J. D. altijd op dc manoeuvres en de exer citiën mede. Het is zeer licht en men kan er veel op schrijven, terwyi het een klein gewicht heeft. De door zichtigheid veroorlooft om er een ge deelte van een landkaart medetecal- queeren en de ruitjes zyn van topo- grapbisch standpunt van belang. Het is zeer goedkoop papier, dat men overal kan te koop krjjgen. B. Gy hebt aan verscheidene per sonen verklaard de schrijver van bet bordereau te zijn. E. Dat is absoluut onwaar. En wie zyn die personen? B. M. Y... Een der best ingelichte journalisten. (Een der raadsleden leest M. Y.'s verklaring voor; hy heeft gehoord, dat E. tijdens het proces Zola gezegd heeftZij vervelen my ten slotte met ban bordereauwelnu ja, ik ga zeggen, dat ik 't heb ge schreven M. Y. heeft hem hooren zeggen „Gij weet hoe schriel gene raal Billot is. Hij heeft my echter toch 80,000 francs gegeven voor het schrij ven van 't bordereau.") L. Wat heeft u daarop te antwoor den? r E. Eenvoudig dat M. Y., dien ik overigens niet ken, slecht heeft ge- uisterd. De Engelsche journalist Strong heeft n hooren zeggen, dat u de schrijver van 't borderel zijt. Esterhazy wijdde ou uit over do machinatiön, waaraan hy van de zijde van Strong en de redactrice van de Observer was blootgesteld geweest. Dientengevolge ontstond een conflict tusschen hem en Bard. Esterhazy weigerde verdere verklaringen af te leggen, zeggende te willen wachten op den aitsiag van de beweging tot vereeniging van alle Kamers van het H. v. G De toestand der koningin van België, j v> - De toestand der koningin is ern stiger geworden. Er is weinig hoop taar te redden. Zy beeft Zondag de laatste Sacramenten ontvangen. Een anarchistisch complot. Vier Italianen zyn te Rome gear resteerd, verdacht van een complot tegen koning H«mbert te hebben ge smeed. Een vijfde, Trenta genaamd, hoeft zich door de vlucht gered. Eenige jaren geleden werd de mar kies de Morés de bekende anti semitie- tche agitator vermoord. De weduwe van den markies be schuldigt thans van den moord den heer Millet, resident van Frankryk te Tunis, die als medeplichtige een officier moet gehad hebben. De advocaat van mevrouw de Morés is de heer Delahaye, oud-reactionoair afgevaardigde. Onze Berlynsche correspondent meldt ons van Zaterdag, 4 dezer: Hedenmorgen werd de nienwe lili- alo van de firma August Michels Cie., zijdehandelaren in 'sGravenhage, feestelijk geopend in een daartoe ge heel verbouwd perceel in bet centrum der stad, Leipziger Str&sse No. 41. Onder de vele genoodigen, welke zich in de met fijnen smaal: ingerichte magazijnen bewogen, bevonden zich o. a. de gezantschaps-attaché Baron van Weideren Rengers en Mevrouw Rengers en de Consul-generaal George. Tal van bloemstukken, sommige van reusacbtigen omvang, van de zyde- fabrieken in Como in Italië en Bau- ma by Zurich, van het hoofdhuis in den Haag, van de filialen in Rotter dam en Leipzig enz. verhoogden het feestelijk aanzien niet weinig. De heer Michels was zelf uit den Haag over gekomen, om by de opening tegen woordig te zyn. Het leven van den Czaar. Er is in den laatsten tyd zooveel gesproken over Czaar Nicolaas, dat het een gunstig oogenblik is, iets Daders méde te deelen omtrent het intieme leven van den beerscber aller Russen. De dagelyksche arbeid van den Czaar is strikt volgens de klok gere geld. Hy staat 's morgens om acht uir op en ontbijt om 9 unr met de keizerin. Klokslag half tien begeeft hy zich naar zyn werkkamer ora eerst de dagbladen