NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 6 Maart 1899 No 4812 a HAARLEM'S DAGBLAD ^JB02T3srErMIE3SrTSI3E.IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenf J.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 ■Franco door hot. geheele Rijkpor 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.371/2 JOD"V^XE?^TEUSTa?IIHrisr: -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en AdvoitentiëD worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren on Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behc.'ve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Bniierdand: Compagnie Générale. de Publicitc Etranoere O. L. BAUBB <ir C<> Jf onimartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, by de Tol; Spaarndam, C. HARTEN DORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Rilleqom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. taleiDsclie Handelsvereniging Goed gek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. Do Haaxlemsche Handelsver een. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan do leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijndehee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Januari zijn 35 vorderingen tot een bedrag van f 907,44 betaald, 4 vor deringen worden afbetaald, 6 vorderin gen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.EL Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bijge- »oegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m., do overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Stedelijk Museum. Op de grooto zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) zulten nog gedureude weinige dagen tentoonge steld blyven do fraaie teekeningen en etsen van den Haarlemsehen kunste naar Cornelis van Noorde, die hier leefde van 1731—1795. Zondags is de toegang vrjj. Volksdouchebad. In het douchebadhuis zyn in de afgeloopen week genomen 183 baden. Ds. G. J. A. Jonker zal de vereeni ging „Onze Tuin" die bare jaarver gadering zal houden op 27 Maart a.s. m de groote zaal der Soc. de Kroon, waar als spreker zal optreden Ds. J. Wiersma van Amsterdam, dienen met een inleidend woord. Als eene bijzonderheid kauworden medegedeeld, dat op den tuin van gebr. Kuyper op „Oosterduin" reeds tulp«n iu vollen bloei staan. Bloembollen. Myn schrijft uit Lisse: De bloembollen kwamen mooi voor den dag onder hun winterdek. Bijna geen kon hadden ze gevoeld; 1 Fe bruari moest het dek reeds gehal veerd worden, want het hinderde de boven den grond komende planten reeds. Doch kort daarop trad de lagere temperatuur in, en sterke vorst zooals December en Januari behoorden te geven, greep alles aan, het beetje dek, bet plantje en zelfs den grond to8schen de planten. Daarna over dag de zon en 's nachts weer de vorst en zoo vervolgens werden deze voor barige lenteboden afgestraft, met tem- peratuur-golvingen, die zoo nadeelig werken op hyacinten en tulpen. Een slecht beschot en hoogere prys zyn in bet vooruitzicht. En nu de bloei, belangrijk voor zoovele vreemdelin gen om de gezellige uitstapjes in die dagen in de omstreken vau Haarlem, ja de bloei die komt natuurlijk toch als altyd, want al is er veel vernield, het plantje stuwt den bloem omboog die zich reeds verleden najaar in den bol gevormd heeft, al neemt men ook een deel der bladeren weg. De bloei zal in de Paaschweek val len, aannemende dat er normaal voor jaarsweder volgt en men niet in de gelegenheid is dit jaar Paascbeieren op het ijs te eten. B I N M E iS L A i D. Hofberichten. H. H. M.M. de Koninginnen en Prinses Elisabeth met gevolg braehteu Vrijdagmiddag een lang bezoek aan de tentoonstelling in Pulchri Studio te 's Gravenhage, vau de verzameliog schilderijen enz. van mevrouw Van Vloten, welke aldaar Dinsdag a. s. publiek zal worden verkocht. De heer Tersteeg leidde de Koninginnen rond. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger aan de rechtbank te Amsterdam oir. P. W. de Koning, te Amsterdam. Benoemd tot kantonrechter te Den Helder jhr. mr. W. H. Hoeufft, grif fier aan het kantongerecht teZieriksee. De alphabeiische aanbevelingslijst voor rechter aan de rechtbank te 's Gravenhage luidt: mrs. S. Gratama, J. F. van der Lek de Clercq, rech ters te Rotterdam, en C. "W. Voll- graff, te Amsterdam. Bij den raad van toezicht op de spoorwegdiensten benoemd: tot ryks- itigenieur voor de spoorwegen, J. van Leeuwen Jr., thans district-inspecteur der spoorwegdiensten, en tot klerk, W. A. F. Aarts. Volkstelling. Aan bet ministerie van binnenland- sche zaken is mon reeds druk bezig met bet voorbereiden van de werk zaamheden voor de in dit jaar te houden achtste tienjarige volkstelling. Er moet overeenkomstig de adviezeu van de commissarissen der Koningin in de provinciën, zyn besloten, de volkstelling, even als in 1869,1879 en 1889 te doen honden op 31 December. Het is het voornemen van den Mi nister om al bet benoodigde materieel, niet evenals vroeger, door tusschen- komst van de commissarissen der Koningin, maar rechtstreeks aan de gemeenten te zendeD. De bewerking van het eerste ge deelte der uitkomsten zal eveneens niet moer aan de prov. bureaux voor statistiek worden opgedragen, maar aan bet departement van binnenland- sche zaken geschieden, waar daartoe een centraal bureau zal worden ge vestigd. De lieer mr. C. F. Th. van Maanen, advocaat-generaal by den Hoogen Raad, van wiens overlijden wy in een vorig nummer melding maakteu, is overleden aan de gevolgen van de longontsteking waaraan hy lydende was. De heer Van Maanen, 3 Jan. 1929 te Groningen geboren, promo veerde iu Dec. 1851 aldaar en ba- kleedde achtereenvolgens na te noemen rechterlijke betrekkingen: substituut- officier vau justitie te Alkmaar, van Aug. 1853 tot Oct. 1856, toen bij in gelyke betrekking werd overgeplaatst by de Rechtbank te 'sGravenhage; daarna, in Mei 1860, officier van j«8titie te Dordrecht; in Jan. 1863 advocaat-generaal by het Hof van Zuid-Holland, later bjj het Gerechts hof te 's Gravenhage, welke functie by iu 1877 verwisselde met die van advocaat-generaal by den Hoogen Raad. De heer Yan Maanen was ook lid en secretaris van het College van Regenten over de gevangenissen aldaar en maakte indertijd ook deel nit van de commissie voor de voormalige Wees- en Monboirkamers. Do begrafenis heeft heden, Zater- daz, plaatsgehad. Iu den aanvang van de Vrijdag gehouden zitting van den Hoogen Raad, kamer van BurgerlijkeZakeD, werd door verschillende sprekers in zeer gevoelvolle bewoordingen hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen mr. C. F. Th. van Maauen. Een Delftsch student, woonachtig te 's-Gravenhage, sprong Vrijdagoch tend op een in beweging zyndo stoom tram van het Hollandsche Spoor. Hy viel en geraakte onder een volgenden wagen. Beide beeneu werden deerlijk gekwetst. Men vreest dat by eender beenen zal moeten missen. Anarchisten. Men is er thans achter, waartoe bet strenge politietoezicht aan het station te Rozendaal diende. Vier gevaarlijke Fransche anarchis ten zouden van plan geweest zyn te Rozendaal eene bijeenkomst te houden. Iu Frankrijk waren zy door de justitie uit het oog verloren; en nu dacht deze stellig dat zjj op weg waren naar Nederland. Vandaar die streDge bewaking van de treinen. Ook was de