Henneberg Zijde Lijders aan bloedsaandrang S$o©mverv@rij en Chem. Wasseherïj van C. HOEING, firma SCHENK, Ged. Oude Gracht 11—15. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. Hofleverancier). akte van bekwaamheid van eene on derwijzeres in de handwerken, hopen wjj zegt de „Holl." dat net oadje van 53 jaar „zonder akte en pokkenbriefje" door den gemeenteraad zal gehandhaafd worden, in spyt van dien inhnmaGen onderwijzer." Leiisrsn en Kunst. Het Mauritshuis heeft weer een aanwinst gedaan van meer dan ge wone waarde. Dr. Bredias schonk het Maseum in bruikleen een zeer fraai stuk van J. van Gojjen uit zyn bes ten tjjd (165.). Het schilderij lieeft een plaats gekregen boven het vroege werk. uit 1634, dat het Mauritshuis van Yan Goyen bezit. Serenade. Aan Emma Nevada, die Woens dagavond La Sonnambula zong te Amsterdam ter opluisteriug van de laatste voorstelling der italiaansche Ope^a, is te middernacht een kleine serenade gebracht op het voorplein van het Amstel hotel, waar do diva logeert In den tuin der dependance tegen over het hotel was een muziekkorps opgesteld, verlicht door fakkels, bij tusscheupoozen versterkt door ben- gaalsch vuur, voor de trappen van het hotel had zich tegen het einde der voorstelling eenig publiek ge posteerd, mitsgaders eene afdeeling politie. De zangeres, aangereden in een geslo ten koets, was eigenlijk binnen vóór men daarop verdacht was. Maar het wui ven met een zakdoek boven de balu strade van een der balkons en het blinken van witte overhemden in de onmiddellijke nabijheid daarvan, gaf reden tot toejuiching in die richting. De Amsterdammer kan de uiting zijner geestdrift niet lang rekken, althaös niet hoorbaar. Zwijgend keerde de menigte aldra den rug aan het hotel om met oog en oor te ge nieten van de evolutiën der muzikan ten in den tuin aan de overzijde. Ook de politie begreep de zaak aldus; zij hield het serenadepubliek op eerbiedigen afstand van de muziek, niet van de diva. Het was niet verdiend; maar toch na verloop van eenigen tijd riep de eigenaar van een der witte overhem den de menigte toe, dat mevrouw Nevada „een klein liedje" zou zingen. Dit kleine liedje was de bekende aria uit „Mignon": „Connais-tulePays?", het land van nachtelijke serenades, die het gemoed heviger ontroeren dan die van dit oogenblik. Een gewoon applaus na de laatste woorden, uitgezongen in den vochtigen Maartschen nacht: „Oui c'est la" zeide zooveel als: „Oui c'est la, mais pas ici." „N. R. Ct." Kipling. Rudyard Kipling is zoover beter, dat hij in bed mag zitten lezen. Ais het weer goed is, mag hy over een week uitgaan. De mededeeliug van den dood van zyu dochtertje heeft hem gelukkig geen kwaad gedaau. Wielrennen. Ofschoon er ten opzichte van de plannen van Jaap Eden voor het komende seizoen nog niets met zeker heid valt te meldeG (by weet nog-niet eens welke machine hy zal beryden, doch schijnt het meest te gevoelen voor zyD oude liefde, de „Wbitworth"), is onze landgenoot de renner Smits in dienst getreden van de Dunlopals gangmaker: met den Engelschman Burnly verleent hy op de Crystal Palacë-baan te Londen gangmakers- diensten op een tandem met petro- lenm-motor, voor het begin met heel bevredigende resultaten 6 Eng. mylen WÖSZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. naar het hoofd of borst, schitterin gen voor de oogen, hoofdpijn en verstopping behooren altijd zorg te dragen voor dagelijksche ruime darmontlasting. "De Zwitsersche Pillen van Apotheker Richard Brand, door tal van bekende pro fessoren in de medicijnen beproefd en aanbevolen, zijn het eenige ge neesmiddel dat op aangename, ze kere en volkomen onschadelijke wijze werkt en dat slechts 3 Cen ten per dag kost. Voor het geval dat de Zwitser sche Pillen van R. BRANDT in de Apotheken niet voorradig