Onmiddellijk daarop worden twee cleine deuren aan beide zijden van het oeneel geopend, waaruit twee tooneel- cnechts gelijktijdig voor die veertiende yaal op den avond naar voren treden, gelijktijdig aan beide zijden voor het jroetlickt de nummers der stukken ver- yisselen. en daarop ook weer gelijktij dig achter de kleine deuren verdwijnen, ^Is waren, het niet levende wezens, maar I marionetten, wdkp door onzichtbare jdraden voortbewogen worden. Het gordijn gaat weer omhoog. De ioeschauwera zijn in gespannen verwach ting. Alle binocles worden naar het [ooneel gericht, waar een jonge vrouw m een eenvoudig licht groen zijden toi let langzaam uit de coulissen naar- voren freedifc. I Hot is Yvette G uil bert. Mcoi is ander-s, denkt men onwille keurig, wanneer men haar voor *t eerst Mek I In het gezicht met sterk ontwikkelde jukbeenderen domineert de groote, 1» Pglijke mond. De oogen zijn klein eai t grijs de hals lang en mager. Het benige mooie bij deze diva is heur rood- jjlond glanzend haar, dat licht geoutil leerd! cp eenvoudige wijze is opgemaakt, fhj draagt geen brillanten of andere peraden, noch in het haar, noch om den. hals en onderscheidt zich Iriei-in gunstig Iraai haar zusters van de „Bretfcl." Bijzonder aan hare verschijning zijn alleen de bekende lange zwarte hand- K'hoenen, welke sterk afsteken bij het licht groen zijden toil eb. 1 Zooals van zelf spreekt, hebben an- jtcre chanteuses deze dracht onmid- iieliiik nagevolgd in hei naieve idee. dat ze zich daardoor mei Yvette op een lijn stellen. Wanneer het zoo ge makkelijk ware haai- te evenaarden, zou gij in haar genre niet zulk een grooten caam verworven hebben en zou zich de j&rcotie van liet Apollo-theater wel wach ten, haar optreden met 3000 francs per üvond te honoreeren. Waarin bestaat dan eigenlijk haar specialiteit, zal dö lezer, die haar nog piet gehoord heeft, onwillekeurig vrar fcen. Zij is de vertolkster van hot Fran- eche liedniet van de bekende 9a.lonlie- deren van Massenet, Gounod, Saint- jSaëns en andero groote componisten, maai* wan de „Chansons populaires," van het Fransche. speciaal van het Parijsche lied, zooals hei in den volks mond voortleeft. Gedeeltelijk heeft zij zelve deze lie deren als het ware opgedolven en weer nieuw leven gegeven, gedeeltelijk zijn anderen haar hierin behulpzaam 'go veest, voornamelijk Aristide Bniant, fe"am-rif, Jules louy, Paul Marinier, Herval, Jean Loirain en anderen. Zij bepaalt zich niet uitsluitend bij. het Pa- fijsehe lied;, maar heeft ook eenige Nor- inandisoho liederen in liaar repertoire opgenomen. Van de oudere dichters wor den voornamelijk Bérainger en Richepin ilcor liaar gereciteerd. I Vele van deze volksliederen teekenen in een schilderachtig argot de diepe lichamelijke ellende en hei zedelijk ver val van de onderste lagen der maat schappij, als„Rosa la rouge" van Aris tide Bruant, „Sur la Scène" van Xanrof, ..Morphinée" van Loirain, ..La Soular de" van louy. „la Glu, légende Breton se" van Richepin, „La Pierreuse" van louy andJc-ren.