IpKES.- lytMS Haarlem's Dagblad Brieven uit Berlijn. „Zool" En zich tot den compagnies commandant koerendemerkt by op „Je zit nog al dik in je schoenma kers." Deze kucht even en zegt: „Jawel overste". En zich verder weer tot no. 2 wendend, zegt hy„Heb je nog broers?" „Jawel overste 1 éen". „Eu zusters „Ja, overste éen maar... die is den verkeerden weg opgegaan." „Zoo, zooook al den verkeerden weg op gegaan." Een vaag gevoel komt allengs by hem op, dat het zeer wel mogelykis, dat al die gelijkluidende antwoorden, geenszins aan het toeval te danken zyn, m. a. w. dat hy beetgenomen wordt. Hij wil echter zekerheid heb ben, daarom vraagt by dan ook, nu echter vry norsch, aan den derden soldaat„En jy, wat ben jy van be roep „Schoenmaker, overste 1" „En heb je broers „Jawel overste, éen." „En zusters „Ja oversteéen, maardie is den verkeerden weg opgegaan." „Zoo, zoo Hoe de verdere inspectie afliep, kau met weinig woorden worden verteld. De overste was in zeer kwaden luim geraakt. Niemand die zyn geweer goed kon dragen, niemand, die zijne zaken, kieeding etc. in orde had 1 Do geheele inspectie voor het eerste en tweede gelid liep af, zooals dat te verwachten is, tegenover een autori teit, die uit zyn humeur geraakt is. Maar nu volgt het opsluitend gelid, d. w. z. de meesters tamboers, hoorn blazers, schoen- en kleermakers, enz. Al deze lieden zyn gegradueerd. En nu dacht de overste, dat hy by deze lieden nog wel ongestraft aan zyn zwak voedsel kon geven, en daarom vraagt by dan ook by den korporaal-schoenmaker gekomen zijn de„Wel korporaal! wat ben jij van beroep." „Schoenmakeroverste." „Zoo! je hebt zeker ook één broer, en éen zuster, die den verkeerden weg is opgegaan, je bent een vuil soldaat. Acht dagen provoost. Acetyleengas-ontploffmg. Dinsdagmorgen heeft bij de firma De Bussy en Voorduyn te Utrecht een ongeluk plaats gehad. Een jonge man maakte van de afwezigheid van den patroon gebruik om met den, met acet jleentras gevulden, ketel te spelen. Hy bield daarbij, uit pure baldadig heid, een lucifer aan den slaug van den keteldeze laatste sprong uit elkaar en doodelyk verwond werd de onbesuisde jongen opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. de stoep van het een of andere heeren huis neergezet, alsof zy over eenigen tyd daar Dinnengebracht moeten wor den. Op een gegeven oogenblik echter, waarin de politie afwezig is, treedt een slager, die eenige deuren verder woont, naar buiten, en haalt vlug de mand met waschgoed in zyn winkel. Nu dit kuustje bekend is, zal de politie er wel een stokje voor weten te steken. Hbld In levensgevaar. Te Sneek is Zondagnacht een met steenen geladen tjalk van schipper H. Bok nit Koudum in de Geeuw gezonken, 't Water stond reeds aan de kooi, waarin schipper en zoon sliepen, toeu de houd de in gevaar verkeerenden wekte. Nog juist bijtijds I bereikte men ongekleed den walpas had men den voet op 't droge gezet of 't vaartuig verdween in de diepte. B. A. te Oldetryne, in preventieve j hechtenis gesteld als beschuldigd van den diefstal door insluiping ten nadeele I van den notaris D. F. v. Giffen te Wolvega, heeft eene bloedspuwing gekregen. De geneesheer achtte het i niet raadzaam haar thans in verhoor i te nemen, zoodat de instructie voor- j loopig uitgesteld is. Ook de zaak van den diefstal ten nadeele van den ge- I neosheer v. d. Zande te Wolvega (voor welk feit de rechtbank te Heerenveen haar één jaar gevangenisstraf oplegde) die heden in hooger beroep door het Hof te Leeuwarden zon worden be handeld, is door de ongesteldheid