NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. jso2^"2si"iïijN^;si3sr,T'ss:>ïe,Ta"s Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Weekblad voor de Jeugd. FEUILLETON. De strijd der Planeet bewoners. |8« Jaargang Zaterdag I April 1899. 4838 S DABBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1-80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 JOD V"B^THCT>3*TrIZEasr: Van 1—o regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote leuers naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicllé Etramgère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Pa/rijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzon dering: van bet Arrondissement;, Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ny verbeidden Geldwezen, opgedragen aan hit Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke r9gel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,80. Agenten *uor dit blad in den omtrek zijn: Bloemende al, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpcort; Heemstede, J. LEUVEN,bp de tol; Spaamdam, Velsen, jW. J. RU IJ TERBeverwijk, J. BOORNBHillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnemente: C. HARTENDORPZandvocrt, G. ZWEMMER nementén 6D Advertentiën aan. Eiken Zaterdag zijn wij genoodzaakt, tot ons leed wezen, firma's teleur te stellen, die bnnne advertentiën voor het Zater- dagavondnuramer na tien uar des morgens inzendeo. Ia de meeste ge vallen toch is plaatsing dan onmo- gelijk. "Wfi doen derhalve by deze het vriendelijk verzoek aan hen, die a.s. Zaterdagavond een advertentie in de courant wenschen, die VRIJDAG MIDDAG in te zenden, opdat de plaatsing verzekerd zy. De Administratie. i Aan hen die daarop zijn geabon-i neerd, wordt hierbij verzonden No. 11 van het Weekblad voor de Jeugd, j Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den beer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: Een trouwe kameraad. Het Herderinnetje (vervolg). De tweelingen (vervolg). De Eskimo's. Op het gladde ijs. Lessen der Ervaring. Twee knoopen. Allerlei. Raadsel. Antwoord op het Raadsel. Engelscho soldaten in Bengalen. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) tSfSsoaseSe Berichten,, Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 13 April e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelegdhot ingekomen verzoek schrift met do bijlagen van B. J. Ree- ser om vergunning tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de jacobij nestraat No. 36, en dat op den 13en April e.k. des namid dags ten 2 ure op bet Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen in te Haarlem, 30 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. ÊÜABETRACHTBNG van den GEMEENTERAAD. De heer de Bre-uk is Woensdagmiddag zoo uitvoerig geweest in zijn inlichtin gen over de gemeentereiniging en heeft zooveel overtuigingskracht in zijn rede weten te leggen, dat de Raad eenparig, en eenstemmig de motie om over te gaan tot de orde van den dag heeft aan-1 genomen en daarmee de zaak voorgoed, heeft afgedaan. liet eenige wat er nu j nog in gebeuren zal. is, het drukken i van de verschillende daarover bestaan-1 dé stukken, hoofdzakelijk rapporten van de ambtenaren der reiniging. De heer Lodewijks stelde het voor en B. en W. hadd'en er geen bezwaar tegen. Mij scheen dit een zeer gelukkige gedachte en het verwondert mij alleen, dat die niet bij B. en W. zeiven is opgekomen, j Nog veel te weinig is men op het stad-; huis doordrongen van het feit, dat ver standige publiciteit veel meer uitwerkt en bij het publiek veel meer vertrouwen wekt. dan het prachtigste dossier in portefeuille. Niet dat ik alles aan de groote klok zou willen hangen, integendeel. Levendig kan ik begrijpen, dat