douane gewaarschuwd, attent, maar tevens voorzichtig te zyn bij het visiteeren van koffers eu valiezen, daar deze soms ontplofbare stoffen mochten bevatten, welke bjj de minste aanraking hunne uitwerking kunnen hebben. Thans echter is een bericht ont vangen dat bedoelde personen in het zuiden van Frankrijk vertoeven. De politie te Groningen weet geon raad met ismand, die daar zonder mid del van bestaan vertoeft, doofstom is of zich houdt doofstom te zijn en van wieu op geeoerlei wjjze eeoige inlich tingen te verkrijgen. De man is onge veer 30 jaar. Op den rechterbeneden- arm heeft hij getatoueerd een paar denkop met tengel, een hart met het jaartal 1897, waardoor peen een sabel en een hoofd van een matroos met muts, waaronder een lauwerkrans. Op den iinkerbenedeoarm getatoueerd F. R. J., waaronder T. Rubriek eoar Dames. Wanneer ge tegenwoordig eenige uwer kennissen opmerkzaam maakt op liet feit, dat er zooveel lange, jonge mensehen, zijn zoowel van liet vrouwe lijk als van het mannelijk geslacht, dan zal ieder moeten, toegeven, dat die op merking juist. is. De vrienden van sport en als zoo danig bovenaan de Engelschman schrij ven dat natuurlijk met trots toe aan. den heilzamen. invloed der groote lichaamsbeweging c-n waaraan zou men het anders moeten toeschrijven Du sport hoeveel monden en pen nen heeft zij in de laatste tien jaren niet in beweging gebracht. Zij is oorzaak geweest van redevoeringen en artikelen vol enthousiasme om haai- op te heffen, vaak meer dan. zij verdiende, maar ook heeft zij aanleiding gegeven tot driftig of weemoedig spreken en schrijven, dat getuigde van vijandige gezindheid'. Zij is uit Engeland hier over komen waaien; eerst vond ze natuurlijk alleen ingang bij do leden van het mannelijk geslacht, want voor Nederlandsche meis jes was die lichaamsbeweging allerminst gepast en dus onnoodig, maar na; eenige jaren, vond zij toch ook hare vriendin netjes en. tegenwoordig verbazen wij ons in 't minst niet meer over eene jonge dame, die op een rijwiel gezeten met de eene hand haar stuur vasthoudt en in de andere haai- temiisrackot draagt. Op gevaar af, dat wijlen, mijn groot moeder als zij, nog leefde haar hoofd zou schudden over haar verdorven klein dochter, moet ik hier toch zeggen, dat ik ze graag zien mag die van levenslust stralende jonge meisjes met haar gezon de kleur. Ik mag ze graag zien zooals zij met zekeren overmoed weliswaar maar toch ook met gracieuss gemakke lijkheid met haar rijwiel door drukke straten 1 aveeren en ik kan dan toch niet nalaten te denken, dat zoo n oefe ning haar physieken moed zeker moet verlevendigen. Ik stel mij voor zoo'n jong meisje komt thuis en als tij een verstandige moeder heeft, dan wordt haar aangeraden zich eerst eens lekker op te frisschen. om dan met ernst aam do bezigheden te beginnen. Mij dunkt na zoo'n lichaamsontspauning zal dat volvoeren, van een plicht des te gemak kelijker gaan. Het is echter zoo jammer dat, helaas, ook velen im het beoefenen van sport haar maat niet. kennen en dat bezoe delt haar goeden naam nl. van de sport. Er zijn er, die beweren, dat dames eenmaal een rijwiel bezittende, daarvan dagelijks gebruik moeten maken. Die bewering heeft inij altijd doen glimlachen, zij beschouwen de sport niet meer als een ontspanning, waaraan vooral met maio toegegeven moet wor den. omdat zij anders geen ontspanning niter blijven kan. Zij geeft dan aanlei ding tot het verwaarloozen. van plich ten en dat sleept dikwijls een onaange naam humeur met zich. Nog een madleel daarvan is, dlat zij; overgroobe vermoeid heid' teweegbrengt, die ook weer op het humeur werkt. Er zijn