NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Weekblad voor de Jeugd. FEUILLETON. ÜT3S.«5<eja 4-> SB* JaareaHB- Zaterdïjj 22 April iëB§. ■o 4852 A -RO'M-T<r-RTAyr-m-Krnn^-F'-F?.T.Tf=i- '•Voor -Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.80 'Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 uiLTDV^EnaT'EHSTTXHasT: i 1— 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 CJerrt per regel. Abonnementen en Adveitentiën worden aangenomen door onze Agsaten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14 r Haarlem. TelefoecMMmmer I2Z Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie. Générale de Pubücité Etrangére G. L. DAUBE <€- Co. JOHN F. JONES, Succ., Pa?ijs 3Ibis Fauboaog Montmc&bre. Met. .uitzondering van bet Arrondissement Haarlem ia bet oitsinitend recht tot plaatsing van lAdrertentiën en Reclames betreffende Handel, Nyrerheidgen Geldwezen, opgsdragen aan het Algemeen Advertantie-Bnreau A. DS LA MAR Azn. te Amsterdam. BCHTRN bat Arrondissement Haarlem is de prys der Adrertentiën van 15 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel"0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek tiu: Jslotvieridoal. Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, ISandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Spaamda-n, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, ;W. J. RUIJTEE; BeverwijkJ. BOORNÖ; liiüegom, ARIE BOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan hen die daarop zijn geabon-j neerd, wordt hierbij verzonden No. 17 van het Weekblad voor de Jeugd. Dit keurig geïllustreerde weekblad, •onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer Knikkeren. Het Herderinnetje (vervolg). j De tweelingen (vervolg). Een tentoonstelling by de Indianen. Een Baviaan die zich gaarne spie gelt. De twee lappen. Belangrijke mededeeling. Allerlei. Raadsel. Antwoord op bet Raadsel. Kleurplaatje. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) 3f$ïcie@ie Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 4 Mei e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergeiegd: hot ingekomen verzoek schrift met de bylagen van J. B. Odenthal om vergunning tot oprich ting van eene rywielfabriek waarbij als beweegkracht een gasmotor zal worden gebezigd, in het perceel aan -de Kleine Houtstraat No. 76, en dat op den 4den Mei e.k. des namid dags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen bet oprichten dezer inrichting in te brengen. Haarlem20 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat by hunne be schikking van 11 April j.l. aan P. Loosjes vergunning is verleend tot oprichting van eene smidse in het ketelhuis der stoomdrukkerij in het perceel aan de Ged. Oude Gracht 88. Haarlem20 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Stadsnieuws. Eerste en tweede pagina. Haarlem, 21 April 1899. Naar men ons mededeelt, is Don derdagmorgen de ambtenaar van den havendienst Donk, toen lijj in zyn functie informatie kwam. inwinnen, by de firma P. Zonen alhier over een geladen zolderschuit, door een der firmanten een trapje afgegooid en daarna met de vuist op het hoofd geslagen, waardoor bjj een bloedende wonde kreeg en zjjn jas gescheurd werd. Hel kantoor word daarop achter hem gesloten. Donk, die onbezoldigd ryks-veld- wachter is, begaf zich hedenmorgen weer naar het kantoor om proces verbaal op te maken, doch kreeg van den heer P. ten antwoord, dat deze zyn naam niet wilde opgeven en dat hy hem op dezelfde wijze zou behan delen als den vorigen dag, wanneer hy niet spoedig heenging. De politie is in de zaak gemoeid. Zang en Vriendschap. Hot 2e Concert dat de Kon. Lie- dertafel „Zang