der vrouw uitgesteld. Ce fabriek van „Hollandsch Lood wit" aan don Kattensingel tc Gouda is gesloten. De aanleiding daartoe moet, naar aan het weekblad Ontwikkeling wordt medegedeeld, gezocht worden in bet feit, dat de inspecteur van den arbeid aan de voortzetting van bet bedryf den eisch van zoo kostbare verbete ringen stelde, dat do ondernemer be sloot liever de fabriek te siuiten dan daaraan te voldoen. Oude inwoners. Te Ank g veen heeft in de afgeloopen week de heer J. Hoetmer zyn hon derdsten verjaardag gevierd. In die gemeente vau nog geen 600 zielen, zyn bovendien nog twee personen van boven de 90 jaar oud. Tien anderen tellen te zamen 800 jaar, meerendeels nog gezond en kras. In de laatste tien jaren zyn aldaar vyf personen overleden, die bo en de 90 jaar oad Slecht vleesch. Worstfabrikanten, voornamelyk die in Osch wonen, koopen het vee op, soms zelfs als bet reeds een paar dagen begraven is geweest. Men zy dus voorzichtig met worst xe etenen bale die slechts by een vertrouwd slager of winkelier. Tegen woordig worden er op dit gebied zulke zonderlinge aanbiedingen gedaan, dat men niet genoeg in acht zich nemen kan En de winkeliers zeiven letten goed op hunne leveranciers Het Dovenstaande vinden we in de Midd. CL En van onzen correspon dent te 's-Hertogeubosch ontvingen we een bericht, dat er eveneens op wyst hoezeer de Brabantsche boertjes er op uit zyn minder deugaelyk vleesch aan den man te brengen. De volgende truc wordt daarby toegepast. 's Morgens te 5 6 uur komen ze in do stad en brengen verschillende manden mee, oogenschynlyk met waschgoed gevuld; deze worden op Maandag is door de marechaussees van Yenlo gevankelijk naar de straf gevangenis te Roermond overgebracht zekere B., die Zondagavond by een twist met zijn meisje, mej. S., deze met een mes zeven gevaarlijke steken toebracht, zoodat zy Maandagmiddag perbrandcard, naar 'tZiekenhais moest worden overgebracht; haar toestand is niet buiten gevaar. Letteren en Kunst. Het bericht van het U. Ddat aaD den heer W. Mengelberg zou aange boden zyn de kapelmeestersplaats aan de Opera te New-York, mist allen grond. Dat de faam de groote bekwaam heden van den heer Mengelberg spoe dig over de grenzen zou verbreiden, lag voor 't overige in de rede. Daar voor zorgen wel de buitenlandsche, op-tournee-zijnde artiesten, die bier in bet Concertgebouw onder zyn lei ding optreden. Met Kes is bet ook zoo gegaan, totdat ten laatste Paderewski zyn benoeming te Glasgow bewerkte. N. R. Ct. Ned. Opera. Men seint ons uit Amsterdam, dat de aanvrage tot faillietverklaring van den beer C. van der Linden, als direc teur van de Ned. Opera, (zie ods vo rig nnmmer) door de Amsterdamsche rechtbank van de hand is gewezen. AAA f ivoi-dt in al 1 ejj H&riugeii ii» Haar |lem cai ©sitstre-E f?&esi gelezen. RECHTSZAKEN. Goedhartigheid gestraft. Io de maanden Mei, Augustus, October eu December van bet vorige jaar vervoegde zich by verschillende dames te Amsterdam een armoedig vrouwtje, genaamd H. M. Oudenbroek, van beroep schoonmaakster. Met zeer veel soberheid, zonder eenige poging om door o verdry ving het medelyden op te wekken, schetste zy haar onge lukkigen toestand. Zy vertelde dat ze negen kinderen had, dat haar man onlangs in bet gasthuis was overleden, en dat zy als ze niet over een half uur een zeker bedrag kon betalen uit haar wo ning zou worden gezet. Juist- dit eenvoudig verhaal, waar niet de minste onwaarheid doorsche merde, bewoog de dames die anders nooit aan onbekenden giften weg schonken haar iets te geven, en