NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 21 Februari 1899. ■o 4801 HAARLEMS DAGBLAD AJBOi<n<rEnvcEnsrrsFi5,ij"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsbladvoor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postO.SV-jo Directeur-Uitgever A -nVTTiTF?.1 I H i NT' 1 1 I HINT- Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmmire. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, NjjverheidSen Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: BloemendaalSantpoort en ScholeyiP. v. d. RAADT, Öandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Spaamda tj, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARLE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem20 Febr. 1899. Personeele belasting. De laatste grondslag der personeele belasting, dien wjj nog te bespreken hebben, is die voor het houden van paarden. Wie krachtens overeenkomst de be schikking heeft over éen of meer paarden van een ander en zulks over een tijdvak van meer dan 20 dagen, is daarvoor zelf belastingplichtig, ook al worden niet steeds dezelfde paar den verstrekt, b.v. z.g. maandpaarden. Geen belasting is verschuldigd voor het houden van: a. dienstpaarden door officieren, welke die paarden uitsluitend onder den zadel bezigen; b. paarden, uitsluitend gebezigd voor rijtuigen, waarvan het bovenstuk niet door veerkrachtige of rekbare voor werpen middellijk of onmiddellijk met de as of de assen is verbonden; c. paarden, wier laatste melktand nog niet is vervangen door een snij tand d. hengsten als dekhengsten. De belasting bedraagt jaarlijks in hoofdsom f25 voor een paard, f60 voor twee paarden, f 105 voor drie paarden, benevens f 50 voor elk paard boven 3. Met afwijking hiervan bedraagt de belasting jaarlijks in hoofdsom a. voor de paarden van practizee- rende genees-, heel- en verloskundigen en veeartsen, voor elk paard f10; b. voor de paarden in gemengd ge bruik voor elk paard f6; c. voor de paarden gebezigd voor de uitoefening van het bedrijf van rijtuigverhuurder, ondernemer van per sonenvervoer, verhuurder van rijpaar den of manegehouders, voor elk paard f 10; d. voor de paarden van paarden- koopers, die niet tevens een bedrijf, genoemd onder c. uitoefenen, voor elk tiental paarden, gedeelten van een tiental voor een tiental gerekend, f 10' Onder paarden in gemengd ge bruikte» rstaat de wet paarden,die door gaans en hoofdzakelijk worden gebe zigd voor de uitoefening van een be roep of bedrijf, met uitzondering evenwel van de onder c en d omschre ven beroepen en bedrijven. Indien verschillende dier paarden uit sluitend bij afwisseling tot andere doeleinden worden gebruikt, wordt de belasting als voor éen paard gerekend. De alhier gevestigde Maats, tot exploitatie van onroerende goederen, die indertijd Duinendaal aankocht, is nu door aankoop voor f40,000 eige naresse geworden van het terrein te Beverwijk, genaamd „de Brugge", groot tien hectaren. Van den Schouwburg wappert heden Wij wenschen onze lezers attent de driekleur, ter eere van het jubilé te maken, dat de voorstelling der van mevrouw FrenkelBouwmeester. I Nederlandsche Opera op Woensdag 22 dezer „Willem Teil" niet aanvangt dan mij om op te schieten. Mijnheer Zas- sulic moet maar beslissen, maar ik zou wel weten wat ik deed als ik lange Hein recht op mij af zag komen." „Ai, ai, John heeft gelijk", zeiden de anderen. „Ik laat het aan jelui over," zeide Paul onverschillig, „ik goef niets meer om mijn leven. Die tijd is voorbij." Bijna tegelijkertijd haalden zij het anker in en hielden' de boothaken ge reed om af te stooten. In deze oogen- blikken van spanning heerschte er zoo'n diepe