te lezen, zoowel bnitenlandsche als biononlandsche. Dat duurt tot balt elf, dan gaat hy een half uur wandelen in het park Om elf uur komen de staatszaken aan de beurt. Deze zyn zoo ingedeeld, dat de keizer dagelyks twee ministers ontvangt. Vervolgens komen de au- dientiën van andere hoogo waardig- heidsbeklecders, prinsen, officieren enz. Dat het niet gemakkelijk is een particuliere audiëntie by den keizer te verkrijgen behoeft geen betoog. Degenen, die voor zulk een audiëntie verlof hebben, vinden, wanneer do keizer zich op een zijner buitenver blijven buiten do hoofdstad bevindt, aau het station een hofequipage ge reed staan, welker koetsiers en lakeien do bekende gryze mantels met rood afgezet dragen. In hot slot aangekomen ontvangen de genoodigden een vorvc-rsching, bestaande uit thee en sandwiches. Dan voert een heiduck in rijke, met gond geborduurde livrei, hen naar de aienstkamer, der vleugeladjudanten. Een dezer laatsten meldt den keizer met luide stem den naain van den bezoeker en laat hem dan de werk kamer binnen. Om half twee dejeuneert de keizer met zijne gemalin en gaat dao met haar een uur rijden. Na den terug keer volgen weer audientiëu en dit is ook de tijd, waarop do keizerin bezoeken ontvangt.van hooggeplaatste dames. Van 4 tot 8 unr werkt keizer Nicolaas geheel alleenhoofdzakelijk houdt hy zich dan bezig met het lezen van verschillende rapporten, welke des daags zyn uitgebracht. Om 8 uur vindt het diner plaats, waarvoor eiken dag uitnoodigingen worden godaan en om 9 uur, hoog stens om 10 unr, bevindt de keizer zich weer in zyn werkkamer, om deze eerst tegen middernacht te verlaton. Gedureude deze avondoren houdt de keizerin haren gemaal gezelschap. Zy teekent, borduurt of speelt dan piano. Sleehts bijzondere feestelijkheden onderbreken deze verdeeling van den dag, welke volkomen die is van een eenvoudig, bnrgerlyk, jong echtpaar, dat met zich zelf tevreden is en het stille huiselijk leven verkiest boven het gewoel der buitenwereld. De hoffeesten verliezen daardoor echter niets van hun glans. Hoe weel derig dergelijke feesten worden inge richt, blijkt het best als men de aan dacht vestigt op de inrichting der keizerlijke keuken. Deze staat onder de leiding van den hofmaarschalk graaf Benkerdorf, die een intendant onder zich heeft, die den titel draagt van „kamerfourier" en gewoonlijk een Fraoschman is. De kamerfourier heeft het toezicht over den ganschen dienst, bepaalt in welke volgorde de verschil lende gerechten moeten worden opge diend en draagt de gebeele verant woordelijkheid. Een gansche kanse larij met zestien klerken helpt hem. Het personeel, waarover hy beschikt bestaat nit 4 huipfouriers, 24 zooge naamde „officiers de bouehe", 34 la keien, 18 hulplakeien, 5i buffetbedieD- den. Aan het hoofd van de eigenlijke keuken staan twee chefs, die weder om een ganschen staf tot hun dienst hebben, nl. 4 onderchefs, 88 koks. 20 bijkoks en 32 keukenjongens, Daarbij komt nog een afdeeliug voor brood- en koekbak kery, welke 25 man telt. De Keizer staat met alle leden van zjjn familie op goeden voet, wat trouwens geheel in overeenstemming is met zyn goedaardig karakter. Twee uitzonderingen moeten echter gemaakt werden. De een betreft don ruim vyf tigjarigen grootvorst Nieolaus Kon- stantinowitsch, die, uit al zyne mili taire waardigheden gezet, te Tiflis als in een gevangenis leeft wegens de lichtzinnige streken, welke by in zyn jeugd heeft gedaan. De andere uilzondering