en Vriendschap" zal geven is nu vastgesteld op den 28eu dezer. Dit concert zal worden opgeluisterd door de medewerking van Mej. Mar- celine de Vries (mezzo-sopraao) van 's Hage (le Prys eu Koninginneprys van het conservatoire te Brussel), en Mej. Renée Andriesse vau Keulen (violiste.) Voorts zal medewerken het kwartet „Onder ons" dat de vorige maai ver hinderd was op te treden wegens ongesteldheid van den heer H. P. Loots (le tenor.) De liedertafel zelve zal o,a. uitvoe ren hot prachtige werk „Ontzet vau Leiden" van Oscar Roels, een geschenk vau haren Beschermheer en het fraaie „üalve Regitia" van Schubert. Een en ander belooft een schoonen avond. Aanbesteding. Door net Bestuur der Coöperatieve BouwvereeDigiög „de Eendracbt" te Haarlem werd Donderdag in een der lokalen van het gebouw „Weten en Werken" des avonds ten half negen ure, aanbesteed: a. Het maken en leggen der Wa terleiding in 180 woningen van ge noemde vereeniging. b. Het verplaatsen der pompen. Ingekomen waren 11 biljetten van de volgende firma's: p. stuk. J. C. Meyerink a. f1734 b. f2.96 Gebr. Brakel a. 1600 b. 1.75 B. Smits a. 1599 b. 3.50 J. H Romeya a. 1509 b. 1.75 H. Hoesbergen a. 14G3.80 b. 1.50 Barteling a. 1419 Nieuwjaar «.„1398 è.„3 45 Bonarius a. 1395 b. 3.— H. Koning a. 1*49 b. 3.50 Pollé a. 1258 b. 1.43 Visser a. 1256.40 b. 1.85 De gunning wordt later bekend ge maakt. De schilder W. van Riemsdyk op de Burgwal ontdekte Donderdag middag, dat zyn rijwiel uit het pak huis verdwenen was. waar hij het den vorigeu dag geborgen had. Ook daar heeft de dief zich blijkbaar door I valsche sleutels 'toegang verschaft. Het rywiel „Speed" heeft zwart ge lakte veilingen, dunlopbanden, de voorste nieuw, race-pedalen, gebogen vernikkeld stuur, bruine handles en is voorzien van een groote schel. Aan het Christelijk fanfarekorps, directeur de heer C. G. J. Riihl, is vergunning verleend om op eersten Pinksterdag 's morgens tusscheu 73U en 83/4 nar eenige nommers gewijde muziek en choralen teu gehoore te brengen van den toren der Groote Kerk. Men deelt ons mede, dat de Mauuen- zangvereenigiog „Excelsior" op hare laatste repetitie besloten heeft niet mede te werken aan de betooging op 1 Mei voor den 8-uren-arbeidsdag, waarvoor het comité zal agiteeren. Doch deze vereeniging zal daarentegen eene vergadering beleggen, waarin een spreker zal optreden met het onderwerp „Verkorting van den arbeidsdag in verband met het ver broederingsfeest", en waarop zij alle personen, die met dit streven instem men, uitnoodigen. In de commissie belast met het af nemen der examens B. volgens de art. 61—65 der wet op het onderwijs, die voor het jaar 1899 zitting zal houden te Delft, is o.a. benoemd de heer W. H. L. Janssen van Raay, onder-directenr der H. B. S. met5-jan- gen cursus alhier. Opening. Morgen, Zaterdag, opent de firma Alex Meyer Co., Gr. Houtstraat 120, eeu zeer fraaie koffie- en thee- magazijn. Hare koffie munt uit door groot voordeel in 't gebruik en heer lijke smaak. Herhaaldelijk werd deze firma bekroond ea bet pleit voor de goede kwaliteit van hare koffiie, dat de voornaamste huishoudscholen ze geregeld gebruiken. Wy twijfelen daar om niet of de beeren Alex Meijer Co. zullen hier eveneens succes hebben met hunne artikelen. Als souvenir ontvangt ieder kooper gedurende de drie eerste dagen e9n zeer mooie kop en schotel, met stads- gozicht. ARROMDZSSENIEMTS- RECHTBANK, Zitting van Donderdag 20 April 1899 (Vervolg.) De tienjarige Bogert te Haarlem mermeer is een ware deugniet. Steeds voert hy kaïtekwaad uit. Op school wilde hy ook al niet deugen. Nu weder had bij ten nadeele van eene arme weduwe, vrouw de Boer, by wie hy