Zekere K. Volger aldaar bad het ongeluk, zich ruft. een dissel in het booD te bakken. In weerwil van de spoedig verleende geneeskundige nnlp, openbaarden zich weldra verschijnse len van bloedvergiftiging, die steeds heviger werden. Naar Amsterdam overgebracht, is de patiënt in het Gasthuis overiedeD. Leger en tfloot. Reservekade. Het toelatingsexamen, tot het reserve kader zal, blijkens aajikondiging in de Staatscourant van 6 April j.l., No. 80, dit jaar worden gehouden op den 19en Juli en zoo noodig op een of meer vol gende dagen te; Amsterdam, Arnhem, Assen. Breda, Deventer, 's Gravenhage, Groningen, Helder. Leeuwarden, Maastricht, Mid delburg, Utrecht en Gorinchem. Jongelie-den. die geen aanspraak heb ben op vrijstelling van dat examen en het- op prijs stellen tot het reservekader toe bi treden, moeten zich vóór 19 Juni e k. tot deelname aan het bedoelde exa men hebben aangemeld bij den hoofd officier van het Reservekader te 's Gra venhage, Paramaribostraat, no. 11. Die aanmelding geschiedt door de inzending van eene „kennisgeving Mo del BZ', waarvan het formulier is opge nomen in het hierboven aangehaalde No. der Staatscourant en bovendien op aanvrage verkrijgbaar is ten bureele van tien hoofdofficier voor het Reservekader. Bij die „Kennisgeving" moet worden overgelegd een extract uit het geboorten- register of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd! van den adspiranfc blijkt. De aandacht, wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat do gelegenheid' tot het afleggen van het hierbedoelde examen slechts éénmaal per jaar wordt openge steld en dat ieder, die in den loop van dit jaar 17 jaar wordt en niet ouder is dan 24 jaar, aan dat examen kan deel manen. Wie inlichtingen wenscht, *t zij om trent het examenprogramma, 't rij om trent den dionst, de verdeeling van den diensttijd of andere bijzonderheden, den kaderreservist betreffende,kan zich daar toe wenden tot den hoofdofficier voor hek Reservekader. 'GEMESGfll NIEUWS De zaak-Dreyfus. Naar de Figaro" Vrijdag openbaarde h-.eft generaal Roget op 28 Januari en 3 Februari een nadere aanvulling gege ven van zijn eigen getuigenis en een te genspraak van dat van Bertulus, aldus de bevestiging brengende van wat inder tijd verteld werd. hl. dat het d'cor d'e strafkamer opgeteekende altijd ter ken nis van Oorlog werd' gebracht. In de zitting van 3 Februari laat de generaal zich ontvallen Er rijn zulke buitenge wone dingen in deze zaak gebeurd en zulke machinaties, dat elke veronderstel ling geoorloofd is. Dit naar aanleiding van de stelling welke Roget uitwerkt, dat Esterhazy dé agent zou rijn van het vermaarde Syndicaat. De lezer moet wel telkens die woorden herhalen, wanneer hij riet lioe Roget precies het tegendeel van Bertulus beweert. Het zou deze zijn, die overste Henry om den hals ge vallen is, en zoo voort. Welnu, verklaart de generaal, er bestaat van dé hand van Henry een onmiddellijk nal de scène op gemaakt verslag in vragen en antwoor den, en voor wie na Henry's bedrog dit ongeloofwaardig mocht vinden bestaat, zegt Roget, nog een levende getuige, kapitein Junck. Deze heeft wel niet het eerste onderhoud! bijgewoond, maar dat van 26 Juli, waarbij ook mr. Tézenas, Esterhazy en Marguerite Pays tegen woordig waren. Toen was dte verhouding tussohen den rechter en Henry aller vriendelijkst; en zou dit denkbaar rijn, als deze officier een week vroeger bijna bekend had een verrader te wezen Bovendien vindt de generaal het on verklaarbaar dat, terwijl Henry het ver raad' van Esterhazy bekent wat bij na, zooals getuige toegeeft, een bekente nis is van rijn kant van medeplichtig heid noch de minister van justitie noch die vaar oorlog hiervan door Ber tulus mededeeling heeft ontvangen. Dit is inderdaad nog onverklaarbaar, even als het niet ingaan van de strafkamer op djen herhaaldelijk uitgedrukten wensch van Roget naar een confrontatie met Bertulus, Picquaat en wien ook. Het is echter te verwachten, dat d'e verdere publicatie hierin licht zal bren gen. Tegenover die beweringen van ge neraal Roget is een schrijven van Hada- mard, den schoonvader van den banne