geldt den rnim dertig jarigen grootvorst Michael Michailo- witsch, die óf te Wiesbaden óf te Cannes verblijft. Alle pogingen om den Keizer met deze beide grootvor sten te verzoenen, hebben schipbreak geleden. Er is beweerd, dat de nog levende broeder van Keizer Alexander II eer overweldigenden invloed op den Kei zer uitoefent. De St. Petersburger correspondent van den Berliner Lo- kal-Anzeiger" ontkent dit. Hy is wel is waar president van den Rijksraad, maar laat do eigenlijke werkzaam heden meestal over aan technisch goed geschoolde ambtenaren. Eer gierigheid in den grootvorst altijd vreemd geweest. De Keizer voelt zich minder tot hem aangetrokken dan tot groot vorst Wlaiimir, zyn "om, die aan het hof het Duitsche element vertegenwoor digt, maar zich aan de zyde van geen enkele politieke parly schaart. Zyn openhartig, ridderljjk karakter, zjjn gemoedelijkheid, welke gepaard gaat met een goede dosis gezond verstand, bezorgen hem overal vrienden. Ook aan het Duitsche hof is hy een gast, die gaarne gezien wordt. De Russische studenten. In Rusland staat het geheele hooge onderwijs stil. De bladen mogen bet woord „strike" niet noemen, maar feiteljjK hebben de Russische studen ten elkaar te Petersburg, Moskou, Kharkoff en ook in andere nnieersi- teitsteden het wachtwoord gegeven voor een algemeene werkstaking. Dit optreden vindt zyn verklariog in de verbanning van twee studenten naar Siberië en Archangel. Hun eenige misdaad moet zijn, dat zy eenige jaren geleden hebben deelge nomen aan een monsterbetoogiug in da Kazan-Kathedraal, ter eore van een meisje, Yetrova, dat in haar gevangenis levend verbrand was. Een andere student, Gurdner, een Amerikaan van geboorte, heeft zich bi het Anierikaansche gezantschap beklaagd, dat hij op 21 Februari door de politie mishandeld is. Da Czaar heeft een onderzoek doen instellen naar de oorzaken van de studenton-woelingen, waaruit gebleken is, dat de politie by enkele relletjes noodeloos ruw tegeu de studenten is opgetreden. De minister van financiën heeft den Czaar overtuigd, dat do schuld by do politie lag en wnar- scbynlyk zal do politie president, gene raal Glèighels, ontslagen worden en als teeken van ongenade naar Kazan gezonden worden. Op do Filippijnen. Het zonden van versterkingen naar de Philippünen vaat nog steeds voort. Admiraal Dewey had aau zyn regee- riug het dringend verlangen kenbaar k-cmaakt, hem eenige schepen te zen den^ met weinig diepgang en dadelyk beeft men hem een dusdanige kanoneer- bout toegezonden. Het hóspitaaischip „Relief" is Donderdag, met een ge zondheidscorps van 200 man aan boord, eveneens naar Manilia vertrok ken. Over fc>an Francisco worden in middels bot Ode artillerie-regiment en ▼yf regimenten goregelde infanterie- troepen ter versterking van generaal Otis' leger oitgerust. Uit Manilla komt het gerucht, dat een vaartuig met een lading van 20.0G0 geweren en een grooten voor raad krygsbenoodigdheden, bestemd voor de Filipinos, in de Japausche wa teren is aangehouden. De gevluchte gezant der Philippy- nen en zaakgelastigde vanAguinaldo zit op het oogenblik gevangon als een muis in de val. Hy bevond zich aan boord van het verongelukte stoom- scbip„Labradorft, dat de vorige week op de Skerryeilanden aan den grond liep. De opvarenden wisten het eilandje te bereiken, waarop de vuurtoren staat. Doch de rots bevind zicb 19 K. M, van den vasten wal en daar de storm voorloopig alle gemeenschap verbro ken heeft, zitten Agoncillo