der schepping de minderen tc zyn van de dames der dito. Londen onder den grond. Op het plein voor het Mansion Hous© te Londen is het dezer dagen, een zon- I derlinge toestand. Over een aanmerke lijk deel van den weg ontbreekt de I vaste oppervlakte, die er was en nu vervangen is door een, althans voor het gevoel, allesbehalve soliede houten be strating. Bij het loopen op, meer nog bij het rijden over die bestrating krijgt men den indruk, en terecht, dat men over eon groote en diepe holte gaat. De I Central London Spoorweg-Maatschappij is daar nl. bezig het station Bank van Engeland aan te leggen, dat ruim hom dierd E. voet onder den beganen grond aal komen te liggen. I Dat station zal waarschijnlijk het merkwaardigste wezen: op de geheele wereld. Het zal feitelijk uit drie ver diepingen bestaan. In de onderste ko men al de riolen, buizen en geleidingen te liggen, welke daar samenkomen en nu op een hooger peil rusten. Het sta tion Bank van Engeland' zal de tweede verdieping vormen. De derde en hoog ste verdieping bestaat uit een net van gangen voor de voetgangers, die een voudig willen oversteken van een der straten, welke op de beurs uitmonden naar eene andere, of zich willen bege ven hetzij naar het station der Central London hetzij naar de stations van andere elektrische spoorweglijnen in die buurt, welke met elkaar zoo in go meenschap zullen staan. Sir Henry Oakley, vroeger beheer end directeur van den Great Northern Spoor weg, en tegenwoordig president der Central London, gaf Woensdag in de halfjaarlijksche vergadering van aandeel houders der laatste, eenige belangwek- I kende bijzonderheden nopens den stand der werkzaamheden aan het Mansion House. Do moeielijkheden, die men te overwinnen had, zijn zeker van ernsti- gen aard. De ondernemers mogen alleen des nachts werken, om overdag het reusachtige Cityverkeer op dat punt niet te storen. Tegen acht uur 's ochtends moeten alle straten weder beschikbaar komen. Dat is natuurlijk een groo te vertraging. Maar deze moeielijk- hc-'dtem waren bij lange na niet de eenige. In het graven op die diepte ont moette men allerlei onverwachte belet se]en. De twee ergste misschien waren de oude bedding der Walbrook, welke haai- naam aan de tegenwoordige straat bij het Mansion House nagelaten heeft, en de grondslagen van Gresham's beurs. Deze moesten natuurlijk door handen arbeid, d. w. z. zonder ontploffingsstof- fen. verwijderd worden, en er was nog zooveel water in de bedding dei- oude Walbrook, dat een buitengewone ce menteering noodig bleek, teneinde ver zakkingen te voorkomen. Over het geheel verklaarde Sir Hemy Oakley zich echter zeer ingenomen met den voortgang der werkzaamheden langs de geheele lijn, die ongeveer zes E. mij len lang is en van Shepherd's Bush in het Westen, dwars onder het hart van Londen (Oxford Street, Holborn en Clieapside) naar de City loopt. De dub bele kokers van metaal, door welke de olectrischo treinen zuilen, loopen, .zijn verleden jaar gereed' gekomen. Even zoo de meeste der dertien stations langs de nieuwe lijn, terwijl de werkplaatsen en magazijnen te Shepherd's Bush him voltooiing naderen. Toch kon Sir Henry Woensdag niet langer vasthouden aan de verleden zomer uitgesproken ver wachting, dat dc nieuwe lijn reeds met Juni aanstaand" zal kunnen geopend worden. De directie heeft in elk geval raadzaam geoordeeld, het parlement te verzoeken den wettelijken termijn voor de voltooiing met een jaar te verlengen. Do opening der Central London wordt met spanning verbeid:. Voor deskundi gen hebben aanleg en exploitatie uit technisch oogpunt veel belang en het publiek is vooral nieuwsgierig hoe het zal worden vervoerd en welken invloed do opening der Central London hebben aal op het geheele Londensche verkeer. Dat die invloed in elk geval groot we zen zal, daaraan twijfelt niemand. Niet alleen zal men, althans