NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. !®a Jaargang Donderdag 2 Maart >899. ■o 4809 HAABLEM'S DAGBLAD AJBOZSnSTHLMZHaTTSI3!?,! J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 n de omstreken en franco per postO.S7l/2 i 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advortentifln worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES. Succ., Paris 3Ibis Faubourg Montmartre. liet [uitzondering van het Arrondissement, Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverbeidden Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSantpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Smorndu-n, C. HARTENÜORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat, Genoemde Agenten nemen Abonnementen od Advertentiën aan. Politiek Overzicht. In de begi-ootingscommissie vaat dm Duitechen Rijksdag zijn Dinsdag bij] de behandeling der begrooting vain buifcen- lancfeche zaken, twee punten ter sprake gebracht door den afgevaardigde Eugen Richter, die wij hier willen vermelden niet zoozeer om hunne overwegende be langrijkheid als wel omdat bij beide ons land betrokken is. Allereerst behandelde hij de nitzet- ting van Nederlanders uit Duitsehland. Hij had gemeend, dat dezen het land uitgezet werden om te verhinderen dat zij door een verblijf van eenigen duur in Duitsehland zich aan hun dienst plicht in Nederland onttrokken. Maar nu was hem het buitensporige geval me degedeeld van een Nederlandschen hout- graveur, die in Nederland niet dienst plichtig en in Duitsehland getrouwd was, en die nu op de hardste maniqr verbannen en, trots alle bemoeiingen, van zijn familie en beroep losgerukt en over de grens gebracht was. Do staatssecretaris von Bülow ant woordde Ik ben wegens de verklaring, die de rijkskanselier onlangs in den Rijksdag afgelegd heeft, toen hij een bespreking van de Deensche uitzettin gen afwees, niet in staat, hier in die kwestie te treden. Richter: Het betreft hier toch een zaak, die met onze militaire wetten sa- lenhaugt. In alle geval zal het mij wel veroorloofd zijn, den heer staatssecre taris van buitenlandsche zaken deze stuk kon in zijn hoedanigheid van Pruisisch minister te overhandigen. Do staatssecretaris von Biilow ver klaarde zich daarop bereid, de stukken, die op het behandelde geval betrekking hobben, in ontvangst te nemen. In den verderen loop van de beraad- igingen der commissie vroeg de afge vaardigde Eugen Richter ook nog hoe hc-t met de ontwapeningsconferentie stond en of de stukken desbetreffend niei openbaar gemaakt konden worden. De staatssecretaris van Bülow ant woordde, dat de uitnoodigingen van de Nederlandsche en de Russische regee ring gezamenlijk uitgaan, en dat de conferentie in Den Haag gehouden zou worden. De stukken kon de minister nog niet openbaar maken. Het program der Russische regeering zou wel aan de conferentie ten grondslag liggen, maar de regeeringen hadden zich hun houding nog ten volle voorbehouden. De Duitsehe pers spreekt vrijwel al- gemceu de ongunstige berichten tegen welke in omloop zijn over den gezond heidstoestand van keizer Nicolaas van Rusland. Men vraagt zich af, of zij ook van Finsche zijde zijn ia de wereld ge bracht, na de echt Russische dwang maatregelen op dit gedeelte van het Russische rijk toegepast. De „National Zeituug" komt met deze verdenking voor den dag. Immers hebben deze keizerlijke maatregelen de geheele Skandinavische wereld ontstemd, vooral omdat van dezen keizer eene dergelijke regeeringsdaad' allerminst was te verwachten. Genoemd blad schrijft„Men schijnt zich te Kopenhagen ook, sinds den doodi van de grijze koningin van Denemarken, nog' minder dan tevoren te kunnen ver helen, dat keizer Nikolaas in de politiek zijn eigen weg gaat," zegt het blad. „Aan den anderen kant zijn er ook geen aan wijzingen, dat de Czaar zijn plichten als heerscher niet