ling, versclieaien, waarin staat dat hij nooit schulden voor Dreyfus heeft be hoeven te betalen om de eenvoudige re den dat Dreyfus er nooit heeft gemaakt. Hij koestert jegens hem dé hartelijkste genegenheid. Voorts oen verklaring van mevrouw Dreyfus aan de .Temps', dat haar echtgenoot steeds een zeer geregeld leven geleid heeft en dat verzekeringen van het tegendeel onwaar rijn; Roget herhaalt slechts in een anderen vorm, wat op de rittingen. van. den krijgsraad van '94 reeds onjuist bevonden is. Reinach verzoekt in een sclirijven aan den eerste president van het Hof ran Cassatie een confrontatie mirt Ro get, Diens praatjes zouden de moeite niet waard rijn, als rij niet gehoudleu waren voor de strafkamer. Hij zal hem' op dit oogenblik niet rijn getuigen zen dén(Ro get heeft in rijn verhoor gesproken van „loe iufames calomnies de Joseph Rei nach.") Een duel zou niet helpen om de waarheid aan het licht te brengen. Ook Bertulus verlangt confrontatie. Tegelijkertijd heeft hij officieel den eer ste president van het Hof van Cassatie en den procureur-generaal aangezocht een enquête in te leiden naai' zijn parti culier leven en de wijze, waarop hij tot nog toe rijn betrekking van rechter van instructie vervaald heeft. Wat dé beken tenissen van Henry betreft, zegt Ber tulus in staat te rijn deze onwederleg- baar door getuigenissen te bevestigen. De strafkamer heeft hem gehoord over die tegenspraak van Roget betreffende het document, waarop de woorden Bale en C. voorkwamen. Miet dè stukken in de hand heeft hij toen dé aanwezigheid daarvan kunnen aantoonen op de bij Esterhazy gevonden papieren, maar an dere dan waarop Roget zich had beroe pen. Het is het éénige point waarom trent dé strafkamer na de getuigenissen van Roget op 25 Januari en 3 Februari gemeend heeft hem, Bertulus, nadere inlichting te'moeten, vragen. Ontploffing te Hoei. (Vrijdagmorgen had oeHoe;(bij Luik) een ontploffing in de vesting plaats Door het springen van een granaat ont brandden een ige patronen en een vat buskruit. Er waren twee dooden en vijf gewonden. De ontploffing is aan een onhandigheid te wijten. De aan grenzende straat is geheel verwoest. Vloeibare lucht. In vervolg op ons vorig artikel vin den we over „Vloeibare lucht" nog het volgende vermeld: Professor Tripier nec-mt, volgens de „English Mechanic", bv. een. kwart liter vloeibare lucloit en giet die in. een ge wonen tinnen theeketel, waarop de vloei stof in den, in de vrije hand gehouden ketel, spoedig begint te koken. Er is krachtsinspanning noodig cm het deksel vast te houden op den ketel, waaruit de stoom in dichte wolken uitwijkt. Die damp stijgt evenwel niet omhoog, maar valt als lood1 naar den grond. Wanneer do ketel nu geplaatst wordt op een aan tal gasvlammen, dan springt de inhoud met kracht er uit, tot tegen den zolder, en a-ult het vertrek met massa's sissen- den damp. c Als eindelijk de ketel schijnt te moe ten smelten, steekt Tripier rijn hand in het stoomen.de vat en haalt er eeitige stukken ijs uit te voorschijn, tot groote verbazing dei- toeschouwers. Dan neemt hij den ketel van de gasvlam en keert hem ommen riet dat hij volko men droog is, ofschoon de ontwikkeling van den damp nog niet gestaakt is en dat dé bodem met een laag ijs bedekt is. Hoe meer ltitte het vuur geeft, dés te dikker wordt deze ijslaag, die wit is als porcelein en hard als staal. Tripier liet het ijs in den ketel een half uur naast een roodgloeiende kachel staan, zonder dat het eenige neiging toonde om te smelten. Alle begrippen, alle voorstel lingen zijn hier verkeerd. De vloeibare lucht, die er geheel als water uitziet, is iets geheel anders; het ijs, zuiver en mooi als kristal, heeft ge heel anders eigenschappen en dat is, zooals wij gezien hebben, met den damp hetzelfde geval. De verklaring daarvan is. dat dit alles geschiedt bij een tem pera tuur. waarbiji het klimaat van de Noordpool een soort hitte der hondsda gen is. Met" geen der gebruikelijke thermome- tèi-s kan men deze temperaturen meten, want kwikzilver en alcohol zouden on middellijk bevriezen. Wie slechts tien seconden rijn vinger in deze vloeistof hield, zou