Stoom ververij en Chem. Wasscherij C. HOEING, Firma SCHEXK, Straass denkt aan niets anders. Het gebeurt hem dikwyls, dat by midden in den nacht wakker wordt met een geschikte melodie in het hoofd. Dan springt hjj het bed uit en schrijft haar op. Onlangs struikelde hü in het don ker en viel met het hoofd op een hard voorwerp. Hij bekommerde zich daar weinig om, schreef eerst zijn wijsje neer en bette toen de pijnlijke plek. Aan het ontbijt zat hy met een blauw oog en de heele familie vroeg angstig wat er 's nachts toch gebeurd was. Strauss lachte ze uit en zei alleen, terwyl hy op zyn kleurig oog wees „Mijn eerstvolgende wals Een anderen keer bracht hy bij een familie een avondje door. Plotse ling was hy verdwenen. Men zocht en vond hem eindelijk thuis voor zijn schrijftafel. Er was hem weer iets „ingevallen.'' Zoo werkt de oude walsenkoning en zoo komt het, dat Strauss in be trekkelijk korten tjjd reeds hetgeheele eerste bedrijf van zjjn „Asschenpoos" gereed heeft. De rijkste mail ter wereld. De rijkste man ter wereld leeft tegenwoordig te New-York. Het is John Rockefeller. Deze petroleumko- ning zal het mettertijd tot billiouair brengen het derde gedeelte van een biilioen (een billioen is 1,000 mil- lioen), bezit bij reeds en zijn vermo- nen groeit zeer snel aan. Tot op 10 of 12 millioen nauwkeurig kan hQ het niet berekenen. Cresus was een arme slokker vergeleken bjj dezen man, in wiens baud het lot van duizenden persouen rust. Zjjn jaarlyksch inko men bedraagt 20 millioen dollar, of 1,666,666 dollar per maand, 55,555 dollar per dag, 2316 dollar per uur, 38 dollar per minuut of f 1.50 per seconde. Rockefeller begon zijn loop baan als boekhouder met een tracte- ment van 50 dollar per maand. Hy moet nu even moeilijk te genaken zijn als de keizer van China. Als hij bil- lionnair is, zou bij alles kuunen doen hy zou alle vorstea op aarde bun tracteinenten kunnen uitbetalen en toch nog altijd een grooter inkomen dan zy overbonden. Leger en Vloot. Koloniale werving. In de maacd Februari 1899 zyn by het Koloniaal Werfdepot voor den Indischen dienst aangenomen 84 Ne derlanders, 11 Duitschers, 25 Belgen, 2 Zwitsers, 1 Luxemburger en 1 Oostenrijker; totaal 124. Yan de ver schillende korpsen van het loger wer den in genoemde maand overgenomen 17 onderofficieren en minderen, zoo- dat de totale werving 141 bedroeg. Ooder de aangenomonen bevinden zich 20 miliciens, die voor den tijd van 2 jaar by het Ind. leger worden gedetacheerd onder de overgenome- nen4 onderofficieren voor vier en 7 miliciens die voor eene detacheering van twee jaar bij dat leger zijn toe gelaten. Aan die 141 personen werd aan handgeld uitbetaald een som van 27.990 galden. Naar O.-Indië vertrokken 2 deta chementen door 5 officieren ge leid ter sterkte van 4 oiideiofficio- ren, 1 korporaal en 79 minderen, allen van verscitillende nationaliteiten, en wei60 Nederlanders, 8 Duitschers, 13 Belgen, 2 Zwitsers en 1 Luxem burger. Uit O.-Indië keerden terug 19 mili tairen wegens diensteindiging of wel wegens ziekte. Uit W.-lndië repatri eerden 14 militairen, allen herkomstig van Curagao. DE PIANO. rk was al een dag of acht verhuisd, toen. de man, van wien ik een pia.no ge huurd had, als een steen uit de lucht mijn kamer kwam binnenvallen, verge zeld van twee kerels met smerige blauwe Haarlemmer Halletjes Een Zaierdagavojidpraaije. CCCLXVHL Du menscken, dat. zijn dus wij alle maalu en ik en een ander, zijn bij zonder gesteld op winstjes uit do loterij en op een erfenis, "t Is ook zoo gemakke lijk. niet waar, wanneer in het eene ge val de commissionair en in het tweede do notaris tot u komt zeggen „zie hier een half miilio.m" En aangezien de mensch als individu daarop zoo gesteld is. mag het niemand verwonderen, dat ook vereenigingen wel eens graag zoo'n biliv;i<kar.pj<j zouden vJillen