X verspreidde zich onder de schippers eensklaps het gerucbt, dat de schip per van de tjalk De Jonge Jelije, liggende in de Scheepmakershaven by de Groote Draaibarg, zou gaan ladeu. Een groot aantal schippers, nog ver sterkt door een honderdtal, die de vergadering op den Sctaiedamschendyk daartoe verlieten, begaven zich daarop in draf naar de Scheepmakersliaven, sommigen in groote opgewondenheid. In een oogwenk waren de schepen, rondom De Jonge Jeitje liggende, be zet met schippers, uit wier midden een paar woordvoerders het onwillige bondslid tot rede trachtten te bren gen. Dit gelukte hunten minste de schipper, misschien wel bevreesd ge worden door de hem omringende drei gende gezichten, gaf toe, en beesch weder de bondsvlag, die bij reeds nedergehaald bad. Een luid hoera be groette dit sein. Onder dit opstootje waren een 15- tal agenten met eenige inspecteurs en ook een paar agenten te paard ver schenen, zoo mogelyk ter voorkoming van erger. De bereden politie ontruim de de Groote Draaibrug. Donderdag is echter een schipper uitgezeild. Lietdesverklaring. Een Engelschman, blijkbaar niet goed bij het hoofd, verzond Woeus- dag van Rotterdam, door tusschen- komst van een besteller, een paar telegrammen asn de Koningin, waarin hij haar zijn liefde verklaarde. Later op den dag vertrok hij met dien be steller naar 's Gravenhage, om zich te overtuigen of de telegrammen ont vangen waren. Aan het paleis in het Noordeinde gekomen werd de bestel ler, die het woord moesi voeren, in gerekend, en aan de politie overgele verd, terwijl de vreemdoling een goed heenkomen zocht. Een pakket verloren. In den avond vaD 2 Maart is te 's-Hertogenbosch van wege den goud smid P. J. van R. aldaar aan het postkantoor bezorgd een postpakket onder meer inhoudende 84 paar kin- deroorbeilen met gouden boveukuopjes, een gedeelte met ronde en een gedeelte met langwerpige blauwe koralen 111 paar kiuderoorbellen met gouden bo- venknopjes, een gedeelte met ronde en eengedeelte met laugwerpige bloedkoraleu12 paar ronde bloed koralen oorknoppen, waaronder is aangebracht een gouden ballotje, de haakjes van de oorbellenen oorknop pen zyn eveneens van goud. Het postpakket met inhoud ge adresseerd aan den heer J. B. C. te Amsterdam is aldaar niet bezorgd, dus ontvreemd of verloren geraakt tusschen beide postkantoren. De commissaris van politie te 's-Hertogenbosch verzoekt opsporing inbeslagneming en bericht. U leest loeit ge-1 regel d liet Fetal!-1 letoii van „Haar-1 lens's lïagWa(l"?g "WSF&ïï w*r Baxansp Letteren en Kucsit Ned. Tooneel. Men schrijft ons uit Amsterdam van heden Het was gisterenavond weder recht gezellig in den Stadsschouwburg. Over de beide stokken echter straks, laat. my aanvaugen met te vertellen, dat „de Tooueelverbonders" uitgenoodigd waren en de zaal goed vulden. Dat Tooneel verbond is toch wel een nuttige instelling; als je weet, dat de men- schen, vanwege de niet genoeg te roemen juiste kenze der stukken, wegblijven, nu dan inviteer je die goedige Tooneelverbonders maar 1 .Ie kuct ze alles voorzetten, ze vinden het goed en mooi en zy applaudissee- ren. Het is my gisterenavond voorge komen dat „het Nederlaudsch Too neel" zeer incorrect heeft gehandeld, dat het zich gedragen heeft als een gastheer, die een week vooruit invi teert 8D dan zyu gasten aangebrande bruine boonen en bedorven spek voor zet, inplaats van het schitterend gast maal, dat men meende te mogen ver wachten, indien de leiding van het geheel was, zooals zy dat zou kun nen zijn. Doch helaasde chef-kok heeft gemeend, dat die „dubbel- tjes-menschen" geen tijne spijzen