dit lichaamsdeel even zeker kwijt rijn als wanneer hij hem dienzelf- den tijd in het vuur had gehouden, want dé vloeistof heeft een temperatuur van 400 graden Fahrenheit onder nul. Hoe dia vloeistof verkregen wordt? Tripier neemt gewone atmospherische lucht zooals ieder bewoner van New- York ze op straat inademt en pei-st deze samen met behulp van een stoomlucht- pomp van 50 paardenkracht. De druk wordt zoolang vooi-tgezet, tot kiji is aan gegroeid tot duizenden ponden' per viei> kanten duim. Men kan zich een denk beeld van deze drukking vormen, als men zich wil voorstellen dat alle lucht, aanwezig in een groote kerk, geperst werd in een stalen cylinder van één. li ter inhoud. Nu wordt die stalen cylinder verhit, waardoor de inhoud zich uitzet en onder nog sterkere drukking komt, tot rij eindelijk in vloeibaren toestand overgaat en in een vat druppelt. Dit alles geschiedt door een machinerie, wel ke door een handbeweging in werking wordt gebracht. Zet men de bewerking echter verder voort, dan gaat de vloei bare lucht over in bevroren lucht, waar van een stuk in onze hand dezelfde uit werking zou hebben als een witgloeiende ijzeren stang. Hoe hemelsbi-eed dit schijnbare ijs verschilt van het gewone ijs zal uit een paar voorbeelden blijken. Het gewone ijs heeft een temperatuur, die 344 graden Fahrenheit hooger is dan, die van vloeibare en 400 hooger dan van bevroren lucht. Wanneer men in. dén ketel met vloeibare lucht een stuk gewoon ijs werpt, begint de inhoud als razend te koken. In gewone omstandigheden is de vloei bare lucht niet gevaarlijk; men kan er zelfs met een sigaar of een brandende lucifer dicht bij komen. Maar giet men een kleine hoeveelheid op een stuk kan toon en steekt men dat in brand, dan heeft er een hevige ontploffing plaats. Zij. toont haar vernielende kracht, zooclra men haan mengt in alcohol of terpentijn. Professor Tripier giet een kleine hoe veelheid in een lange koperen buis, die hij stevig sluit met een houten prop. Na. een halve minuut wordt die prop met den knal van een kanonschot weg geslagen. Kort geleden werd een klein stukje katoen, diat een kind juist tus- schen duim en vinger kon houden, met vloeibare lucht gedrenkt, in een twee duim wijde koperen buis gestoken en in den tuin achter het laboratorium van den. professor neergelegd. Toen raakte men het aan met een brandendé luci fer, die aan een langen stok bevestigd' was. Er volgde een ontploffing, welke met alleen de buis deed springen, maar* zelfs een stuk uit den achtermuur sloeg en de gansche omgeving deed schudden alsof er een aardbeving was. Eens viel een lucifer toevallig op een bevroren massa vloeibare lucht en alcohol en ver oorzaakte eene ontploffing, welke een half dozijn mannen in de nabijheid tegen den grond wierp en de tafel tot splinters sloeg. De huid der mannen was als met splinters glas bezaaid; later bleek dat het geen glassplinters waren, maar splin ters van den bevroren alcohol. Uit dergelijke feiten maakt professor Tripier de gevolgtrekking, dat de vloei bare lucht behoort tot de meest sterke ontploffingsmiddeleu en dat rij dienten gevolge ook een geregelde mechanische kracht kan uitoefenen, welke die van stoom en electriciteit overtreft. VeiPvoSg Stadsnieuws Wjj waren helen in de gelegenheid een nieuwen wagen|te bezichtigen, welke de firma Aukes Co. zich door uitbreiding barer zaken ver plicht zag aan te schaffen. Moeilijk is 'tvoor uus uit te maken wat wjj ineer moesten bewonderen: bet innerlijke, de practische inrich ting, of wel het uiterlijke, als reclame middel. Deze wagen toch, naar onze mee- ning, de grootste welke zich op dit gebied in onze stad beweegt, biedt voldoende raimte aan voor c.a. 1000 kogelflescbjes en 100 siphonsde in richting is daarbij van dien aard, door verdeeling in 10 vakken, alle van denren voorzien, dat men overal even gemakkelijk bij kan komen. Als iets nieuws is in bet midden over de geheele lengte en diepte i zinken bak aangebracht, die, met ijs gevuld, het publiek waarborgt, de verschillende dranken, zelfs bij het warmste weer steeds koel tehuis te ontvangen. Als reclamewagen zal hij door de