bovendien het vrouwtje by kennissen aan te bevelen. Zoo haalde zy met haar bedriegelyk verhaal en valschen naam, ongeveer f26 op. Bovendien lichtte zy nog de houdster van een bazaar in huishoudelijke artikelen op voor f72.50, door by deze te leenen en allerlei onnoodige weelde-artikelen te koopen. Dinsdag diende haar zaak voor de rechtbank te Amsterdam. De beklaagde had het niet noodig gevonden ie verscbynen. Er werd fraai boekje van haar opengedaan. Ze bleek in baar gewone leven als ze er ul. niet op uitging om goed hartige menscbeu by den neus te nemen een brntale, kijfachtige vrouw te zyn,die met haar man vochten by dergelijke en andere gelegenheden blyken gaf, een bijzonder groote hoe veelheid scheldwoorden tot haar be schikking te hebben. Als er geld in huis was, zette de waardige echtge noot zyn aandeel in jenever om en richtte de beklaagde een feestmaal aan, waarbij taartjes den hoofdscho tel vormden. Het O. M. eischte tegeu bekl., die ook io andere steden getracht heeft, slachtoffers te maken, en reeds wegens oplichting veroordeeld was, 18 maa den gevangenisstraf. Hbld. Belasting- ontduiking. Een ingezetene van Delft die acht in plaats van veertien schoorsteenen, eu twee in plaats van drie paarden voor de personeels belasting aangaf, werd Maandag door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot twee geld boeten een van f 416,40 en een van f 418,15, tezamen f 964,55, of 171 dagen hechtenis. NGEZONDEN MEDSDEE- LINGEN. 30 cents per regel. GE8KE9I&8 KSEUWS Huizen ingezakt. In de Nationale straat te Antwerpen zijn twee huizen, waaraan men aan 't bouwen was, ingezakt. Een werk man werd door het vallend puin ge dood, een van de beide aannemers van het werk en negen werklui heb ben min of meer ernstige kwetsuren gekregen. De familie van president Loubet. De ouders van den beer Loubet, don nieuwen president der Franscbe republiek, waren gezeten burgers te Marsanne, een dorpje by Monlélimar (tusschen Lyon en Marseille gelegen). Zyn broeder is arts, zyn znster thans weduwe was met een baa kier te Yalence gehuwd. Loubet zelf is advocaat geweest en gehuwd met een dochter van een ijzerhandelaar Pieard. Hy is 60 jaar en heeft, zoo als gemeld is, drie kinderen. Zyn thans 80-jarige moedor leeft nog te Marsanne, waar de zoon, die 't zoover gebracht heeft, haar elk jaar in de vacantie komt opzoeken. Men verhaalt dat toen hy, tydens zijn laatst ministerschap, zyn bezoek bracht, hij zijn moeder bezig vond brood, dat zy gewom is zelf te bak ken. in den oven te zetten. „Wel Emile", zei de oude vrouw, „goed dat je komt. Ik ben te oud om het brood nog te kneeden, maar ik zet bet altijd zelf in den oven. Help me even een handje!" En de minister trok zijn kort jasje uit en hielp de plaat in den oven schuiven. Hy is een verstokt rooker. In zijn studeerkamer en als hy buiten is, rookt hii liefst een pijp. Wie weet welke leelyke pijpen het president schap hem te rooken zal geven. De zwager, die de ijzerzaak van diens vader erfde, liet zich op deze wjjze uit„Ik ben ijzerkoopman, wat win ik er mee, dat mijn zwager, die voorzitter van den Senaat was, pre sident der Republi k is geworden? Ik heb hedenochtend bij myn brie ven er drie gevonden van menschen, die oen „bureau de tabac" vragen. Dat is het eenige profijt, dat ik bij de geheele geschiedenis hebben zal men zal my aan gaan zien voor een man van invloed eu ik zal allerhande lieden op myn hals krijgen, die mij vroeger met rust lieten". Een neef merkte op: „Hij kwam hier dikwyls en zyn bezoeken ver- hengden ons telkens. Wanneer