weten te waardeeren en het best met bruine boonen kunnen stellen. „Het Recht van het Hart", tooneelspel in twee bedrijven van Ernst von Possart behoort tot het genre, dat zelfs den i meest conservatieven schouwburgbe- i zoeker, zelfs eeo, die dweept met „de j Twee Weez9n", niet vermag te boeien :en ik vergeef het van Possart niet, dat hij de „Gartenlanbe" beleedigt, jdoor een loopje met dit tijdschrift te nemen, waar hij zelf zich schuldig j maakt aan iets, dat hij tooneelspel j noemt en dat erger is dan de „zoetste roman uit „die Gartenlaube", dat zelfs nog ver staat beneden het peil van de dubbeltjes-romans van Marlitt. Een duidelijk waarneembare vroolijkbeid was in de zaal merkbaar op de'meest dramatische momenten, of laat mij I liever zeggen op de meest melodra matische momenten, en hiermede is i duidelijk (het publiek is toch maar 'je ware criticus) de zotheid van Possart s werk bewezen. Dat mevroQw Holtrop en mevrouw Pauwels van Biene, de heeren Tour- niaire en van Schoonhoven zonder 1 entrain speelden is hun in zulk een stuk waarachtig niet ten kwade te duiden! Yon Possart was met dit fraaie werk gisterenavond nog niet uitgepraat. Nog langer mocht ik toeven iop'de harde planken, die men in het parqnetden weidschen titel van „Stoel" geert (de Tooneel verhuurders hadden zich meester gamaakt van mijn ge wonen fauteuil). „In d6n D. trein", blijspel in één bedrijf, vao denzelfden schrijver, had ik wil het bekennen mijne verwachting hooger gepanuen. Een schrjjver, die in een tooneelspel doet lachen, moet, dunkt my, in een blij spel doen schateren. Doch neen. ia dit blijspel, dat van een drogen, dorren, saaien en alge- zaagden inhoud is, is niets dat tot lachen wekt, behalve de régie. Het too neel verbeeldt een wagen uit een zooge naamden „Durcbgangzug" twee cou- pé's waarin de vervelende handeling voorvalt zyn zichtbaar, de andere coupé's zyn beschilderd en laten geen blik toe. Terloops zij opgemerkt, dat de wegens ouderdom buiten dienst ge stelde wagons van ons aller vriendin „de Hollauidsche Spoor," er beter uit zien dan de2e „D-treinwagon". Als de trein vertrekt ol aankomt, hoort men een geluid, dat het stampen der machine heet voor te stellen, doch inderdaad aan een ernstig spoorweg ongeluk doet denken elk oogenblik meent men de ongelukkige reizigers te zullen zien verplettoren, doch „es hat uicht sollen sein de ongeluk- kigen (mevrouw Holtrop en mej. Klaasson en de heeren Tourniaireen van Dyk) moesten hunne rollen tot en mot de alleronmogelijkste slotscène vervallen en toen het publiek zich verwijderde was het van raeening, dat de koninklijke Yereeniging een vreemde opvatting van de gastvrijheid heeft. VAN DE LEESTAFEL. Yan den heer N. J. Boou te Ara sterdam ontvingen wij dezer dagen een drietal boekjes. Het eene is een vertaling van het bekende werkje van den paryschen journalist Jean Hess over Dreyfus en het Duivels eiland. Gesproken heeft Hess den banneling natuuriyk uiet, maar uit diens omgeving deelt de schrijver tal van bijzonderheden mee, die in deze dagen vele aandachtige lezers zullen vinden,to meer omdat het boekje aar dig geillnstreerd is. Het tweede werkje, Schetsen uit Kennemerland, door Nora, namen wy ronduit gezegd, met aarzeling op. Er helaas, zooveel bleekblauws in die schetsenbnndeltjes van ongenoemden. Maar ditmaal viel het mee. Deze schetsen, eenvoudig en weiüig preten tieus als ze zyn, hebben iets aardigs en aantrekkelijks in hun vorm en. zijn wat den inhoud betreft, nu en dan waarlijk niet zonder komische kracht. Ds. Lauriilard stak het boekje terecht in een korte voorrede een