NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. '8' Jaargang Woensdag I Maart 1899. ■o 4808 Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1,05 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37l|| fan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze Agenten en door allo Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 3110} Faubourg Montniartre. Met uitzondering van het Arrondissement^ Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing tan Advertentiën en Reclames betredende Handel, NftvsrheitT'sn Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen A dvertentis-Bureau A. DE Ij A MAR Azn. te Amsterdam BUITEN het Arrondissement Haar sm is de prys der Advertentiën ran 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0.15; Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem enda al, Santpoort en Srho'en, P. v. d. RAADT. Ban d poortHeemstede, J. LEUVEN,by de tol; Smamdc. n, C. HARTENDORPZandvoori, G. ZWEMMER Vehen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; HillegornAR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen A oonnementen en Advertentiën aan. STADSNIEUWS Fnrste en tweede pagina. Haarlem28 Febr. 1899. Personeele belasting. Voor de personeele belasting geldt gedurende het geheele dienstjaar de toestand op 15 Januari. Verboogiug van belasting heeft enkel plaats, wanneer in den loop des jaars meer haardsteden, dienst boden, paarden of ry wielen in gebruik worden genomen. Iemand die derhalve op 15 Januari in gebruik heeft een huis van f 300 hunrprys en wiens meubilair f400 waard is, wordt naar de grondslagen „huurwaarde" en „mobilair" nietin den loop des jaars verhoogd, al betrekt hy een huis van f 1500 huur, met een mobilair, dat f 8000 waard is. Daartegenover staat, dat wanneer men op 15 Januari een huis bewoont van hoogere huurwaarde en dit iD den loop van het jaar ontruimt om een perceel van lageren huurprijs te be trekken, geen recht op vermindering van personeele belasting wordt ge boren. De wet zegt daaromtrent, dat wan neer de huurwaarde van het nieuw betrokken perceel meer dan een vierde minder is dan die vau het verlaten huis, aau den belastingplichtige up zyn verzoekschrift geheele of gedeelte ontheffing kan worden verleend van zyn aanslag naar de grondslagen „huurwaarde, haardsteden en mobi lair", over de maanden van het jaar, die tijdens het verlaten van het per ceel nog niet zyn ingetreden. Men ziev, hier bestaat geen recht op ontheffing, maar is alleen de mogelijkheid opengehouden om in die gevallen ontheffing te verleeneo. In de praktijk wordt deze bepaling zoo uitgelegd, dat wanneer het be trekken van een perceel van meer dan b'4 minderen huurprijs het ge volg is van finaucieelen achteruitgang ontheffing wordt verleend en in andere gevallen niet. Opcenten. Het aantal opcenten op de perso neele belastiDg, in 1899 te heffen ten behoove van de provinciën, bedraagt: 40V2 voor Groningen. 24 Friesland. 21 Zeeland en Drenthe. 19 Noord-Brabant. 14 Limburg. 13 Overijssel. 9 Gelderland. 7 Z.-Holland en Utrechten 6 Noord-Holland. Het gemiddelde is dus 16 Va opcenten. Hedenmorgen had het dochtertje van den heer Meüke, oud 3 jaar, Delftstraat 13 alhier, het ongeluk in een pot met kokend water te vallen. Met een gekneusd en opgezwollen been kwam bet kind er af; waar schijnlijk komt ook wondkoorts nog het geval verergeren. Yoor bet examen nuttige handwer ken zijn Maandag te 's Gravcnhage geslaagd de dames A. Tierie, E. Ouds hoorn en H. Vallentgoed, allen alhier. Een aantal miliciens van de lichting 1898, wier winterverlof