bijvoorbeeld het legaat van juffrouw de Boom in gehei me vergadering is behandeld. Dat was zoo'n eigenaardige quaestie door de be palingen die er aan waren verbonden, dat het geen wonder was, diat men die eens wou behandelen in een vergadering waar de pers uitgesloten was. Maar wat ik niet begrijpen kan, is dat de Raad ten slotte, met éénei stem. meerderheid weliswaar, het legaat nog heeft aanvaard. In de eerste plaats moet nu jaarlijks levenslang aan een bloed verwante van de erflaatster, f 650 wor-. den uitgekeerd. En 't is een bekend feit, dat aldus begunstigden veelal een lang leven genieten. In de tweede plaats mag de woning alleen aan dames of vrouwen worden, verhuurd, zoodat een gezin waar in zich nog do man bevindt, daarvan is uitgesloten. Op zich zelf zou dat zoo erg nog niet wezen, aangezien de ge smade mannen gelukkig nog wel in an dere Haarlemsche huizen een onderko men kunnen vinden, maar het verkleint belangrijk den kring van huurders, het geen noodwendig weder ongunstig moet werken op den huurprijs. Nog niet heel lang geleden, stonden ar aan den Klei nen Houtweg geruimen tijd drie groote huizen leeg. Wanneer d'at de gemeente ook eens een jaartje gebeurt, dan wordt het legaat een blok aan ons been. De weduwe Creemers heeft nu haar f 50 onderstand toch gekregen, zij het dan ook maar voor een jaar. Met haar verzocht de weduwe Wijnands om on derstand en stonden er voorstellen op de agenda tot het verleenen van pen sioen. Die voordrachten hebben altijd iets merkwaardigs aan zich, dat lach wekkend zou wezen als het niet zoo treurig was. Hermanus Hessels, de eer vol ontslagen torenwachter, die zich 34 jaar lang in dienst van de gemeente van zijn hooge standplaats af, op Haarlem heeft blind' getuurd, kan, volgens de be staande verordening, geen recht op pen sioen doen gelden, maar B. en W. mee- nen. dat liem billijkheidshalve een jaar- lijksche toelage dient te worden toege kend. W. C. Schouten, jarenlang amb tenaar bij de gemeenteremigingj die om gezondheidsredenen eervol ontslag heeft gekregen, heeft volgens dé bestaande ver ordening geen recht op pensioen, maar B. en W. stellen voor hem een jaarlijk- sche toelage te verleenen. Is dit niet- een ongezonde toestand? En hoe is die mogelijk? Alleen omdat de commissie, indertijd benoemd tot liet bewerken van een nieuwe pensioen verordening, nog maai' altijd en dat sinds jaren, aan het bewerken blijft en niet gereed komt. Ik heb al eens hoo- ren verluiden, diat men wacht op een rijkspensioenwet, maar dat kan, dunkt me, geen motief wezen om de gemeente ambtenaren te laten wachten. Het adres om subsidie voor het Rönt- gen-instituut werd niet afgedaan, maar weder in handen gesteld1 van B. en W. om te overleggen met de adressanten, of zij geneigd zouden zijn, genoegen te nemen met betaling uit de gemeentekas per (onvermogenden) patient. Sommige Raadsleden gaven er nl. den voorkeur aan. de X-sfrralen per stuk te betalen, 't Is de vraag, of de adressanten, zich tot zulke leveling ,,c-n détail", zullen laten vinden. ST&n&SSiEUWS Eerste tweede pagina. Haarlem31 Maart 1899. Haarlem's a Cappeila Koor. Het veertiende optreden van boven genoemd koor onder leiding van den heer E. F. Bruijnsteen geschiedde Woensdagavond in de Waalsche Kerk voor zooveel belangstellenden, als maar in dit gebouw kunnen; plaats vinden. ^Sen niet onbelangrijk deel van het pro gramma dezer uitvoering kwam voor rekening van een viertal uitgelezenen onder de uitgelezenende dames S. CroesSpoor, V. B. en G. Schagen na melijk hadden, evenals de heer Carl Phlippeau, hunne bekende en gewaar deerde talenten tot solo-voordracht be schikbaar gesteld. Door Mevr. V. B. werd het sologedeelte op waardige wijze geopend met