ten volle vervult. Men behoeft slechts de Russische dagbladen te lezen, om vele teekenen te ontmoeten die toonen, dat Nikolaas voortdurend het regeeringswerk waarneemt. Ook de zielemis voor Faure woonde hij dezer dagen in de Roomsch-Katholieke Ka- tharinakerk te Petersburg bij." Men weet, dat Engeland, Duitsehland en de Vereenigde Staten een klein ge schil over Samoa hebben uit te maken. Deze quaefctie is in de begrootingscom- missie van den Rijksdag ook Dinsdag ter sprake gebracht en wel door den staatssecretaris von Bülow. Hij behield zich zijn oordeel voor tot hij per brief bericht had gekregen. Hij hoopte echter, dat d'e geschillen bijgelegd zouden worden, gelijk bij de vriendschappelijke betreklcingen lus- schen de drie mogendheden verwacht mocht worden. Voor de rechten en be langen der Duitscbörs zoude daarbij gezorgd worden. Een nieuwe regeling van de verhoudingen op Samoa worden aan alle zijden erkend hc*t drievoudig gezag had onloochenbaar de proef niet doorstaan. Duitsehland' zou een schei ding („reinliche scheidung") goedkeu ren, als ook Engeland en de Vereenigde Staten daarin toestemmen. Tot zoolang blijft de akte van 1889 van kracht. Duitsehland laat zich in zijn daaruit voortgesproten rechten niet verkorten, en zijn belangen niet besnoeien, terwijl het ook de rechten der anderen eerbie- digt. Dat dei Fransche Senaat Dinsdag met zoo kleine meerderheid besloten heeft over to gaan tot de behandeling vani de artikelen van het regeeringswetsont- werp omtrent de vereeniging van al de Kamers van het H. v. C. in zake de be slissing omtrent de revisie, toont aan, hoe warm de strijd zal worden. Reeds op den eersten dag heeft men twee le den, die elk tot een andere partij be- hooren, Maxime Lecomte en Bérenger eensgezind zien optreden' om het ont werp van 't. ministerie Dupuy te be strijden. Dö Dreyfuszaak heeft zooveel verras singen gebracht en hare gevolgen zijn reed'3 zoo vérstrekkend geweest, dat het niet zeker is of het regeeringsontwerp bij tweede lezing of biji de eindstemming zal wordefo. verworpen, waarvan een ministerieele crisis het onvermijdelijk gevolg zou zijn. I Minister Dupuy heeft daarop, volgens het laatste telegram, de aandacht ge- vestigd, zeggende dat bij verwerping of j uitstel de regeering de verantwoorde- lijkheid niet zou kunnen dragen'. Zal j de Senaat voor deze waarschuwing te- rugdei nzen? Vermoedelijk zal de Senaat het nxinisterie-Dupuy niet willen doen vallen, doch de dag van heden kan groote verrassingen brengen. De Parijsche correspondent van de „Ind. Beige" zegt, dat Dupuy op een meerderheid van 30 of 35 stemmen hoopt. De mededéeling van minister van justitie Lebret, dat de verhooren en debatten voor de Vereenigde Kamers nevens elkaar zullen worden gepubli ceerd, zoodat het publiek kan oordeelen en' het huis clos, waarvoor gevreesd werd vervalt, zal het regeeringsontwerp vooi-zeker voorstanders brengen. De „Times" verneemt mt Jamaica, dajt volgens berichten! uit Nicaragua aldaar volkomen regeeringloosheid heerscht. De koffie wordt niet geoogst, want de plukkers zijn ingelijfd bij de regeeringstroepen. De regeering heeft de stad Granada 200.000 oorlogsschat ting opgelegd, en het uitvoerrecht op kofffie verhoogd tot 4 dollars per quin- taal. 3TAOSMIEUWS Eersteen tweede pagina. Haarlem, 1 Maart 1899. Het Stedoljjk Museum van Schil derijen en Oudheden op het Raadhuis is in de maand Februari j.l. bezocht door 84 personen tegen betaling en door 331 personen kosteloos. In tegenstelling met de berichten over het enorme aantal sollicitanten voor een 30 a 40 conducteurs-betrek kingen op de electrische tram, ver nemen wy dat dit aaotal nog geen 300 bedraagt, de sollicitanten worden aan eene keuring onderworpen. Gelnkkig kan worden medegedeeld, dat de voorstelling der „3 Kaboutort- jes" op Zaterdag 4 Maart 's avonds 7'/a nur