stilte, dat de ademhaling der man nen een zacht gefluister geleek. De vreemde sloep maakte snelle vor deringen. De bemanning der Esmeralda kon nu de hartsvangers, die de roeiers bij zich droegen-, duidelijk onderscheideal, en den naam van de sloep lezen. De angst, waarin de vluchtelingen verkeerden wae bijna niet meer te verdhren, toen de luitenant, die het bevel over de boot voerde, beval de riemen te laten rusten. En Paul zeide tot zichzelf dat nu him uur geslagen was. Twintig seconden lang lag de sloep stil. De mannen, op het dek der Esme ralda sloten in angstige afwachting hun oogen en stonden onbeweeglijk. Het Door den heer Van Blaaderen al hier is aangekocht een fabrieksge bouw tusschen Velsen en IJmuiden, waar vroeger kunstzandsteen werd vervaardigd. De bedoeling is het ge bouw in te richten voor haringpakkerij eu taandery, de eerste in die streek. Matinée Kriens. Een onzer muzikale vrienden schrijft ons De mist van Zondag, die niet tot wandelen uitlokte, deed velen opgaan naar de Vereeniging, om zich te ver kwikken onder de tooen van !t Haar- lemsch muziekkorps. Misschien ook was het feit, dat de heer v. d. Tand als solist zou optreden, een factor, waardoor de schare belangstellenden dezen keer bijzonder groot was. De heer v. d. Tand bracht de hoorders in verrukking door de wijze waarop hij zjjn solonummers voordroeg, dit maal niet met orkest-begeleiding maar door den heer Hofmeester zeer ver dienstelijk op de piano geaccompag neerd. Van zyn drie nummers„An dante cantabile" van Scambati, „Mé- ditation" van Massenet en „Mazurka" van Wieniawsky, beviel iny het tweede 't meest. Hy behaalde eenj welver diend succes; ben ik goed ingelicht, dan bespeelde hij een Amati-viool onlangs door den directeur aangekocht de heerlijke toon van het instrument doet mij den heerj Kriens met dien aankoop geluk wenschen. Van de nummers vóór de pauze door het orkest ten gehoore gebracht pakte de fantasie over werken van von Weber,gearrangeerd door E. Bach (een kleinzoon van den grooten meester) het meest. Nu eens werd deEuryanthe, dan weer de Obéron of de Freischütz voor onze herinnering getooverd, op een wijze die den uitvoerenden tot eer strekt. De Nouveletten voor strykqnintet van Niels Gade deed weer eens uit komen over hoeveel goede executanten de heer Kriens beschikthet trof mij ditmaal bijzonder omdat ik enkele goede bekenden achter de lessenaars miste, die toevalliger wijze niet aan dit concert konden meewerken. Het Ave Maria van Cherubini maakt op de toehoorders altijd een diepen indrukvooral de passage voor hobo en clarinet werd onberispelijk uitgevoerd. Met een opgewekte wals-potpouri van Schreiner eindigde de Matinée, die velen weer een paar prettige uren bezorgd heeft Zondagmorgen gooide een jongen met een steentje naar een oude dame, die op den Zylweg wandelde. Haar lorgnet werd erdoor verbrijzeld en stukjes glas kwamen in het oog terecht, zoodat zij bij een der bewoners van den Zylweg in huis moest worden ge nomen. Gelukkig was er juist een dokter in de buurt, die hulp verlee- nen kon. om 8 uur zooals abusievelijk was vermeld, maar om 7i/a uer. Tramwagen No. 1 van de Haar- lemsche Tramway-Maatschappy ver keert in niet al te besten toestand. Denkelijk door een gebrek aan een van de wielen, slingert en stoot de wagen hevig. Vooral op 't balcon is 't verblyf lang niet aangenaam. De steeds zoo ijverige tramdirectie zal aan de klacht wel tegemoet willen komen. Voor het examen fraaie handwerken, zyn Zaterdag te 's-Gravenhage ge slaagd de dames H. A. P. van Leeu wen en A. M. Beernink, beiden al hier. De gemeenteraad te Nijmegen heeft benoemd tot directeur van het slacht huis