zullen wy hem nu terugzien?" En zyn oude moeder was al even weinig opgetogen. Zy, een lieve, oude vrouw, die op een flinke boerdery in de mooie streek van Montélimar leeft. Ze is het type van een gezonde, een voudige boerin uit het zuiden van Frankrijk. Op een vraag, boe zij de verkiezing van baar zoon wel vond, antwoordde zy eenvoadig: „Of ik er meê ingenomen ben? Ik niet. Toen ik zyn telegram ontving heb ik ge zegd: Die arme jongen! Watzalbem dat een lasten bezorgen." Den 25en Januari, 's middags 12 ons allen voor altyd in herinnering uur vertrokken wy tijdens vry goedblijven, zoo goed als de bewonderens- i weder van Now-York met, 6 passa-1 waardige houding van den kapitein.! j giers le klas, 3 passagiers 2e klasen de bemanning. en 184 tnsschendekspassagiers. Den volgenden dag woei er een stevige bries, die den 27en in storm was ver- anderd. Den volgenden daa* was kalmer, doch den 29en Een aanslag Nadat men in lang niets gehoord had van de Alexandrynsche bommen- historie, (een z.g. aanslag op Z. M. den keizer van Duitschland tydens zyoe reis naar Palestina!, vinden wy onverwacht in de Duitscbe bladen een bericht uit de „Aegyptiscbe Courier", volgens het welk alle beschuldigden iu deze zaak door de Italiaansclie consulaire rechtbank zyn vrijgespro ken. Tegen Mario Bazzauo, die by de politie aangifte had gedaan van het „complot", is een aanklacht ingediend wegens opzettelijke valsche beschul diging. Uit de behandeling van de zaak bleek dat het „complot" op de vol gende wijze aan het licht kwam. Op zekeren dag kwam een Arabier in het wijnhuis van Ugo Parrini den voornaamsten beschuldigde en ver langde een glas wijn. Toen hy dit op had, vroeg hy, of de waard een kistje, dat hy by zich droeg, wou bewaren, tot hy terugkwam, wat Parrini goed vond. Na een uur de kist stond nog op de plaats, waar de Arabier i haar gelaten bad kwamen de Ita- liaansche vice-consul en politie-agen- ten onder leiding van Bazzano liet wijnhuis binnen en namen het kistje in beslag, waarin men inderdaad een bom vond; Parrini en later nog 12 andere Italianen werdeu in hechtenis genomen. De „Aegyptiscbe Courier" steekt haar argwaan, dat het geheele „com plot" door de Eogelscheu op touw was gezet om keizer Wilhelm af te schrikken van zijn bezoek aan Egypte, omdat dit misschien nadeelig zou ge weest zyn voor het Engelsche presti ge, niet onder stoelen of banken. „Politiek is politiek", schrijft zy, „maar het privilege van dergelijke smeerlap perijen heeft toch de Engelsche poli tiek. Wie de uitwerking wil nagaan, die deze zaak op de Italiaanscbê ko lonie gehad heeft, leze de Italiaansche kranten van hier en hy zal een heele bloemlezing van uitdrukkingon ont moeten, die men in een briefsteller voor minnende harten vergeefs zou zoeken." De spoorwegramp te Vorst. Het onderzoek aangaande de spoor wegramp van Yorst is nog niet afge loopen, maar het is nu al nagenoeg zeker dat de machinist van den ach- tersten trein geen schuld heeft, daar hy in den mist een gegeven vlagge- signaal niet heeft kunnen zien, en het knalsignaal (de seinbom) ongerept is. waaruit men moet besluiten dat het bloksignaal openstond. Het blokstelsel wordt in België niet streng toegepast, en om te voorzieu in de daaruit voort spruitende gebreken pleegt nog een ander sigDaal gebruikt te worden, maar, naar de Petit Bleu verzekert, behoeft sinds 1 Januari dit sigDaal niet meer bediend te wordeD, reden waarom het nu ook openstond. Het ODtbreken van den goederenwagen achter aan de treinen, dat sedert eeni gen tijd is geoorloofd, heeft