wjjze van beschilderen niet minder de aandacht trekken, waartoe voor zeker het boven aangebrachte bord, waarop de naam der firma, voorzien van het ïïaarlemscbe wapen, dat trouwens ook op alle etiketten voor komt, hier door smeedwerk omgeven, bet zijne zal bijdragen. Het geheel geeft, ons een bewijs, dat deze zaak, welke nu c.a. 2 jaar door genoemde firma gedreven wordt, zich in een steeds toenemend debiet mag verheugen, hetgeen in de eerste plaats aan de uitstekende kwaliteit van büD fabrikaat zal mogen worden toegeschreven. Wij kannen niet nalaten melding te maken dat her. schilderwerk is uit gevoerd door den heerH. Mica, Wijde Geldeloozepad, het wapen is vervaar digd door den heer L. Govaerts, KI. Houtstraat en het smeedt erk door de firma W. van Cujjk Zood, Ged. Oudegracht alhier. Weldadigheid naar "Vermogen. Maandelijksch Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", boekjaar 1 November 1898— 31 October 1899. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor brood en levensmiddelen: November f422.30s, Dcc. f490 873, Jan. f 501.17, Februari f 575.87, Maart f401.36 totaal f2391.58. Voor brandstoffen: Nov. f 12.28, Dec. f 166.58, Jan. f 54.60. Febr. 159.26, Maart f 16,62 totaal f409.34. Voor ligging en kleedingstukken November f 14.50, December f14 60, Jan. f36.70. Febr. f30.45, Maart f3.80 totaal f 100.05. In geldNovember f 638.793, Dec. f751.05, Jan. f668 91, Febr. f863.79, Maart f 453.03, totaal f3375,573. Verplegingskosten en diversen Nov. 190.00, Dec. f Jan. f50,00. Febr. f37.50, Maart- f—totaal f j 77.50 AdministratiekostenNov. f 80.20, Dec. f 134.623, Jan. f 156.44. Febr. f 122.30, Maart f o8.50, totaal f582.065. TotaalNov. f 1258.08, December f 1557.73, Januari f 1467.82, Febr. f 1789.17, Maart f963.31, totaal f7036.11. Amicitia. Dat Haarlem op velerlei sportgebied uitstekende beoefenaars telt, bleek ons Vrijdagavond opnieuw, toeu wij de s'otrepetilie van beoefenaars der wie lersport, in 't bijzonder die van het zaal- en figuurrjjden in de groote zaal der sociëteit Vereenigiug bijwoonden. De Wielrijders-vereeniging „Amicitia" gaf aldaar onder leiding vaa den heel W. DyseriGck, voor vele genoodigden blijken van bedrevenheid op dat snel omwentelend voertuig der negentiende eeuw „de fiets." Het was hare laatste repetitie, voorafgaande aan den kam pioenswedstrijd van den A. N. W. B. die hedenavond te Leiden wordt ge houden, en waar deze vereeniging zich met een vijftal Diet 'e versmaden te genstanders zal moeten moten. Hoewel wfi de andere vereenlgin- gen niet hebben zieo rijden, zou tiet ons toch geenszins verwonderen, wan neer „Amicitia", die te Amsterdam voor eenige weken met ongeveer het zelfde programma (eenige kleine wijzigingen en toevoegingen zijn nu aangebracht) den 2den prijs behaalde, een uitstekende figuur zal maken, zoo keurig en accuraat werden de verschillende oefeningen op het stalen ros ten uitvoer gebracht. Eu welk éene zekerheid vlugheid, en juiste berekening werden bij de vele moei lijke en tevens pracht-ge figuren aan den dag gelegd. Met de meeste go- makkelijkheid bewoog men zich door de zaal, naast-, om- en door elkander rijdende, nu eens kleine dan weder groote cirkels beschrijvende; nu eens snel voortgaande, dau weder stilstaan de, ja zelfs achteruitrijden op het wtel behoorde niet tot de zeldzaamheden. De mooiste figuren werden daarbij ten uitvoer gebracht. Aan alles kan men zien dat de leden van „Amicitia" het rijwiel volkomen meestér zijn. Een meermalen herhaald luid applaus was het beste bewijs, dat de aanwezigen hunne ingenomeuheid met de keurige uitvoering der moeilijke oefeningen, waarvoor den leider, den heer W. Dyseriock, voorzeker niet de minste lof toekomt, betuigden. Ongetwijfeld zagen de toeschouwers in gedachten reeds een nieuwe medaille gehecht als prjjs aan Araieitia's banier, die op het platform was opgesteld. Dit succes wenscheu wij -Ier ver eeniging gaarne toe. Zevende Noderi. Natuur- en. geneesk. Congres. Vrijdagavond, na afloop vaan de we tenschappelijke bezigheden, vereenigden vele leden van het Natuur- en Genees kundig congres rich in de groote zaal van het Brongebouw, alwaar