Me Mverteies. PREDIKBEURTEN AMERTENTIEN. Keukenmeid, Een Kleedermaker Eene gediplomeerde Coupeuse dig? Vertelt zij hem haar moeilijkhe den met de dienstboden en kinderen niet «n ia hiji dan niet altijd text hulp ein, troost gereed? Dat is hem een soort ge noegen, hij heeft het gevoel haai- ver troost te hebben maar kon zij datzelfde genoegen ook niet smaken? Stel u voor een jong meisje uit onzen tijd, dat op tamelijk jeugdigen leeftijd op eigen beenen heeft moeten staan, dat geleerd heeft zich. ond'er vreemden te bewegen en daar natuurlijk gelegen heid heeft gehad versclüllende toestan den met elkaar te vergelijken. Zij treedt ook in het huwelijk en het dient eerlijk gezegd, het huishouden gaat haai" niet bijzonder vaardig afin den eersten tijd heeft haar man zich wel eens in geduld te oefenen, maar zij heeft ook een gezond verstand haar is geleerd te denken bij hetgeen zij doet en daar om weet zij ook dat een geregeld huis houden voor him beider geluk noodzai- keli jk is. Zij dHvingt ziclizelve tot het vervullen.' van die kleine pliclitjes, die ze vroeger in haar onbezorgdheid wel eens beneden zich achtte en heel spoedig gaan zij haar gemakkelijk af. Nu komt haar man thuis met bezwarenhij weet, dat hij een deelgenoote vindt, die evenzeer vervuld is van hetgeen hem teraeer- drukó. Zii hcovt hem met belangstelling aan laat zich niet spoedig uit het veld slaan, omdat ze weet, wat er in de wereld te koop is en zoekt met haar man ijverig naar de beste oplossing voor de moeio- lijkheden. Zij voelt zich dan zoo echt de kameraad van haar man, zij weet, dat ze in staat is hem op te wekken. Zou zij niet gelukkiger zijn dan Jiaar jeugdige voorzaat? Evenals in alles is het echter ook hierin weer moeielijk den gulden, mid denweg te bewandelen. Er zijn helaas maar al te veel jonge meisjes, die het huishouden als verre beneden zich be schouwen. Laten zij eens met haar goed verstand denken over liet bekroonde ant woord op de prijsvraag ,,Hoe kan een vrouw, het best haar man gelukkig maken."' Het antwoord was„Voeder het beestje goed." Ik zou dat echter nog wat uitgebreid willen zien en er daarom van willen maken „Verschaft hem een aangenaam tehuis." RECEPTEN Kandeel, Maakt witten bessenwijn of rijnwijn warm tot het bijna, kookt. Klopt 2 eie ren, wit en dooier goed) dooreen en giet heel voorzichtig steeds roerende, den warmen wijn er door. Roert er daarna 2A eetlepel witten suiker door, legt' er een paar stukjes pijpkaneel in en laat alles mei elkaar nog even goed heet worden, totdat het schuim ongeveer weggevoerd is. Dat is een hoeveelheid voor vier per sonen. Vanilletaart. Roert 24 ons boter tot room, doet daar 2 eierdooier-s door benevens A pond aardappelmeel, A pond suiker, en wat vanillepoeder en ten slotte het zeer stijf geklopte eiwit der twee eieren. Doet die massa in een met boter bestreken en met paneermeel of gestampte beschuit bestrooiden springvorm en bakt het in een niet al te warmen oven niet' lan ger dain 25 a 30 min. Sport en Wedstrijden. Wielrijden. Naar De Fiets verneemt, wordt van Bondswege een onderzoek ingesteld naar de betrouwbaarheid van een dezen zomer gereden wegrecord. Er moet aanleiding z\jn tot het vermoe den, dat bij dezen recordrit niet alles is toegegaan zooals bet moest zjjn toe gegaan. Inlichtingen worden gezocht by spoorwegbeambten. Als dit waar is, valt op het bewuste record een verdacht licht. Voetbal. De beide baarlemsclie voetbalclubs der 1ste klasse zjjn Zondag w erin het veld. Hier ter stede ontmoet „Haarlem" de Hasgsche Voetbal Vereeniging, terwjj! de Haarl. Footb. Club in de residentie tegen H. B. S. speelt. bloed verbindt zich gaarne en gemak kelijk met de zuurstof uit de lucht, welke verbinding in de longen plaats vindt en voert de zuurstof door het geheele lichaam. Bjj de