heden eindigde, zyn heden weder naar hun korps vertrokk-n. De minister van oorlog heeft aan leiding gevonden deze verlofgangers gelyk te stellen met groot-verlofgan gers, die by terugkeer van verlof van rijkswege worden vervoerd over de spoorwegen en aan wie daggeld wordt verstrekt. Op de kiezerslijsten mogen niet worden gebracht zy die hunne rijks belastingen niet vóór 1 Februari 1899 hadden betaald, tenzij zy uiterlijk op 3 Maa>l 1899 door vertoon van hun gekwiteerd aanslagbiljet ten raadhuize bewjjzeD, dat de betaling alsnog heeft plaats gehad. Die belastingen zijn de grondbelas ting en de personeele belasting, dienst 1898, en de bedrijfsbelasting; en ver mogensbelasting, dienst 1897/'98. Aan de Kiezers „Hoewel ik uit den aard van mijn persoonlijkheid een bescheiden mensen ben, die zich niet graag op den voorgrond plaatst, moet ik nu toch een woordje richten tot de kiezers, die my indertijd de eer aandeden my als hun vertegenwoordiger naar den Gemeenteraad af te vaardi gen. Ik wensch hier namelijk in 't openbaar te constateeren, dat ik mjjn mandaat ter beschikking stel, als er geen verandering komt in de manier van verzending van de Raadsstukken. We hebben er Zaterdagavond niet minder dan achttien tegolyk gekregen en Woensdag wordt de vergadering gehoaden. Ik heb dus drie dageu, den Zondag nog meegerekend, om die stukken te lezen, een en ander te onderzoeken en te zorgen, dat we Woensdagmiddag op de hoogte zyn. zoodat B. en W. ons niet over den een of anderen flater op de vingers kunnen tikken. Nu kom ik er rond voor uit, dat ik geen genie ben. Er zijn er niet veel ouder mijn me- j deleden van den Raad, die me dat 1 zouden willen nazeggen, maar ik kom i er rond en open voor uitik ben niet zoo'n knappe kop, dat ik in een paar dagen al die voorstellen en plannen I behoorlijk verwerken kan. Ik beu maar jeen heel gewoon, middelmatig man en i ik zie geen kans, om er in dien kor- I ten tijd een behoorlijk denkbeeld van te krijgen, of we de Hollandsche Spoor al dan niet een dienst moeten bewy- 1 zen, of de pomp in de Houtstraat weg mag, of mynheer Leyh voor de Am bachtsschool mag bonwen, of het be bouwingsplan van mijnheer Goedkoop voor de gemeente Haarlem niet duur koop is enzoovoorts, enzoovoorts, en- zoovoorts. - Vroeger kregen we die stukken in gedeeltennu eens wat en dan eens wat. Toen was er tijd om eens met Jan of Piet te gaan praten, eens te informeeren, na te denken en er een nachtje over te Maar nu gooien ze iemand al de stukken zoomaar ineens naar zyn 1 hoofd. Nu zult ge wel zeggen „waar- om heeft UEdelachtbare dat niet ter sprake gebracht in den vóór-Raad, die jMaandagmiddags gehoudeD wordt?" Ik zou dat ook wel gedaan hebben, want die vóor-Raad is een goed ding je kunt er je fiart eens luchten over dingen, die je niet zeggen durft als B. en W. er by zitten maar mijn edelacht bare kon daar Maandagmiddag niet naar toe, omdat er bezoek kwam van den negenhonderd zeven en zestigsten candidaat naar de betrekking van lid van 't Burgerlijk Armbestuur. Daarom wou ik myne kiezers met het geval in kennis stellen. Als ik durf, zal ik Woensdag den Burge meester erover interpelleeren, zoomaar _v n vierkant voor de vuist, waar al de j noodigem wethouders by zitten maar ik kan natuurlijk nu nog niet met zeken eid zeggen, of ik Woensdag zal durven. In elk geval houd ik mij by alles, met de hand op het hart, buiten stemming. Voor u, kiezers, zou het rny spijten, maar als voortaan telkens een paar dageu voor de Raadsvergadering alle stukken tegelijk worden thuis gestuurd, dan zal ik m'y