J. D. Een 103-jarige. Donderdag vierde Francois de Ren, te Nieuwvliet, zyn 103en verjaardag. De oude man is nog gezond. Het eten smaakt hem nog byzonder. Zyn gehoor is nog zeer goed, zyn smaak nitmun- tend, en hy leest zonder bril, terwyl hfl soms nog bniten loopt, ofschoon met een stokje. Het is overigens een interessant gezin, waarin hy woont: een huisge zin van 3 menschen, die te zamen 257 jaren tellen. Verdronken. Men meldt nit Smilde aan de Asser Ct Zaterdagmorgen te ongeveer 7 uur werd te Hoogersmilde uit de Hoofd vaart opgehaald het lyk van een onbe kend jonkman, ongeveer 30 jaar oud. In zyne nabybeid lag een fiets, waar mede hy waarschyniyk in de vaart is gereden. Uit de stakkeD, welke uien by hem vond, is gebleken, dat de naam van den verdronkene is Asrnan en dat hy lid was der firma Karl Gelder te Meppel. Een gouden horloge en eenig zilvergeld vond men nog in de zakkon zijner kleoding. Hoe en wanneer dit ongelak heeft plaats ge vonden, is onbekend. .NGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Spiegelmaker.Plaatliaudelaar, Ter gulder en Encadreur. Ged. Oude Gracht 85. LeSterem e<s Stanst De heer Louis van Westerhoven is tegen 1 September geëngageerd bij „Het Nederlandsch Tooneel". Mej. Rad. Scheffer gaat het Ned. Toonee' verlaten. Sport en ^fedstrijtfoti. Bilj artwedstrij d. De uitslag van den korpswedstryd, Zondag in „De Oude Graaf" te Am sterdam gehouden, was als volgt: „De Vereenigde Biljartspelers", Amsterdam, 122 caramboles; St. „Jan", Haarlem, 120 c.„De Kroon", Am sterdam, 119 c. De overige clnbs zullen Zondag 26 Maart den wedstrijd voortzetten. Voetbal. De stand der westelijke lekl. com petitie is thaos: O -*-* OifiCOCS. O CO fN -1 C lC CD 60 JOO'OOiö co ~a O o CO -ö g *2 E 5 «®332 "S <K C 5 5 a^; -« oi có -*j« o tc INS£ZÜ Voor den inhoud dezer rubriek stelt ie redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- aeaeven. Aan Fidelio! In Uw 1.1. Zaterdagavondpraatje betoogde U o. m. dat een mensch zich kan vergissen en haalde daarin als voorbeeld aan, het door my beweerde ontduiken van haven- en kaaigeld van schepen die aan onze Reini ing com post of straatvuil laadden en U ein digt dit betoog door te zeggeneen mensch kan zich \ergissen. Maar dan moet hij royaal zyn excuses maken. Gaarne had ik nu mynerzyds onder staande regelen in uw blad geplaatst. Toon ik de maand September bad overgeschreven uit het boek aao de Belt was ik natuurlijk zeker de juiste cyfers te hebben en maakte daarvan een behoorljjke lijst (welke ik U heden ter inzage overleg). Weina met deze zelfde lyst ging ik allereerst naar het Noor der- havenkantoor, met verzoek my de namen der schippers en de grootte der schepen te willen opge ven (zooals U op myn lyst kan zien) acht schippers. Vervolgens ging ik naar het Zuider- havenkantoor. Daar werden zeventien schippers opgegeven, en aangezien mijn lyst van September zeven en dertig namen bevatte van schip pers en ik slechts acht en zeventien is gel. vyf en twintig namen had op gekregen, waren en blijven er voor my nog twaalf schippers die noch aan het N.-kantoor Doch aan het Z.