NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging 16e Jaargang. Maandag 13 Maart 1899 Ko. 4818 a HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente), pér 8 maanden,1.30 franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 atzonderliike nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 de omstreken en franco per post, O.371/2 A "O i'an 1 -n regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de. PubKdfé Etrangère G. L. DA UUR »f- .inas f. Snee.Parijs BIbis Faubc Slouimartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiön en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en GeldwezeD, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiön van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort eo Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bjj de Tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; VelsenW. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNÖ; RüleqornARI.E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiön aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Goedgék. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892No. 29. De Haarlemsche Handelsver een. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn. belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken gewen aan do leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opgar vein voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Februari zijn 57 vorderingen tot een bedrag van f 1519,741 betaald!; 15 vorderingen worden afbetaald, 10 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 cts.) is bijge- TOgd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewen schte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m,, de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Stedelijk Museum. Op de groote zaal van het stedelijk museum (Raadhuis) zijn thans tentoon gesteld, teekeningen uit den Atla- van Haarlem en omtrekoD, afbeeldende Kraantjelek, de oude en nieuwe Brouwerskolken, Elswoudshoek, de Brouwersvaart, de Houtvaart, O ver veen, den Zjjlweg en den weg naar Bloemendaal tot Hartenlust. Het museum is dagelijks te beziel) tigen; Zondags is de toegang vrij. Op de inatinéo, a.s. Zondag te geven door Haarlemsch muziekkorps in de concertzaal der Vereeniging zal een keurig programma uitgevoerd worden, o.a. ae Suite Peer Gynt van Grieg. De hier van het vorige jaar zoo gun stig bekende concertzangeres mejuf frouw Marie Hartog zal haar mede werking verleenen. Men zie onder de advertentiën „De Groote Magasins du Printemps van Parijs." BINNENLAND. Aan den luitenant ter zee der 2de klasse A. Waller vergunning verleend tot het in Oost-Indiö waarnemen van eene particuliere betrekking buiten bet zeewezen voor den tjjd van zes maandeD, onder stilstand van non- activiteitstraktement en zonder op klimming in de ranglijst. Benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. T. J. Noyon. advocaat-generaal bij bet gerechtshof te Leeuwardentot president der rechtbank te Groningen met 1 Mei jbr. mr. J. Remees van Iddekinge, vice-president van gemeld college tot vice-president jhr. mr. O. O. van Swinderen, rechter in dat college; tot substituut-officier van justitie b\j de rechtbank te Groningen mr. B. van Eeten, substituut-officier bfj de rechtbank te Zieriksee. Korte vreugd. Deautomobielendiensitüïsc en Arn hem en Oosterbeek is gestaakt. De bepaling, onlangs in de gemeente verordening op de automobielen opge nomen betreffende de brceite van de velgen der wielen, heeft tot dit be sluit aanleiding gegeven. Keu anti-militair. Onder de miliciens, die dezer dagen te Bergen-op-Zoom ia dienst traden, is er een uit Rotterdam, die, zonder zich onbehoorlijk te gedragen, beslist weigert den eed op de