de Vereeni ging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevorde ring van het Vreemdelingen-verkeer hun een smoking-conoert van het strijkorkest van het Haarlemsch Muziekkorps, Di recteur de heer C. P. W. Kriens, had' aangeboden. Behalve één voor deze legenheid met veel zorg gekozen pro gramma, waarvan de uitvoei*ing was, zooals wij die van het orkest van den heer Kriens gewend1 zijnzeer verdien stelijk, werden de volksliederen dér na tiën op het congres vertegenwoordigd, gespeeld en staande aangehoord. Hierna nam de heer J. Krol Erin., voorzitter der Vereeniging tot Verfraaiing het woord en sprak ongeveer het volgende M. H.Wij voelen ons ten zeerste vereerd door uwe talrijke opkomst. Onze vereeniging stelt zich niet alleen tot doel Haarlem., dat door natuurschoon reeds zeer bevoordeeld is, te verfraaien, maar tevens ook het bevorderen van het Vreemdelingen-verkeer. Welke ten ons ook welkom rijn, wij kunnen ons toch geen gasten voorstellen, die zoo welkom zijn als de vertegenwoordi gers der meest uitgebreide aller weten schappen. Reeds is opgemerkt, diat Haar- lem geen academiestad is, dbcln het is wel een kunststad. Dit laatste bewijst dat hier ter stede wel gedaan wordt aan de wetenschap. Hier staan kunst en wetenschap even- als atomen en moleculen met elkander in nauw verband en wij; hopen, dat u tusschott de wetenschappelijke bezighe den gelegenheid zult hebben te bezichti gen wat Haarlem voor kunst aanbiedt. Wij hebben u muzikale kunst aangebo den en zijn in staat u te laten hooren, hoe dè muziekkunst, dank rij de energie van Kriens, zich van weinig tot iets grootscli heeft opgewerkt. Dat de indroik, dien u van Haarlem hebt gekregen, zoo goed moge rijn, diat wiji nogmaals heft} genoegen mogen hebben u in ons midden te zien, is ons aller wiensch. Zooals ik gehoord heb rijt gij over de ontvangst ten zeerste tevredenhelaasover één ding moet ik mijn spijt betuigen en diat is over de gebrekkige ontvangst aan ons station." Met de hoop uit te spreken, dat deze gebrekkige spoortoestand! bij een vol gend bezoek verbeterd moge wezen en de congresleden derhalve een betere ont vangst zal ten deel vallen, eindigde spre ker rijne toespi*aak, die met loiid' ap plaus werd begroet. Prof. Lorenz van Leiden, bracht hier na een wooi-d van dank namens de le den van het congres voor de hartelijke woorden door dén heer Krol gesproken, en zeid'e o.m. dat heden bij de herzie ning van het reglement het voorstel zal worden gedaan om de congressen 3 da gen te doen duren in plaats van 2. Wanneer dit voorstel wordt aangeno men, is het voorzeker daaraan toe te sclirijven, dat het ons te Haarlemi goed bevallen is. Wij' hebben hier eene har telijke ontvangst ondervonden en voelen ons hier ter stede, zoowel als in deze vereeniging thuis. Doch er is meer dat ons aan deze ver eeniging verbindt. Wanneer u plan hebt om uwe omstreken nog scliconer te maken en het vreemdelingen-vc-rkeer te bevorderen, dan moet u beschikken over vele middelen; over de wetenschap; over eon Röntgen-instituut, dat de vreemdelingen inwendig kan onderzoe ken; ook zij moeten de kracht kunnen beoordeelen van het staalwater. Er is zeer veel dat u aan. ons verbindt, gij hebt veel belang in de wetenschap ge toond en voel inricht. Gij hebt gevoeld, dat na dé wetenschappelijke bezigheden, eene verpooring ten zeerste aangenaam is. Hieraan schrijf ik dan ook de muzi kale avond) toe. Met de beste wenscheu uit te spreken voor den bloei en liet wel slagen der Vereeniging tot Verfraaiing van H. (fc 0„ sloot spreker rijne toe spraak, die eveneens met applaus werd begroet. Vervolgens werd! het keurige program ma verder afgewerkt. Van de door ons bijgewoonde nummers vardien|b nog vermelding de viool-solo, door den heer Chr. Kriens Jr. ten gehcore gebracht, die ten zeerste in den smaak viel en luide werd toegejuicht. H4t concert werd) cta. bijgewoond door de heer in Mr. G. van Tieoihoven, Commissaris der Koningin en Jhr. Mr. J. W. G. öoreel van Hogelandèn, Bur gemeester. Heden, Zaterdagmorgen, verscheen een tweede vlugblad van bijna even groote afmeting als het voorgaaoide. Het bevat