zijn, wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. van Santen Kolff, te Rotterdam, die de doosjes voor f0.70 tegen rembours toezend. gereien in 10 m. 373J5 s. Een E. m. in 1 m. 40 s., gelykstaande met onge veer 65 K.M. per uur. Worstelen. Toen bö den internationalen wor stelwedstrijd, gepasseerde week te Antwerpen in het „Eldorado", gehou den, verschil van meeniog was ontstaan ovor het al of niet leggen van Dirk van den Berg, was deze uitgenoodigd door het bestunr der sociëteit „Con cordia", een der eerste sociëteiten van Antwerpen; een party te komen wor stelen, alleen voor genoodigden, met den kampioen van België, Constant le Boucher. Na 1 uur 24 minuten moest de jury den strjjd onbeslist verklaren, wat wel pleit voor de kracht en vlugheid van onzen kampioen, daar Constant le Bou cher bekend staat als één der beste worstelaars. Bookmakers. De Fransche minister van binnen- landsche zaken heeft in den minister raad meegedeeld, welke maatregelen hij had bevolen op de renbanen om het eerbiedigen van de wet van 1891 op den pari mntuel te verzekeren. De raad was van meening dat de kwestie voor den rechter moet worden ge bracht, om een juridische uitspraak nit te lokken omtrent de beteekenis van de uitdrukking „a tont venant". De wet verbiedt uamelyk het bedrjjf van den bookmaker wanneer de gele genheid tot deelneming wordt geboden „a tont venant." De „Teraps" weet mee te deelen, dat het denkbeeld is opgeworpen, om, als de jurisprudentie het toelaat, spe ciale tickets te maken, gelyk: aan die vac den pari mutael, die aan de book makers verkocht zouden worden, ea van den verkoopprijs waarvan men 2 pCt. armengeld zou heffen, zooals dat nu ook bij den pari mutuel gebeurt. Een middeltje dus om de bookmakers tóch bun gang te laten gaan. Een delegatie van bookmakers is Dinsdag naar de prefectuur van po litie gegaan om den profeet mee te deelen wat een schade ze ondervinden van de tegen hen genomen maatrege len. Maar de prefect was er nietzy zyn toen door den chef van het ka binet ontvangen, die hun klachten zou overbrengen. Zondag waren er vele politieagen ten by de rennen te Auteuil, om streng het oog te houden op de booxmakers. Maar dezen stoorden zich daaraan al heel weinig; zy gingen met hun be drijf kalm voort; alleen hielden ze hnn notitieboekjes en hun verdere uiterlijke keateekenen wat weg. RECHTSZAKEN. Geneeskundige diensten. Het „Weekblad van bet Recht" bevat in no. 7243 een vonnis door de rechtbank te 's Gravenhage in hooger beroep gewezen en bevestigende een vonnis v'au den kantonrechter aldaar, wegens betaling voor geneeskundige diensten. Een heelkundige aldaar had twee operaties verricht, aan een ziek kind, en wel met toestemming van den vader, die lid is van een zieken fonds en nadat de gewone fondsdoc tor had aangeraden de bulp vaneerst- genoemden deskundige in te roepen, die buiten dat fonds staat. De arts zond een rekening in van f140 (ook v<jor 69 visites) welk bedrag de va der te hoog vond, ook op grond dat hij tot een ziekenfonds behoorde en geen loon bepaald was. De rechtbank heeft echter evenals de kantonr«c'ater, den eisch toege wezen, als niet bovenmatig en omdat de heelkundige niets met het fonds te maken had. De verhouding tus- schen pa-tyen was, volgeDS het von nis, die van huur en verhuur van diensten, en hieromtrent bevat bet- vonnis de volgende overwegingen dat deze overeenkomst zelfs stil zwijgend wordt gesloten, wanneer van iemand wiens besï&ausmiddel de uit oefening vaD een beroep is zooals in casu by geïnt. diensten ge vraagd en verleend worden, welke door en iu de uitoefening van dit be roep moeten worden bewezen onver schillig of er voor <le diensten al of niet eene uitdrnkkelyke bepaling no pens het loon gemaakt zij dat toch hij die een beroep uit oefent, aan hem die zijn diensten ver langt in de uitoefening