Wat heeft de mensch ™'dlz4n Chapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, andtro bees'en op stal bemoeit puckje zich oiet. Een walvischschip. Een merkwaardig schip ligt thans in de le Katendrecbtscbe haven te Rotterdam, merkwaardig omdat het zoo zeldzaam is dat schepen van de soort als de bagamore naar de oude wereld, laat staan naar Rotterdam komen. Het is oen walvischschip, aldus genaamd naar zijn vischachtigen vorm. Het schip is afkomstig nit Amerika, waar men met dat soort de binneo- landscbe zeeën bevaart. Toen de Sa gamore voor een paar jaar ook eens Rotterdam bezocht, was het voor het eerst dat een walvischschip onze haven binnen kwam. Langwerpig ovaal hei schip is, moet het een heele kunst zijn er fatsoenlijk op te loopenwie er niet op bedacht is gaat te water zonder door eenige verschansing te vorden tegengehouden. Hot schip dat ootendeels onder water vaart heeft •venop een zevental torens, waarvan ae middelste die der machinekamer is. Boven op den middelsten toren verheft zich het zoogenaamde huis, twee verdiepingen hoog. dat tot logies dient voor de geheele bemanning en nog verschillende vertrekken voor andere doeleinden bevat. De Saga more, die twee kleine masten draagt, heeft een diepgang van 19 voet, en een laadvermogen van 3500 tons. Het schip heeft door zijn bijzonderen bouw een groote snelheid n.l. 12 mijlen tegen een gewoon schip van dezelfde af meting 8 mijlen. Door zijn groote diepgang heelt het geen hinder van schommelen of stortzeeën en levert daardoor zoowel voor de passagiers als de lading grootere veiligheid op dan andere schepen. Vergiftiging door worst. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. Rott. CL: In het gezin van een landbouwer in de buurschap Ratum, onder deze gemeente, werden dezer dagen vijf personen ongesteld na het nuttigen van leverworst. Eén van hen, een volwassen dochter, is al onder ver- schijuselen van vergiftiging overleden. De worst was ie liet gezin zelf ver vaardigd. Het gebeurt vaak dat, vooral ia het voorjaar, door ontbindingsprocessen in de dikkere worstsoorten, indien zy niet behoorlijk gerookt en gedroogd zjjn, vergiftiging ontstaat. Vechtende ooievaars. Woensdag had er op Molenbeke bij Arnhem een verwoed gevecht plaats tusschen de ooievaars, die aldaar hun nest hebben en een vreemd paar, dat zich daar ook wilde nestelen. Het gevolg was, dat een van de indringers zwaar verwond in den vijver terecht kwam, waaruit hij terstond werd op- gevischt en door de goede zorgen van het personeel verbonden en gedroogd werd. Donderdagochtend was de pa tiënt weder op de been en hoopt men hem met een paar dagen weder ge heel hersteld los te laten. Diensth«ti«n, die een goeden! dienst zoeken, hebben door een advertentie in Haarlem's dag blad daarop dep beste kans. Letieren en Kunst E. Pailleron f Edaard Pailleron, lid der Académie fraDgaise en schrij ver van Le Monde oil Von s'ennuïe is Donderdag over- ledeü. RECHTSZAKEN. Horloge- diefstal. Voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam stond Donderdag te recht een 23-jarig handelaar in gloei- lichtkousjes, geboortig nit Roermond, beschuldigd van diefstal van gouden en zilveren horloges nit een horloge- winkel op het Thorbeckeplein. Deze beklaagdd bleek, tijdens de vervalling van zijn militairen dienst, reeds tweemalen gevonnist te zijn wegens diefstal en insubordinatie. De diefstal van de horloges moest geschied zijn op Zondag 8 Januari eri met gebruikmaking van een val- schen sleutel. Toen de horlogemaker des avonds oin halfacht thnis kwam, was de gansche voorraad uit de win kelkast verdwenenover de honderd gouden en zilveren horloges, horloge- standaards en étui's, buitendien al het geld nit de winkellade. Van al deze hor loges, samen ruim f 1700 waard, zyn er tot heden maar vijf terechtgekomen. Twee horloges heeft beklaagde be leend. Toen by ook op