vier der „Geistliche Lie- der" van Beethoven. Het rijke alt-tim bre kwam heerlijk tot zijn recht en de voordracht was zeer gevoeld1; alleen liet nu en dan de intonatie vooral der hoogerd tonen iets te wenschen over. Niet minder voldeden de door Mej. Schagen eenvoudig en muzikaal gezon gen nummers van Bach. Den heer Phlip peau had ik een andere keuze toe- gewenscht. Zijn overigens m. i. zeer juiste voordracht van Gounod's compo sitie deed slechts te meer gevoelen hoe weinig dit nummer in het cader van het geheel paste. Mevr. Croes-Spoor eindelijk vooropgezet dat haar zonnig sopraangeluid zich maar noode leent tot zingen van „Seufzer", „Kummer" enz. toonde in de Bach'sche aria nogmaals èn haar aangeboren muzikaliteit èn haar degelijke technische en artistieke vor ming. Aan haar nimmer weifelende in tonatie dankten wij dezen avond niet enkel het rustig en ongestoord genieten van haar solozang, maar tevens het zij het ook zeer betrekkelijk welsla gen van Lasso's „Adoramus te" en het gedeelte voor solostemmen uit ,,Ecce quomodo" van Palestrina. Een rijke vergoeding voor wat vooral het eerste der hier genoemde nummers te wenschen liet schonk het vrouwen koor in het bizonder mooi gezongen „O vos omnes" van Vittoria. Dit en de bei de eerste nummers van 't programma. („Et incamatus est" van Vittoria en „O bone Jesu" van Palestrina) waren voor mij de glanspunten van het geheel. Toch werden cok de drie choralen van Bach, aan 't einde der uitvoering, met weldadigen klank en waardige expressie voorgedragen. De bezetting van het koor leek mij dan ook dezen avond zoowel wat heeren a-ls dames betreft zeer gelukkig, en moge ook do acoustiek in de Waalsche kerk niet bizondér meewer ken tot die mysterieuze versmelting der stemmen die men inzonderheid bij Pa- lestrijnsche toonzettingen zoo gaarne waarneemt, aan de duidelijkheid van tekstwoorden en toonfiguren kwam zij daarentegen zeer ten goede. Den heer Bruijnsteen die zich te meer verdienstelijk maakte door zijn artistieke harmoniiunbegeleiding der so lonummers bleef de billijke voldoe ning voor de goede zorgen aan de voor bereiding dezer uitvoering gewijd, niet onthouden. PHILIP LOOTS. Vergadering; der af deeling Haarlem der Maatij. tot Bevordering der Bouwkunst. Nadat de president do vergadering heeft geopend' en de secretaris voorle zing gedaan van de ingekomen stukken, blijkt het, dat de heeren G. L. van Len- nep en Rego Veth de benoeming, resp. als viee>-voorzitter en secretaris, hebben aangenomen en dat de heer Schuilen- bttrg zich disponibel stelt, een en ander mede te deelen over de in aanbouw zijn de cellulaire gevangenis te dezer stede, .toegelicht door teekeningen. j Verder zijn van. de af deeling Amster- dam en de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst te Groningen uitnoodi- gingen ingekomen, mede te dingen in eene prijsvraag, van de eerste voor „eene betimmering van de werkkamer van een rechtsgeleerde?', van de tweede, voor „een diploma ten dienste der vereeni ging-" Het Delftsch Studentencorps zendt een brief met begeleidende mededeelin- gen, die als jaarverslag in druk zijn ver schenen, waarbij de aandacht wordt ge vestigd op het algemeen verslag der Commissie tot behartiging der studie- belangen, dat de meening kenbaar maakt, dat de wettelijke regeling tot de opleiding van Bouwkundig Ingenieur aan de Po lytechnische School te Delft zeer veel, zoo niet alles te wenschen overlaat. Men wijst in dit verslag op verschil lende misstanden en klaagt er over, dat van appreciatie van het streven dier commissie, bij de autoriteiten zeer wei nig te bespeuren is. De president acht nu het oogenblik gunstig een woord van dank te bren gen aan den heer J. W. G. Droste, den aftredenden