doorgaat. Het tegendeel zou ook eene te groote teleurstelling voor zoovele kioderen geweest zyn. En dat velen met deze uitvoering ingonomen zyn, blykt dat er vole plaatsen vor- kocht worden. (Hun die opgaven zon den voor to nemen plaatsen, wordt beleefd verzocht die zoo spoedig mo gelijk te laten balen by Mej. Gallen- kamp, Baan 13a.) Gaanderij en le Loge zyn gereser veerd voor eenige der beste leerlingen der kosteloozc en tusschenscho'.en, voor armhuis en weeshuizen. Zij zullen onder toezicht van een hunuer onder wijzers komen, en de 2e loge is op enkele plaatsen na uitverkocht. In de parterre, stalles en balkon zyn nog goede plaatsen beschikbaar en bet is te hopen, dat er nog vele ouders zijn die hunne kinderen van deze zoo by uitstek voor hen geschikte operette laten genieteD, opdat Zaterdagavond de schouwburg gevuld zal zyu met een aantal gelukkige, vroolyke kinder gezichten. Dinsdagavond, omstreeks kwartier voor zeven, werd de 63 jarige straat maker J. de J. op het Nieuwe Kerks- plein door eenige jongens, die met eon handwagen speeldeD, onver ge reden, waardoor hy achterover viel en een wonde aan het achterhoofd bekwam. Terwijl den heer A. V., ond 69 jaar. Dinsdagnamiddag om circa 5 uur by een kapper in de Smedestraat het haar werd geknipt, viel hy plotseling bewusteloos neer. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde dat by door eon aauval van beroerte was Hy werd door do politie per rijtuig naar zijne woning in de Ruysdaelstraat overgebracht. Dinsdag werd door de Rechtbank al hier vonnis gewezen in eene zaak, die gernimen tjjd verschillende rechtban ken van het land heeft bezig ge houden. Iu 1883 leende eene weduwe te Alkmaar aan iemand te Amsterdam eenig geld, waarvoor diens vader en een ander persoon borg bleveu. Tot 1886 betaalde de man prompt zijn rente, doch toen vertrok hy zonder zyn adres achter te laten. Eenigen tijd later stierf de weduwe, die haar stiefdochter voor 8/13 erfgenaam van haar vei mogen maakte. Weder oen tijd later overleden de stiefdochter en de tweede borg en na spraken de echtgenoot van do stiefdochter en de persoon, die het andere 5/la van de erfenis had gekregen den vader vau den geldleener aan om het geleende terug te betalen. Tot tweemaal toever- klaarden de rechtbanken de dagvaar ding nietig en in die bedrijven stierf nu ook de vader en waren nu zes van zyne kinderen door da erfgenamen van de weduwe tot betaling gesom meerd. De rechtbank besliste dat de eischers niet ontvankelijk waren in hun eisch, nadat eene vordering tot nietigverklaring van de dagvaarding was verworpen. Personeele belasting. Recht op ontheffing in zake de per- neele belasting bestaat in! de volgende gevallen )(De aanvrage om ontheffing moet steeds geschieden op ongezegeld papier aan den directeur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnsen, in wiens directie de aanslag is geschied de aan vrage behoort gefrankeerd te zijn. Voor aanslagen in Haarlem moet men zich wenden tot den Directeur ter standplaats Aansterdam). Aan den gebruiker van een perceel, die dit verlaat zonder eenige roerende goederen daarin achter te laten en niet binnen 6 weken daarna een ander of hetzelfde perceel in gebruik neemjt, wordt ontheffing verleend naar de eerste 3 grondslagen (d. i. huurwaarde, haard steden en mobilair) over de maanden van liet jaar, die tijdens het verlaten, van het perceel nog niet zijn ingetre den. De aanvrage om ontheffing moet geschieden binnen 6 weken na het ver laten van het perceel. Indien eene woning, al is zij geduren de het geheele jaar gemeube'd geweest, niet meer dan 10 dagen is bewoond, wordt aan den belastingplichtige op zij ne aangifte teruggaaf verleend van de belasting naar de eerste 3 grondslagen. Deze bepaling blijft van toepassing wanneer het perceel door een huisbe waarder is bewoond in dit geval wordt eelitcr