inademing nemeu wjj zuurstof op en bij de uit ademing geven we koolzuur af, en zoo onontbeerlijk als de zuurstof voor ons leveu is, zoo schadelijk is het koolzuur. Hieruit is dus gemakkelijk af te lei den van hoe bizonder groot belang luchtverversching is. lu een kamer, waar veel meDschen bijeen zijn is de zuurstof spoedig verbruikt en moet dus steeds nieuwe toevoer plaats heb ben. De menschen zijn niet alleen zuur stof verbruikers. Onze gaslichten bran den wanneer het lichtgas zich ver bindt met de zuurstof uit de lucht. Dr. Timmer behandelde nog de schadelijke werking der petroleum kachels, die geen afvoerbuizen heb ben, waardoor de verbrandingsproduc ten kunnen ontsnappen. Behalve dat het bloed genegenheid toont voor de znnrstof tooot bet die nog vooi een ander gas, en wel in grootere mate. Dat is voor het hetwelk ontstaat, wanneer men gloeiende kolen aan de lucht bloot stelt of wanneer men van een nog brandoode kachel de sleutel dicht draait. Het gas is kool-oxyde en is hoogst vergiftig. Met sprekende voorbeelden werd van gebrek aan zuivere lucht en van ontwikkeling van kool oxyde de na- deeligo werking aangetoond. Sprekor, besluitende, betoogde, dat nu eenmaal bekend was de groote noodzakelijkheid voor onze gezondheid van zuivere, versche lucht ook de boop mag worden uitgesproken, dat ieder, door te zorgeu voor voldoende ventilatie, zooveel alsiu zijn vermogen is, do vrije toestrooming van zuivere lucht in zijn kamers, fabrieken n werkplaatsen zal trachten te bevor deren. Een gemakkelijk middei om 's nachts toestrooming van versche luoiit te hebben, deed spreker aan de hand. Men plaatse- onder een opgeschoven raam een lat of plank, zoodat het raam daartegen aansluit. De kier die ontstaat wanneer bij schuiframen liet onderste langs het bovenste schuift, zal voldoende lucht toelaten. De leerzame rede word met belang stelling aangehoord en met applaus dankte men. Nu vrouwen en kinderen aangetrok ken door het sehooue weder de wande lingen in de Haarlemmerhout gaan hervatten, blijkt het uoodig te waar schuwen tegen laaghartige mansperso nen die op de wandelplaatsen op schaamtelooze wijze optreden, zooals een paar dames Donderdagmiddag aldaar ondervonden. De aandacht der politic is op een dergelijk iudividu gevestigd. Echter kan elk van zijn recht gebruik maken, dat. de wet geeft aan ieder die een strafbaar feit op keeterdaad ontdekt om den verdachte aan le houden en voor den officier van justitie of een der hulp-officieren burgemeester of commissaris van politie te brengen. Eenige dagen geleden had een dame hier ter stede haar poedel, waaraan zij zeer gehecht was, doch die zieke lijk w.-.s gewordeD, naar dc aspbyxla- tie inrichting op het Piioenixterrein doen brengen om hem daar te laten dooden. Donderdag morgen ontdekte een der huisgeoooten den hond iu levenden lijve op de straat en bleek 'Klier door een vrouw te zijn gekoclr. Men meende daarom dat het dier aan de bedoelde inrichting was verkocht. Wat bleek echter; de dienstbode met de bezorgiDg belast had den hond a&o een verkeerd adres bezorgd. Een werkman die hem in ontvangst nam had „welwillend" den halven gulden in den zak gestoken en den houd voor een rijksdaalder verkocht. Het beestje zal nu het doodvonnis toch moeten oudergaan. Naar wjj vernemen zal de brigadier- majoor der Rjjksveldwacbt C- Kloet pensioen vragen. Letteren en Kunst. Ned. Opera. Naar de A. Ct. verneemt zal mr. Biederlack tegen de weigoring van de rechtbank om den heer van der Linden failliet te verklaren, bij het Hof in appèl komen. Vervolg Stadsrtien«6 V olksgezondheid. Op uithoodiging van de Vereeniging ter Bevordering van Volksgezondheid trad Donderdagavond in „Weten en Werken" dr. Timmer op met het onder werp Eenvoudige dingen1. In eeu korte inleiding wees spreker er op, dat