van zyn be roep, althans tot het verleenen van de diensten toestemt en die alzoo! aanneemt, die diensten, indien hy ze verleent, verhuurt, en dat er tnssclen den huurder en verhuurder d'.er dien sten tevens een stilzwijgende over eenkomst wordt gesloten aangaande de betaliog van loon voor die diensten welk loon toch stilzwijgend kan wor den bedongen met betoog op een al gemeen bekenden prijs, het gebruik of zelfs de regelen van billijkheid (art. 1375 B. W.). Gemengd Nieuws. DiefstaL Te Antwerpen is lang gezocht naar de bedrijvers van tal van diefstallen aan de haven. Thans is ontdekt dat drie opzichters, een politieagent en een ambtenaar der invoerreenten de hoofddaders zijn. Zy zijn gevangen genomen en zullen weldra te recht staan. Een der Brusselscbe bladen liet in den nacht van 6 op 7 dezer toen het gerucht ging van het overlijden der Koningin een extra cummer met vol ledige lerensbeschrijving afdrukken. Het blad zit nu in zyn maag met de 75000 onbruikbare exemplaren. Een halssnoer. Te Brussel is deze week een jonge dame gevangen genomen, een Duitsche tooneelspeelster, die aan den hotel houder, by wien zy haar intrek had genomen, een prachtige halssnoer van briilanten en paarlen had te koop aangeboden. De hotelhouder vond dit verdacht en waarschuwde de politie. Aan deze was reeds nit Berlijn be richt, dat een dame zulk een kost baarheid in een der Berlynsche schouw burgen had verloren, en men nam de actrice gevangen, welke het snoer had gevonden en er mee naar Brussel was gevlucht. Het signalement was ook reeds in handen der politie. De zaak-Gohier. In de tweede zitting van de zaak Urbain Gohier bracht de advocaat- generaal mr. Lombard zyn requisitoir uit. Hy trachtte nit te leggen dat Gohier zijn boek niet had geschreven in „Pemballement ces éerriaius", doch zyn doel was de waardigheid van het leger omlaag te halen en aidns de gehoorzaamheid in het leger aan het wankelen te brengen. Er kwamen in het. boek verschillende ongerecht vaardigde heftigheden voor, tegen officieren en soldaten. De advocaat- generaal verdedigde daarop het leger. „Het leger is ni6t opgestaan tegen het landbet gedrag van generaal Roget is daar, om het te bewijzen." De advocaat van Gohier, mr'. Cié- menceau, stelt de vraag waarom zyu cliënt eigenlijk wordt vervolgd, ter wijl diens boek feitelijk reeds vroe ger in de „Aurore" verschenen was. Hy legt uit, dat minister De Frey- cinet over de spionnage in de Kamer een soortgelijke verklaring heeft af gelegd als Gohier in het gedeelte van zyn boek, dat hierover handelt. Ver schillende passages werden achtereen volgens door hem aangehaald, waar van hy de waarheid trachtte aan te toonen, en ten slotte herinnert de advocaat dat de heer Lockroy een gelukwensch aan den schrijver heeft gezonden, toen het boek verscheen. Te zes uur werd de zitting geschorst om te 8 nur hervat te worden. Toen mr. Clémenceau daarop zijn pleidooi geëindigd had, sprak het Hof Urbain Gohier en den uitgever beiden vry. In de Maandagzitting van het Hof van Assisen wees een der gezworenen erop, dat velen hunner het boek van Gohier niet gelezen hadden, waarop de rechtbank besloot, dat aan eik der gezworenen een exemplaar ter hand gesteld zon worden. Op uitdrukkelijk verlangen van president Loubet heeft de minister van justitie hem een besluit ter tee- kening voorgelegd, waarbij aan allen die door den politie-rechter veroordeeld zyn wegens het uiten van oproerige kreten op den dag der Presidentsver kiezing en volgende dagen, gratie wordt verleend. Het aantal dezer personen is ongeveer 250. De voorzitter der vredes conferentie. In de „War against war" zegt Stead omtrent den aanstaanden voor zitter van de conferentie, den heer Staal: Men had geen betere keus kunnen doen. De heer Staal heeft ten minste eens, en misschien twee- maal.den