secretaris, die steeds vol ijver en met de meeste nauwgezetheid zijn taak vervulde, zijn opvolger aan bevelend, diens voetstappen te drukken, verder oen woord van dank aan den af tredenden vice-voorzitter, den heer P. Kleiweg Dyserinck, terwijl hij zichzelf en de vergadering gelukwenscht, in den heer Van Lennep een waardigen opvol ger gevonden te hebben. Het verslag van den penningmeester, dat ten vorigen jare een deerniswaardig tekort aan het lioht bracht van f 115.54, geeft ditmaal een batig saldo van f 10.99 Een woord van dank kan den heer Mi- chielse dan ook niet onthouden worden. De president draagt tevens den secreta ris op, aan de Delftsche heeren een woord van dank te richten en hun tevens te verzekeren, dat het toegezonden ver slag ter lezing zal worden, rondgezonden. Aan de beurt is nu de verkiezing van een nieuwen tweeden secretaris, in plaats van den heer Rego Veth, waartoe nai eenige vredelievende discussiën de heer Ant. J. Salrn bij acclamatie wordt ver kozen. die zich deze benoeming laat wel gevallen. De heer Droste deelt mede, dat bij hem een vraag is ingekomen en wel deze Welk soort ondoorzichtig glas zal het meeste lichteffect geven? Zijn hieromtrent reeds proeven ge daan Zoo jakent men den uitslag dier proefnemingen Zoo neenwenscht een der heeren zich daarmede te belasten? De heer Rego Veth noemt op zich hieromtrent een en ander op eene vol gende vergadering mede te deelen. Door don heer A. J. Stoel Jr. werden eenige monsters Xylolith medegebracht. Deze stof is bestemd tot het maken van vloeren, en moet verschillende zeer aanbevelenswaardige eigenschappen be zitten o.a. dat het gelegd wordt zonder naden, dat het brandvrij, hygiënisch, geluiddempend, warm en ondoordring baar voor water is, zoo ook ouvatbaar voor verstikking of afslijten. Het is te verkrijgen in verschillende tinten en de heer Stoel, die het agent schap voor Haarlem cn omstreken van dit artikel op zich heeft genomen, zal zeker gaarne nadere inlichtingen ver strekken. De heer van Niel zond een collectie nieuwe patronen behangselpapier in, die met belangstelling werden bezichtigd. Na nog eenige aangename discussiën over verschillende actueel e ondérwer- pen, alsabattoir, gasfabriek, electri- sclie centrale, enz. waaraan door bijna alle aauwezigen werd deelgenomen, sluit de president de vergadering. Pieter Olie, ie Aalsmeer, die den 16den Maart 1899 door de Arr. Recht bank alhier is veroordeeld wegens onzedelijke handelingen tot 3 jaren gevangenisstraf, is tegen zyn vonnis in hooger beroep gekomen. De heer Officier vau Justitie die 5 jaren geëisebt bad is mede in appèl gegaan. Naar het „Alg. Hdbl." verneemt zal de heer Gerard Zalsman, in de plaats van den heer Bertram uit Mün- chen, als solist optreden bij de a. s. uitvoering van Averkainps klein koor a capella. tear der opiumfabriek. Aanvankelijk bad het Departement van Oorlog be zwaar dezen bekwamen chemicas, die ook al les geeft aan bet gymnasium Willem III, geheel nit te leenen aan de civiele departementen, maar er ia nu een mouw aan gepast. Schermen. Wie getuige wil zijn van een be langrijke scherm match op sabel zorge Zaterdagavond 9 uur tegenwoordig te zyn in de schermzaal Jansstraat 85. De kamp zal gehouden v/orden tusschen de welbekende Haarlemsche vereenigingen „Excelsior" en „Kracht door Oefening." Yan beide vereeni gingen is de heer A. J. Meyerinfc directeur. Hoofdkamprecbter is voor dezen wedstrijd door den Ned. Schermbond aangewezen de heer A. J. E. Paaien. Bondsleden hebben tryen toegang. Fantastische Roman naar het Engelsch van H. G. WELLS. 20) Nu eerst- begon ik te begrijpen wat er gebeurd was. 