een derde geld trachtte op te nemen by de bank van leeniDg in de Leidscbe Kruisstraat, werd hij door de politie gearresteerd. Beklaagde ontkende alle schuld. De drie horloges had hy gekregen van zekeren Van den Berg, dien hij vroe ger als matroos gekend bad en tijdens ae inhuldigingsfeesten te Amsterdam weder ontmoette. Later ontmoette hij hem nogmaals in de Damstraat en bleef hij eenigen tyd met hem samen. V. d. Berg vroeg hem de drie hor loges te beleenen, zeggende die van een hofmeester gekocht te hebben. Beklaagde gaf een omstandig verhaal van zijne wandelingen met v. d. Berg, wiens uiterlijk hy ook tot in kleinig heden besprak. Ook aan de voorwer pen die b\j zyne arrestatie op hem werden bevoDden, knoopte bij lange verhalen vast. Den valschen sleutel had hy notabene in Indië gevonden, en daar by bygeloovig was, by zich ge- honden, omdat zijne kameraden, ma trozen, hem zeiden, dat een in Indië gevonden sleutel gelak aanbracht. Hoewel twee pandjeshuishouders, bij wie nog twee horloges waren beleend, den beklaagde herkenden, bleef de beklaagde zyn onschuld betnigen. Pandjeshuishouders en opkoopers, zeide by. konden er wel belang by hebben een ander dan den waren dief aan te wyzen als den verkooper van het goad. In het geheel werden 18 getuigen gehoord. Door het O. M. werd gevangenis straf voor den tijd van vyf jaren ge- eischt. De tweede kamer der Amsterdam- sche rechtbank deed Donderdag uit spraak in eene zaak vau deu Engelsch- mau Crotch tegen de gemeente Amsterdam. Twee jaar geleden ver toonde Crotch op den Dam, maar staande met zjjn toesteilen binnenshuis reclame-lichtbeelden. Dit werd hem echter van overheidswege verboden, Toen hy echter in strijd met het verbod bleef handelen, daagde de gemeente hem voor den kantonrechter, en op een goeden avond vernietigde de brand weer het scherm, waarop de licht beelden werden geprojecteerd. De kantonrechter sprak Crotch echter vrij en ook de Hooge Raad was later aan zyne zijde. Na deze voor hem gunstige beslissing stelde na Crotch een eisch tot schadevergoeding in tegen de gemeente Amsterdam. Do tweede kamer heeft Donderdag echter Crotch zijn eisch ontzegd en hem veroordeeld tot betaling der kosten van het geding. GEKtfOlOÖ NIEUWS De zaak-Dreyfus. De Soir bericht, dat het Hof van cassatie Woensdag besloten heeft ge neraal Roget met overste Picquarten den rechter Bertulus te confronteeren ten Paleize van Justitie loopt echter 'tgerucht,dat Ballot-Beaupré zyn rap- pert zou nitbrengen in de zittiDg van 27 April, d. i. aanstaanden Donderdag; dat de procureur-generaal den 28steu zyn requisitoir zou houdende advo caat Mornard den 29sten zyn ploeidooi en dat de beslissing, na beraadslaging in raadkamer op Zondag den 30steu April, Maandag 1 Mei zon vallen, dat is één dag voor de bijeenkomst der Kamer. Over hot getuigenis, door den oud majoor Weill voor de strafkamer af gelegd, kan nog het volgende worden gemeld Weill had met Ester hazy kennis gemaakt in 1S77 of '78, toen laatst genoemde met Henry tegelijk by den inlichtingendienst gedetacheerd was. Henry bleef daar echter slechts een paar maauden. Na '80 bad Weill Esterhazy geheel uit het oog verloren. Maar eenigen tyd nadat Esterhazy getuige geweest was in het duel van Crémieux-Foa, sprak Weill over het nadeel dat zijn tussclienkomst ten behoeve van dien (joodschen) officier hem had berok kend, zoowel by zyn eigen familie als by die van zijn vrouw, en in den zomer van '94 verzocht hy Weill, ten zynen bate een beroep te doen op zyn geloofsgenooten. Weill overhan digde aan het Hof een brief om dat te bewijzen. De groot-rabbijn hielp Esterhazy toen nit den brand. In het najaar van 1897 zag Weill Esterhazy terug, hy bevond zich toen in nog moeilijker omstandigheden,enzeide dat aangezien de joden de oorzaak waren van zyn ondergang, zy hem ook nu be hoorden te helpen. Hy had omstreeks 8000 