krijgsartikelen af te leggen, omdat bij, naai hij zegt, geen plan heeft soldaat te worden. Ook wil hij in de kazerne zijn eten betalen en eeoige vergoeding geven voor het gebruik vau een bed. Met belangstelling ziet mei; uit naar de verdere gevolgen van dit bij de militie nieuw en eigenaardig optreden. Oorzaken van krankzin nigheid. Onder de oorzaken der krankzinnig heid nemen, zooals uit heit hoofdstuk klinische statistiek van het jongste ver slag van Meerembetrg blijkt, neerdruk kende en verzwakkende invloeden be nevens erfelijke belasting en; een. voor beschikte bodemj eene voorname plaats in. Eene nadere beschouwing der geval len leert, dat de strijd' des levens en de gevolgen daarvan de hoofdoorzaken zijn. Drankzucht, onvoldoende verdiensten, on- eenig huiselijk leven, achteruitgang in zaken blijken in een groot aantal geval len als causa proxima te moeten wor den aangemerkt. „Dergelijke gevallen leeren. dat hef. mogelijk is in menig geval het optreden van krankzinnigheid te voorkomen, door sociale misstanden op te heffen. „Als voorbeeld van den ongunstigen invloed van den strijd des levens diene de volgende epic-rise, door patient zelf, een lijder aan insarua neurasthenica. met intercurrent optredende vervolgings-idee- en, medegedeeld na zijn herstel. „Patiënt vertelde, dat hij/ was opge nomen, omdat hij' lichamelijk en' gees- stelijk overspannen was door huiselijke tegenspoeden, financieele verliezen en het sukkelen van vrouw en kinderen. Hij werkte dientengevolge tot diep in den nacht en werd al zieker en zieker, ge voelde zich 's morgens, als hij opstond, niet goed, zonder het eigenlijk zelf in te zien. Ofschoon hij vooral des morgens zich angstig en; gejaagd gevoelde en loom in de beenen was. bleef hij maax aldoor werken om op de been te blijven en zijn gezin te kunnen onderhouden, tot hij eensklaps in zijn angst zich ver beeldde. dat men hem en zijn gezin wil de wegbrengen en vermoorden. „Onderstaand geval leert, hoe ongun stig ondoelmatige leiding gedurende den leertijd kan werken. ,,De desbetreffende patient, verstan delijk zeer goed' ontwikkeld, lichamelijk gezond, ijverig, zacht en gewillig, over gevoelig, muzikaal aangelegd, legde op school de overgangsexamens met gun- stig gevolg af en stond bij zijn leermees ters als een vlugge ijverige knaap be kend, totdat hij in een hoogere klasse van eene instelling voor middelbaar on derwijs was overgegaan. „Volgens zijne nieuwe leermeesters was hij, speciaal in lx/paalde vakken ten achteren. Patient, die nimmer eeni- ge aanmerking van zijne vorige leer meesters had gehad, trok zich dit zeer aan, achtte zich verongelijkt, door zijne onderwijzers achteruitgezet, werd stil, gedrukt neerslachtig, verklaarde, dat al dat werken toch niet zou helpen en liij kon niet tegen de liefdelooze wijze, waar op hij door sommige zijner leermeesters werd bejegend. Na het verlaten der in stelling nam patient eenigen tijd rust en maakte groote wandelingen, alvo rens zich aan eene instelling voor hoo- ger onderwijs te laten inschrijven. Zoo dra hij zich beter gevoelde, werkte hij met ijver en legde spoedig met gunstig gevolg examen af. Hij gaf doorslaande bewijzen voldoende te zijn ontwikkeld, en ook in de vakken, waarin hij ten achter zoude staan. Desondanks keerde het zei f vertrouwen niet terug en be weerde patient zonder eenigen grond, j dat de examinatoren hem door het exa men hadden gelaten, omdat zijn vroe- leerm oesters hem zoo genegerd haddenHij1 werd allengs onrustig en zenuwachtig, bij geestelijke inspanning spoedig vermoeid en legde zich, om zich te verzetten', toe op de studie van meta- physischo en philosophisclie onderwer pen. Met sommige zijner kameraden hield hij wijsgeerige bespiegelingen