NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De strijd der Planeet bewoners. 17) (Sa Jaargang Woensdag 29 Maart 1899. 4832 HAABLEMs DAGBLAD AJBOTSTTSTHnvnEnSTTSFKylCrS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Ryk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 ■Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post O.ST1^ Directeur-Uitgever A T3V jB3i^TEnsro?xtinsr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Bivitenland: Compagnie Générale de Publici/é Elrangère G. L. DA USE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubowrg Montmartre. Met; 1 uitzondering van het Arrondissement!Haarlem is het uitsïniteud recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ngverheidflen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Adverteutie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,80. Agenten jvoor dit blad in oen omtrek zijnBloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, JSandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Spaamda m. C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER VelsenJW. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Hun, die zich met in gang van 1 April op ons blad abonneeren. zenden wij de tot dien tijd verschijnende nnmmers gratis. Oificieeie Berichten. en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van Maria Oatharina Meyer, weduwe van Tyme Veen om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Frankestraat No. 34. Haarlwn, 27 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris. PUNACKER. STADSNIEUWS Eerste en. derde pagina. Haarlem28 Maart 1899. De gewijzigde plannen voor den aanleg van de Electrische tramweg Amsterdam—Haarlem, door bezwaren der Directie van de Gemeentelijke Waterleidingen noodzakelijk gewor den, zijn door de gemeentobesture van Haarlemmerliede en Sloten goed gekeurd. De stemming voor leien van de Kamers van Arbeid is voor Haarlem en Haarlemmerliede bepaald op 25 April, de herstemming zoo noodig op 9 Mei a.s. Door B. en W. te Amsterdam is Maandag aanbesteedbet maken van buisleidingen, accumulator, kranen en lifts ten dienste der hydraulische in stallatie van het entrepotdok in de Rietlanden. Ingekomen 2 biljetten. Minste inschrijver de Haarlemsche Machinefabriek, voorheen Gebrs. Figée, f 248,800. Het eerstvolgend concert der Haar lemsche Manuen-Zangvereeniging „Crescendo" zal plaats hebben op Dinsdag 11 April a.s. Als solisten zullen daarbij hunne medewerking verleenen mej. Wilhel- mina ten Brammeier, concertzangeres te Arnhem en de heer Anton Wy- nands, violist, alhier, élève van het Conservatoire le Amsterdam, die zijne studiën onder de leiding van den heer Joseph Cramer bijna voltooid heeft. „Crescendo" zal uitsluitend Hol- landsche koren voordragen, waaron der 2 nieuwe werkjes van haren direc teur, „Verlangen" en „Gondellied" en 2 dichtjes van onzen stadgenoot Phi lip Loots. Op veler verzoek zal ook worden gezongen „De Balling op Zee," waarin mej ten Brummeler de solo partij vervult. „DonkreBuien Groeieu" van J. Kwast en het Humoristisch Matrozenlied uit de „Vliegende Hol lander" van R. Hol zullen mede wor den uitgevoerd. Een en ander stelt den kunstlie- venden leden een genotvollen avond in het vooruitzicht. Asphyxiatie-toestel. Het spreekwoord „Veel bonden zijn der hazen dood" mag in onze stad wel veranderd worden in „Strenge belasting mannen zijn der bonden dood". Sedert de fiscus zich op het terrein der hondenbelasting in al zijn gestrengheid doet gelden wordt een tal van viervoeters afgemaakt, omdat de eigenaren de belastingpenningen niet kannen of willen betalen. Gelukkig bestaat er een aspbyxiatie- inrichting waar de laatste strijd spoe dig gestreden is. Daar heerscht thans des middags tusscheu twee en vier uur eene ongewone drukte.Van alle zijden worden er honden