NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. Woensdag 22 Februari !899. ■a 4802 HAARLEM S DAGBLAD AJ30JSH<ï"EIlVCB3SrTSFE,ICra: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenp 0.30 de omstreken en franco per post O.ST1^ -AJDVIE^TZETTST'T'IIEIIT: -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland,Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Slice., Parijs 31bis Faubourg Monlmartre. Met uitzondering ran bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheidgen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiön van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel f 0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Veisen, W Bloetnendaal, Santpoort on SchotenP. v. d. RAADT, Zandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Svaarndur*, C. HARTENDORPZandvoort, G.ZWEMMER J. RU1JTER; BeverwijkJ. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advert9ntiën aan. Qfficieele Sericbten. Verlofgangers. De binnen deze gemeente verblyf- hondende miliciens, die ingevolge de regeling van het blijvend gedeelte van de lichting van 1898 bij de onbereden korpsen, met tijdelijk verlof huiswaarts werden gezonden, doch onder de wa penen moeten terugkeeren, worden uitgenoodigd minstens vier dagen voor het tijdstip van terugkeer, onder over legging van hunnen verlofpas, zich aan te melden ter gemeente-secretarie (afd. Militie en Schutterij). Deze uïtnoodiging betreft alleen die verlofgangers, wier garnizoens-plaats buiten Haarlem is gelegen. Haarlem, 18 Febr. 1899. De Burgemeester voornoemd BOREEL. STADSHfEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 21 Febr. 1899. Wer eld tentoon stelling Parijs 1900. Maandag vergaderde hier ter stede in het Museum van kunstny verheid de bijzondere commissie voor groep XII (Decoratie en meubeleering) ten einde te trachten tot eene verdeeling der aangevraagde ruimte t8 komen, hetgeen zeer moeilijk valt bij het groot getal aanvrageD, die de door het Fransche tentoonstellingsbestuur toe gestane ruimte verreweg overtreffen. De plaats echter aan deze groep toe gewezen op de eerste verdieping van het paleis op de Esplanade desluva-- lides, is een zeer gQnstige. Zij is ge legen aan den toegang van den spoor weg, die op eerste veröiepiDgshoogte langs het geheele terrein der tentoon stelling gaat en naast de Fransche Gobelins. B\j medewerking van de inzenders kan de inrichting van deze afdeeling een fraai geheel opleveren. By de Maandag vanwege de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw in het Poolscb Koffiehuis te Rotterdam gehouden kenring van zaaigranen verkreeg do firma Wed. J. Leupen 'N Zoon alhier twee pryzen, een voor groene erwten kortstroo, herkomstig uit Zeeland en een voor chevalier gerst. Het aantal inzendingen bedroeg 106. Naar men verneemt is de heer A. J. Hart.gers, alhier, ter beschikking bestemd om als onderwijzer in Ned. Indië te worden benoemd. Door den heer Jul. Wulff, stoffen verver in de Helmbrekerst8eg, is by de politie aangifte g6daan dat hy uit zyne fabriek 3 struisvogelvederen ver mist ter waarde van ruim 40 gulden. Hedenmorgen had omstreeks 10 ure by den schoenmaker J. Engels op de Gedempte Raamgracht een schoor steenbrand plaats tengevolge van aan- lading van roet. De brand is door hem zei ven met behulp van zijn knecht met eenige emmers water gebluscbt. Een van onze lozers beklaagt zich er over, dat menschen die in het St. Elizabeths Gasthuis zieken komen bezoeken, vooral des Zondags zoolang moeten wachten vóór ze kunnen wor den toegelaten. Hy schrijft: „Zondag werd de deur van het „Gasthuis als altijd te half drie ge- „opend. Een voor een werden de be zoekers toegelaten. Hier ging by na „15 minuten mee gemoeid." De redeu ligt io de controle. „Een „man geeft de toegangsbewijzen af, „ontvangt de 5 cts. en moet nog vaak „geld weerom geven, 't Bezoekuur is „van 2!