„Les ingenues" van SBessière, „Les vieux Messieurs" van Donnay, „Les demoiselles a Marier" van {Dalleroy, ,,Le p'tit Cochon!" van Heros, k'eesdlon de „Varlogenheat" en schijn heiligheid vaai de zoogenaamde groote irrereld- e®n derde categorie „La lé gende du Conscrit", Chanson, populaire, ..Les souvenirs de Liseite" van Béran- ger. „Les demoiselles qui fout lai pein- Bixre" van Marinier, „Les quatre— Etudiants" van Xanrof, zijn deels van k-eemoedigen, deels van luimigen aard. Da melodieën,welke bij deze liedteren zijn geschreven, zijn uiterst eenvoudig en I weinig gecompliceerd;, zelfs zoo. dat kon goede voordracht vei-eischt wordt, ern eentonigheid to vermijden. Hier geldt he vooral„C'est le ton, qui fait- 5a musique"juist in de wijze, waarop Yvette Guilbert doze liederen deels p e g t en. deels zing t, ligt een. groot peel van haar kunst. Ik doe een greep klit die velen. Welk een diepe ironie ligt er in haar voordracht van „Les ingenues" C'est étonnant c'que dans Paris, I Dans les faubourgs et dans les rues, On peut la dir' sans parti pris. On recontre des ingenues. Si vous les r'gardez fixemient, IBlles ont bout d'suif des min's émues Et baiss'nt les veux modestement I EU'b sont tellement ingenues Men moet het gehoord hebben, hoe 'zij met een lichte schouderophaling aegt: I Ell's sont tellement ingenues. Yvette Guilbert leeft geheel mee in de liederen, welke zij ten gehoore brengt. .In „Les souvenirs de Lisetto" is zij de oude vi-ouw, die haar herinneringen uit jkaar jeugd1 ophaalt. Daar zit zij voorovergebogen in een I grooten armstoel, met bedde handen op de leuningen, een kanten muts op het. hoofd. Nog klinkt me haar weeke stem in de ooren Si vous saviez, enfans, Quamd j'étais jeune fille, Comme j'étais gentille Je parle de Iongtems. Weemoedig schudt zij het oude hoofd en bijna, als een zucht komt het over haar lippen Ah quo j'étais gentille Diep weemoedig is ook „La Iégendë du conscrit" Va, mon ami, va. La Patrio t'appelle! Va, mom auni, va,, Mon coeur t'attendra. Maar haar hart. wacht tevergeefs, de jonge soldaat heeft haai- vergeten. Ontegenzeggelijkhet gepatst is de kunstenares, wanneer zij de ellende van de hesff e des volks vertolkt. Dan bemerkt, men, dat zij ook een groote tragédienne is. Haar beweeglijk gelaat is dan een en al passie. In „La Soularde" beschrijft zij het tragische bestaan van een oude vrouw, die in een voortdurenden dronken roes verkeert Un tas de gamins l'entourant, Criant, chantant, sautant, courant, Escortant ainsi qu'une garde, La soularde. Mais elle, indifférente a tout, Va devant elle, n'importe oü, La soulardie. Alors, de cailloux on bombarde, enz. Een van mijn. kennissen noemde Y-vatte Guilbert een Eleonora Duse in haar soort en daarin kon hij wel gelijk hebben. K. Vsjü-boIsj $tai5e«;reu»». Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond vergaderde de afdee- ling „Haarlem en Omstreken" van bo- enge.noem.de Maatschappij in 't gebouw Weten en Werken." Bij 't binnenkomen der zaal werden wij aanstonds aangenaam ven-ast door dé groote en prachtige collectie bloemen en planten, die daar voor de onderlinge tentoonstelling wais opgesteld. Daar wa- ren orchideeën, primula's, Cinei-aria's, agalia's, Aronskelken, dubbele narcissen, verschillende sooijben varens, cliviafs, azalea's, cyclamen, en vooral trok de aandacht een stek van bolgewas, „Stre- litzia regina." De jury, bestaande uit de heeren L D. Onderwater, C. van Lennep en C. van Dijk, kende de volgende bekronin gen toe. Een certificaat 1ste klasse aan de heeren van Cruyningen voor eene in zending bloeiende orchideeën en. eenige andere plantenaan Rozenhart voor eene inzending cyclamen en aan Deys voor