veer op den hoed. Het derde werkje, een kookboek,' wordt in onze rubriek voor dames ter sprake gebracht. Yau den hoer W. Yersluys ont vingen wy een Bloemlezing nit Van Eedens werken, een boekje van bij kans 10 vel druks voor den billijken prijs van 60 cents. Het bevat frag menten uit de kleine Johannes, Don Torribio, ElleD, Johannes Viator, De Broeder, het Lied van de Smart en Lioba. £>e uitgaaf van deze bloem lezing is een goed denkbeeld, om de menschen, wanneer ze het fragment hebben gelezen, ook naar het boek zelf te doen grijpen. Yan denzelfden uitgever komt een Geïil. Flora voor Nederland, ver vaardigd door de beeren Heimans en Thijsse; een uitstekende handleiding voor jeugdige botanici,vol afbeeldingen en met witte blaadjes voor aanteeke- ningen en verbeteringen. Een kostelijk boek in deze streek. Het kan in den zak gedragen worden en kost f 3,50. SöopS en S chietwedstrij d. De officieele stand van den korps- wedstryd van het Nationaal Scbïet- concours te Amersfoort, is thans als volgt GeweerEendracht te Utrecht (le ploeg) 277 punteD, Wilhelmina te Amersfoort 273 p., Schutterij Kaderv. De moord te Leur. Woensdag stond voor het gerechts hof te 's-Hertogeubosch terecht, Go- vert Faasen, oud 29 jaar, slager, wonende te Leur, thans gedetineerd appellant van een vonois der arron dissement^-rechtbank te Breda, waarbij hij wegeDS moord, don 9en Januari 1898 te Leur gepleegd op de 22-jarige dienstbode Adriana Smits, veroordeeld werd tot levenslange gevangenisstraf. Groote belangstelling bleek deze zaak gewekt te hebben, want een talrijk publiek vulde de groote zaal van het hof. Beklaagde bleek iemand te zyn van een zeer onbeduidend voorkomen, waarop niets karakteristieks te lezen viel, en van een rustige en kalme natuur. In deze zaak werden de genees- heeren dr. Hohman en dr. Bynen als deskundigen en elf getuigen gehoord, zijnde dezelfden als die welke voor de rechtbank te Breda gehoord wer den. Hunne verklaringen hepen ook nu weder over allerlei kleine bijzon derheden, die slechts in haar onder ling verband het waarschjjnlyk kun nen maken, dat de bekl. de persoon was. die Adriana Smits het leven heeft beuomen. Geen enkele getuige te Hilversum 263 p., 's Lands W o baarheid te Utrecht 258 p., Schutterij was by den moord tegenwoordig. te Haarlem 255 p.. Generaal van j Merlen te Haarlem 253 p.. Schietv. Gefotografeerde getuigenver- Ned. Bond van O.-Onderoff. te Am- j klaringen, sterdam 247. Eone nieuwigheid in een strafpro- Buks; „Neerlands Burgerwacht jcedure kwam Donderdag voor ter te Sloten 450 p.Scherpsch. Yereen. te Zwolle 450 p.'s Lands Weerbaar heid te Utrecht 438 p.Willem Teil te Harderwyk 435 p.Culemborgsche Schietclub 433 p.Schietv. Nederl. Bond van Ond-onderoff. te Amsterdam 433 p.Generaal van Merlen te Haarlem 429 punten. Dagmeaailles. 5 Maart. Geweer. A. M. van Dijk te Haarlem, 6 Maart, van der Lee te Utrecht. Buks. 5 Maart. J. P. de Klerk te Maassluis en D. van der Pauw te Hilversum. De wedstrijd wordt 12 Maart a. s. voortgezet en eindigt 13 Maart des aronds om 9'ƒ2 uur. RECHTSZAKEN. Een wielrijder die straf verdient. Het treurige i oval dat Donderdag middag voor de rechtbank te Amster dam werd behandeld, moge als ernstige waarschuwing dienen voor alle wiel rijders, -die er vermaak in scheppen, door hun wild. onbesuisd rijden, rustige wandelaars te doen wegvluchten tot berging van hun lyf. Corn. Knuyt, een bediende van de firma M. op de Leidschestr&at reed op 10 Mei van het vorige jaar in veel te snelle vaart door de Lange Koning straat. Toen zich twee bandkarren als hin derpalen op zyn weg vertoonden, bleef