/a tot 3 uur." Regenten van het Gasthuis, altjju zoo vol ij ver voor de goede zaak, zullen voorzeker wel willen overwe gen, of, door het opdragen der con trole aan twee of meer personen, dit bezwaar niet kan worden nit den weg geruimd. Schouwburg. Jubileum Mevr. Theo Bouwmeester. Mevrouw Bouwmeester kan over haren feestavond, haar ontvangst hier ter stede tevreden zyn. Al was het aantal bloemeD en kransen betrekke lijk geriog, al trad geen der vele toe schouwers naar voren om zich den tolk te maken van de hartelijke gevoe lens van bare ontelbare bewonderaars, do hartelijke begroeting van het pu bliek, de lang aangehouden juichtonen waren welsprekend genoeg om haar te doen gevoelen, dat zy ook voor ons Haarlemmers is de rij kbegaafde vrouw, die door de grootheid harer uitbeel dende kunst de innigste, roerselen der ziel weet te treffen en ons doet voelen en begrijpen de grooto bekoring die van haar, als priesteres in den tempel van Melpomene, uitgaat. Wij hebben de kunstenares gezien in verschillende creaties, wy hebben haar gevolgd in haar streven naar het volmaakte, mocht zy al eens dwalen, het werd haar niet te licht aangerekend, nim mer heeft de critiek baar gespaard maar haar geholpen in haar streven. Op haar jubileum is baar het loon geworden van haar ernstig willen. Aan hare voeten ziet zij duizenden en duizenden, die zyn opgegaan om haar te vieren, om haar te toonen hoe het Nederlandsche volk zyn groote kunstenares lief heeft. Voor de feestvoorstelling van gis-, terenavond waren reeds vele dagen! te voren allo plaatsen uitverkocht. I Waar maar plaats was, werden nood - zittingen aangebracht. Geen plaatsje was onbezet. De vlag, die reeds des morgens vroeg van het schouwburg- gebouw wapperde, de door den om alles denkenden Stiphout kwistig met bloemen versierde kleedkamer van de jubilaresse, gaven reeds een voor proefje van hetgeen baar te wachten stond. Al dadelyk by haar optreden in het eerste bedryf werd mevrouw Bouwmeester door een geestdriftig applaus, door schetterende faofares ontvangen. Na eik bedrijf moest drie, vier malen gehaald worden. Na het derde, bet vierde en vyfde bedryf scheen aan de toejuichingen geen eind te kunnen komen, het was eene uit barsting van spontane geestdrift. On der de aangeboden bloemgeschenkeu, waren er van de afdeeling Haarlem van hot Tooneelverbond, van de be- stuurderen van den Schouwburg enz. Over de voorstelling zelve mogen wy kort zyn; mevrouw Bouwmeester heeft ons die rol vele malen doen ge nieten. Haar spel van gisteren was zoo mogeljjk nog beter dan wy het vroeger van haar zagen. Het kwam ons voor dat de hartelijke toejuichin gen van net publiek haar inspireer den, haar aanspoorden om te geven liet bestö wat zy in zich had. Haar aangrijpend spel maakte ook nu weer een diepen indruk op de toeschouwers. Aardig gevoeld was het toen zy aan het einde van het vyfde bedrijf nit een haar aangebo den corbeille eenige bloemen rukte om die aan haar partner, den heer de Jong, te overhandigen. Dat wy mevrouw Bouwmeester hier nog vele malen mogen bewonderen, dat zy nog hooger mag klimmen op de ladder der kunst en nog meerdere lauweren mag hechten aan haar zege krans, is de wensch, die het feest van gisteren by alle aanwezigen heeft doen geboren worden. Weldadigheid naar Vermogen. Aan extra-gifien werden ODtvangen Vau 25 Dececember 1898— 1 Februari 1899 f 2736.50 Van 1—16 Februari 1899: Van R. R300. L. E. G60. N. N25.