over dén invloed, dien d.e menschen op el kander uitoefenen en beweerde, dat hij door dien invloed van gevoelsmensch een verstandsmensch was geworden. Hierop trad plotseling het beeld van verwardheid op. ,Dit geval is instructief, omdat het betreft een melancholisch-cholerisch aan gelegd individu, bij wieai onder den on gunstigen invloed, dcor sommige leer meesters op hem uitgeoefend en onder een ziekelijke toestand ontwikkelde, eene ziekelijke doestanid ontwikkelde, welko ten slotte tot' het optreden van een aanval van krankzinnigheid leidde. Dat werkelijk het verkeerd begrepen zijn door die leermeesters als schadelijke prikkel werkte, bleek ten duidelijkste. Immers vanaf dien tijd trad gemis aan zelfvertrouwen op en geraakte patient zelfs in schijnbaar gezonde dagen on middellijk van, streek en kwam zijn ge heel e gemoed in opstand, wanneer de bejegening, die hij op de instelling van middelbaar onderwijs had ondervonden, ter sprake kwam. Ook gedtirc-nde den aanval van krankzinnigheid liet patient zich hierover uit." Vergiitiee mosselen. Vóór eenige dagen namen wij een beschouwing over uit de „N. R. Ct." geschreven naar aanleiding van enkele gevallen van mosselvergiftiging, die zich te Rotterdam hadden voorgedaan. In hetzelfde blad deelt thans iemand, die alleen zijn ervaring raadpleegt, mede, dat ziek worden na het gebruik van mosselen meer in den gebruiker dan in het. gebruikte moet worden gezocht, eu dat er enkele personen zijn voor wie alle mosselen vergiftig zijn. zoowel als weer anderen voor wio geen vergiftige bestaan. Ten bewijze daarvan vertelt hij het volgende „Hier ter plaatse (Rotterdam) vindt men 125 vaartuigen, die dooreen' met 2jV koppen bemand, zich bezighouden met do mossel'visscherij. „Al do menschen eten dagelijks mos selen - niet alleen als er eene R in. do maand is, maar bijna het geheele jaar dóór. ..Laat ons even zien wat door hen in een jaar tijds wordt geconsumeerd, als men maar aanneemt, dat ze 4 maal per week worden genomen, en dat ieder man maar 30 mosselen per keer neemt. „125 maal 24 maal 4 maal 52 maal 30 gelijk 1,950.000 mosselen d'ie in een jaar worden gebruikt wat niets min der is dan ruim 557 harington. Rekent men nu, dat aan den wal door de achter blijvende gezinnen plus zooveel anderen, nog dezelfde hoeveelheid' wordt gebruikt dan krijgt men het respectable cijfer van, 3,900.000 mosselen of ruim 1114 haringtonnen voor onze gemeente in één jaar en niemand weet. dat hier ooit iemand1, door het. gebruik van mos selen is overleden. „Tem tweede. Mij is bekend eene 78- jarige vrouw, die, waarneer zij mosselen gebruikt van dicht bij de Noordzee lig gende perceelen, altijd1 de zgn. mossel- ziekte krijgt, en nooit eenigen last daar van heeft, als zij ze eet vaar perceelen, die eenige uren meer opwaarts de rivier gelegen zijn. „Ten derde. Een. jong meisje, diat een groot o liefhebster is van mosselen, krijgt na het gebruik van een paar stuks, het zij gekookt, gebakken, gestoofd of inge maakt. geregeld de mosselziekte re den waarom ze dan ook, niettegenstaan de zij valn mosselen houdt, het gebruik daarvan nalaat." Dat da mosselen niet behooren gege ten te worden in de maanden, wier na men zonder R worden geschreven, be twist da schrijver eveneens. Hij geeft den mosselliefhebbers den volgenden raad: „Gebruikt ze, zoo ge wilt, 12 maan den in een jaar. In België, 't mosselland bij uitnemendheid, doet men dat even- zoo. en ook de Duitschers gebruiken de meeste in Juni, Juli en Augustus. De mosselen' storen, zich niet aan eene R. „.Gebruik geene. die iedereen aan biedt, d, w. z. zonder op de herkomst te kunnen rekenenwant mosselen van vette veengronden vex*wekken meestal diarrheo, en die aan koperen of ijzeren