niet, dat er veel aao te doen zal wezeD, waarop de heer Weissman antwowdde, dat. byaldien zulk een tot oordeelen bevoegde vereenigiug als het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap zich tot den kerkeraad wendde, er in elk geval nog kans zou bestaan, dat de zaak besproken werd. Ook de voorzitter, de heer P. van EJeghen, was de meening toegedaan, dat het Genootschap zich niet onbe tuigd moet laten, en de beer Scbüffer zeide, dat liet Genootschap een ern stig protest moest doen hooren tegen het plan om een van de allerinteres santste gebouwen, dat zoo nauw ver bonden is met de opkomst en groot heid van Amsterdam, te doen ver dwijnen. De heer Weissman uitte de meeuing, dat de voorgestelde sloopiog een quaestie van geld is, eene raeening, die door andere leden gedeeld werd. Was dit het geval, dan zoodon vele Amsterdammers, volgens den heer Weissman, wel iets willen bijdragen om het merkwaardige gebouw te be houden, temeer, wjjl de Nieuwezyds- Kapel niet slechts voor een bepaald gedeelte van Amsterdams burgerij waarde heeft. Ook met deze opvat ting stemden verscheiden der aauwe- zigen in. Besloten werd, dat het bestuur van het Koninkl. Oudheidkundig Genoot schap in den geest van het gespro kene een schrijven aan de betrokken autoriteit der Nederl. Hervormde ge meente zal richten. Streng© controle. Het van hoogerhand bevolen geheime politietoezicht aan het station te Iïo- sendaal is geëindigd. Tien dagen lang is trein voor trein, reiziger voor rei ziger gecontroleerd. De kapitein der marechaussees, de wachtmeester, de brigadier en al de overige manschap- pen bevonden zich in burgerkleeren geregeld aan het station. Waartoe al die geheimzinnigheid Meu heeft te vergeefs getracht achter de waarheid te komen. De politie, anders zoo voor komend, liet nu niets uit. Zeker is ech ter, dat het niet in verbaad staat met de aanhouding van een vluchtenden kassier met een half millioen, die, moclu hy bestaan, toch zeker geen tien dagen op zich zal laten wachten. De klasse van discipline te Vlissingen. Zondagvoormiddag brachten 3 sol daten, behoorende tot de klasse van discipline, die als zieken in het mili tair hospitaal werden verpleegd, oen ware opschudding teweeg, doordien zy, by afwezigheid van den oppasser, bezig waren met het vernielen van het slaapkamerameublement en byna al de ruiten stuk sloegen. Om niet ge stoord te worden, hadden zy oenige zware dingen tegen de deur gezet, waardoor de toegang tot de zaal werd belet. Eene ontboden patrouille van de klasse van discipline trad hando- lend op, verschafte zich toegang tot de ziekenzaal en bracht hen geboeid- naar de kazerne, waar ze natuurlijk achter slot en grendel gingen. De prijs der steenkolen. „Zooals iu de laatste dagen meer malen werd medegedeeld, zyn de pryzen van kolen zeer gestegen, even als zulks het geval is met andere grondstoffen, als ijzer, staal, koper, tin, lood, cement en vele dergelijke artikelen. „Het groote productieland, Enge land, dat in 1898 over de 200 raiüioen tons kolen produceerde, (tegen byv. Westfalen tusschen de 40 en 50 mil lioen tons) geeft natuuriqk den Iood aan, en by aanbestedingen, die zoowel in ons land als in naburige stateu voor levering van Engelsche kolen in de laatste maaoden plaats hadden, ziet men inschrijvingen, die op bc- laugryk hoogere pryzen wijzen, dan in bet vorige jaar werden verlangd. „By eene onlangs gehouden inschrij ving over circa 250.000 tons kolen voor levering aan de Zwcedscbe Spoorwegen werd een hoogere prijs van circa fl. 1.20 per ton besteed, terwy! de vracht (de zeevracht is mede zeer hoog) eveneens tl. 1.20 liooger was; de