aanlei ding gegeven dat het aantal slacht offers verdubbeld is. Het onderzoek zou. hoopte men, Dinsdag afioopen. De gewonden leven allen nog. Een zeereis met tegenspoed. Em passagier van de stoomboot „Friesland" van de „Red Star Line" zendt het volgeude reisbericht aan de „Telegraaf" weer wat werd het weer stormachtig en 's avonds bevonden wy ons te midden van een orkaan. De „Friesland" kon onmoge lijk verder stooraen en de golven sloegen over het dek. Te elf uur 's avonds werd bet roer stukgeslagen en was het schip aan de woedende elementen prijsgegeven. Spoedig ech ter gelukte het de schade voorloopig te herstellen, doch de orkaan werd zoo hevig, dat de golven, die over het dek sloegen, de glazon vensters verbrijzelden, die boven de stoom machine en ketelrnimen zijn aauge- bracht. De ruimen stonden spoedig vier tot vyf voet onder water, de vuren wer den geblusch en de „Friesland" was gedwongen 55 uur stil te blijven lig gen. Onderwijl waren alle manschap pen, ook de stewards, bezig het wa ter met pompeu en emmers uit het raim te verwijderen. Velen van de kloeke zeelieden stonden tot aaD de borst in het water en geen van allen genoot gedurende die 55 uur eenigen slaap. Ook de passagiers konden niet aan slaap denken. Het dreigend gevaar hield hen wakker. Yele leden der bemanning kregen kwetsuren, enkele braken zelfs lede maten. Een vrouwelijke passagier, moeder Yan twee kinderen, werd zoo door de vrees bovacgeD, dat zij te middernacht naar het dek liep en zeker door de golven overboord zou geslagen zyn, wanneer niet een steward haar had gegrepen en terug gebracht. Een gelukkig toeval moet nier ver meld worden. Tijdens dezen verschrik- keljjken nacht werd een der man schappen, by 't oliën van houtwerk, door een golf gepakt en overboord ,^en. Dezelfde golf droeg hem echter ook weer op 't dek terug, zon der dat hy eenige verwonding bad gekregen. Het schip slingerde zoo hevig, dat soms de top van den mast het water aanraakte en de leden der bemanning zoowel als de passagiers konden geen stap doen, zonder zich vast te klam pen aan de overal aan boord aange brachte handvatsels. Het. ergste had den de 12 machinisten te lijden. Hun vier kajuiten, slaapkamer en eetka mer werden geheel vernield. Bedden, tafels, stoelen, sopha's werden tot splinters geslagen, de kleederen ver nield, geld, horloges, boeken en an dere zaken werden weggespoeld, zoo dat velen vaa hen alles verloren heb ben wat zy aan have aan boord be zaten. Ook de scheepsbakkery werd ver nield, zoodat de passagiers twee dagen geen brood of warm eten konden krijgen. Een reddingsboot werd los gerukt eu weggespoeld. Yau den 29en 's middags twaalf uur hadden wij van Sandy Hook uit 1324 mijl afgolegd. Op 1 Februari, 's morgens te" zes uur konden wy stoom genoeg maken, ora met halve kracht verder te stoomen, wanneer men in aanmer king neemt, dat de lading naar één zijde van den stoomboot werd ge slingerd, dan moet men het een wou- der noemen, dat de stoomboot den geweldigen waterdruk doorstaan heeft, hetgeen een gunstige getuigenis vau den stevïgen bouw van het vaartuig aflegt. Eerst tegen 4 Februari was het weer wat kalmer. Om het scbip in rstigen gang te houden, waren wy gedwongen uit den wind te gaan en moesten van onze koers afwijken. Den vijfden Februari brak eiudelyk de zon weder door. Wij hadden tot. middags 2-394 myl afgelegd. On danks de telkens terugkcereude vla gen, konden wy 7 Februari 's nachts te 2.17 uur Lizard passeeren; 8 Fe bruari kwamen mist. en regen ons tegenwerken. Tegen 3 uur's middags