Ingeval van Haemorriioiden Maurik Jr. Voorzeker een zeer ge lukkige keaze. Welke van de vier novellen het meest voldeed, kannen wy Diet zeggen, daar zy alle, blijkens het laid applaus ten zeerste in den tmaak der aanwezigen vielen. Waren het in de eerste novelle de amusante verwarringen die door do onachtzaamheid van eenen telephonist, die te veel aan Bacchus geofferd had, ontstonden en dio bet publiek van den eene lachbui in de andere brachten, in de tweede novelle was het de goede voordracht van eea Natsbyeenkomst op een dorp, waarmede de heer Jan sen veel snccès inoogste. De beide aDdere nummers werden niet minder luide toegejuicht, zoowel om den aar- digen inhoud als door de prettige wyze waarop ze werden voorgedragen. Kortom het was wederom een dier gezellige voordracht-avondenwaar door vroeger de afdeeling Haarlem en thans de Haarlemsche Vereeniging zich heeft gekenmerkt en wy mogen dan ook niet nalaten de nieuwe vereeniging met het welslagen van baar eersten feestavond geluk te wenschen. De heer A. S. Levith3, van Am sterdam, die Woensdagavond in café „Centrom" alhier voor de Sociaal- Democratische Arbeidersparty als spreker zou optreden met het onder werp „Staatspensioneering", was door ongesteldheid verhindeld hieraan ge volg te geven. De aanwezigen behan delden het onderwerp nu onderling. Een jubileum. 28 Febrnari 1.1. was het '25 jaar geleden dat H. Bakker als bloemist knecht by de firma Polman Mooy in dienst trad Daar de jabilaris zich steeds heeft doen kennen ais eer. flink en gverig werkman, die zich in de volle gunst van zyne patroons mocht verheugen, was het geeu won der, dat die dag niet onopgemerkt voor hem voor bp ging. Des avonds te 6 unr. nadat het personeel van 12 uur vryaf had ge had. werd de jabilaris in de rijkver sierde zaal der bloemisterij door pa troons en kameraden ontvangen en door allen hartelijk geluk gewenscht met dezen feestdag. Tevens werd hem door de patroons een souvenir aan dit heogelyk feit. in den vorm van een gouden horloge overhandigd. Nog langen tyd bleven alleu gezellig bijeen en menige dronk werd op de gezondheid van den jubilaris ingesteld. Ue heeren Polman Mooy kunnen dan ook overtuigd zyn dat zy hun personeel een genotvollen avond heb ben verschaft. AftftOKDfi SSEBBEKiTS- REÖHT BANK Ziting van Donderdag 2 Maart 1899. (Vervolg.) J. Deutekom te Schalkwijk stond terecht terzake dat hy op Maandag avond 6 Februari in do tappery van C. F. Vos in de Damstraat, den com mies der Rijksbelastingen A. Jonkers had mishandeld en bovendien nog een ruit in genoemd café had ingeslagen. Natuurlyk verkeerde J. Deutekom dien dag in s aat van dronkenschap en bad by met getuige Jonkers om een kleinigheid ruzie gezocht. Jonkers die hierop het café wild3 verlaten, werd toen door beklaagde daarin ver hinderd, aangegrepen, geslagen en op den grond geworpen, met dit gevolg dat, getuige een slag op het gezicht kreeg, waardoor hy zich onder behan deling van dr. Maas moest stellen. De getuige stelde dan ook eene civiele vordering ia van f 3.—. Hierop was beklaagde naar buiton gegaan, maar daar hg zyn pet gedu rende de ruzie in het café bad ver loren. was hg later teruggekomen om deze te halen, en had by het gesloten vinden van de deur eeu ruit ver brijzeld. Uit de verklaringen der ge tuigen bleek dat de mishandeling wer kelijk was geschied, en dat beklaagde opzettelijk da ruit had ingeslagen, hetgeen door hejn evenwel werd ont kent. Hy beweerde echter door dc gladheid van de straat door de ruit te zyn gevallen. Wat de mishandeling betreft. Jonkers was in staat van dronkenschap (dit bleek ook uit het proces-verbaal van den inspecteur Ïïolthenius eu uit de verklaringen van den