de teruggaaf verminderd met het bedrag der belasting verschuldigd voor het gedeelte van het perceel bij den huisbewaarder in gebruik. De aangifte om teruggaaf moet wor- i den ingediend binnen 6 wekeni na af- j loop van het belastingjaar. Aan den belastingplichtige, die een of meer dienstboden of paarden' af schaft of niet langer tot belastbare doel einden bezigt, wordt, voor zoover hij daarvoor geeno aiidere in de plaats neemt of tot belastbare doeleinden ge bruikt, op zijne aangifte geheele of ge deeltelijke ontheffing verleend voor den aanslag deswege over de maanden van het jaar. die tijdens het indienen der aangifte nog niet zijn ingetreden. Do aanvraag om ontheffing in te dienen nadat de afschaffing heeft plaats gehad of het belastbaar gebruik is geëindigd. In rt laatste geval doet men dus wel, onmiddellijk de aanvraag in te zenden, want hoe eer dit geschiedt over hoe meer maanden het recht op ontheffing bestaat. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXVII. De kaarsen op het altaar wierpen een zachten gloed op den ouden geestelijke en den kleinen groep om hem heen. Forsch en onwrikbaar, als een gebro ken zuil, stond! Bonzo daar. De geharde krijgsman beraamde nu geen plannen meer. De moedelijke onderneming, die hem naar Engeland; geroepen had, was nu afgeloopem. Wat daarna gebeurde ging hem niet aan. Kroonstad verloor oen goed militair maar haar geheimen waren in veiligheid. Het schrandere vrouwtje dat nu met van liefde stralen de oogen voor het altaar knielde, zou Rusland niet meer verraden. Al het andere was dezen dienaar van den Czaar onverschillig. Liefde had hij nooit ge kend'. Dicht bij den gevreesden Bonzo zat Tolma. Er speelde een triumfeerende trek om zijn mond. Hij had zijn vernuft met dat van Bonzo laten wedijveren en glansrijk gezegevierd. Het mooie En- gelsche meisje zou weer eenigen zon neschijn in zijn eenzaam bestaan bren gen. En Paul zou in alle opzichten zijn zoon worden. Dit zonderlinge huwelijk, 's avonds in een huis in het westelijk deel van Londen gesloten, bevredigde zijn smaak voor 't romantische volko men. De dercle toeschouwer van het huwe- lijk was de heer des huizes. Graaf Falvi toonde duidelijk hoe na het geluk van zijn vriend hem aan het liart lag. Dik wijls kwam hij naast Paul staan en fluisterde hem een welgemeenden ge luk we nsch in. Voortdurend! liep hij zachtjes heen en weer, nu eens om den geestelijke te helpen dan weer om de bedienden bevelen te geven. Hij was nog altijd een dienaar van den Czaar maar dezen avond had hij vacantie. De geestelijke vouwde zijn handen zegenend boven de hoofden van het jonge paar samen. Een oogen blik rustten Paul's lippen op het gloeiende gezichtje van zijn bruid. Toen stonden allen op en begaven zich naar beneden, naar de eetzaal. Hier beschenen de tallooze electrische gloeilichten Falvi's gasten. De bedien den waren bezig het souper op te dra gen en zoo was het dus juist een ge schikt oogenblik om het jonge paar ge luk te wenschen. „Kunt gij mij vergeven?" vroeg de oude Bonzo het bevende jonge meisje zijn beide handen toestekend. „Kunt gij het een oud soldaat vergeven, dat hij u tot een Russische onderdaan maakjfce Marian zag hem met haar lachende .oogen aan. „Ik weet noch wat ik ben of waar ik mij bevind," stamelde zij. „Ik kan niet gelooven, dat dit alles en gij allen wer kelijkheid zijt!" Bonzo lachte luidkeels. „Fichtre!" brulde hijt, „ik... Bonzo... zou niet van vleesch en bloed zijn? O! C"est bien dröle!" Tolma, met groote moeite naar Ma rian toestrompelend, sloeg zijn arm om [haar heen en kuste haar op beide wan- gen. „Gij moet nu eten en drinken, lief kind." zeide hij, „en bedenken dat gij i de dochter van Tolma zijt. Het is al tien uur en om twaalf vertrekt de trein." j „Do trein?" vroeg zij verbaasd. i „Ja, de trein naar jouw geliefkoosd Devonshire. Daar zult