gebracht, dikwijls onder traoen en zuchten. Waar onder gewone omstandigheden de inbreng van 40 tot 50 stuks per maand be draagt beliep deze in den loop der maand Maart reeds 233. Eiken dag vervoert de gemeente reiniging de cadavers naar de laatste rustplaats. Een diepe kuil wordt aan „de Belt" aller gemeenschappelijk graf. De spaanscfre schatvinder weer opgedoken! Een ingezetene alhier ontving de vorige week uit Madrid een zeer voor- deeligaanbod. Een persoon zich noo- mende Kolonel gewezen Chef van een Militaire Intendance op Cuba, die te Madrid gevangen was geraakt, had voor zijne gevangenneming aan een Bankinstelling in Europa een koffer met 3 miliioen francs gedeponeerd. Hy zou nu worden vrijgelaten op een borgstelling van 10.000 francs, waar toe hij nu de hulp van den geadres seerde inriep die als belooning 750.000 francs zou ontvangen. Bij aanneming van het voorstel zou hy antwoorden aan het adres „Espagne Manuel Mou- terol Télégraph r stant Madrid." De geadresseerde begreep echter dat hier bedrog in het spel was en gaat na tuurlijk niet op het voorstel in. Uit berichten in andere biaden blijkt, dat brieven met, denzelfden inhoud o.a. ook te Rotterdam en's Hertogenbosch zijn ontvangen. Herhaaldelijk zijn dergelijke pogin gen uit Frankrijk en SpaD.je aange wend om het Hollandsche geld mach tig te worden. Zouden deze pogingen tot oplichterij nu waarlijk nog wel eens succes hebben, dat zij nog voortduren tanten. Het Bestuur werd gevormd ^voering zal de bakker die geld heeft, welke maatschappijen over 1898 een uit de heeren Mr. J. B. Loman, pre- uitbreiden en broodfabrikant worden, dividend hebben uitgekeerd resp. van sident, W. C. de Vos, secretaris en de onbemiddelde bakker, na een lan- 93/4 en 91/.» pCt. en beschikken over O- Emrik, penningmeester. gen worstelstrijd, zjja leven eindigen een maatschappelijk kapitaal van zes j als gezel. miliioen. Het Bestuur doet dan ook Op den Kruisweg werd Maandag- i Verder voorzien adressanten van met vrijmoedigheid een beroep op de avond een politieagent, die een jougeuwetsontwerp oene overmatige toe-1 krachtige medewerking der deelheb- man wegens openbare dronkenschapQoroing1 het aantal gezelieD. Overbers in het algemeen, had gearresteerd zoodanig door het I het to verwachten adres van den N. 1 Wanneer aldus eindigt het Ver- publiek bemoeilijkt, dat hij 0111 zich j G. sprekende, wijzen zij er op, dat slag elk in zijn kring de deugde- te kunnen verweren den dronkaard 1 Parijs Frankrijk niet is en dat, waarlyke organisatie der Vereoniging, hare los moest laten. Toch werd deze laterdeze adressant een menschwaardig lage, vaste premiën en in het bijzon door hem opgespoord eu bekeurd. Uit het Bakkersvak. De heer W. .T. van Tiel en elf an dere haarlemsche bakkers benevens een bakker uit Hillegom, zullen zich per adres wenden tot de Tweede Ka mer, om hunne bezwaren kenbaar te maken tegen het wetsvoorstel van den j dienen het aantal gezellen, de aanwe- Minister van Waterstaat, regelendezigheid van machinale werkkracht en den arbeids- en rusttijd in werkplaat hatrnimto ni£",m' bestaan vraagt voor 20.000 gezellen, hy vergeet, dat daardoor ruim 2 mil iioen arbeiders hun brood duurder zullen moeten betalen. Ten slotte geveu adressanten in over weging, wel een wettelijke regeling voor te schrijven, doch alleen voor de fabrieken, met de vrijstelling der particuliere bakkers. Als grenslijn kan sen en fabrieken. Adressanten honden het in de eerste plaats voor onpraktisch, hun vak dat berust op het bewerken van na- tuurstoffen op éen lyn to stelleo met andere vakken, waar z. g. doode grondstoffen worden verwerkt, maar achten het ook onrechtvaardig, deu particulieren bakker gelijk te behan delen met den broodfabrikaat. In de fabrieken is de werkzaamheid van den gezel een voortdurende inspanning, by