kwam de Engelsche loods aan boord en twee uur later kwam een sleep- Aadrée. „Central News" verneemt uit Kras- nojarsk dat daar berichten ontvangen zijn van twee expedities die ter 1 plaatse een onderzoek instellen naar 1 de waarheid van het bekende bericht der Toengoezeu, Audrée betreffende. De ambtenaar die bet onderzoek langs de Pit leidt, meldt dat tot dusver niets gevonden is dat het bedoelde bericht zou kannen bevestigen. Een andere expeditie is reeds op den te rugweg, zonder iets ontdekt te heb ben. De overheid is niet voornemens, het onderzoek te laten voortzetten, indien ook de expeditie van de Pit zonder resaltaat terugkeert. Te Adisleben bij deü Kyfthauser Berg heeft men een heereboer, zyn vrouw en twee kinderen met bijlslagen afgrijselijk toegetakeld in bun bed gevonden. Het jongste kind is al dood, de toestand van de overigen is hope loos. De geldkist was schoon leegge- Een interview met Adelina Patti. Adelina Patti-Cederström, onlangs hertrouwd meteen derden echtgenoot, heeft zich te Rome op haar huwelijks reis lateu interviewen. De ItaliaansChe journalist, die deze operatie bewerk stelligd heeft, zet zich in Zuidelijk lichterlaaie en beschrijft Patti's eeuwi ge jeugd op de volgende zeer galante wijze: „Zy ziet er zoo heerlijk uit, dat ik haar voor eenige tientallen jaren jonger gehouden zou hebben, wanneer ik niet geweten had, dat zy ouder was." In het eigenlijke gesprek laat hy mevrouw Patti zulke malle dingeu zeggen, dat deze eerder op rekening van den interviewer dan van zyn medium gesteld moeten worden. Men oordeele Op een vraag waarom het tegen woordig zoo moeilijk was, sommige opera's nog op het repertoire te hon den, antwoordde Patti: „Omdat te genwoordig een stem niet meer ge schoold wordt. Niemand heeft meer geduld en iedere zanger wil zoo snel mogelijk fortuin makenzij denken daarom niet meer aau, te studee- ren Over Wagner liet zy zich gunstig uit. „Ik aanbid zyn muziek en speel ze dikwijls, ook wanneer ik ze niet zing. 't Is echter ongelukkig, dat he den de luidste schreeuwers het meeste succes op de planken hebben." Ten slotte vertelde zy altyd vol gens onzen Zuidelijken colleganog het volgende avoutuur van een barer ile reizen. Op een kunstreis in Amerika werd de nachttrein, waarin Patti zat, door roodhuiden aangevallen. Alle reizigers wierpen zich in doodsangst voor Patti's voeten. En Patti begon te zin gen, te zingen zóo roerend, zóo mooi, dat de tranen langs de wangen van reisgenooten en Indianen drupten. De strijdbijlen werden weggeborgen, de skaipeD, horloges en portemonnaies waren gered. Patti's kunst had zelfs de bloeddorstige roodhuiden getemd! Particuliere correspondentie. Yvette Guilbert iu het Apollo-Theater. Berlijn, 19 Februari 1899. „Hoe later op den, avond, hoe schoo ner volk" is een gezegde, dat eenigszins gewijzigd dezer dagen op de .voorstel lingen. in het elegante, kokette Apollo- theater van toepassing is. Of het nu bepaald „schooner" in den zin van „be ter' volk is, dat tegen balf tien uur de loges, het balkon en het parket vult, wanneer langzamerhand het oogenblik nadert, waarop de groote „diseuse" zal optreden, wil ik nu niet bepaald bewe ren, Een feit is het evenwel, dat dé belangstelling vaar bezoekers van het Apollotheater, da,t met den „Wintergar- boot, die ons naar Southampton bracót1:11 tot de eerste Berlijnsche special i- waar wy kolen innauiOD. triten-fcheaters behoort, zich op 't oogen- j Hier lagen wy Stil om nieuwe la-! blik uitsluitend concentreert in Yvette ding te ontvangen en de andere lading