NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De strijd der Planeet- bewoners. ÉfJo jaapgawg Woensdag 12 April 1899. ■o 4843 HAARLEM'S DAGBLAD JLEOl^TSTETMISIsrTSF^X.TS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden„1.80 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsbladvoor Haarlem, per 3 maanden0.30 s de omstreken en franco per post0.37l;2 A TT\7~FTr?.'T^T^TsTH^TThTNI"- Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J, C. PEEREBOOM. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monlmartre Mot uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitslnitend recht tot plaatsing van PAdvertentiën en Reclames betreffende Handel, NyverheidBen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het. Arrondissement Haarlem is de prjjs der Advertentién van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer /"0,15; Reclames per regel f 0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zynBloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Bandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bp de tol; Spaarndam, G. HARTENDORPZandvoori, G. ZWEMMER Veis en, JW. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Eülegom, ARIE E O.PM AN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentién aan. 3Kic:es)« Berichten. Burgemeester eo Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. van Elk om vergunning tot het ver- koopen van sterken drank iu het klein in het voorhuis van hot perceel aan de Moïensteog no. 7idem van J. B. Jansen voor idem in het voorhuis van het perceel aan de Noorderschool steeg no. 6idem van C. M. de Zoet, echtgenoote van H. Vink voor idem in de gelagkamer van bet perceel aan de Cornêlissteeg no. 5. Haarlem, 10 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Onttrekking van grond aan den openharen dienst. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken „een gedeelte grond aan de Loidsche „Vaart, ten noorden van het Oost- „Iadisch Vaartje, ter grootte van on geveer 33 MV' De stukken te dezer zake betrek king hebbende, zullen met ingang van heden gedurende acht dagen ter plaat selijke secretarie (7de afdeeling) ter inzage van eeu ieder zjjn nedergelegd. Haarlem10 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. 4 £3 cl S Bt 8 e 41 Wf S. Eerst© eb. derdo pagina. Haarlem, 11 April 1899. INGEZONDEN. Abattoir. IV. De cjjfers yan de heeren deskun digen zyn niet gemakkelijk te contro leeren. Wat de inkomsten van het abattoir betreft zijn zij wel uitvoerig, doch tameiijk sterk aangezet, gelijk wjj straks zullen aantoonen, doch wat aanlog- en exploitatiekosten be treft zéér vaag en oppervlakkig. De kosten van aanleg worden in 3 regels omschreven: Slachtingskosten volgens bijgaand schetsontwerp en gegeven be schrijving f 225000 Aaukoop machinerieën en inventaris 95000 Aankoop 2 hectaren bouw terrein ad. f 5000 de hec tare 10000 f 330000 Dit is alles wat men te weten komt. Van specificatie geen spoor, behalve Fantastische Roman naar het Engelsch van H. G. WELLS. 28) Ik herinner inij zeer goed hoe spottend! d'e zon, scheen, toen ik mijn pelgrims tocht aanvaardde en. welk een drukte en leven er om mij heen heerschten. Er waren zooveel menschen op de been, allen met het een of ander werk bozig, dat hot mij ongeloofelijk voorkwam, dat er een groot deel der menschheid om 't leven gekomen was. Maar hoe viel liet mij op hoe slecht allen er uitzagen, hoe hun oogen schit terden en i<xk r er nog vuil en bestoven uitzag. Op het gelaat van de meesten stond of geestkracht en opgewonden heid of bittere vastberadenheid te lezeu. Zag men niet naar de gezichten, dan zou men gedacht hebben dat Londen een stad vol landloopers was. Door bemiddeling van het Fransche gouvernement werd' ons ruimschoots brood toegezonden. De weinige paarden die er nog overgebleven waren zagen er