genoodzaakt zien. mijn mandaat neer te leggen. Zulke inspau- ning is voor gewone hersens te veel. slapen, slecht te hebben begrepen wat daar- 1 1 mede wordt bedoeld. Zyne inschrijving was bij toepassing der bepalingen van arbeidsduur en loon flOGO lager dan zijn inschrijvingssom zonder inacht neming der' voorschriften. Ons wordt heden medegedeeld, dat de heer W. A. J. van de Kamp Don derdag a. s. in eene openbare verga dering in de groote zaal van de so ciëteit de Kroon, mededeelingen zal doen naar aanleiding van het indertijd door hern over de gemeentereiniging j aan de leden van den Raad gezonden stuk. De heer Van de Kamp zeide ons voornemens te zyn, Burgemeester en Wethouders, Raadsleden en allen die met de zaak uitstaande hebben, tot bijwoning van die vergadering uit te bestuur. Aan wanbetalenden in de kerkelijke belasting wordt in geen geval een toegangsbewijs verstrekt. Het al of niet rechtmatige dezer bepaling zal eerlang door de" Recht bank moeten worden uitgemaakt, wyl dezer dagen een Amsterdamsch ad vocaat proces-verbaal tegen het kerk bestuur beeft doen opmaken op grond, dat hem de toegang tot de graven zijner familieleden geweigerd werd, toen hy die zonder schriftelijke ver gunning wilde bezoeken. (Ar. v. d. D.) Ter gelegenheid van het 203 jarig bestaan der oprechte Haarlemmer olie fabriek aan de Antoniestraat is door de firma C. de Koning Tilly een bedrag van f203 aan de alge- meene armen der gemeente geschonken. Na groete Hoogachtend Uw afgevaardigde. Het j 32ste Raadslid. Aanbesteding. Door de H. IJ. S. M. werd Maau- j dag o.a. aanbesteed Bestek No. 773, het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen Amsterdam—Rotterdam Schiedam— Hoek van Holland en op het gemeen schappelijk station Rotterdam—Maas in 7 perc. raming f 54.900. Ingekomeu 22 biljetten. Minste inschrijver voor perc. 7. T. v. Duuren, Haarlem, f 5' 90. Bestek No. 774. Het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen Uitgeest—AmsterdamZaandam— Enkhuizen, HoornMedemblik en Leeuwarden—Stavoren, iD 4 perc. ram. f22.100. Ingekomen 17 biljetten. Minste inschrijvers de heeren G. D. v. Doorn, Haarlem, percl. 1 f 14.700J. Plas, Purmerend, perc. 2 f4473, J. de Vries id. perci 3 f3693, J. A. de Graaf perc. 4 f 6300. Bestek No. 775. Het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen Den Helder—Uitgeest, Haarlem-- Uitgeest, Velsen—IJmuiden en Haar lem— Zand voort, in 3 perc., raming f 12.400. Ingekomen 11 biljetten. Minste inschrijvers de heeren P. Voor man, Scbagen. perc. 1 1 4020, V. P. Braun en Zn.. Beverwyk. perc. 2 en 3 f7400. Bij eene dezer dagen gehouden aanbesteding werden twee inschrij vingssommen gevorderd, een met toe passing van bepalingen inzake arbeids duur en loon, de andere zonder inachtneming der voorschriften. Een der inschrijvers schijnt al zeer Is U nog niet geabonneerd op ons Zondags blad? Vraag; dan proefnum mer, "I kost maar HO Cents per 3 maandenp. p. 37'/, Ct. De Zuiderzee ligt reeds zoo vol ijs, j dat Zondag enkele schepen hun reis niet konden voortzetten en de Eera binnenliepen. Naar mon verneemt, zyn ter aan vulling van de door het overlijden van professor mr. G. Asser openge vallen hoogleeraarsplaats in de rechts geleerdheid aan de ryks universiteit ie Leiden door het college van cura toren voorgedragen de heeren mr. A. C. Visser, advocaat en procureur, lid der Provinciale Staten van Zuid-Hol land. te Gorinchem, en jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman, rechter in de arrondissements rechtbank te 's Gra- venbage. INIVgfllL A 8! D J. J. Paehlig. 