den bakker komen geregeld al'wisse lende rusttijden voor. Joist uit de fabriek komt dan ook de eïsek tot lotsverbetering. Toen voor ongeveer 4 jaar de heer Pijttersen de bakkers opriep om hunne bezwaren te hooren tegen een norma len arbeidsdag, was de algemeene opinie, dat een bakker voor zyn dag taak 14 uur noodig heeft. In 'toog moet gehouden worden, dat een bak ker 21/2 uur. bij ongunstig weer 3 uur noodig hoeft, vóór hy met zijn werk voortgang kan maken. Invoering vau een wettelyken werk tijd zou dan ook, naar het oordeel van adressanten, het bestaan van duizen- de bakkers onmogelijk maken, daar de bakrnimte. Hiermee zouden naar adressanten meenen, alle partijen ge baat zijn. Onder!. Brandwaarborg "Ver. Maandagavond had onder presidium vau den heer H. L. Janssen van Raay do jaarlyksche algemeene vergadering plaats van de Onderlinge Brandwaar- borg-Vereeniging voor de Gemeente Haarlem. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging zich voortdurend ontwikkelt en allengs meer de ge- wenschte belangstelling ondervindt. Het aautal deelhebbers dat op 1 Januari 1898 bedroeg 319 met een verzekerd kapitaal van 1.963.795 gul den, steeg gedurende het jaar 1898 tot 390 met een kapitaal van 2.368.005 gulden, eene toename derhalve van ruim 4 ton. Aan kleine brandschaden behoefde in het afgeloopeo jaar slechts te wor den vergoed f58.—. Vau groote scha den bleef de Vereeniging bevrijd. De schaderegeling had geheel ten genoege der betrokken deelhebbers plaats. De inkomsten bedroegen met inbe- het saldo Ned. Opera. Uit het repertoire der Nederl. Opera blijkt dat zij in dit seizoen nog twee maal in Haarlem zal op treden en welWoensdag 5 April met „Roméo en Julia" en Maandag 17 April met „Rienzi". Zondag heeft eene vergadering plaats gehad van de heeren, die het plan hebben opgevat, in October a.s. een opera te doen opvoeren door dilet- grip van het saldo van 1897 f2123.52 terwijl de uitgaven f 1934.35 aeze groote uitgaven zou eischen aan beliepenwaaronder is begrepen f1589.17 uitbreiding van localiteit, zoowel als i voor herverzekeriug. door uitbreiding van personeel. Met De rekening werd in handen ge- het verdwijnen der klein-indastrie,steld eener commissie van vyf deel- die uit de kern der burgerij is gespro-1 hebbers de h.h. J. J. Driessen, D. ten, verdwijnt tevens een biad ge- A. öwens. F. A. Grijseels, Dr. W. J. schiedenis. Oosterhoff en H. C. Louwerse Behalve de groote zaken in de groote welke over het gehouden beheer een steden, die uitzonderingen zijn, kan gunstig rapport uitbracht, geen enkele bakker zijn bestaan tju-' Tot lid van liet Bestuur in de plaats den in bet wittebrood alleen. Deze van wijlen den heer D. A. Braaken- handelt daarbij roggebrood, gene burg werd verkozen de heer J. Ver- legt zich toe op beschuit, andereu op hagen, zoodat het Bestuur thans be- koek of banket. Hoe kan men den staat uit de h.h. H. L. Janssen van j arbeidstijd regelen ten aanzien van Raav, voorz., H. F. vau Thiel, onder- ischynlyk zal de heer Szögenyi Marich, bakkers, die soms uren ver het duin voorz., Mr. F. R. Crommelin, penning-1 Oostenryk-Hongaryos gezant in Ber in moeten, of de heide op, die met meester, Dr. H. D. Tjeenk Willink,lyn, zyn land in Den Haag gaan ver- paard en wagen of met een schuitje J. van den Bau, Mr. F. A. Bijvoettegenwoordigen. Het is echter ook polders of meren in moeten, van hen en J. Verhagen, met den heer A.'mogelijk dat een hooge ambtenaar uit die op visscbersdorpen of badplaatsen Beernink als secretaris. j het ministerie van buitenlandsche za- wonen, of leven van de scheepvaart Ten opzichte van de finantieele ken met die opdracht zal belast wor- Hoe met den St. Nicolaastijd positie der Onderlinge Brandwaar-1 den. Daarvoor zou dan een van de, Toch zouden adressanten schromen, borg-Vereeniging kon worden