hoogsten post in de Russische diplomatieke weieid geweigerd. Het verhaal gaat, dat, toen Alexander III op sterven lag, zijn zoon de tegen woordige Keizer, hem vroeg, in wel ken staatsman hy het meeste ver trouwen moest stellen als leider van de Russische bnitenlandsche staat kunde. De stervende Czaar zou toen geantwoord hebben: „Eerst mijnheer Staal, dan prins Lobanof, dan myn heer Nelidof. In overeenstemming daarmee had Alexander III aan den heer Staal de portefeuille van bniten landsche zaken aangeboden voordat hy prins Lobanof tot minister be noemde. Maar de Russische ambassa deur aan het hof van St. James is hoogbejaard en te goed bekend met de vermoeiende werkzaamheden die het Russische ministerschap van bni tenlandsche zaken meebrengt, om den post aan te nemenen zoo werd prins Lobanof minister. Maar de redenen die den heer Staal bewogen om geen minister van bnitenlandsche zaken te willen zyn, beletten hem niet voor zitter te zyn van het groote parlement der natiën, dat van 't najaar in Den Haag bijeen zal komen. Hij ia hoffe lijk, opgewekt, ryk aan ondervinding en innemend van raaniereD, zoodat de conferentie moeilijk een beter voor zitter kon hebben. Het officieele „Marineverordnangs- blatt" bevat het besluit van Keizer Wilhelm om het opperbevel over de vloot op zich te nemen, gelyk hg ook het opperbevel over het leger heeft. Daardoor vervalt bet „Ober-Com mando" der marine en de admirale staf van dit commando wordt een zelfstandig lichaam met de benaming: „Admirale staf der marine", met den chef van den admiralen staf aan het hoofd en den zetel te Berlijn. Toestand van den Paus. Uit Rome wordt aan de Britsche avondbladeu geseind dat de toestand van den Paus weer minder gunstig is. De Heilige Vader heeft opnieuw aanvallen van flauwte gehadzyn lijfarts hecht echter aan deze ver schijnselen geen groote beteekenis. Een valsche Kroonprins Rudolph. Uit Czernowitz meldt men aan het Wiener Tagbl., dat zekere houtsnijder Basil Semakowsky, misbruik makende van een ouder de iandiieden verspreid gerucht, als zon Kroonprins Rudolph niet dood, maar in stilte werkzaam zyn om zich van het lijden en de zorgen van het landvolk op de hoogte te stellen, in het district Sadagora rondgiog als de herrezen Prins. Hy werd door een boereupaar met groote onderscheiding bejegendmen ruimde hem de slaapplaats van het echtpaar in, dat hem ter wille in de kou in de open lucht overnachttetoen hy 's morgens vertrok kosten de boer en zijn vrouw den „prins" de voeten. Maarvóór zyn vertrek vroeg hy den boer 100 gulden ter leen, onder belofte hem in een paar dagen 100 er voor terug te zeudeo. Daar de boer niets ontving, ging hy naar den pastoordeze waarschuwde de justitie en men slaagde er weldra in den „prins" te vatten, die nu tot twee jaren zware kerkerstraf is veroor deeld. Uit Cuba. Te Havana zyn ongeregeldheden voorgevallen naar aanleiding van het geschil tusscben Maximo Gomez en de Nationale Vergadering van Cuba. De politie trachtte te vergeefs de menigte die zich naar Gomez' huis begaf om hem toe te juichen, uiteen te jagen, en de troepen moesten er bjj te pas komen. Voor zijn huis sprak Gomez het volk toe. Uit verschillende deelen van het eiland moeten te Havana telegrammen van instemming met Gomez' houding ontvangen zijn. In den omtrek van Santiago moet eon afschuwelijke ontdekking gedaan zyn. Men vond het lyk van een Spaansch officier, aan een leuning stoel gebonden, in een wosste streek van het gebergte, op vier mylen van het fort Morro. Volgens een nader bericht zou het 't lyk van kapitein Villamil zyn, die bevel voerde over een van Cervera's oorlogsschepen. Postduiven aan boord. Aan boord van den transatlantischen stoomer „Tonraine", heeft men met goed gevolg de proeven herhaald, duiven als brievenbestellers te ge bruiken. Het