getuige a décharge) en had aanleiding tot de ruzie gegeven, en toen deze daarop wilde vertrekkou had hy hem alieen tegengehouden eu eeu duw gegeven. De subs, officier v. Justitie zyn requisitoir nemende gaat de zaak nogmaals in den breede na, protesteert er tegen dat getuige Jonkers ook maar de minste aanleiding voor de ruzie heeft gegeven en acht de dron kenschap van dien getuigenlet bewe zen, daar aan 3 getuigen daarvan niets bekend was, en daar de mishandeling rrjj ernstig is geweest, en deze even als de vernieling der ruit door de verklaringen der getuigen voldoende wordt bewezen geacht, vraagt Z.E.A. beklaagde's schuldigverklaring aau mishandeling en zaakbEscliadigitig <n reqaireert i maand gevangenisstraf. De verdediger Mr. F. A. Bjjvoat bestrydt in een breedvoerig pleidooi het opzet mishandeling, die uit niets, blflkt, daar Jonkers by het tegenhou den gevallen is. Daarbij was deze getuige wel dogelyk iu staat van dron kenschap, anders zou de Inspecteur van politie N. het. niet verklaard heb ben. PI. concludeert dan ook be klaagde vry te spreken van de hem ten laste gelegde mishandeling, sobs, een geldboete op te leggen. Wat de vernieling betreft ook daar voor vroeg pleiter vrijspraak voor client, daar beklaagde, die op dien avond niet stevig ter been was, door de gladheid was gevallen en het op zet in geen geval was bewezen. Ook den slag, die Jonkers volgens zyn bewering op het gelaat had gekregen, achtte pleiter door niets bewezen, zoodat hy tevens concludeerde dat de vordering,die haar feitelykeu grondslag mist, aan de civiele party worde ontzegd. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 8 dageD. W. Veenstra en M. Run te IJmui- den waren op 27 December in het café van J. List tel Jmuiden en speel den daar een party biljart. J. Bralter die daar ook aanwezig was, begon zooals hy beweerde uit de grap Veen stra met het biljarten te hinderen. Van plagery werd het meenens eu weldra zaten ze elkander in 't haar. Veenstra, die sterker bleek, kwam boven op Bralter te zitten, doch nu kwam J. van Leeuwen toeloopeD, trok Veenstra achterover, zooals hg Donder- beweerde met het doel om ze te schei den, doch deed dit zoo hard en woest dat Veenstra met zyn been tegen de poot vao het biljart werd aangeslin- gerd, tengevolge waarvan het been brak. Zelfs na, na 2 maanden, was by nog niet in staat te loopen zonder een z.g. driestalletje, waarmede by dan ook in de Rechtzaal verscheen. Daar uit de verklaringen der getuigen het feit voldoende werd bewezen ge acht en tevens bleek dat van Leeu wen met vyandige bedoelingen getuige Veenstra had beetgenomen en bet opzet tot mishandeling dus bewe zen was, requireerde het O.M. voor den 1ste beklaagde, die de aauleideude oorzaak van het ongeval was 6 maan den gevangenisstraf eu voor den 2de 4 maanden gevangenisstraf. Mr. F. A. Braotjes. die als verde diger voor J. van Leeuwen optrad, bestreed het opzet der mishandeling, daar beklaagde de vechtenden alleen had willeo scheiden en daar het bewys van de mishandeling dos geenszins was geleverd, concludeerde Z. E. A. tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. C. Mieras te Hillegom had een vloer noodig voor zyn varkenshok. Maar daarvoor moest hy planken heb ben en wat deed by nu? Hy ging naar het erf van een der ingezetenen en zocht van de daar opgestapelde planken uit wat van zyne gading was. Maar dat dit zoo maar niet aangaat, ondervond beklaagde, toen by heden voor genoemd feit 3 weken hechtenis door het O. M. tegen zich hoorde eischen. - J. P. van Oosterom te Nieuwe Wetering schijnt slecht het verschil tusscben rayn en dyn te kennen. Het vorige jaar was hem door vreuw Gul- demond te Oude Wetering eene