er slechts een kleine ruimte over. In plaats van af te stijgen, snelde de jon gen voort op zijn rywiel, met het ge volg, dat een 66-jarige oude man door hem werd omvergereden. Daar de man blijken gaf zich ernstig te hebben be zeerd.... reed Kuuyt lachend weg, zon der verder naar zyn slachtoffer om te zien. De oude man was zoodanig verwond, dat bij per raderbaar naar liet Biunen- Gasthuis moest worden gebracht. Dr. Mac. Gillavry, die hem daar behandelde, verklaarde dat de man vermoedelijk nooit meer zonder stok zal kunnen loopen, hoewel bij er, in de gegeven omstandigheden, nog vry goed is afgekomen. Wat vooral tegen Knnyt spreekt, is, dat hp niet trachtte op eenige wyze den getroffene het geledens te ver goeden, eu hem zelfs brutaal behan delde, toen hy aan de woning van Knuyt's ouders aanklopte om schade vergoeding. Echter beeft de verwonde thans een advocaat genomen om den dader hiervoor civiel te vervolgen. De president der rechtbank zeïde te r8cht nadrukkelijk, dat er voorgoed een einde moet komen aan zulke woestheden en dergelijke brutaliteit. Ook het O. M. was vaD die meening. Het wees er bovendien op. dat de beklaagde noch moreel, noch financieel den verwonde heeft geholpen. Het eischte een voorbeeldige straf tegen strafterechtzittiug van bet gerechtshof te 's-Graveubage, namelijk gefotogra feerde getuigenverklaringen. De zaak zelf was van weinig be- teekeniseen industrieel te Schiedam die by het inspannen van een paard voor een tilbury zyu knecht een schop zou hebben gegeven doch beweerde slechts de bedoeling te hebben gehad het paard te raken. De Rotterdamsche rechtbank had hem 7 dagen gevan genisstraf opgelegd. Maar de verklaringen van twee ge tuigen omtrent den stand van beklaag de op het oogenblik van het toebren gen van den schop, waarop het in deze aankwam, wekeu zoo zeer van elkaar af, dat beklaagde's advocaat, mr. Jos. van Raai te te Rotterdam, den beiden getuigen verzocht had, ieder op zyn benrt, zoowel zich zei ven als beklaagde bij een ongespannen tilbiry te plaatsen op de wijze als uaar hun afzonderlijk oordeel de standen waren geweest en kloppende roet hun verklaringen in eersten aanleg. Er werden nu twee fotografische opnamen gemaakt welke de verdediger Donderdag aan 't Hof overlegde bij zyn pleidooi dat, tot vrijspraak, subsidiair tot het opleggen eener geldboete 8 trek te. De advocaat-generaal, mr. Reitsma, echter, meende dat aan een dergelijke fotografische bewysbestryding weinig waarde kon worden toegekend, ont brekende aan gewone fotografiën alle leven. Iets anders ware de modernste toepassing der fotografie, nl. de ki- nematografische reconstructie van een feit, welke ongetwijfeld diensten zou kunuen bewijzen, b.v. bij een inge wikkelde vechtpartij waarbij de dader eener gepleegde mishandeling zou moeten worden aangewezen. Hy vor derde bevestiging van het vonnis. De ramp bij Toulon. Ondanks officieele en technische ver klaringen heersebt toch nog ernstige twijfel of de ontploffing by Tonlon niet aan kwaadwilligheid is toe te schrijven De on der-prefect van Tonlon ontving na de ramp een anoniem schrijven, waarin gezegd werd dat ook het tweede, grootere kruitmaga zijn in de lucht zou springen als de minister het kwam bezoeken. Een gesprek tusschen vier mannen zou door den briefschrijver afgelnisterd zyn, waarin gezegd werd dat de tweede aanslag weldra beter zou ge lukken. Daarbij komt het gebeurde van Dinsdag, dat tot allerlei praatjes en vermoedens aau'.eidiug heeft gegeven. De officieele lezing van het geval is de volgende: Dinsdagavond ongeveer 7 uur zag de schildwacht Guy, de