eir ook vanj onze sexe, die meen en, dat bij het beoefenen van sport, mannelijke manieren en mannelijke kleeding onmisbaar zijn. Laten tij eens bedenken, dat tij daardoor de goede zaak om do vrouw op te heffen uit haar kleine kringetje van dagelijkschen. sleur, zoo bedierven. Zij maken de moedige voorgangsters daardoor belachelijk en wat belachelijk is. is door de publieke opinie al veroordeeld. Laten, wij daarom als afwisseling ons oefenen in, spoilt, om daardoor weer kracht te vinden tot het volbrengen van onzo plicht, heitij dat die plicht ons roept tot een werkkring buitenshuis of in het huishouden. PI open de dat vele mijner lezeressen nog met toewijding hare plichten in hc-t huishouden ver vullen, voeg ik zooals gewoonlijk een paar recepten hieraan toe. E1ERSAUS BIJ VISCH Kook een halven liter water met een mespunt zout en twee ons boter. Laat twee eetlepels sago in wat koud water weken; roer het dan fijn. en giet het langzaam al roerende in het kokende water. Neem de saus van liet vuur, en roer er langzaam drie geklutste eier dooier? door. ENGELSCHE PUDDING. Vermeng een pond broodkruim, twee ons krenten, een ons gesmolten boter, twee eetlepels marmelade, twee ons suiker, twee geklopte eieren cn een halve kan. melk. Giet die massa in. een met boter bestreken puddingvorm, sluit den vorm goed af en laat hem IJ uur koken. Gemengd Nieuws. De koning van Zweden. Zooals gemeld is, heeft koning Oscar van Zweden en Noorwegen dé regeering voorloop :g aan zijn zoon overgedragen en naar het heet, zal hij zich niet veel meer met regeeringszaken bezig hou den. De koning is rëpds 70 jaar; ook is er sinds lang een strijd tusschen de beidé landen van het Scandinavisch rijk, er, willen de Noorwegers gaarne een volko men afscheiding. Maar indien koning Oscar in Noorwegen tegenspoed onder vindt, te grooter is d'e liefde voor hem van net Zweedsehe volk. Dat was niet altijd zoo. Zelden zal een vorst zoo weinig populair zijn ge weest als koning Oscar II, toen hij in 1872 den troon van Zweden te Noorwe gen besteeg. De hcoge begaafdheid van Oscar II, die zich reeds als dichter, schrijver, geleerde en redenaar gunstig had onderscheiden, verwierf hem wel de engemeene hoogachting der meer ontwikkelden, maar niet dé genegenheid van zijn volk, dat iu de eerste tien jaren volhardde in zijn koelheid tegenover dezen koning. Eerst het steeds ernstiger wordend verschil met Noorwegen bracht den koning nader tot 't Zweedsehe volk. Terwijl zijn terugkeer uit Christianiai, waar hij, volgens de grondwet, elk jaar een. maand moet doorbrengen, vroeger ongemerkt bleef, wordt hij nu met geest drift ontvangen en begroet to Stock holm, als hij van een onverkwikkelijk verblijf onder de Noren terugkeert. De- zo toenadering is van jaar tot jaar groo ter geworden. Het volk heeft begrepen, welk een groot eoi warm hart de koning heeft en hot vereert in Oscar II een wijzen heerscher, een vorst met groot? gaven, een beminnelijken man, een re geerder, die steeds arbeidt voor het wel zijn van zijn land. Dc koning van Zweden heeft op den. troon de dichtkunst niet vaarwel Hij heeft meer da.n één tooneelstuk ge schreven, dat, onder con, vreemden naam vertoond, gunstig werd. ontvaii^- gc-n er zal weldra ook in onze taal, zegt het „N. v. N.". een historische romaii| van zijn hand verschijnen, dié. im DuitschljmÜ en elders zeer gunstig werdl beoordeeld en veel talent moet verra den. Hij heeft in al van redevoeringen; bewezen niet alleen een meester te zijn' in zijn moedertaal, het Zweedsch, maar ook in vele andere talen. Maar de rev geeringszorgendie hem steeds zwaar der drukken, hebben