naai machine. ter reparatie toevertrouwd, en tevens de conditie gemaakt dat Oosterom de machine voor f2.50 zou maken. Toen deze daarop eenigen tyd later met do machine terug kwam en zonder dat vrouw Gruldemond ze mocht probeeron f 5 voor net repareeren eisehte, werd de machine natuurlijk door do eigenares geweigerd. Oosterom had de machine toen wederom mede genomen en gezegd, dan is ze mijn eigendom en verkoop ik baar. Niette genstaande de vermaning van vrouw Oosterom om dit na te laten, had be klaagde toch in 't laatst van het vo rige jaar de machine verloot en er f5 voor gemaakt. Het O.M. het feit qualificeerende als verduistering vor derde 6 weken gevangenisstraf. Uitspraken. De beklagenswaardige Jan Timmer mans, die zooals reeds bekend is, zynen vader op Oudejaarsavond door onvoorzichtigheid dood schoot, en tegen wien wegens het veroorzaken van den dood door schuld 1 dag hech tenis was gevorderd, werd Donderdag veroordeeld tot 1 dag hechtenis. Grietje Does tegen wie wegens diefstal 4 maanden gevangenisstraf was geëisebt, werd veroordeeld tot 3 maanden. J. Teoling en D. Maks, te Haar lemmermeer tegen wie wegens stroo- perjj van rietgewas f 0,50 boete subs. 1 dag hechtenis voor ieder was ge- eischt, werden vrijgesproken. J. van Leeuwen te Alkemade, tegen wien wegens huisvredebreuk 14 dagen hechtenis was gevorderd, werd veroordeeld tot 7 dagen. Sara Zwaan werd wegens bede larij ingevolge den eiscli veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voor den tyd van 1 jaar en 6 maanden. Heden zyn hier ter stede 286 lote- lingen uit Haarlem en de omliggeode plaatsen bij de militie ingelyfd35 er van hadden zich aangemeld om by de zeemilitie te dienen. NCrEZONDEW WEDEDiüfi- LiNGEN. 30 cents per regel. (Ambeien) gepaard met Hoofdpijn, Misselijkheid. Duizelingen enz. die zeer dikwijls de gevolgen zijn van zittende beroepsbezigheden, is het, volgens den raad van beroemde geneesheeren, van het grootste belang te zorgen, voor dagelijksphe ruime darmontlasting, en daartoe gebruike men, als zulks noodig is, de sedert vele jaren met roem be kende en boven andere middelen door professoren en geneesheeren aunbevolene Zwitsersche Pillen van Apotheker Richardt Brand. Voor het geval dat de Zwitser sche Dillen van R. BRANDT in de Apotheken niet voorradig zijn, wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. van Santen Kolff, te Rotterdam, die de doosjes voor f0.70 tegen rembours toezend. BINSESëL&IJiö. Parlementaire Praatjes. Vrij anel hoeft do Tweede Kamer het revisie-ontwerp der heeren Harte cj. in eerste lering ten einde gebracht. De tweede lezing en de eindstemming zijn bepaald op Woensdagmiddag. Daar na komt de Indische Mijnwet aan do orde, terwijl de Kamer Dinsdag in de af deelingen doorbrengt en Vrijdag (he den) geen zitting houdt. Het gisteren vermelde amendement der C. v. R. op art. 1 werd aangenomen, evenzoo eery tweede amendement op hetzelfde artikel, ten doel hebbende om te doen uitkomen, dat revisie ook moge lijk is om het enkele geval van twee verschillende uitspraken, vart een con flict van rechtspraak alzoo. Uitvoerig werd gedebatteerd over een amend, van den heer Rink op het nieu we artikel 378 Strafv., dat de bedoeling had om de geheele revisie-procedure bij den Hoogen Raad, dus ook het debat in raadkamer over de vraag of er revisie zal zijn, „m openbare terechtzitting" te doen plaats hebben. Dit amend., door de meerderheid der Comm. van Rapp. aanbevolen, werd bestreden door den heer Rethaan Maearé, die het in strijd achtte met de oeconomie onzer straf wet. volgens welke alle beschikkingen over rechtsingang en verwijzing in raad kamer worden genomen. Behalve deze formule had spr. nog