsten prijs, een zilveren medaille. Met een toepasselijk woord van den eere voorzitter der vereenigingden heer F. van der Steen, lste luit. der infanterie, werd deze medaille namens de jury uitgereikt aan den leider der carré, den heer Jac. J. Meijerink. Het aantal punten waarmede werd gewonnen bedroeg 20Va» terwijl 24 als maximum was aangenomen. De andere vereenigingen behaalden successievelijk 17iji, 15 en 13V4 pun ten. In verregaande dronkenschap werd Zondagnacht een man door de politie op een handwagen naar het politie bureau gebracht. Daar bleek het, dat by eenige dagen hechtenis te goed had wegens openbare dronkenschap, waarvoor hy in het politieblad was l, zoodat hij naar het Huis slechts nooie scheidde men toen het van Bewaring alhier werd overge- klokje van gehoorzaamheid sloeg, bracht. j Wij mogen dan ook wel de heeren I Martin met het wederom behaald sue- Kinderfeest. ces geluk weoscbeii. j Eene vergoeding voor deze moeite Een prettige aanblik leverde Za-i en inspanning vinden de heeren Mar terdag-avond de groote zaal der Socie- j tin in het steeds toenemende aantal teit Vereeniging op, alwaar het door j leerlingen, waardoor zy thans reeds de leerlingen zoo lang verbeide balverplicht zyn hun soireé in tweeën van den heer J. G. Martin en Zonen j te splitsen. A.s. Zaterdag 18 dezer werd gegeven. Dat men zich daar goed zou amuseeren, kan men van te voren reeds nagaan, want het is genoeg be kend, dat waar de heeren Martin een feest organiseeren, het welslagen daar van zoo goed als verzekerd is. En dit was Zaterdag-avond dan ook het geval. Hoe gezellig zag alles er uit, toen wy de zaal binnentraden. Welk een keurige toiletjes en wat een aardige paartjes en blijde gezichten merkten wjj op. En welk een opgewekte pret tige geest heerschte daar, eene stem ming wel geschikt om de binnentre- denden direct in de algemeene feest vreugde te doen deelen. En hoe gra cieus waren alle bewegingen der daü- Geen wonder was het dan ook dat de ouders met welgevallen naar hunne kinderen keken en zagen hoe bevallig de moeilijkste dansen door hen wer den uitgevoerd en waardoor opnieuw een bewijs werd geleverd wat eene bekwame en degelijke leiding vermag. Eene aardige afwisseling iu het dansprogramma waren de twee inter mezzo's. De eerste, een matrozendans, werd zeer aardig en correct uitge voerd. De tweede intermezzo stelde voor een verjaarfeest van een burge meester in een der Friesche dorpen, waarop achtereenvolgens verschillende gasten hunne opwachting maakten. In het midden der zaal waren de ge decoreerde stoelen van den jubilaris, burgemeester Scheltinga, en zijne echt- genoote, opgesteld. Nadat de echte lieden, beiden in Frieseh costuum ge kleed, daarop hadden plaats genomen, j kwam allereerst een gezelschap bloe-1 menmeisjes, die eene allerliefste bloe-f11 nu het bal voor de jongste leer lingen plaats vinden. Eenige kinderen speelden Zaterdag middag omstreeks 5 uren op de Kam pervest met een zoogenaamde malle jan; bij het neervallen van dien wagen raakte bet rechterbeentje van het 3- jarige kind Dirk Theodoras Schouten onder den boom van den wagen, waar door dit lichaamsdeel boven de knie is gebroken. Het kind is in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. De ketelmaker B. Bennekers heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag in zyn kosthuis in de Spaarnwouder- straat zijn portemonnaie met f 17,— is ontvreemd. gis het méést Sledes* ïï»sigl>la«I J Ifaai'lein en Om - streken, s