de leer van de kunst om gezond to levGQ op de lagere school vooral dient te worden onderwezen, wyl die wetenschap van zoo boog be lang is. Het gebied van de volksgezondheid is zeer groot en in den beperkten tijd kan spreker dan ook slechts hande len over enkele eenvoudige dingen die voo- de gezondheid van belang zijn- De lucht, waariu wij leven, die onzichtbaar is en die, zooal» uit proe ven bewezen is, gewicht heeft, is voor ons leven van het allergrootste belang. De lacht bestaat uit i's zuurstof, V stikstof ongeveer en verder uit kool zuur en waterdamp. De werking van de zuurstof werd algnu breedvoerig behandeld. Het bloed bestaat uit kleurlooze bloedvloeistof en uit roode bloedlichaampjes. Dat geven, evenzoo begonnen met dien chaad verbonden gloeilampjes te gloeien., het geen niet 't geval was wanneer de ont lading niet geschieddle door een vonk. Ondamks den korten duur dei' vonk, bestaat deze nog uit een groot aantal heen en weergaandó stroom ingen, er ont staan. electrische wisselstroomen van hooge frequentie, zg. electrische golven. Deze electrische golven dringen niet in een geleider in, ze blijven op de oppervlakte. De hooge frequentie juistvan een stroom maakt dat hij niet indringt in het men- schelijk lichaam, doch op de oppervlakte blijft, men kan düs zulk een stroom van hooge frequentie zonder gevaar langs 't lichaam laten gaan. Do electrische golven planten zich door middel van den aether evenzoo voort als geluids- en lichtgolven. Slaat men een stemvork aan, dan trilt een stemvork van dien zelfden toon mede. Evenzoo met de electriseh golven. Ontlaadt zich een leidsche flesch door vonken, dan zal een volkomen dezelfde leidïsche flesch, zonder verbinding met dc eerste, ook vonkontlading vertoonen. Evenals men bij de twee stemvorken spreekt vaar resonantie, spreekt men ook hiei'bij van electrische resonantie. Juist zooals men spreekt van licht stralen kan men ook spreken van elec triciteitsstralen. die van lichtstralen niet qualitatief, doch alleen quantitatief verschillen; 't zijn beide aethertrillin- geii, doch van verschillende golflengte. Wanneer in 't brandpunt van een hol len spiegel vonkontladingen plaats heb ben, dan gaan hiervan uit electriciteits stralen. Deze kunnen zich vereenigen. in 't brandpunt vain een tweeden hollen spiegel en daar vonkontlading teweeg' brengen. Dat dit zoo is. toonde die heer Dahne op eon zeer vernuftige wijze met een electroscoop. die geprojecteerd werd op een doek. Verschillende stof als hout, papier etc. konden die electriciteatsgtralen niet tegen houden, doch metaal en 't men schel ijk lichaam bleken ondoordringbaar voor die stralen. Wanneer metaaldraad bv. gehouden wordt in de richting der vonken, dan laat ze die niet door, loodrecht daarop echter wel. 't Practiscbe voordeel d'at men van deze ontdekking van electriciteitsstralen heeft trachten te Kokken is bet telegra- pheeren zonder draadL Wanneer een buisje, waarin zich me taal deeltje? bevinden, wordt getroffen door electriciteitsstralen, dan krijgt het minder weerstand, daardoor wordt de strcomsterkte vau de keten, waarin dit buisje is geplaatst, sterker en kan die nen tot 't in beweging brengen van to?^ stellen, bv, een telegraaftoestel. Wekt men dus aan een station op een vonkontlading, clan zal in c-en ander station door deze inrichting 't telegraaf toestel in beweging gebracht worden. Dat deze methode practisch wel niet uitvoerbaar zal zijn volgt reeds hieruit dat als men aan een station vonkontla ding teweeg brengt, alle stations het bericht ontvangen, dus bv. in oorlogstijd1 ook de vijandelijke. Verder mogen er natuurlijk geen afleidende hinderpalen in d'en weg staan. Een krachtig en langdurig applaus aan 't eind© bewees, dat deze leerzame en nuttige voordracht zeer in den smaak vau het