kolen komen das fl. 2.40 per 1000 KG. hooger dan in 1898. Gaskolen ziju eveneens zeer hoog io pry's in Engeland, en in de laatste dagen wederom gestegen. „Algemeen zyn d8 pry zen in En geland voor goede kolen fl. 0,90 ad fl. 1 20 per 100) KG. hooger dan in 1898. België heeft de prijzen van kolen, cokes eu brlkeiteo, volgeus de laatste berichten, verhoogd met frs.2 per ton, of circa fl. 9.50 per waggon.1 „In Amerika en andere prodneee- reude landen doet zich geheel hetzelfde geval voor. In alie industrieën i3 bet zoo drok als in de laatste jaren nooit voorkwam, vooral in de yzerindustric en wat daarmede io verband staat. „Groote orders, in het bijzonder ten behoeve van uitbreiding van oor- logsmaterieel en vloten (kanonnen en schepen), den bouw van stoomschepen, enz., de uitbreiding van spoor en tramwegen, en alles wat daarmede in verbind staat, veroorzaken eene bui tengewone, in de laatste jaren onge kende bedrijvigheid, en vandaar do buitengewoon groote vraag naar kolen, die voor alle doeleinden noodig zyu, vandaar de hoogere pryzen en den drang van vele verbruikers om zich zelfs voor vele jaren te dekken, daar deze laatsten meonen, dat in de eerst volgende jaren de prijzen nog verder zullen stygen, en vandaar de terug houding van leveranciersom zich voor langeren termijn te verbinden. Werk- loonen worden steeds hooger en alge- meene eischen der mijnwerkers worden steeds meer dringend en daardoor is het moeilijk om den productieprijs in de naaste toekomst te berekenen. Bovendien worden in alle landen door de overheid veiligheidsmaatregelen voorgeschreven die de productiekosten aanmerkelijk verhoogen, terwijl ten gevolge der verhoogde loonen de mijn werkers minder werken, zoodat men in West talon om een voorbeeld te noemen slechts 14 a 15000 waggons per dag ter verzending brengt, hoewel de behoefte veel grooter is. „Vooral in nootskolen (gewasschen kolen) is de vraag buitengewoon, en vele fabrieken, die op het gebruik dezer steeds meer verlangde soort zyn aangewezen door haar inrichtin gen, moeten ander soorten voor de behoefte koopen. „In Westfalen acht men het alge meen zeker, dat indien er geen Kolen- Syndicaat was, de prijzen der West- faalsche kolen nog veel hooger zouden zyn, eu juist hier te lande vermeldt men door geschrijf van ter zake on kundigen, dat door het Syndicaat en het verkoopkantoor dier instelling in ous land de pryzen in de hoogte ge dreven worden. „Het is uitsluitend liet gevolg van den toestaad op de wereldmarkt en ran de verhoogde prijzen iu het toon aangevend land, Engeland. „Da verhooging in prijs voor West faalsche kolen is in evenredigheid veel minder dan die van de andere produ- ceerende landen, en vandaar de zeer groota vraag uaar Westfaaische ko len." („Hbld.") NGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regei. REGHTSZ&KEK. Oplichting. Voor de Arasterdamsche rechtbank werd Dinsdag tegen Mart. Landen- berg 2'/j jaar gevangenisstraf geëischt wegens oplichting. De beklaagde had zyn tusschenkomst aangeboden tot het aangaan van een leeniDg groot f 1200, welk bedrag door een ingezetene in een courant was gevraagd. De bekl. slaagde er in de som te leenen van de Haarlemsche Voorschotbank. Hij was echter met de afdracht van het geld aan zijn lastgever zeer laks. Op liet laatst was er nog een bedrag van f 200 te voldoen, waartoe hij door den lastgever op geenerlei wyze te bewe gen was. De beklaagde zeide candi- daat-notaris te zijn sedert het jaar 1866. GEMENGD ftlEUWS De Zaak. Dreyfus. De fransche senaat heeft Dinsdag de behandeling van bot ontwerp tot desaissis8ering van de strafkamer van het Hof