schip, dat van Havre naar New-York onderweg was, liet op verschillende plaatsen postduiven op, die pbotographische reproducties droegen van berichten door de passa giers geschreven. Alle duiven kwamen goed en wel te Havre aan en de berichten, welke zy brachten, werden behoorlijk naar de opgegeven adres sen geseind. Negers in de stalles. Een neger Johnson eischte te Mont real een schadevergoeding van 500 dollars, omdat men hem en een dame, die hem vergezelde, by een uitvoering van de koninklijke academie van mu ziek op zyn toegangsbewijs Diet tot de stalles had toegelaten. Tevens vroeg hg aan de rechtbank, te willen uitmaken of kleurlingen in den ver volge tot de stallesplaatsen toegelaten zouden worden. De rechtbank stelde den neger in bet gelijk, maar by stond hem slechts 50 dollar toe. Tevens oor deelde hij, dat het weigeren van ne gers tot de stalles onwettig was, eu dit misbruik een overblijfsel was uit de tijden, t08Q de slavernij nog bestoud. De Caoadeesciie rechter heeft hier een uitspraak gedaan, die waarschijn lijk door velen zijner Amerikaansche collega's niet gedaan zou zyn. Doch de negers weten nu, dat er te Mont real gelegenheid voor hen bestaat, een concert of opera op een stalles plaats aan te hooren, als zy dat willen l De zenuwachtigheid van groote mannen. Het moge zonderling klinken, dat de dapperste mannen, de grootste rede naars, de beroemdste genieën in beslis sende oogonblikken door eene zenuwach tige onrust gefolterd worden, toch levert de geschiedenis van den ouden en den nieuwen tijd daarvan menig voorbeeld. Van Demosthenes is het bekend, dat hem bij het begin eener redevoering zulk eene zenuwachtigheid overviel, dat hij de eerste volzinnen bijna cmverstaan- lxiar uitstotterde. Was hij dit oogenblik te boven, dan brak dë storm zijner wel sprekendheid los en sleepte hij zijne toe hoorders mede. Een der schitterendste Schotsche re denaars, Edmund Burke, heeft het be ven, dat hem zelfs bij het houden van eene voordracht in besloten kring over viel, nooit kunnen overwinnen. De bekende Engelsche matigheidspre dikant J. B. Grugh, hield dikwijls door zijne wegslepende redevoeringen 8 10,000 toehoorders in ademlooze span ning. Toch heeft hij zelf verteld, dat hij op 't oogenblik, wanneer hij het spreekgestoelte besteeg, altijd dacht geen syllabe te kunnen uitbrengen. Niet temin stelde zijn met zenuwachtig be ven gepaarde opgewondenheid hem in staat veel belangrijks te zeggen. Zonder die opgewondenheid zou het hem nau welijks gegeven zijn anders dan in het middelmatige te blijven en alledaagsch- heden voort te brengen. Henrv living nxag misschien de groot ste Engelsche tooneelspeier genoemd worden. Men zou meenen, dat een ar tist van dien rang boven de mensche- lijke zwakheid van verlegenheid verhe ven moest zijn. Mis! Hij beefde ook voor eene première, waarin hij. een nieu we rol had te spelen en vreesde zoo lang, dat hij fiasco zou maken, totdat het eerste applaudissenient hem ver kondigde, dat hij bij zijne zegenpralesn weer eene nieuwe behaald had. Wat echter er van te zeggen, dat helden van het zwaard', die vuur en dood niet vreezen, van zulk een gewoon dier als een kat schrikken Hendrik III dreigde in onmacht te vallen, zoodra hij maar een poes zag en Napoleon I was voor zulk een mauwend dier be paald bang. Tot in het oneindige zouden zulke voorbeelden genoemd kunnen worden van groote mannen, die voor niets ze nuwachtig beven. Wij willen echter alleen nog maar aan dien geliefden Ber- lijnschen humorist herinneren, die in de groote steden; van Duitschland storm van gelach deed! uitbarsten, en terwijl hij werd toegejuicht, wel met het hoofd tegen den muur had willen loopen. In den kouinklykeu schouwburg te Glasgow waar du het gezelschap van den heer Vau Biene speelt, is onlangs de voorstolling opgehouden