- kantoor geboekt waren (men zal my daar toch niet onjuistheden opgeven en het zijn geen torpedoschepen die on der water door kunnen en deze sche pen hebben een gezamenlijke grootte van 318 ton en er moet betaald wor den 3 ets. per ton dus 348 maal 3 ets. is gel. f 10.44 en dit bedrag is ontduikt. Vraagt U hoe? Ontduiking kan plaats hebben, zoo antwoord ik. Zeer gemakkelijk, altijd als de Gemeente- reiniging zulks in de hand werkt, door niet aan de schippers voor zij laden hun havenbriefje verzoeken te zien. (Sedert myn vertrouwelijk schrij ven moeten de schippers vóór dat zij beginnen te laden hun briefje toonen). De ontduiking had plaats op de volgende manier. Schepen die van het Z. B. Spasme komende aan de Belt wenschen te laden en dit zonder ha vengeld te betalen, voeren direct den Heerensingel in naar dé Belt en zy die van het N. Spaarne afkwamen voeren direct den Oostsingel in, en daar zijn geen controle middelen op. Die paar havenbeambten kunnen niet altyd overal zijn; méér dan een ambte naar had dan ook meermalen 't geval dat zy aan de Belt een schipper aan- trofien, die daar lag te laden zonder havenbriefjes. Met bovenstaande meen ik genoegzaam uitgelegd te hebben dat door my alsnog niet behoeven excuses gemaakt te worden voorver- gissing mocht het blijken (ik zeg blijken niet schyneD) dat ik my ooit vergis niemand zal daar ooit royaler voor uitkomen dan v. d. Kamp, maar het moet blijken. En nu nog even waarom ik er in de openbare vergadering niet verder over heb willen spreken No. 1 was de Gemeentereiniging mijn punt van behandeling No. 2 dat de fraude plaats bad bui- ten schuld der haven- en kaai- ambtenaren No. 3 mij gebleken was dat nu, zoo- als ik reeds zeide, de schippers eerst aan de Belt hun haven briefje moeten vertoonen, dus dat verbetering er in was ge komen. Ziehier, geachte heer Fidelio,waar om door v. d. Kamp nog geen excu ses gemaakt behoeven to worden en waarom er door my niet verder over is gesproken op de openbare vergade ring. Dikwyls vindt raeu in Uw Zstcr- dagavondpraa'j een nieuwtje. Waar om hebt U nu de Haarlemmers ook niet in kennis gesteld dat: Sedert mijn vertrouwelijk schrijven over (le slordige administratie aan de Beltop last van den heer de Breuk zijn verschaft geheel nieuwe Boeken met verbeteraeinstruclie voor admini stratie. Als de zaak toch zuiver was behoefde men niets te veranderen en vooral n u nietomdat er door mij opqeoeven was, dat er slordige admi nistratie had plaats oehad ie?i nadeele van de belastingbetalende burgerij. Dankzeggend, verblijf ik W. A. J. VAN DE KAMP. Haarlem, 20 Maart 1899. Mijnheer de Redacteur. Vergun mg nog een enkel woord in de zaak der bonwvereeniging de Eendracht. In eene der bladen las ik, dat Dok- ker tot zyne verontschuldiging aan- i voerde dat hy zooveel voor de ver- j eenigiog gedaan had on dat alles hem was tegengeloopec, ook dat hy het ontbrekende geld had gebruikt voor de voorbereidende werkzaamheden verhouden aan het oprichten van een andere coöperatieve bonwvereeniging. Ik zou deze laatste verontschuldiging het eerst willen tegenspreken en kan dit heel kort doen door mede te dee- len dat aan het oprichten van zulk eene vereeniging nooit zooveel kosten verbonden zyn, want die kosten beta len de leden zelf en niet de oprichter. Hoogstens mag een twintig galden voor reiskosten, zaalhunr en zoo voort worden gere kend, wanneer die besteed zijn mag men aannemen dat er leden zijn, en die leden betalen dadelijk contributie, zoodat daaruit de voorloopige kosten worden bestreden. En al was dit alles zoo als Dekker zegt, dan is het im mers nog te onzinnig te veronderstel len dat wy, leden van de Eendracht voor andere vereenigingen de kosten moesten dragen. Ik wensch nu even aan te halen de bewering van Dekker, dat hy zoo veel voor de vereeniging had gedaan. Volkomen waar, maar, wat hij deed, deed hy niet voor niemendal. Dek kei- is voor die arbeid ruim betaald. Hoeveel er voor is betaald wee'. Dekker misschien alleeo, maar zooveel is zeker dat