dien dag op bezoek was geweest, uit eene lade f0.60 ontvreemd. Deswege vorderde bet O. M. opzending voor dezen deugniet naar een Rijksopvoe dingsgesticht tot zyn 18e jaar. Vervolgens namen 2 broertjes P. en C. Kolle te Haarlemmermeer in het bankje der beklaagden plaats, die van diefstal bun beroep maakten, sigaren, krentenbrood, worst, kortom alles wat maar onder hun bereik kwam, werd1 gestolen. Vele winkeliers waren dan ook de dupe van deze jeugdige dieven geworden. Uit de verklaringen der getuigen bleek o.a. dat de kinderen thuis ten zeerste werden verwaarloosd. Hunne moeder was gestorven en vader leefde alleen van de opbrengst, die de jongens met bedelen verkregen. lederen morgen werden de jongens uit huis gestuurd en wanneer zy 's avonds niet genoeg geld bjjeen hadden, werden zij nog op minder aangename wyze ontvangen, zoo zelfs dat de knapen by eene kleine ontvangst liever den nacht onder den blooten hemel doorbrachten dan zich aan de woede van den vader bloot te stellen. Treurig, recht treurig is het dat nog dergelijke toestanden be staan en het is dan ook jammer dat inplaats van de jongens, die ontaarde vade^ niet in het bankje der beklaag den stond, opdat hem zyn welver diende _straf niet zou ontgaan, want door zyne schuld gingen deze knapen tot diefstal over. Het O. M. vroeg voor den twaalfjarigen Pieter opzen ding naar een Rykssopvoeding ge sticht en voor den zestien-jarigen Cornelis 1 maand gevangenisstraf. A. Hartog te Pnrmerend, die zekeren J. Simons aldaar had mis handeld, hoorde f25 boete subs. 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. In de jaarvergadering van de Ver. tegen het misb. van Dieren, gehouden onder voorzitterschap van den heer A. van der Voort x'kzn., werden het jaarverslag en de rekening over 1898 uitgebracht en goedgekeurd. Hoewel de laatste met een batig saldo sluit, werd de wenschelykheid uitgesproken tot uitbreiding van het ledental, aan gezien de zeer nuttige stichting der Vereeniging, de asphyxatie-inrichting, waarvan de fioanciën 'afzonderlijk wor den beheerd, telken jare uit de kas der vereeniging steun behoeft. Besloten werd bet aantal bestuurs leden van zeven te brengen op negen, terwyl moest worden voorzien in twee vacatures, van den heer E. A. L. Quadekker. die naar elders vertrekt en van dr. H. J. Calkoeu, die we gens drukke bezigheden geen ver nieuwing van zyn mandaat wenschte. Benoemd werden de heeren M. J. Hengeveld G.Jz., Mr. F. A. Bijvoet, F. van Tuerenbout en Andries J. Win kler. dorp Olaveaga aan de Bilbao-Santan- derlyn, een ernstige ontploffing beeft plaats gegrepen waardoor veertien personen gedood werden. Tot opzichter by de gemeente werken alhier is benoemd de beer H. J. Zuurendonk te dezer stede. In de Grebberstraat alhier zullen voor rekening van de Coöp. bouw- vereeniging „St. Joseph", 25 werk manswoningen worden gebouwd. Ontploffingen Woensdagmiddag heeftin een vuur werkfabriek te Kiel, dicht by Gerres- heim, een ontploffing plaats gehad, waarbij de eigenaar der fabriek en drie zijner werklieden gedood zyn. Eon telegram uit Bilbao van Dins dag meldt, dat by het in de lucht laten vliegen van rotsen buiten bet BINNENLAND. Kon. Ver. van Nederl. Scherpschutters. Hel volgende manifest, gericht aan „de Nederlandsche mannen en jonge lingschap", is verspreid door het be stuur der Kon. Vereeniging van Neder- landsche Scherpschutters. „Welke ook de gevolgen mogen zijn. van de beraadslagingen en besluiten der eerstdaags te 's Gravenhage bijeen komende internationale ontwapenings conferentie, voor ons Nederlanders blijft het ten allen tijde een vctrheven taak, te waken voor de handhaving van ons