materieele bezwa ren, nl. dat 'de Hooge Raad, de aan vraag om revisie behandelende, nog slechts over onvolledig, eenzijdig mate rieel. kan beschikken. Op grond daar van vroegere getuigen in het openbaar aan verdachtmaking bloot te stellen, ging niet op. De Hooge Raad zou im mers alleen hebben te beslissen of er in den zin der wet reden was tot re visie; de overweging daarvan zou het publiek ontgaan. De volledige openbaar heid werd vervolgens door dien heer Troelsfcra verdedigdde vergelijking met een instructie wraakte hij, omdat daar een afwijzing is in het voordeel, hier in het nadeel van den beklaagde. De heer Rink voerde bovendien nog aan, dat hier geen eenzijdige voorlich ting, doch een contradictoir debat plaats hoeft. Het amend.-Rink weid aangenomen met 47 tegen 31 stemmen. En daarme de werd beslist over een „nieuw feit" in onze strafrechtpleging, waarvan men) genist mag aannemen, dat het bij vol gende herzieningen, van het Wetboek van Sunfv ordering van overwegenden invloed zal zijn. Verschillende andere wijzigingen, o.a. tot bepaling van de omstandigheden waaronder de aanvraag om revisie niet- ontvankelijk kan worden verklaard1, wer den nog in het ontwerp aangevoerd, meest wijzigingen van. formeel011 aard en juridische beteekenis. Bepaald is o.m., dat wanneer dfe veroordeeling wordt gehandhaafd! of een nieuwe veroordeeling uitgesproken, het er voor gehouden, wordt, dat de straf onafgebroken is ten uitvoer gelegd, m. a. w„ dat die straf dan niet wordt verlengd. Bepaald is voorts, dat het Hof, dat de revisie be- handelt, zes raadsleden telt en beslist bij meerderheid van stemmen, zijnde bij staking van stemman het arrest tern gunste van den bekl. Eindelijk is ook bepaald, dat, blijkt de beklaagde schuldig aan een ander strafbaar feit dan waarvoor hij veroor deeld is en dit strafbaar feit hom, bij akte van dagvaarding in eersten aanleg mede was ten laste gelegd, liet Gerechts hof hem zal kunnen veroordeelen tot de daartegen bedreigde straf, die evenwel niet hooger mag rijn dan. de reeds bij 't vorig arrest opgelegde straf. Het voor leeken belangrijkste is hier mede verteld. G. Jr. Volgens De Standaard zal de Me morie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp op den leer plicht de volgende week verschijnen. Prof. J. W. R. Tilanus. Het gouden ambtsfeest. van den ond-hoogleeraar te Amsterdam werd Donderdag in huiselyken kring her dacht. Van verschillende zyden ont ving de ondanks zyn leeftyd nog krasse j ubilaris geluk wenschen, ter- wyl eenige intieme vrienden en ken nissen hem persoonlyk hunne felici- tatiëu kwamen aanbieden. Het toeken des Dreyfusards. Uit Amsterdam schrijft men aan de ,N. R. Ct." Het is nog niet algemeen bekend, dat het herkenningstee ken der Drey fusards een voorwerpje vau Neder landsen maaksel is. De dochters van den 'neer Yves Guyot ontdekten tyoeos haar verblijf hier ter stede, eenige maanden gele den, by een onzer goudsmids iu de Kalverttraat. een klein gouden medail lon, bestemd om aan horlogeketting of armband gedragen te worden, met de woorden „J'accusg" buiteuop en een miniatuur portret vanEmileZoia bevattend. Het kleinood beviel zóó. dat de heer Guyot er een aan mevrouw Zola ten geschenke wilde zenden, welke eer echter de Amsterdamse! e goudsmid voor zichzelven behield. Mevrouw Zola was ten hoogste ingenomen met het sieraadje en wilde er aanstonds méér hebben om aan hare vrienden en vriendinnec, die haar in de rnoeie- lyko dagen ter zijde gestaan hadden, Ier herinnering ie geven. Sedert is het medaillon te Parys hot berkeu- niogeteoken der Dreyfusards gewor den. De goudsmid heeft al aan hon derden aanvragen moeten voldoen. Mevrouw Zola noemt het in