publick viel. Een zetfout is het, dat Ds. Craan- djjk den 13den Maart zijn 25-jarig jubileum als predikant herdenkt: dit moet 40-jarig zyn. Schouwburg. Den 2den Maart zal door de Konink lijke vereeniging het Ned. Tooneel alhier worden opgevoerd het tooneel spel „Voerman Hansel", waarin de hoofdrollen zullen vervuld worden door den heer en mevrouw Bouw meester. Voordracht Dahne. Donderdagavond hield de heer Dahne in de stampvolle zaal van 't Brongebouw zijn eerste der twee aangekondigde ex perimenteel voordrachten over electri- citoit. Spreker begon met eene verklaring omtrent 't wezen dei' electrische von ken, welke liij voortbracht met een groote Rühmkorff'sche klos. Hoe groot de duur is van zulk een vonk werd aangetoond met een zeer snel ronddraaiende schijf, waarop sterren stonden. Gedurende den tijd, dat de vonk nu deze draaiende schijf verlicht, gaat ze zoo weinig voor uit dat ze den toeschouwer schijnt stil to staan. Dat vonken neg iets anders zijn dan gewone verbinding aan de electriciteit op twee door een medium gescheiden lichamen werd op zeer schoone wijze aangetoond. Werd nl. in de ontladings keten ingeschakeld een korte draad, rond of rechthoekig gebogen, dan bleek het, dab een luchtledige bol in den ring van draad gebracht zonder de minste verbinding daarmede begon licht af te Hedenmiddag is alhier de eerste spinasie ter markt gebracht door Gebr. Plantjé. Het gebouw „Felix Favore" is Donderdag in huur met recht van koop tegen eene bepaalde som over- gegaau aan den „Katholieken Kring St. Bavo" alhier tegen 1 Mei a. s. Huurders zijn de heereu Roode, Zijl straat en Handgraaf, Nassaustraat. Met den tegeüwoqrdigeu pachter, den heer van Nierop, is voor de som van f 3000 eene overeenkomst om de iu- richting voor dien tijd te verlaten. Het gebouw za! dus, zooals wjj roeld- deD, geheel in exploitatie worden genomen door den Katholieken Kring St. Bavo. De heer Bus, directeur vau de Maats, van Stoombootdiensten, die zich voor eeuige dagen met een ver zoek tot B. en W. heeft gewend om de rails der electrische tram voor de boomeu om te leggen, heeft tot dus verre daarop geen antwoord bekomen, intusschen worden de rails achter de boomeu om gelegd, waaruit bljjkt, dat op het verzoek afwjjzend is beschikt. Het. bestuur der Sociëteit Vereeni ging roept tegen Donderdag 2 Maart de leden dier Sociëteit byeen in bui tengewone vergadering. Punten van behandeling zyn Mededeelingen. Statutenwijziging. Art. 3 te doen vervallen. Bedoeld art. luidt aldus: „Ten laste „der eigendommen vrd de Sociëteit „mogen geece inschrijvingen ten hy- „potheekkantore worden genomen, „tenzy de bestaande obligatiën zyn „afgelost." Een adres aan den Czaar. Het adres aan Z. M. den keizer van Rusland, als dankbetuiging der nederlandsche vrouwen en mannen voor zijne vredesboodschap, ligt hier ter stede ook ter teekening by den boekhandelaar P. Kuipers, Zylstr. 71. Den inhoud van dit adres deelden wy mede in ons nummer van 18 dezer. Donderdagnamiddag om ö'/'i uur ging een paard voor een melkwagen gespannen, beboorende aan den land bouwer Dijkzeul te Spaarnwoude, op hol vermoedelijk tengevolge van het blaffen van een hond. Het dier liep tegen een muur, waardoor het gapende wonde aan den kop bekwam, waarom hot op een wagen moest worden weggebracht, daar het niet meer loopenkon. Ten nadeele van mejuffrouw van HeyniDgen in de Gortesteeg is nit een linnenkastje, dat in haar voorkamer stond ongeveer f 5 ont vreemd; hiervan is bij de politie aau- gifte gedaaü. In den winkel van den heer v. d. Maaren Jansen in de Kruisstraat alhier vervoegde zich Donderdag avond een man, die een kleinigheid kwam koopeu en daarna verzocht een rjjdsdaalder te wisselen. Zyn kennelij ke bedoeling den rijksdaalder met het gewisselde geld op te strijken werd door de handigheid