7 Te Amsterdam is plotseling over leden de heer J. J. Paeblig. Rijks betaalmeester aldaar. Het nieuwe Entrepotdok te Amsterdam. Naar aan het Hbld. werd medege deeld, hebben de besprekingen in de Maandag gehouden geheime Raads zitting te Amsterdam nog niet tot een definitief besluit geleid. B. en W. moeten voornemens zyn nog eens met de commissie van bijstand te coni'e- reeren, waarna de beslissing zal val len. De Gemeenteraad moet echter de beslissing aan B. en W. kebbeD over gelaten, die de gunning van het werk aau de heeren Kalis en de Groot willen verleenen. Begraafplaats te Muiderberg. De Israëiietische begraafplaats te Muiderberg mag op last van het Isr Kerkbestuar door niemand bezocht worden, die niet voorzien is van een schriftelijk toegangsbewijs vati dat Een meteoor. Donderdagavond te 9 uur 20 min. werd te Zutfen bij prachtigeD ster renhemel en helderen' maneschijn een schitterend^ meteoor gezien. Zichtbaar wordende in de onmiddellijke nabij heid van Pollux in het sterrenbeeld de Tweelingen, beschreef dit lucht verschijnsel een boog van omstreeks zestig graden, in de richting van den Zuidwestelyken horizon. Een vijftal graden bewesten Procyoo in den kleinen Hond langs gaande, schoot de meteoor met. verbazende snelheid dicht langs Sirius, in den grooteu Hond, een vurige sterk lichtgevende streep achter zich latende, om een vyftal graden ten Zuid-Westen van laatstgenoemde ster, in een aanzienlijk aantal roodc en blauwgekleurde bollen uit elkander te spatten. Naar schat ting was de schijnbare grootte gelyk aan tweemaal die van Sirius, zooals bekend de helderste ster van den hemel. Licht verkregen Men meldt aan de N. R. Cl.: Te Oostendam heeft men eindelijk het dreggen en craven om het lyk vau den spoorloos verdwenen v. d. G. te vinden, gestaakt, zonder iets gevonden te hebben, dat licht geeft in deze duistere zaak. Eene huiszoe king, die verleden week plaats had ten huize van v. W., den veerman, leidde evenmin tot eenig resultaat. Toch zal er licht doorbreken, doch ik meen. dat het een dwaallicht wezen zal; iemand uit de buurt van Oosten- dam is naar Dordrecht geweest, en heeft daar, volgens zyn zeggen, een bezoek afgelegd by.... twee kaartleg sters, die beiden hetzelfde hebben ge zegd, en wel dit: „Voor den 15en Maart zal het lyk van v. d. G. ge vonden worden die hem zoeken, zul len hem niet vinden; die hem vinden zullen zeer ontstellen, want het lyk ligt ongekleed. De kleeren en het gou- deD horloge van v. d. G. liggen goed bewaard." Treurig, dat er toch nog enkelen scbynen te zyn, die aan dergelyke zotterny geloof hechten Een zee arend. De arbeider V., in Schoterland ving Zaterdagochtend op leuke wijze een grooteu roofvogel, dien hy niet kende. Hy zag hoe h6t dier op een troep kraaien neerschoot, en er een van bemachtigde. Dadelyk ylde hy naar de plaats on vond de kraai reeds dood, terwyl de roofvogel hoog in de lucht bleef zweven. V. haalde nu een ratteklem, zette deze in den grond vast en legde de doode kraai erop. Pas had hy zich verwijderd of de vogel schoot, weder op zyn prooi toe; de klem sloeg dicht en de vogel was gevangen. Volgens deskundigen is het ccn zeearend van de grootste soo-tzyn vlucht is circa l3/« M. Winterweer. Volgens het volksgeloof ia de Betu we is 24 Februari, St. Mattkijs, een kritieke dag. Is de winter zacht, dan is er na dien datum streng winter weer te verwachten. Is echter de voorwinter streng geweest, dan valt op St. Matthys de dooi in. Want St. Matthys Breekt het ijs. Vindt hy 't niet, Hy maakt 't subiet. En St. Matthys Werpt den eersten