een ba rer vriendelijke brieven „Ie aigne de railiement des Dreyfusards." Noodlottige brand. Onder Otterloo bij Ede is Woens dag een arbeiderswoning afgebrand, terwyl de man en de -vrouw afwezig waren. Twee kinderen van 8 jaren en 13 maanden, die door de moeder in de woning waren gelaten, zyn hierbij om het leven gekomen. Verder ver brandden mede een pink, twee geiten een hond en de geheele inboedel. Men vermoedt dat het wiegje, waarin het jongste kind sliep, in aanraking is gekomen met het haardvuur. Schandelijk. De Asser Ci. deelt de volgende schandelnke feiten mede, die er toe geleid hebben, dat een 68-jarig arbei der, wonende in een der gemeenten in het midden der provincie Drente, door ophangen een einde aan zyn leven maakte. De oude man stond algemeen be kend als een Ylytig en trouw arbei der. Nagenoeg acht-en-dertig jaren lang is hy onafgebroken in dienst geweest bij een geacht ingezetene aldaar, tot by eindelijk te oud werd en by een stokje moest loopen. Toen begon zyn lijden, mag men wel zeg gen, want zijne vrouw, zyn zoon en diens echtgenoote, met wie by dage lijks moest verkeeren, verstootten hem op allerschandelijkste wyze. Hem werd als 't ware geen plaatsje meer ge gund in den huiselyken kring, ja, ternauwernood verstrekten zy hem bet noodige in zyn levensonderhoud. De arme stnmperd ging daags heide plukken, doch menigmaal gebeurde het, dat hy 's morgens naar het veld toog zonder iets gebruikt te hebben. En toch verdiende de oude man den kost nog wel als bij dagelijks onge veer 10 bossen heide pinkte. Doch de man was er over en dat wist hij wel. Menigmaal had hij dan ook aan buren en vrienden te kennen gege ven, dat hij naar den dood verlangde. Maar de dood kwam niet by hem en daarom zocht by dezeD. Maandag middag giDg hy van huis, zeggende niet terug te zullen komen hy kwam niet meer terug. Op een wal, in de nabijheid van zijne woning, maakte hij, door zich op te hangen aan een dennenboompje, een einde aan zyn welbesteed, arbeidzaam leven. Naam loos lijden, hem aangedaan door zijn naaste bloedverwanten, wier trouwt? kostwinner hy al zijn leven is ge weest, bracht hem er toe de handen aan zich zelf te slaan. Goedkoop© biggen. Op de markt te Winschoten wareu de biggen zoo goedkoop, dat er Maan dag vier, zes weken oud, verkocht werden voor éen galden te zamen. RECHTSZAKEN. By het hof en de rechtbank te 's-Hertogenbosch zyn op dit oogen- blik niet minder dan tien gevallen van moord of mishandeling met doode- lyken afloop aanhangig. Droevig loon. By de behandeling Donderdagoch tend voor het kantongerecht in Den Haag van een vervolging wegens overtreding van de arbeidswet, bleek een smid een 16-jarig knaapje van 's morgens tot 's avonds in dienst te hebben tegen het royale loon van 25 cents per week. Eu dat jongetje was nogal na be zetten tyd iu de werkplaats aan den arbeid bevonden. Het bevel tot gevangenhouding van de gedetineerden Haas en mr. F. A. van Hall is weder voor 30 dagen verlengd. £££-?£»£& NIEUWS De zaak-Picquart. De strafkamer van het Hof van Cassatie te Parys, behandelde Don derdag het verzoek om regeling van rechtsgebied, ingediend door den luit.