den heer E. A. L. Quadekker, kapitein-paardenarts bij de huzaren alhier. Naar wy vernemen zullen reeds bij de a.s. inlijving van lotelingen in de eerste dagen van Maart, maatregelen worden genomen, dat het geneeskun dig onderzoek voor iederen loteling afzonderlijk kan plaats hebben. BINNENLAND HAAGSCHE BRIEVEN. Eindigde ik een vorige maal met het bericht der opening van een ve getariërs-restaurant, thans heb ik over een meer wereldsch genoegen te spre ken, en wel het jaarlyksch hal-mas- qué. Een beschrijving van dit festijn der qoart-monde heeft inderdaad weinig aantrekkelijks. Wie zich den tjjd her innert, dat de eerste standen der re sidentie, door de diplomaten aange voerd, in de rykste en meest origi- neele vermommingen gekleed, een dergelijk bal bezochten, moet de huidige ontaarding tegen de borst stuiten. Van een bal heeft het feest niemendal meer en van een gemaskerd bal heel weinig, omdat de dames zich niet al te zeer houden aan het voor schrift om gemaskerd te blijven en voor de heeren het masker niet ver- Cdicht is. Intnsschen kan men den eden der zwakkere sexe die hier ver schijnen de lof niet onthouden, dat zy zuinig zijner zyn weinig burger vrouwen in staat om met zoo reinig stof een japon te maken Nu is zuinigheid een goed ding en het letten op de dubbeltjes, vooral die der gemeentenaren, prijzenswaar dig. Van dit standpunt ging de oud-secretaris onzer Kamer van Koophandel, jhr. mr. Gevers, Dey- noot, een dezer dagen uit, toen by in een openbare vergadering met debat de invoering van muntgasmeters bestreed, als nadeelig voor de gemeen- tefinancien. Hij zag reeds een leening van eenige tonnen in het verschiet, noodig voor de kosten van aanleg die voor elk perceel f60 zonden be dragen. Intnsschen bleef hy in het debat geheel alleen staan. Tegenover zyn financieele beschouwingen stelde men, dat de gasfabriek by de tegen woordige toestanden en pry zen een loonend bedrijf heeft, leeniDgen en amortisatie niet alleen dekt, doch nog rnime winst maakt. Men meende dat meerder gasverbruik tegen ietwat ver hoogden prijs dus eerder voordeelig zon zyn, omdat de ervaring elders had geleerd, dat het verbruik der muntgasmeterbezitters de kosten van aanleg in twee jaren terugbracht. Maar vooral werd nadruk gelegd op de groote sociale voordeelen van de vervanging, op rnime schaal, van petroleum door gas zoowel voor ver lichting als voor het toebereiden van spijzen. Die sociale belangen waren: vermindering van brandgevaar, onaf hankelijkheid van den invoer van petroleum en de prysschommelingen van dit artikel door de willekeur der reusachtige „trusts", bevordering van de gasmeter-indnstrie en vermeerde ring van arbeid, indirect, voor bon derden werklieden (fitters, straatina- kers, enz.), verbetering der hygiënische toestanden in het gezin van denklei nen man, enz. Men zal mij, geloof ik, niet tegen spreken, wanneer ik, deze vergade ring eenigszins uitvoerig besprekende, haar niet acht van zuiver plaatselijk, maar van meer algemeen belang. Trou wens, ook van elders, waren belang stellenden opgekomen, want de plaat sing van muntmeters is thans overal aan de orde. In zekeren zin is ook van algemeen belang de wisseling van stukken over onze tramquaestie.'De contra-memorie der tramwegmaatschappij is nu inge komen en men kan thans het audi et al terampartem toepassen. Denaastings- quaestie is de belangrijkste en aan gezien andere gemeenten in hetzelfde geval kunnen komen te verkeeren, noemde ik de zaak van meer alge meen belang. Uit de rapporten der commissie toch bleek, dat de Maat schappij die onze tram exploiteert eigenlijk nooit afschrijvingen deed, terwyl de