gij zoolang blij-1 ven tot dat je huis in Parijs in orde is." j „Naar Dicky," zeide zij en deze woor den waren zijn belooning. De trein stoomde voort naar het Westen. Voort ging het, voorbij dorpen en steden, die in rust lagen gedompeld, donkere kabbelende rivieren prach tige buitenplaatsen. En steeds verder en verder verwijderden zich Marian en Paul van Londen. In een hoekje van de coupé gezeten hield Paul zijn Marian in de armen. Een plaid beschutte hen voor de kou de van den avond. Het zwakke schijnsel der lanip bescheen hun gelukkige ge zichten. „Het doet goed eindelijk te rusten," zeide zij, terwijl hij haar dichter tegen zich aandrukte en zij haar hoofdje tegen zijn schouder liet leunen. „Wij willen hopen, dat deze rust ons levenslang gegund zal zijn," antwoordde hij. BIHNENLAiHO Parlementaire Praatjes. Nadat do Kamer besloten had het rovisie-ontwerp na. de aan de orde zijn de voorstellen onderhanden te nemen, begon zij met de „orde van den dag", waarop allereerst stond! een nieuw con tract met de Kon. Paketvaartmaatschap- pïj. De voorgedragen regeling, de verlen ging der conoessie met tien jaren, zij liet ook met een geringer subsidie, werd door den heer Van Kol bestreden om dat hier een kapitalistische bevoorrech ting, een scheepvaart-monopolie werd verleend. De heer Hordijk scheen, van gevoelen, dat deze concessie-verlenging gevoegelijk over een paai- jaren had I kunnen worden behandeld, waartegen over de heer Groen van Waardei- even wel stelde, dat de Maatschappij tijd noodig heeft om liaar bedrijf behoorlijk in te richten. Van een monopolio was alleen sprake voor gouvernementsver- voer. Voor den heer Geertsema woog alleen dé vraag of de voordeelenj die de Staat trekt van de nog loopende 7 jaren der concessie groot genoeg waren om er 10 aan vast te knoopen. En die vraag beantwoordde hij toestemmend. Ook de minister Cremer verdedigde de aangeboden overeenkomst als in 's lands belang. Verlaging van tarieven in plaats van verminderd subsidie, door den heer Hordijk gevraagd, achtte de Min. niet to verdediger^, vooral omdat er geen klachten over waren. Met minder kos ten kreeg men door dit contract een krachtige scheepvaartdienst in d'eaii Ar- chipel. Het wetsontwerp werd aangenomen met 59 tegen 11 stommen en vervolgens behandeld do wijziging van art.. 109 van het Indisch Regeeringsreglement, met het doel om de Japanners gelijk te stel len met de Europeanen, en zulks op grond van een met Japan gesloten over eenkomst. De heer Van Bylandt (Apel doorn), deze concessie goedkeurende, wees er op, dat nu. volgens de recipro citeit, Nederlanders in Japan voor een heidenschen rechter zullen verschijnen, Japanners in Indië voor Christelijke rechtbanken. Maar waarom datzelfde nu niet toegestaan voor onze eigen in- landsche Cliristenen? De heer Kuyper achtte de gelijkstel ling ongemotiveerd. Het tractaat van 1898 bepaalde daaromtrent dat die zou worden toegestaan „so far as the Law permits" (zooveel de wet het gedoogt). Voor zooveel noodig kon men in ver ordeningen uitzonderingen maken voor Japanneezcn. maar wijziging van het Reg.-regl. was z. i. ongemotiveerd. Ja panneezcn waren niet gelijk te stellen met Europeanen, Geishas niet met onze burgerdochters. China zou dan ook op heffing der uitzonderingsbepalingen kun nen vragen. De heer van der Velde acht te de uitzonderingsbepalingen vooral niet geraden tegenover lieden die in Indië allerlei oneerbare beroepen vervulden. De heer Mackay bestreed do gelijkstel ling omdat het criterium voor het on derscheid tusschcn Europeanen en. niet- Europeeërs steeds in don godsdienst was gezocht. Vrees voor moedelijkheden met andere Aziatische Mogendheden weerhield den heer van Karnebeek zijn stem aan dit voorstel te geven. De Minister van Koloniën achtte ons tot de voorgedragen wijziging wèl niet verplicht, maar noemde haar