van den winkelier verijdeld. De heer v. d.;Maaren Jansen zag bem daarna nog verschillende winkels binnengaan, maar toen by door een makker gewaarschuwd a erd dat hij gevolgd werd, giügen zij tarnen op den loop. Men zy tegen dien man op zyn hoede. Hjj is circa 30 jaar, lang en schraal, zware donkere knevel,gekleed met lange gryze demiesaison en zwar ten hoed; heeft het voorkomen van een heer evenals zijn makker, die buiten op den uitkijk blijft tJaan.Deze is veel kleiner en in donkere kleeding. R K. Leesvereeniging. Do nel erdagaiyo nd trad in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging" voor de lo den van bovengenoemde vereeniging en genoodigikn als spreker op de heer M. A. P. C. Poelhekke, leeraar aan die Hoogere Burgerschool te Nijmegen. Na een kort inleidi ngswoord over de poëzie, dia één der meest gewichtige zaken, geen onschuldige tijdpasseering. geen onbepaald zoeken naar een her- lenschim, maar niets anders dan de volmaaktste uitdrukking van den mensch beliandelde spreker de welbekende sage van Parsifal door Wolfram van Eschenbach. Aan d'e hand van deze legende, die door spreker heerlijk schoon werd weergegeven, deed de heer Poel hekke uitkomen, hoe Parsifal na veel strijd, val en opstand- en na reine loutering van- d'e ziel kwaan tot de hoog: ste macht en als Koning van de Graal, het symbool van d'e Heilige Sacramen ten des altaars, werd begroet. De dlicliter heeft ons willen laten zien hoe in zijn diepste wezen verande ring kwam en tevens een beeld willen geven van den ontwikkelingsgang der menschen. Het leven bezit één doel, het hemel- sche. Het streven naar het aardsche dóet dien mensch, die niet naar de hoogere stem luistert of die spoedig vergeet, het hemelsche niet. opmerken. Evenals Par sifal, die gloeide van wereldlijk ridder tot geestelijk ridder, zoodanig dat het geestelijke 't wereldlijke in zich opm kan dc mensch ook door ernstig streven tot die verandering komen. Spreker besloot zijn keurige voor dracht met te zeggen, dat de „Parsifal" in de dichtkunst eene eerste plaats in neemt. Nooit gaat de poëzie verloren, clat dost de ..Parsifal"' ons nog zien. Wij treuren nog in zijn val, verheugen ons in zijne bekeering en juichen en jube len. wanneer hij als Koning van de Graal wordt begroet. Neen, de poëzie gaat nooit voorbij. Zij blijft om ons te troosten in smart, om met ons te jubelen in vreugde. Een daverend applaus loonde spreker voor zijne rede. Dl lieer Goniiet, die spreker ook had ingeleid, was de tolk der vergadering toen hij hem voor zijne boeiende voor dracht dank zeide. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN» Emma Nevada. Dez6 opera-zangeres bevindt zich op het oogenblik te Amsterdam, al waar zy Woensdagavond met groot succes is opgetreden in „La Traviata." Omtrent deze diva meldt de Tel. Een zeer gezien en rjjk iogezetene van Haarlem, een groot bewonderaar van Nevada, heeft der diva gedurende baar verbljjf te dezer stede zjjne equipage incl. koetsier en palfrenier aangeboden toch heeft mevr. Nevada er voor bedankt, bewerende, dat zy liever te voet door het pittoreske Amsterdam wandelt, onder welks sympathieke bewoners zy zich zoo gaarne beweegt. De brillanten door Nevada in het lste en 3de bedryf van la Tramata gedragen, zyn cadeaux van de Groot hertogin van Mecklenburg-Schweriu, terwyl het collier een cadeau is van de op muzikaal gebied buitengewoon geestige vorstiu van Monaco, eene geb. Heine. Men sclirijft uit Aken aan de ..Haag- sche Ct." Zaterdagnacht ongeveer 3 urn- geraak te de lieer H.. een aan de Polytechni sche School studeerende Hollander, bij t verlaten van een koffiehuis tnsschen een vechtende bende, waarvan ei- ook op hem lossloegen. Zich verdedigende riep hij de hulp va.11 twee agenten in, die hem een paai' straten begeleidden. Toen