Guilbert, die voor die tweede maal hier naar 't midden van 't schip te bren-optreedt. gen. Den lOen Februari kwamen wy Vandaar, d!at du overige avtisten vrij allen behouden te Ylissingen aan, wel voor stoelen en banken spelen, vanwaar y te 4 uur te Antwerpen Het gordijn gaat voor de laatste maal. arriveerden. Deze Oceaau-vaart zal vóór haar- optreden naai- omlaag. ging hij heen en zij keek den forschen inannegestaltc uit het venster na. Yele menschen keken naar hem en vroegen zich af wie het zou zijn, die daar in. zooii fiere houding voortstapte, maar Paul zag niets dan hot bleeke gezichtje voor hot venster het gezicht van haar, voor wie hij alles had prijsgegeven en naar dit vreemde land getrokken was. ..Vóór het einde der week zal zij mijn vrouwtje zijn," zoide hij tot zich zelf. .„Niets ter wereld kan mij deren, zoolang zij bij mij is." Een uur was spoedig verstreken en nog zat Marian in haar kamer te luis teren of er ook voetstappen nader kwa men. Eu een tweede en een derde uur verliep. Zij begon de minuten te tellen en ging eindelijk aan het venster staan om degenen, die van de „City" kwamen op te nemen. Maar zij bemerkte zijn gelaat niet onder dc voorbijgangers. Toen het zes. uur sloeg, en de menigte- zich naar huis spoedde en Paul nog niet terugkeerde, kwam haar plotseling de gedachte kwellen dat hij wellicht in oen valstrik geloopeai was. Zij wist dat <Ie Russrischo politie overal en altijd werkzaam was. Zij berispte zichzelf dat zij hem toegestaan had te gaan. Sinds dien vreesel ijken nacht op het eiland werd zij spoedig door bange voorgevoe lens geplaagd. „Groote God!" zeidte zij tot zichzelf, „als (?ij hem hier in Londen eens ge vangen hadden, genomen.!" De zon ging onder en de schemering begon in te vallenmaar Marian bleef aan haar venster de wacht houden en bad God dat de man, dien zij lief had. geen leed was berokkend. HOOFDSTUK XXIIO. Paul liet rijn handen op het porti ca va n de cab rusten cn rookte genot-gelijk een sigaartje. Voor de eerste maal sinds hij Lon den betrad boezemden de straten en menschen hem geen belang in. Met jongensachtige opgewondenheid zag hij. zijn plannen reeds verwezenlijkt. Hij was er. van overtuigd d!at het noodlot hem een verrassing in rijn particulier voordeel wilde bereiden. „Ik zal de waarheid vertelllen. het is niet goed, om iets achter te houden," dïicht hij. „Tbcodcr kan dan aan den prins te Petersburg schrijven en zeggen dat ik mij hier bevind om -de geheimen der vesting to bewaren. Als" rij Marian op fort Alexander liadden gehouden zouden zij toch maar in mocicl ij Idicdcri rijn gekomen met het. Engelsche gouvernementmisschien zou men hem gedSvongen. hebben haar heur vrijheid terug te geven cn d'an was rij in het bezit van; al die .gewichtige geheimen naar Engeland gegaan. Ik zie niet in. dat mijn daad van zooveel be- teekenis is. Ik heb mijn land een dienst bewezen en zij weten dat ik geen verra der bin. En veronderstel eens, dat,, ik niet in dienst mag blijven,, dan schiet; er nog wel ander werk over voor een eerlijk man. Ik zou inij zelfs naar het Balkan schiereiland kunnen begeven en onder Ferdinand of bij de Oostenrij kers dienst nemen. Als zij vernemen wat mijn misdaad was- zal men mij niet al ,te hard beoordeeleu.En dan trouw ik mijn kleine Marian en breng haar; naar een plaats, waar men haar niet lastig valt. Groote Hemel, wat een meai- schen en geen enkele soldaat om dè or de, te herstellen!" Hij passeerde juist het „Criterion." Bij het zien van de vele nietsdoeners, jopge - bar- en. schouwburgloopers, de