geniejeJii Hun is het spelen in de loterij niet ver gund, maar de mogelijkheid van een erfenis is niet buitengesloten cn ik ben dan ook lid van sommige vcreenigingen, die aan lut einde van u-der jaarverslag een verzoek deen aan leden en begunsti gers. cm hun bij eventueel overlijden een iegaatje te sehenkon. Deze herinnering aan onze sterfelijk heid laat mij volslagen koud. aangezien er bij mijn dcod weinig te erven en dus volstrekt niet te legateeren zal wezen. Voor menschon in gunstiger financieel i positie móet die wenk evenwol niet pret tig wezen en. ik zou in overweging wil len geven, de -legaten, die ze bij hun dood willen vermaken, nu maar dade lijk aan de begunstigde vcreenigingen te geven, .onder voorwaarde, _dat de op roeping voortaan wegblijven zal. Ik ge loof, dat in die overeenkomst geen en kele vereeniging bezwaar maken zal. Geen wonder dat waar hot individu op zichzelf, zoowel als vereenigd, op erfenissen gesteld is, de gemeenschap er niet anders over denkt. Staat, pro vincie en gemeente zullen geen neen b, wanneer him een millioentje, laat truien en met vuisten om een os mee dood tc slaan. De man zei maar één woord „Mijn piano ?'- Eindelijk zag hij het glim mende meubel in een hoek der kamer staan. „Ik kom net op tijd," zei hij met een. zucht van verlichting, terwijl hij met de mouw van zijn jas zich het zweet van het voorhoofd veegde. „Zeg er reis, jongens, pakt. dat ding eens op," zoo wendde hij zich tot zijn twee helpers, op de piano wijzend. „Wat zal er gebeuren?" vroeg ik ver wonderd. Maar hij bleef doof voor mijn vraag, vuurde den ijver van zijn sjouwers aan en schreeuwde aldoor„Hallohoep liallo! hoepPakt ze van onderen aan ...Ik begrijp je niet." zei ik hem neg eens. „Een jaar geleden heb ik die pia no van je gehuurd voor zeven gulden in de maand en ik heb je altijd prompt betaald. Het instrument is goed onder houden, ik heb ei- voor gezorgd alsof mijn eigendom was. en er mankeert niet het minste aan. Wat scheelt ji Wat heb je er mee voor, om dat meubel weg te halen, waar ik huur voor betaal, dat ik goed onderhoud en waar ik mee amuseer „Je hadt niet moeten verhuizen zon der mijn uitdrukkelijk verlof," zei hij. ..want ik verhuur nooit een piano als do ooncierge van den huurder hc-t huur contract niet mede onderteekent. Nu ben je verhuisd, je zou nu wel kunnen zeggen, dial mijn piano jou ei gendom is. Ik ken je lieelemaal niet. Wio bewijst, dat je een eerlijk man bent cn op tijd je schulden betaalt Wie bewijst me, dat je geen achterstallige wissels hebt en dat je niet op een mooie n dad je inboedel verkoopen zult, je in boedel. waarvan mijn piano deel uit maakt. En dan is er neg ietsje geeft me onmiddellijk mijn piano terug of ik laaf politie halen en zal je aanklagen wegens misbruik maken van vertrou wen." Aldus pratende keek de pianover huurder mij met nijdige oogeai aan. Ik had wel zin om hem een stomp tegeni zijn neus to geveni, maar ik ben oen vreedzaam mensch, een vriend der mu ziek, die dé zeden verzacht. Het deed me pijn, zoo plotseling ge scheiden te worden van het instrument, dat ik liefhad. „Zeg eens", zei ik, „dat is een mooie geschiedenis. Omdat je me niet schijnt te vertrouwen, zal ik den concierge latten vragen, zijn poot te zettten onder liet huurcontract van de pi..." Hij het me niet uitpraten. „Niet noodig", bulderde hij. „Wat- kan m ii uw concierge schelen. Ik wil mijn piano terug. Houdt ze goed! recht jongens, en voorzichtig." 