ellendig uit. op de schetsteekeuing. Echter vindt men daar wèl de gebouwen, maar niet wat ieder moet kosten. Laat ons met den laatsten post beginnenaankoop van groud f 10000. Twee hectaren ad. f 5' 00 pet hectare. Iu Utrecht geeft men voor 2'/2 hectare f30000. Men had zich daar vooraf van dien grond voor dien prijs ver zekerd. Heeft men dit hier ook ge daan? Zoo niet, dan zal men de ge meente zien aankomen. Gebouwen f225000 en machine rieën f 95000. Wat bouwt men daar voor: 32 verschillende gebouwen of inrichtingen, waarvan wjj no. 32 nu maar eens zullen verwaarloozen als niet veel zulleudo kosten; het is een doorrit voor mestwagens. Vergelijkt men nu deze inrichtingen en gebouwen met die te Utrecht zullen worden ge bouwd of reeds gedeeltelijk gereed zyn, dan blykt lo. dat wat de heeren Lejjh en van Oven noemen: 21. Sterilisatielokaal en" 30. Klaariorichting op de Utrecht- scbe begrooting niet wordt gevonden. Daarentegen vindt men wèl in Utrecht, wat te Haarlem niet wordt vermeld: een bezinkingsbassin. Dit teekent al dadeljjk den toestand. In Utrecht laat men het afgewerkte water, nadat het in een bezinkingsbassin is gezuiverd, afvloeien iri de rivier de Vecht. Omdat dit in Haarlem niet kan schrijven deskundigen en terecht voor: een Sterilisatielokaal, en een klaarinrichting. Wat kosten die van aanleg? De jaarlyksehe begrooting is voor de klaarinrichting belast met f800. Wat kost de exploitatie van bet Sterilisatielokaal Het is uoodig dit te weten. Want wanneer men nu de Utrechtsche begrooting omdoet van dat bezinkingsbassin ad f'3000, een weegbrug ad f 3000 en een wegver- betering ad f3100, samen al zoo met f 9100 dan is de raming van het geheel f 530000 of 2 ton meer dan de heeren Leijh en van Oyen voor Haarlem ramen. Hierbij moeten nu om de vergelijking zuiver te maken wor den opgeteld de aanlegkosten van het Sterilisatielokaal en de klaarinrichting. Bovendien te Utrecht rekent men met zolke kleinigheden ook wijzen B. euW. er op, dat als er voor f 540.000 moet gebouwd worden over 8 jaar de rente van het kapitaal dat verwerkt wordt ook moet meetellen en dat dus de aanleg kiirnt tot f567.000. Einde lijk zij opgemerkt dat de heeren voor Haarlem een lokaal voor jjsfabrikatie willeu uittrekken, dat men te Utrecht onder die f 567.000 niet meetelt, zoo dat de Utrechtsche gebouwen met f 11.500 worden verhoogd, indien dat er bjj komt. Na mag inen toch dunkt ons, de billijke vraag stellen, dat die f 830.000 eens specifiek worden voorgerekend, want zoover zy daar in het rapport staan, met zorgvuldige verzwijging van nadere specificatie zijn zjj niets dan een slag ia de lucht. Zegt men nu ja maar in Utrecht bebouwt men 2'/a hectare en iu Haar lem maar twee, dan zjj hier opgemerkt, dat Utrecht terrein overhoudt met een bepaald doel. De Directeur der Ge meentewerken aldaar is namelijk yan Op de hoeken van elke straat stonden politieagenten met witte vlaggen. Ik zag niet veel van het onheil dat de Marsia- nen gesticht hadden, voordat ik de Wel lington Street bereikte waar de Water- loobrug geheel en al door de roode klim plant overdekt was. Bij de brug bemerkte ik nog iets vreemdsnl. een blad papier dat tegen de struiken aanfladderde, en aan een stok, die in den grondi stond:, bevestigd! was. Het was de eerste courant, de „Dai ly Mail", die weer uitkwam. Ik kocht een nummer voor een zwartgeblakerde shilling, die ik nog in mijn zak vond. Het geheele blad was bijna in blanco gebleven, maar de eerzame uitgever had er blijkbaar vermaak in geschept een relaas, in den vorm van een reusachtige advertentie, op do vierde pagina te doen. In zijn verslag sprak hij druk over i de algemeene paniekhet allerlaatste nieuws scheeu nog niet tot hem te zijn doorgedrongen. Ik las niets wat ik eigen lijk ai niet reeds wist behalve dat de werking der Marsiaansche