wacht hou dend by het meliuiet-magazyn, zes manneu iu eeo droge gracht, die het magazijn omgeeft. Zy losten twee revolverschoten op hem; Guy was te verbluft om te roepen en waar schuwde eerst, toen hy afgelost werd(?) Meu veronderstelt, dat zij na den soldaat vermoord te hebben, de tunnel wilden doorgaan, die naar de bastions leidt, waar dynamietpatronen neerge legd waren. Deze heeft men gevon den, het waren er twaalf, maar er was geen lont by. Heel duidelijk is dit alles niet; maar begrijpelijk is het dat het onge rustheid gewekt heeft. SEi&EN&Q NIEUWS. Picquarts gevangenschap. De „Éclair" heeft beweerd, dat Picquart in de gevangenis zoo goed niogelyk behandeld wordt en dat hem allerlei gunsten worden verleend. De „Temps" heeft den heer Gast, bloed verwant vau Picquart, gevraagd, of deze bewering juist was, en daarop! ten antwoord gekregen, dat hy nogj tevergeefs naar eenig gunstbewijs zocht. In de Santé heeft Picquart een cel als de gemeenste misdadigerzyn buurman was zekere Peugnet, de laatste, die door den ouden Deibier j onthoofd is. Zyn andere buren be-1 boorden tot de beruchte bende van Neuilly. Het meubilair was zoo een- i voudig mogelijk: een bed met peluw,' een stool en een tafel, de laatste aan elkaar vastgeklonken. De heer Gast beweert tevens, dat Picquart op zekeren dag fijn glas in een ommelette heeft gevonden. De directeur van de Santé ver- 2°. Als meu de geheele actieve macht vergelijkt die de twee landen op den eersten dag van een oorlog tegenover elkaar zouden kunnen stellen, zou Frankrijk (vooral wegens de noodza kelijke aanwezigheid van troepen in Noord-Afrika) bij Duitschland ten achter zyn met 1235 officieren en 64,000 manschappen. Tusschen 1899 en 1902 zal dit verschil nog grooter worden, naar de plannen die de Duit- sche minister von Gossler in den Rijks dag heeft uiteengezet. Een vlugge reis. De snelvarende stoomboot van de Norddeutsche Lloyd Kaiser Wilhelm der Grosse is Dinsdag te Nsw-York aangekomen, na de snelste reis die zy tot nog toe gedaan had. De boot was Woensdag van de vorige week 's avonds om tien minuten over zessen van Cherbourg vertrokken en kwam Dinsdagochtend om achttien mi nuten over tienen to New York (Sandy Hook) aan. Over den afstand van 3148 mijlen deed zy dus 5 dagen 20 uur 58 minuten, zoodat haar ge middelde snelheid 22.33 inyl in het uar was. Tot nog toe was haar grootste snelheid in westelijk richting geweest 22.29 mijl in het uur. Eene hooge boete. Een molenaar in Elbing is tot een boete van ruim 506,000 mark veroor deeld. Hy had 63.000 mark invoer recht voor rogge gesmokkeld en moet het viervoud daarvan betalen, bene vens de waarde van de rogge zelve. Bovendien moet hy terechtstaan om dat hij onder Russische rogge 12 pCt. aaoveegsel had gemengd. Vergiftiging. Te New-York heeft de sensatie- makende arrestatie plaats gehad van een der figuren uit de groote wereld, den heer Molineux, beklaagd van ver giftiging. Ziehier de volledige toedracht der zaak: Eenige maanden geleden ontving een der leden der Knickerbocker Club, Harry Cornish een flesch met broomzout gevuld. De flesch kwam op de toilettafel van ziin nicht, mevr. Adams, die er van gebruikte entwee uren later, onder vreeselyke pynen stierf. Een der geneesbeeren, die een weinig van bet zont proefde, werd ziek en moest ijlings tegengif nemen. Het was duidelijk, dat een aanslag bedoeld was op Cornish, en terstond bracht men daarmee in verband het sterven van een ander clublid Henry Barnett, zes weken vroeger plotseling overleden, en van een vriend van Mo lineux, Walter Baldwin, iu September 1897 ingegelyks