frs. noodig. Weill deed toen stappen by mevrouw Furtado-Heine, die echter niets uitwerkten, wegens den kort daarop gevolgden dood van deze dame. Daarna riepen zoowel de grootrabbijn als Weill zelf ten be hoeve van Esterhazy de hulp in van verscheiden personen, en Esterhazy kreeg toen van de joden ongeveer 10,000 frs. Weill zegt nadrukkelijk dat daarby nooit sprake is geweest van leeDingen, maar van giften. Kolonel Cordier, die onder Sand- berr's bevelen aan den dienst der iulicbtingen verbonden is geweest tegelijk met Henry, Lauth en Junck, verklaarde o. a. van verschillende personen gehoord te hebben dat het getuigenis van Henry voor den krijgs raad van '94 een slechten indruk had gemaakt. Het scheen hartstochtelijk en van buiteD geleerd. Men had het zelfde gezegd van den archivaris Gribelin. Dadelijk na het proces van '94 had het gerucht geloopen dat er geheime stukken, die niet by de instructie overgelegd waren, aan den krijgsraad waren medegedeeld. Picquart heeft een brief geschreven aan Freycinet, een enquête verzoe kende over de konkelaryen, waaraan Gonse, du Paty en het personeel van den inlichtingendienst en welke andere personen ook zich hebben scholdig gemaakt, terwijl hy chef was en sedert dien. Hy noemt verschillende verval- schingen, uit zyn verhoor bekend. Heden confrontatie tasschen Paléolo- gne en Chamoin, andere zullen volgen. Het heet dat Lépine zal gehoord worden, de prefect van politie uit '94, die, gedeeltelijk het proces bijge woond hebbende, zon zyn heengegaan on Ier den indruk dat vrijspraak zeker was, met het oog waarop by maat regelen van orde noodig oordeelde. Te Antwerpen is Woensdag in een diamantslijperij ingebrokener werden van de werklieden 180 doppen gesto len. Van den dader is niets bekend. Aardbeving. De dorpen Yinclina en Jaquel in Argentinië zyn door een uitbarsting van den valkaan Hnoango en een daarmede in verband staande aard beving verwoest. Men telt vele dooden. Vloeibare lucht. In het kamp te Obersieviring in Oostenrijk heeft men proeven geno men met vloeibare lucht als ontplof- fingsstof. De proeven moeten het nieuwe vernielingsproduct als veel gevaar lijker hebben doen kennen dan dyna Werkstaking van mijnwerkers. De werkstakingen nemen toe. In Bel gië heeft de bond van mijnwerkers een algemeene staking uitgeschreven, zoo dat vermoedelijk weldra 120,000 't werk zullen neerleggen. De eisch is 20 pCt. loonsverhoogiiig. De regeering neemt voorzorgsmaatregen en in Charleroi is de burgerwacht opgeroepen. In Lancaster eischen 60,000 wevers 10 pCt. verhooging en in Frankrijk dreigt een werkstaking onder 1200 arbeiders der Maatschappij voor het vervaar digen yan NGEZONDEN J3IEDEDEE- LINGEN 30 cents per regel. noodig? Veel minder dan wij den ken, want verreweg meer mensehen sterven aan overdaad dan aan ge brek. In vele gevallen heeft het overdadig eten en drinken alleen tengevolge, dat de verteringsorga nen lijden, en daardoor lijdt ook de gezondheid van ons lichaam en onzen geest. Even noodzakelijk als een verstandige voedingswijze, is ook eene gerugelde dagelij ksehe darmontlasting, die men zoo noo dig verkrijgen kan door hot ge bruik der geliefde en aanbevolene Zwitsersche Pillen van den Apo theker RICHART BRANDT, uit sluitend verkrijgbaar a 70 Cents het doosje bij de Apothekers. Voor het geval dat de Zwitser sche Pillen van R. BRANDT in de Apotheken niet voorradig zijn, wende men zich per briefkaart tot de firma F. E. van Santen Kolff, te Rotterdam, die de doosjes voor f0.70 tegen rembours toezend. 