van Cassatie, hervat. De minister van justitie Lebret verklaarde dat de Regeering maat regelen heeft genomen, opdat de debatten in de Drevfus revisie voor de Vereenigde Kamers van het Hot van Cassatie openbaar en contradictoir zullen zyn. Minister-president Dupuy verklaar de dat de Regeering zich alleen liet leiden door streven naar gerechtigheid en waarheid. Het geheele onderzoek van de Kamer van Strafzaken zal gedrukt worden. De heer Dupuy ver zocht den Senaat het ontwerp onge wijzigd aan te nemende RegeeriDg zou niet de verantwoordelijkheid kunnen dragen van een verwerping of een uitstel. De Senaat besloot daarop met 155 tegen 125 van de 280 uitgebrachte stemmen over te gaan tot de behan deling der artikelen. Heden voortzetting. Ongesteldheid van den Paus. De Paus is Dinsdagochtend plotse ling ongesteld geworden. De aadienties zyu geschorst. Tengevolge van zijn ongesteldheid houdt de Heilige Vader het bed. Tijdens de ontvangst, van een tweede reeks diplomaten die hun wenschen kwamen brengen by gelegenheid van den aanstaanden jaardag van 's pausen kroDing, gevoelde Z. H. zich kond. Daarna zon de pans een der de groep van gezanten bij het Vatikaan ontvangen, maar hy liet weten dat de audieniie tot later was uitgesteld. Paus Leo XIII kiaagde over pijn in de ingewanden. De geneesheer con stateerde koorts en schreef den Imo gen lijder volstrekte rust en te bed blijven voor. De bijna negentigjarige paus heeft Dinsdag een langdurige bezwijming gehad. Een samenzwering? De LoDdensche correspondeut van VIndépe7idance Beige seint onder dagteekeniug van 27 Febr. het vol gende sensatie-wekkend bericht aan züd blad „Ik beu in staat u de meest jaiste iu'icktingöu te geven over een geheime bijeenkomst, die zooevea de voor naamste hoofden der Bonapartistische party, gekomen uit Parijs, Brussel, Turijn en aadere steden, een twintig tal te zamen, alhier hebben gehouden. Het doel dezer vergadering, die dne dagen heeft geduurd, was, de maat regelen te beramen voor een bewer king van de publieke opinie, d. w. z. de organisatie van een pers-campagne in Frankrijk." Het resultaat vau de Coticiliabile is kort samengevat als volgtDe fondsen waarover de Bonapartistische party beschikt ten voordeele van de, pers, bedragen tien millioen francs en deze kunnen zoo noodig dadelijk worden gestort. Mijn iulicbtiDgenstaan niet toe de bron van dit geld te noe men. De samenzweerders hadden de hoop op de volgende bladen te kun nen rekenen: Le Petit Journal, la Croix, laLibre Parole, l'Echo de Paris, rintransigeant, i'Eclair, le Gauloïs, le Journal, le Soir. Tevens is een plan de campagne opgemaakt om de autoriteit der groote liberale bladen, zooals de Temps en het Journal des Débats, te vernieti gen en een vinnige concurrentie te doen aan de Autorité en de Soleil. Een hoofdbeambte van het aanne merskantoor te Parijs is met 200.000 francs verdwenen. Toen Zaterdag de kassier naar het Crédit Foncier zond om een som van 325.000 francs, by die instelling gedeponeerd, op te ne men. kreeg hjj ten aotwoord dat slechts 125,000 frs. aanwezig waren; de rest was aan den hoofdbeambte R. uitbetaald. Spoedig kwam een brief van deze, waarin by verklaarde die som te hebben raeegeuomen en alle maatregelen te hebben genomen om zyn opsporing te beletten. Men gelooft dat by krankzinnig is geworden, ook op grond van vroegere feiten. Hjj leefde hoogst bedaard met zjjn talrjjk gezin, maar men weet niet waar hjj gebleven is. Automobielongeiuk. Een ernstig automobielou eluk heeft Zaterdag op den weg tusschen Harrow en Londen plaats gehad. Men wilde een proef nemen met een electrische automobiel, ingericht