m e ss l 0 HAAGSCHE BRIEVEN. Indien van Alkmaar de victorie van begonnen is. dan is het mendans uitvoerden. Vervolgens ver scheen een gezelschap Engelsche bloedverwanten, echt gentleman-like gekleed die op een zeer eigenaardige wijze de sir Roger de Co ver ley-dans uitvoerden en zich als echte Engel- schen aanstelden. Hierop voerden eenige paartjes een sierlijke bogen- dans uit, waarna een gezelschap Frie sche boeren en boerinnen de echte „Skotske trye" te zien gaven. Tusschen dit alles in kwamen twee meisjes, allerliefst gekleed in Spaansch niet onmogelijk, dat van den Haag de victorie van d'en vrede beginnen zal. Men kan het inderdaad een groote eer rekenen, dat de door den Czaar be roepen ontwapeningsconferentie in de Hollandsche hofstad zal bijeenkomen. Nu eenmaal bepaald was,dat een der klei nere mogendheden de conferentie ont vangen zou, bewijst de keuze van den Haag in welke voortreffelijke reputatie ▼an gastvrijheid ons landje in den vreem de nog steeds staat. Laat mij aanstondis costuum, een dans met tambouryusj dat alle geruchten die in de pers uitvoeren, hetgeen zy onberispelijkverspreid zijn, speciaal door de „Köln. dedeD. Kortom de verschillende dan- j onjuist moeten genoemd worden, sen door de bovengenoemde gezel-Rusland is en blijft de organiseerende schappen ten uitvoer gebracht, waren macht. Mourawieff zal het ontwerp- zeer aardig en werden luide toege-program opstellen en Rusland zal ook jucht. De heeren Martin hebben dande verschillende bnoopen hebben door ook alle eer van hun werk en van te hakken en de touwtjes die om het de moeite, die zjj zich hiervoor ge- pak invitatie-kaarten gebonden zijn. Is troost hebben. dit eenmaal geschied, dan zal Nederland, j Nadat het kinderbal was afgeloo- maar uitsluitend formeel, de uitnoodi- pen, nam het bal voor de grooten een gingen verzenden. En dan. zal het den- aanvang. kelijk Mei worden alvorens de buiten- Ook dit was zeer geanimeerd en landsche heeren in onze beroemde Trè- veszaal zullen gaan... strijden om den j vrede. Men verwacht, dat de Koningin i in die dagen op Soestdijk zal vertoeven i en d'e leden der conferentie daar een gardenparty zal aanbieden. I Hoezeer ik mij nu verheug over de j beweging door den Czaar op touw gezet en waarin mijn vaderstad met eere zal worden gemeld aan het nageslacht ik mag niet ontveinzen, dat ik de door dames aanvaarde taak om het Neder- landsche Volk tot een vredes-manifest te bekeeren, een beetje mal vind. Rond uit gezegd, begrijp ik niet, dat de eer ste mannen des lands zich voor die zaak warm genoeg hebben gemaakt om van heinde en verre de vergadering in den Haag te komen bijwonen. Er is geen vreedzamer volk ter wereld dan het Ne der! andsche dat behoeft niet te wor den getuigd. En als Keizer Wilhelm geen zin heeft in ontwapening, zal het hem bitter weinig hinderen of 54 mil- lioen Nederlandsche zielen er vóór zijn. Daaromde beweging ,.an und für sich" heeft mijn warme sympathie maar laat men nu in 's hemels naam. niet gaan overdrijven' Dezelfde overdrijving vrees ik van de vereenigingen. die besloten hebben ons het u bekende tramvraagstuk tot een onderwerp van publieke bespreking te maken. Met welk doel toch Men mag aannemen, dat niemand tevreden is met den bestaande® toestand, die voor een groote stad eenig is in Europa, in on- gunstigen zin. In een meeting nu zal men honderderlei meeningen hooren ver kondigen, rijp en groen, waarmede men geen stap verder komt en misschien moties