het Diet te weinig zal zijn, want het Bestuur nam eeo groote vrijheid in het beloonen van zichzelf. Een klein voorbeeldde vereeniging sloot eene leening van 1*338000 en kende 1 pCt. van die som toe aau den voorzitter v. d. Velde „voor zijne moeite". Dit is eene som van f 3380. van welke nitkeering de leden eerst jaren later keunis kregen. Als dit uitbetaald werd, buiten de iedeu om aan den voorzitter, zullen ook de an dere bestuurders wel hun deelhebben gekregen. De commissie die verleden jaar belast is geweest met het nazien der boeken, rekende ons voor, dat alleen aan de commissie van toezicht (gekozen uit en door de leden om op de handelingen van het bestuur toe te zien) ODgeveer f 1 per week, plus kostelooze verteringen op de verga deringen werd toekend. Waar dit uitgekeerd werd aan do figuranten, de marionetten zooals v. d. Velde ze noemde, dan is het wel te begrypen dat de werkende leden van het ge zelschap ook niet voor niemendal werkten. Wy behoeven geen verdere cyfers te noemen, omdat niet met zekerheid geconstateerd kan worden, wat de bestuurders deden voor hun geld, echter zjjn eenigo cyfers bekend die voldoende tonnendathetbestuurs lid zijn een goed baantje was. Dat Dekker alles tegenliep is niet aan te nemen, immers kan nog ver meld worden dat hij gedurende het bouwen als opzichter verdiende f 17 per week buiten zyn vergoeding als; bestuurder. Als Dekker dat nu tegen- loopen noemt, dan is het toch zeker zyn eigen schuld en in geen geval de schuld van zyu werkgevers. Het be stuur toch nam eene som van ruim f8000 voor zyne moeite, zonder de leden daarin te kennen. Zeker geen kleinigheid Zeer terecht is dan ook de opmer king geweest by de zitting van de rechtbank, dat het bestuur schuld aan de zaak had omdat het den penning meester niet controleerde, en te be jammeren is het dus dat slechts D. alieen veroordeeld wordt, omdar, v. d. Velde, de Laat, Blokker eu Jutte eveuveel schuld hebben. Een klein voorbeeld daarvan is het straks aan gehaalde toekennen van 1 pCt. der leening aan den voorzitter; dit mocht nietwant de statuten verbieden hei, en de leden hebben die zaak als on- mondigen moeten slikken, zonder dat hnn protest werd aangenomen, noch door het bestuur, noch door de com missarissen der geldleeuing. Eu dat deze heeren overtuigd waren dat de rekeningen te hoog waren, bewijst toch wel, het feit, dat zy het bestuur waarschuwden voorzichtig te zyn en de rekeningen niet ai le hoog op te voeren. Wat hier geschreven is, is de volle waarheid en ik meende dit te moeten publiceeren tot recht begrip van de aan de orde zyade zaak. Dank voor de plaatsing. F. van DEE VLIET. Zij behooren daar niet meer eni toch evenals die linksche, onbeholpen kin de- ren trekken zij ons aan. Ik voor mij ten minste krijg altijd! een gevoel als zon ik dat nieuwe eens plotseling willen laten wegzinken, die hooge huizen met him spiegelruiten, vlak tegen elkaar in een koude straat met tramrails, tele foondraden aanstonds ook nog met elec- trisclie draden., maar geheel zonder boo- meu. Ik zou in de buitenwijken der stad willen zien, die huizen zonder verdieping midden staande in een kleinen tuin met groote boomen, waaromheen een een voudig houten hekje. Ik zou in één woord verlangen om eens verplaatst te zijn in de jeugd! vaan onze ouders en grootoudersmaar dan bedenk ik hoe weinig mijne ideeën zou den stroken met datgene, waarmee voor al een vrouw toen tevreden was en dan voel ik het plotseling duidelijk, dat de positie der vrouw sinds dien tijd heel i wat veranderd en volgens ons tegenwoor