onder verdachte om standigheden gestorven. Het lyk van Barnett werd opge- gegraven en bewees, dat men met vergiftiging te doen bad. Spoedig kreeg men de schakel der verschillende misdaden in handen. Baldwin, Barnett en Cornish waren medeminnaars van Molineux, geweest ten opzichte van de bijzonder schoone Blanche Cherebrough en minnenijd moet Molineux tot zyne aanslagen ge dreven hebben. Eenige weken na Bar- nett's sterven trouwde Moiineux met het meisje. Reeds is gebleken, dat de verdachte verschillende malen flesschen, gelijk aan die welke het vergif iuhieldeD, uit Newark had doen komen. Mevrouw Molineux staat met haar echtgenoot onder ernstige verdenking. Tegen het duel. Een zeer aangrijpend testament heeft de Bulgaarsche afgevaardigde, Tsanow nagelateD. Hy had een aan-' rnerking gemaakt, dat de Oostenryk- sche consul Kiraly, na gesloten jacht tijd gejaagd had, en deze had- hem uitgedaagd. By het duel, dat volgde, werd de Bulgaar doodgeschoten. Toen men zyn testament opende, bleek het, dat de gestorvene alleen het duel had aangenomen, om aan de geheele wereld zyn afschuw van het duel te kannen kenbaar maken. ,Ik heb hel duel aangenomen om zekert, dat bij toeval eens een stukje bekl., t. w. een hechtenis van drie j glas in een ommelette ia geraakt, doch maanden. groot genoeg om opgemerkt te worden. Hbld. I De ommelette is daarna naar den restaurateur teruggezonden. Een moord. Te Londen, iu Whiifield-street, Tottenhamcourt-road, beeft een opzien- wekkeude moord plaats gehad. In een comraensaleDhuis, gehouden door een Hollaudsch echtpaar, naar het heet, woonden sedert eenige weken een man en vrouw samen, die zich uitgaven voor Briesenick en echtgenoote. Het waren Duitscbers. Zy was aanmer kelijk ouder. De man deed blijkbaar nietsde vrouw verdiende het geld met kaartleggen, waarmede zij veel te doen had, en als masseuse. Don derdag is zij het laatst levend gezien sedert dacht men dat de twee uit waren. Maar Maandag kregen de hospitcs achterdocht en braken de deur open. De vrouw lag dood op haai- bed. Blijkbaar was zy geworgd. Diefstal schijnt de oorzaak van den moord, want alle veld en kostbaar heden waren verdwenen. Do politie vreest den man niet in handen te zullen krygen, aangezien hy Donder dagavond of Vrijdagavond vroeg al weg moet gegaan zijn, en dus den tijd heeft gehad naar het vasteland te ontvluchten. Hy had Vrijdag een briefkaart aan de hospites geschreven, onderteekend „Briesenick und Frau", zeggende dat zy pas laat zouden thuiskomen. Men had dus geen idee dat er op de gesloten kamers nog iemand was. Hei Fransche en Duitsclie leger. Uit een vergelijking, die de Temps geeft, tusschen de Fransche en Duitsche militaire krachten en waaraan dit blad de waarschuwing vastknoopt, dat er aau geen vermin dering gedacht mag worden blijkt, dat het leger voor 1899 bestaat uit: 2524 hoofdofficieren 19,705 subalterne officieren40,622 onderofficieren en 516,378 korporaals en soldatentotaal 22,289 officieren eu 557,000 manschap pen. Het Duitsche leger telt in liet begin van 18(,9. d i. nog onder de wet van 18S32-3,008 officieren 78,217 onderofficieren eu 479.229 kor- peraals en soldaten; totaal "23,008 officieren en 557.446 manschappen. Duitschland heeft dus 719 officieren en 456 manschappen meer een onbe duidend verschil, ware het niet dat het hoogere aantal onderoï ficie- ren aan Duitsche zyde de stevigheid van den troep versterkt. Bovendien zyn dit de bruto getallen de Duitsche jaarlyksehe lichting is veel grooter, biedt dus ruimer keus en er vallen er minder af. Tunis en Algerië nemen ook een groot aantal soldaten uit Frankrijk weg. De Fransche marine-- - - troepen in het moederlan zyn echterdaaruoor met allo kracht tegen de d weer sterker i barbaarscbe gewoonte te kunnen pro- Na verschillende beschouwingen I testeeren." komt de Temps tot de volgende con-testament zet de ongeluk- c[usiëD kige uitvoerig zyn standpunt uiteen. 