— C. G. L5.- Totaal f3126.50 In het vorig dienstjaar 1897/8 werd in het geheel aan extra-giften ont vangen: f 5020.23 Va. Van de 1200 kaarten, met Kerstmis rondgezonden, werd tot heden slechts een betrekkelyk klein aantal terng ontvangen. Het bestnur vleit zich, dat nog vele kaarten ter invulling gereed liggen en ziet die ingevulde kaarten met verlangen tegemoet. De spectraal analyse heeft ons niet alleen doen zien dat de zon een gloeiende gas-bol is, maar ook dat deze gloeiende dampen in de diepste lagen het zwaarste en meest diebt zyn, en naar buiten met toenemenden afstand van het middelpunt, evenals by onzen aardschen dampkring steeds lichter en uitgebreider worden. De omtrekken van zulk een gasbol moes ten zich voor den waarnemer in een nevelachtig zwak licht oplossen.Voor de eerste maal Leeft nu sedert korten tyd prof. Schmidt van Stuttgart de vraag gesteld: „Hoe komt het dat men de zon als scherp begrensd he mellichaam ziet?" Door zyn scherp zinnige onderzoekingen is by tot de overtuiging gekomen, dat de scherp- begrensdo zonnerand slechts een op tisch bedrog is en dat de uitsteeksels van den zonnerand de protuberanzen geen weggeslingerde gasmassa's zijn maar veroorzaakt worden door onre gelmatige straalbreking. Door dr. Wiener uit Aken zyn deze onderstel lingen op verrassende wyze bevestigd door zyne proeven mat kromme licht stralen. Dit hoogst interessante en nieuwe experiment zal men gelegen heid hebben te zien op de voordrach ten van Dahne, die Donderdag 23 en Vrijdag 24 Febr. in bet Brongebouw gehouden worden. éïïïtëh Sfii§u©L U leest toeli ga-1 jregeld liet Feuïl- M ïeton vaas ..Kaar-1 lesss's Dagblad"?! '<SFWJ5S3 SIEaüEKL&SIQ. Uit de „Staatscourant"' Kon. besluiten. Benoemd tot voorzitter van bet college van regenten over het huis van bewaring te Nijmegen, F. M. A. van Scbaeck Mat,bon, lid van het collegebij het departement van bui- teuiandsche zaken, tot adjunct-com mies jhr. J. de Rovere van Breugel, leerling-consul met den titel van vice- consul, en jhr. mr. J. C. E. C. Ren- dorp, en aan eerstgenoemde de per soonlijke titel verleend van consul; tydelyk tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden, "W. Suveryn, t ians onderwijzer aan eene openbare lagere school te Am sterdam. Benoemd bij het wapen der infan- terie, tot lste luitenant, de 2de luit. P. A. R. C. van Linden Tol, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, bij het lste regiment, tot kapitein, de lste luitenant D. Klinkenberg, van het 4de regiment; tot lste luitenant, de 2de luitenant M. T. H. de Brouwer, van het korps; bij het 7de regiment, tot kapitein, de lste luitenant-adjudant H. G. Frares, van het 6de reg Aan den heer J. H. Polak, te Hel der, is toegekend de zilveren eere medaille der orde van OraDjs- Nassau. Audièntiën. De gewone audièntiën van de mi nisters van justitie, marine en kolo niën zullen deze week niet plaats hebben. Naar men meldt moet H. M. inschenen o. a.De Poëtica Platonicae bartelyke bewoordingen Hare voldoe- i pbilosophiae nature de Compagnie mug hebben uitgesproken over bet i vau LoyolaGeschichte und Bild von behaalde succes. jNero; Mr. J. J. L. v. d. Brugghen 1 herdacht. Atjeh. De correspondent te Batavia van bet Hblt. seint: „De waarschijnlijkheid dat Toekoe Oémar dood is, wordt grooter. De troepen achtervolgen zjjn benden. „De kloof van Tamseb wordt door de voornaamste hoofden bezet gehou den en is versterkt. De troepen maken