eene ipzending cpncraria's. Een idem 2de klasse aan de heeren Ruijse- naars voor eene inzending orchideeën, .n Heemskerk voor viola cle Parma, aan Rozenhart voor Chrysanthemums, Tulpen en andere, aan Deys voor Nar cissen en Deutzia's en aan Becker voor een groep bloeiende planten. Verder waren op deze vergadering nog ingekomen 2 catalogi van de ten toonstelling van bloemen, die van 10 tot 12 November in het park Tivoli te Utrecht zal worden gehouden; een scliriftelijke mededeeling van den heer E. Krelage, dat hij wegens ongesteld heid verhinderd was te komen en een, schrijven van den heer Gaieeloot, dat de redactie van. het Tuinbouwblad hadl geweigerd op te nemen. Dit schrijven, wordt vervolgens voorgelezen eai voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werd door den penning meester verslag uitgebracht over het, afgelcopen jaar, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 744.671 en de uitgaven, f 723.171, zoodat de kas met een voordeelig saldo van f 21.50 sloot. Bij de rondvraag vestigde de heer Heemskerk de aandacht op de contri butie, die voor sommige bazen 2.50 voor andere f 5 bedraagt en vraagt naar de reden hiervan. De secretaris las hic-rop een artikel uit het reglement voor, waarin staat dat heeren bloemisten met 1 en 2 knechts f 2.50 betalen, en de overigen 5, en. zeid'e dat hij. geenszins recht had' de contributie van eerstgenoemde personen te verhoogen, voor en aleer zij, zich bij hem hebben aangemeld met de mededeeling, dat zij niet meer onder de termen vallen van bloemisten met 1 én 2 knechts, daar zij nu meer knechts in dienst hebben. Doch dit heeft tot dusverre nog niemand gedaan. Na, eeni ge besprekingen verklaarden de aanwe zige bloemisten, die f 2.50 betaalden, zich bereid voortaan f 5 te betalen en dit zal ook den afwezigen worden ver zocht.'Ten slotte besprak de lieer Heems kerk het nut en voordcel van een tuin- bouwbeurs en spoorde allen aan tot op richting hiervan, ten zeerste medte te werkeni, opdat do beurs spoedig toM stand korne. Verder stelde liiji voor dlat d!e afgevaardigde voor de win ter bijeen komst het punt zou inleiden, om bij; het bestellen van bouquetten meer In- landsche bloemen, ta verlangen, waar door do bloemisterijen hier te Linde zeer bevoordeeld zullen worden. Na, nog eenige huishoudelijke besprekingen wordt de vergadering gesloten. Personeele belasting. De wet op de persoDeele belasting verleent eene vermindering van aan slag in verband met het getal eigen of aangehuwde kinderen, kleinkinde ren en pupillen van den belasting plichtige, die met bem het perceel bewonen, ongehuwd zyn en op 1 Ja nuari van bet belastingjaar nog geen 20 jaren oud zijn. Hierbij valt op te merken dat on der pupillen alleen worden verstaan kinderen, over welke men op wettige wjjze tot voogd is benoemd. Die aftrek wordt enkel toegepast op de aanslagen naar de eerste 3 grondslagen, alzoo de aanslagen naai de huurwaarde, de haardsteden en het mobilair. De aanslag derhalve voor dienst boden, paarden en rijtuigen heeft met die vermindering niets uit te staan. OO O O O O O O O O O O OJ CO -v O CO f» SSooc-op oü S •a a aardige eenvoud van deze liedjes werd daardoor verhoogd, dat inej. Loman de oorspronkelijke woorden zong. Merkwaardig is, dat die populaire liederen juist zijn gekomen in een t\jd, toen de literatuur zoover mogelijk van natuur en