't Was een slimme kerel; zoodra hiji bemerkt had, wat mij kwelde, dat ik de piano nl. ongaarne zag gaan, sloeg hij daar munt uit. Na lang praten wild'e hij dé piano wel laten staan, maar dan| moest ik zeven gulden per maand meer luiur betalen. Dat was buitensporig veel voor die rammelkast, en daarbij: zette hij irpg een gezicht alsof hij me een grooten dienst bewees. Toen we 't over het verschil eens wa- •n geworden, riep ik over de trapleu ning den concierge. Ar nold kwam boven, en ik vroeg hem of hij, h.et huurcon tract van de piano mee onderteekeneai wildé. Dwaas en stom a,ls een. kudde var kens keek hij mij aan hij begreep mij niet, maar vermoedend, dat ik een dienst van hem verzocht zei hij vlak weg „Neen, dat doe ik niet." Waarom deed hij het niet? Hemel, nergens om, enkel en alleen weigerde hij omdat ik graag had. dat hij toeken de. Vergeefs drong ik aan. „Kom, doe het maar. Arnold, wat heb je er aan mij dien kleinen dienst te weigeren?" „Ik toeken niet," schreeuwde Arnold, neen, neen. Je kan wel zeggen, dat de piano niet van u is, maar die piano VAN ins zeggen een. tonmtje gouds, ja zelfs en onnoozele vijftig mille op die manier verden thuis gestuurd. Maai- ik moet r bij zeggen vaal^ gebeurt clat niet. En dat is ook niet. te verwonderen. Je moet wei een. hart hebben als eeti'engel, om nadat je je heele leven lang aan Staat, provincie ca gemeente belasting hebt betaald om van te snikken, nog op je sterfbed tot den notaris te kunnen zeg gen. „ze moeten elk een paar ton van me hebben, hoor Notaris, en vrij vani successierecht t Komt dus zelden voor. zei ik. maar lut komt toch voor. Ja. dezer dagen is het zelfs de gemeente Haarlem gepas seerd. Een dame aan don Kleinen Hout weg heeft haai- woonhuis aan do go- ■ento gelegateerd cn de gemeente zou waarschijnlijk wel niets beters weten te doen, dan het cadeau wat men noemt verzilveren, indien niet een paar be palingen aan de schenking waren toege voegd, die dat onmogelijk maken. De «.ene voorwaarde is deze, dat de gemeen- 1i aan een nader aangewezen familie lid jaarlijksch,zoolang deze leeft, f 650 zal uitkeer en en dé tweede, dat na den dood van dit familielid m het huis een soort van tehuis voor deftige oude da mes zal werden opgericht. Nu is lot dusver niet gebleken, of do bedoeling is, dat in het huis de oude dames om niet of tegen betaling zullen worden verpleegd. In. het eerste geval zal de Raad waarschijnlijk zeggen „we danken hartelijk voor liet legaat. Onze financiën zijn al nauwelijks toereikend om dé oude vrouwtjes, die zich het pra/O- dica&t van deftig niet aanmatigen in het leven te houden. Bovendien hebben wu nooit de behoefte aan zulk een ge sticht gevoeld." In dit geval zal dfis voorzeker de Raad tot den notaris zeg gen „Notaris, neem jij je huis maar weor mee, wij kunnen het op 't Stad Bij het begin van het a. s. seizoen en de groote schoonmaak beveel ik mijne sinds 1868 gevestigde, zeer gunstig bekende inrichting, opnieuw beleefd aan. Alle goederen, zoowel GORDIJNEN, TAPIJTEN en MEUBELSTOFFEN, als KLEEDING- STUKKEN, van de fijnste tot de ordinairste, worden binnen korten tijd als nieuw afgeleverd. In den loop der volgende week OPENING eener FILIAAL, IPAAB9I- WOIDERSTBAAT 78. C. HOEING. maakt thans deel uit van het meubilair, ze is mij een waarborg voor de huur ze kemt, de deux niet uit. Weet ik het, of je betalen zal. als ik met de quitantie kom „Je hebt toch waarborg genoeg aan mijn andere meubels." „Dat doet er niet toe." „En mijn sdioorSteengarnituur ter waarde van vijf honderd gulden?" „Loop heen met je garnituur." „En mijn bibliotheek van zwart no tenhout die minstens driehonderd gul den waard is." „Je bibliotheek kan je honden, maar de pïajno blijft hier, dat is al wat ik je te zeggen heb." Aldus sprak Arnold, de concierge, en opeens gingen mij de cogen open voor de werkelijkheid der dingen. Ik bevroed de nu de boosheid der menschen, en in den eenvoud mijns harten overwoog ik een middel om uit hun beknelling te geraken. „Neem dat instrument mee, ik wil het niet meer," zei ik tegen den piano- verhuurder. „Ik wil het niet hebben", schreeuw de dé concierge or onmiddellijk tegen in. „En toch zal ik ze meenemen," riep dé verhuurder, „ik