des zomers, in het algemeen de ondergrondsche lijn verkiezen boven omnibussen en andere bovenaardsche vervoermiddelen, maar stellig zullen zij die haast hebben die voorkeur geven aan treinen, die hen binnen weinige minuten van Hyde Park naar de Bank van Engeland overbren- gen. Bovenal is men benieuwd te weten, of ei' slechts een klasse wezen zal (ver moedelijk twee), en door welke maatre gelen do Central London zal kunnen tegemoetkomen aan den drang naar goedkoope werkmans-) treinen en aan de toenemende klachten nopens het ovex- I vullen der spoorwegwagens op schier alle lijnen, inzonderheid dé Metropoli- j taaaische. Ziedaar de twee belangrijkste spoor wegkwesties van den dag. en het een staat met het ander in verband. Want het goodkooper maken van de vrachten I heeft het gevolg, dat het volproppen van spoorwegrijtuigen hoe langer hoe erger wordt. Op somige uren van den dag ia een behoorlijk reizen op de on- deraardscho en andere steedsche lijnen bijna ondoenlijk. Men vecht om een plaats, onverschillig in welke klasse, en I hot gebeurt alle dagen, dat er vijftien of twintig vrouwen en mannen rijden I (zitten, staan of hangen) in een coupé, besteand voor slechts tien Jattende) I mtuschen. Dat er op klasse, onder der gelijke omstandigheden, niet gelet wordt, behoeft nauwelijks gezegd. Fel zijn de klachten over dezen stand van zaken en de betrokken spoorweg directies krijgen er itxltr oogenblik ter dege van langs. Maar de toestand wordt er met beter op. Eerlijk gezegd zie ik ook niet in, schrijft de Londensche be richtgever der ,,N. Rofct. Ct.", aan wiens ooaresponrfentie het bovengaande is ontleend, hoe de spoorwegmaatschappij en het kwaad zouden verhelpen. Ver meerdering van wagens in d'en trein is meestal onmogelijk zonder veigrooting der perrons en bij' de meeste stations is diat onmogelijk. Het opproppen van de wagens zou enkel te beletten zijn door afsluiting van de perrons, wanneer een zeker getal personen erop toegelaten is, maar ik geloof niet, dat ons publiek een dergelijken maatregel zou dulden. Men is hier al te zeer gewend aan vrijen toegang tot de perrons, mits men een biljet heeft, doch daarop wordt ook niet altoos nauw gelet. Sehermwedstrijd. Het puikje der schermers was Zater dag en Zondag in het Brongebouw te Haarlem vereenigd, alwaar do nationale en internationale wedstrijden, uitge schreven door de schermvereeniging dar dd. Schutterij, en waarvan wij in ons vorig nummer reeds het een ander me- d deelden, plaats hadden. Fel is er go durende do beide dagen gestreden. Me nig spannend oogenblik is daar door dï schermers doorleefd, vooral in de verschillende eindseries was de strijd hevig en spannend, en het was dan cok geen wonder, dat de overwinnaars onder luide toejuichingen van de talrij ke toeschouwers uit het strijdperk tra den. Na den pcrsoneelen wedstrijd op degen, die Zaterdagmiddag te 4 urn' was geëindigd, en waarvan de uitslag reeds is med'egedeeld, nam de personee ls wedstrijd op geweer een aanvang, waarvoor zich 62 mededingers liadden aangemeld. Na een liardnekkigen strijd bleven overwinnaars do heer en A. C. Breukhoven, B. Ra.be, beiden 1ste Re giment vesting-artillerie. Utrecht, W. C. van Rossom, lid der vereoniging ..Em ma" Amersfoort en L. C. Th. van Es, lid van de „Wilhelmina Garde." Den Haag, die rasp. den lsten prijs, ver guld zilveren medaille, den 2den, groote zilveren medaille, den 3den prijs zil veren medaille en den 4den prijs, kleine zilveren medaille, verwierven. Des avonds te 7 uur nam de korps wedstrijd op degen, geweer en sabel een aanvang, die des nachts te 1 uur ein digde. Aan den kevrpswedstrijd degen na men 16, aan idem sabel 15 en aan idlem geweer 10 vereenigingen deel. Elke verteniging kwam nit met 3 har er beste werkers. De uitslag van den korpswedstrijd, degen, is als volgt: „De Vrije Wapen broeders", Amsterdam, (schermers de heeren Zeldenrust, van der Stappen en M. Dwinger-), lsten prijs, verguld zil veren medaille, benevens 3 verguld zilveren draagmedailles voor de Korps werkers: O. A. S. C., Amsterdam, (korpsschermers L. Cohen, M. en F. Vigeveno). 