dig voelen verbeterd is. 11c zie in, dat achteruitgaan niet mo gelijk is, oaize ideeën behooren bij onze omgeving en omgekeerd. Als wij nu in' een diligence of trekschuit gaan zitten, dan komen wij te laat omdat een ander per trein of per fiets gaat en zijn wij afkeerig van telegraaf of telefoon dan maait een ander ons altijd het gras voor de voeten weg, gaan wij in een ouder- jwetsch huis wonen, dat veel vierkanten j meters grond beslaat, d!an benadeelen wij ons zeiven geldelijk omdat er op dien- zelfden grond nog eenige huizen gebouwd zouden kunnen worden. Wij, menschen uit de middelklasse der maatschappij, stellen ons daarom tevreden met een huis, dat in het front heeft een deur met twee ramen, daarboven drie ramen en soms daarboven nog een halve ver dieping, meestal schiet er dan achter het huis nog een klein lapje grond over, dat in een miniatuurtuin herschapen kan worden. De kamers van zoo'n huis zijn natuur lijk klein van omvang en daarom is het wenschelijk, dat de huisvrouw alles aanwendt om ze zoo ruim1 mogelijk te doen schijnen. Het behangsel moet van een stemmige, lichte kleur zijn met kleine teekeningen, terwijl het tapijt ook vooral geen groot patroon mag hebben. Het licht moet zoo min mogelijk weg genomen worden, daarom zou ik meu belgordijnen ook altijd1 van een lichtge-' kleurde stof nemen. Hebt ge venster-; banken onder dë ramen, bekleedt ze dan met eenige fantasiestof en leg er kus sens neer, ze zijn dan heel comfortable zitplaatsen en winnen zoodoende de ruimte uit. De stoffcoring van zoo'n kleine ka mei- moet altijd zijn met een licht soort meubelen, zware mahonie- of eikenhouten meubelen zijn daar mis plaatst. Een heel mooi effect wordt verkregen door tegen een der smalle zijwanden een grooten spiegel te plaatsen tot op dén grond en dien spiegel elegant te drapee- ren, dat geeft de illusie, dat de kamer dubbal zoo groot is en doet het oog aan- Rubriek voor Dames. Do tijd is voorbij, dat niet alleen op dorpen maar ook een groot deel der stadshuizen bijna alleen kamers gelijk vloers hadden, toen was er in de steden nog niet zooveel gebrek aan bouwgrond, dat men wel gedoemd was van het lucht ruim gebruik te maken om een huis van eenigszins flinke afmetingen te bouwen. Nog hier en daar in onze Spaarne stad zien wij een paar van die echt ouder- wetsche huizon, die zich voordoen als enkele dorpskinderen), plotseling tus- schen de leerlingen van een stadsschool verzeild. gen aam aan. De gewone bijdrage voor uw kouken. HERNHUTTERS, li ons tarwemeel, 1£ ons boter en 1 ons suiker kneden met wat krenten en wat fijngeliakte amandelen. Daarvan balletjes maken en bij matige hitte bak ken. BESSENWIJNVLA. Laat een halveoi flesch bessenwijn ver mengd niet .f flesoh water koken, roer er dan twee lepels gemengde sago door. Neem de vla van het vuur, roer er vier eetlepels suiker, drie geklopte eier dooiers en de geraspte schil van 2 ci troenen door. Gemeeld Nieuws. I)e prins van Wales, die zich te Villefranche bevindt, is by het var- laten van zyn rytuig uitgegleden. Men weet dat de prinseenigen tydgeleden bij een val zyn knieschijf bezeerd heeft. Het blykt niet of deze laatste val ernstige gevolgen beeft gehad. Krankzinnig. Een millionair te Londen, met name Stern zyn vermogen wordt opeen vyf-en-dertig millioeu gulden geschat j is krankzinnig verklaard. Hy ver beeldde zich de prins van Wales le zyn en wilde als zoodanig Marlbo rough House, het paleis van den prins, binnendringen. Den dood van president Fanre 'schreef hy toe aan schrik op het hooren, dat hy, Stern, opgesloten