moet waarborg heb ben als ik ze verhuur." „Praatjes, je zal ze hier netjes laten staan," anwoordde do concierge, „de piano is mij een waarborg voor de1 huur cn met alle middelen, zelfs langs ge rechtelijken. weg zal ik weten te belet ten, dat je ze hier weghaalt." Dat duurt nu zoo al diriei jaar lang, drie lange jaren, dat dié twee ezelskop pen ruzie maken over een piano, waar ik alleen plezier van heb. ,Die piano is van mij," schreeuwen ze allebei met treffende eenstemmigheid, en ondértusschen maak ik, die voortaan lieelemaal buiten het geding stai, zonder huur te betalen, naar hartelust muziek op een piano, die feitelijk geen c-dgenaar meer heeft. De ring mijner Tante. Mijn tante heet Susanna Ligthart. Zij had reeds 60 jaar op dit tranendal doorgebracht en gedurende al dien tijd, zooals het scheen nog geen tijd gevonden, om aan een metgezel op den hobbeligen weg des levens te denken, ten minste zij was, hetgeen men noesmjt, ejen oude vrijster. En ofschoon ik nu niet bijzon dei- veel met oude vrijsters opheb, was het echter met mijne tante eene uit zondering. Zij zat er namelijk nogal warmpjes bij en dat is zeker een aan bevelingswaardige eigenschap eener oude tante. Zij was. zooals ik reeds gezegd heb, eene oude vrijster, maar had haar hart toch nog niet geheel voor de liefde ge sloten. want zij beminde hartstochtelijk hare juweeleu. Deze juweelen waren van geen buitengewone waarde, zoodat mijn belangstelling, welke ik om wille mijner tante wel moest toonen, eenigszins ge veinsd was. Onder deze was er een, waarop zij mcor dan op de anderen ver liefd was. Het was ren diamanten ring huis niet gebruiken." Is intus-chen de bedoeling van de etflaatst r. dat de in het huis op te nemen oude dames een pensionprijs zul len bealen, dan wordt de beslissing niet zoo gemakkelijk, 't Is dan namelijk de vraag, of de Gemeente, naast gas- en aterleiding, ook niet als een nieuwe tak van exploitatie, zelf een Pension drijven zal. dat winst kan afwerpen. Twee uitgaven, die op de exploitatie, van een gewoon pension, vrij belangrijk drukken, zijn juist die voor gas en water en deze zou de gemeente voor haar pension tot d:n kost enden prijs kunnen berekenen. Voor den nettoprijs zou ook de straat worden geveegd en de vuilnis worden weggehaaldde stads-plantsoen- wachters zouden den tuin onderhonden en da Bell-Telephoon, onidat het een stadsgebouw zou zijn, er een telephoon in moeten plaatsen. De smid van de werkplaats aan dé reiniging zou gratis de stokpaarden van de dames kunnen beslaan. De directie van het pension zou na tuurlijk moet berusten bij den Raad. Deze zou een commissie daarvoor moe ten benoemen, gepresideerd door een. wethouder. Bij dit denkbeeld gevoelt natuurlijk een ieder, dat hiervoor de aangewezen man de heer de Kanter is. Niet alleen omdat hij in de verschillen de rekeningen voor boter, turf en aard appelen, de halve centen die er niet op behooren. met onfeilbare zekerheid zou weten op te sporen, maar ook vooral, omdat hij de eenige is in het college van B. en W„ die in staat zal zijn om waar het pas gaf, wat men noemt „een bcom op te zetten" met de dames over lang •rvlogen dagen. De commissie zou verder gevoegelijk kunnen worden aangevuld met een dok ter en een apotheker uit den Raad, dig nitarissen, welke in het bestaan vooral in goud gevat, ofschoon da zuiverheid van 't een en ander met recht kon be twijfeld' worden. Hij was gedragen door een harer voorvaderen, die zich, naar haar zeggen, nogal beroemd gemaakt had Nu had mijn tante de gewoonte elk jaar een paar maanden naar een bad plaats te gaan en zij nam dan hare ju weelen natuurlijk mede. Zij was nu juist van hare reis teruggekeerd en ik haastte mij haar een bezoek te brengen. Op mijne vraag hoe hare juweelen het maak ten, spoedde rij rich naar beneden om haar juweelkistje uit te