ïkte. Generaal Otis zelf bevond zich a de achterhoede. Zeer kort na het prakken werd het gevecht reed3 ierig, de Filipinos trokken terug, jaar langzaan). Nadat de Amerika an een paar malen tot den bajonet- anval overgedaan waren, vermeester- jen ztj, noordoostwaarts oprukkend, fJitereen volgens San Francisco del onte, Balintasig en Novaliches. Hier rerd de tegenstand te sterk en Mc [rthur's brigade wendde zich links, ,en oever van de Tuliaba langs. Intnsschen was Whoaton langs de taai noord-noord-westwaarts opge- ükt. Hy dreef den vyand onder en hevig vuur achtereenvolgens uit rie rijen versterkingen, maar werd eschoten uit Malabon, dat vroeger j Amerikaausche handen geweest ras. Een poging om zich in verbin- ing te stellen met de brigade van jac Arthur, die oostwaarts iu het uur was, mislukte. Aan de uiterste linkerzijde schijnt et gevecht hot moorddadigst geweest i zy'n. Hier verlieten de Filipinos in verschansingen en stormden op en vyand aan wat zy zelden of ooit doen zoodat de vrijwilligers lit Oregon met moeite hun positie «waarden en 31 dooden en gewonden (regen. Nadat hun versterkiug ge- jonden was, droveu zij de Filipinos a Malabon terug. De Monadnocken iidere oorlogsschepen wierpen in- üflschen granaten in de stellingen der Filipinos langs de kust. Een mijl voorbij Caloocan stuitte Vheaton op een sterke vyandelijke telling aan den noordelijken (rechter)- ever van de Tuliaha, op het punt raar de spoorweg de rivier krnist. Serst na een gevecht van twee uren rokken de Filipinos op Manila te- Dien eersten dag kwamen de Ame- ikanen dus niet verder dan het ri- iertje Tuliaha. YolgeDS een nader leuter-telegram is Zondag ook Ma- inta iDgenomen, na een hevigeu strijd raarin beiderzijds zware verliezen [eleden werden. Malabon is in de Isch gelegd, hetzy 't door deopstau- lelingen bij de ontruiming in brand [estoken, of door de Amerikanen iu irand geschoten is. Om en bij Polo iuurde bij de afzending van het tele* jram de strijd nog voort. Opmerking verdient, dat decorres- joudent van de „New-York Herald," lie by Wheaton's brigade was, uit- lrukkelijk zegt dat de Filipinos niet ip de doktoren en de ambulance ichoteu. Wat by deze gevechten het meeste ireffen moet, is het feit dat, wegens len verbitterden tegenstand van de Filipinos, de Amerikanen zoo lang- iaam vooruitrukken, ten koste van !ware verliezen. De Tuliaha, hun lindpunt op Zaterdagavond, ligt niet neer dan 5 kilometer van Manila, Polo ongeveer 8 K.M. Voordat men ilalolos, den zetel van het Filippijn- iche bewind, bereikt beeft, moeten lus nog 12 of 13 K.M. afgelegd wor- len, en er is geen enkele reden waar- )m de Filipinos Malolos niet zouden mtruimen, al maar terugtrekkend laar het noorden zij hébben nog 100 kilometer ruimte voordat de noord punt van Luzon bereikt is Een aanslag! Alweer een „aanslag" op helleven ran Sultan Abdoel Hamid ontdekt en rerydeld. De eerste chirurg vaaYil- 3iz-kiosk, dr. Emin Pacha, moet het roornemen hebben opgevat zyn heer ran het leven teberooven. Zijn vrouw bracht de zaak aan het licht waarop hy gevangen genomen en verhoord werd. Ziju veroordeeling bleef natuur lijk niet uit, maar het feit dat zy luidde tot levenslange verbanning, staaft wel het vermoeden, dat men hier minder te doen heeft met een aanslag op het leven van den Sultan dan met eeD knoeierij van de vrouw, die graag van baar man af wilde. Naar aanleiding van een onlangs in Missouri voorgekomen geval van jyDchen heeft een lid der wetgevende macht in dien staat, Nicholas, hot Zonderlinge voorstel gedaan om de gevangenen van wapenen te voorzien. De maag gefotografeerd. Volgens een geneeskundig blad