werd gehouden. Hy had ook de gewoonte om in de banden te gaan klappen, soms een half uur lang aan één stukdat deed hy om de geesten van Napoleon en Wellington op te roepan. Er moet weer geschoten zijn op een schildwacht voor een kruitmaga zijn by Toulon. De schildwacht schoot terug, maar er werd niemand getroffen. De brand te New York. Er zjjn aanwijzingen waaruit men opmaakt dat de brand in het Wind sor-Hotel door dieven aangestoken is. De werklieden bezig met den oprui mingsarbeid van bet door brand ver nielde Windsor-Hotel te New-York, worden zeer in hun werk gehinderd door de dichte massa's rook die uit de puinhoopen opstijgen. Er wordt aan juweelen en andere kleinooden voor een half millioen dol lar vermist. Tijdens den brand werden drie men- scheD gearresteerd, die in de kamers diefstallen bedreven. De werklieden vonden Zaterdag avond een bedrag aan papieren van waarde ten bedrage van een millioen dollar, toebehoorende aan den leder handelaar Jones, die waarschijnlijk in de vlammen is omgekomen. Yolgens de laatste berichten wor den 100 menschen vermist, die waar schijnlijk in de vlammen zyn omge komen. Tegen den eigenaar van 't hotel zijn reeds eischen tot schadeloosstel ling ingediend ten bedrage gezamen lijk van 12 millioen dollar. Familieraad. Te Cimiez, waar koningin Victoria zich sedert eenige dagen bevindt, is een familieraad gehouden. Behalve de verloving van hare kleindochter met den Griekschen prins Georges, den gouverneur van Kreta, is daar naar gemeld wordt de erfop volging in Saksen Coburg en Gotha behandeld. Wegens het overlijden van den eenigen zoon van hertog Alfred (vroeger hertog van Edinburg) is de derde zoon van de koningin, Arthur hertog van Connaught, geroepen tot de kroon van het Duitsche hertogdom. Prins Arthur, die met een dochter van prins Frederik Karei van Pruisen is gehuwd, schiint echter geneigd af stand van zjjn rechten te doen ten behoeve van zyn eenigen zoon, die ook Arthur beet, thans 18 jaar iseu te Exton studeert. Vermoedelijk zal deze jonge prins thans naar Duitsch- land komen tot voltooiing zijner stu diën alvorens hy in het Duitsche leger wordt opgenomen. Onlusten te Havana. Een bericht uit Havana meldt, dat Zaterdagnacht een ernstige botsing plaats heeft gehad tusschen de poli tie en de volksmenigte. Sedert de po litie opgetreden is tegen de betoogin gen voor Gomez, wordt zy door 'het pub.iek voortdurend aitcejouwd. Za terdagnacht werden revolverschoten gewisseld, waardoor 30—50 personen gewond werden, een commissaris van politie levensgevaarlijk' Men zegt, dat twee burgers gedood werden. Er zijn Amerikaanscbe troepen ont boden, om de rust te herstellen. Een groot aantal personen zyn in arrest genomen. Naar gemeld wordt, werden bij een tweeie botsing,Zondagnacht, twee politieagenten gedood. Eene gravin-actrice. De lang aangekondigde verschijning van eene beuscbe gravin op de plan ken heeft eindelijk plaats gevonden in den Koninklijken schouwburg te Plymouth, welke tot stikkens gevuld was, Maandagavond j.t. toen de gravin Russell haar debuut als professioneele actrice maakte. Zy kwam Zondag aldaar uit Londen, om zich bij het gezelschap van mr. George Edwardes aan te sluiten hetwelk „The Runa way Girl" vertoont, en had slechts ééne repetitie met öarecollega' s al vorens op te treden. Zy was ietwat bleek, toen zy tegen over een juichend gehoor stond en toonde in den beginne eeri beschroomd heid, welke Diet zonder bekoorlijkheid was, maar in het tweede bedryf toonde zy een volmaakt zelfvertrou wen in hare krachten. De