pakken en maai- dadelijk achter slot te brengen. Eenige oogenblikken latea- hoor ik een gil en vind mijn tante handenwringend bij haar geopenden reiskoffer. Het. kistje was gestolen! Oogenblikkelijk wordt iemand om de politie gestuurd, ofschoon mijn tante mij verzekerde dat ze niet veel vertrou wen in die politie stelde. „Op jouw Willem, stel ik in deze zaak al mijn vertrouwen, jij moet mij, de juweelen terugbrengen of ten minste den beroemden ring mijns grootvaders. Voor dien tijd kan ik je niet meer mijn huis ontvangen. Daar stond ik, d'oor mijn tante aan gewezen, om detective te spelen. Ik wist waarlijk geen raad. Zonder de juweelen of ten minste dien vervloek ten ring was de gunst bij mijne tante onmogelijk. Goedé raad is duur en ik besloot dan maar de politie te ondersteu nen in 't opsporen der dieven. Deze had! echter geen enkele aanwijzing, waarnaar zij kon te werk gaan, zoodia,t mijn zaak nogal liachelijik stond. Daar kwam ik op het idee alle moge lijke winkels, waar maar ringen met diamanten steen verkocht werdén, af te loopen, om zoo tenminste «en even beeld! van den heruoliteii ring te vinden. Na diagen zwerven s vond ik er eindelijk een bij een uitdrager, die op den ver- Iprene geleek als twee droppels water, en dien hij mij voor een. paar guldens •afstond. Gelukkig als ik was diat ik voor een paar ellendige guldens de ge heel e genegenheid1 mijner tante zou ver worven, begaf ik mij op weg naar haar huis. Plotseling gevoel ik een. zware hand! op mijn schouders leggen en ont dek den agent die rich met het opspo ren der juweelen belast had. Vani het begin af was ik verdacht geweest, welke verdenking versterkt was door het afloopen van allo mogelijke goudsmed'erijieai en uitdragerijen. De waarheid kon ik niet vertellen, daar dan de haat mijner tante voor mij! te vreezen was. Ik verzocht hem dan of hij mij naar 't huis mijner tante wou vergezellen. Hij stemde toe en wij, wer den samen bij, haar toegelaten. Zegevierend' haal ik) mijn rfing ,to voorschijn. Mijn tante is buiten rich zelve van vreugde en antwoordt den. agent op de vraag, of rij het kleinood herkent. .Herkennen? mijnheer, herkennen? dén echten ring van mijn beroemden grootvader zou ik die niet herkennen? De agent is reeds geheel van mijn, schuld overtuigd en riet toe dat er voor mij geen ontsnappen meer mogelijk is. van deftige oude dames, ook nogal oen belangrijke rol plegen te vervullen. Tot amusement van de dames zou aan het Gemeentelijk Muziekkorps kunnen wor den opgedragen, in den meergenoemden tuin om dc veertien dagen een concert te geven, welke bepaling bij vernieu wing vani het contract met den heer Kriens, daarin uitdrukkelijk zou kunnen worden opgenomen. Op deze manier zou het huis aan den Kleinen Houtweg een ideaal pension worden en ik voorzie, dat zoodra al deze voordeel en bekend worden, geen nkelc deftige oude. dame meer in een particulier pension zal willen blijven, dat allen rich als écu. man als vrouw, bedoel ik zullen komen scharen onder de vleugelen van het Gemeentepension en van den hrer dé Kanter. Nu we toch over pensions spreken is het een kleine stap, om tot de gewone huizen over te gaan. Mc-n zegt, dat er op dit oogenblik in Haarlem heel wat leeg staan, maar ik geloof, dat dit erger lijkt dan het wel is, omdat ieder huis dat te huur staat tegenwoordig minstens twee liuurbordjes draagt. Vroeger was liet er maar een, nu rijn het er twee. En dat minstens, zooals ik zeg, want het komt ook wel eens voor, dat een huis bovendien nog te bevragen is bij den architect of bij1 den timmerman. Kijkt men dus zoo'n straat langs, dan wemelt het er van. verhuurbordjes, terwijl er misschien maar drie of vier huizen leeg staart. Tn de tweede plaats behoeft het getal leege huizen geen angst aan te jagen, omda.t er zooveel in den omtrek gebouwd wordlt. Meer en meer