werktuigen verbazende resultaten opleverden. Ook werd ik dbor dit artikel van het bestaan eener vliegmachint overtuigd, aan.' welk praatje ik tot nu toe geen geloof hadi eene andere opinie dan de Haarlem- j sche heeren. Dezen eischen voor „vet- smelteryen, bloeddrogerijen en buideu- zoutergen" een „afzonderlijk terrein buiten de kom der gemeente en op voldoenden afstand van het abattoir", lerwjjl de Utrechtsche deskundige meerdoren grond (pl. m. "/2 hectare) vraagt,omdat daar,dus hij het abattoir, die inrichtingen moeten komeu. De gemeente bouwt ze niet, er is daar voor geen cent onder die f567 000 uitgetrokken, maar particulieren kun nen ze daar bouwen euexploiteeren. Die halve hectare blijft dus onbebouwd terrein. Nog eens dan. Waar zit dat ver schil van ruim 2 ton op 5 ton die verbouwd moeten worden Zoolang dat niet tot klaarheid is gebracht valt er natuurlijk over dek king der kosten van rente aflossing en exploitatie eenvoudig niet te de- batteeren. 't Blijft allemaalslaan in de lucht. Gesteld echter, de heeren kannen hunne cy'fers justiliceeren,wat is er dan aan van hunne cijfers die zij in ont vang brengen Slachtgelden plus keurloonen wij zullen ze eens voor een oogenblik aannemen als juist, schoon daarbij dient geconstato :rd dat zij exorbitant hoog. booger dan ergens elders moeten berekend worden, ora tot dat cijfer te komen. Stalgelden alsof de slagers hnn bestaande stallen niet zuilen blijven trebruiken en aan de knechts, dis naar het abattoir moeteu niet het vee zui len meegeven dat afgemaakt moet worden. WeegloonenKan er inderdaad gewogen worden De weegbrug, die in Utrecht is uit etrokken voor f 3000 komt op de teokening niet voor en is door ons daarom van de begrooting afgetrokken. Huur koelcellen en verkoop kunst ijs de verwachtingen daarvan zjjn bfi deskundigen zei ven niet groot, want zij trekken f 1000 uit, doch be loven als alle ruimte maar verhuurd is en al het te maken ijs verbruikt wordt wel f 7000. Voorloopig is dit alles veel te hoog, f 25 per jaar en per M- geeft geen enkele slager uit voor een zoo twijfelachtig nut. Kon ieder een cal aan huis hebben, zoodat het vleesch uit de cel kou gehaald worden, om dadel yk op het blok te wordeu versneden heel gaarne. Maar vleesch dat uit de koel cel komt, om eerst een goei eind door de zon te worden gereden ea dan in een veel warnieren wicket te worden opgehangen tot het verkocht isbederft veel spoediger, dan wanneer het nooit in de fél geweest is. Resten nog: huur lokaal commiezen eu verkoop mestaf val, samen f400. Natuurlijk niet de moeite waard om over te praten maar anders vrijwel geschikt, om een begrootiug die toch met moeite rond loopt, sluitende te maken. Wjj eindigen hier voorloopig, omdat wy overtuigd zijn, dat dit rapport tot niets kan dienen dan tot zeer aanvankelijke beschouwingen. Het is ondenkbaar dat B. eu W. van Haar lem hierop een voorstel aan den ge meenteraad zullen baseeren zonder dat zjj een nieuw onderzoek hebben ingesteld, en zonder aan de raadsleden over to leggen andere, behoorlijk toe gelichte, èn daardoor beter betrouw bare cijfers. Het is niet aan te nemen, dat B. en W. genoegen zullen nemen met zulk een allerongunstigst gelegen terrein, en met zulke bonepen opvat tingen van wat do toekomst van Haarlem eisc.ht ondersteld dat er in den bestaanden toestand onzer finantien aan het in het leven roepen van zulk een inrichting te denken is. Dit College weet te goed. dat wil Haarlem eene toekomst hebben als badplaats, eerst gausch andere maat regelen in het belang van den gezond heidstoestand noodig zjjn dan een abattoir. Zijn de bestaande slacht plaatsen heusch zoo slecht, welnu men zende den gemeente-architect eens op inspectie om te onderzoeken waar het opleggen van nieuwe voor waarden noodzakelijk is. Dit college ziet met te goöde oogen, dan