dat te Munohen uitkomt, is het aan twee artsen aldaar gelukt de maag te foto graf eeren. Zij brengen daartoe in de maag een buis aan welker einde een toestelletje van 66 milimeter lengte en 11 milimeter voorsnede is verbonden, terwijl door die buis de draden loopeu voor een eleetrisch lampje. Zy hebben aidus in 10 tot 15 minuten ongeveer 50 zeer kleine af beeldingen van de maagwand ver kregen, nadat deze geleegd en met lucht gevuld eu dus gespannen was. By vergrooting der fotografieën welke door het omdraaien van het toestel van alle zyden genomen kon den worden, kreeg men een duidelijk (beeld van de maagwand. Rubriek voor Dames. i Wait is toch de reden, dat sommigen (onzer als gastvrouw zoo bijzonder ge zocht zijn, terwijl anderen den rechten jslag daarvan maar niet schijnen te kun nen krijgen. Onder dej laatste soort zijn twee verschillende typen en wel zij, üe teveel moeite doen en zij, die zich ft e weinig aan hare plichten als gast- vrouw storen. Gaat gij een dagje doorbrengen bij (Mevrouw Nimmerklaar, dan kimt ge |2eker zijn, dat bedoelde dame heden- morgen al met een zenuwachtig gevoel is ontwaakt, dat zij vroeger dan gewoon lijk ia opgestaan, daarna heen en weer j heeft gedribbeld] van keuken naar kelder en provisiekamer zonder eigenlijk veel uit te voeren steeds nieuwe kleinigheden bedenkend, die eigenlijk nog uitgevoerd moesten worden en daardoor de hoofd zaken voorbijziend. Als ge bij genoemde dame op visite komt haar kennende njiet vroeg maar zoo laat als welstaanshal ve mogeüjk is. dan zegt zij u eenigszins verstrooid goeden dag omdat ze zich plotseling herinnert, dat de eieren nog niet- gekookt zijn, dat de koffie nog opgegoten moet worden, dat het peper en zoutstelletje oog niet gevuld is enz. enz. Is dat dezelfde als uwe hartelijke vriendiu uit haar meisjestijd, die altijd een belangstellende vraag of een deel nemend woord klaar had!? Een poosje daarna gaat ge bij eene andere kennis logeeren, dezen keer is het Mevrouw Zonderzorg. Wanneer ge haar om belet vraagt dan kunt ge zeker zijn claarop een gunstig antwoord te krijgen zij is in haar woorden hetzij schriftelijk hetzij mondeling altijd bereid u te ont vangen, maar uit hare daden bij uw ontvangst kunt ge daarvan niets be speuren. Ik stel mij voor. gij komt met den trein in hare woonplaats aan en in plaats van een bekend gezicht te zien om u welkom te heeten, moeit ge uw eigen weg maar zoeken. En waarom? Omdat ze eigenlijk vergeten was met welken trein gij precies zoudt komen. In haar huis aangekomen vindt ge uwe gastvrouw nog in morgentoilet. Och ja, ze zou dat maar zoo gewoonweg doen, dat zoudt go zeker wel goed vinden ze kleedde zich nooit vóór de lunch. Het servett, dat op tafel lag was allesbehalve onberispelijk, de kindieren liadden vuile morsschortjea aan, alles stond ongere geld op tafelvan een paar kopjes waren de oortjes af, toen go uw boterham woudt gaan smeren was er geen boter genoeg en als ge hem wilt gaan snijden ügt er geen mes naast uw bord. Door deze en dergelijke eigenaardig heid doen de dames Nimmerklaar en Zonderzorg zich kennen wat het mate- rieele van. haar ontvangst betreft en met liaar conversatie is het al niet beter gesteld. De eerste verbeeldt zich, dlat zij haar gast geen oogenblik uit het oog mag verliezen'. Zij voelt zich verplicht, ziji heeft als gastvrouw de zorg op zich ge nomen u aangenaam bezig te houden en nu denkt zij dat niet beter te kunnen doen dani door u voortdurend gezelschap te houden en afleiding te bezorgen, terwijl ze niet bedenkthoe de meesten zich veel gauwer gaan thuis gevoelen, wan neer zij zoo nu en dan eens aan liaar lot worden