door een hond. Gedurende de voorstelling van The Broken Melody kwam de athleet Saudow „de sterkste man ter wereld" een praatje maken met den heer Van Biene in dieas kleedkamer en liet daar, toen hy naar de zaal ging, zyu grooten houd achter, hy zou, voor hg heenging, het dier komen halen. Die hond verbeeldde zich nu dat hy de wacht moest houden aan de denr der kleedkamer en hy liet er niemand in of nit ook den heer Van Biene niet, die nu niet naar het tooneel kon, om zyn rol verder te spelen. Er was een zeer onaangename pauze, midden in het stuk, en daar kwam eerst een eind aan, toen Saudow weder naar de kleedkamer ging, om te zien wat de reden was, dat Van Biene niet opkwam. By het verschijnen van zijn meester liet de hond den gevangen actenr vry, die nu naar het tooneel snelde. Wetvofg StadGnismro Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het geboaw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het verbeteren der steenglooiing op bet buiten beloop der Helderscbe zee wering beoosten het Noorderhoofd, be- hoorende t<»t de Rijkszeewerken in Noordholland. Raming f 35000. Van de 25 hiervoor ingekomen ïn- schryviuesbiljeften was dat van J. Oldenburg te Bergen het laagst voor f32347. Het vak van comestibles en deli catessen heeft in de laatste jaren een groote vlocht genomen. Meer en meer krygen de menschen bohoefte aan en smaak in lekkernijen van allerlei aard cn dit feit heeft den heer H. Pander Jzn. aanleiding gegeven een Dienwe zaak op dit gebied in Haarlem op te richten. Zy is gevestigd in het geheel ver bouwde perceel Kruisweg 47, waar vroeger een schoenwinkel gevestigd was. Reeds bij een kijkje van buiten af gaat het oog te gast aan de smake lijke artikelen, die in de twee etalage- ramen zijn uitgestald. Zelfs hy, die nu juist geen lekkerbek genoemd kan worden, watertandt by het zien van de malsche bammen. van bet smakelijk geperst vleesch aan den eenen, van de tallooze bossen en flesschen met delicatessen aan den anderen kant. In den winkel zei ven valt de ver scheidenheid van artikelen nog meer in 't oog. Ontbreken de nieuwste engelsche en Amerikaansche sances en soepen niet, ook de zoo talrijke worstsoorten nooden tot koopen en tot proeven. En daarnaast zyn de blikjes opgestapeld, met sardines, kreeft en wat niet aldaar tegenover pryken d8 flesschen met limonadesiro pen, de bossen met chocolade, de do zen met vrnchtenbonbons, de mixed pickles iü soorten. De omgeving, ruim en van licht en lucht behoorlijk voor zien, werkt er toe mee om dit ailes smakelijk te maken voor kijker en kooper. Standaards met gloeilicht verlich ten 's avonds de etalages en een aar dig kroontje beschijnt den winkel. Als een modern magazijn van comes tibles, vleeschwaren en delicatessen maakt de nieuwe zaak een goed figuur. En dat ook in andere opzichten de heer Pander met zyn tyd is meege gaan, blijkt wel hieruit, dat by zich een telefoon heeft aangeschaft en een carrier, of dri6wielige vrachtfiets. Het is dus mogelijk, om de ordeis in den kortst mogelijken tyd uit te voeren. Vandaag gaat de deur voor het publiek open. Men moet er maar eens een kykje gaan nemen. Als eene bizonderheid kan worden medegedeeld dat heden de eerste kom kommers op de groeutenmarkt zyn aangevoerd door Gebr. Witkamp en opgekocht door de groentenaandelaars in fijne fruit J. J. Smink Rzn., wo nende Zijlstraat en Beelen in de Kruis straat. Voor het beden aangevangen toe latingsexamen voor de Kweekschool voor Onderwijzers alhier hadden zich 99 adspiranteu aangemeld4 zijn er afgekeurd, 7 niet opgekomen. ARSOÜDISSEMEMTS- Zitting vanDonder dag 16 Maart 1899. Heden stond voor de Rechtbank al hier terecht Dirk Dekker, oudi 44 jaar, timmerman te Haarlem, ter zake dat hij van of omstreeks het jaar 1894 tot 16 Juni 1897 penningmeester geweest zijn de van de Coöperatieve Bouwvcreeni.