- kol. Picqoart. Er was een ontzaglijke toeloop, byna uitsluitend van advoca ten en journalisten. Incidenten vielen niet voor. De Raadsheer Athalin geeft een overzicht vau de dossiers, zonder een conclusie te nemen. Hy laat toch gevoelen, dat er coonexiteit bestaat tusscben de vervolgingen, daar alle feiten die don beklaagde worden ten laste =elegd eeu zelfde doel hebben: de onschuld van Dreyfus te bewjjzen door Esterhazy als den waren schul dige in zyn plaats te stellen. De rapporteur in zake Picquart's verzoek tot regeling van rechtsgebied eindigde aldus. Als de verknochtheid van beide vervolgingen wordt erkend, komt het my voor dat de zaak niet aan den militairen rechter behoort te worden onderworpen, maar aan de Kamer van inbeschuldigingstelling die raar by het Hof va.. Cassatie zou aan brengen. Na het pleidooi van Picquart's ad vocaat, mr. Miraerel, werd de zittiDg verdaagd tot heden. Alsdan krijgt mr. Manau het woord voor bet requi sitoir. De ouderdom der Pausen. Donderdag vierde Paus Leo XIII zyn 89eu verjaardag, en heden gaat hy het 22e jaar van zyn pontificaat in. Hy overschrijdt verre den gemid delden leeftijd en den gemiddelden regecringsduur van de moesten zijner voorgangers, zegt .Het Ceatrum". „Op de 263 Pausen, die deu stoel van Petrus bezet hebbou, zyn er slechts elf, die langer dan 17 jaar regeerden, eu na het schisma van Avignon ten jare 1378 zyn slechts zestien hunner ouder geworden dan 80-jaar. De laatslen dezer meer dan 80 jarigen waren Pius IX, gestorven op den leeftyd van 85 jaar, en Gre- gorius XVI, gestorven in 1846 op den leeftyd van SO jaar en 8 maan den. De overigen zyn Gregorias XII, Calixtas II en Benedictus XIII, die 81 jaar ond werden; Alexander VIII en Pias VI, die 82 jaar haalden Gregorias XIII, Inuocentios X, Be nedictus XIV en Pius VII, die 83 jaar oud werden; Paalus HI, die op 84. Pias IX, Clemens X en Clemens XIII, die op 85-jarigen leeftyd ge storven zyn. „De alleroudste Pausen zyn Clemens XI (92 jaar), Paulus IV, die Paus werd op 89- en stierf op 93-jarigen leeftijd, Gregorius IX, die byna hon derd jaar oud is geworden. „Onze roemvol regeerende Paus Leo XTTT kan dus ook onder de alleroudste Paus6n worden gerekend. Een bende van tweehonderd Chi- neezen heeft een aanval gedaan op de werken voor den nieuwen spoor weg by Paoting-fu, tachtig mijlen ten zuiden van Peking. Zjj vernielden een deel van het materiaal en beproefden deelen van do brug weg te sleepeD. De plaatselijke politie was machteloos tegenover de bende. «erwoEgs Stadsnieuw» Amateur-Fotografen. De Haarlemsche Amateur-Foto grafen-Club vergaderde Donderdag avond in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging". Reeds direct bij bet binnenkomen bemerkte men aan de inrichting van de groote zaal als atelier eo van de kleine zaal als donkere kamer, dat er iets buitengewoons zou plaats heb ben. En zoo was het De heer Ch. de Gorter, lid der firma Welsing Co. te Amsterdam, hield eene zeer inte ressante voordracht over photogra- feeren met Kunstlicht en helderde het een en ander op met proeven, die uitstekend slaagden. Daar de leden na de keurige voordracht het ge hoorde zelf ook eens iu praktijk wil den brengen, hadden zy allen een camera medegebracht en begonnen na zelf proeven te nemen. Een eigen aardig gezicht was het al die photo graphic-toestellen naast elkander ge reed om opname te doenhet geleek wel een clnbtocht op een atelier. De opnamen werden vervolgens in de donkere kamer ontwikkeld en ook deze proeven slaagden uitstekend, zoodat de heer de Gorter wel succes van zyne leziDg had. De zaal was door 5 lampen ver licht en het licht werd verhelderd door magnesiumpueder door de vlam te blazen. Nadat nog over de op a. s. Zondag door de Utrechtscho, Amsterdamsche en Haarlemsche photografenclubs te houden clubtocht Daar Lisse. en waar voor fraaie medailles en kuntvoor- werpen zyn uitgeloofd voor degonen, die de beste serie opnamen doen, was gesproken, werd de vergadering ge sloten. „Harpe Zions." Donderdagavond gaf de Christelijke zangvereeniging „Harpe Zions", Direc teur de heer N. Kerkhoven, eene uit voering in de Geref. Kerk A op de Gedempte Oudegracht alhier. Het mooie programma, dat een negental stichtelijke liederen