aannemen:, waarmede men den gemeenteraad, gesteld dat hiji er op let, in de war brengt. Maar het schijnt, dat men tegenwoordig overal een relletje van wil maken. De menschen kunnen niet eens meer rustig trouwen. Donder dag was er een heele herrie aan het Stadhuis om een echtpaar te begroeten, waarvan het bruidje 80, de bruigom 66 zomers telde. De dame in quaestie is een zter be kende majoorsweduwe, die vroeger de reputatie van rijkdom had, doch die gaandeweg blijkbaar niet ten onrech te verloor. Men kon haar bij goed weder in de Scheveningsche hoschjee zien wandelen met een puckhondje naast en een bediende achter zich. En het schijnt, dat in dleze tot minnekozen be stem de omgeving de idylle begon, die ten Stadhuize eindigde, onder de kwink slagen van het publiek. Den 2 7 sten dezer dient het proces i van den es-kapitein Vertier voor do tweede maal. Omtrent het nader onder zoek der psychiaters is niets uitgelekt, tenminste officieel, doch men vertelde mij dat het tot ontoerekenbaarheid con- cludeeren zou. En nu ga ik soupeeren in het heden-1 j middag geopend vegetarisch restaurant waarvan de heer Valk, die voor een! paar dagen ten uwent optrad een der promotors is. Het restaurant (tevens j pension) is op een flink bovenhuis ge-1 vestigd in d'e Nieuwstraat. centrum der stad, knap en helder Ingericht. De spijskaart schijnt, om te watertanden voor een vegetariër. Voor belangstellen den stel ik, op goed' geluk, en zonder dat zij aan mijn smaak gebonden, zijp, heft volgende menu samen Erwtensoep (zondter worst!) Linzencroquetten. Andyvie met gebakken aardappelen. Macaroni met Parmesaansche kaas. Gestoofde pruimen. Omelette. Een heusch menu, waarvan de koste» bedragen per geheele portie van elk gerecht (wat wel voor twee personc* genoeg schijnt) 1.45 cent Dat is goed koop niet waar. En 't mooiste komt nog dit restaurant is in nog een opzicht het eerste, een unicum... er worden geen fooien aangenomen! Ziet ge, van den Haag begint de vio- torie! H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant"- Kon. besluiten. Met ingang van 1 Maart a. s., be vorderd tot inspecteur van admini stratie by de zeemacht, de officier van administratie der lste klasse F. H. M. Rant, en tot officier van admini stratie der lste klasse, de id. 2de klasse O. Willemstyn. Aan J. H. Wenting, eervol ont-lagen bode by het departement van buiten landsche zaken, een pensioen toege kend ten bedrage van f 358 's jaars. Aan K. H. Visser, matroos by het loodswezen, C. G. Bakker, zeeman, G. Rab, visscher J. F. Rab, zich schrijvende J. Rab Sz., matroos by het loodswezen, IJ. Jonkman, A. List en J. List, visschers, R. de Gorter, zeeman, D. Smit, loodsschipper der 2de klasse, J. Molenaar en F. Dek ker, zeelieden, H. Selser, visscbers- knecht, L. Timmerman, matroos-hulp- loods by het loodswezen, T. de Gor ter. zeeman en J. JoDkman matroos- hulploods by het zeewezen, allen te Vlieland, verlof verleend tot het aanne men van de „Medaillenfor aedel Daad", Yoor de beide eerstgenoemden der 2e klasse, voor de overigen der 3e klasse, welke medailles hun door den koning van Zweden en Noorwegen zijn ge schonken voor het redden van de be manning van het gestrande barkschip „Perlen" van Stavanger. Afschaffing van Rijkstollen. Thans is ingediend het wetsontwerp tot afschaffing van de rechten, die d'e Staat heft voor het gebruik van we gen. kanalen, havens, sluizen en brug gen. De afschaffing zal ingaan met 1 Mei 1900, behalve voor de bruggen over de