dat het niet doordrongen zou zijn van de con victie, hoe het oud Hollandsch spreek woord „neem niet te veel hooi op de vork", op gemeentebesturen van toe passing is. De gasfabriek en de be strating (was het niet de heer Roog die daarvoor alleen een bedrag vau 3 ton noemde) staan voor de deur. Als die uitgaven geleden zijn onver werkt, dan kan aau verbetering van den gezondheidstoestand gedacht wor den eu dan zal zeker een goed inge richt abattoir daarvan een der ele menten kunnen eu moeten zijn. zijn groote spiegelruiten met flobert kogeltjes doorschoten; het gebruik van hunne kamers aan de straatzijde is zoodoende onraadzaam, totdat het den politie gelukt den dader op te sporen. Maandagmiddag werd door de agen ten rechercheurs Verkerk en van Halst gearresteerd H. S. oud 15 jaren, die uit de beneden voorkamer van den heer C. Stolp op de Leidsehe vaart drie boeken had ontvreemd, gebruik makende van het openstaan der ramen. Een der boeken, een duur werk, had hij voor 20 cents bij een boekenkoopman verkocht, de andere bad hij nog in zijn bezit Een venter in postpapier die door een politie-agent Maandagmorgen met een vrouw, mei wie hjj in een der logementen alhier onder eeu valschen naam had vertoefd, in staat van dron kenschap naar het politiebureau werd gebracht, wilde ook daar zich voor doen als de broeder van die vrouw, doch bleek bij onderzoek zekere F. J. te zijn, die gesignaleerd was wegens 6 maanden opzending naar een rijks werkinrichting, waartoe hij veroor deeld was wegens openbare dronken schap bij 4e herhaling gepleegd. Hjj werd gevankelijk naar Hoorn getrans porteerd. Door de agenten rechercheurs Jan sen en Misset is procesverbaal opge maakt wogens den clandestienen ver koop van sterken drank tegen den bierhuisbouder D. F. K., wonende op den Sehoterweg alhier. Een 15 jarige jongen werd Maan dagmiddag bij een onderlinge vecht partij °P den Zjjhveg zoodanig door een onbekend gebleven jongen op het hoofd geslagen, dat hij een wonde bekwam die door een geneesheer moest worden verbonden. De politie doet ouderzoek naar den dader. Burgeravondschool. B. en W. hebben, gevolg gevende aan de uitnoodiging, bun gedaan bjj raadsbesluit van 18 Aug. 1897, het reglement voor de Burgeravondschool herzien en leggen dat nu aau den Raad voor. Een van de voor het publiek meest gewichtige aanvullingen van 't regle ment is, dat bij het admissie-examen als eisch is gesteld, dat de candidaat een teekening moet kunnen maken naar een niet te moeielyke wandplaat. Dit zal denkelijk bedoeld zijn als prikkel voor het teeltenen op de lagere school. Men behoeft dan op de Bur geravondschool niet van meet af te beginnen, maar kan voortbouwen op een op de Lagere School yevormden basis. Het vak Vormleer (voor de 1ste klasse) is vervallen en vervangen door Meetkunde in aansluiting met de 2e, 3o en 48 klasse. Het onderwijs in dit vak wordt geheel gegeven in verband met het ambacht, dus: de voornaamste meetkanstige eigenschappen die later in de practyk hun toepassing vinden. Verder is nu officieel aan tiet pro gramma toegevoegd het theoretisch onderwijs, in de projectie leer het schrift van den werkman) en de ken- nis der werktuigen (naast werktuig kunde). De dit jaar te houden groote ma noeuvres zullen voorafgegaan worden door regimentsoefeningeu. Het 4e regiment infanterie, waar onder het bataljon, alhier in garnizoen, zal daartoe vau 24 Augustas tot 1 September een kamp betrekken bij Ermelo. B. en W. geven den Raad in over weging, vergunning te geven aan R. Veidhuijzen van Zanten tot het maken van eene vaste brug in den weg langs de Leidschevaart tusschen do Barten- brug en de Kalkbrug. Deze vergunning te verleenen tot wederopzeggens toe, het onderhoud teu genoege van B. en VV. voor reke ning van den aauvrager en tegen betaling eener recognitie van tien