fatterige heertjes cn kantoorbedienden, wic-r gang en houding lang niet. onbe rispelijk waren, gleed een minachtend lachje over zijn gelaat. Soldatenbloed had altijd döor rijm aderen gestroomd. Een uniform en een zwaard te dragen en als het noodig was voor zijn lieer en meester, den Czaar, te strijden dat was die eenige carrière, die voor een man open stondAndere betrekkingen waren goed voor kleine burgerluidjes. Wat hem zelf betrof of schoon moeder Natuur hem veel gaven had geschonken, had hij er nooit over gedacht ze tot een ander doeleinde dan een militaire carrière te gebruiken. Ei- was geen beter scholier in heel Kroonstad, geen veelbelovonder artille rie-officier geweest dan hij en dit was rijn geluk, dacht hij. Zijn geest zon inslapen als hij geen staalgekletter en kanongebulder meer hoorde. Welke toe komst ook voor hem mocht liggen, toch was hij vastbesloten slechts één doel voor oogen te houden, nl. om nog een maal liet recht te bezatten een zwaard to dragen.. Door hetstooten van. de cab tegen.' een trottoir werd hij uit rijn overpein zingen naar de werkelijkheid terugge voerd. Hij zag dat rij. zich in een nauwe straat bevonden en. stil stonden voor een groot, leelijk huis met ramen waar geen ornamentiek was aangebracht en vervelooze deuren. Hij overhandigde den koetsier het geld, dat Marian hem in de hand had gestopt en trok bescheiden aan de bel. Een oogenblik later stond hij in een vestibule, welke zoo rijk en met zoo'n uitgezochten smaak ingericht was, dat hij nauwelijks geloofde rich in. het gebouw te bevinden waarvoor hij zoo pas stilgehouden ha dl Maai' de dienaar, die nu verscheen was een Rus en terstond' werd hij dan ook gerustgesteld. „Is graaf Theodor thuis." „Hij verwacht u." Paul voelde zich nu op zijn gemak en volgde den knecht. Do luxe in de ka- mers en corridors verwonderde hem, want hij was aan den eenvoud van rijn j eigen Russische omgeving gewoon zulk j een weelde als hier heerschte had hij1 alleen in paleizen te Petersburg en rijke! huizen to Parijs ontmoet. Toen liij den i knecht langs de breede trappen naar een wintertuin op de eerste verdieping volgde getuigden ook.hier weer liet prachtige, ameublement, tapijten enz. van do luxueuse omgeving waarin Falvi leefde. Het vertrek waarin hij eindelijk en ten laatste blijven kon -was hoewel niet groot zeer smaakvol ingericht- Keurige aquarellen vroolijkten de met rijden be hangen wanden op, hier en daar was een divan geplaatst, hdt ^innebqeld van gemakzucht, en op bijna ieder ta feltje prijkte een vaas met bloemen. Het gescliilderde venster verborg den leelijkc-n steenen muur, die den tuin van het heerenhuis omgaf. Paul zette zijn hoed af en nam tevreden op een der so fa's plaats. „Die diplomaten," zeide hij tot zich zelf, „rij praten den geheelen dag en dansen 's nachts. En dan verdienen rij twintig duizend roebels per jaar alleen om hun medemenschen te overtuigen dat zwart wit is. Want als er eenig werk voor hen te doen is poetsen zij de plaat- Het moet dunkt mij niet zoo heel moeie- lijk rijn om voor twintig duizendl roe bels per jaar leugens te verkondigen. En Theodor heeft dat geld niet nooclig, hij was vroeger al rijk. en zal er dus nu wel dubbel eu dwars in ritten." De major domo verwijderde zich na dat Paul hem zijn naam had opgegeven, zeggende dat de graaf wel terstond zou komen. Paul nam een Russische cou rant op en verdiepte er zich in. Het was een genot rich in gedachten weer in Petersburg en Kroonstad te kunnen be vinden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2