voorwerpen zijn gegroeid, kunnen soms kwade Le'-fteret* et* «Usanat Ter aanvulling van het bericht voor komend in bet vorig nummer van het Sociaal Weekblad, waarin vermeld werd, dat Mr. J. Limburg, de rubriek „Strafrecht eu Sociale Wetgoviog" zou hervatten. Mej. dr. C. de Lange de rubriek „Social Hygiëue, en Mr. H. J. Tasman die van „Armenzorg" zou bewerken, deelt de redactie van genoemd blad thans mede, datMr. J. Kruseman zich bereid verklaard heeft de rubriek „Workliedenverzekering" althans voor een groot deel voor zyne rekening te nemen. Voorts zullen de heeren Mr. G. M. den Tex eu J. K. Jung de lezers van het S. W. op de hoogte brengen van hetgeen in binnen- en buitenland ver meldenswaardigs voorvalt of in het licht gegeven wordt resp. op liet go- bied van het „Alcoholvraagstuk" en op dat der „Coöperatie" en daaraan hunne beschouwingen verbinden. RECHTSZAKEN. Boleedigiiig. Yoor de rechbank te Leeuwarden heeft Lodewyk L. de Vr., 62 jaren, koopman té Workum, terechtgestaan ter zake dat h\j den 2 Februari een briefkaart aan den koperslager B. T. Wiersina te Workum geschreven en per post toegezooden heeft, van dezen inhoud: „Ik Lodewjjk wil mijn vlaggenstok terug hebben, ellendelin gen. Ik Lodewjgk wil mijn zestig gulden weer terug hebben, rampzalige booswichten, en wees verzekerd, dat k jelui een oprechte haat. toedroeg. L. L. de Vr...., Workum 2 Febr. 1899". Beklaagde erkende dat bjj in 1894 wegens smaadschrift en beleedingiug is veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. Hij bekende ook deze brief kaart geschreven te hebben,omdat ze ai jaren in onmin met elkaar leven en hjj vrede met de menschen wilde sluiten. De president vindt het een vreemde wjjze van vrede sluiten, om iemand te schrijven dat hij een ellendeling, een rampzalige booswicht is, dat is beleedigend. Beklaagde vond dat volstrekt geen beleediging. Het O. M. vorderde 14 dagen ge vangenisstraf. Beklaagde stond op, strekte de hand uit en zeiik laat het over aan de hooge wysbeid der EdelAchtbare Heeren Uitspraak over 8 De moord te Leur. Voor het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch werd zooals gemeld is deze week behandeld in hooper be roep de zaak tegen Govardus Fasen, oud 27 jaren, slager, wonende te Leur, beschuldigd van moord, 9 Januari 1898 gepleegd op de dienstbode Adri- ana Smits, aldaar en daarvoor door de rechtbank te Breda veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Vrjjdag vroeg het O. M. bevestiging van het vonnis eu veroordeeÜDg van den beklaagde tot levenslange ge vangenisstraf. Rubriek voor Dames Wij allen kunnen zonder onderscheid plotseling opgeroepen worden om het geen ons tot nu toa bezighield vaarwel te zeggen en als ziekenverpleegster op te treden. Er kunnen van die- omstan digheden in eene familie zijn, die ma ken. dat wij denkende aan het spreek woord „Wat het zwaarste is, moet het zwaarst wegen." die plicht zoo opgewekt mogelijk vervullen. Eenige weken gele den sprak ik met u reeds daarover en noemde toen eenige algemeene regelen, die zoo'n tijdelijke ziekenverpleegster in liet oog moet houden. Nu wen sch te ik eens te spreken over het verplegen van invaliden. Wij gezonden voelen een diep medelijden met diegenen onzer medemen- schen, die door een lichaamsgebrek ge doemd zijn zich allerlei genot te ontzeg gen, waarvan wij zoo ruimschoots kun nen genieten. Wij staan 's morgens op ij zien door onze vensters weer het heerlijke daglicht, maai' wij' genie ten daar niet meer van, het is immers juist als gisteren en morgen zal het weer zoo zijn. wij zijn dat langzamer hand als een recht gaan beschouwen, maar daar zien wij een paar uur later een arme vrouw voorbij strompelen ge leid door een kind en plotseling komt