steen in ;t. ijs. Voor dit jaar komt de voorspelling, in het eerste rym vervat, uit. Het is te hopen, dat het niet gaat als in 1667. In dat jaar werd onderstaaud rympje geboren Op Sinte Mattbijs Was er geen ijs. Maar op den aolitsten Maart Reed men met sleê en paard Over de Dordtscbe Waard. Leiütspew e»i Kunst Willem van Zuylen. De bezoekers van den Holl.Schouw- burg teAmst.ontvingen Zaterda avond voor de opvoering van „Onze Don Juans" de mededeeling dat de heer j Willem vau Zuylen door ziekte ver- hinderd was op te treden. Zyu rol werd door den heer Tartaud overge- i nomen. Naar men verneemt is de heer Van Zuylen door influenza aangetast, en I dit gevoegd bij de gevolgen dio zich nog van een vroegere ongesteldheid doen gevoelen, maakt dat men zich nogal bezorgd over hem maakt. FEUILLETON. IMariaix. 32) „Mademoiselle Best," riep de man met verheffing van 3tem. Het volgende oogenblik trad Marian de kamer binnen. Zij droeg een zwart Fransch hoedje, gracieus en niet opzichtig. De cape, die Paul eens voor haar gekocht had, hing bevallig over haar schouders. Haar ja pon was nieuw, en rijk en. smaakvol, opgemaakt. Tolma schuddie inwendig va.n 't lachen toen hij; naar haar Idee- ding keek, want hij. had ze voor haar gekocht. Hij had tot zichzelf gezegd dat zij zich in deze japon met eere in ieder Europeesch salon zou kunnen vertoo- nen. En er lag een zekere waardigheid, een bevalligheid over haar, die door de kinderlijkheid van haar gelaat niet te niet konden worden gedaan. Zij scheen als 't ware gebaren om te bevelen. Evenmin list zij iets blijken van de vrees, die haar hart vervuld had, sinds zij uitgegaan was om zich naar Falvi's huis te begeven. Zij had op Tol- ma.'s woord vertrouwd; hij was aanspra kelijk voor haar veiligheid. „Bravo! bravo!" riep hij uit met een pijnlijk gezicht overeind komend, „ik zeidie dat gij wel zoudt komen. Ik heb him verklaard, dat gij niet bevreesd waart." „En waarom zou ik ook, prins vroeg zij vroolijk lachend. „Beu ik hier niet tusschen vrienden?" Het was weer de Marian van vroeger die sprak, de Marian van 't Carnavals feest, het zonnetje van Stefanovic's huis. „Zeer zeker zijt gij hier bij uw vrien den," hernam Tolma met Oostersche hoffelijkheid haar hand aan zijn lippen brengend, „ik heb u immers mijn woord gegeven." „En ik bevind mij' in Engeland," zei- de zij met trots. Bonzo lachte schor. „Mademoiselle geeft de voorkeur aan de Engelsche politie," zeide hij met ge-1 dwongen vroolijkheid, „zeer zeker zijt I gij hier tusschen vrienden." Marian vestigde haar groote oogen op den spreker en zag hem recht in het gelaat. „Monsieur," zeide zij met oen vroo lijkheid, die zij in lang niet gekend had, j „gij zelf hebt tot die voorkeur aanlei ding gegeven." „Arrivons", riep Tolma uit, „wij zijn hier niet om elkaar verhaaltjes te ver tellen. Wat voorbij is is voorbij, laten wij het verleden vergeten." .Geen vrouw kan kolonel Bonzo ooit vergeten," zeide Marian spottend, „en vooral niet als zij hem eens de hand heeft gedrukt." Bonzo's gelaat werd rood van. toorn, maar terwijl hij nog naar een antwoord zocht, trad Theodor naar voren. „Kolonel," zeide hij, „wij vergeten waarom mademoiselle Best hier is ge komen. Wordt het geen tijd om deze zaak te behandelen?" „Sans doute!" riep Tolma uit. „Aan dén arbeid. Waarom zouden wij wach ten. Mademoiselle is gereed, daarvan ben ik overtuigd." Marian) zag nu eens den een dan weer dén ander met angstige oogen aan. Toen bemerkte zij het blad papier op de schrijftafel. „Ik ben tot uw beschikking," zeide zij kalm, hoewel haar