voor het vervoer van levensmiddelen voor het leger. Zonder ongevallen bereikte men uit Londen Harrow, doch by een scherpe daling van den weg by Grove-Hill werkte de rem niet meer. Plotseling brak het voorstak van het rijtaig en de automobiel tuimelde in volle vaart in een sloot. De machinist Sewell was onmiddellijk een ljjk. Majoor Ritchie, die naast hem gezeten was, werd ernstig aan den schedel gewond en verkeert in hopeioozen toestand. De drie andere reizigers werden mede ernstig gewond. Een welwillende toon. De Daily Chronicle schrjjft: De Duitsehe Keizer is de vader van zyn volk, en laat nooit een ge legenheid voorbijgaan. Er is iets echt treffends in zijn vaderlijke vreugde over het behoud van de Balgaria. Aan den directeur van do Hainburg- Amerika-ljjn S6int hjj zijn innige dank baarheid jegens den Hemel. Kapitein Schmidt verleent hy het commandeurs kruis van zijn eigen Hohenzollernsche huisorde. Naar den Rijksdag zendt hjj den staatssecretaris van marine om zjjn dankbaarheid en bewondering uit te spreken. Een vroegere voor zitter van het Huis neemt de vrijheid om in de gevoelens van zjjn meester te deelen. De tegenwoordige voorzitter merkt op dat zijn voorganger zijn gevoelens vertolkt, en het geheele Huis vloeit over van vreugde en trots. Het is een bekoorlijk schouw spel, en wy zjjn benieuwd of het kapitein Atkin, van de Cunarder Pavonia, jaloersch zal maken. Hy heeft zelfs geen C. B. (ridderkruis van de Badorde) ontvangen. De Koningin heeft hem haar zegen niet overgeseind. Het Huis heeft geen traan gelaten over zjjn behoud. De Speaker heeft geen toespeling gemaakt op de gevoelens van hemzelven en andere leden. Maar Duitschland staat als een nieuweling tegenover dingen van dien aard, en de gevaren van de zeven zeeën zyn niets nieuws voor ons. Een kostbaar diner. Een buitensporig feest is door den Amerikaan Gnggenheimer te New York (bekend om zjjn wet tegen het vloekan) aan veertig zyner ken nissen aangeboden. Een kamer was geheel in een tuin herschapen, waar bloemen rykelyk bloeiden en tal van vogels zongen; toen de gasten dien tuin doorgewandeld waren, kwamen zjj in een prieel van wijnranken, waaraan groote trossen druiven hin gen, gereed om geplukt te wo'den. In het prieel was de tafel gedekt voor een diner, dat alles overtrof, dat ooit in het Waldorf Astoria Hotel gegeven was. Ia plaats van den vloer, voelden de voeten der gasteu niets dau fiuweelig gras, ook hier waren bioemeu overvloedig aangebracht, en het licht werd verschaft door Yene- tiaar.sche laniaarns, een fontein stond midden op tafel. De tafeluiuziek werd verschaft door zes Napoliianeu, die verborgen tusschen het groen, zachtjes hun mandolines en guitars bespeelden, de menus en geschenken waren prach tig en kostbaar. De wjjuen waren buitengewoon, voor het grootste ge deelte merken, die byua niet te krjj- geu zyn en das met goud betaald moeten worden, de gerechten waren alle met de grootste io g gekozen, en in de bereiding was geen moeite of kosten gespaard, Zwarte frambozen, een zeer zeld zaam iets, waren een der curiositei ten; alle vrachten waren trouwens sappig en groot, alsof zjj in de open lucht gekweekt en geplukt waren. De gasten zaten vjjf uren aan tafel, om al dat schoone en goede te ge nieten, wat in tegenspraak is met de onlangs ingevoerde gewoonte, om diners kort te maken. Doch om te disponeeren over een som vau 10,000 dollars komt het ons niet te lang voor. Eq dat de som, die voor dat fabuleus diner betaald werd. Middel om iemands karakter te leeren kennen. De vele bekende middelen om iemands karakter te leeren kennen worden door een Engelschen