het over ons dat. gevoel van diep mede lijden en meteen van dankbaaiiieid voor het heerlijke genot van onze mooie aar de, met alles wat natuur en kunst daar op tot stand gebracht hebben, iederen dag weer te kunnen zien. Die arme vrouw kon dat genot niet smaken cn als eu* eent dergelijke ongelukkige in onze omgeving is, dan moeten wij gedrongen door me delijden en dankbaarheid alles doen om troost, afleiding en opwekking te bezor gen. Ik stel mij voor er is iemand uit uwe omgeving gedoemd' haar geheele leven of anders langen tijd zittend door te brengen. Wat mist hij of zij niet? Zich nooit meer het heerlijke genot te kunnen verschaffen om de ledematen eens flink te gebruiken, zoodat 's avonds een gezonde, lichamelijke vermoeidheid ons naar bed doet verlangen Wij voelen dat zoo'n gemis onover komelijk moet zijn, maar toch kunnen wij heel wat doen om dergel ijken patiën ten afleiding te bezorgen. Wij hebben door ons voorbeeld onze invalide lust in knutselwerk doen. krij gen en datgene waarvoor hij of tij dan. den meest en aanleg toont, moet vooral, aangekweekt worden. Uwe invalide toont bv. aanleg voor teekenen. dan hebt ge toevallig juist gehoord, dat er een kennis was, die dit of dat zoo graag beschilderd zou tien. De zieke krijgt dan een gevoel, dat haar werk gewaar deerd zal worden en alleen het werken, met een doel bezorgt de ware afleiding. Ik ken een jong mensje, dat door ge deeltelijke verlamming tot zoo'n zittend leven gedoemd is. Zij wordt hoofdzake lijk opgepast, door een paar jaar jongere zuster, die het leven tegenlachte. Het is allerliefst zooals de laatste met haar ongelukkig zusje omgaat. Eene zaten de beidé meisjes voor het raam. do zieke las wat voorjSide andere luisterde met- belangstelling, zooals zij beweerde kon niemand anders zoo mooi voorlezen; daar ging een aardig buurmeisje van drie jaar al schreiende voorbij', tij had haar pop gebroken. De beide meisjes riepen het kind binnen en al spoedig was haar een nieu we pop beloofd. Dat was voor de jonge verpleegster een welkome aanleiding om hare zuster veer wat bezigheid te bezorgen. De pop werd naakt gekocht en nu moest alles tot in de fijnste puntjes er voor ge maakt worden. Dat bezorgde weer voor een heele poos werk en ons verpleeg stertje verzuimde dan niet altijd te be weren. dat haar zuster maar kiezen meest, hoe het gemaakt moest worden, zij kon dat zoo goed, zij had! zooveel smaak enz, enz. Zoo nu en dan gingen tij zelfs samen een lekker schoteltje klaar maken, en de jongste der twee wist onder al die bezigheden steeds een grapje te bedenken zoodat de beklagenswaar dige kranke dikwijls het. verdrietige van haar toestand vergat en zich over *t al gemeen tamelijk goed mee haar lot ver zoende. Vraag echter niet hoe dikwijls haar zuster zich in stilte een opoffering zal moéten hebben getroosten, hoe kra nig om daarvan noch aan de betrokkene noch aan anderen ooit iets te laten merken Voordat ik u nu de gewone recepten geef. wil ik u even zeggen, dat zij als voorbeeld ontleend zijn aan een boek uitgegeven door den lieer N. J. Boon. te Amsterdam. Het is getiteld: „De practische Kookkunst" door de dames Ankersmit. Het boek begint, met zeer vleiende verklaringen, van dames, die het koken bij de schrijfsters geleerd) hebbendan volgens afbeeldingen van; ingrediënten bij het koken noodig en daarna de verklaringen van sommige termen bij do recepten gebruikt.. Dau komen cïe recepten in verschillende af- deelingen verdeeld en zeer duidelijk ver klaard. Het boek verdient veel aanbeveling. Oordeelt zelf over de volgende recep ten1: GEKOOKTE TARBOT 1 tarbot, 20 gram zout Bereiding. Snijd) den tarbot in 5 cM. breede mo ten kook ze in kokend, water met zout 10 min.laat ze nog 10 min. op de for- nuisplaat staan als do tinnen gemakke lijk rijn uit te trekken is de visch gaai', ROODE WIJNSAUS. 