overgelaten. Mevrouw Zonderzorg keert het blaad- ja juist omzij verbeeldt zich, dat een gast of logee dient om liaar te vermaken. Zij geeft zich in het minst geen moeite on neemt het als een natuurlijke zaak aan, wanneer haar logee door verveling gedrongen allerlei huishoudelijke plich ten van haar overneemt. Tusschen dbze beide dames in nu staat die eigenlijk gulle, nette gastvrouw, die wat haar netheid betreft lijkt op Mevrouw N. maar toch ook wat heeft van Mevrouw Z., omdat zij voelt dat fcö veel zorg voor een gast liinderlijk kan worden. Ik las laatst, dat zij, die iets geven, altijd moeten probeeren zich te ver plaatsen in den toestand van haar of hem, die ontvangt. Ik dacht daarbij aan het welbekenden rijmpje dat in ontkennenden vorm eigenlijk hetzelfde weergeeft ..Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, Doa dat ook aan een ander niet!" Het geheim van als gastvrouw ge wild! en gezien te zijn ligt ook daarin. Zij moet zich weten.1 te verplaatsen in de wenschen van haai" gast en daar naar zooveel mogelijk handelen. RECEPTEN MOSTERDSAUS. Roer 2 ons boter en 2 -eetlepels bloem door elkaar, giet er dan een halve kan water en wat zout bij en laat het al roerende koken totdat de saus de ge- wenselite dikte heeft, daarna doet men er een paar theelepeltjes mosterd door. KAMPERSTEUR. Kook eenige eieren liard, pel ze -en leg ze in vierde parten gesneden in een schotel, strooi er wat zout over en be giet ze daarna, met mosterdsaus. Ver-woigs Onzo Tuin. Maandagavond hield de vereeniging „Onze Tuin" eene openbare jaarver gadering in de groote zaal der socië teit „de Kroon" alhier, alwaar als spreker optrad de WelEerw. heerds. J. Wiersma vau Amsterdamde christelijke zangvereeniging „Harpe Zions", directeur de heer N. Kerk hoven, verleende hare welwillende medewerking. Nadat do voorzitter der vereeniging, de heer K. Taekema, de vergadering met, dankgebed en een inleidend woord had geopend, bracht de zangvereeniging op verdienstelijke wijze eeni e stichtelijke liederen ten gehoore. Hierna werd door den pen ningmeester verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f823.55'/2 en de uitgaven f836.161/!- Aldus is er een nadeelig saldo van f 12.61. Uit het verslag van den secretaris bleek o. a. dat 182 moeders en 206 kinderen onder bescherming van de vereeniging waren genomen en dat door vele par ticulieren de vereeniging was gesteand, waartoe de aanwezigen eveneens wer den opgewekt. Vervolgens kreeg den spreker van den avond bet woord, daar Ds. Jonker die de vereeniging met een inleidend woord zou dienen, wegens ongesteld heid verhinderd was. Spreker had als onderwerp van zijn rede opgegeven „Waar is vader?" welke betiteling volgens spreker niet geheel jnist was, daar bet geenszins zijne bedoeling was de komende wet, die een onderzoek naar het Vaderschap zal toelaten te bespreken, maar by wilde daarentegen behandelen de inrichting, de roeping en liet gevaar van den arbeid der vereeniging „Onze Tuin" alsmede de vriendschappelijke roepstemmen, die er voor dien arbeid zyn. Allereerst besprak by de reden der oprichting van deze vereeniging en deze was in hoofdzaak de zonde. De zonde van ongehoorzaamheid in het familieleven is volgens spreker eene der eerste oorzaken van de ellende op zedeljjk gebied. Het goddelijk ge zag by de opvoeding moet in de eerste plaats gelden. De roeping der vereeni ging is om de verdrukten, die geen vertrooster hebben, by te staan, om met vaderlijke macht en moederlijke teederbeid d9 kleinen, die roepen „Waar is Vader" te verzorgen, waar toe alle christenen verplicht zyn. Hierna besprak Ds. Wiersma de gevaren aan het