21, Aneg'ang' 21. ENGELSCHE en FRANSOHE ZIJDEN HOEDEN. Fautaisie- en Stroohoeden. Dames- en Hinderhoeden. Haute Nouveauté. tri Het beste IVtic ket is merk Danl- derop.Het eeiiig- ste wat met gond Is bekroond, uit sluitend tegen den goedkoop sten prijs, bij €r. H. Huetinek A/... Lange Veer straat 14. Rubriek voor Dames. Het is öikwyls moeielyk om mooie bloemen te krygen, maar het kost nog veel meer moeite en zorg ze smaakvol te arraageeren en ze dan eenigen tyd goed te honden. Een verlepte bloem moet direct t us- schen de andere weggenomen worden, dat bewaart de overige. lederen morgen moeten de bloemen nit de vazen genomen, een heel kort eindje van de bloemstelen afgeknipt en daarna in frisch water gezét wor den, daarna moeten ze bovenop met de hand besprenkeld of met een spuitje bespoten worden. Op afgesneden bloemen moet nooit de zon schynen en een koele kamer houdt ze langer goed dan eene warme. Gas is voor de bloemen zeer cadeelig, het is daarom zeer aan te bevelen ze 's avonds met een glazen stolp te be dekken. Verder kunnen er al veel voorzor gen genomen worden voor de duur zaamheid der afgesneden bloemen, voordat zy hare bestemming berei ken. Evenals by de menschen is er ook by de bloemen een groot verschil in levensk >cht, maar de meest teere soorten kunnen 48 nnr goed gehouden worden als zy vóór zonsopgang afge sneden en dan direct in lauw water geplaatst worden. Bloemen die eenige teekenen van neerhangen toonen moe ten geheel in kond water gedompeld en dan zacht omgescbud worden. Bloemen, die van verre zyn gekomen herleven door die behandeling heel spoedig. Nasturtuimis, gele akkerkers, helio trope en vooral rozen moeten zoo mo gelijk 's avonds afgesneden worden. Om bloemen te verzenden moet men liefst langwerpige, nauwe doozen ge bruiken, ze zyn geschikter dan ronde. De doos moet liefst gemaakt zyn vau tin of anders van boutzelfs brengen stevig cartonnen doozen hun teeren inbond wel eens onbeschadigd over. Vooral wanneer men een kartonnen doos gebruikt is het goed om de bloe men eerst met een in water gedrenkt stevig bruin papier te bedekken. Iedere bloem moet dan zorgvuldig als 't ware in een foudraai van voch tige varens gelegd worden. Dunne stokjes moeten er onder gelegd wor den om de varens op hun plaats te houdenwanneer varens niet te krij gen zyn dan kunnen vochtige watten ook zeer goed daarvoor gebruikt wor den. Sterk riekende bloemen moeten altyd afzonderlijk ingepakt worden omdat zij anders de fijnere geur der andere bloemen bederven. Misschien zullen vele dezen werken n reeds bekend zijn maar al is er voor de meeste mijner lezeresseu maar eeu eDkele onder, die nieuw voor haar is en die haar by de uitvoering bevalt, dan hebben deze wenken al weer haar nat gehad n. 1. om de bloemen, die bevallige voortbrengselen der natuur zoo lang mogelijk haar frischheid te doen behouden. Hoeveel er in ons land ook gezon digd wordt tegen den wensch om geen hond meer als trekdier te gebruiken, in Saksen schijnt dat nog veel erger te zyn. Men zegt dat aldaar meer goederen vervoerd worden door hon denwagens met geleidsters dan door spoorwegen of alle andore vervoer middelen te zamen. Honderden wagentjes kan men dage lijks van en naar Dresden zien gaan, bespannen met een hond in plaats van met een paard en gemend door een vrouw, die moet meel.ollen met haar linkerhand het middelpunt van de kar vasthoudende om baar zoo te bestorenmet een riem om haar arm of schouder, die ook aan deu wagen is vasigemaakr. Zeer zware vrachten worden op die wyze vervoerd. RECEPTEN. Appelscholelije. Men weekt sneetjes oudbakken wittebrood zonder korst in melk of bouillon, legt dat laag om laag met appelmoes dat men weer bedekt met krenten, suiker en kaneel in eeu schotel je en zet het een half uur in den oven. Ragout voor ossenhaas. Kalfspoulet met koud water opzet ten en goed laten uittrekken, 1 ons kalfsgehakt in kleine balletjes, wat van de bruine jus van den haas, sap van een halvon citroen, een eierlepet zwarte peper, een beetje cayennepeper, 2 ujen lichtbruin gebakkeu en aau stukjes gesneden, l'/j lepel bruin ge bakken meel eu voor het opdoen •uim een glas madera. Is de ragout niöt dik genoeg dan oert men er nog een weinig aange