mede- drie referendarissen aan het ministerie hunne belangen kenbaar te maken, gedeeld dat zy door deugdelijke cod- van buitenlandsche zaken in aanmer- indien zy overtuigd waren, dat bet tracten is verbonden met de 1ste en king kunnen komen. Deze hoofden wetsvoorstel aan zijne bedoeling zal 2de Koloniale Zee- en Brand-Assu- van afdeelingen zyn graaf Welsers- beantwoorden. Dit zal het niet. Bij rantie- Maatschappijen te Bataviaheimb, graaf Szecsen en ridder von der de solide wyze waarop eventueele brandschaden worden geregeld be spreekt, mag eene nog snellere toe neming van leden worden verwacht. Art. 1 van het reglement werd in dier voege gewijzigd, dat thans na opname alle brandschaden, ook die onder f 10, worden vergoed. 8f§i§!EiBLAN(S3 Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot officier van gezond heid der 2de klasse by de zeemacht, B. Roest, artsmet ingang van 1 September 1899, tot leeraar in de wiskunde en het lijnteekenen aan de Koninklijke Militaire Academie, de gepeusionneerde kapitein der genie van het Oost-Indische leger, J. W. C. Beelemkamp, thans tijdelijk leeraar in voormelde vakken by die inrich ting; tot adjunct-comanes by den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten mr. W. H. M. Werker, ad vocaat en procureur te Utrecht. Benoemd tot ridder in de orde van 'Oranje Nassau de heer F. S. Op ten Noort, burgemeester van Ede. Aan H. Meenwis, gewezen meester knecht by den arbeid in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, ver leend een pensioen ten laste van den Staat van f383 'sjaars.l Audièniiën. De gewone andientiën van de mi nisters van oorlog en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Vredesconferentie. De correspondent te Weenen van de N. Rolt. Ct. schreef 24 Maart: De Oostenryksch-Hongaarsche ver tegenwoordiger op het congres in Den Haag zal eerstdaags gekozen worden. Daar om het gewicht van het onder werp en uit eerbied voor den Czaar slechts hooggeplaatste diplomaten aan 't congres zuilen deelnemen, is het niet waarschijnlijk dat de Ooste-iryksch- Hongaarsche gezant in Den Haag, de heer Okolyscanyi van Okoiicsna, tot die taak geroepen zal worden. Waar- Suzzara. De juridische raadgever die den diplomaat zal ter zyde staan, is óf prof. Lamasch, hoogleeraar in het straf- en volkenrecht alhier, óf dr. Strisower. Het boezemde my belang in waarom het congres niet in Brussel bijeen kwam, zooals oorspronkelijk beraamd was. Men zeide mij dat dat was om familie-omstandigheden. Wegens de ziekte van de Koningin van België en om nog andere persoonlijke redenen is het Belgische hof ditmaal niet in de stemming om te representoeren en feest to vieren. Daarop wendde men zich naar Den Haag, tevens blijde dat men aldus aan onze jonge Koningin blijk kon geven van de vriendolijke gevoelens die alle hoven zoo mimschoots voor haar koes teren. Men vond het een ongezochte gelegenheid om door dit congres de Koningin in staat te stellen, haar regeeriog op luisterrijke wyze te be ginnen en haar persoon en haar land tot het middelpunt van aller belang stelling te maken. Daarbij komt dat Nederland nog altijd als het klassieke land voor de beoefening van 't volken recht geldt. De Groot en Bvnkershoek zyn nog niet verouderd. Hier worden zy op buitenlandsche zaken vlijtig en met vrucht geraadpleegd. Zy laten zelden iemand in den steek. Zoo heeft alles samengewerkt om de keuze te vestigen op Den Haag, welke stad zich in de tijden terugverplaatst mag denken toen zy het brandpunt was van bet diplomatieke Europa. Het is daarom te hopen dat aan de luister rijke en invloedrijke vreemdelingen een prachtige ontvangst bereid zal worden. Het geld daarvoor besteed, is waarlijk niet nutteloos voor land en Koningin uitgegeven. Koninklijk bezoek. De werkinrichting voor hulpbehoe vende blinden aan