toch ngs zijn Muze doen verstommen en zijn leven was in de laatste jaren geheel gowijd aan zijn plichten als koning. Zijn paleis te Stockholm vormt een, groot, machtig vierkant. Dó linkervleu gel daarvan heeft hij ingericht voor zijn bijzondere vertrekken. Voor zijn ven sters breidt zich een stil plein uit, waar van alleen des middags d'e schitterende minziek weerklinkt van de optrekkende wacht. Zijn groote zenuwachtigheid gunt hem steeds weinig slaap, en zoo vindt reeds de opkomende zon bean aan zijn schrijftafel. Hij leest eiken dag zeer vele kranten, ook bladen van radicale richting. Tot twee, drie uur blijft hij in zijn vertrekken, en is dan. gewoon, om, vergezeld vau een kamerheer, in bi;rgerkleeding een wandeling to doen. De avonduren brengt hij door in, den kring van rijn gezin, of in een schouw burg of concertzaal. Ofschoon de koning voor hem en de leden van, het koninklijk huis slechts een civiele lijst van een millioeu kronen nog geen f 700.000 ter beschik king staat, weet koning Oscar toch steedis, dlank zij een groote erfenis, een koninklijke milddadigheid uit te oefenen. Wetenschap en kunst worden, dóór hom altijd ondersteund op de meest onbe krompen wijze. In rijn, palcis heeft hij een kunstverzameling bijeengebracht, welker waarde niet te schatten is. Aan het Zweedsehe Koninklijk Hof haerscht een groote pracht. Bedienden in rijke livrei, vau lange herautstaven voorzien, bewaken dag en nacht de vier ingangen van het paleis. De galarijtui gen zijn van een oogverblindende weel- do; de lakeien, achterop zien er met de. iamgo witte en roode straisveeren. op de hoeden haast indrukwekkend uit. Ér is ook misschien geen vorst, dié zulk een grooten hofstoet heeft als d'ezo Zweed sehe koning. Aan. het hoofd daarvan staat een rijksmaarschalk, verder zijn er een" opperkamerheer, -een opperja germeester, elf kamerheeren, verschei dene ceremoniemeesters, hofmaarschal ken. intendanten, enz. Met zijn gemalin, een prinses van Nassau, is dc koning 41 jaren gehuwd. Dat huwelijk is gelukkig. De koningin is zeer godsdienstig, en leeft zeer terug getrokken. Zij wijdt haar leven greo- tendeels aan liefdadige instellingen, aan ziekenhuizen, enz. Zoodra het weer het eenigszins toelaat, vertrekt zij: steeds uit Stockholm naar het in de nabijheid! gelegen kasteel Uriksdale. Iu de laat ste jaren is tij zeer vaak riok en, ver toont zich niet meer in het openbaar. Zijn oudste zoon de kroonprins, her tog Gustaaf van Wermland, is onge veer 40 jaar oud. Hij mist dé indruk wekkende voornaamheid: en de groote gaven van zijn vader, maar heeft meer dan eens getoond een man van karakter en wilskracht te zijn, die veel doet ver wachten van zijn toekomst als beheerder. De tweede zoon, prins Oscar, is mis schien het meest bekend door zijn hu welijk met freule Ebba Munck, zijn af stand doen van alle rechten cp den troon, zijn godsdienstige neigingen, zijn preeken op openbar-: plaatsen, in ker ken zoowel als in; schuren. Hij is de lieveling zijner moeder. Prins Karei, hertog van. West Goth land, in 1S61 geboren, is daarentegen do verklaarde lieveling des volks. Als zijn forschc gestalte in de blauwe uni form der cavalerie-officiercn zich met vlugge, schreden;' heenspoedt door de straten van Stockholm, oogt oud eai jong hem met bewondering en, genegen heid na, en wordt hij overal hartelijk gegroet. Dan is er eindelijk nog prins Eugeni- us, hertog van Nerike. die de talenten van rijn vader schijnt te hebben ge ërfd, maar vooral uitmunt als schilder, en met groot succes eenige doeken in Parijs heeft tentoongesteld. Hij t hu zaren-officier. maar verkeert bij voor keur