waarheid verwijderd was. Later maakt de natuurdichter plaats voor den dichter van beroep, al is in diens werk ook de invloed der chansons populaires niet te mis kennen. Dit bleek uit no. 4 en 5, Bele Yolanz enPastourelle, twee eigenlijk genaamde romances, die mej. Loman zong. De dichtkunst der troubadours, die naderhand uit Provence kwam, was geen „poésie de coeur", geen gemoeds- kunstj maar „poésie d'intelligence", verstandskunst. Men noemt die dan ook de boffelykbeidspoëzie, la poésie courtoise en een staaltje daarvan gaf de zangeres door de voordracht van een lied van den cbatelain de Coucy de poésie de la galanterie, die weder van later tijd was, vond hare ver tolking o. a. in een tweetal liederen van Charles d'Orléans. waarna de twee dames eindigden met de voor dracht van een driet al soldatenliederen. De bovenzaal der sociëteit Vereeni- ging was geheel bezet. Het publiek toonde zich zeer dankbaar voor deze eigenaardige voordracht, die een aan gename afwisseling vormde in de reeks der gewone conférences. Naar wy vernemen wordt hier ter stede de oprichting eener nieuwe hypotheekbank voorbereid. Bijzonder heden deelen wij later mede. 'i e Bedraagt de huurwaarde meer dan f 700, dan wordt wegens kinderen geen aftrek van aanslag toegestaan. Vrij van betaling zijn dus zij, die by eene huurwaarde van hoogstens f 200 meer dan S kinderen beneden den leeftijd van 20 jaar by zich heb ben inwonen, en ook zij. die by eeDe huurwaarde van meer dan f200 doch hoogstens f300, 10 of meer dergelijke kinderen by zich hebben inwonen. In de vroegere wet was in die ge vallen geene vermindering van aan slag voorgeschreven, zoodat de nieuwe wet voor groote gezinnen in den min der rijk bedeelden stand eene groote verbetering heeft medegebracht. Bij eene huurwaarde van f 125 b.v., de gewone huursom voor een werk manswoning, bedraagt de aanslag thans in hoofdsom f 3.20 voor iemaud zonder kinderen, f2,81'/a met 1 kind, f 2.43 met 2 kinderen, f2.05 met 3 kinderen, f 1.66Va met 4 kinderen, f 1.28 met 5 kinderen, f 0.89Va met 6 kinderen, f0.51 met 7 kinderen en f 0,13 (zegge dertien centen) met 8 kinderen. De loteling dezer gemeente die door den Militieraad vrijgesteld werd we gens broeder dienst en welke uitspraak door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd vernietigd op grond dat de plaatsvervanger van den broeder van dien loteling een paar dagen vóór de zitting van den Mili tieraad uit den dienst werd ontslagen, is van dit besluit by H. M. de Ko ningin in beroep gekomen. Naar men verneemt is het staal- water uit Haarlem ten gebruike in gevoerd in 18 van de 23 militaire hospitalen hier te lande. Wy vernemen, dat voortaan voor doorvarende schippers ook aan de havenkantoren op de Kampervest en aan den Koudenhorn kosteloos duin water verkrijgbaar zal zijn gesteld. Velsen. Dinsdagmorgen brak een vrij hevige schoorsteenbrand uit by A. Micbels alhier. Doordat de brand bijtijds ontdekt werd konden er maatregelen genomen worden om te blusschen, waardojr men zeer zeker een grooten brand heeft voorkomen. Haarlemmermeer. Het grasgewas der dyk- en polder- kaden heeft bij publieke verpachting opgebracht over 1899, f4029. In 1897 was de opbrengst f5582. - 1898 „5784. 