uittreksels uit dé redevoeringen van Professoren Bosscha en Rotgans op de algemeene vergadering en van Prof. Ramsays rede in de sectie recent researches on the gases of the atmosphe re (nieuwste onderzotkïngen over de gassen in den dampkring). Daarop volgt-een korte beschrijving van de geschiedenis der voormalige Kli nische school alhier, die onder dien naam Theatrum Anatomicum in het Prinsen hof bij het Pand opgericht on in 1865 opgeheven werd; een schets van den vrcegeren hortus medicus, omstreeks 700 aangelegd op dte plek waar nu het Kenaupark is, latei- overgebracht naar een stuk grondls in de Jacobijnestraat, ir rij nog (doch alleen als plek en niet meer als hortiis) te vinden is. Merk waardig is dan ook een volzin in dat schetsje: „Misschien wordt de grond nog eenmaal weder beplant met genees krachtige planten en zal dan wederom der omgeving tot sieraad strekken. De moeite tot dit doel aangewend, zal, ho pen we, niet vruchteloos blijken te zijn." Verder vinden, we er in een woord over Linnaeus, over den heer J. H. Erio- lage als nestor van den Nederlancfschen tuinbouw en van den Haarlemschen BloemboUenhandel meer in 't bijzonder en een kort relaas over het ontstaan van het Staalbad! Haarlem. Het boekje bevat verdei- eenige prac tische mededeelingen aan de Congresle den en ten slotte een tweede naamlijst. Deze telt 195 namen, makende met dte 142 namen van de eerste lijst een totaal van 337 congresleden. Onder de vreemdelingen is de presi dent der Londensche Chemical Society, Prof. Thorpe, die met rijn eigen stoom jacht naar hier gekomen is. Het vaartuig ligt in het Spaarne, ongeveer voor het gebouw der Holl. Maats, van We tenschappen, en zal daar tot Zondag blijven liggen, waarna het de terugreis over Leiden en Rotterdam zal aanvaar den. Daar het een zeer mooi jacht, loont het voorzeker dé moeite van het bezich tigen. Niettegenstaande het ongunstige we der hadden hedenmorgen nog een vijf tigtal congresleden hunne schreden naar het Brongebouw gericht, om de aubade bij te wonen, die in het park door do Directie, evenals op Vrijdag, was aan geboden. Tevens werd' weder een be zoek gebracht aan den Drinkhal. Te half tien namen de sectie-verga deringen wederom een aanvang. Omstreeks 2 uur begon dezen middag de tweede algemeene vergadering in de groote zaal dér Sociëteit Vereeniging, onder leiding van Prof. Bosscha. Medegedeeld' werd, dat tot voorzitters der sectiën van het eerstvolgende (acht ste) congres benoemd waren d'e navol gende heeren Voor de lo sectie Pref. Kluijver, Lei den; voor sub-sectio voor natuurkunde prof. Haga uit Groningen, sub-sectie voor chemie prof. Van Bemmelen, Lei den; voor de 2e sectie prof. Einthoven, Leiden; voor de 3e prof. Guije, Amster dam en voor de 4e Dr. H. van Cappelle, Wageningen. Goedgekeurd werd de rekening van den penningmeester. Daarna hield Prof. Dr. W. H. Julius van Utrecht een voordracht over ether-theorieën, die met groote aandacht door de vele aanwezi gen werd aangehoord. Daarna werden d'e huishoudelijke werk zaamheden voortgezet, die wij wegens het gevorderde uiu- thans niet meier kunnen mededeel en Medegedeeld kan nog worden, dat aan don gemeenschappelijken maaltijd he denmiddag zal worden deelgenomen door 150 personen; aan de boottocht naar IJmuidén op Zondag ter bezichtiging van de electrische sluisdnrichting door circa 100 en aan het bezoek aan Mee- renberg (uitsluitend voor medici) door een twintigtal Congresledten. Theosofio. Ingezonden. De Ham 1. Loge van ile 'Noderi. Afil riin- Theosofische "Vereeniging hield in de hoven- zaal van het Brougwliouw Dunderdagav. I I. eene openbare vergadei ing, waarin Mevr. I' C Meuleiuanvhii Ginkel, van Ansster dam als spreekster optrad met het onder werp «OnZe Archieven Als wij aan de sponde van ouzo geliefde dooden staan, zoo egon spreekster, schijnt het ons'een weldaad toe, alle herinneringen als het [ware to verzamelen en er over te spreken, als het ware het gedenk boek open te slaan en er alles nog eens in te willen lezen. on droethri! is dan Onze natuurlijke atmosfeer. Dit alles L zeer natuuilijk en menscheiijk. want zoolang onze oogeu door