'JïgjaM de ik, „is ~arde l -'lis blikken van stilte een sissend geluid, als van een stoommachine. Deze raadselachtige geluiden herhaal den zich telkens en schenen in aantal too te nemen al naarmate de tijd' ver streek. Nu volgde er een zacht schokken, waardoor de emmers begonnen te rinke len, en diat eenigen tijd aanhield. Op eens verdween het licht en werd dei spookachtige keuken in eeu diepe duis ternis gehuld. Langen tijd moeten wij trillend en zwijgend zoo gezeten hebben totdat wij in slaap vielen Eindelijk werd ik zeer hongerig wak ker. Ik heb goede redenen om te geloo- ven dat wij het grootste gedeelte van den dag geslapen hadden. De honger i kwelde mij zoo geducht, dat ik besloot wat- voedsel te zoeken. Ik zeide dit aan den schoolmeester en zocht al tastend den. weg naar de pro visiekamer. Mijn metgezel gaf mij geen antwoord maar niet zoodra hoorde hij mij eten of hij, sloop mij achterna. HOOFDSTUK XIX. Nadat wij, ons te goed hadden ge- laan, keerden wij naar dé keuken terug, waar ik blijkbaar weer indommelde, want toen ik plotseling opschrikte be- Over een vroegeren stadgenoot deelt een der Indische bladen het volgende mede De milit. apotheker 2e kl. J. "W. van Eek zal eerstdaags ter beschik king worden gesteld van den direc- vond ik mij alleen. Het schokken Meld geen oogenblik op. Zachtjes riep ik den schoolmeester, maar geen antwoord ont vangend stond ik op en Hep naar dé keukendeur. Het was nog dag en ik zag hem voor de (driehoekige opening, waar door men 't gezicht op dé Marsianem had, staan. Zijn schouders waren voor over gebogen, zoodat zijn hoofd onzicht baar voor mij was. Ik hoorde een rumoer van stemmen, gelijk aan het geraas van een stoomma chine en de grond trilde onder onop houdelijke schokken. Door de opening in den muur kreeg ik dén. top van een boom m 't oog, die door de zon besche nen werd en een donkerblauwen helde ren avondlicmel. Eenige minuten bleef ik dén schoolmeester gadeslaan en trad toen op hem toe, met de grootste om zichtigheid over den met scherven be zaaiden grond stappend. Ik raakte zijn been aan, waardoor Mj zoo verschrikt opsprong, dat een groote massa kalk met een luiden plof naar buiten stortte. Ik greep hem bij; den arm, bevreesd, dat Mji zou gillen.' en zwijgend kropen wij eenigen tijd! over den grond voort. Daarop keerdö ik te rug om te zien hoeveel er nog van dén muur overgebleven was. Het afgebrok kelde stuk kalk had' een groote spleet in drill muur gemaakt, en door mij zelf voorzichtig aan een balk op te trekken kon ik door den spleet op den wat den vorigen nacht dé rijweg was geweest, zien. De verandering in de omgeving was zeer groot. De vijfde cylinder scheen midden in het huis, waar wij 't eerst geweest wa ren, nedergeploft te zijn. Het geheele gebouw was verpletterd, totaal verdelgd De cylinder lag nu ver beneden het fondament, en had een kuil gevormd, nog veel grooter dan die, welken ik te Woking gezien had. De aarde was naar alle kanten heen- gespat, gespat is het eenige woord er voor, en vormde hoopen, die de aangren zende huizen aan het oog onttrokken. Het geheel gaf den indruk alsof er met <en reuzenhamer in een reuzen- modderplas was geslagenl Het huis, waarin wij ons bevonden was er door achteruit geschoven. Het voorgedeelte met inbegrip van de benedenverdieping wa3 totaal verwoest. Door een toeval was de keuken ge spaard gebleven, maar was aan alle kan ten met uitzondering van dien naar den cylinder gekeerd! onder grooto massa's aarde begraven- Van uit onzen schuilhoek konden wij juist zien hoe de Marsianen besag waren een groote cirkelvormige gracht om den cylinder te graven. Het geluid, dat door het aanhoudende schokken veroorzaakt werd, weerklonk juist achter ons, en van tijd tot tijd steeg er een groenachtige rook naar boven waardoor als het ware een gor dijn