Mark te Standaardbuiten, over de Dintel bij Stampergat en in den weg van Dinteloord naar Willemstad en voor de militaire bruggen en sluizen te Muiden, te Naarden'en by het fort Uitermeer. Hiervoor zal bet tijdstip, in verband met de loopende overeen komsten, nader worden bepaald by Kon. besluit. Het offer, dat de Staatskas jaar lijks zal hebber, te brengen voor de afschaffing der Rjjkstollen, met inbe grip van de thans nog voor geldlee- ning verbondene, bedraagt f608.050, het volgende moment zag Paul Marian naast rich staan. „Ik kon niet langer beneden blijven," zeide zij, „het is een kwelling voor mij en ik zag het licht, PauL" Zij legde haar hand in de zijne. Z'j koesterde geen vrees meer voor zichzelf maar slechts voor hem, die rijn lev m en eer in de waagschaal stelde om haar heur vrijheid! terug te geven. „Gij zult nooit een goed zeeman wor den, Marian," antwoordde Paul, „gij kunt niet gehoorzamen." „Dat kom ik hier leraren, liefibêik kon niet langer met mijn gedachten alleen blijven." Pa/ul wees naar het schip in de verte, welks verblindend licht rich over de zee bewoog. „Daar ligt onze toekomst," zedde hij wrevelig; „ik wilde, dat het anders wa re. Ik dacht dat je zou rijn ingeslapen, om op een plaats te ontwaken, waar niemand je leed kon berokkenen. Maar nu zullen wij nog dansen, zooals Reu ben beweert" Zij lachte om haar angst te verber gen. ..Wat kan mij deren, zoolang gij bij mij rijt?" vroeg zij en voegde er minder heldhaftig bij „Hebt gij mij zelf niet verteld, dat FEUILLETON. IVIariirn 19) „Zij houden op het zuiden aan, mijn heer," zedde de oude John Hook, die aan het roer stond. „Zij denken waar schijnlijk, dat wij op de Duitsche kust aansturen. Met een beetje geluk zullen wij ze wel ontloope® en ik heet niet John Hook, als het niet waar is." De oude Johnl, die rich' terstond! voor die on dexn eming bereid had verklaiard toen hij vernam, drit er een Engelsche dame uit een Russische gevangenis bevrijd moest worden, vertrouwde er op de brik, waarop hij voer en die nu in de haven van Kroonstad voor anker lag, te Stock holm te kunnen opwachten. Dit avontuur beduidde niet meer voor hem dan een uur varens op de Theems op een mistigen avond. „Luister eens hier, mijnheer," had hij uitgeroepen„er vaart op de heele Oost zee geen boot, die een halven vadem op de Esmeralda kan inloopen als ze van plan is zich niet te laten pakken. En gesteld eens dat ze er wel toe in staat waren, dan kan je toch altijd nog met ze praten. Ik moet je zeggen dat ik voor een glas rum alle Russische zeelui in him gericht uitlach!" Nadat John aldus zijn verachting voor vreemdelingen en hun schepen had: te kennen gegeven, was hij voorzien van een bundeltje, dat een kanten zakdoek een portret en een vuil schort bevatte aan boord gekomen. De race van Kroonstad naar de Oost zee was een pleziertochtje voor hem. De plotselinge verschijning van het oorlogsschip joeg hem niet de minste vrees aan. De kruiser zat hen nu op de hielen1. Als de Esmeralda genomen werd zou da Engelsche consul te Kroonstad rijn tanden aan den gouverneur laten zien en daarmee zou de zaak wel afloopen. Paul kon niet in rijn optimisme dee len. Door de dichte duisternis toekende zich het zoeklicht als een vuurbaken op de zee af en dit herinnerde hem voort durend dat hij zich nog in do Russische wateren bevond en Kroonstad van rijn vlucht en het doel er van af wist. „Hij houdt nu op het Zuiden aan, John," zeide hij neerslachtig, „maar dat zal niet