mengde sago door. Sportfeest ta Haarlem. Aangaande het sportfeest en bloe mencorso te houden alhier op het landgoed ,,'t Klooster" kan worden me degedeeld, dat de commissie besloten heeft zulks op Zondag den 4on Juni ak. te doen plaats hebben. Hat programma is thans definitief vastgesteld als volgt I. Bloemencorso voor ezel-, bokken wagens en sportkarren. II. Springconcours voor h.h. officie ren en gentlemenriders. III. Ringrijdan in tweewielige rij tuigen voor heer en dame in costuum. IV. Kopsteken te paard voor h.h. officieren en gentlemenriders. V. Groot Bloemencorso van. equipages. Wat de prijzen betreft zullen voor concours I. een groot aantal cadeaux bescliik- baar worden gesteld voor II een eerste prijs vam f 150. 2e prijs van f 75 en 3 e prijs van f 25 worden uitgeloofd; voor III. IV en V gouden, verguld zilveren en zilveren medailles en flots do ruban de prijzen zijn, terwijl boven dien wat no. V, het bloemencorso, be treft, aaci de koetsiers der prijswinnen de rijtuigen flinke prijzen in geld ter hand zullen worden gesteld. Verscheidene autoriteiten en particu lieren hebben reeds medailles toegezegd. Da Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer oponde de lijst door 3 medailles, waaronder een gouden, beschikbaar te stellen. Binnen enkele dagen zal het officieel programma verschijnen en de inteeken- biljetten verspreid worden. Waar nu vóór het verschijnen van het program ma reeds vele toezeggingen tot mede werking in verschillende nummers zijn gedaan, is een zeer groote opkomst te verwachten. Voor het bloem corso heb ben thans reeds zeven eigenaars van equipages zich aangegeven. Daar ook het woonhuis en de stallen van het landgoed ter beschikking van do commissie zijn gesteld1, zijn or kleed kamers beschikbaar, is er gelegenheid tot stalling, opberging dier versierde rijtuigen can kunnen die op het terrein versierd worden. Zoo noodig kunnen de rijtuigen er reeds den dag vooraf wor den geborgen en tot den dag na het feest er blijven staan. Wat de commissie voor het feest be treft, kan worden medegedeeld, dat de heer F. W. baron vain Tuyll van Serooa- kerken daarin mede zitting heeft geno men, en genoemde heer zich tevens be reid heeft verklaard als voorzitter der jury op te treden. Daarentegen heeft de heer J. vaat Stolk zich tot zijn leedwezen genood zaakt gezien zich uit die commissie te rug te trekken, daar hij op dfem 4en Juni de wedrennen te Groningen wenscht bij te wonen en dus dien dag niet te Haarlem aanwezig kan zijn. Naar aanleiding daarvan heeft de com missie nog eens ernstig overwegen of voor het feest te Haarlem ook een an dere datum kon worden vastgesteld, verschillende zeer overwegende redenen maken zulks echter onmogelijk. Het secretariaat is gevestigd Spaame Na 98 en de secrertaris W. C. de Vos is gaarne bereid nadere inlichtingen te verschaffen. Jubileum. Heden herdacht de heer J. G. A. Gyzen, commies 1ste klasse bij de posteryen, alhier, den dag waarop by vóór 25 jaar dien werkkring aan vaardde. Op verzoek .-ar. den jubilaris ging dezen dag zeer kairn voor hem voorby. Na des morgens door den Direcieur van het postkantoor op diens kantoor te zyn gefeliciteerd, werd den jubilaris namens de bestellers ea assistenten een fraai souvenir aange boden, terwyl hem, namens den Direc teur en de ambtenaren eeD prachtig bloemstuk werd ter hand gesteld. Tevens ontving der geachte jubilaris van vele zydèn blyken van belang stelling. Zekere P. H. oud 50 jaar, van morgen met een uitgaanskas van 20 galden uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn ontslagen, werd hedenmiddag door drie politieagenten in staat van dronkenschap van het Stationsplein gebracht. Het ontvangen geld was reeds op een kleinigheid na verteerd. Een twee-jarig jongentje werd he denmorgen in de Westerstraat door een haan aangevallen, die het kind 4 kleine wonden in het