werk verbonden. Evenals in het heilige het gevaar groot is voor hen, die legen het onheilige strijden, zoo is ook het gevaar voor hen, die strijden tegen de zedeloosheid en ontucht, met welke gruwelen zij das in aanraking moeten komen, zeer groot. Juist is hetgeen Cats in een van zijne werken gezegd heeft: „Kieschbeid is het bechtste bolwerk voor de kuischheid." Teu slotte wees spreker op de vriendelijke roepstem men, die dringen tot dezen arbeid en deze zyo de bulpe des Heeren, en de dank des geredden. De dank des ge redden ia bet schoonste loon voor dit werk en beide roepstemmen dringen ons om aan den Tuin-arbeid aede te werken, en dezen te steunen. Met het uitspreken der hoop dat deze arbeid een zegen moge zyn voor de maatschappij, besloot spreker zijne rede, die met luid applaus door het talrijk auditorium werd begroet. Na dat de zangvereeniging nog eenige liederen had gezongen, en de heer Taekema nogmaals in een kort woord liet doel en de inrichting der vereeni ging had uiteengezet, werd de ver gadering te omstreeks 10 uur met gebed gesloten. Ter a ardebestelling. Hedenmorgen werd ouder vele blij ken van belangstelling bet stoffelijk overschot van dr. P. van Reysen, dat hedenochtend van den Haag naar Haarlem per H. IJ. S. M. werd over gebracht, op de begraafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld. Tal van kransen dekten de lijkbaar. Behalve eenige geneesueeren, waren verschil lende deputaties tegenwoordig van vereenigingeo, op wier gebied de overledene zich beweeg. De zoon des overledene dankte voor do laatste eer zijnen vader bewezen. De Heer Mr. N. J. L. Brantjes, Advocaat en Procureur alhier, is ter terechtzitting van heden door de Arr. Rechtbank alhier boëedigd als beëedigd klerk ter griffie voor de instructie van strafzaken. De beer Jae. van Ek, benoemd notaris bier ter stede, heeft ter terecht zitting van d8 Arr. Rechtbank alhier van den 28en Maart 1899 den vereisch- ten eed als zoodanig afgelegd. By vonnis van de Arrondissements- Rechtbank alhier van den 28en Maart 1899 is opgeheven de staat van fail lissement waarin Jacobus Bosman, broodbakker te Haarlemmermeer, by vonnis van genoemde Rechtbank van den 13en April 1897 is verklaard. Men deelt ons mede, dat door ge ringe medewerking der iugezetenen de commissie tot stichting eener „Haarlemsche Floralia-Vereeniging" zich genoodzaakt heeft gezien haar voornemen op te geven. De heer L. G. Prins te dezer stede is gekozen als lid van het bestuur van den Poelpolder onder Haarlem - m8rliede c.a. Bij vonnissen van de Arrondisse ments rechtbank te Haarlem, dd. 28 Maart 1899 zjju in staat van faillisse ment verklaard: 1. Alexander Mok, winkelier te Haarlem, KI. Houtstraat 35. Rechter-Commissaris mr. J. de Clercq vau Weel. Curator mr. Th. de Haan Hugen- holtz, advocaat en procureur, alhier. 2. G- A. Kohue, winkelier te Edam. Rechter-Commissaris mr. J. de Clercq vau Weel. Curator jhr. mr. F.W. vau Styrum, advocaat en procureur, alhier. Heden (Dinsdag) werd van uit Winschoten naar Haarlem verzonden de ijzeren viaduct voor de elecïrische tram Haarlem—Zand voort. Het ijzeren gevaarte, 26 meter lang en ougeveer 6 meter hoog, is gemaakt in de Win- scboter constructie-werkplaatsen. Heden werd het stedelijk museum van schilderyen en oudheden op het Raadhuis bezocht door den Franscheo gezant bij ons Hof met gezelschap. Bloembollencultuur. Over de Maandagmiddag gehouden 95ste algomeene vergadering van de Algemeene Vereeniging v. Bloembol lencultuur deelen wy, in vervolg t,p het verslag in ons vorig nummer, nog een en ander mede. Een voorloopige bespreking werd gehouden Daar aanleiding van