Maatsch. daartegenover wyst op den post aflossing van obligatiën op haar balans. Voor de commissie scheen deze rekenquaestie van belang omdat zy wilde naasten op den voet der koopmanswaarde van de onderne ming. De tegenpartij gehoord, moet ik zeggen, dat die eisch niet volkomen billijk was. Wie zal zeggen welke waarde de onderneming, bij betere exploitatie, over 10 of 15 jaren heb ben zal En is het nn billijk om te naasten op den voet der tegenwoor dige waarde van het bedrijf Immers neen. Er is veel te zeggen voor het systeem der onderneming die de naas ting wil gedoogen naar den maatstaf der gekapitaliseerde netto-winst in ver band met het aantal jaren waarop de concessie, op het oogenblik van naas ting, nog zon kunnen voortduren. Men heeft er niet het geringste idéé van wat de gemeenteraad zal doen. Haar eigen commissie desavou- eeren den bestaanden toestand doen voortdaren tot 1927of....iets anders. Hier zal de derde weg de beste bly ken te zijn. Binnenkort, we zyn nu toch eenmaal aan het meetingen, zal ook de plaat- selyke politie-regeling een onderwerp van publiek debat uitmaken. Inmid dels heeft het corps zich verdienstelijk gemaakt door de daders van een der twee groote inbraken die in de laatste weken plaats hadden, achter slot en grendel te brengen. Men beweert, dat de dader van de andere misdaad ook in handen der justitie is, nl. in den persoon van.... den bestolene. Het zou niet voor het eerst wezen, dat men, een dief zoekende, hem vlak bij zich had. H. A. GANUS Jr. Atjeh. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende, van 18 de zer gedagteekende, telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh Colonne van overste van der Dus- isen gaat de Oemar-bende in Boven- Melaboe opzoeken. Een officier ongevaarlijk gewond. Gouverneur van Heutsz is naar Te- nom om den radja in zijn gezag te herstellen. Voortdurend worden Atjehsche be richten omtrent het sneuvelen van Toekoe Oemar ontvangen. Bjj de Tweede Kamer is ingeko men een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de nationale militie. Het strekt om te verhoeden, dat de plaatsvervanging opnieuw, langs een omweg, herleve m. a.w. om de tenuit voerlegging van het zoogenaamde plan- Coolen te verijdelen. Krankzinnigen.-verpleging. Door de examen-commissie der Ned Vereeniging van Psychiatrie en Neu rologie, is na met goed gevolg afge legd examen hel diploma voor ver pleegster toegekend aan de dames C. M. Cb. Berghuis, A. van Eyle, J. C. E. van Essen, D. Planteydt, C. M. Jonker, E. G. J. Bauhuis, J. A. Charldorp, T. de Vries, J. Mentz, A. P. Dekkers, P. H. Kortland, J. G. Kopmels, M. Kerkhof, M. J. H. Rynders, H. F. Schreiber, H. B. van der Velde, A. S. A. Bin dels en Ser- vaas, verpleegsters uit de gestichten Meerenherg en Endegeest. Voor de examens hebben zich aan gemeld 34 verpleegsters en 5 verple- 80rs- Twee der candidaten zyn niet tot het examen toegelaten4 zyn na af gelegd examen afgewezen. Het examen wordt deze week voort- Het Comité voor het Instituut te Peking. Het nationale comité van het inter nationaal Instituut van China, uit negentien heeren bestaande, kwam Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage bij een om met den rev. Gilbert Reid te vergaderen. Twaalf heeren van het comité waren tegenwoordig. Jhr. mr. J. A. J. van Asch van Wyck, te 's-Gravenhage, presideerde, terwyl de heer G. Dudok van Heel, te Amster dam, zich met de functie van secre taris belastte. Nog meerdere personen zallen gevraagd worden, zich by het comité aan te sluiten, terwyl een rap port zal worden uitgegeven. Rev. Reid vertrok dadelyk na af loop der bijeenkomst naar Engeland. Diefstal van