2dën prijs, groote zilveren medaille; 1ste Regiment Vesting Artil lerie, Utrecht, (schermers H. A. van Pareren. B. Ra'oe, en A. C. Breukho ven), 3deai prijs, groote zilveren me daille, terwijl nog aan do vereoniging „Pro Patria" te Haarlem met de scher mers K. van Donselaar, AV. H. Groe- nier en J. C. van dm Nouweland, een diploma werd uitgereikt. In don Korpswedstrijd, geweer, be haalde de verccniging ,,D. O. S." te Amsterdam:, (korpsschermclrs A. C. Schuitemaker, N. Sjerp en C. J. Broeks- raa). den lsten prijs; „E. M. M. A.", Amersfoort (schermers J. Drost, W. C. van Rossum en W. B. Verschuur,) den 2den en ..Concordia" Haarlem, (schermers A. J. van Velthuijsen, A. L. Schutte, J. G. Diseo) den 3den prijs. In den Korpswedstrijd, sabel, werden de 3 prijzen achtereenvolgens gewon nen door ..Excelsior" Haarlem, (scher mers Ph. Stol, A. Dinnewet en R. Brauelanan), „Pro Patria" Haarlem, (schermers J. P. Teekensi, G. A. Stedjl cu K. van Donselaar) en ,,D. O. S.", Amsterdam, (schermers Schuitemaker, N Sjerp en C. J. Broeksma). A^oor deze twee laatste korpswedstrijdenwaren dezelfde prijzen als voor den korpswed- striid. degen, uitgeloofd. Zondagmorgen werd weder met fris- schen moed begonnen en een aanvang gemaakt met den personeelen wedstrijd, sabel, (nationaal) waaraan 103 scher mers deelnamen. Te 11 uur werd deze afdeeling onderbroken door de interna tionale wedstrijden op degen en sabel, waarvoor zich rasp. 9 en 11 schermers hadden doen inschrijven, allen bekende meesters in de schermwereld. Een der spannendste partijen in de eerste serie degen, was die tusschen die heeren van Nieuwenhuizen te Den Haag en Leo pold van Humbeek te Amsterdam). De heer van Nieuwenhuizen muntte uit door bijzondere kalmte, waardoor hij èn door zijn juisten stoot overwinnaar bleef. In d'e eindserie van deze afdeeling waren nog overgebleven de heeren G. Hesse te Amsterdam en van Nieuwen huizen te Den Haag, die beiden om lsten en 2den prijs moesten kampen. Aller oogen waren dan ook op hen ge vestigd. Na eenige vergeefsche aanvallen en contre-riposten (tegen terugstoöten) van cfen heer van Nieuwenhuizen, valt deze nogmaals aan. Hesse arrêteert, doch beide stootem zitten gelijk en de tou ché wordt voor van Nieuwenhuizen geteld. Hierna valt Hesse aan, die in: de meening dat zijn stoot zit in den uitval blijft liggen, doch van Nieuwen huizen maakt van deze gelegenheid ge-: bruik, riposteert vlug en de stoot zit op Hesse's borst en wordt door de se condanten volgens de regelen geteld. De heer Hesse met deze uitspraak niet te vreden, legt zijn partij neder. De uitslag ia dus dat van Nieuwenhuizen den lsten prijs een kunst voorwerp en aan G. Hes se den tweeden prijs, een zilveren me daille wordt toegekend. Hierop volgde ,de internatacmale wedstrijd, sabel, waar voor zich -11 deelnemers hadden aan ga ruekL Eéne der mooiste partijen in dezen wedstrijd was die tusochen de heeren C. Meijerink, Haarlem en G. Hesse, AmsterdamBeide schermers muntten uit door kalm, prachtig spel. Na eenen zeer spannendlen strijd bleef de heer C. Meijerink overwinnaar. Eene zeer spannende partij was ook die tusschen de heeren Leopold van Hum beek en C. Meijerink, beiden profes- seurs d'escrime van Humbeek, opge wonden door zijne nederlaag op den degen, ziet nu door een weinig woest scherm spel zijne tegenpartij te overwel digen, hetgeen hem dan ook na eenen fei len strijd gelukt, zoodat de heer v. Hum beek als winnaar van die partij aan bleef. De uitslag van dezen wedstrijd is lsto prijs, Kunstvoorwerp, Leopold van Humbeek. Amsterdam, 2do prijs, zilveren medaille, AV. van den Eijnde, Haarlem. Des middags