met twaalf medereizigers voor onbepaalden tyd gevangen. Een huwelijk per telefoon. Een ryk, jong bruidspaar, Henry Rantz en Nellie Maxwell, nit Wiili- amsport in Pennsylvanië, beeft nu ge broken met de manier om in het hu- weljjk te treden. Die manier vonden zy te alledaagsch. Men besloot daar om, de plechtigheid iets interessanter te maken door te trouwen per tele foon. Twee huwelyks-contracten werden opgemaakt, het eene in den Staat Pennsylvanië, het andere in den Staat New-York en daarna reisde de aan staande echtgenoot met eenige vrien den naar Elmira, by New-York, waar men de hulp inriep van den eenig aanwezigen geestelijke, die zonder aarzelen er in toestemde de plechtig heid te voltrekken. Gemeenschappelijk begaf men zich nu naar het telefoon bureau en vroeg daar aansluiting met het bureau te Williamsport, waar de braid en de getuigen reeds wachtten. De geestelijke hield een korte toe spraak in het toestel, deed de ver plichte vragen, kreeg besliste, duide lijke antwoorden en kort daarna was de plechtigheid tot aller tevredenheid afgeloopen. Nadat de echtgenoot de gelnk- wenschen zijner vrienden teNewYork in ontvangst bad genomen, keerde hy naar Wiliïamsport terng, om met zyn telefonische eenttreuoote de huwelijks reis te aanvaarden. Sg»otvog»e! liet Ma5SH©s*Is= jjtlsvii Weekblad lïsiet illustraties^ fdat wij gratis Sxeisden aan onze |®}eab©iineeralem s.ilie per week 1©: Cents betalen. SQÊZONDEN MEDS0EE- LINGEN. 30 cents por regel. Een interessante brief. Buizende menschen zijn onkun dig van de wijdstrekkende betee- kenis welke de voeding heeft voor den gezondheidstoestandder vrouw. De volgende brief van de pen eener moeder, bevat eene mede- deeling van bijzondere waarde voor alle vrouwen, die ook wel door mannen mag worden behartigd want zij betreft niet alleen het leven van pasgeboren kinderen, maar ook de gezondheid der moe ders. Wij kunnen volstandig instaan voor de echtheid van dit schrijven en mochten onze lezers verdere bevestiging verlangen, verwijzen wij hen gaarne naar de schrijfster van den brief. Parijs, 28 April 1898. «Geachte Heer, «In het vertrouwen van velen die mijn brief zullen lezen een dienst te bewijzen, neem ik gaarne deze gelegen- «Ontvang dc verzekering mijner hoogachting, «(get.) Mme Dumoulin.» «Scott's Emulsion» is verkrijg baar in flacons f l,25 en n 1/1 flacons a f2,25 bij apothekers en drogisten. Een proeffleschje wordt franco toegezonden na toezending van f0,30 in postzegels aan het adres: «The Import Trading Office», 'sGravenhage, Holland. Spiegelmaker, Plaathandelaar, Yer gulder eu Eiicadreur. Ged. Oude Gracht 85 Louis DUMOULIN mij mijn ac coucheur, die ik noodig had te raadplegen, voor, zoowel «Scott's Emulsion ter versterking van mijzelve als van het kind. Het tijdperk verliep zonder het minste ongeval. Ver rukt over het verrassende efl'ekt van uw middel, bleef ik liet ge bruiken gedurende den tijd dat ik bedlegerig was, eu ik kan verkla ren dat mijn melk overvloedig was. Mijn kindje, dat thans 13 maan den oud is, heeft al 15 mooie, lieve tandjes, die zonder hem de minste pijn te veroorzaken, zijn doorgekomen. Hij is nu van de borst af en sedert 8 dagen geef ik hem «Scott's Emulsion», waar het kind een groote smaak voor aan den dag legt. Deze goede resulta ten hebben wij ongetwijfeld te danken aan het gebruik van uw geneesmiddelwant kennissen van mij, die het op mijn raad hebben aangeschalt, zijn er ook zeer over voldaan geweest. Met het grootste