lang duren. Kijk maai-, hij verandert al van koers." John greep het stuurrad wat vaster en spuwde verachtelijk rijn tabakssap in de richting van den kruiser. „Dat is waar," riep hij uit, „maar wat beteekent dat, mijnheer? Het moe- ton knappe kerels rijn als ze ons te pakken kunnen krijgenwant op 't oogenblik rijn wij nog de baas. daar gaat niets af. Je kimt op mijn woord staat maken, mijnheer, als ze gelooven dat ze ons te pakken zullen hebben voordat deze wacht afgelost wordt, dan zal er nog wel een zomert je en een win tertje mee gemoeid rijn." Paul glimlachte „Gij Engelschen hebt een aardige manier om de dingen op te vattenwij Russen rijn niet zoo luchthartig." „En dat is ongelukkig genoeg mijn- i heer, neem mij niet kwalijk, dat ik dit maar zoo zeg. De Russen rijn tegen woordig weinig in tel, te meer, daar men onder zooveel kapiteins kan varen, die een Engelsche courant begrijpen." Büj hield zich nu weer met rijn roer bezig en het kleine jacht werd door een groote golf in de hoogte getild om het volgende oogenblik in een duisteren af grond te zinken. Het zoeklicht was verdwenen; en de uitgestrekte water-' vlakte was in het duister gehuld. Alleen aan den horizont werd een kleine, lichte plek zichtbaar, die een heldere lucht voorspelde, voordat de morgen neg aan gebroken zou rijn. Tien minuten lang stoomde het jacht in de richting van de ver verwijderde zeeën, die hen red ding moesten brengen, voort, toen baadden de golven weer in een helwit licht. Als een golvende massa gesmolten zilver bewoog het zich over de zee voort, nu eens het opspattende schuim in fonkelende diamanten veranderend, dan weer een visscherspink verlichtend, die zich een baan ploegde door het deinen de zeeveld, of wel het deed den omtrek van een stoomboot zoo helder uitkomen, d!at men met het ongewapende oog de bemanning op het dek kon tellenmaar ten slotte bleef het de Esmeralda be schijnen, haar als 't ware met vingers, uit lichtstralen bestaande, als een prooi aangrijpend met het plan haar allerlei martelingen te doen ondergaan. Niemand sprak op dit kritieke oogen blik. De hand van den ouden John rustte nog op de spaken van het rad; Paul leunde verslagen tegen het want en sloeg de lichtstralen gade. Reuben kwam uit het luik van de machinekamer kijken, en de grijnslach speelde nog om rijn lippen. Er verliepen minuten op minuten en de betoovering duurde nog steeds voort. Het geheele jacht was ver-licht, elke mast en elk touw was duidelijk te on derscheiden. En degenen, die rich op de Esmeralda bevonden, waren niet in staat het sein van het- oorlogsschip te beantwoorden zij konden niets doen dan met de meest mogelijke snelheid voortstoomen, alsof deze race hun grootste genoegen was. Reuben was de eerste, die de stilte verbrak. „Het is de Peter Veliky van Reval," zedde hij kalm„ik zou hem uit duizend herkennen. Hij, heeft vier kanonnen] van twaalf duim diameter aan boord en loopt viertien knoopen in het uur dat heb ik in een scheepsboek gelezen." „Loop heen met je boek," zeide Jolin Hook. „De quaestie is, hoeveel gang hij kan hebben en wanneer hij dit van plan is te toonen." Reuben's mond verbreedde zich nog meer. „Hij zal het nu txxraen, John; als je lust hebt om een dansje te doen, luister dan, daar begint de muziek." Tegelijkertijd bulderde een kanonschot door de lucht en een oogenblik was de Peter Veliky in een dichten nevel ge huld. Toen weerklonk er een kreet en

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1