3 d.L. rcode wijn, 2 d.L. water en 1 stukje pijpkaneel en citroenschil. 125 gram suiker, 20 gram aardappelmeel, sap van 4 citroen Bereiding. Laat den wijn met 1 d.L. water, pijp kaneel. citroenschil en suiker even ko ken, roer het aardappelmeel aan met den anderen d.L. water, voeg dat bij d'en wijn en laat het even koken, giet de saus door een zeef en doe de citroen sap er bij. En nu nog een recept voor u, dat uit munt door grooten eenvoud van berei ding. Bij de firma Wed. J. Leupen eau Zoon alhier, zijn verkrijgbaar Chad- wick's vruchtengel ei-tabletten. Een tablet- wordt onder gestadig roe ren met heet water overgoten, de tablet wordt geheel opgelost en als vloeistof in een puddingvorm gegoten. Ik heb met goed gevolg op deze wiize een abri kozen pudding klaar gemaakt. De tablet ten zijn/ in verschillende soorten te verkrijgencitroen aardbeien, frambo zen. ananas, abrikozen, sinaasappel, bessen, kersen, vanille en madeira. De smaak is zeer zuiver het is voor eeue huisvrouw altijd' gemakkelijk zoo'n tablet in huis te hebben om bij voorko mende onverwachte gelegenheden spoe dig een delicatesse tu kunnen klaar ma ken. Gemengd nieuws. De zaak-Dreyfus. Men verwacht, dat het gansche Hof van Cassatie binnen een dag of tien bij eengeroepen zal worden om te overwo gen of er. nadat alle leden de gedrukte getuigenissen door de strafkamer afge nomen, gelezen hebben, aanleiding be staat om een aanvullende enquête te gelasten. Ook zal dan de datum vastge steld worden, waarop de „ultra-geheime" dossiers andermaal, uu voor het geheele Hof, zullen worden gebracht. Immers, naar hetgeen, lusschen president Loow en de regeering overeengekomen is, be staat er geen enkel geschreven bewijs van de overlegging van dat geheime dos sier aan de strafkamer; de twee doelen van het boek met de verhoeren, bevatten daaromtrent niets en. de overige leden, van 't Hof weten er dus niets van dan dat wat de leden der strafkamer hun mede- d eel en- De regeering zoo wordt, officieus gemeld die reeds het geval heeft voor zien, dat het Hof de geheime dossiers, zoowel van het ministerie van oorlog als van bui tenia ndsche zaken, andermaal zou opvragen, heeft liesloten dat de- over legging aan het Hof onder precies de zelfde voorwaarden zal geschieden ala welke gesteld werden voor de overleg ging aan de strafkamer. Do „Daily Telegraph", die geregeld! heeft moeten zien, dat haai- berichten van het Duivelseiland beslist zijn tegen- gesproken, gaat niettemin voort met hot vertellen van bijzonderheden over her. uiterlijk van Dreyfus, zijn verhoor door den president van her, Hof van» Appèl te Cayenne enz. De correspon dent van het blad beweert zijn inlich tingen te hebben van den burgemeester van Cayenne en van een bloedverwant van den president. Het blad vertelt, dat het verhoor den 4den Januari plaats had. Mr Darius begaf rich met den gou verneur der strafkolonie, den heer Dó- niel. tot den veroordeelde. Toen de hee ren binnentraden stond Dreyfus mot den rug naar de deur. Meenend'o dat een van zijn bewakers binne^ilcwajn, keerde hij zich niet om, waarop de heer Darius zijn naam riep. De gevangene zag zijn. bezoekers aan. zonder een woord te spreken. Klaarblij kelijk was zijn gezondheid niet best, al kon men niet zeggen: dat hij ziek waa. Een stroohoed met breeden rand' over schaduwde zijn gelaat, maar de heer Darius kon opmerken, dat de puntige baard grijze haren vertoonde. De president maakte het doel van zijn komst bekend. „Goed." antwoordd e Dreyfus, .maar ik zal niet- dan tot u alleen spreken, als mijnheer wijzen-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1