genoegen zend ik U het portret van mijn kind. IpoH en Iu de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Amsterdamsche Vereeoiging ter be vordering van jacht- en terreinryden is in de plaats van den heer J. J. Korthals in het bestuur gekozen de heer P. E. Tegelberg Jr. Voorts is besloten op 9 April a.s. een terrein- rit te houden in de omstreken van Haarlem, en op 7 Mei a.s. een con cours hippique, op de renbaan in de Watergraafsmeer. Voetbal. Zondag heeft de Haarl. F. C. „Haar lem" in haar wedstryd tegen „Rapi- ditas" van Rotterdam weer mooi spel getoond. Byna onmiddellijk na den aanvang werd door „Haarlem" een goal gemaakt. Even spoedig maakten de Rotterdammers echter gelijk. Voor de pauze was de bal vrijwel afwisse lend op beider terrein en moest de uitstekende verdediging van Haarlem nu en dan actief optreden. „Haarlem" had toen de leiding met 2 tegen 1. Na de rost gaf Haarlems voorhoede pittig spel te zien, dat haar nog 3 goals deed verwerven, zonder dat Rapiditas er een punt bij maakte. „Haarlem" won das met 5 tegen 1. Tijdens het spel kwam de bal een oogenblik onder de toeschouwers, die onmiddellijk achter de lyn stonden, met het gevolg, dat by het uitwijken een der toeschouwers,de heer L. alhier, student aan de Polytechnische School te Delft, viel en een ander boven hem kwam te liggen met het gevolg, dat hjj een oogenb'ik zyn bewustzijn ver loor. Na te zyn bijgebracht werd hy, nadat hem in eene woning naby het veld geneeskundige hulp was verstrekt, per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Een der medespelen ten verliet het terrein met eene neusbloeding. In Amsterdam speelden Zondag R. A. P. en de Haagsche Voetb. Ver. een gelijk spel met 1:1. „Sparta" van Rotterdam won met 3 tegen 2 van H. B. S. uit den Haag. De stand der westelijke le klasse competitie is nu als volgt: Q.— O KI lO O C 'X O te te p.© H O O 5 ®a: zxiï ■S3 b S 2~ a 2 a a 35 53 O O O O SJ w r rcöQ -« <n co to to r- laaEzaiiQEii. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- Ingezonden door een leerling aer H. B. S. De onlangs door de lieeren Leeraren ingevoerde regel, u!., dat alle proeven in bet vervolg onverwachts zullen worden gegeven, wekt de ontevreden heid op van bijua alle jongens dier school. De&heerenfi zullen tot dezen regel wel uit een goed oogpunt over gegaan zijn, daar valt niet aan te twijfelen. Ze meenen, dat het kunnen of niet kunnen maken van de proereu nu niet zooveel van bet geluk zal afhangen als vroeger, doch hierin ver gissen ze zich voor een groot gedeelte. Zooals we weten is de dag verdeeld in zes lesuren, dus nu, by de onver wachte proeven, kunnen we ook ver wachten, dat wjj den volgenden dag zes proeven krijgen, uiaar het is na tuurlijk niet mogelijk, dat men op eenen avond voor zes vakken kan repeteeren de eene repeteert dus dit. de ander dat vak, en zoodoende zijn er leerlingen by, die, wanneer ze toe vallig voor het vak, waarover ze proef krijgen gerepeteerd hebben, dezen proef beter kunnen maken dan anderen die misschien hunne lessen altijd veel beter gekend hebben. Ik, en met mij de andere jongens, hopen dat ook de heereD leeraren dit zullen inzien en den vroegeren regel weer zullen invoe ren. Een leerling der H. B. S, Geachte Redacteur! Vergun mij s. v. p. eenige plaatsruim te in uw veelgelezen blad, en wel naar aanleiding der rede uitgesproken door den heer v. d. Kamp. Ik doe dit weer op gevaar af, d'a/fc mij voor de voeten zal ge worpen worden i, zooals