hart bonsde, „als gij mij maar zegt wat ge van mij ver langt." Bonzo naderde de tafel en zette haar recht. „Mademoiselle," zeide hij, „wij zijn in zoo'n langen tijd niet in ons vader land geweest, dat wij het vergeten heb ben. Gij echter, zoo zegt men, hebt een beter geheugen Als gij op dit papier een kaartje wilt teekenen, zult gij wel licht geen spijt hebben van de moeite die wij u veroorzaken. Het moet een kaart zijn van Fort Constantine, made moiselle." Hij sloeg haar gade. terwijl hij sprak. Met bevende vingers ontdeed zij zich van haar handschoenen. Dit uur zou over haar geheel volgend leven beslis sen. Als haar geheugen haar eens in den steek liet! Het was ter wille van Paul, hield zij zich zelf voor zijn ge luk en het hare stonden op 't spel. De lichten dansten voor haar oogen. Do gestalten van de mannen waren als door een nevel zichtbaar-. Alles werd schemering om haar heen. Het witte stuk papier scheen in haar oogen een blad te worden, waarop het noodlot in vlam mend schrift haar toekomst zou ont hullen. „God," bad zij in stilte, „help mij Paul te redden!" „Een kaart van Fort Constantine? O niets gemakkelijker dan dat, kolonel!" Zij ging aan tafel zitten, maar haar handen beefden sterk. Minuten verstre ken en nog had zij den penhouder niet opgenomen. Tolma gaf hem haar einde lijk aan. ..Moed," fluisterde hij haai' in, „het geldt hier zijn vrijheid en leven. Hij is 1 een gevangene in dit huis." Zij nam den penhouder aanhaar j handen trilden niet meer. In een oog-' wenk had zij den omtrek van het fort gereed. Het krassen van baar pen op het papier, het tikken der pendule waren do eenige geluiden, die men in liet ver trek vernam. Do gestalte van den ge- harden en gevreesden krijgsman scheen als uit brons gegoten. Vijftien minuten verliepen. Marian had alles om zich heen vergeten. Zij teekende voort mot de kalmte van een ervaren teekenaar. Zij bevond zich weer binnen de sterke wallen, en weer zag zij Kroonstad uit de schuimende golven oprijzen. In haar verbeelding sloop zij weder in de geheime vertrekken en de dood strekte wel zijn hand naar haar uit maar kon haai- niet aanraken. „C'est fini," zeide zij. Het volgende oogenblik stonden de drie heeren om haar heen. En Bonzo greep terstond naar het papier. Lijn voor lijn vergeleek hij de door Marian geteekende kaart met een andere en de eerste tien minuten sprak niemand. Daarop richtte Bonzo zich op en sprak zijn oordeel uit. „Mademoiselle," zeide hij, „er zijn er niet veel in Rusland, die een betere kaart zouden kunnen teekenen." Zij antwoordde hem niet en luisterde ook niet naar de twee anderen toen dezen haar werk roemden. Wel vroeg zij zich zelf af of zij den spot met haar driven en haar in Falvi's huis gebracht hadden om deze kaart als een nieuwe beschuldiging tegen haar in te brengen. En terwijl zij nog weifelend en angstig voor wat wist zij niet voor „de drie man- men stond!, weiden de vleugeldeuren die deze kamer van een' andere, kleinere scheiddé, door een paar bedienden open geworpen en zag zij een Mein vertrek als kapel ingericht; een bejaard geeste lijke stond voor een altaar, waarop een massa kaarsen brandden. HOOFDSTUK XXVI. Paul hoorde een klok acht uur slaan en berekende dat hij zich reeds dertien uur als gevangene in Falvi's huis be vond. Het kwam hem voor alsof het reeds een eeuw geleden was, dat hij Marian goeden dag kuste en liaar zeide dat hij over een uur terug zou zijn. Hij was er van. overtuigd dat hij nooit weer haar gelaat zou aanschouwen en zijn

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1