8NG£Zöfö&E3i. Voor den inhoud dezer rubriek steli de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet dan den inzender terug gegeven. Voor het examen nuttige handwer ken zijn Dinsdag te 's Gravenhage geslaagd de dames M. C. Begemann, L. M. Bussemaker en G. Mooy, allen alhier. Epii drmkfonteiD. Onze lezers zullen zich herinneren, dar. wy een- en andermaal melding maakten van een monumentale driuk- fontein, die de bewoners van de tweede Groote Houtstraat wilden oprichten op de plaats, waar thans de oude. leelyke pomp staat, tegenover het Proveniershuis. Het overschot van de versierings- kas van 't Konmginnefeest van 1898, de vrijwillige bijdragen van de bewoners eu een (waarschijnlijk) van de Yer. tot Verfraaiing, hebben de zaak zoover vooruit gebracht, dat thans het be- noodigde bedrag byna gevonden is. Bijna want er ontbreekt nog circa tweehonderd gulden. Om die te ver krijgen wordt by deze een beroep ge daan op die bewoners van de tweede Groote Houtstraat, welke tot dusver nog niet by droegen. Ongetwijfeld zul len ook zö bun penningske bjj de commissie willen inzenden. Komt met hunne medewerking,de zaak totstand, dan is het plan de fon- tein op Koninginnedag a.s. in tewijdèn. Gisterenavond omstreeks lO'/a uur raakte iemand by de Kaasmarkt, door onbekende oorzaak te water, maar op zijn hulpgeroep werd de ongelukkige door twee der nog aan wezige werklieden van den heer Bus op het droge gehaald. Alliance francaise. De bijeenkomst van de leden der Alliance frangaise op Dinsdagavond was merkwaardig hierom, dat de kunst der muziek gepaard ging met de kunst van het woord. Mejuffrouw Cato LomaD, op de piano geaccom pagneerd door mej. Jas, zong een acht tal fransche liederen uit de middel eeuwen; de heer Dr J. J. Salverda de Grave gaf daarbij een toelichting. „Wy brengen u," zeide spreker, wiens uitnemende uitspraak van het fransch wederom niet naliet veler be wondering op te wekken, „wy bren gen u bloemen van zes eeuwen ge leden; wy weten niet of ze u nog frisch zullen schijnen of u verdord voorkomen; mochten ze dood voor u wezen, dan zullen ze misschien nog aantrekkelijkheid hebben als dingen uit het verleden (chores d'autrefois)." Uit de aandacht waarmee men toe luisterde bleek, dat deze vrees voor waar geen grond had. Aantrekkelijk waren zoowel de liederen zei ven als de manier waarop mej. Loman die zong. De eerste drie „Al'entrada, Robin et Marion" en „Chansons du löième siècle" behoorden tot de zoogenaamde chansons populaires, liederen door en voor het volk ontstaan. De eigenaar- Haarlem, 22 Febr. '99 Geachte Heer Redacteur Dat er nog bedrijven zijn waarin, in de meer genoemde slechte tyden, nog flink verdiend wordt, konden we dezer dagen nog afleideu uit gegevens van een onzer geachte vertegenwoor digers bij <ie behandeling der straat belasting, doch meermalen stemt het onaangenaam de resultaten van andere minder gunstige te vernemen. Ik heb hier het oog op eenige al hier gevestigde maatschappijen, die of heel weinig of in het geheel geen dividend uitkeeren. Het was daarom verblijdend in uw nummer 4797 van j.l. Donderdag 16 Februari te lezen, dat de jeugdige Haarlemsche maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen reeds nu in staat is een dividend van 11% te kunnen uitkeeren. Immers, bedrieg ik me niet, dan is dat het iesultaat. over het le voile boekjaar. Werd mijne verblijde stemming iet wat getemperd by de gedachte aan eene mogelijke drukfout, zoo werd die toch hersteid door het meer