schrijver nog met een vermeerderd. Dit nieuwe middel bestaat in het bestudeeren van het potlood, dat de betrokkene persoon altijd bjj zich draagt. Wil men weten, wat voor vleesch men in de kuip heeft, zoo vraagt meu onder een of ander voorwendsel, het potlood te leen van hem dien men wil leeren ken nen. Terwjjl men zich van het potlood tot het voorgewende doel bedient be kijkt men dit zeer aandachtig. Is het potlood van boven afgekauwd, zoo kan men zeker zjjn, dat de eige naar een ernstig denker is, en zich niet aan eene overijlde daad zal schul dig maken. Is echter de punt ongelijk gesneden zoo heeft men met een op recht en wantrouwend meusch te doen. Een geljjke punt duidt op goede eigen schappen. Iemand met een slecht hu meur heeft een potlood dat er uitziet alsof het door de pokken geschonden was. Een achteloos en krom geslepen punt kenschetst den karakterloozen mensch. Een keurig, zorgvaldige ge vormde punt treft men slechts aan bjj pedanten van de ergste soort. De lie den die nooit een oogenblikje tjjd hebben, allerlei dingen beginnen, maar zelden iets tot stand brengen, bedie- aen zich van een potlood dat aan bei de kanten gepant is. Ten slotte zij nog vermeld, dat de pian bjj wiec men slechts kleine stompjes aantreft niet zuinig of gierig is, zooals men zou vermoeden, integendeel hjj is de vrjjgevigste man der wereld. Daar hjj echter gewend is, dat ieder hem zjjn potlood te leen vraagt, zon der het ooit terug te geven voorziet hjj zich, om iedereen ter wille te kun nen zjju, van een groot aantal stompjes waardoor hjj in staat is iedereen te helpen. §3sdsnieu«f« Voor het examen nuttige handwer ken is Dinsdag te 's-Gravenhage ge slaagd mej. J. Hissiok, alhier. Chr. Geheel Onth. Bond. De afdeeling Haarlem van boven- genoemden boud besloot Zondag j.l. in hare ledenvergadering in beginsel tot oprichting van eene Geheel Ont houders-Jongelingsvereenigiug. Het doel, dat met eene dergelijke vereeni- ging wordt beoogd, is het volgende Onder de jongelingschap juiste ken nis te verspreiden omtrent den nadee- ligen invloed van den alcohol op het inenschelijk lichaam, op zedelijkheid, op Godsdienst eu op de Maatschappij. Zooals bekend is zijn reeds drie zoodanige vereenigingeu aan de afdee ling Haarlem verbonden en wel een Jongedochters-, een Meisjes- en een Knapenvereeniging. Oogetwyfeld zal eene jougelingsvereeuiging dan ook spoedig tot stand komen. A.s. Zondag zal daartoe eene vergadering worden belegd in do bovenzaal van „Volks belang." Het streven van de afdeeling Haarlem verdient voorzeker aller waardeering. Zekere August Minekenhoff, oud 21 jaar, vau beroep lithograaf, heeft zich Dinsdagavond vrijwillig by de politie alhier in arrest begeven. Hy had 318 galden verduisterd ten na- deele van zyn patroons de heeren Houstedt en van Bemmelen, lithogra- fen te Amsterdam, die hem quitantien ter incasseering hadden toevertrouwd, 18 Februari 1.1. Het geheele bedrag was door hem opgemaakt, zoodat hy zich niet meer wist te redden. Hy werd heden ge vankelijk naar Amsterdam overge bracht. Hedenmorgen werd door den agent rechercheur Misset op het Frans Hals plein gearresteerd C. Wilkens, oud 73 jaren, venter, zonder vaste woon plaats, die zich daar schuldig gemaakt bad aan bedelarij ia bet openbaar, waarbij hy valscholyk voorgaf dat hy steenschipper is en zijn schuit gezonken is. Hij werd meermalen wegens bedelarij veroordeeld. Een halve eeuw. Morgen (2 Maart) zal het een halve eeuw zyu geleden, dat Theodorus Goeden, thans meesterknecht op de bekende kweekeryen van de heeren E. H. Krelage Zoon in dienst trad. Die man munt boven velen uit om zijne