de Tolleosstraat te 's-Gravenhage mocht zich Maandag voor de tweede maal verheugen in een bezoek van H. M. do Koningin- Moedor. De Vorstelijke bezoekster werd by Hare geheel onverwachte komst, ont vangen door den directeur, den heer H. van Straten, die Hare Majesteit door de verschillende werkzalen rond- geleidde. Daar vond H. M. de 80 hulpbehoe vende blinden die in de inrichting werk vonden, ijverig in de weer met stoelen matten, manden maken, het vervaardigen van vuurmakers enz. Belangstellend sloeg de vorstin het werk gade, voor ieder der werklieden een hartelijk woord hebbende en tevens by herhaling haar diep medelijden toonend met de ongelukkigen, die vaa het gezicht zijn beroofd. Alvorens het gebouw te verlaten, overhandigde de Kouingin-Moeder persoonlijk aan iederen arbeider een gift. Voor twee zieken stelde H.M. den directeur een gift ter hand. Onregelmatigheden. Zaterdagmiddag werd te Arnemui- den (door een zetfout was eerst A ra st e r d a m genoemdwat in het FEUILLETON. Fantastische Roman naar het Engelsch van H. G. WELLS. Door mijn broeders vlucht door die straten van Shipping Barnet in: alle bijzonderheden te beschrijven kan een ieder zich een voorstelling maken van wat er omging in de harten van die beklagenswaardige vluchtende Londe- naars. De wereldgeschiedenis gewaagt niet van een tweede geval dat er zooveel menschelijke wezens in zoo'n betrekke- kelijk kleine plaatsruimte zoo ontzettend veel te lijden hadden. Zelfs die legendarische volksverhui jón gen. van Hunnen1 en Gothen zouden in het niet verzinken, vergeleken bij d!e kolossale massa's vluchtelingen van dien Junidag. En dit waren geen geordende troepen, het was een tougellooze bende vluchte lingen zes miliioen in getal, die onge wapend en zonder levensmiddelen op de vlucht waren En de luchtreiziger zou wanneer hij zijn oogen naar de aarde gewend had een netwerk van verlaten straten, hui zen, kerken en tuinen gezien hebben, dat zich als een landkaart voordeed, waarvan het zuidelijk gedeelte gevlekt was. Ealing, Richmond1 en Wimbledon1 waren van de aarde verdwenen. En de vergiftige, zwarte damp vervolgde zon der ophouden zijn vernielingswerk, nu eens laag boven den grond hangend', dan weder rijzend en zich als een groote inktvlek verspreidend. En verder op achter de heuvels, die zich langs do Zuidzijde der rivier ver hieven, bewogen de Marsianen zich rus tig en ongestoord voort, met de grootste kalmte hun vergiftigen damp uitzen dend dien zij, wanneer hij zijn werking volbracht had, door middel van stoom verdreven, om daarna, van het veroverde land bezit te nemen. Niet zoozeer sche nen zij een totale verwoesting op heft} oog te hebbent als wel een totale ont moediging van weerstand bieden. Zij vernietigden alle wapenen, die zij op hun weg ontmoetten, sloegen de telegraafdraden stuk en maakten hier en daar de spoorbaan onbruikbaar. Zij waren bezig hun tegenstanders te ver lammen. Zij schenen geen haast met hun werk te maken en kwamen dien dag niet verder dan het centrale gedeelte van Londen. Het is zelfs best mogelijk dat een groot aantal inwoners van Lon den den Maandagmorgen nog in huis doorbrachten. En een feit is het- dat velen den dood in hun woning vonden, verstikt door den zwarten rook. Tot den middag leverde de „Pool" van Londen een zonderling schouwspel op. Er lagen stoombooten en vaartuigen van allerlei aard, wier eigenaars bespot telijk hooge sommen werden geboden en naar men zegt- werden velen die de booten nazwommen met booth aken van het schip gestooten om hun dood in het water te vinden. Tegen één uur in den namiddag werd er een zwarte Bank tus- schen de bogen van de „Blackfriars brug" waargenomen. Toen werd de Pool een tooneel van de verschrikkelijkste I verwarring en eenigen tijd verdrongen' do booten en barken elkaar onder den