gedetail leerde bericht voorkomende in uw nummer 4798 van Vrydag d. a. v. Wordt aan het slot daarvan mede deeling gedaan, dat voor outsiders de gelegenheid open komt om aandeelen a 110% te bekomen dan vraag ik, wie zal daarvan, by een zóó gunsti- gcu toestand kunnen profiteeren Bij de gedachte dat tegenwoordige aandeelhouders zeker gebruik van hun voorkeursrecht] zullen maken, geloof ik te mogen zeggen, weinigen of nie mand. Toch is de mogelijkheid niet uit gesloten dat zij, ter oorzake van wat dan ook. een goed gedeelte a 110° 0 voor outsiders overlaten en het is voor dezulken, mynheer de redacteur dat ik met de bescheiden vraag kom „Is het u mogelijk bet in uw No. 4798 „gepubliceerde zoodanig aan te vullen, „dat zy te weten komen ten gevolge „van wat die winsten ontstaan zijn Een (gedetailleerde) balans en winst rekening met noodige toelichting b.v., zou al veel licht geven Hoogachtend teekent, Uw dw. dn. M. R. lijk besluit, waarbij het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant tot goedkeuring dier Raadsbe sluiten wordt vernietigd, is nu opge nomen in de St.- CL De vernietiging is uitgesproken op de volgende gron den „Overwegende, dat de op de begroo- ting van uitgaven eener gemeente voorkomende posten moeten betreffen, öf uitgaven bedoeld in art. 205, lit. a—w der Gemeentewet, öf uitgaven welke, schoon in bedoeld artikel niet met name genoemd, evenwel het ge meentebelang raken en met dat belang verband houden öf uitgaven, door bijzondere wetten aan de gemeente opgelegd „O. dat de by besluit van 27 Sep tember 1898 door den Raad van Til burg op de begrooting der uitgaven van f 6400 (toelage aan de vrijwilli gers by de militie), valt onder geen der genoemde rubrieken van uitgaven „O. dat deze uitgave niet genoemd wordt in art. 205 der gemeentewet „dat ook bij de ruimst mogelijke opvatting van wat valt onder gemeen telijk belang, de hier bedoelde uitgave daaronder niet kan worden gebracht, want dat het voor de gemeente als zoodanig onverschillig is of haar con tingent in meerdere of mindere mate, zooveel mogelijk of in 't geheel niet uit vrijwilligers bestaat en dat de uit gave uitsluitend betreft het bijzondere belang van enkele ingezetenen om niet gehouden te zyn in persoon hunnen dienst by de militie waar te nemen „Overwegende verder, dat eene uit gave, als door den Raad der gemeente Tilburg op de begrooting is gebracht, ook door eene bijzondere wet aan die gemeente is opgelegd „dat wel is waar art. 8 van het Koninklijk besluit van 17 December 1861 (Stbl. no. 127) bepaalt, dat de gemeentebesturen alle middelen zullen in het werk stellen welke hun geschikt voorkomen om het door de gemeente in de jaarlykscbe lichting té leveren aandeel zooveel mogolyk uit vrijwil ligers samen te stellen, doch dat dit voorschrift aan de gemeente geene uitgaven oplegt en dit ook niet konde doen dan als uitvloeisel eener wet die daartoe leidde, hoedanige wet niet bestaat „dat dan ook onder de middelen, bedoeld in genoemd Koninklijk besluit niet begrepen zijn en niet kunnen begrepen zyn de gemeentelijke geld middelen „O. dat Ged. Staten volgens de voorschriften van art. 207 en 213 van d-- gemeentewet het aangewezen col lege zijn om te waken dat door eene gemeente geene uitgaven worden ge daan. waartoe deze volgens de wet nieti bevoegd is en op de boven aan gegeven gronden aan