illusie verblind zijn. is de dood i e:i onvermijdelijke en onovei komelijke •cheiding van degenen die wij liefhebben, Spreekster wenschle evenwel een ander aanzicht te bespreken, niet zich te verdie pen in tamilie- of maatschappelijke omstan bigbeden, noch in treurige ;f vreugdevolle herinneringen verbonde man het dagelijksch leven, maar wel tien weg na to gaan die wij zei ven bewandeld heb'ii'u. Daartoe wilde -preekster trachten een blik achterwaarts te slaan en ieder aanmoedigen voor zichzelf den oorsprong op te zoeken van elke mis lukte poging en te zien waarin wij gefaald hebben. Geen kracht zij echter te ver.-pillen aan berouw over hot gobeuide dat tot hot verledone boftt ort dal moet aan Kun na worden overgelaten, aan de wet van oorzaak en gevo'g, wij moeien onze levensboeken evéa nauwkeurig -muien waren /.ij de archieven Vaa een ander, zoo v.ci spreekster, het vóór en tegen iuuiwletLenilopleekor.cn, onzeKarmisciif.roker ing.en verantwoording, run zoo te zeggen, en zien hoe wij - taan En dit moeten wij dooit als onpurtudig be schouwer. zonder zelfzucht, zonder.eigenbe lang het zij ons doel alleen de ingewik kelde wei l-.'mg gade te slaan van en de n tige lessen te loeren uit de i -eenschakeli' g vtn oorzaken en gevolgen dio weer op nunne beurt oorzaken worden Velen enzor, zoo zei mevr. Meuleinan, zijn gewoon dagelijks ten g te zien op den afgolnopen dag en pogen in gedachte do begane misslagen te herstellen, daaruit kracht puttende voor het des an deren daags wachtende. Doch vierentwin tig uren is een korte cyclus, en kan slechts als vi orbereiding dienen voor hut overzicht van een langer tijdpeik Aldus ons dagboek zorgvuldig bijhoudm.de. kunnen wij op iiet jaar-einde een ruimeren en (lieperen blik slaan over het geheel Het web des levens' om ieder heen gevlochten, zoo vervolgde spreekster, door deze Nidanadoor deze ineenschakelirig van tor zaken en gevolgen, is een open boek in let mystieke licht dut den mensch omringt, waarin een ieder die uiii. al hóeft hij geen fysieke vermogens van neldei ziendheid of helderhoorendheid ont wikkeld. leven kan. In dit ontastbare, toch duidelijk zichtbare weefeel staat onze levens geschiedenis in onuitwischbare letters ge schreven, en dit zijn onze archieven. Daarna bleef spreekster stilstaan bij 't vraagstuk van den dood en de vóór diens intreden, in het menschelijk Ikwezen wakker geroepen her inneringen die zich in breede trekken voor doen, zich uitstrekkend over ve> voorgaande levens. In die momenten beseft de jonge ziel de strekking van het aardsc-he leven. Maar tevens ziet bet Ikwezen den weg voor zich die te bewandelen is, de gelegen heden tot het opdoen van konnis en ondor- vinding tot het. herstellen van wat het in vroegere incarnation verkeerd heeft gedaan. Dien weg kan het volgen, maar het kan ook langs bijpaden afdwalen, naar gelang het dat verkiest. Ge luiende het leven zal het vraagstuk opgelost worden en aan het einde er van overziet het Ikwezen zijn af- gelegden weg, zijn pelgrimsreis, ziet in hoe ver het afgeweken is van de schets die vóór hetzelve lag, alvorens het zijn reis op nieuw begon, ziet hoeveel schimmen het heeft nagejaagd. Dit denkbeeld van de lvar- mis-.he archieven waarin alle gedachten en daden zijn opgeteekend is niet nieuw, zoo zeide spreekster, omdat men in de boeken van H. P. Blavatsky bijzonderheden hier omtrent vindt die in auiiere leerstelsels ont breken. In den godsdienst} der oude Egyp- tenaren bv. vinden wij breedvoerig ui u en- gezet de ondervindingen van den ziel na den dood, én in de voor sommigen uwer beter bekende opoiibaring van Johannos, (aldus spreekster), wordt duidelijk gezin speeld op deze archieven; vliet zinnebeeld van Boeken. In Openbaring 20 vs. 12. leest men «En ik zag de dooden, klein en «groot, staande voor God, en do breken .