namen de colonne wed strijden op geweer en lange stok een aanvang. Verschillende mooie colonnes werdén. te zien gegeven. Vooral de co lonne op geweer van dé vereeniging „Door oefming Sterkeri commandant Stiijnders, Den Haag, getuigde van flin ke studie. Dit mag ook worden gezegd van de colonne lange stok, uitgevoerd door de vereeniging „Kracht door oe fening" commandant A. J. Meijerink, die tevens d <~d zien, wat eene bekwame leiding vermag. Aan beide vereenigingen werd dan ook ieder in hare afdeeling een eerste prijs toegekend. Verder behaalden in d'en colonne-wedstrijd, geweer, „d'Oran- jevaan" te Amsterdam, „Uitspanning na Inspanning", Den Haag en „Mars", commandant Barems, te Haarlem, resp. den 2dton, 3den en 4den prijs. In dé- zelfdé afdeeling lange stok, werdén de 2de, 3de en 4de prijs, resp. toegekend aan de vereenigingen Minerva" Am sterdam, „Door oefening Sterker" Haar lem, en „Bataaf," Haarlem. Van beide laatste vereenigingen was dé heer AA", v. d. Eijnde commandant, Ten slotte werden de personeele wedstrijdensabel, voortgezet. Na nog eenige zeer spannende eand- series bleef dc heer Ph. Stol overwin naar en mocht hij den eersten prijs, een verguld zilveren medaille, verwerven. De tweede, derde en vierde prijzen wer den toegekend resp. aan die heer K. van oDiisclaax, D. Teekens en Chabot, allen te Haarlem. Onze stadgenootcn hebben zich dus wederom kranig gehouden. Te ongeveer 6 uur was de wedstrijd, die zich kenmerkte door een zeer pret- tigen en opgewekteu geest, geëindigd. Des avonds was een eere-avond aan geboden door cie Kadervereeniging „Wil helmina." Nadat de voorzitter, de heer Jac. Hamilton, eene feestrede had uit gesproken, waarin hij o.m. de aanwezi gen hartelijk welkom had geheet en, werd met het feestprogramma sen aan vang gemaakt. Allereerst werd door dé heeren L. van Humbeek en Joh. G. Martin Jr. eene eere-partij uitgevoerd. Hot eere-saluut werd onberispelijk uit gevoerd, en de toegedachte stooten flink gepareerd. Ook dé Fransche partijdo gen, tusschen de heeren Hesse ,en Fige- veno, beiden, te Amsterdam, >verd zeer mooi afgewerkt, Beide partijen moch ten zich in den bijval van het publiek verheugen. De colonnes geweer en lange stok, uitgevoerd door de eerste prijs- winners, oogstten wederom evenvee! succes in als des middags. Eene aardige afwisseling tusschen al de schermniun- mers was het optreden van den couplet- zanger den heer Jac. Paff. die door zijne liedjes meermalen de lachspieren der aanwezigen in werking bracht. Het hoofdnummer van het programma was evenwel de prijsuitreiking door den heer majoor II. Th. Chappuis, die een kern achtige toespraak hield, waarin spreker er o-.a, op wees hoe vereerend de taak voor hem, als sold&at, was om op dit wapejifeost aan soldaten of mannen daarmede gelijk staande die prijzen uit te reiken. Tevens herinnerde hij aan dén greoten omvang, die de sport Jiier te lande in de laatste jaren, heeft geno men. Deze sportbeoefening vindt haar oorsprong in de gehechtheid aan onze jeugdige Koningin, die rekent op hare zonen. Trouw aan de vorstelijke banier, trouw aan liet Oranjehuis is onze eerste plicht. Binnen eenigc-n tijd, zeide spre ker verder, zal het kleine Nederland de eer te beurt vallen, de afgezanten van d( groote mogendheden in Den Haag ver eenigd te zien om te spreken over dte ontwapening, doch wij Nederlanders wij wapenen ons allen ieder voor zich met spierkracht en energie. Met een donde rend applaus wead' deze toespraak be groet, waarna de prijzen met een toe passelijk woord van majoor Chappuis aan de prijswinners wei-den overhan digd. Aan dein heer Brauckman, die het minste aantal touché's in den perso neelen wedstrijd, degen, had ontvangen, werd nog een exjtra-prijs uitgereikt. Hierop nam de heer Chappuis nogmaals het voord en bood met eene hartelijke toespraak namens het eere-comité aan