groote bekwaamheden in zyn moeielyk vak, doch is om zijne goede hoedanigheden van geest en karakter zeer bemind en geacht door zijne patroons en mede-werk lied en. De kundige bloemist heeft in het jaar 1894 dé prachtigs hyacinthen pronkbakken op de tuinen "der firma aan den Zylweg aangelegd, waaraan destijds door H. H. M. M., by een opzettelijk aau Haarlem gebracht bezoek, zooveel aandacht werd gewjjd. Jubileum. Ter eere van het jubileum vau den heer P. J. Verkruysen, die heden veertig jaar op het kantoor van de firma Smits eu Reynders werkzaam is, waron op de Houtmarkt het kan toor en de pakhuizen van die firma en nabygelegon perceelen met de va- derlaodscbe driekleur getooid. In een vertrek achter het kantoor kwamen hedenmorgen de jubilaris en zijn patroon, de heer A. J. H. Reyn ders beuevens de leden van diens fa milie, bijeen. De heer Reynders sprak zyn boekhouder hartelijk toe, wenschte hem geluk en sprak de hoop nit, dat de hoer Verkrujjsen zyn 50-jarig jubilé in dienst der firma zou mogen vieren. Hy overhandigde hem daarbij een portefeuille met inhoud. In de met vlaggen en bloemen gede coreerde kamer werd herdacht hoe de heer Verkruysen als veertienjarige jongen zyn loopbaan bij den grootva der van den tegenwoordigen firmant begon en met W6lke opgewektheid, lust en ijver by altijd zyn taak heeft waargenomen. Te 12 uur kwam het personeel den jubilaris gelukwenschende vaste knechts kregen daarna, ter eere van den feestdag, voor heden vacantie. In den loop van den dag werd de Leer Verkruysen door vele vrienden en be kenden gecomplimenteerd. Schouwburg. Lor enz-Theater. Onbekend maakt onbemind. Welk een goeden naam dit gezelschap ook in Amsterdam ma* hebben, in Haar lem schijnt men het nog met eenige aarzeliog te gemoet te komen. Wy raeenen dat te mogen opmaken uit het geringe aantal toehoorders. Het spreekwoord „Les absents out tort" kon maar zelden zoo te pas worden toegepastdat het eene waarlijk schitterende voorstelling, ja dat liet 't beste was, dat dezen winter hier op dat gebied gegeven is, wy behoeven het nauwelijks te zeggen; zij die er waren hebben geapplaudisseerd met zooveel kracht en enthousiasme, dat men soms de illusie kreeg van een volle zaal. Goede muziek, een keurig programma, dat met zorgvuldigheid werd uitgevoerd. Nauwelijks hadden wij het duet- tisteupaar Van der Stappen—Persoon gehoord, of de heer en mevrouw Hugo Lorenz vroegen onze aandacht voor het ziende medium, later gevolgd door het muzikale en mimisch medium „The SveDgalis"dit laatste vooral trok zeer de aandachtde juistheid van het contact tusschen de drie voorstellende personen was zoer opvallend. Nico de Haas, de bekende karak terkomiek, de kleine Jules met zyn acrobatische toeren, werden levendig toegejuicht, kortom het was eene voor stelling die den naam van het gezel schap ten goede komtbij eene her haling kunnen wy een bezoek zeer aanbevelen. KANTONGERECHT. Zitting van Woensdag 1 Maart 1699. Den 2en Februari, den z. g. „vroa- wendag", schijnt in het plaatsje Heems kerk nog steeds feestelijk te worden gevierd en trekkeu hossende en zin gende paartjes door het dorp. Zekere Schous en echtgenoote, die evenwel aan de feestviering geen deel namen, hadden zich omstreeks half elf te ruste begeven, toen zy plotseling door hevig gebons op de ruiten hunner woniDg werden opgeschrikt en nu bleek dat K. Huysraan, die aan de pret zeker een te groot werkzaam aandeel had genomen, de verstoorder van de nachtrust was. Deswege werd f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis tegen hem gevorderd. J. G. Heemskerk alhier had op 10 Februari aan een meisje