in 't debat met den heer v. d. Kamp.Wiens brood1 men eet diens woord men spreekt". Toch vind ik buiten alles om de zaak te ern stig om alles voor goede munt aan te nemen, wat die heer v. d. K. heeft mede gedeeld. Spreker begon dan zijn inleiding over dien goeden ouden tijd, toen de reini ging nog gepacht werd door den heer Sarphati. Toen kreeg de gemeente elk jaar ntog f 1500 toe en mu moeten er elk jaar groote sommen bijgepast wor den. Zeker, het is waarmaar, goede vriend', wat verdienden de werklieden toen? f '2.50 a f 3 per week, groot ver schil bij thans niet waar, nu is het minste loon f 8.40 per week, dus veel meer arbeidsloon. Vroeger werden bijna in 't geheel geen steenkolen gestookt, grootendeels turf en hout en de aisch welke daarvan komt kon gebruikt wor den voor de mestberedding. Ook werden de schepen met enkele asch geladen, die asch was ook alleen bruikbaar voor de bemesting. Tegenwoordig is dit geheel anders, nu overal met steenkool gestookt wordt, moet zoodra de kachels gestookt wor den, asch en vuilnis apart opgehaald, want de steenkol enasch is zelfs nadee- lig voor do mestbereid'ing dus moet on geveer van November tot Mei zeker die grootste helft van het. opgehaalde wegge worpen worden. Nogal geen klein baga tel niet waar? Voorts is er de straatbesproeiing en het tonnenstelsel enz. En wat nu de reinheid der stad betreft zal geen een burger den toestand van. vroeger terug- wensclien. Neg even wil ik wijzen op het ophalen der faeoaliën. In de eerste plaats was het ellendig. Wie bv. te vues was om zijn emmer of ander soort vergaarpotje of dingetje zelf te halen, vroeg: „och, toe geurman, wil je zoo goed zijn, haalt u het van boven of van achter." „Ja wel. Mevrouw of Juffrouw". Maar de werklieden hadden een heel klein loon, voor niets doe ik niets, de rest is oqs bekend; een dubbeltje of 5 cent of een kwartje al naarmate of het Me vrouw of Juffrouw was; dat beliep zoo jaarlijks voor ieder burger nog al heel wa,t. Hetzelfde gold ook voor ophalen van vuilnis, in 't kort alles moest, wat ook gedaan werd, nog eena extra be taald worden. Maar och, de aap kwam hier al dade lijk uit de mouw: al wat de gemeente exploiteert is volgens den heer v. d'. K. uit den boozen en als men nu do werking der gemeente-reiniging nagaat en de gezondheid der bevolking bij nu of toon dan zal het toch wel een groot verschil zijn en heb ik goeden grond om te constatecren, dat onze G. R. een machtige factor daartoe is. Nu het kardinale punt de verkoop van compost. Spreker had veel inlich tingen, maar toch waren ze hem zeker niet betrouwbaar genoeg. Hij wilde toch niet wit wit noemen esn zwart zwart. Het was voor hem ook de verstandig ste weg esn om te bewijzen, dat hij) lee- lijk de plank mis is, wil ik aantoonesn, ook door de ervaringen die ik opgedaan heb in de. ongeveer 13 jaar als schip- lader en ook inlichtingen, die ik van betrouwbare schippers heb ingewonnen. Dit zou dan zijn motief zijn,een schip dat 45 ton is moet, als het diep geladen is, beslist 45 kub. M. compost in hebban. Hot is de meeste gevallen onmogelijk de tonnenmaat is Rijksme ting daar is alles in begrepen, de woon- plecht en voorplecht en het laadruim, dus dat zijn twee gedeelten van, het schip waar toch geen mest in geladen kan worden. Dan heeft men cok nog wanneer de achter roefbalk een eindje over liet laadruim komt, dit is dikwijls het woongedeelte van liet huisgezin des schippers de achterplecht of roef ge naamd; nu voor