het gevolg van een ruime, vrijgevige opvatting van het handelstractaat. Deze wijziging prae- judicieerde dus niets ten aanzien van andere Oosterlingen. Eene geheele wij- ziging van art. 109 was in onderzoek en zou bespoedigd worden. Moeielijkheden met anderen vreesde de Min. niet, want I anderen hadden niet en Japan wèl een recht gekregen, aanspraak al thans, op gelijkstelling. En de Ind. Reg. had daartegen geen bezwaar. Do Minister van Buiten! Zaken zich. daarmede vereenigende, voerde nog aan dat van een nieuwe concessie aan Japan geen sprake was, doch alleen werd vol daan aan een billijk, op contract be rustend. verlangen van dat Rijk. De beraadslaging kwam niet ten ein de. G. Jr. Soiréö ten Hove. Op de kleine soiree dansante. Maandag ten Hove gegeven, waren de geooodigden nit dezelfde kringen als op den vorigen thé, behalve het corps diplomatique en de Ministers. De party werd dus voornamelijk bezocht door de leden van Hr. Ms. civiele en militaire huis en door vele personen behoorende lot, de uitgaande kringen der residentie. Hare Majesteiten de Koningen en H. D. H. prinses Elisabeth vertoef den van 8V2 tot 12 '/a uur in de con versatie- en danssalons. De Koninklijke Militaire Kapel be zette het orkest. Uit do „Staatscourant"' Kon. besluiten. Benoemd by het departement van marine, tot 2e technisch ambtenaar bij het bureau „Gravure", de heer D. H. van Wijk Jr., thans geëm ployeerde der typographische inrich ting. Mr. J. A. Sillem, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, herbenoemd tot lid de commissie be last met het afnemen der diplomatieke examens. Voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Aug. 1899, ter ondersteu ning in zyn stadiën, tan Rijkswege een beurs vau f800 verleend aau A. G. Roos, student in de faculteit der letteren en wijsbegeerte bij de Rijks universiteit te Groningen. Min. beschikkingen. Benoemd tot sciieiknudige aan het Rykslandbouwproefstationte Wage- ningen, dr. H. G. L. van der Meu- ilen; te Groniugen, H. J. F.de Vries; j te Goes, dr. T. S. Hofmaute Hoorn, dr. D. Knuttelte Maasstricht, dr. |H. L. Visser; tot schrijver aan bet I Rijksproefstation voor zaadcontröle I te Wageningen, mej. W. W. Struben, j aldaar. Door den minister van koloniën is |de heer dr. D. A. Sloos gesteld ter I beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, om te wor den benoemd tot leeraar bij het mid- j delbaar onderwijs daar te lande. De minister van w. b. en n. heeft voor het jaar 1899 aisnog benoemd in de commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijsche pen, tot plaatsvervangende leden de heeren: mr. L da Costa, advocaat en procureur te Amsterdam; J. van 1 Scheers, gep. kapitein-lniteuant ter zee, te Gravenhage. Emma Nevada. Maandag bezocht het echtpaar Nevada—Palmer Artis. Het was zeer koud, Nevada had de handjes in een mofje en leunde tegen de tralies van j de apenkooi. Plotseling kwam een i groote aap, stak doodbedaard beide i lange armen in het warme mofje der diva, trok het in zijn kooi en ging, de handen er diep ingestoken, midden in zyn kooi zitten. Een bewaarder trad bemiddelend op, zoodat de zan geres haar mofje spoedig terag had. De Nieuwezijds-Kapel.'te Amsterdam. Het plan tot slooping van de N. Z. Kapel werd in de Maandag-avond gehouden vergadering van bet Koninkl. Oudheidkundig Genootschap bespro ken door den architect Weissman. Het kwam hem voor, dat het Ko ninklijk Oudheidkundig Genootschap zijn plicht zou verzaken, als het geen pogingen in het werk stelde, om dit gebouw, dat voor de geschiedenis van Amsterdam van zooveel beteekenis is, te behouden, ook al moest by uit de berichten uit de dagbladen opma ken, dat daarop weinig kans bestaat. De vice-voorzitter, jbr. dr. Six, zeide veel te voelen voor de woorden van Weissman, maar geloofde

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1