beneden de 16 jaar sterken drank in 't klein verkocht zonder de daartoe vereisebte vergunning te hebben. Beklaagde bleef ontkennen dat de sterke drank, die in het iu beslag genomen flescbje was, van hem afkomstig was geweest. Daar uit de verklaringen der getuigen evenwel liet tegendeel bleek, vorderde de ambtenaar van het O. M, voorde twee overtredingen resp. f40 eu f20 boete subs. 2 maal 20 dagen hechtenis. W. van Gasteren alhier was op 2 Februari des avonds kwartier over elven Jannetje Beute tegengekomen op de Raam vest en had een praatje met haar gemaakt. Daar dit blykbaar nogal lang duurde, was de moeder van het meisje omstreeks J2 uur de dochter gaan zoeken en had het twee tal op de Raam vest aangetroffen. En toen was liet lieve leventje gaande. Moeder maakte van Gasteren, dien zy toch al niet mocht lijden, uit voor al wat leelyk was. Deze beantwoordde baar op een natuurlijk niet veel vriendschappelyker toon. Da dochter mengde zich ook in het gesprek; van over en weer vielen woorden eu het dnnrde niet lang of de rnziewaszoo hevig, dat een dienaar van den Hei ligen Hermandad kwam toesnellenen tegen het drietal proces-verbaal op maakte wegens het verstoren der nachtrust. Yoor dit feit werd na voor ieder f 1 boete subs. 1 dag hechtenis gevorderd. Kwartet-Rob er t. Werd de iudruk van de voorlaatste uitvoering door het Kwartet-Robert den Beethoven-avond, dien tot mijn ieedwezen andere plichten mij beletten by te wonen als een in 't algemeen zeer gunstige geroemd, bij de séauc6 van Diusda&avond had Ik weer per soonlijk gelegenheid my te overtuigen dat wat de vier heeren praesteeren voortdarend aan belangrijkheid blijft winnen. Behalve het kwartet uo. 17 (C dur) van Mozart en het door de Bohemers ons bekend en lief geworden op. 22 van Tschaïkowsky vermeldde het programma een hier, meen ik, nog onbekend werk van Brahmseen kwintet voor clarinet en stryk-instm- menten (B mol, op. 115). Voor de clarinetparty was de medewerking ingeroepen van den heer Theo Hof meester, solo-clarinettist van bet Con certgebouw orkest te Amsterdamer behoeft dus niet nader op terug ge komen te worden dat dit zeer belang rijke onderdeel uitmuntend was ver zorgd. Wanneer aan Brahms een plaats in de allereerste ry der duitsehe toondichters moet worden toegekend zal het vooral zjjn op titel van zyn kamermnziek, waarin zich zjjn genie op het heerlijkst en innigst uitspreekt maar van nu af zullen de aan wezigen by de hier besproken uit voering, denkende aan Brahms' kamer muziek met voorliefde verwijlen bij de heerlijkheden van klank en stem ming die in elke satz van liet clarinet- kwintet zoo overvloedig en weelderig opbloeien. En dan zullen zo tegelijk met dank baarheid denken aan devyfrnannec wier artistieke begaviug een zoo juist en scherpbelynd beeld van deze toon schepping in hun ziel vermocht U too veren. Trouwens, naar den out vangen indrnk oordeelende, komt he; my voor dat de heeren executantei er groot op mogen gaan met dezi vertolking een daad van niet gewon* muzikale beteekenis te hebben ge steld. Zy hadden zich met ernst ec liefde in hnn schoone taak verdiept en zoo konden zy met volle han den geven van wat zy zich te voren dooi piëteitvolle toewijding hadden waardig gemaakt te ontvangen. Nogmaals, de heeren Robert Snr. en Jun., Tak, de Marée en Hofmeester hebben door hnn waardige interpretatie vanBrahm'j prachtig op. 115 hun auditorium ei natuurlijk ook zich-zelven een groot» en edele voldoening verschaft. Yormd* nu, als hoogst belangwekkende novi teit, het Kwintet den lioofdschote van dezen mazikalea disch, ook wa daarnevens werd geboden verdiend* ten zeerste belangstelling. Yan Mozarts 17e kwartet wisten de uitvoerders vooral het Andante Cantabile en de finale in een voordeelig licht te stellen en aan de kiankweelde die Tschaï- kowsky in zyn op. 22 ten toon spreidt geschiedde over 'tgeheel alle recht Ook uit het oogpunt der rhythmiek en dit is vooral niet de minst be langrijke zijde vau Tscbaïkowsky's werk viel veel goeds en voortref felijks waar te nemen, zoodat zon der iu détails te treden, waartoe b v. 