ongeschonden, zelfstandig volksbestaan. Een der zaken, die daartoe het meest kunnen bijdragen, is, dat de natie geoe fend zij in het schieten, en het leger, in de ure dies gevaars, door alle weerbare mannen kan gesteund worden. Tot het verleenen van dezen steun zich, ic tijd van v-rede, deugdelijk voor te bereiden, mag derhalve niet ver zuimd, en bestaat het middel, tot vor ming van een goed in het schieten er varen volk, in het houd-etn van scliiet- oefeningen, het opleiden voornamelijk van het opkomend geslacht tot goed go- oefende schuttere. Ten einde nu de vrijwillge schietoefe ningen in den lande tot grooten bloei te brengen en een nuttig effect daarvan te doen uitgaan, heeft d'e Minister van Oorlog dezer dagen eenige maatregelen vastgesteld, die de groote waardeering verdienen mi waarvan de beste verwach tingen mogen worden gekoesterd. Deze onder do aJgemeene aandacht te bren gen, rekent bet bestuur der Koninklijke Vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters zich tot plicht. De Minister van Oorlog heeft dan bepaald, dat elke bestaande of nieuw op te richten schietvereeniging een ze ker aantal voortreffelijke geweren M. '95 in bruikleen kan ontvangen, met kostelooze verstrekking van 150 patro nen per jaar voor elk lid dat aan die schietoefeningen met dat geweer deel neemt. en voorts, dat tegen betaling van den kostendon prijs, door die ver- eenigitogen en hare leden, geweren M. '95 in eigendom kunnen worden verkre gen (de prijs is bepaald op 36.75 per stuk), alsmede tegen betaling eene groo- tere hoeveelheid patronen. De groote beteekenis dezer regeling ligt in het feit, dat van nu af in leger en burgerij de schietoefeningen met het zelfde geweer zullen kunnen plaats heb ben, waardoor een der meest onmisbare grondslagen is gelegd om leger en volk na dier tot elkander te brengen, het aan zien van en de sympathie voor de vrij willige schietoefeningen te varhoogen ■en voor de scliietvereenigingen een nieu we en schoone toekomst te ontsluiten. Terwijl de in den lande bestaande schietvereenigingen niet zullen nalaten te streven naar eene richtige vervulling van db haar door den Minister toege dachte verhevene taakeen werkzaam aandeel te nemen in de opleiding dies volks tot goed geoefende schutters, wvrt bekwaamheid in het schieten de weer baarheid dier natie en de kracht vaa> ons leger ten goede komt, veroorlooft voornoemd bestuur zich, in verband met het voorafgaande, tot allen die vrükln en kunnen medewerken, om het schieten met ons militair geweer eene voLkasaak te doen worden, met aandrang het ver- zoek te richtenWilt u aansluiten een of meer der in uwe woon plaats go- vestigde schietvereenigingen en. aan lu*- re schietoefeningen deelnemen-, of nieu we schietvereenigingen oprichten, 'dj welk laatste het bestuur der Koni nkHj- ke Vereeniging van Nederlandscho Scherpschutters gaarne bereid aal rijja van adivies te dienen. In liet bijzonder vestigt het bestuur daarop de aandacht onzer aanstaand» miliciens en aspirant-leden van het ro- serve-kader, van. do verlofgangers vaan. dit kader en der militie, en in het alge meen van NeO Hands j ooigelingscliap en jonge mannen, wien het toeroept toont uwe fierheid als zonen van eem vrij volk dat zijne onafhankelijkheid lief heeft en duurzaam wil bewaren toont met daden uwe liefde voor Ko ningin en Vaderland; oefent u toè meesters in het schieten, opdat, waan neer, wat God verhoede, de Koningin, u roept aan de grenzen, op de forten oi in de verdedigingsliniën, uw kogel zij* doel niet misse. Bedenkt, een volk het juist schieten machtig is onoverwinlijk Daarom ook, ouderen, geeft een voor beeld aan de jongeren, deelt met