bevatte, was met zorg gekozen en de wyze waarop de verschillende nummers werden ten geboore gebracht, deed den uitvoe renden allen eer aan. Vooral de solis ten kweten zich uitstekend van hun taak, alleen de alt-soloiste was in de Aria aus der Messias minder goed gedisponeerd. Daarentegen voldeed ons de Bas-solo in het Koor uit Psalm 95. ten zeerste. Ook de verschillende koren werden zeer verdienstelijk gezongen en gaven blykeo, dat men onder leiding van den directeur zeer flink gestudeerd had. De vereeniging „Harpe Zions", en inzonderheid hare directeur, mag dan ook m-1 voldoening op ueze goed ge slaagde uitvoering terugzien. Gedurende de maand Februari zyn op de Aardappel- eu Botermarkt Aangev. Verk. Prijs. Boter 295 KG. 295 KG. F 1.00 f 1,20 Biggen 213 st. 213 st. f 6.— f 9,— Bchrain.' '218 st. 206 st. f 9,— f 14,— Aard. 123 HL. 95 HL. f 1.70 f3 App. 131 HL. 98 HL. f 6,— f 10.— Peren 87 HL. 69 HL. f 3.- f 10.— Sociëteit Vereeniging. Donderdagavoud werd een buiten gewone algemeene vergadering gehou den van leden der sociëteit Vereeni ging. Meer dan 140 leden teekenden de presentielijst. De voorzitter, de heer dr. H. A. J. Valkema Blouw, leidde de vergaderiug. Voorgesteld werd art. 3 der statuten te doen vervallen, luidende„Ten „laste der eigendommen vau de Socië teit mogen geene inschrjjvingen ten „liypotheekkantoie worden genomen, „tenzy fl« bestaande obligatiën zyn „afgelost". Eerst door den voorzitter en daar na door den adjunct-secretaris, den heer mr. F. A. Bijvoet, werd er op gewezen dat de bedoeling by dit voorstel eet;ig en alleen 'deze isdat de obligatiebouders der sociëteit by de een of andere bank instelling of trust-maatschappij, voor het door hen gestorte kapitaal hypo theek zullen kunnen verkrijgen op do gebouwen der sociëteit. Met dozen maatregel, die het Bestuur der socië teit in overweging is gegeven door den Staatsraad mr. Asser, hoopt het Bestuur ook die obligatiehouders te winnen, welke tot nu toe tot het bekende voorstel van ren te-hal veering en dispensatie van aflossing niet zyn toegetreden. VaD de Bestuurstafel werd tevens medegedeeld, dat gecom mitteerden der sociëteit het denkbeeld eenparig hadden goed gevonden en dat op eene vergadering met credi teuren, honders van vlottende schnld, aan het voorstel adhaesie was gehecht met_ 26 stemmen, terwyl drie aan- fe wezigen zich van stemming onthielden v en slechts één tegen stemde. p Na een vrfl langdurig debat werd d het voorstel tot liet laten vervallen v van art. 3 der statuten door de alge- c meene vergadering aangenomen met t 126 stemmen voor, elf tegen en drie 1 buiten stemming. g Een tweede voorstel van het Be- c stuur om de periodieke aftreding van bestuursleden tydelyk buiten werking 1 te stellen tot uiterlijk lo Augustus, 1 opdat het tegenwoordige Bestuur den financieelen toestand geheel zou kun- i nen afwikkelen, werd door de ver- 1 gadering op voorstel van den heer t J. W. A. Beynes, by acclamatie t goedgekeurd en daarna de vergadering gesloten. i Schouwburg Voerman Henschel. De belangstelling voor dit nieuwe stuk van Gerhart- Hauptmann was zee» groot en wij kunnen er dadelijk bij- voegen ruim verdiend. Het. is oen trvaf- fend, diep aangrijpend geheel. De opzet j ia boeiend, voortreffelijk uitgewerkt! Voerman Henschel, die rijno vrouw cp j haar sterfbed belooft nacit inet zijne dienstbode Hanna Schal te zullen tron- wen. verbreek die belofte. Met dat hu- welijk haalt hij echter het ongeluk in rijn huis. Hert door en door slechte ka- rakter van die tweede vrouw, jaagt hem het huis uit naar de kroeg, brengt hem j in onmin met rijn familie en dorpsge- nooten, maakt hem krankzinnig, voert hem ten slotte tot zelfmoord. Schijnbaar