trekken dé men schen, die het van hun dagelijkschen arbeid maar even doen kunnen, naar buiten. Het gaat dus met de straten in Meteen wordt er geklopt, de meid treedt binnpn eji overhandigt tante een briefkaart. Zij leest„Juffrouw ei is op de kamer waar u het laatst ver blijf heeft gehouden,, een met ivoor ingelegd juweelkistje gevonden, gemerkt met uwe initialen S. L. Wij hebben het direct aan uw adres opgestuurd." Was geteekend N. hotelhouder te X. de badplaats mijner tante. Hoe ik op straat ben gekomen, weet ik niet, maar na dien tijd heb ik de genegenheid mijner tante nog niet kun nen heroveren. Cm. VARIA. Gast. Zeg eens, kellner, ik Yroeg al een paar malen om een sohoon aervet. Kellner. Ja, mynheer, ik heb het geboord, maar de meneer aan dat andere tafeltje is er nog niet mee klaar. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen eijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 24 Febr. tot en met 2 Maart '99. Een blauw kinderschoentje. Een witte keeshond. Een pakje. Een tafelmes. Een zakmes. Een roode wol len das. Een zilveren dames remon toir horloge met dito ketting. Een wollen heeren bandschoen. Een por- temonnaie met geld. Een paternoster. Een zakdoek. Een paar tricot hand schoenen. Twee rijksdaalders. Een zwarte dames omslagdoek. Een bril in etui. Een pakje houdende een lap katoen. Een lederen staartriem. Een ladder. Een gekleurde wollen hand schoen. Twee schoolcahiers. Een nieuw testament. Een ring met sleutels. Eenige losse sleutels. Een paar nieuwe sokken. Een lederen dames ceintuur. Een gouden medaillon. Een kinderschoentje. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen en terug te bekomen by den hoofd-opzichter gemeente-reiniging: Een gouden oorbel. Een zilveren theelepel. Een spaarpot met geld. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Gevaren van het Rheumatismus. Het rheumatismus is eene zeer verspreide ziekte, het doet zich onder verschillende gedaanten voor. Er bestaan verscheidene vormen welke zien onderscheiden naar de plaats waar zij zich voordoen en naarmate den hevigen of chroni- sehen aard. De kenmerken van het rheumatismus in de gewrichten, een der meest voorkomende, zijn roodheid, opzwellinghevig ste de stad precies a.ls een jaar of wat gele den met de Nieuwe Gracht, die zoowat half ontvolkt raakte omdat de Zijlweg zoo in trek kwam. En in de derde plaats blijkt het, dat het aantal leeg staande huizen nog zoo groot niet is, wanneer mien naar een huis zoekt. .Zoek je een huis?" zegt gewoonlijk een vriend, die een eigen huis heeft of een huurcontract voor een jaar of tien,. „Niéts gemakkelijker dan dat. Aan eiken vinger kun je er tien krij- gen." Do man. die een woning zoekt, plaatst ten advertentie. Hij krijgt zestig brieven, maar begint met er twintig van weg te leggen omdat do huurprijs van de daarbij aangeboden huizen hem te hoog is. Er staat wel in de advertentie „niet meer dan f 400 per jaar," maar de twintig briefschrijvers hebben gedachtze moesten het maar eens met een huis van f 500 of f 600 probeeren. Ja. er is er een bij, die een huis presenteert van f 700 met dé wel willende raadgeving er bij, om de helft te verhuren aan een ouden heer en dame, waarvoor het huis bijzonder geschikt is. Aangezien hij evenwel vergeten heeft, dien cruden heer en dame in den brief in te sluiteni, gaat de aanbieding met negentien lotgenootcn in de prullemand. Nu schieten er derhalve nog veertig over. Daarvan vallen er al weer twintig uit om dé stand. De familie kan hier niet wanen omdat het te er ver van het werk van den heer dos huizes af isrijn vrouw heeft een diepe antipathie tegen déze buurt, die te stil en gene, die te rommelig is. Bovendien moet aan de school van de kinderen gedacht war den. Nu gaan de huizerfaoeker emi rijn vrouw een wandelings langs de twintig overgebleven huizen