hou den schietstancl, betwist elkander den voorrang in geoefendheid, en gij zult niet alleen een groot nationaal belang bevorderen, maar tevens genieten van een schoone, mannelijke, nationale sport." Het bestuur der Koninklijke Veree niging van Nederlandsche Scherpschut ters, is als volgt samengesteld W. v. Waning, President, te Hoont S. J. van den Bergh, Vice-President. t»i 's GravenhageMr. A. W. F. H. San ger, Penningmeester, te Groningen Renii de Block, te AmsterdamP. Fen- teaier van Vlissingen, te Helmond; H. J. J. Holtus, te Helmond; J. van M--nay te Rotterdam C. F. Morbotter, te Hees; Mr. II. Sillem, te Amsterdam; A. A. H. Sweijs, te Rotterdam; L. C. Vervooren, te: 's Gravenhage; T C. Vuurman, to Delft; C. A. Wertheün, te Amsterdam. Dieren vriendschap. In de Schermer kan men een eigen aardig geval van vriendschap tussche dieren waarnemen. De veehouder K Govers heeft een byzonder zwareo' door hem gefokten stier en eeu even eens byzonder vet packhondje, dat den stier van nnchter kalf al heeft zien opgroeien. Die twee vette beesten zyn blijkbaar op bet innigst aan elkaar gehecht. Meermalen per dag begeeft het puckje zich naar den stal, om den stier den kop te likken, die dit weder- keerig het hondje doet. Ook zorgt de stier, dat het trouwe vriendje ruimte genoeg heeft, wanneer het zich, wat vaak gebeurt, eens een poos by hem op stal komt nederleggen. Met de Naar het Engelsch VAN MRS. HUNGERFORD. „Een vriend ja voor altijd," zegt hij een weinig schor. „Waarom kaai ik nie<t meer voor je zijn, Lovice?" Zij wordt vuurrood en dan nog blee- ker daai toen hij haar straks ontmoette. „Jim, neen!" zegt zij haastig haai' hand waarschuwend! opheffend. „Laat miji spreken." „Neon, neten, neenDoe het niet, beste Jim!" „Ik moet!" roept hij uit ,AIa ik je verzoek van niet." Er spreekt bepaald bezorgdheid uit haar toon. „Oik weet wei," zegt hij wanhopig, „dat je niets om mij geeft. Maar luis ter. lievelinghet is afschuwelijk van mij om je zoo te kwellen, hè, en zoo be doel ik het ook niet; maar als je het zoudt willen, zou ik mijn leven aan je voeten leggen. Dat klinkt hoogdravend, is 't niet? Maar toch is 't waar, en... en..." stamelt hij haar een weinig be schaamd aanziende, „ik heb het nog al goed cn..ienal-mijn geld", hij aar zelt weer en barst dan uit, „al wat ik bezit zal voor jou zijn". „Omijn lieve Jimzegt zij half lachend, half schreiend. „Zeg dat niet! Alsof ik jon zou trouwen om je geld! Neen daarvoor bon je veel te goed. Heb je wezenlijk ooit gedacht, dat ik je zulk een onrecht zou doen Ik geloof", ter wijl zij hem met haar vriendelijke oogen recht in het gelaat ziet, „dat elke vrouw trotsch mag zijn op zoo'n echtgenoot, zelfs ad waart gij armmaar ik kan die vrouw niet zijn, Jim." „Waarom dan niet liewaliugdringt hij aan, Zijn stem Hinkt zoo verhangend en tegelijk zóó droevend, dat het haar pijn doet; tegelijkertijd herinnert zij zich Edie's woorden, dat Jim van haai- enga gement in kennis behoort gesteld te worden en op eems ziet zij ar het recht vaardige van in het zou slechts wreed zijn hom in het onzekere te laten. Ja, zij zal het hem vertellen. Nu! Hier! Maar haar hart bonst luid als zij haar hoofd opheft en haar eigen stem klinkt haar vreemd in de oaren. „Omdat ik..." Hier zwijgt zij. „Ga verder", zegt hij met heescha stem. Haar gelaat heeft haar verraden. Op eens begrijpt hij wat zij verder wil zeggen. „Er is dus iemand anders „Ja," „Toch niet Lambert?" Zijn toon klinkt opgewonden. „Ja. kapitein Lambert." E-,m oogenblik neemt zijn gelaat een uitdrukking aan alsof hij in een storm van verontwaardiging wil losbarsten, maar uit een edele opwelling bedwingt hij