kapitein, II. D. Emrik, eere-voorzitter, voor de scdie^mvereenjging der d.d. schutterij, een lauwerkrans aan als ge- denkteeken aan deze twee gewichtige dagen. De lieer Emrik bedankte hierop voor dit blijk van sympathie en bracht tevens een woord van dank aan de juryleden, en sloot zijne toespraak met een dlrie>- werf „Lang leve de Koningin," waarmee de aanwezigen geestdriftig instemden. Na de pauze werd door de scherm- vereeniging der d-d. schutterij neg een fraaie carré-geweer uitgevoerd, en eenigd voordrachten ten beste gegeven. Het geheel werd met een prettig bal besloten. Kortom het wapenfeit is afgeloopen zoowel ten genoege van de schermers als van de talrijke toeschouwers. Een. ieder heeft zich op 18 en 19 Februari goed geamuseerd. En wij- mogen dan ook niet nalaten aan de achermvereern- ging der d.d. schutterij een woord van hulde te brengén voor de groötschb wijze waarop dit wa.penfeest was georgani seerd, eto. haar geluk te wenscheh met het succes, dat zij liierméde behaald heeft. Dok aan de Elachavereenigi ng ..AVilhelJnina" komt een deel van dat succes toe. Dat de scherm vereeniging der d.d. Schutterij nog menigmaal 5 jaar aan haar bestaan mag toevoegen. Zoo zij het Dansfeest. Gegons en gejubel drongen reeds tot ons door toen wij Zaterdagavond door de kleedkamer de zaal der sociëteit „Vereeniging" binnentraden, waar de heeren Martin, ditmaal uitsluitend voor de kleintjes, een bal georgani seerd hadden. In het middengedeelte der zaal waar gedanst werd, krioelden en woelden de kinderen door elkander, lachende en pratende, huppelende en stoeiende, tot de heeren Martin het sein gaven om met dansen te begin nen. Terstond week de kleine men- schenmassa uiteen, en vormde zich eene bonte lank-e rp van kinderen, allen in fraaie toiletjes en pakjes, vertooueude een aardige schakeering van kleuren. Het is wonderlijk te zien hoe spoe dig de heeren Martin orde ia dien chaos van woelende kleinen kannen brengen. Er werd gedanst, keurig en vlug, niet alleen de oude maar ook de nieuwe dansen. 6n menigeen kon aan de jeugd, die blijken gaf dat zy goed onderwijs genoten had, een iesje nemen. Om afwisseling in het pro gramma te brengeD werden evenals de vorige week twee intermezzo's opge voerd. De eerste, eene menuette, werd door eenige paartjes in ouderwetsch cos- tunm keurig en gracieus gedanst, de tweedeeeue spaausche lamboeryne dans werd natunrlyk met veel meer leven digheid maar met niet minder be valligheid teu uitvoer gebracht. Het was een succes voor de heeren Mar tin en de aanwezigen gaven dan ook door aanhoudend applaus hunne goed keuring daarmede te kennen. De avond, die voor de kleintjes met recht een feestavond was, werd besloten met een cotillon. De heeren Martin hadden ook weder dezen avond eer van bun werk en vau al hunne moeite, die zij zich getroost hebben, en kun nen verzekerd zyn, dat zij door die twee dansfeesten raecDeer een ge noeglijken avond hebben verschaft. Zondagavond om circa 6',2 ure had op het Stationsplein een koetsie-, die blijkbaar verbitterd was door de opge wekte stemming, waarin de deelne mers aan bet scbermconcours buis waarts keerden, reeds met eenigen h armer tv- iet gezocht, doch door de bezadigdheid der anderen had dit tot geen stoornis aanleiding gegeven. Toen eenige korporaals van het Regiment Grenadiers en Jagers de vestibule van het station binnengingen, sloeg hy een harmei' de pet van bet hoofd. Eeu politieagent bracht den koetsier naar het politiebureau, waar wegens straat- Schenderij proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Op de Amsterdamsche vaart bad zich Zondagmiddag een menigte nieuws gierigen verzameld om de beide deel nemers aan den wedstrijd tusschen een wielrijder en een paard voor een sulkey gespannen, af te wachten. Om 3 uren kwam de wielrijder Slesker voor- afgegaau door een tandem aan htt einde van de Amsterdamsche vaart