pant 12, voorstel Yan de afd. Hillegom, dat voortaan een stenographisch verslag wordt gegeven van de algemeene ver gaderingen en dat verslag ineens wordt verstrekt. Het hoofdbestuur zal het voorstel vaa de afdeeling Hillegom nader in overweging nemen. Punt 13. Voorstel v. h. Hoofdbe stuur om van den heer A. v. Damme zyn manuscript met aanteekeoiDgen over hyacinthen en tulpen over te nemen Voor f150, werd aangenomen. Als tydstip van de 5-jaarlyksche tentoonstelling in 1900 werd aange nomen 15—19 Maart van dat jaar. Door den heer J. D. Onderwater werd staande de vergadering mede- deeling gedaan van door hem uit Pa rijs ODtvangen stukken, betreffende de beschikbare terreinen, die voor be planting vaD eene inzending der ver eeniging in aanmerking zouden komen. Op voorstel van het Hoofdbestuur wordt daarop een crediet verleend van f3000 om de beplannen verder voor te bereiden. Dit voorstel was urgent verklaard, aangezien de beplanting der perken iu het najaar van 1898 moet plaats hebben. Van de afdeeling Oestgeest en Omstreken was een schrijven ingeko men, waarin, op grond van een onlangs door den kantonrechter te Leiden uit gesproken vonnis, waarbij de kooper van bloembollen op groene veiling veroordeeld was deze te betalen, hoe wel de bollen zelve op den opneem- dag verdwenen waren, het Hoofdbe stuur werd uitgenoodigd de noodige stappen te doen, teneinde te verkrij gen dat de verkooper hiervoor aan sprakelijk werd gesteld. Door liet Hoofdbestuur werd ge antwoord, dat bet aan de zaak niets kon doen, maar als eenig afdoend middel in overwoging geeft, dat de koopers zich verbinden om niet meer tegen de oude voorwaarden te koopen. Omstreeks vier uur werd de ver gadering gesloten. Hedenmiddag te I uur werd in het Brongebouw alhier eeu algemeene ledenvergadering gehouden der afdee ling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederlandscb Verbond. De agenda bevatte verkiezing van een Be stuur en Regeling der werkzaamheid. Wegens het late uur komen wy hierop in een volgend nummer terug. By den heden gehouden schietwed strijd door de scherp."chutters van het bataljon infanterie, alhier in gar- uizoeu, werd de eerste prys gewonnen door den sergeant Driessen met 57 puDten, de tweede prijs door korpo raal Latour met 51 punteD. Heden voormiddag omstreeks 105/4 are heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den visscher A. Beriholé in de Leliestraat, ontstaan door de gebrekkige inrichting van den schoorsteen waardoor een balk liep die in brand geraakt iseen gedeelte vau den zolder en van bet plafond is verbrand. Het vuur werd gedoofd door drie agenten van politie door middel van emmers. De agent-rechercheur van Zomeren betrapte bedeunamiddageen 11-jarigen jongen, die in de Nobelstraat een dame, die daar passeerde op brutale wy'ze op den hoed sloeg. De jongen werd door hem gegrepen en naar het hoofd zijner school gebracht; boven- dieu wordt proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens straatschenderij. Heemstede. Hedenmiddag is naby de IJzereD- brug alhier een schuit met koemest van den heer C. A. Braam, welke wat zwaar was geladen, in de Blee- kersvaart gezonken. Benne broek. De raad dezer gemeente is tegen Woensdag 29 Maart a.s. des avonds ten 8 uur byeen geroepen. Hillegom. Maandagavond omstreeks 11 uur is brand ontstaan by de Hillegommer- tol ten huize vau C. Lommerse. Een schuur is gebeel afgebrand en een zicb daarin bevindend paard toebehoo- rende aan een buurman is zoodanig met brandwonden bedekt geworden, dat het arme dier beden morgen is afgemaakt. De oorzaak van deü brand is onbe kend. IJmuiden. By bet binnenkomen alhier