1». Als men de netto-effectieven b°opte vurig, dat er met pistole» vergelijkt van de beide volledige legers gastreden zou worden. Dan zou bn te land voor het einde van 1899, telt !'et ZÖD0. °P be^ teeken van „vuur het Fransche leger 970 officieren en kunnen wegwerpen en als schijf voor 28.500 man minder dan het Duitsche; ZÜD tegenstander dieneD. Zijn raarte- de bewegelijke schijf boveu den kuil tuui-do en de uit-uwaangekomeuen wa ren ongetwijfeld binnen weinige oogen- blikken even opgewonden als zij die ▼óór hen op de vlakte aanwezig waren. Om half negen, toen het gezantschap ▼ua-delgd werd, waren er ongeveer 300 menarihen bij deze uitroeiing aanwezig, degenen die den weg verlaten hadden, om de Marsianen. beter te kunnen zien, niet meegerekend. Onder dezen bevon den zich ook drie politieagenten, waar onder één te paard, die op bevel van. Stent do toeschouwers zoover mogelijk van den cylinder verwijderd hielden. Du houding van dit onnadenkende en opgewonden volk was eenigszins drei gend zooals gewoonlijk het geval is, wanneer zich een groote menigte ver zamelt. Stent en Ogilvy, die de mogelijkheid van een gevecht voorzagen, liadden zoo dra de Marsianen uit den cylinder te voorschijn kwamen naar de kazerne ge telegrafeerd om een compagnie soldaten, ten einde de vreemde wezens indien het noodig was tegen het volk te beschermen. Toen waren zij teruggekeerd om hun parlementaire plannen te volvoeren. Do beschrijving van lnm dood, door andere toeschouwers gegeven, kwam vrijwel met mijne indx-ukken overeen de drie groe ne vlammen, het brommende geluid en do plotselinge brand. Maar zij die ook dit verschrikkelijke tooneel luidden aanschouwd, waren ter- nauwernood aan het gevaar ontsnapt. Alleen een heuvel, die hen van het' lager gelegen gedeelte van Heat-Ray scheidde, was de oorzaak van hun red ding. Was de geheimzinnige, duivelsche roede een paar cl hooger geplaatst, dan zou niemand in staat geweest zijn het voorgevallene na te vertellen. Zij had den de vlammen gezien, zagen menschen neerstorten en het volgende oogenblik had als '1 ware een onzichtbare hand de bosschen in brand gestoken. En met een schel gefluit dat duidelijk boven het gebrom in den kuil uitklonk, schoot de straal over hun hoofden heen, de boo- men langs den weg verlichtend, steenen j splijfteiDcl, venstars verbrijzelend, en heele gedeelten van daken verwoestend. Ontzet cloor het plotseling gesis en geknetter der boomen was de ontstelde menigte een oogenblik besluiteloos ge weest wat te döen. Vonken en brandende takken vielen, op dm weg. Hoeden en kleeren begon-j nen reeds vlam te Vatten. Toen weer- klonk er een luide kreet over de vlakte. Dezo werd gevolgd door andere, en j plotseling zagen da doodelijk verschrik te menschen. een politieagent te paard naderen, die met opgeheven handen luid gilde. „Zij komen kreet een vrouw en bijna tegelijkertijd draaiden allen zich om en duwden en stompten elkaar om zich zoo spoedig mogelijk van de plaats te verwijderen. Als blinde paarden moeten zij voort- gerend hebben. Daar waar de weg smal ler wordt, had er een hevige worsteling plaats gehad. Maar al deze menschen ontkwamen niet; op zijn minst werden er drie personen, twee vrouwen en een kleine jongen door de anderen vertrapt, om te midden van al