dózen hem ter hoogte va.11 liet Kurhaus verlaten hadden, werd de lieer H. weer aangevallen en viel. Eenige oogenblikken. latei- kwamen vier agenten hem bevrijden, waartoe zij echter, over hem heen staande, hun sabels moesten gebruiken. Bewusteloos naar het Maria- hilfspital vervoerd, bleek de heer H. zoodanig door de bende getrapt en ge- slagen te zijn. dat. zijn rechterbeen op I twee plaatsen gebroken en gesplinterd was. In 't gunstigste geval zal hij ver-1 der kreoipel zijn. Ofschoon ifen der vechtenden, die ook wonden had opgeloopen, eveneens naar het ziekenhuis werd gebracht, en dc namen va.11 drie der woestelingen bekend zijn, zal niet zijn uit te maken wie de verwpndingen heeft toegebracht. 24. C. M. Waller ZeperBon <i. S. Hoensou-van Lith d. Overleden: 22 Febr. A. C. Smits 39 j. Bakkerstr. 23. M. de Vries— Dam 76 j. Korte Heerenstr. H. D. v. d. Velde 27 d. z. Palmstr. H. Heysmau 2 m. z. Spaarnw.str. J. J. Seerden 63 j. Korte Poeilaan. M.ARKTNIEUWS Amsterdam, 23 Febr. De pryzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkum- mer Jammen f 2.50 k 2.80, Franeker f2.50 a 2.80. Hilleg. Zand fO.—k 0.—Zeeuwsche Jammen f 3.00, k 3.30, blauwe f2.90, a 3.20, Rjjns- burgers f0.—a 0.—, Muizen f 0. a 0.—, Katwyker Zand f0—a0— Klei f0.—a 0.—. Brielsche Kralen f0.—k 0.—, Andyker Muisjes f 3.—. Wesilandsclie Zand f4.25 a 4.50 per Hl. Aan inzenders van kleine Adver tenties: Familieberichten, aanvra gen voor en aanbiedingen van be trekkingen. te koop-aanbiedingen, enz., wordt beleefd maar d r i 11- g e 11 d verzocht, gelijktijdig met (le aanbieding aan het bureau de kosten te willen betalen. De Administratie van „Haarlem's Dagblad" Hillegom. Het lyk van de vrouw, die Zon dagmiddag door een tandem is over reden en aan de gevo'gen daarvan is gestorven, werd Donderdagmorgen ter aarde besteld, nadat het te Haarlem gerechtelijk was geschouwd. Tegen de berijders der tandem is is uatuurlyk proces verbaal opge maakt. Haariemmerliede en Spaarn wonde. Iu de Donderdag gehouden raads vergadering werden de kohieren vau den hoofdelyken omslag en hondenbe lasting dienst 1898 vastgesteld respec tievelyk op f3000 eu f315; aaD de veldwachters te Bpaarnwoude, Half weg en Schalkwyk werd ieder f25, aan den oad veldwachter Lynkamp f 15 gratificatie verleend. TELEGRAMMEN. PARIJS, 24 Febr. (Reuier). In den loop van den avond werden 180 personen gearresteerd wegens belee- diging van politie-agenten en het uiten van oproerige kreten. Onder de gear resteerden behoort de Graaf de Choi- seuil Cnverville, de zoon van den admiraal d'Harcourt Talleyrand. De politie moest herhaaldelijk op de menigte chargeeren op den faubourg de Montmartre. Een nota van Havas zegt, dat de afgevaardigden Pau! Dcroulèdc en Marcel Habert, die aan het hoofd van een troep manifestanten de kazerne Reuilly binnendrongen, gearresteerd werden en op last van den minister president Dupuy naar ho:. Depot werden overgebracht. Een bende van 2f'0 manifestanten vernielden met stecnen de ruiten der bureaux vau het „Petit Journal". De politie moest tusschenbeiden komen. By het opstootje werden verschillende personen gekwetst. PARIJS. 24 Febr. (Reuter.) Vol gens de rapporten van de prefectuur van politie zou Déroulèle zich bepaald hebben tot het manifesteeren ter eere van het leger en geen poging hebbeu gedaan om de troepen tot afval over te habn. Enkele bladen beweren, dat Dérou- lède, na generaal Roget te hebben aangesproken, hem gevraagd heeft naar het Elysée op te rukken. Zonder te antwoorden vervolgde generaal Roget zyn weg naar de kazerne, waar de troepen binnen gingen. Déroulè le en Marcel Hobert volgden generaal Roget naar de binnenplaats der kazerne en spraken de troepen toe, zeggende „Redt ons van de anarchieRédt het land!" Generaal Roget zeide: „Als gy de kazerne niet onmiddellijk verlaat, laat ik de poorteD sluiten en zyt gy myne gevaugeueu Déroulèle en Marcel Hobert wei- gerdeu heen te gaan, waarop generaal Roget hen deed arresteeren. op ZONDAG 26 Februari 1899 TE HAARLEM. Eglise Wallonne Voorm. 