is de botter UK 18'), schipper Riekolt de Vries, tusschen de pieren aangevaren door een uitgaande sleepboot. De aanvaring was zoo hevig, dat boegsei eu berghout aan bakboordszijde tot de waterlijn gedeeltelijk werden ver brijzeld. Voor de materieel® scbaöe, begroot op f200, zal schipper De Vries vergoeding ontvangen. Vanwege het Ryk zal worden over gegaan tot den bouw van een Centraal station tot bet voortbrengen van electriscbe stroomen bij de nieuwe schutsluis alhier. Het werk wordt geraamd op f59500. Spaarndam. De heer T. Hoog, predikant by de Ned. Herv. gemeente alhier, is voor nemens tegen October zyo emeritaat aau te vragen. Haarlemmermeer. Door de H. IJ. S. M. werd Maandag te Amsterdam o. a. aanbesteed Bestek 787/3. Het maken van grond werken, spoorwerken, perror.muren enz. voor een gemeenschappelijk sta tionsemplacement te Amersfoort. Voor rekening van den Staat der Neder landen. Ram. f 109,200. Ingekomen 27 biljetten. Minste inschrijver de heer C. Bos, alhier voor f85.690. De heer P. Boekei, hoofd van school no. 6 alhier is op 67-jarigen leeftijd overleden. Nog mkele maanden en de overledene zou ziju 40-jarig jubilé als hoofd vieren. Algemeen was de overledene geacht, zoowel in als buiten zyne omgeving. Veel naam heeft de heer Boekei gemaakt met bet uitgeven van het werk „De droog making van de Haarlemmermeer". MADRID, 27 Maart. Reu'erDe ministerraad keurde het ontwerp besluit goed tot betaling van de rente der Cubaansche schuld, en besloot verder tot bet heffen van een ver hoogd douanerecht op alle goederen afkomstig uitopslagplaatsen in Europa. K o 8 o n i n. Atjeli. Medan, 25 Februari. De ..Deli Ct." bevat eeu Atjeh-corres- pondeniie. waarin een. en ander voor komt over het gevecht in den nacht van 10 op 11 Februari, waarbij Toekoe Oe mar gesneuveld of zwaar gewond zon zijn. Wij lezen daar: ..Hoe of de verschillende troepen die nu tegen Oemar in 't veld zijn werden, opgesteld, is vroeger reeds medegedeeld. Te Melaboe zelf is niet meer dan die oorspronkelijke bezetting aanwezig, waar van dikwijls nog een groot gedieelte af wezig is voor patrouilles. Of Oemar hier omtrent ingelicht was, weten wij nieit voor zeker mede to deelen, een feit is het. dat to Melaboe bericht werd ont vangen dat eene groote bende in aan tocht was, met liet doel om dó Atjehsche passer in den asch te leggen en verder het onze etablissementen en hunne be zetting zoo onaangenaam mogelijk te maken. Geen kwade zet van Oemar, om te trachten op die manier onze hoofdgedachte van hem af te brengen en hem rustig in boven Waila, waar hij zich te Pa&ir Atjeli ophoudt, te laten zitten. De gouverneur zelf was ook te Melaboe aanwezig. De postcommandant van Melaboe, de le luitenant Verbrugh, ging met 25 fuseliers van zijn detache ment, bij Oedjoeng Ka la waar do ben de volgens berichten zoude moeten pas seer en. in hinderlaag liggen. Hoe menig maal moesten onze officieren en menne- kes huiswaarts keeren zonden- eenig suo Ditmaal zou het anders zijn. Wer kelijk daagde de bende op. Voorop eeni ge Atjehers met- een paar karbouwen, daarachter eenige dragers, vervolgens de strijders met blanke Beaumontgewe- ren bewapend. Het hart kloppend van ongeduld, zagen do onzen den niets kwaads vermoedenden vijand naderen, korter en korter werd do afstand die hen van elkaar scheidde. Plotseling klinken eenige salvo's door do lucht, en zoekt de vijand voor zoover cbe niet ge wond of gedood is. een veilig heenko men. De onzen achtervolgen, doch de patrouiMe is slechts 25 man sterk en ook wij krijgen een doodó en een ge wonde. „Negen dooden laat de vijand1 op de plaats liggen. De luitenant