aau. hij had den weg naar Haarlem in 30 minuten afgelegd. In den aan vang had een automobiel als gang maker dienst gedaan, dit moest men opgeven door bet drukke verkeer op den weg. De sulkey liet zich te ver geefs wachten deze moet niet zyn uitgekomen. Naar men verneemt zal de kiezers lijst dezer gemeente, in dit jaar eeu aanzienlijk getal kiezers meer tellen dan in 1898. Dit schjjDfc in hoofdzaak te moeten worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat vele belasting schuldigen, die vroeger nalatig wareu, door krachtige maatregelen van de zyde der Rijksambtenaren er toe zijn overgegaan om hunne belasting tijdig te betalen. Tot koster in de Remonstrantsche kerk is benoemd de heer H. Elder- mans alhier. De werkman A. Heemskerk heeft heden middag om circa 1 uur by eeu bewoner der Beeksteeg een 6 tal ruiten ingeslagen, waarbij by zich den slag ader van de rechter pols ernstig heeft gekwetst. Aanvankelijk door den heer Gryseels, apotheker alhier, verbonden, werd bij onder groot bloedverlies naar het St. Elizabeths-v asthuis overge bracht. Den geheelen weg over was de straat vol bloedsporen. Door den heer Beünes, rijtuigfabri kant alhier, werd hedenmorgen de werkman van Tienen uit zyn fabriek ontslagendeze weigerde heen te gaan alvorens hem zijn loon werd uitbe taald. De patroou gaf hem te kenneD eerst Zaterdag te betalen, de daarvoor bestemde tijd, en zette bem de fabriek uit. De mau liet zich vallen en ver klaarde niet naar huis te kunnen loopen. Later begaf hij zich evenwel te voet naar zyn woning. Twee meisjes, zusjes, van 3 en 4 jaar, vielen heden namiddag om circa l1/* uren spelende te gel(jk inden Raa casing el. Zy werden door een on bekend gebleven man gered. Bloem endaal. Van 6 villi's, die iu dén Aerden- hóüt worden aangebouwij.zijn tetukken looden afvoerpijpen ontvreemd. Hillegorn. Zondagmiddag omstreeks half twee is nabij de remise der N-- enZ.-Hol- laodsche stoomtram alhièr eêfie vrouw door eeu taudem, be.edea door twee heeren uit Leiden, zoodanig aangere den, dat ze geheel bewusteloos werd opgenomen waarbij veel bloed verlies plaats had. Door dr. De Boer werd spoedig bijstand verleend. Heden nacht is de ongelukkige aan de ge volgen overleden. Velsen. Zondag speelde de Haagsehe H. en B.-Club hockey tegen de Velsen- sche Hockeyclub, op het veld van baron Van Tuyll. De strijd eindigde in 't voordeel vau de Hagenaars met 11 tegen 0. Velser voetbrug. Van uit Beverwyk is een verzoek schrift met circa 1600 handteekeningeo (uit de gemeenten tasschen Haarlem eu Alkmaar) tot behoud van de Velsefv voetbrug aau de Tweede Kamer ge- zouden aan de leden der Kamer per soonlijk werd eeu afschrift van dat adres gezonden. Adres Veiser Voetbrug. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is door den Raad der gemeen te Velsen heit volgendë adres gezonden „Geeft melt verschuldigden eerbied te kennen de Raad der Gemeente Vel sen, dat hem tor kennis gekomen is dat een wetsontwerp tot verbetering van het Noordaeekanaal is ingediend en dat in verband daarmede het voornemen bestaat om de brug voor voetgangers en rijtuigen over dat Kanaal, nabij net dorp Velsen, te vervangen door een. Stoompan tv eer dat liij meent er op te moeten wijzen dat deze brug. dit de verbinding daar- stelt tusschen het Noordelijk en Zuiden- lijk deel der provincie Noord-Holland, do eenige is voor voetgangers en rijtui gen over dat Kanaal, en dat zij boven dien ligt in een streek en op een punt waar voortdurend een zeer druk ver keer heerscht, dat nog steeds toeneemt; dat uit een bij dit adres gevoegdon staat blijkt hoe druk dit verkeer was in de jaren 1890 en 1891. toen bedoelde brug in 't omgereedë was en een pont- veer in de behoeften van het verkeer moest voorzien dat thans gemiddeld dagelijks onge veer 3000 personen en 550 voertuigen de brug passeeren, welke getallen neg voortdurend uitbreiding