meergemeld raadsbesluit hunne goedkeuring had den behooren te onthouden; „O. dat mitsdien de door Ged. Sta ten van Noord-Brabant aan gemeld Raadsbesluit verleende goedkeuriug is in stryd mot de wet; „Gelet op art. 166 der provinciale wet; „Hebben goedgevonden en *erstaan: bovenvermeld besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant van 6 October 1898, G No. 18, te vernietigen wegens strijd met de wet." De beslissing in zake het besluit van den Raad der gemeente Helvoirt is gelijkluidend hiermede. redenaar. De redevoering, die mij vier nachten uit den slaap heeft ge houden, had een slaapwekkenden in vloed op mjjn gehoor. Dubbelzinnig. Doe alsof gij thuis zijt, zeidè eene dame tot hare bezoekers. Ik ben zelve thuis en wenschte, dat gij het ook waart. Een jongen vroeg, terwijl zyn haar geknipt werd, aan den barbier, wat deze van zijn knevel dacht. De bar bier gaf ten antwoord; Breng hem den volgenden keer eens mede, dan zal ik het je zeggen. Rechter (wyzend op den nieuwen getuige, die juist binnen geroepen is) tot. beklaagde: „Kentgy dezen heer?" Beklaagde (landlooper) „Neon, zoudt u my even willen voorstellen? Ontmoeting. Papa (in den vroegen morgen de deur voor meneer zyn zoon openma kende). Wat? ben jy het! Zoon. Ja, kent u me dan niet meer?! FacniiiebstMchi^n» Getrouwd21 Febr. M. Baren- drecht en J. Hogerzeil, Amst. Bevallen19 Febr. Doornbos Wüppermanu d. Bergen op-Zoom. 201, A. Damsté—Dozy d. Madiöen.A. W. Costermans—Costermans z. Driel. 21. N. C. C. Breekland—Maas z. Bode graven. Overleden17 Febr. A. H. Raabe 64 j. Utrecht. P. de Kloes 56 j. Bus- sum. J. A. vau Leeuwen-"-Hofs, Schiedam. 18. W. H. v. Mens 64 j. Amst. H. Beek 46 j. Amst. H. .T. Veeneudaal 54 j. Amst. D. W. Clau sen 60 j. Scheveningen. 20. J. E. Da vidson 72 j. Amst. Th. C. H. Vreede 42 j. Amersfoort. ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, oj) Donderdag 23 Febr. 1899. des na middags van 2—3 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Bach. 2. Offertoire Welij. 3. Sonate no. 5 Mendelssohn. a. Andante. b. Andante commoto. c. Allegro maestoso. 4. Vorspiel zu ParsifalWagner. 5. Abendempfindung Mozart. Leger en Vloot. By elk der compagnieën pantser fort-artillerie te Haarlem, den Hel der en Muiden in garnizoen znllen in de volgende maand 35 militieplich- tingen worden ingedeeld, allen her komstig uit de provincie N.-Holland. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdagavond werd vanwege de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van ster ken drank eeue vergadering gehouden in het Nutsgebouw. Als spreker trad op de heer F. U. Schmidt, van Am sterdam. met het onderwerp „Bezwa ren tegen de geheel-onthouding." De zaal was flink bezet. Met een serie platen verduidelijkte spreker voor zyne hoorders zyne keurige voordracht. Achtereenvolgens besprak hy de vrijheid, het goede staatsburgerschappen maagprikkél en meer andere bezwaren tegen de ge heel-onthouding ingebracht, om daar door duidelijk in 't licht te stellen hoe zy die niet mededoen met onze drink gewoonten eerst gezegd kunnen wor- deo iu dit opzicht zedelijk vry le zyn, terwijl hot goede staatsburgerschap toch wel niet bestaat in het betalen van een indirecte belasting aan accijns en zy zeker niet minder goede burgers van den staat kunnen heeten, die aan bet betalen van deze belasting niet mede doen. Ook zal