gulden 'sjaars. Zy, met wier perceelen dit het ge val was over het tijdvak van 1 Mei 1898 tot 30 April 1899, behooren vóór 3') Mei 1899 een daartoe strekkend verzoekschrift op ongezegeld papier in te zenden aan Gedeputeerde Staten, waarbij moet gevoegd zyn "en dupli caat aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents te verkrijgen aan het kantoor der ryks directe belastingen. Wy herinneren onzen lezers aan de wetsbepaling dat recht op teruggaaf van grondbelasting bestaat voor per ceelen, die gedurende 12 maanden achtereen ongebruikt en onverhuurd By twee bewoners van den Zylweg zijn geweest. Een Arbeiderspartij. In een goed bezochte, besloten ver gadering van de afd. Haarlem van de S. D. A. P. trad Maandagavond Hermans op, ter bespreking van „Ons Ministerie van sociale rechtvaardig heid" en de houding, die den arbeiders daartegenover past. Iu den breede be sprak Hermans wat het Ministerie had beloofd en niet gedaan en noemde het een Ministerie van langdradigheid. In herinnering werd gebracht de houding van den Minister vau Justi tie inzake het revisie-ontwerp, met name de benoeming van Mr. Noyon tot procureur-generaal van don Eloo- gen Raad, de anarchisten vrees der regeering, de niet-ontslaggeving aan dr. Walburg Smit, enz. Ook werd gewezen op het „conser vatieve blok" de heer Beaufort en werd Minister Cremer besproken, alsmede de in behandeling zynde wetsontwerpen van belang voor de arbeiders. Sprokers conclusie was, dat men van ons Ministerie niets te wachten heeft en hy besprak hoe de arbeiders z*ch daartegenover te houden hebben. Zy moeten zich vereenigen, één groote machtige arbeidersparty vor men. Anarchisten en socialistea zyn nu eenmaal tegenvoeters, maar een samengaan van de S. D. A. P. en den Socialistenbond met hnn zeer gering verschil van principe is best mogelyk en zeer wenschelyk. De arbeiders moeten de regeerings- lichamen binnendringen, en dat zy in 't Parlement dit doen kunnen toonde spreker aan, door wat onze socialis tische Tweede Kamerleden hebben gedaan te schetsen. Hermans gaf toe, dat het niet veel beteekent maar dit komt, doordat de fractie nog zoo klein is. Nadrukkelyk toonde spreker aan, dat men door zelf in regeeringscol- leges te gaan zitten, meer tot stand zal brengeD, dan door op volksver gaderingen klinkende moties in te zenden aan die lichamen. Wat den practischen arbeid der S. D. A. P. betreft, deze werd geschetst en het nuttige en directe Voordeel daarvan aangetoond in tegenstelling met de wolkerige fraze van algemeene werkstaking. Ook noemde spreker het verheu gend, dat op 1 Mei de leuze: acht- urigen arbeidsdag weer meer on meer wordt aangeheven, iu plaats van de holle, onbeteekenendeverbroedering van de arbeiders en verkorting van den arbeidsdag. Spreker besloot zyn zeer toege juichte rede met een oproep tot po litieke en economische organisatie en tot aansluiting by de S. D. A. P. Aan het Waterloo station trof ik een paar treinen, die de menschen naar de' plaats hunner bestemming voerden. De eerste drukte was al reeds voorbij. Er bevonden zich slechts weinige menschen. in den trein en ik was in geen stemming om een gesprek met dezen of genen aan te knoop en. Ik zocht een ledige coupé op en zat met de armen over dé borst gekruist, somber turend' naar de ver woeste tooneelen die wij voorbiji vlogen. Buiten het station hotste de trein over tijdelijk aangebrachte hulprails en aan beide zijden waren de gebouwen in zwar te ruinen herschapen. Van uit Clapham Junction gezien geleek Londen, in weerwil van de zware regens die er gevallen waren, een grooten, zwarten klomp en daar was de lijn weer defecthonderde werklieden waren daar bezig om haar te resta ureeren. De geheele lijn over had het Land schap een vreemd, treurig aanzien; vooral Wimbledon had' erg geleden. Het eenige plaatsje dat