populaire nummers voornamelijk „Toe Singing Girl" werden met eene coquetterie en bekoorlijkheid gezoDgenwaardoor bet overtalryk gehoor ten zeerste ge boeid was, en werden gevolgd door een storm van toejuichingen en talrijk gebisseer. Het nieuwe „runaway girl" liep letterlijk weg met de sym pathie der menigte. Toen het stuk ten einde was bleef het geheele pu bliek gedurende eenige minuten door- juichen en was slechts tevreden toen de gravin Dogmaals voor het voetlicht kwam. Zy ontving natnnriyk zeer vele prachtige bloemstukken. De schrijver van het stuk bevond zich in den schouwburg en zeide dat hy ton hoogste voldaan was over de wiize waarop de gravin Russell zyne liede ren vertolkt had. Ongehuwde meisjes in Siam. De „Fronde" verhaalt, dat in Siam, door koning Chulalongkorn, een zeer afdoende maatregel is ingevoerd, oin te zorgen, dat daar geen ongehuwde vrou wen blyven.Of de Siameesche vorstook vreest, dat hij geen soldaten genoeg zal krijgen voor zijn lege»-, wordt er niet bij verteld. Wellicht heeft hy bij zyn bezoeken aan Europa een af keer gekregen van oude juffrou wen. In zyn vaderland teruggekeerd heeft hy eeu wet afgekondigd, waarin bepaald wordt, dat alle meisjes van 20 jaar, die nog niet gehuwd zyn, onder bescherming van deu Koning moeten worden gesteld, die voor hun toekomst zorg zal dragen. Die zorg voor de toekomst bestaat in den wensch, dat zy zoo spoedig mogelyk een man krygon. De Koning kiest die mannen voor zjjn bescher melingen zelf uit. Hy bepaalde, dat elke gevangene, die zich aanhiedtom een protégée van den Koning te buwen, onmiddellijk in vrijheid zal worden gesteld. Nu gebeurt het wel eens een en kele maal, dat zulke gevangenen vóór hnn veroordeeliDg reeds gehuwd wa ren. Maar dat neemt men in Siam Diet zoo Danw. De vaderlijke zorg van den vorst is zeker grootmaar vele Siameesche meisjes zonden toch wel liever zien, dat Chnlalongkorn, bij al zyu vader lijkheid, hun aanstaande echtgenooten ergens anders vandaan haalde dan uit de gevangenis. Koloniën, Atyeh. MED AN. 22 Februari. Aart de „Deli Ct." is dri. 17 Februari uit Batavia geseind Volgens bericht van Toekoe Panoet en and'ere hoofden is Oemar biji het nachtelijk gevecht van de hinderlaag onder luitenant Verbrugh gesneuveld of zwaar gewond'; zijn pedang en rent- jong zijn van het gevechtsterrein aan den gouvertneur uitgeleverdOemar zou naar boven Melaboeh op don linker rivieroever vervoerd zijn, er is nog geen.' zekerheid omtrent het sneuvelende verblijfplaats wordt gezocht. Met dit nachtelijk gevecht word't be doeld de ontmoeting, die in don nacht van den lOen op den llen Februari plaats vond, toen blijkens de „Java Ct." van 14 Februari onder bevel van dien le luitenant der infanterie J. J. Verbrugh, gedetacheerd van het Ne- dorlaudaohe leger, eene hinderlaag werd gelegd nabiji Oendljoeng Kala, waar langs T. Oemar een transport zou zen den; de hinderlaag geraakte tot twee maal toe in gevecht met een over mach tigen vijand, waardoor de Europeesche fuselier Van Essen sneuvelde en de le luitenant der infanterie J. J. Verbrugh voornoemd niet levensgevaarlijk gewond werd door een klewanghouw aan den Linker pols; de vijand bekwam negen dooden en liet een niouw Beaumont- geweer en blanke wapens achter. Wij'laten hier nog een en ander vol gen, uit een Atjehbrief van de „Deli Ct.", omtrent de actie onzerzijds sedert het invallen van de droogte. „Een begin van. uitvoering Lezen wij daar is gekomen, en verscllillende colonnes op de "Westkust zijn in de weer om de zalige rust van den „Held" na zijne overwinning