eenvoudig, geeft het echter aan de ver- tolkers in ruime mate gelegenheid om i met hunne talenten te woekeren. Dat rij die gelegenheid niet hebben laten voorbijgaan, bewijst wel de machtige indruk dien 't stuk bij de toeschouwers achterliet. Men voelde iets verschrikke lijks medegeleefd te hebben, men gevoel de behoefte om door een bon mot er aan herinnerd te worden dat het slechts spel was geweest. In de eerste plaats brengen wij daarvoor onze warme hul de aan mevrouw Theo en don heer Louis Bouwmetest-er. Mevrouw Bouw meester speelda Hanna Schalzij had die rol, hoe moeielijk dan ook, volko men in haar macht. Hot liederlijke ka rakter van de boerenmeid, het sluwe en berekenende intrigeeren om Henschel in haar macht te krijgen, het wreede in haar, dat haar haar kind' van rich al doet stooten omdat het haai" in den weg .staat later de vrees voor den krank zinnigen man, d'e schrik, wanneer liij „rich te kort. doet," het werd alles aan gegeven met sobere lijnen, doch metl eene waarheid die schrik aanjoeg. Zd} vertolkte, de natuur in hare oorspronke lijke wildheid. In haar was het kwade in den mensch, de zonde tot volle; rijp heid' gekomenZij gaf het weer zonder terughouding, rij die leunstemareis, die hare geheele persoonlijkheid heeft moe ten wegcijferen, om rich in deze rol in te. werken. Wat Louis Bouwmeester van de titel rol maakte, is wij. mogen het vrijuit zeggen, onnavolgbaar. Hij1 was de boer, die rijn paarden en vee op één lijn stelt met rijne vrouw en kind, evenveel voe lend voor het verlies van rijn vrouw ais voor rijn paard. Doch wanneer hij zijne vrouw verloren heeft dan gevoel* hij rijn yerlies, zwaar en innigschoon vertolkt hij dat leed wanneer hij terug komt van het kerkhof en een struik medebrengend van den lïooni, die het graf zijner vrouw beschut. Jong word* iiij weer wanneer de liefde tot die an dere, rijne dienstbode, zijne godïtéhteu in .eene andere richting wendt. Als hij zijne vrouw terugbrengt het kind harer schande, dan is hij roerenol van goedheid. De overgang tot smart en- woede, als hem het wreedo karakter va® zijne vrouw wordt geopenbaard door hardheid en onwil tegenover haar kind, is meesterlijk weergegeven. Het tooneeJ- in de herberg... doch waarom neg mean eene vertolking te ontleden, die in ai hare uitingen, in de geringste vinger beweging, den kunstenaar verraadde. Het levendige applaus dat hot gw- dijn meermalen drie-, soms vier keer op en neer deed gaan, aan het eind van het vierde bedrijf met luide bijvalskre ten vermengd, gaf voldoende weer, hoe» de vele aanwezigen door dat spel ge troffen waren. Zonder aan de verdiensten der ande ren te kort te doen, mogen wij eve* aanstippen dat wij met heel voel genoe gen het vrije, losse, natuurlijke spel vaan den heer L. H. Chrispijn als Siebcnhaar gevolgd hebben en dat mejuffrouw Ruck Scheffer haar rollAje van Frand ska heel lief vervuld heeft. Aan de regie een woord van lof. Heemstede Donderdagavond vierde alhior de Chtisielykc Lingvo ree: k'iug „Ex Ani mo" in ::et flinke iokaa!. vroeger in gebruik geweest zyrsde kegelbaan, baar li de jaarfeest. IJaraidea. Naar tnen verneemt, bestaan er plannëu voor een autonvhieleudienst tnsscheo Amsterdam en 1-1 muiden. Haarlemmermeer. Eene hofstede, met aauhoorige di verse pereeelen wei- en bouwland, groot 33 H.A., is by veiling en afslag te Hoofddorp ve kocl't voor f 29 00. Sloten. Weder is ia een sta! onder deze gemeente mond- en klauwzeer ouder liet rundvee geconstateerd. VUEUWSTMOi&GElV. Brutaal. „E9n brutaal menscb beeft de halve wereld", dacht Woensdagavond een als beer gekleed persoon, die op den Korten Nieuwendyk te Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2