die verschrikkin gen op den weg te sterven. HOOFDSTUK VH. Wat mij betreft, herinnerde ik mij niets meer van mijn vlucht, dan dat ik ontelbare malen tegen boomen aan bons de of struikelde. Overal om mij heen staarden de onzichtbare werktuigen der Marsianen mij aanlnm meedoogenioos zwaard, de onuitstaanbare hitte, bedreig de mij van alle zijden, en flikkerde dan weer boven mijn hoofd, voordat het neerviel om mij to dood en. Xk bereikte eindelijk den weg en snelde voort. Eindelijk kon ik niet meer; de ont zettende emoties, die ik doorstaan had, en het harde loopen, liadden mij totaal uitgeput. Ik wankelde en viel op den grond. Dit gebeurde dicht bij de brug, die vlak bij de gasfabriek over het ka naal ligt. Ik viel dus in zwijm. Daar moet ik geruimen tijd gelegen hebben. Toen ik bij kwam zag ik verward om mij heen. Een oogenblik zelfs begreep ik niet hoe ik daar gekomen was. De angst had mij plotseling verlaten. Mijn hoed was verdwenen en mijn boordje gescheurd. Eenige minuten geleden had den slechts drie dingen mij vervuld nl. de macht van de natuur en de on metelijke ruimte, die ons omringt, mijn, zwakheid en angst en de nadering van den dood. Nu scheen het alsof er plot seling iets veranderd was, waardoor al les een ander aanzien gekregen, had. Er was geen merkbare overgang van dezen eenen toest and tot den anderen geweest. Onmiddellijk was ik weer dezelfde van, vroeger, een fatsoenlijk, gewoon burger. De stille vlakte, mijn vlucht, de schrik wekkende vlammen lagen nu als eem droom achter mij. Ik vroeg mij: zelf af of ik dit alles wezenlijk gezien had. Ik kon mij niet overtuigen. Ik stond op en liep de steile helling van de brug op. Tot mijn groote ver wondering scheen ik totaal geen kracht meer te bezitten. Ik durf gerust zeggen, dat ik eigenlijk als een beschonkene heen en weer waggelde. Nu zag ik boven op de brug een hoofd verschijnen en 't vol gende oogenblik verscheen een werkman met een bak onder dan arm. Naast hem liep een kleine jongen. Hij zeidé mij' goeden avond en ging voorbij. Ik liadj hein willen aanspreken, maar deedi het niet zijn groet met een onverstaanbaar gemompel beantwoordend liep ik door. Over het Mayburv viaduct kwam op ebt oogenblik een sneltrein vliegeneen lange streep witte rook, een massa ver lichte raampjes, een oorverdoovend ge raas en verdwenen was hij in Zuidelijke richting. Een groepje menschen stond in een poort van een der huizen, te praten, die deel uitmaakten van het aardige „Orien tal Terraee." Alles kwam mij zoo bekend en werke lijk voor. En dat wat achter mij lag! Hit was fantasie, zulke dingen konden immers niet gebeuren. Wellicht ben ik een man die onder hevig is aan buitengewone gemoedstoe standen. Ik weet soms niet precies in hoever dé dingen, die ik beleef werke lijkheid of visioenen zijn. Soms komt heit mij voor dat ik geheel buiten de wereld sta en alles van een ver verwijderde plaats gade sla. En dit gevoel beheersckte mij dien avond sterk. Nu volgt, de tegenstelling van mijn droom. Want wat ik niet begreep was de kalmte waarmee alles en iedereen zijn gang ging, terwijl geen twee mijlen van deze plaats vrwijderd de dood zijn schcp- ter zwaaide. Het gedruisch in de gasfabriek hield geen oogenblik op en de electrische lanir pen waren allen ontstoken. Ik bleef bij het groepje menschen staan. „Is er nieuws van de vlakte?" vroeg Er stonden twee mannen en een vrouw bij de poort. j „Eb. V' zeide een van hen zich omkee- rend. „Is er nieuws van de vlakte?" her haalde ik. „Komt gij er niet net vandaan vroeg een der mannen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2