op d* Tenommers we der te verstoren. „Nadat de overste v. d. Dusseu, diö aanvoerder van het geheel was, 'een ge deelte van de colonne in Da ja (200 man) naar de Elroeëng Sabil had overgebracht d'ie daar op twiee puntente Goenoeng Mantjang, pl m. 10 KM. stroomop waarts van de Koewala Sabil, en te Sawang, aan, laatstgenoemde monding gelegen, had opgebold en van eene instructie en ruim een maand vivres had voorzien, begaf ZHEG. zich naar Mela.boe, na alvorens nog met den gou verneur te Kotaradja te hebben gecon fereerd. andere directie. Ook moesten er nu ver- de nieuwsbladen verspreid, dat het niet anderingen gemaakt worden in de gele- j gemakkelijk is een paniek in het leven gonhxids uitstapjes naar Southampton te roepen, zoodat ze dus zonder zich en Portsmouth. De reporter van eenj vreesebjk te verontrusten van het vol- avondblad. die mijn brjoedes* aanzaggeilde bericht keunis namen rooi- den chef van het goederenstation.j „Gisterenavond! ongeveer zeven uur waar hij ook werkelijk cemgsziits op I kropon dë Marsianien. uit den cylinder leek. trachtte hem te interviewen. Eren bewogen zich, bedekt door een meta- waivn slechts zeer weinigen die dè ver-leu schild, voort. Woking station met zakking van den weg met de Marsianen de belendende gebouwen en een batail- in verband brachten. i Ion Cardigan soldaten werden door hen Later heb ik in andere verslagen van verwoest. Bijzonderheden zijn niet be de gebeurtenissen, die Zondagmorgen kend. De „Maxims" kunnen tegen hun te Woking h add cm plaats gegrepen, gele- j wapenen niets uitrichtende voldkar zen, dat geheel Londen er door in rep nonnen werden onbruikbaar gemaakt, en roer was gebracht. Een .aantal huzaren, hebben zich naar En toch was er inderdaad geen aan-Chertsey begeven. De Marsianen schij- leiding om deze buitensporige uit- non zich in de richting van Chertsey drukking te rechtvaardigen, daar er een of Windsor voort te bewegen, menigte personen in Londen waren, die In West Surrey heerscht een groote nog niet van de Marsianen gehoord had- opschudding en men heeft borstwerin- deai voor Maandagmorgen daaraan vol- gen opgeworpen om den vijand verdere genei. voortgang te beletten." Alleen rij die zich de moeite gegeven had- Zoo luidde de beschrijving in de „Sim den do telegrammen in dc Zondagsbla- day Sun" en in een artikel in de „Re den te lezen, doorzagen het gevaarvolle feree" vergeleek men de Marsianen bij van den toestand. een troep wildé beesten, die, uit hun Over het algemeen rijn de Londe- kooien losgebroken rijn, naars zoo overtuigd van de veiligheid, Niemand in Londen kon zich oen die hun stad aanbiedt, en worden er zoo juist idcé vormen van het rijn der Mar- dikwijls verontrustende berichten door sianen; men stelde zich hen1 nog altijd als vadzige monsters voor, die met veel moeite veortkropen de meeste ver slagen in de couranten beschreven hen dan ook als zoodanig. Geen enkele van de verslaggevers, die deze teJegrammiemj opgesteld' hadden, had! de Marsianen ge zien. Dc Zondagsbladen gaven ieder vol gens hun. eigen idee bulletins uit als er nieuws aangebracht werd en sommige deden het zelfs zonder dat. Maar voor den avond was er niet veel bijzonders te berichten, daar de over heid eerst laat op den middag den dag bladuitgevers het nieuws liet meedee- len, dat rij ontvangen hadden. „De inwoners1 van Walton en Wey- bridge en omliggende plaatsen rijn op weg naar Londen." Mijn broeder begaf zich onbewust van het voorgevallene van den vorigen avond, 's morgens naar dë kerk. Daar hoorde hij toespelingen op den vijandj