het binnendringen van uitzaksel en omdat de metst buitengewoon gedrenkt is met faecaliën, wordt daar ook nog een schut gezet. Evenzoo met de kisten meer tijds ook afgezet cf men laadt ze half vol of in 't geheel niet, ook alweer omdat het schip gelijkmati ger zal weg zinken bij het laden, dus ook nog twee gedeelten van het laad ruim af; dus bewijs miij! nu eens of er van dio 45 ton nu nog 45 kub. M. laad ruim -overgebleven is. Maar nu kom ik met het gewicht 45 ton kan 45.000 KG. dragen zult gij zeggentoch zijt gij er niet, al staat het water in de baardings dan heeft het c hip neg lang niet dat gewicht in. Als een schip nieuw van de helling komt, wordt het door het rijk gemeten, door da beambten, bedoel ilc, dan is liet een kale boelniets is dan nog aanwezig van tuigage en inventaris, dus geheel leeg cn onl>ewoond is hij 45 ton. De schipper komt met zijn huisgezin aan boordook de zeilen, het touwwerk, an kers. kettingen, brandstoffen, proviand, watervaten enz., nu wilt u toch wel ge- looven. dat het schip al een aardig eindje weggezakt is niet waar? cn toch wan neer een schipper per kub. M. laadt heeft hij niets met het gewicht noodflg, want gesteld eens, dat hij, Lekzand' of glint in heeft bv. 45.000 KG., dan heeft hij toch nooit 45 kub. M. Ik hoop, diat ik hier klaar aangetoond heb, dat eer* u-hip van 45 ton toch geen 45 kub. M. in kan laden. Hoe of een directeur uit 's Hertogenbosch in een schip van 45 ton 50 of 55 en ook wel 60 kub. bergt is mij een raadsel. Ik stel dan voor, dat da EdoiAchtbare heer ent Gemeen teraadsleden cu Burgemeester er toe mo gen besluiten om op kosten d'er gemeentel den heer v. d. K. in 's Hertogenbosch liet meten der schepen te leeren, om dezelfde meting hier op de schepen toe to passan, dan zal men eens zien in een jaar tijd met, hoevee! winst of onze rei niging gaat strijken, natuurlijk all eg aan den heer v. d. K. overlatende. Geen schipper kwam hier meer laden cn elk jaar nieuwe terreinen aanknopen, enz., dat zou het gevolg zijn. Nu zal ik maar zwijgen over dien schipper van 60 ton, die nog geen 46 kub. M. uit kon lossen, welke toevallig in de vergade ring aanwezig washet speet mij erg dat dit juist door uw verslaggever niet in het debat gemeld was, want zijn ant woord was als dooddoener„Wiens brood men eet diens woord men spreekt" maar weerleggen deed hij ons niet en nog even over ontvangsten van Haarlem in 1897 en Groningen, Haarlem f 25.000 en Groningen f 64.000. Dia quaestde is gemakkelijk opgelost: in Groningen maakt men veel hooger prijs voor de mest; er zijn maar drie Gemeentereinigingen, dus geen concur- rentie, want die 3 gemeenten kunnea lang niet in de behoefte voorzien va» mest in die provincies. Hier in Noord en Zuid Holland, Amsterdam, Rotter dam, Dein Haag, Delft, Schiedam, Led. den, Scherveningen, Haarlem, Alkmaar, Zaandam, Hoorn, alle gemeenten die hevig met elkander concurreereu. Waai' de heer v. d. K. Haarlem ver geleek bij Groningen, zeg ikverge lijk Haarlem bij Den Haag. da» steekt Haarlem daarbij weer gunstig af. Ziezoo, heer v. d. K., ik was Lang ni« voldaan huiswaarts gekeerd van die ver gadering, want de heer W. L. Schram zed het zoo terechtde zaak is te ernstig om zoo klakkeloos de motie aan te n& men en daaraan bij overrompeling onzen stem te geven, maar, o wat kreeg u een haast met uw motie, zag u er soms ge vaar in om nog eien tweede vergadering te beleggen? en waar ik hierboven zej dat ik het met den heer Schram eens ben, omdat