Verbrugh gaat nu terug naar de benting om den doode en gewonde in veiligheid te bren- gen. ..Nadat dit gedaan is wordt weder uitgerukt om het terrein verder te door zoeken. Nu worden ook weder «enige dooden gevonden. Het terrein was geheel van vijanden gezuiverd, aan de bloedsporen was hei te zien dat er nog andere doo den of gewonden waren weggevoerd. In eene oude Atjehsche benting waren acht Atjehsche lijken neergelegd, om van, daar uit bo worden begraven. „Wel wetende dat deze lijken zouden worden, afgehaald, besluit luitenant Ver brugh in deze benting den nacht, door ta brengen en de lijkbezorgers af te wachten, om hen ook maar tevens naar do andere wereld te helpen. De nacht gaat rustig voorbij. Ongeveer tegen 51 uur 's morgens stond Verbrugh midden in de benting en de manschappen op den uitkijk over de wallen verspreid. Plotseling springen zes Atjehers op den luitenant toe. ,,'t Was alsof zij uit de lucht kwamen vallen. Vermoedelijk hebben zij zich schuil gehouden in de boomen en be grepen, dat zij zouden worden ontdekt zoodra 't licht werd en dat dan ook hun laatste ure was aangebroken. Alvorens evenwel van dit leven te scheiden wilden zij dón commandant, die 't hun gisteren zoo warm maakte, even oen kool stoven. Ongeveer met zijn zessen te gelijk vielen zij aan. ,,De luitenant Verbrugh trekt zijn revolver en schiet er twee neer. een derde verwondt hij met zijn sabel, doch deze heeft gelegenheid hem een klewang- houw toe te brengen over den linker onderarm waardoor een zevental pezen worden doorgekapt. „De vierde en vijfde aanrander wor den door een sergeant en een fuselier afgemaakt, de zesde, hoewel gewond, kon ontkomen. Behalve de luitenant Ver brugh hadden wij nog een lichtgewonde. „De doorgeslagen pezen werden te Kota Radja alle gehecht en er bestaat zeer vcól kans dat de arm geheel terecht komt. „Ook onze bezetting bij Mant raakte slaags met eene bende die 7 dooden in onae handen liet. vrij kregen daarbij een doode, een levensgevaarlijk gewond en tón paar licht gewonden. Oemar heeft nu weer eens kunnen zien dat 'b niet geraden is met zijne bende te dicht bij onze repeteerknodsen te komen. „Een paar dagen na dit eerste be richt kregen wij nadere berichten met- de Alexander van de Paketvaart. Er werd niets meer of minder verteld dan dat Oemar zoo niet dood als een doode pier, dan toch zeer zeker zwaar gewond was. „Hij zelf zou namelijk bij dia affaire tegenwoordig zijn geweest. Daar wij van ouds weten dat maar zoo niet dadelijk elk bericht voetstoots kan worden aan genomen, namen wij nog eerst eens na dere informatie. De inlichtingen daarom trent verkregen sluiten de mogelijkheid niet geheel en al uit. dat het eerste be richt juist is. ofschoon wij er door eigen ervaring nog niet aan kunnen geloovan, dat de „Held" zoo maar op eons zijn vroegere schuw- en sluwheid zou heb ben laten varen. „Bij het doorzoeken van het terrein werden, zooals boven besclireveu werd, neg bloedsporen gevonden, en behalve do geweren ook eenige blanke wapenen. Onder deze laatste nu zouden een kost bare pedang en kris gevonden zijn, door sommige hoofden werden die voorwer pen herkend als toebehoorend aan Oe mar. De mogelijkheid is dus niet uitge sloten dat de ,,held'" er zelf bij is ge weest en gewond is geraakt. Betwijfelen doen wij het nog steedis, hoe gaarne wij ons dat succes na. onze herhaalde vmch- telooze pogingen om hem in handen te krijgen, ook zouden toewenscheu. „Is Oemar werkelijk zelf bij die ben de geweest, dan heeft het vermoedelijk in de bedoeling gelegen om zich zelf en zijne vrouwen en kinderen Langs hot strand in de streken ten zuiden van Mo- laboe