maken en menigeen bad' ernstig om vre- db en rusrt. Na afloop van den dienst kocht hij een „Referee." Bij het lezen van dit blad begon hij zich ernstig ongerust te maken en begaf zich andermaal naar het Waterloo sta tion om te informeer en of de telegrafi sche gemeenschap reeds weder hersteld) was. De passagiers van omnibussen en cabs, velocipèdisten en massa's voetgan gers schenen zich nauwelijks te bekom meren over de alanneerende berichten, die dë avondbladen in. omloop brachten, j Men interesseerde rich voor het geval en zoo men zich a! verontrustte was het toch alleen maar voor do inwoners der geteisterde streken; aan heit station aangekomen hoorde liij voor het eerst dat de lijnen van Windsor en Chertsey gestoord waren. Da portiers vertelden hem dat er in deal loop van den morgen van de stations Chertsey en Byfleet zeven telegrammen ontvangen waren, waarna men plotseling niets meer vernomen had. Mijn broe der slaagde er niet in om iets bepaalds van hen te weten te komen, al wat rij hem kondc-n zeggen was, dat er hevig gevochten werd in den omtrek van Wey- bridge. In dén loop der treinen.' werd nu veel vertraging ondervondën en dè dienst nu zeer ongeregeld. Een menigte perso nen, die vrienden verwachtten uit Zuid westelijke richting slenterde voor het station heen en weer. Er was een oude heer onder do wachtenden, die zich bit ter tegen mijn broeder beklaagde over de directies der Zuidwestelijke spoor weglij n«m. Hij was van opinie dat rij aan de kaak moesten gesteld worden. Er kwamen een paar treinen binneu- loopcn van Richmond, Putney en King ston, passagiers terugvoerend die uitge gaan waren mot hot plan, dien d!ag icon boottocht op de Theems te doen zij hadden echter de sluizen gesloten gevon den en onder de bevolking een opge wondenheid bespeurd, die een kleinig heid in paniek zoude kunnen verande ren. Een man, een blauw en wit ge- stneepten kiel dragend, deelde mijn' broeder allerzonderlingst nieuws mede. „Een massa menschen riet men door dé straten van Kingston rijden in al lerlei voertuigen waarop rij hunne kost baarheden gepakt hebben," vertelde hij. „Al deze lieden komen van Molesey, Weybridge en Walton en er modt een hevig kanongebulder van den kant van Chertsey gehoord zijn. Zij vluchten, op raad1 van huzaren, die te paard1 gezeten iedereen waarschuw den dat de Marsianen in aantocht war ren. Wij hoorden ook kanongebulder te Hampton Court station, maar hielden het voor onweer. Wat drommels kan dat alles te beduiden hebben. En de Marsianen kunnen geen eens uit hun kuil komen, is 't wel?..." Hierop kon mijn broeder liem nar- tuurlijk niet antwoorden. Later vernam hij, dat de ongerust heid zich ook had' meester gemaakt van dc passagiers welke van de under' ground/' gebruik maaMiecn, en nu veel vroeger dan gewoonlijk van hunne Zon dags excursies van Barnes, Wimbledon, Richmond Park. Kew enz. enz. terug keerden. Een ieder wist wat mede te deelen „van het hooren zeggen." -'VIle beomBten van het Terminus station wareu zeer slecht geluimd. Tegen vijf uur ongeveer werd de wachtende menigte zeer ongerust door het in verkeer brengen van een lijn tus schen de Zuidooster en Zuidwester sta tions, een lijn welke bijna altijd geslo ten iser werden nu kanonnen ver- i voerd en de wagons waren opgej>ropt met soldaten. Deze kanonnen waren van Woolwich en Chatham gehaald en moes tem dienen om Kingston, te beschermen. Het regende aardigheden, zooals„wij; zullen allen nog opgegeten worden, wij zijn dierentemmers, enz. enz." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2