met kunstenaars. President Loubet. Donderdagmiddag te vier uur heeft president Loubet officieel zyn intrek genomen in het Fransche presideuten- paleis. In gezelschap van zyn echt- genoote reed hy het Elysée binnen en werd door de wacht met militaire eer ontvangen. Wat de iurichting van het Elysée betreft, heeft men weinig verandering aangebracht. De nieuwe president heeft dadelijk zyn zeer democratisch verlangen te kennen gegeven, dat de militaire eer bewijzen hem slechts met officieele plechtigheden gebracht zouden worden. De zaak-Dreyfus. De Fransche Staatsdrukkerij i* gereed met het drukken van het getuigenverhoor betreffende de zaak- Lreyfus voor de Crimineole Kamer. De stokken vormeo twee dikke deelen. Er zyn 55 exemplaren van gedrukt, elk voorzien van een nummer. Elk lid van het Hof van Cassatie heeft reeds een exemplaar ontvaugen. Vader en zoon. Hoe milddadig de Rothschilds ook altyd geweest zyn, en het nóg zyD, hebben zy allen één trek met elkaar gemeen. Zonder een oogenblik te aar zelen, zullen zy duizend pond geven, maar zy zullen wel een halfuur knib belen, eer zy een Sixpence uitgeven, als zy meenen overvraagd te worden. In verband mefc dien trek in hun karakter, wordt eene aardige anecdote verteld van Leopold Rothschilds vader. De zoon was gewoon eiken ochtend met dezelfde cab van Piccadilly naar St. Swinthin's Lane te rijden en gaf den koetsier altijd eone halve kroon. Op een ochtend, dat de zoon afwezig was, riep de vader de cab aan en, ter plaatse aangekomen, gaf hy den koetsier een golden. Cabby bekeek het geldstuk oplettend. „Is bet niet goed vroeg de oude- heer. „Jawel", was het antwoord, „maar mynheer Leopold geeft mij altyd een halve kroon." „Geen wonder," zei de oude Roth schild, „mynheer Leopold is een ver kwister. en by hein kan het er af hy heeft een rijken vader. Maar ik ben een wees, en by my kan het er niet af. Zijn post verlaten. Een schril contrast met de verhalen van den moedigen strijd van vele zee lieden iQ Jen jongsten orkaan, die over den Atlantiscben Oceaan ge spookt heeft, levert het relaas van een zevental schipbreukelingen van de Galateawelke door de Garton gered en to Dartmouth aan wal werden ge bracht De Galatea van Buenos-Ayres naar Boston, verliot 29 JanuariTurkseiland. Vier dagen later braken de pompen, terwijl in het ruim tien voet water stond. In den orkaan werden op éen na alle sloepen overboord geslagen. 14 Februari liet de kapitein levens voorraad in de overgebleven boot brengen, dreigde ieder, die zoDder zyn bevel er in zoude stappen, neer te schieten, nam er daarop met drie ma trozen, den bootsman den hofmeester en diens vrouw in plaats en zette af. Denzelfden dag kwam de Garton in zicht en redde met haar eenige bruikbare boot met veel moeito de overgebleven bemanning, uit zeven koppen bestaande. Volgens deze was er nog plaats genoeg in de boot, waarmee de onwaardige kapitein weg- roeide. Over diens Tot en dat der andere opvarenden verkeert men in het onzekeremen gelooft echter, dat de boot dadelijk na het verlaten van het schip in de wilde zee omsloeg. Johann Strauss, de walsen- koning. Met ongekenden ijver is de walsen- koning op het oogenblik te Ween en met zyn uieuwsten arbeid bezig. Het is de Asschenpoes", de eerste ballet muziek, die de onde toondichter aan het eind van zyn werkzaam leven onder handen heeft. Stranss moet nog nooit zoo lustig aan het werk zyn getogenmet hart en ziel wydt hy zich er aan. In het najaar verwacht men de première in het Weener Hof theater en men weet nn reeds, dat zjj een geheelen avond zal vullen.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1