- ging „de Eendracht" te Haarlem en als zoodanig belast met den zorg van het geldelijk beheer dier vereeniging, wier kas aan hem als penningmeester was toevertrouwd in dat tijdsverloop op zettelijk een bedrag van omstreeks ruim f 1000, dat aan die vereeniging toelxv hoprd'e en in de kas aanwezig wals we derrechtelijk daaruit hoeft genomen en ach toegeëigend door die gelden jru strijd met het doel der vereeniging ctn zonder daartoe gemachtigd te zijn aan te wenden ten behoeve vain, de Coöpe ratieve Bouwvereeniging „Wilhelmina" of van zichzelf in ieder geval die gel den alsof hij hiervan heer of meester was eigendunkelijk voor een ander doel dan waarvoor zij dienen moestem te besteden. In deze zaak waren 8 getuigen gedag vaard. Uit de verklaringen der getui gen bleek o.m., dat het geheele bestuur der maatschappij „de Eendracht" den 16en Juni 1897 was afgezet, om reden het bestuur te veel verteringen maakte. Tengevolge van die afzetting moest do penningmeester de boeken overdragen en nu bleek dat een bedrag van f 1079^ to kort in kas was. Op de vraag aam Dekker waar dit geld' was, had hij eerst geantwoord dat hot geld op prolongatie stond. Later had hij gezegd, dat dit. bedrag ten behoeve van de oprichting- kosten der Wilhelmina-Bouwvereeniging to Zaandam was gebruikt. Dit werd ook heden door beklaagde bekend, doch te vens beweerde hijdat wanneer liij vroe ger om dit geld (f 10791) was gemaand; Izooals cok was afgesproken, zou hij direct na dë overdTaging worden ge waarschuwd, hoe groot het te kort was hij de kans zou hebben gezien het bedrag te kunnen teruggeven. Dit kwam den rechters evenwel zeer vreemd voor, daar hij nu daartoe nog niet in staat was geweest. Neg bleek uit de verklarin gen der getuigen, dat de boeken zeer moeielijk uit handen van het bestuur en van d'en beklaagde waren to krijgen, en eerst nadat Mr. H. Ph. de Kanter in de zaak was gemoeid, de overdracht in „Weten en Werken" plaats had. Be klaagde gaf als reden hiervan op, dat het bestuur nog vorderingen had op de vereeniging en daardoor met de over dracht eenigen tijd was gewacht. Te vens beweerde beklaagde, dat hij wel geen officieele' machtiging maar wel e-ens mondelinge had van den oud-voor- zilter der ..Eendracht", wien, zooals be klaagde beweerde, bekend was dat de gelden voor de Willialminjai-vereeni- ging" werden gebruikt. De oud-voorzitter hierop gehoord, be weerde daaromtrent niets te weten. Wel had beklaagde hem wel eens eenige in lichtingen gevraagd, doch hij wist geens zins van het bestaan van een Wilhel- m ina-vereeniging af en dat daarvoor gelden werden gegeven, nog veel min der. De subst.-officier van justitie zijn re quisitoir nemende, loopt de zaak nog maals breedvoerig na en acht uit de verklaringen dei* getuigen de verduiste- Bij het begin van het a s. seizoen en de groote schoonmaak, beveel ik mijne sinds 1868 gevestigde, zeer gunstig bekende inrich ting, opnieuw beleefd aan. Alle goederen, zoowel Gordijnen. Tapijten en llenbelstoffen, als Kleedingstukken, van de fijnste tot de ordinairste, worden binnen korten tijd als nieuw afgeleverd. flESgf" In den loop der volgende week OPENING eener FILIAAL. Spaarnwou derstraat 72.C. HOEING. alleen echt, indien van mijn fabrieken direct betrokken. zwart, wit en gekleurd van 45 ct. tot f 14,65 p. Met. ellen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzijde v. 75 ct.14,65 Balzyde v. 45 ct.14,65 Zijden Bastkleederen, p. robe f8,6542,75 Grenadine-Zijde 65 9,35 Foulard-Zijde bedrukt 65 ct.3,35 Bengaline-Zijde f 1,206,45 per meter. Zijden Armöres, Monopols, Cristalliques, Moire antique, Duchesse Princesse, Moscovite, Mar- collines, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco en vrij van invoerrechten in huis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2