zich. Het getuigt zeer voor zijn ver eering en liefde voor haar, dat hij rich op dit oogenblik zoo beheerscht dat geen enkel woord ten nadeele van rijn medeminnaar hem ontsnapt. Door kwaad van Lambert te spreken zou hij haar kwetsen. Om die reden zwijgt hij, maar rijn gelaat is bleek cm er ligt een uit drukking van wanhoop over verspreid. „Gij zegt niets, Jim T' Zij heeft heel goed zijn agitatie opge merkt en maakt er ricli ongerust over. „Het spijt mij," dwingt hij zichzelf te antwoorden. „Voor mij?" vraagt zij een weinig hooghartig. Butler schudt het hoofd? „Vooir mij zelf", antwoordt hij. Dezu woorden ontwapenen haar. „Neen Jim, wees csr niet bedroefd over. Heusch niet... Lieve Jim," bijna vleiend en dichter naar hem toegaand, „geloof, probeer te gelooveu, wat de zuivere waarheid is: dat ik do laatste vrouw op de wereld ben die je gelukkig zou kunnen makon". ,,Ala dat waar is", zegt Jim, „zal ik nooit gelukkig worden, wamt jij bent de eenige vrouw op aarde, die ik ooit zal kunnen liefhebben." „OJim, je maakt het mij erg moeie- lijk," zegt rij. „Denk je dat jouw droef heid mij niet treurig stemt? Natuurlijk za.l je te oeniger tijd een meisje ontmoe ten, dat je ook gelukkig zal maken." Dat woordje „ook" maakt hem woe- driicl. „Donk je. dat Lambert je gelukkig zal maken?" Er volgen eenige oogenblikken van stilte. „Jg bent een beetje ruw, Jim". zegt zij en voegt er bij„Als hij mij niet gelukkig kan maken zal niemand anders het kunnen." Klinkt er niet een zweem van droef heid in haar toon door? Wat een be spottelijke vraag. „Wie kan vooruit zeggen of liij geluk kig wordt Dal do toekomst bcahsstm. Ik' weet alleen dit - dut op het oogceiblik Godfrey mijn geluk in handen heeft." Weder volgt er een stilte. Jim heeft zich van haar afgewend als wil hij een anderen kant uitgaan. Zij volgt hem, boos op hem, maar nog boozer op zich zelf. „Hoe dwaas van je, Jim, om het zoo op te nemen!" zegt rij haar hand op zijn arm leggend. „Ik wilde nu dat ik het je niet had verteld. Je bent mijn beste en oudste vriend. Laten wij dus niet kibbelen. Ik", zij lacht even, „ben het heusch niet waard." „Wat dat betreft..." Hij, maakt een gebaar als wil hij haar harnd! wegduwen, maar zich bezinnend trekt hij liet jon ge meisje naar rich toe. „Luister naar mij, Lovice. „Ik ben niet zoo verpletterd door jouw verlies ofschoon de Hemel weet dat je weigering mijn leven in zekeren zin verwoest als wel door de gedach te..." Hij aarzelt. „Gij zult wel boos op mij worden, natuurlijk, maar ik moet het zeggen. Wat mij het meeste pijn doet is dat je een man liefhebt, die niet waardig is zijn oogen naar je op te slaan, wiens aanraking ontheiliging is, die..." „Geen woord meer," zegt zij op zuch ten, maar diep „O ik weet hot welzegt hij harts tochtelijk. I „In jouw oogen is hij een held een afgod!" „Beste Jim". zegt zij op boozen toon, „word niet dramatisch." „Het kan mij nie<t schelen wat ik ben, ik zeg de waarheid. Je vergist je j in hem, dat zeg ik ja Gij Hjt bezig een in jcuw oogen afgod op een piëdestal te plaatsen en spoedig zal je merken dat hij als zand uiteenvalt. Ja ik be grijp heel goed wat je in hem riet - ieinamd die te goed voor deze wereld is." Er iets in zijn speech, dat op Lovice's lachspieren werkt. Zij Lacht, hoewel rijj toch nog een weinig boos op hem is. „Je kijkt all sof je wel een kannibaal, zou willen rijn met kapitein Lambert als je slachtoffer." „Ogij kunt er om lachen, maar waarom heb je dan tenminste geen fat soenlijk man gekozen?" „Jou b.v.?" vraagt zij kalm. „Elk» man die afgewezen is, vindt den uitver korene beneden zijn waarde." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1