ondergaan door belangrijke en snelle toename van d& bevolking der gemeente; dat adressant voorts meent er de aan dacht op te moeten vestigen hoe elders, waar een stoompont als middel van ver keer bestaat, o. a. te Amsterdam over het Y reeels dikwijls stemmen zijn opgegaan om die pont weg te nemen en dat water te overbruggen weshalve het daar dus erkend wordt dat een stoompont nooit kan zijn voor het ver keer wat een brug daarvoor is; dat hij gaarne Wil aann-:men dat moet gelet worden op de belangen van dé scheepvaart, maar uit een billijk heidsoogpunt evenzreer reke-ning moet worden gehouden met die van het land- verkeer, en in de thans aanhangige zaak wel ernstig de vraag mag overwogen worden of liier aan de scheepvaartbe- langen de welvaart van een belangrij ke, bloeiecide streek mag opgeofferd worden, vooral waar het nog zeer de vraag is of de scheepvaart op het Noord- zeekanaal dermate zal toenemen als ver wacht wordt; dat hij bovendicni meent er op te moeten wijzen dat liet voortdurend be staan van ten brug voor voetgangers en rijtuigen is gewaarborgd bij artikel 13 dér voorwaarden waarop indertijd concessie is verleend voor den aanleg van het Ncordzeekanaal aan de Am sterdamsche Kanaalmaatschappij, van welk artikel de slotalinea luidt „De OpnetS&ionaris moet een behoorlijke brug maken, bedienen en onderhouden, liet zij bij de doorsnijding van don straatweg tusschen Haarlem en Alk maar. hetzij ter plaatse waar do spoor wegbrug over liet. Kanaal komt te lig gen enz." terwijl uit een later tusschen de gemeente Veisen en de Amsterdam sche Kanaalmaatscliappij gesloten con tract dioidelijk blijkt dat het ot stand- komen eener brug als vaststaande werd beschouwd dat waai' de Staat, in vorengenoemd artikel 13 der concessie-voorwaarden, op reeds zoozeer afdoende wijze de belangen der gemeente Velsen had' verzorgd, er voor haar toen ter tijde zeker geen re den bestond om dc tot sandkoming eener brug nog eens afzonderlijk te be dingen, van welke opvatting het mede hiervcren genoemd contract ondubbel zinnige blijken geeft, terwijl bovendien een afzonderlijk beding van de gemeen te \Telsen naast art. 13 der concessie voorwaarden, allicht zou zijn kunnen worden opgevat als een gemis van ver trouwen in het beleid der Regoering, ten aanzien van deze aangelegenheid clat waar aan concessionaris in 1866 de keuze is gelaten van de plaats waaa*' de brug zou worden gelegd, en door .hem daarvoor is gekozen, het punt der doorsnijding van den straatweg tusschem Haarlem en Alkmaar, déze keuze als „beslissend geweest," is te beschouwen en de concessionaris of zijn tegenwoor dige rechthebbende „de staat der Ne derlanden" mits dien, althans zedelijk gebonden is aan het behoud van do bestaande brug ter plaatse- daarvoor ge kozen dat bestond er voor een ruim dertig tal jaren, het tijdstip van tot standko- raing der concessie nagenoeg geen. en kele woning aan de noordzijde van het kanaal, ter plaatse waar de brug is aangelegd geworden, daar sints dien tijd, juist met het oog op de aanwezigheid van de brug aldaar, is verrezen een zeer bevolkte afdeeling der gemeente mot een aantal inwoners dat in getalster&Je die van het dorp AY-lsen zelf overtreft, terwijl dit gedeelte dei* gemeente ten gevolge van den plaatselijken toestand veel meer dan hot zuidelijk gelegena voor uitbreiding vatbaar is en het raid- huis. de kerken, het poetkantoor, do -cholen en het spoorwegstation, zich ten zuiden van het kanaal bevinden dat door verlegging van de bestaande brug of opheffing daarvan, al de per- ceelen in de zooeven genoemde nieuw gebouwde afdeeling gelegen, een belang rijke waardevermindering zullen onder gaan, en dc eigenaars en bewoners daar van, die dat. nimmer hebben kunnen voorzien, veilig als zij zich waanden door het in de concessie voorwaarden bepaalde, zeer in hun lielangen zullen worden geschaad en