er nog al zond'er kleerscheuren was afgekomen was Walton. De Wandle, de Mole en elke kleine rivier was een golvend klaprozen- veld. De Surrey pijnbosschen waren te uitgedroogd om als voedsel voor de klim plant te strekken. Voorbij Wimbledon werden de opgeworpen aardhoogten om den zesden cylinder zichtbaar. Een groo te menigte menschen stond er om heen, terwijl een troepje er in werkzaam was. En boven die hoofdenmassa wapperde vroolijk de Engelsche driekleur. In de nabijheid van het station Wo king was men nog bezig de spoorbaan te restaur eer en, dus stapte ik te Byfleet uit, sloeg den weg naar Maybury in, en. passeerde de plek waar de artillerist en ik met d'e huzaren hadden gesproken, en waar ik een der Marsianen op den stormachtigen avond was tegengekomen. Uit nieuwsgierigheid sloeg ik even op zij af en vond half verscholen tusschen de struiken de verbrijzelde dogcart en het afgekloven geraamte van een paard. Eenigo oogenblikken vertoefden ik bij deze overblijfselen Toen keerde ik door het pijnboscli terug, waar de klaprozenstnuken mij somtijds tot aan den hals reikten, en bemerkte dat de eigenaar van de her berg ,,de Spotted dog" reeds begraven wasen den weg langs de College Arms nemend bereikte ik mijn huis. Een man die in de deur van zijn wo ning stond groette mij. Ik beschouwde mijn huis met een vage hoop in het hart, die echter ter stond verdween. De deur was openge broken en ongegrendeldlangzaam week zij terug toen ik naderbij kwam. Het volgende oogenblik sloeg ze weer toe. De gordijnen van mijn studeerka mer wapperden uit het open venster, waarvoor do artillerist en ik den dage raad hadden afgewacht. Niemand had het venster sinds dien tijd gesloten. De. vertrapte struiken lagen nog precies zooals ik ze verlaten had. Ik tuimelde d'e gang in mijn voetstappen klonken liol in het ledige huisDe looper was op de plaats waar ik doorweekt, na mijn tocht op dien stormachtigen avond geze ten liad, verkleurd. Op de trap waren de sporen van onze modderige voeten nog zichtbaar. Ik volgde zo naar mijn studeerkamer en zag mijn onafgemaakt werk met de presse papier er op nog precies zoo op mijn schrijftafel liggen. Voor een oogen blik bleef ik staan om mijn geschrift te lezen. Het handelde over dé zedelijke ontwikkeling der menschheid. En de laatste zin eindigde met de woorden „Over twee honderd jaar kunnen wij verwachten..." daar werd ze plotseling afgebroken. Ik herinnerde mij hoe ik dien morgen niet in staat geweest was tot werken (dat was nu muiwelij'ks een maand geleden) en er uitgeloopen was om de „Daily Chronicle" van den cou rantenjongen aan te nemen. Ik weet nog zeer goed hoe ik den tuin inliep toen hij aankwam en hoe hij mij het dwaze ver haal van „menschen op Mars" vertelde. Nu ging ilc naar beneden naar de eet zaal. Daar vond ik lamsvleesch en brood, en een omgevallen bierflesch, precies zooals de artillerist en ik dm boel verla ten hadden. Het geheele huis was ledig. Nu zag ilc .in. hoe dwaas het van mij ge weest was de hoop, mijn vrouw daar te vinden, zoo Lang te hebben gevoed. En. toen gebeurde er iets vreemds. „Het dient nergens toe," zeide een stem. „Het huis is verlaten. Er is hier in geen tien dagen iemand geweest Blijf hier niet langerje martelt je zelf maar. Gij rijt alleen aan den dood' ontkomen." Ik schrikte op. Had ik mijn gedach ten overluid uitgesproken? Ik keerde mij om; het venster achter mij stonxi open. I ging er naar toe en zag naar buiten. En daar, verbaasd en ontsteld, ston den mijn neef en vrouw dé laatste met doodsbleek gelaat en een wanhopige uitdrukking in de oogen. Zij uitte een zwakken kreet. „Ilc kwam," zeide rij. „Ik wist... wist..." Zij kon geen woord, meer uitbrengen en wankelde. Ik liep schielijk op haar toe en ving haar in mijn armen op. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1