zich gereed tot den aanval. Een be slissend gevecht wordt spoedig ver wacht". De Duitschehuzareu-officieren brach ten Maandagmiddag, vergezeld van Hr. ils. ordonnaoce-officier !e luite nant Loudon, een langdurig bezoek aan de cavalerie-kazerne te 's-Graveu- bage. Onder geleide van den regiments commandant, kolonel Wüppermacn, en verschillende hoofd- en verdere officieren van het 3e regiment, be zichtigden de officieren van het regi ment „Koningin Wilbelmina der Ne- dërlanden" het inwendige van de A exanderskazerne, terwijl ten slotte in een der afrydplaatsen een peloton huzaren in marschteoue voorreed, dat eenige malen voor de Hannoverscbe officieren defileerde in stap en in draf. Daarna werden van een der ruiters nog eens in 't bijzonder de tenue en bepakkiog bezichtigd- Na het bezoek aan de Alexanders- kazerne werden de koninklijke stallen aan den Hoogewal in oogenschouw genomen. Aanvaarding van het hoogleeraarsambt. In de Aula der Universiteit te Am sterdam aanvaardde Maandag prof. E. Dubois het buitengewoon hoog leraarsambt in de geologie, paleon tologie en mineralogie met een rede „over den kringloop der stof op de aarde". De rede werd door een talrijk pu bliek, waaronder vele dames en auto riteiten, aangehoord. Dr. A. H. Raabe. f Te Utrecht is overleden, in den ouderdom van 64 jaren, de letterkun dige en paedagoog dr. A. Raabe. Hij was te Nymegea geboren, alwaar by zyne opleiding tot onderwijzer genoot aan de bekende school op den Klokkenberg. Na zjjno promotie tot doctor in de klassieke letteren, stichtte hy te Utrecht op den huize „Raad wijk" een inrichting van onderwijs, waaraan tal van mannen, die later Een treinsmid die Zaterdagavond teUtrecht onder een treiu geraakte is Maandag overleden. Esterhazy. Esterhazy is Maandag over den Hoek van Holland naar Londen ver rokken. Hy werd aan het Hollaud- sche Spoorstation te 's-Gravenhage weggebracht door eene Franeaise, die zjjn reisbiljet had genomen, terwijl de commandant persoonlijk slechts een perron kaartje li ad gekocht, ten einde toegang tot het station te verkrijgen. Automobielen-dienst. Door de firma Willem Remmers Sl Co.. vertegenwoordigers voor Neder land en koloniën van het Daimler- systeem, zal tusschen Den Haag en Wassenaar een automobielen-dienst worden opgericht. Tusschen beide gemeenten, die tot nu toe van elk verbindingsmiddel verstoken waren, zal langs den Leidschen straatweg en het huis den Deyl een geregelde dienst, aanvankelijk van 16 ritten daags, wor den onderhouden. De daartoe benoodigde twee omni bussen, waarin voor 17 personen plaats zal zijn, worden vervaardigd door de Daimler Motoren Geseilschaft, te Cannstatt. De aflevering kan echter eerst einde September worden ver wacht. Poging tot moord. Te Maastricht is gevankelijk bin nengebracht een persoon te Noorbeek, verdacht van poging tot moord, door met een geladen revolver op eenige personen te schieten. Dit is het derde feit van dieu aard, dat in do laatste dagen in het arrondissement Maas tricht heeft plaats gevonden. Verdacht van brandstichting» Van Pelt te Hendrik-Ido-Ambacht die reeds drie maanden in preventieve hechtenis doorbracht, aïs verdacht de verschillende branden aldaar en te Zwjjndrecbt te hebben gesticht, en die op 12 dezer werd losgelaten, is Zaterdagavond te 10 nar opnieuw gevangen genomen, op last vau den officier van justitie te Dordrecht. opleiding ontvingen. Later was hy werkzaam als docent aan het Arasterdamsché Gymnasium, Golyk gemeld is, heeft de minister!en van 1888—1892 als directeur van van Koloniën Vrijdag persoonlijk aan1 „Noorthey". Om