grooton last zullen ondervinden, waaronder, onder moer het niet geringe bezwaar, dat dagelijks oen groot aantal schoolkinderen van eiken leeftijd, en hoofdzakelijk uit arbeider^ gezinnen en derlialve veelal zonder gi>- kide, eenige malen het kanaal per vaar tuig zal moeten, oversteken voor het bezoeken van bewaarschool, lagere scho len, godsdiensondérwijs enz. dat waar het platteland al reeds zooveel mist in vergelijking met dc groo te steden het zeer l>cdroevend zoudo zijn, wanneer de scheepvaart belangen van Amsterdam, zoo groot gewicht in dé schaal zouden leggen, dat daaraan; zoudén moeten worden opgeofferd de belangen niet alleen van du gemeente Atelsen, maar van gelu-el Kennemerland en verkregen rechten, aan wier geldig heid, noch bij het tot stand komen der concessie bij gemeen overleg, noch later ooit is getwijfeld, eenvoudig als niet bestaande zouden word?n beschouwd; dat de gemeenteraad niet mag of wil gel 00 ven da It in deze aangelegenheid macht zou kunnen gaan hoven zedelijk recht Redenen waarom adressant Uwe Ver gadering beleefd doch dringend verzoekt het daarheen te willen leiden dat blijve bestaan een brug voor voetgangers en rijtuigen over het Noordzeek an.ia! nabij het dorp Velse-n ter plaatse daarvoor gekozeu in 1865, het punt der doorsnij ding van dein straatweg tusschein Haar lem eu Alkmaar. 't Welk doende, De gemeenteraad voornoemd De Voorzitter. J. C. A. WEERTS. De Secretaris. Th. J. WIJNOLDY DANlcLS. Sloten. Wegens den nog zoo aauzierdyken turfvoorraad in den Osdorper bov en- polder. zal dit jaar aldaar slechts met twee machines worden gebaggerd, het gaat den verveners dit jaar dus niet naar weoseh. Vanwege de vereeniging tot Werk verschaffing alhier worden mcr. hot diepspitten in Raasdorpor en Lutke- meerpolders krachtig voortgegaan. Menige werkelooze verdient hierdoor een daggeld van f 1 a f 1.25, terwyl het land veel verbetert. De hulppostbode v&o Halfweg op deze o'aats werd Zondagmorgen in zyn ioop door eene bloedspuwing overvailen eu viel neor. In eeuo nahy- zynde wooing liefderijk ópgeoomeu, werd hy later op advies van den ontboden geneesheer per schuitje naar hier overgebracht. Een ander bracht de brieven uog ter bestemming. Hedenmorgen is alhier mot zyn melkwagen te water geraakt en leven loos opgehaald de 2L jarige .1. F. iSmorenburg. Halfweg. De meerdere diefstallen den laatsten lyd in de omstreken gepleegd, maar vooral de jongste in bel dorp bedre ven, hebbpn alhier heel wat beroering veroorzaaktin tal van huizen wor den sluitingen aangebracht of verbe terd. smids en timmerlui brengen slo ten en luiken aan eenige icgezeteneö hebben zich vuurwapenen, aapge- schaft, anderen hebben zich gewend tot de Haarlemsche Justitie om moor politietoezicht. Nu dit laatste was voor de algemeene rust- en veiligheid zeer gewenscht, want onze gewone twee veldwachters kunnen toch bezwaar lijk geregeld dag- en nachtdienst doen en een nachtwaker bestaat bier niet. TELEGX&mmiEm De verkiezingen in Grieken land. ATHENE. 20 Febr. (B. O.) I&j de verkiezingen lijden byoa overal de aanhangers vau Delyannis de neder laag. De aanhangers van Tricoupis hebben in Athene over de Delvannis- ten de overwinnng behaald. LAATSTE BERICHTE!" Hedennamiddag omstreeks 12';« uren werd van den wagen van don groentenbandelaar H. Vermeer ail.iet- een wit teenen mand met, circa 5 K.G. zoete appelen ontvreemd, terwijl zijn wagen onbeheerd aan de R::am- yest stond. Hiervan is by de politie aangifte gedaan. Door verschillende omstandigheden is de lezing, die de heer ds. De Blocq van Scheltinga Zondagavond voor de leden der Haarlemsche Jongelings- vereeoiging Pred.12la, zou houden niet doorgegaan en uitgesteld tot a.s. Zondag 26 Februari. De deputatie nit het Hannoverohe regiment, welke heden door H. M. de Koningin zou worden ontvangen,

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3