voor ons kijkgat werd gehaald. Iu het midden, van dén kuil kon men nu den reeds geopenden cylinder zien staan en vlak daarnaast de oorlogsma chine van een der Marsianen, die afge daald was om de nieuwaangekomenen te verwelkomen. In het eerst zag ik noch den cylinder noch den kuil, maar werd mijn aandacht afgeleid door een zeer glinsterend mechaniek en verder door een menigte zonderlinge schepsels, die op zeer pijnlijke en moeielijke wijze door den kuil kropen. Het werktuig waarvan ik zooeven sprak had buiten kijf mijn attentie het eerst getrokken; het was een van deae enorm gecompliceerde macMnes, die la ter „belichaamde machines" genoemd werdén, en waarvan de studie zoo'n groo- j te revolutie teweeg heeft gebracht in de werktuigkunde in het algemeen hier op aarde. Het gaf mij den indruk van een reusachtigen, metalen spinnekop met lan ge, zeer bewegelijke pooten ieder uit een vijftal draaibare geledingen bestaan- Het bestaar van het Nederlandsch Genootschap voor Mant- en Penning kunde heeft besloten de nagedachtenis van zyn overleden voorzitter, den heer Th. M. Roest, by zyn leven conser vator van Teylers Penningkabinet, te eeren door 't uitgeven van een ge denkpenning. De stempels daarvoor zal de heer J. Ph. M. Menger, stem pelsnijder aan 's Ryks muntte Utrecht, kosteloos leveren. De penning wordt niet alleen voor de leden van het ge nootschap. maar ook voor andere be langstellenden verkrijgbaar gesteld Drankbestrijding. "Woensdag 11. trad voor de afdeeling Haarlem van de Ned. Ond. Prop.- Club (voor drankbestrijding) op mej. De Koster uit Rotterdam met het onderwerp „Kinderbonden." Van wat spreekster zei, volgt hier een kort verslag. De draukstryd eischt inspanning aller krachten, ook die van het kind. En het kind kan in dien stryd van beteekonis zyn. In de eerste plaats voor zichzelf. Alcohol is voor 't kind absoluut nadeelig. De Rotterdamsche, zoowel als de Amsterdamsche geoees- heeren hebben dit eenstemmig ver klaard. Men voede 't kind dus alco holvrij op. Maar tegelijkertijd juiste kennis van den alcohol by 't kind aanbrengend, bereidt men het voor tot het volgend leven, waarin het zich dikwijls krachtig tegen de verleiding zal hebben te verzetten. Het kind nu van jongs af behoord hebbende tot een verbond, waarvan voorwaarde was 't niet-gebraiken van alcohol, zal op latereu leeftijd niet machteloos tegen deze verleiding overstaan. Het heeft de wapenen leeren hanteeren, die 't dan moet gebruiken. Daarnaast maar dat is iets bij komstigs oefent bet kind een heiï- zamen invloed uit op zijn omgeviog. De hoofdzaak is, dat het kind voor bereid wordt tot den strijd, dien 't later te voeren zal hebben tegen den alcohol. Kinderbonden nu zyn vereenigingen van kinderen onder leiding van oude ren. De voorwaarde tot toetreding is onthonder-zyn. de en met een groot aantal met als het ware van gewichten voorziene hefboo- men, staven en voelarmen over het ge heele lichaam. Op het oogenblik waarvan ik spreek waren de meeste armen ofl pooten ingetrokken, alleen een drietal voelarmen waren bezig, roeden, platen en staven, waaruit het omhulsel over den cylinder bestond!, een voor een los te werken en dan op een vlak gedeelte van dén kuil neer te leggen. De bewegingen van deze voelarmen waren zoo vlug, ingewikkeld en toch' nauwkeurig, dat men zich niet kon ver beelden een macltine aan den gang te zien! niettegenstaande de glinstering van het metaal, waaruit het vervaardigd» was. De drievoetige krijgstoestellen waren met een verbalende vindingrijkheid sa mengesteld, ja, men kon zelfs zeggen, bezield, maar de spinnekop was nog veel bewonderenswaardiger en volmaak ter van conceptie. (Wordt virvolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1