zyn onkreukbare H. M. de Koningin mededeeling ge- trouw, hooge waarheidsliefde en groote daan van het ontvangen Atjeh-tele- kennis was dr. Raabe geacht by allen gram. die hem kenden. Van zyne hand ver- Plotseling zonder werk. De Vereeniging tot verbetering van armenzorg te Leeuwarden hoeft zich het lot aangetrokken van de werklieden der stroocartODfabriek, een geachte positie bekleedden, hun die ruim eea week geleden gedeelte- 28) Zij werd voortgedragen waarheen wist zij niet;een ontelbaar aan tal oogen zagen haar toornig aan, outvleeschde handen trokken aan haar kleerem en naar alle waarschijnlijk- lijkheid zouden zij haar in stukken ge scheurd hebben als de man, die haar droeg, haar niet beschermd had. Maar deze een episode uit een gelukkiger ver leden doorlevend hield haar stevig in rijn armen gekneld. Hij hield haar buiten 't bereik van de woedende menschenmassa en beant woordde him vloeken met een waanzin nig gelach hij ving do slagen voor haar op, die hem niet meer pijn schenen te doen dan een tik met een rietje, en drong hen terug hen onder zijn voeten vertrappend. Hij droeg haar in de rich ting der zee. Hij bezat de kracht van wel tien man- Hen, terwijl de hartstochten van een waanzinnige hem bezielden. Eindelijk weken de anderen terug, hun kreten verminderden en de stokken werden niet meer opgehevenen toen hij Marian in de boot droeg en wegroeide was hij alleen met haar. Marian had de oogen gesloten toen de troep lepralijders op haar toestoof, I niet anders denkend of haar laatste j uur was nu geslagen. Zij verwachtte elk oogenblik een slag, die haar het leven, zou benemen. Hoe zeer zij ook verlangde haar be wustzijn te verliezen, viel zij niet in zwijm en vergat geen oogenblik waai' zij zich bevond! en in welk gevaar zij verkeerde. Zij vernam duidelijk de waanzinnige kreten van den man, die haar beschermde, zijn warme adem streek over haar gezicht en zijn aanra king was een marteling voor haar. Maar toch wilde zij niet naar hem kijken. Het bloed suisde in haar ooren, haar ledematen waren als verlamd en alleen het verlangen naar een spoedigen dood vervulde haar hart. Toen zij zich voelde loslaten en hulpeloos nederzonk was zij er zich toch van bewust, dat hij zich bij haar bevond. Zij opende de oogen en bemerkte nu dat do boot reeds op eenigen afstand van den oever was. Zij. zag het schijnsel der lantaarns op den grafheuvel flikkeren en hoorde de zwa-1 re stemmen dei* monniken boven het geschreeuw van de ongelukkigen uit- klinkon. Zij wist nu dat de man haar gered had, maar waarheen hij haar wilde brengen was haar onbekend. De lepralijder was forsch van gestalte en zeer sterk. Hij hanteerde de riemen met buitengewone behendigheid en reu zenkracht, zoodat de sloep als een pijl uit den boog over 't water schoot. Voor het oogenblik scheen hij: de vrouw, die aan zijn voeten lag, vergeten to zijn. Een stroom van onsamenhangende woorden vloeide over zijn lippen. Het eiland geleek nog slechts een grootei vlek, terwijl de lantaarns Marian als gloeiende pimtjes tegen blonken. De stemmen waren niet meer te verstaan, en de stilte van den nacht spreidde zich als een mantel over het water uit. Marian dacht dat zij naar een bo- venaardsclie wereld werd overgebracht. Zij huiverde van koude en het schuim bespatte haar gelaat. Langzamerhand begon haar een nieuwe vrees te kwellen en wel voor haar redder. Zij was bang zich te bewegen, want do minste bewe ging zou hem haar tegenwoordigheid lierinneren. Toen hij de riemen liet rusten meende zij haar hart te hooren bonzen. Een oogenblik zag de man