Noordwaarts gelegen boog der Tower Bridge. Tusschen de zeelui en da menscken, die van den oever der rivier in de booten wilden springen ontstond! een verwoed; gevecht. Er waren er zelfs die langs de pijlers der brug naar beneden klommen. Toen een der Marsianen een uur la ter van achter de Clock Tower verscheen en door de rivier waadde bespeurde hij niets meer dan de verbrijzelde vaar tuigen en drijvende lijken. Straks zal ik u het een en ander ver tellen van den vijfden cylinder, die op de aarde viel. De zesde kwam te Wim bledon terecht. Mijn broeder, die bij de twee vrouwen die in het wagentje in slaap waren ge vallen, de wacht hield, zag een1 groen achtige flikkering in de lucht. 's Dinsdags trok do kleine groep, met het plan "t land te verlaten, door Col chester. De tijding dat de Marsianen nu van geheel Londen bezit hadden genomen was bevestigd. Zij waren te Highgate en zelfs volgens het zeggen te Neasdon gezien. Maar mijn broeder kreeg ze niet voor den volgenden dag te aanschouwen. Dien dag begonnen de vluchtenden do noodzakelijkheid van voedsel In te zien. Toen de honger hen begon.1 te kwel len werden de eigendomsrechten uit het oog verloren. Velen, waaronder ook mijn broeder, hadden 1 'in gelaat naar het Oosten gewend en enkele wanhopige zielen zelfs begaven zich in de richting van Londen om daar wat voedsel te bemachtigen. Dit waren voornamelijk bewoners van de Noordelijke distric ten, die niets meer van den zwarten rook afwisten, dan van hooren zeggen. Hij vernam dat het grootste deel der leden van het Parlement te Birmingham verzameld was en er in Midland onder- aardsche, automatische mijnen werden aangelegd. Ook hoorde mijjn. broeder, dalt de Midland Railway Company plaatsver vangers had aangesteld, zoodat ei- weer van St. Albans uit naar heft Noorden treinen hepen. Ook werd/ er een bulle tin te Chipping Ongar aangeplakt, dat inhield dat in de Noordelijk gelegen st-e- i den de bakkers en hun knechts van den vroegen morgen tot den Laten avond aan 't werk waren en de hongerige lieden uit den omtrek binnen vier en twintig uur van brood zouden worden voorzien. Maar toch weken de drie vluchtelingen niet van hun plan af, trokken in Oos telijke richting voort en werden niets van het uitdeelen van brood gewaar. Een feit is het dat niemand' er iets van merkte. Dien avond viel de zevende cylin der, te Primrose Hill terecht komend. Hij viel, terwijl juffrouw Elphinstone do wacht hield, want mijn broeder en zij wisselden elkaar om beurten af. Zij zag hem vallen. Den, Woensdag daarop bereikten de drie vluchtenden zij hadden den nacht in een onrijp korenveld doorge bracht Chelmsford, waar zij een troepje menschen ontmoetten, die beweer den het comité van de vereeniging „ter ondersteuning der menschheid", uit te maken en do pony als voedsel in beslag namen, niets anders in ruil gevend! dan. dé belofte hun den volgenden morgen) er ook een deel van te brengen. Hier mompelde men, dat do Marsianen zich te Epping bevonden en de batterijen1 te Walthajm Abbey, die een aanval op den- vijand- gewaagd hadden, verwoest waren. Velen sloegen van uit kerktorens do Marsianen gade. Mijn broeder, verkoos liever zich naar de kust te spoeden dan op voedsel te wachten (wat heel verstandig van hem was, zooals later bleek) ofschoon allo drio door den honger gekweld werden. Op den middhg passeerden zij Tilling- ham, dat vreemd genoeg geheel verlaten scheenslechts enkelen, die eenig voed sel trachtten te bemachtigen, kwamen zij tegen. Dicht bij Tillingham kregen rij die zee in 't zicht waarop een massa schepen van allerlei aard' zichtbaar wa ren. Want nu dé zeelui do Theems niet langer konden) opvaren, landden rij aan de Esxer kust, bij Harwich, Walton en. Clacton en later té Foulness en Shcebury;

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1