geen enkel medi cus van den laatsten tyd beweren dat alcoholica de eetlust zullen opwekken, maar wel juist het tegendeel. Na nog eenig debat werd de ver gadering te ongeveer half elf gesloten. Eene schaking? Uit 's Gravenhage is 11. Zondag verdwenen een 21 jarig meisje, leer linge verpleegster, rignalement rood voorhoofd, donker haar weelderig docb in den regel slordig opgemaakt, grijs blauwe oogen, mooie gave tanden, gezondè kleur, gezet postuur, gekleed in zwarte japon en zwarte rotonde, gioote zwarte vilten hoed met grijze veeren. Zij is verdwenen met een heer flink postuur, met donkeren knevel ongeveer 40 jaar oud. De politie te 's Gravenhage verzoekt hare opsporing. Het stoomschip Oranje Nassau, van Paramaribo naar Amst., arriv. 21 Febr. des middags 3 uur, ter reede van Havre. Het stoomschip Pr bis van Oranje van Batavia naar Amst, vertr.20 Febr. van Port Said. Het stoomschip Smeroevan Java naar Rotterdam, vertr. 20 Febr. van Port Said. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam r.aar Java, passeerde 21 Febr. Kaap Blanc. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Amst. naar Batavia, vertr. 21 Febr. van Southampton. Het stoomschip Edamvan de Hol land Amerika Lijn, van Newyork n. Rotterdam, arriv. 20 Febr. te Rot terdam. rlARKTNLEUWS Haarlem, 22 Febr. 1899. Op de kaasmarkt alhier zijn aan gevoerd en verkocht 9 stapels, uit makende 831 kazeu, wegende 1594 Kilogrammen. Hoogste prys per 50 K. G.f27.— Laagste f Op de veemarkt alhier zjjn aange voerd: 4 Koeien f 170 a f140. 83 N. Kalveren f 10,— k f 6.— 16.Schapen f22.— A f 16.0 graskalf f 0 V. Kalveren f a f 0 Paarden Amsterdam, 2') Febr. De prijzen der aardappelen warén heden als volgt': Friesche Dokkum- mer Jammen f 2.50 k 2.80, Franeker f 2.50 a 2.80, Hill eg.' Zand f 0.—, k 0.—. Zeeuwsche Jammen f 3.00. k 3.30, blauwe f 2.90, a 3.20, Ryns- burgers f0.—a 0.—, Muizen fo.— a 0.—, Katwyker Zand f 0.—, a 0.— Klei f 0.—, a 0.—, Brielsche Kralen f 0.—, a 0.—, Andyker Muisjes f 3.—. Wesilandsche Zand f4.25 a 4.50 per Hl. VARIA. De vrijwilligers quaestie. De beslissing omtrent de al of niet geldigheid van de besluiten der ge meenteraden van Tilburg en Helvoirt; om gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor zoogenaamde 1 't Is zonderling welk een uiteen- Bvrijwilligers" b\j de militie, is reeds loopend gevolg dezelfde zaak kan 14 Februari jl. gevallen. Het koniok-1 hebben, zegt een beginnend politiek Pas op bet kantoor. Boekhouder. Denkt gij dat ik idioot ben Nieuwe bediende. Dat weet ik nog niet. Ik ben bier pas. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd22 Febr. J. Jordan en M. Machielse. F. de Bonte en E. M. Lasschuit. K. Bosch en V. de Vries. P. Héndriks en M. vao Sluys. C. Kastercum en A. Kryne. Getrouwd22 Febr. H. Jutten en J. van Duynon. C. v. d. Steeg en G. Tydgaat A. L. A. Tam en M. W. Schoo. P. B. Zanders en C. M. van Eskert. E. Berghuis en A. van Heulen. J. R. Jansen en J. C. van Vugt. A. Politiek en A. P. Rietberg. W. v. Ommeren en A. C. Smit. J. Vrisou en M. Bakker. Bevallen20 Febr. C; A. v. Bem- meien—van Buchem z. 21. L. van Roosenbeek—van Dansig z. E. G. Dragtrop—v. d. Weegh d. E. van Zalen—Negrün d. A. Smits— Hufos- mans d. 22. M. G. IJlstra—Detting- mener z. C. M. H. Ransyn - v. Zijl a. O. M. Spee—Ballering z. I

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3