in veiligheid te brengen. Tegen een uitwijken naar de Gajoe-landen ziet hij blijkbaar op. „Aan een terugtrekken, naar het zui den schijnt liij meer gedacht te hebben. Volgens loopende geruchten zoude hij aan den Imam van Senagan Ixauidcn Melaboe hebben opgedragen om van af de bovenstreken van Tenom een weg naai- heb zuiden te kappen, oni eventu eel daar langs te kunnen uitwijken. De Imam van Senagan zoude daarvoor 500 dollar hebben ontvangen. Een goede weg zal hij voor dit bedrag wel niet hebben gekregen, en zal het wel blijven bij «en rintes op de meest moeielijk© plaatsen. ..Dat een terugtrekken hier langs met een stoot van vrouwen en een grootem trein in Tenom zal Oemar zijn voor raad wel weer hebben aangevuld niet tot dc aangenaamste dingen behoort, laat zich begrijpen, en de les door Oe mar opgedaan bij het terugtrekken vanj Thamthio naai" Masin (BovenrLagcun) is nog niet vergeten. In deze redenee ring past het dan wel dat hij, du karna schoon ziende, getracht heeft langs den meer ge makkelijken strandweg te ont komen." BURGERLIJKE STAND Getrouwd28 Maart. J. A. Drum mer en S. H. v. Oosterzee. Bevallen 25 Maart. N. Strickling Koper d. 26. A. WillemsePrins z. C. Versaan— Kruyd d. 27. W. M. Walter—Burger z. E. G. Rutte— Heeremans d. 28. G. A. Gaos—Noor loos z. Overleden: 25 Maart. H. C. Groe nendijk 54 j. M. v. Heerask.str. 27. C. J. Boon 46 j. de Cltrcqstr. J. Luyten 40 j. Heereusingel. A. P. Brouwer 29 j. Eendrachtstr. Famiaëebesrichftctft. Getrouwd25 Maart. L. E. W. v. Albada eu J. W. Feddes, Dieren. Bevallen: 24 Maart. Sj. Taconis— De Vries z. Amst. C. H. F. Qaarles van Ufford—Warnery d. den Haag. 26. De Bruïue—Metz' z. Amst. 27. C. Smits—Molyn z. Amst. Overleden 22 Maart. W. F. Kruse 70 j. New Eliham (Kent). 23. J. H. Brandes 64 j. Amst. M. Ooms jd.81 .j. Arnhem. Wed. J. J. Piers—Ver brugh 55 j. Hoorn. 24. A. 1). W. A. Joosting jd. 70 j. Amst. M. L. As- seler—Kiene 32 j. Leiden. 25. Wed. W. Laseur—Feddes. den Haag. A. A. Gouwe 70 j. Alkmaar Wed. M. C. van Ojeu—Heij 80 j. Ryswyk. 26. E. C. Burger—Mann 53 j. Amsterdam. Wed. F. Koopal—Dresden 76 j. Am sterdam. St ou s s rè Sa e ric ta t er> Het stoomschip Prins Fiederik Hendrikvan Paramaribo naar Am sterdam, arriv. 26 Maart te Amst. Het stoomschip Werkendam, van de Holland Amerika Lyo, vaD Rotter dam naar Newyork, pass. 27 Maart des voorm. 5 uur Lizard. Hot stoomschip Smeroe, van Rot terdam naar Java, arriv. 26 Maart te Southampton. Het stoomschip Spaarndam, van de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, vertr. 25 Maart van Newyork. Het stoomschip Edamvan de Hol land Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, pass. 27 Maart des voorm. 9 u. 55 m. Lizard. Het dubbeischroefstoomschip Rot terdam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotterdam naar Newyork, arriv. 27 Maart te Newyork. Het stoomschip" Malanq, van Java naar Rotterdam, vertr. 27 Maart van Padang. Het stoomschip Burgem. den Tea:, van Amst. naar Batavia, arriv. 27 Maart te Padaug. Hetstoomschip Oengaranvan Java naar Rotterdam, vertr. 26 Maart van Marseille. Het stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Amst., vertrok 26 Maart van Port Said. Het stoomschip Maduravan Am sterdam naar Batavia, vertr. 26 Maart van Suez. VARIA MillionnairtroU. Bankier A. en zyn vriend B. staan te kyken naar de zwemoefeningen der zoontjes van eerstgenoemde. B. „Maar zeg eens, bankier, wat voor eigenaardige zwemgordels heb ben uw jongens om. Allemaal losse karken, die aaneengeregen zyn.w B. „Niets dan champagnekurken, die by mij aan tafel bleven liggen f*

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 3