■weiden geopend, en een anderboelc weid «geopend, dat des levens, en dodooden wer fden geoordeeld uit hetgeen in de boeken «geschreven was, naar hunne werken." Na in eenige bijzonderheden te zijn getreden over liet vraagstuk dei Reïncarnatie, hot herhaalde malen in een stollichaam geboren worden van de ziel, en de Wet van Karma, waardoor de ziel zich inde zoo wisselvallige omstandigheden van het leven geplaatst ziet, gevolg van eigen keuze, eigen wil, al her innert de mensch in het algemeen liet zich niet, en door tevens in verband hiermede de beteekenis van wat spreekster onze ar chieven noemde, nader toe to lichten, uit luidende welke diepe bedoeling in het zorg vuldig beschouwen en overwegen er van voor den leerling in het Occultisme in het bijzonder, maai' tevens voor den mensch in het algemeen, gelegen is, eenige beschrij vingen er aan toevoegende over liet auinch omhul sol van elk mensch, waarin de astrale en hoogere archieven van onze gedachten, hartstochten, en zedelijke eigenschappen be waard zijn, en dus voor ieder die het zien kan, duidelijk zichtbaar en leesbaar, (on het zien wordt alleen vei kregen door tot die hoogere gebieden bewust np te stijgen, d. w. z. wij moeten ons wezen in harmonie stemmen met het hoogere, zoodat wij voor de hoogere trillingen gevoelig worden) ein digde spreekster haar zielvolle 'en met gloed van overtuiging uitgesproken voordracht met eenige kernachtige aanhalingen uit Oostersche werken o. a«Leer dat geen poging, zelfs niet de geringste, hetzij in «een goede of kwade richting, uit de wereld «der oorzaken kan verdwijnen, zelfs de rook «die zich verspreid heelt, laat nog een spoor una." «Een liard woord in voorgaande «levens uitgesproken, wordt niet vernietigd, «maar keert steeds weder«De pel grim die zijn moede leden in stroomend «water zou willen afkoelen, maar uit vrees voor den stroom er zich niet induiftdom- opelen, loopt gevaar door de hitte te bezwij- oken.' «Het leven van den zeffeuchligen «vrome brengt geen nut aan." «Bedwing «door uw Goddelijk uw lager zelf, en Be- odwing het Goddelijke door het Eeuwige Met ztier gesponnen belangstelling volgde een aandachtig gehoorde lezing, en de daar na gehouden belangwekkende besprekingen over de al of niet wezenlijkheid van het astrale gezichtsvermogen. Van de aangeboden gelegenheid om zich werkjes over Theosofie aan te schaffen, werd door sommigen gebruik gemaakt. Te kwart vooi tienen ongeveer werd de vergadering gesloten. IJmuidén. |De visscliersiiaveii. De „8t.-Ct." bevat een Koninklijk besluit vaa 25 Maart jl., tot wijziging van bet reglement, v'an politie voor de visschershaveu te IJmuidén. Aalsmeer. Het get&l kiezers bedraagt te Aalsmeer 606 bevoegd tot kiezen van leden der Tweede Kamer, 605 voor de Prov. Staten, 608 voor dea Ge meenteraad. MIErtJW$TSJ8*!ï#G£:«L Professor Rijke, f De oud-boogleeraar in de faculteit der wis- eu natuurkunde te Leiden, dr. P. L. Rijke, is Vrijdag in den ouderdom vap 85 jaren overleden. Minvermogende dorstlijders. De krachtige poging door het Utrecht- schei damescomité beproefd om door een. fancv-fair te Utrecht het Centraal-oomi- té ter oprichting en instandhouding van. Voikssanatoria, in verschillende deelena dè-s lands, flink te steunen mag rich in de medewerking van zeer velen uit alle oorden des rijks verheugen. Hot opwek kend voorbeeld door H. M. dé Koningin- Moeder gegeven om ééne stichting van dien aard in 't leven te roepen, heeft veler oogen geopend over 't hooge ge wicht van deze zaak en de wenschelijk- heid om in onderscheideneplaatsen in richtingen tot stand te brengen waar minvermogende borst lijders genering kunnen; vinden, zooals helt CemtraaL- Contitó beoogt. Het Utrechtseho damescomité heeft, zooals vroeger gemeld' is, aan d'e voorge nomen fancy-fair eene groote loterij wan kunstvoorwerpen (schilderijen, aquarel len en etsen) verbonden a f 2.50 per lot en het beroep door dat comité ge daan op den steun van kunstbeoefenaren heeft algemeen dank rij het schoone doel diat men zich voorstelt - - weer klank gevonden. Vele toezeggingen wer den reeds ontvangen en komen nog da gelijks bij het Bestuur in. Reeds werdén door het Bestuur in ontvangst genomen bijdragen van de da mes Abrahams, Barchman Wuytïers Blaauv,', Bilden-s van Basse, Gildemees- ter, Gramdmant Hubrecht, Thóróso vam Hall, Hovy, JansenGrothe, Catharina. Kool, Mesdag van Chlcar, Pntija vb®

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 6