f24,000. Omtrent den diefstal van 24,000 gulden ten nadeele van de Associatie Cassa te Amsterdam, kan gemeld worden, dat de politie den dief, zeke ren J., op het spoor is. J. is Don derdagmiddag met een rijtuig een pakje komen deponeeren by een kas telein op den O. Z. Voorburgwal, met de opdracht dit aan zijn zwager af te geven. Die zwager kwam den vol genden dag en ontving het pakje, dat een bedrag van 800 gulden bevatte met een briefje, waarin hem verzocht werd dit geld aan J.'s vrouw ter hand te stellen. De vrouw heeft het geld echter geweigerd, en het pakje doen terugbrengen aan den kastelein, by wien het door de politie in beslag is genomen. De koetsier, die J. gereden heeft, is op verzoek der politie Zaterdag in lichtingen komen geven, welke de politie op het spoor van den dader hebben gebracht. Het is zoo goed als zeker, dat J. zich nog op Nederland seben bodera bevindt. Intusschen is ook de bnitenlandsche politie gewaar schuwd. Een ingezetene van Hoogvliet liet de vorige week des nachts een gordijn op de bleek liggenden volgenden morgen was het verdwenen en geen spoor was er van te vinden. De dief had zeker groote ramen aan zyn huis, althans na een dag of vier lag het bewuste gordyn weer in den tnin, met een briefje er op genaaid, waarop geschreven stond „het past bjj my niet." Door onbekende oorzaak ontstond Zaterdagmorgen brand in de villa „Flora" te Eede. Een bejaarde bloed verwante van den bewoner op wier kamer de brand ontstond, bnkwam eenige lichte brandwonden. Zy over leed, waarschyuljjk tengevolge van den schrik. In den laatsten trein van Amster dam naar Nijmegen, is Vrijdagavond een dame het slachtoffer geworden van een handigen medereiziger, die zich bij aankomst in laatstgenoemde plaats met haar koffertje, waarin eenige gonden sieraden en een portemonnaie met f 10 geborgen waren, uit de voe ten maakte. Een eigenaardige afternoon-tea. Dezer dagen is melding gemaakt van een rondschrijven, waarbij de leerlingen van de H. B. S. voor meisjes te Amsterdam worden aangespoord FEUILLETON. 25) Hoe phlegmatiek Reuben en rijn mak kers ook waren, toch klopte hun hart onstuimig terwijl rij het bootje nader zagen kamen. Zij konden hun oogen er niet van afhouden; de geringste bewe ging niet voor hen verloren. .Een van hen beraamde zelfs een plan ter verdediging, een ander sprak van het pistool van him kapitein en hun eigen, scherpe messen. John Hook evenwel riep uit: „Daar ritten wel twintig kerels in dat bootje; en veronderstellend' dat rij op ons aansturen, denk je dan dat rij para- pluies mee hebben genomen. Loop been, jelui denkt als oude vrou wen. En wie is van plan bier te blijven ritten om met ze te knikkeren Ik niet, voor den drommel niet. Maar ik zal jelui wat vertellen, maats, als wij het anker inhalen, kunnen wij, als rij den hoek om komen, aan den anderen kant ontsnappen. En dan zullen rij niemand hebben kritieke oogenblik wais gekomen; maar teen rij tot twintig hadden geteld be gon de hoop in hun harten weer te herleven en rij konden nauwelijks den' kreet van blijdschap inhouden, toen rij zagen dat de roeiers de riemen weer opnamen en op de andere rijde van het eiland aanhielden- De zucht van verlichting, die de vier mannen slaakten, geleek veel op een zenuwachtig snikken. Paul voelde hoe rijn voorhoofd koud en klam was van het angstzweet, dat er op parelde. „Zij hadden het dus niet op ons voor zien. Ik begrijp er niets van," zeide hij dof. „Maar ik wel," riep John opgewon-j den. „Kijk eens in die richting mijn-{ heer. Ziet gij die witte brick met drie masten? Ik denk dat het een schip is met lepralijders aan boord. Zij varen van het eene eiland