maken. Er vallen weer een stuk of tien af. Naast een kende pijn, welke jelke beweging verhindert en welke op het zieke gedeelte als een brandwond zich voordoet. De pijn en de opzwelling verdwenen zijnde, laten ondanks alles, storingen in de voeding ach ter die blijven voortduren. Het hart is zeer dikwijls evenals de gewrichten aangedaan en zeer ern stige ongevallen kunnen zich voor doen, welke de hersenen zelve kunnen aantasten en eentevroeg- tijdigen dood veroorzaken. De hoofdoorzaak van het rheu matismus komt voort uit de ar moede en verzwakking van het bloed. Men moet het hernieuwen door het echte geneesmiddel te gebruiken en de meest bekende hersteller is die, bekend onder den naam van Pink Pillen, welke zoo vele gelukkige uitkomsten hebben gegeven. Zoo schrijft ons Mejuffrouw De Bie, Oudkerkhof 22bis, Utrecht: «Met dankbaarheid kan ik U mel den, door Uwe Pink Pillen geheel hersteld te zijn. ja zelfs na het gebruik van het eerste doosje was ik bijna geheel vrij van pijn, maar aangezien het steeds eene langdu rige pijn geweest is, ga ik met het gebruik nog eenigen tijd voort om zeker te zijn dat hot kwaad geheel en al is uitgeroeid, daar ik vrees het weder eens terug mocht komen. «Vele malen had men mij aan geraden Uwe Pink Pillen te ge bruiken, maar ik kon nooit geloo- ven dat ze zulk eene uitwerking zouden hebben. Maar door eigene ondervinding van de werkdadig- heid overtuigd zijnde, zoo kan ik ze een ieder die lijdende is aan bevelen.» Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen.Verkrijgbaar bij J.H.I.Snabi- lié, Steiger 27, Rotterdam, eenig de pothouder voor Nederlanden Apo theken en tevens voor Haarlem en omstreken bij de Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Franco toe zending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieuwing van het bloed en de versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheu- matiek, heupjicht, zenuwpijn, ver lamming, ruggemergsziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwach tigheid, klieren enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten, veroorzaakt dooi' lichamelijke en geestelijke over spanning en door buitenspong- heden. smid wonen is niet aan te raden, naast een bakker vindt de huisvrouw ook geen pleirierig iets, vanwege de torren. Een ander huis riet er slecht onderhou den uit, blijkbaar is de huisheer te ka rig. Een vierde riet uit op het noorden ?n in ons land is het aangenamer op 'fc zuiden. Kortom, er blijven er nog tien Nu trekt meni er op uit, om die tien van binnen te bekijken. Heb eerste blijft al dadelijk buiten beschouwing. Aan zulke steile trappen mogen de kin deren niet gewaagd worden. Het tweede heeft geen suite. ..Wie woont cr nu nog in een huis zonder suite vraagt de huisvrouw en mijnheer vindt geen suite niet erg, maar doet er het zwijgen toe. In een derde huis is een kamer te weinig, in hét vierde een te veel. In het vijfde rijn de ramen veel te groot voor de gordijnen, in het zesde moeten al de tapijten verknipt wordenin het zeven de is het donker, in het achtste vochtig. Het negende en het tiende voldoen aan de eischen, niaur bij informatie blijkt, dat in het nogendé de keld: r en dé rioleering niet in orde rijn en wanneer mijnheer en mevrouw het tiendie zullen huren, vernemen ze dat utmanfcl die vóór hen was wezen zien en dc voor keur had, liet huis genomen heeft. Ze kunnen nu weer van voren af aan beginnen, Praat niet van. tien aan eiken vin- zei mijn ongelukkige vriend, die' droeve lotgevallen had meegemaakt. „Als ze mij ooit weer zeggen, dat er zooveel huizen leeg staan in Haarlem, dan zeg ik maar dat het afhangt van welk standpunt je het bekijkt. Uit het oogpunt van een verhuurder bekeken, staan er altijd te veel leeg uit dat van, een huurder nooit genoeg, FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2