't fijn genuanceerde en goed gephraseerde Allegro guislo zeer uitlokt ook deze uitvoering een zeer geslaagde mag genoemd worden. Résumeerende moet ik deze laatste séance ais een der gelukkigste aan merken die bet kwartet-Robert tol nog toe heeft gegeven. Moge dit bij iedere volgende naar waarheid kunnen worden getuigd PHILIP LOOTS. BloemendaU Y'ergadering van den Gemeenteraad oP Donderdag den 2eu Maart 1899 des namiddags te l3/4 ure. Velsen. Hoewel er eene premie vau f 25,— stond op het vinden van het lyk van den verdronken portier der papier fabriek, is den vinder slechts f5 toe gekend. Beverwijk. Het alhier bestaande veefonds heeft thans een 250 runderen verzekerd, de rekening over 1S98 sloot met een batig saldo van f 216.12. Sloten. Onder deze gemeente is op tweo hoeven het mond- ec klauwzeer onder bet rundvee uitgebroken. Zitting van heden Woensdag 1 Maart 1899, d'es namiddags te 1 uur. Voor zatter de Burgemetesten Afwezig bij don aanvang der vergadering do heei'en Boog, Macaré, van der Steur, van den Borg, van Styrum, Koopmans, van dei Merscli, Lodewijks, van Lennep. Latea* komt nog ter vergadering de heer van der Mersch. PUNT 1. Mededeelingen eai ingekomen stukken. Ingekomen is. o.a. een adres van P. J. Vasen e. ai tot nadere regeliug van het tarief van duinwater in d<aze ge meente dankbetuiging van den ge meente-architect voor de hem verleen de gratificatie. Eervol ontslag als onderwijzeres aan de 2 e tusschenschool wordt tegen 1 Mei gevraagd door Mej. Anna Swart. Wordt dienovereenkomstig verleend. PUNT 2. Vooi-stel tot vaststelling van een instructie voor den bibliothecaris, den amanuensis en het overige personeel der bibliotheek, alsmc-de ecu reglement op het gebruik der bibliotheek. Nimand verlangt het woord in 't al gemeen. Bij de artikelsgewijze behande ling vraagt de heer BIJVOET, of het voldoende is. dat wanneer iemand een boek beschadigt of iu 't geheel niet te ruggeeft. Moet hij dan het boek niet vergoeden 1 De VOORZ. antwoordt, dat daartoe wellicht rechtsgrond zou bestaan, maar die kan in deze instructie kwalijk worden opgenomen. Waarborg vindt mem daar tegen in liet schriftelijk ontvangbewijs. De heer WILLINK zou vreezen, dat men zich op het reglement zou beroe pen om aan vergoeding te ontkomen. Spr. stelt yoor als amendement bij te voegen behoudens zijne aansprakelijk heid tot vergoeding. Da heer KLEIN acht het amende ment overtollig. De heer WILLINK verdedigt zijn amendement. De heer VAN DER MERSCH achtl helt amendement eveneens ovc-rbodig. Uit hot contract van uitlcening volgt vanzelf de bevoegdheid voor een actie van schadevergoeding. De heer VAN WEEL acht het goed om de bgpaling er in te vermelden, juist om quaestie te voorkomen. De heer VAN DER MERSCH ci teert het betreffende art. van het Bur- gerl. Wetboek en meent, dat dit in 't onderhavige geval voorziet. De VOOBZ. is van oordeel, dat de -bepaling, zooal onnoodig, in 't regle ment geen kwaad1 kan en als zoodanig aanneming verdient. Na nog eenig debat wordt 't amende ment-Willink aangenomen. Tegen de heer Klein. Het art. zelf wordt nu eveneens goed- 1 gekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2