naar het andere om lepralijders op te nemen en stevenen dan naar het leprozen hos-; pitaaL Daarom is dat schip hierheen geko men. Zij hebben zeker een patient aan boord." En John had gelijk. De sloep van den kruiser roeide recht op een groote, logge bark aan, die plotseling uit het water scheen, op te duiken. Twintig minuten later was de kleine boot nog| maar een stipje op 't water en zat de bemanning van de Esmeralda te dinee- ren. HOOFDSTUK XX. Do vreemde bark. waarnaar Marian verwonderd keek, lag op ongeveer een kwart mijl af stands van den oever. Ze had drie masten, waarvan twee korte en een lange, die aan den top met een groot verguld kruis, dat in den zonne schijn schitterde, versierd waren. De bruino gedeeltelijk gereefde kluiver flap perde in den wind, terwijl het groote zeil dat in vele oprichten aan de Lar tijnsche zeilen van het Zuiden deed denken, het dek voor een groot deel aan het oog onttrok. De kleur van den romp van het schip was dof wit, afge wisseld door roode kruizen en een op schrift, dat Marian evenwel niet ont cijferen kon. Tegelijkertijd bemerkte rij vele ge stalten, die op den achtersteven bij el kaar stonden en een lange witte sloep, die reeds een gedeelte der bemanning naar den oever had gebracht en nu met haar boeg op het strand rustte, terwijl de golven tegen den achterste ven klotsten. Van de vier, die geroeid hadden, hiel den er nog drie de riemen vast maar de vierde was in een ernstig gesprek gewik keld met den kluizenaar, voor wien Marian zoo beangst was geweest. Zij kon zien dat de twee mannen er over spraken wat haar bezoek op het eiland zou beteekenexu want dikwijls wezen rij naar haar bootje en gingen er zelfs dichter naar toe om het beter te beschouwen. Haar eerste gedachte was naar hen toe te gaan, hun te vertellen in welken toestand rij rich bevond en te verzoe ken haar naar een herbergzamer oord te brengen. Maar een gevoel van voorzichtigheid hield haar aan haar plaats gebonden en van uit de verte sloeg rij de nieuv aangekomen en gade. Tot haar groote verbaring bemerkte rij, dat de kluize naar geen oud man was, zooals ze eerst gedacht had. maar iemand nog in de lente van rijn leven. Zijn lange fla idt- rende lokken en rijn grove klecding hadden haar misleid. Ook had rii zich een monnik altijd bejaard voorgesteld Wat de ander betrof, met wien hij sprak, deze droeg eenzelfde grove, brui ne pij, maar rijn haar was kort geknipt. Zij twijfelde er niet aan of hij be greep terstond wat haar bezoek op dit eiland beteekende. Hij wees meermalen in de richting van de golf. alsof hij bezig was te ver tellen, dat niet alleen de reden van; haar aanwezigheid op het eiland maar ook die van haar vlucht uit Kroonstad hem bekend waren; Marian trok zich weer in haar schuilhoek terug en een vreeselijke angst voor die mannen over viel haar. De dag liep ten einde; de rotsen om haai* heen geleken grijze massa's, de gestalten op het schip waren niet duidelijk meer te onderscheiden en bo ven de zeo hing een dunne nevel. Het kwam haar voor of rij naar een vreem de wereld overgeplaatst was een we reld van vrees en fantaisie. Het bezoek van de monniken verhoogde haar gevoed van verlatenheid nog meer. Zij klom op de rotsen en riep in wanhoop om haar minnaar, alsof het een of ander wonder haar kreten zou overbrengen. Nooit in haar leven had rij zoo gevoeld hoe diep haar liefde voor hem in haar hart was geworteld, zoodat haar leven haar aon der die liefde eigenlijk niets meer waard was. „Paul, geliefde," riep rij uit, „ik kan niet zonder je levenKom toch bij mdj ik bezit geen enkelen vriend behalve

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1