10 ure, Muller. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. Nam. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, Tibbèn. 's Avonds 5V-2 ure, dezelfde. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Av. 6 ure, dezelfde. Woensdagav. 8 ure. prof. Bie.il er veld. Rede voor de Theol. School. Lutliersche Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool aan de Nassaulaan. 's Avonds 6V2 ure, Poolman. Doopsgezinde Kerk Voorm. 10 ure. de. Vries 's Avouds 6 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Benit Herv. pred. te Terborgh. Dr. TidemaQ zal Wuensdag 12 uur geen les geven en 3-4 geen spreek uur houden. Kerk der Broeder-gemeente Voorm. 10 ure, de Blocq van Schel- tinga. 's Av. 0','j ure. Opef.bare samenkomst van het Ev. Lutlt. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Afdeeling Haarlem. Spreker: ds.C. W. Pohlmaun, Ev. Lutb. pred. te Delft. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderslraat, Voorm. 10 ure en des nam. ó'.'i ure, Schotel. Woensuagavond 8 ure, Schotel. Bidstond voor hel gewas. Hersteld Apostolische Zonding Internationaal). Voorm. 10 uur en Namïdd. 6 uur, Godsdienstoefeningen. Haarlemmermeer. By de op 21 dezer door den Dijk graaf en Heemraden van den Haar lemmermeerpolder gehouden verpach ting van het grasgewas der Ringdijken en Polderkaden bedroeg de opbrengst Yau de Polder kaden f 1D9.— Ringdyken „2910.— tegen resp. f U73.— en f 4611. bet vorige jaar. D:t jaar waren van de Ringdijk 26 perceelen onderhands verpacht tegen eene jaarlyksche pachtsom van f2701 zoodat de geheele opbrengst plm. f 1000 meer bedraagt dan het vorige jaar. (Dit ter verbotering van een vo rig bericht.) De heer A. G. Voordeudag is her kozen als heemraad van den Haar lemmermeerpolder. De heeren A. J. E. Baron van Ittersnm te Beuuebroek, P. Verkuyl alhier en W. de Clercq te Haarlem, zyn dit jaar aan de beurt van af treding in het college van hoofdinge landen. $toomvaartbe«*icfite Het stoomschip Amsterdamvan de Holland Amerika Lyn, van Rotter dam naar Newyork, arriv. 23 Febr. te Newyork. Familieberichten. Getrouwd: 22 Febr. J. J. Werner en S. M. Delen, den Haag. 23. Jhr. L. van Bronkhorst Sandberg on jkvr. C. J. Godin de Beaufort, Utrecht. J. H. Rosenboom, wedr. vaD G. M. J. van Osselen, en P. A. Bémond, wed. van Jb. de Haas Jr., Amst. E. Mo- lemans en J. C. Borrins, Amst. Bevallen23 Febr. H. Vigeveno— Goudstikker d. Amst. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2'/i ure, Kuijlman. Doopsbedieaing. Houtrijk en Polauen. Voorm. 10 ure, Heer inga. IJmuideii. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. 's Avonds 6 ure, Wesselaijlc. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Sautpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. Bevallen van een Meisje: C. M. WALLER ZEPER Bon. Haarlem, 24 Febr. '99. P. G., goed kunnende koken en eenig huiswerk verrichten., ge vraagd bij eene familie, die tegen Mei a.s. te Haarlem komt wonen. Zich te vervoegen Regulieisbree- straat 16, Amsterdam. Overleden: 21 Febr. Wed.J.C. H. Wispelwey—Huoft 87 j. Zwolle. H. F. Osieck' 65 j. Amst. 22 E. Kluwer 28 j. Arnhem. A. M. A. Susan 64 j. den Haag. 23. J. M. J. van Hunsel 85 j. den Haag. BORGERLIJKE STAND. Bevallen: 22 Febr. G- v.Stejjoen— Daan d. 23. W. C. Moes—Verloop d. J. M. y. Honschooten—v. Amstel z. gevraagd, die zelfstandig k'aii wer ken. Brieven No. 2046, bureau van dit blad. zag zich gaarne hier of in de om streken geplaatst, intern. Brieven franco onder No. 2047, bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3