de zaak te ernstig is hoop ik, geachte Redacteur, dat u dit in um veelgelezen blad! zal plaatsen in 't belang van de betrokkenen, welke allen schijn hebben, dat de boel niet in ordÖ zov zijn, of zij niet goed meten. Bij voorbaat mijn dianik voor de ver leende plaatsruimte, Noem ik mij. Uw dw dr., A. SMIT. Haarlem, 5 Maart 1899. R. Atjeh. Blijkens door de „Java Courant" uit Atjeih ontvangen telegrammen vertrok de civiele en militaire gouverneur vaa Atjeh en onderheorigheden den 3de» Februari naar de Westkust. De colonne an Kroeng Sabil patrouil leerde van uit de bivaks te Sawang te Goenoeng Mantjang, terwijl een lonne van Melabooih, bestaande uit het 6de bataillan en vier brigades mare ehaussees, den 4 en zou oprukken, naar Lajoen in Boven Boeboen. De marine werd den 2en licht be schoten bij een verkenning van de mon ding der Boeboenrivier. De colonne-V an der Dusseoi rukt* den 3en op tot Tjot Seumarréun en den volgenden dag tot Laikeuenzij onder vond weerstand bij Koeta Tjot Wane en bij Laikeuen en verdreef don vijand, die drie. dooden achterliet; onzerzijds sneuvelde een inlandsch marechaussee gewond werden levensgevaarlijk eon ar niet levensgevaarlijk vijf inlandsche min dere militairen, terwijl de lo luitenant der infanterie P. H. van der Linde eer schampschot bekwam. Dein 6en zot voortgerukt worden naar Laoeng, ter wijl naar Tjot Seumareun voor 14 da gen vivre3 opgevoerd zijn. Bij een verkenning door oen com pagnie van het 14die bataillan werd de ingang der kloof bij Baniet in dan weg naar Tamseh steak bezet en verspan bevonden in het daarop volgende vuur gevecht sneuvelde een inlandsch minde! militair, terwijl gewond werdc-n leven» gevaarlijk een en niet levensgevaarlijk vijf inlandsche mindere militairen. Da proef iu Atjeh genomen met het aanwijzen van een post die in liet ge west zelf als herstellingsoord kan die nen, zal door meerdere in andbre de len van den arcliipel gevolgd worden. Men hoopt daardoor belangrijke som men aan passagekosten te besparen, de verplaatsingen te beperken en vooral tegemoet te komen aan het gebrek aal verpleegruimte, ontstaan door de buiten werkingstel Ling van de gezondheids-eta blissementen te Soakabocmi eai Sindang laija. Door velen woi-dt deze laatste maat regel een ondoordachte handeling ge nosmd. He Schermkamp. Zondag had in d o scherm zaal van des hoer A. J. Meijjetrink alhier, een da wedstrijden plaats om 't kampioenschap op degen en sabel uitgeschreven doe d-.-n Nèd. Scherm bond Tegelijkertijd streden in Amsterdam. Amersfoort. Dei Haig, Rottm-dam de andere 8 ver leni gingen, dio zich hadden opgegeven. „Kracht door Oefening" ontving ii bovengenoemde schermzaal de schermen van ,,D. O. S." van het 7de reg. inf. Ut Amsterdam. In tegenwoordigheid vaa vela belangstellenden naun te 1J de wed-I strijd een aanvang. Er moesten op De-, gen 9 <31 op Sabel eveneens 9 partij®" gemaakt worden tusschen do 1 drietal icn dm- strijdende vereenigingen. Hoofd secondant was de liter A. J. E. Paul® dio zich '2 secondanten toevoegde. <S lieeren Dinnewet en Stol. Tot aan <k 4de partij Degen was onze HaarlemsclK vereeniging iritf gelukkig, doch daarna begint zij zich te herstellen au wifl eenige partijen. Hit geleden verlies w® echter niet in to halen én te drie utir was na afloop der 9 partijen de stand: „Door Oefening Sterkei*" Amsterdam gegeven 21 en ontvangen 11 touched Hierna werd begonnen met. du eewfr

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2