peinzend! naar den oever, dien hij verlaten had- Maar plotseling uitte hij een luiden nu zwom zij als iemand, die in 't water kreet, hij had de vrouw aan zijn voeten j achtervolgd wordt. Voorwaarts vergeten, ja, hij wist een moment zelfs niet waarom hij zich in de boot bevond en van zijn metgezellen heengegaan was. „Paul," gilde. Marian, „mijn God, Paul, kom toch bij, mij En zwak, heel zwak drong hot ant woord over het water tot haar door. De krankzinnige luisterde, terwijl hij da riemen het rusten, scherp toe. Eenmaal, (tweemaal herhaalde zich de kreet, door haar Engelscho vrienden geuit. Als hemelsche muziek klonk hij de vluchtelinge in de ooren. Haar moed keerde weer terug en scheen haar wil te stalen. Zij sprong overeind en het volgend oogenblik in het water. Een luid duivelsch gelach klonk haar achterna, toen de schuimende gol ven zich boven haar hoofd sloten. Het was de lepralijder, die lachte en haar weer vergeten had. De zee was zoo kalm als een meer in den zomer, en de maan wierp haar zil ver schijnsel over de uitgestrekte wa tervlakte. Het water, dat tegen Marian's gelaat spatte, verkoelde haar koortsach tig gloeiende wangen. In haar jeugd had zij uitstekend zwemmen geleerd en breken. die Engelsche stemmenGod zou haar kracht schenken, zride zij tot zichzelf; reeds meende zij Paul's armen om liaar heen te voelen. Een geheel leven lag nog voor haar een leven met hem, dien zij verlaten had. Morgen zou zij weer aan zijn borst bescherming vinden en hem vertellen dat niets ter wereld hen meer scheiden kon. Ofschoon haar kleeren doorweekt en als lood zoo zwaar waren en do vriende lijke golven haar dikwijls onderdom pelden zwom zij toch met onversaagden moed voort. ,.Ik ga naar Paul," zeide zij tot zich zelf. „God sta mij bij hier kan ik niet sterven!" De onderwereld scheen zich reeds te openen om haar op te nemen; maar de sterren boven haar schenen helder, en Phoebus geleek een zilveren lamp aan het firmament. En een zalige toekomst met Paul toekende zich voor haar geestesoog af. „Paulkreet zij, „kom toch bij mij ik wil niet sterven 1" Er sprak een nameloos lijden uit de ze woorden, maar de duisternis zou op geheven worden en de dag weldra aan- lyk door brand is vernield. Van de 270 werklieden waren in de eerste dagen 50 op bet terrein werkzaam, en mis schien dat eerlang ongeveer een 40-tal weder voortdurend aan het werk kan worden gesteld. Welke beslissing er echter ook omtrent bet lot der fabriek mag worden genomen, in elk geval Toen zij deze woorden uitte en dacht dat ijzig koude handen haar naar bene den trokken, schoot er een boot uit het duister naar voren; sterke armen omvatten haar, zij zag hoe haar min naar zich over haar heen boog en de heldere sterren aan den hemel schitter den. Warme hppeu drukten zich op haar voorhoofd en 't volgend oogenblik rustte zij aan Paul's borst en hij hield haar vast of hij haar nooit weer wilde loslalten. „Lieveling, ik ben het, Paul O! God zij gedankt, zij leeft, zij leeft!" Vlug roeiden zij naar de Esmeralda terug en brachten haar naar haar hut. Zij had geen kracht meer om te spre ken, maar zijn beide handen vasthou dend viel zij in een rustigen slaap en droomde van haar geliefd Engeland. Met het aanbreken van den dag zag de bemanning der Esmeralda in de verte een der oorlogsschepen van de Oostzee- vloot. Maar de oude John zette onver schillig zijn muts op één oor en zeide: „Dat beduidt niets, zij gaan den an deren kant uit, maats. Vóór vier uur zijn wij te Stockholm." En de oude John sprak waarheid.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1