aaugezicht toebracht. Reclame. Hedenmiddag trok in de straten van Haarlem zeer de aandacht een brandweerwagen, bespannen met twee paarden, die onder luid bellen de straten doorreed, met een half dozyn brandweermannen er bovenop. Het was een pakkende reclame voor het drama „Het afgesneden brand alarm", dat drie dagen achtereen in den schouwburg alhier zal worden opgevoerd. Bloemendaal. De minderjarige zoon van een ingezetene, die in de laatste dagen van Maart heimelijk de ondorlyke woning heeft verlaten mot medene ming van een belangrijke som gelds is Donderdag in Arasterdam opge spoord in gezelschap van het meisje nit Bloemendaal, met wie hy een reisje naar het baitenland heeft gemaakt. Heemstede. De burgemeester dezer gemeente, de heer mr. D. E. van Lennep, heeft om gezondheidsredenen een maand verlof aangevraagd en verkegen. Hy zal deze maand in Wiesbaden door brengen. Uit de gemeenteraad te Velseu. Hedenmorgen heeft de Raad in spoedeiscbende vergadering bijeen geroepen, besloten zich te wenden tot de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal met het verzoek in het reglement houdende bepalingen op den verkoop van visch in den RÜksvischhal te IJmuiden te doen vervallen, de bepaling dat geen cre- diet mag worden verleend. Door het bestaan daarvan is het thans kleinen visschcrs onmogelijk te koopen en daardoor wordt de Ryksvischhal met ondergang bedreigd. Uitgeest. Nu de lyn Uitgeest—Alkmaar ge heel voltooid is opgeleverd en de keeten, macbineloods en andere ge bouwtjes opgeruimd zyn, heeft „de zanderij" haar oude aaozien weer herkregen. Door het afvoeren van zand voor deze spoorlijn is deze vlakte weder aauzieniyk vergroot Vele huisgezinnen vinden nu door bebouwing van dit ongeveer 40 Hec taren afgezande terrein bun brood. Halfweg. Op de eerste voorjaarsveemarkt waren slecbt een 59 runderen aange vo8rd; by vlaggen handel werden er 35 tegen tamelyke prijzen verkocht. Sloten. De gemeenteraad beslooi o. m. het tractement van den gemeete-outvanger met f 100 te verhoogen, de tegenwoor dige titularis is na 35 jaar in functie, genoot bij aanvang f 400, later f 500 en na dus f 600het budget der ge meente is in dien tyd gestegen van 45 op 85 mille. Beverwijk. By de eerste bollenveilingen in Ken- nemerlaud waren de prijzen onge veer gelyk aan die van het vorige jaar, de talpen brachten meer op. De schadelijke gevolgen van de vorst waren merkbaar op prijzen en koopers. V£RtfOUS NIEUWSTfJDSg&EK. Musea en monumenten. De St.-Cl. bevat de volgende opgaaf van het aantal bezoekers der m&sea en monumenten, gednrende het eerste kwartaal 1899Het Kod. Kabinet van Schilderyen te's-Gravenhage4372, Moseom Meermanno Westreenianum te 'o-Gravenhage 11, Kon. Penning kabinet te 's-Gravenhage 96, Rijks- Mnsenm te Amsterdam 23.344, Ryks- Museum van Oudheden te Leiden 739, Ryks-Ethnograpbiscb Musenm te Leiden 262, Rijks-Museum vau Natuurlijke Historie te Leiden 374, Rijks-Kabin8t van Prenten te Leiden 33, Historische zaal in het Prinsenhof te Delft 786, Gevangenpoort te 's-Gravenhage 1772, Muiderslot 145, Ruïne van Brederode 629, Monument te Heiligerlee 135 personen. Landaanwinning. Heeft meu onlangs in Zeeuwsch- Vlaanderen een gedeelte van het ver dronken land van Saeftingen in vrucht baar land herschapen, thans gaat men een gedeelte van den Brakman inpol deren. Ongeveer 208 EA. buitengronden in den Brakman, gelegen tusjebeu do polders Stad Philippine, Kleine Steile en Vergaert, zullen door een zeedyk van 3820 meter omringd worden. Daarenboven zal het bloeiende dorp Philippine, in geheel België bekend om zyne mossels, een scheepvaartka naal krygen. Een en ander zal dezen zomer aan vele handen werk verschaffen. Het werk, waarvan de kosten op f 283,000 geschat zijn, zal 3 Mei a.s. te Middelburg worden aanbesteed. Million airs. Volgens een bericht aan het Berl. Tageblatt bevinden zich thans te Wiesbaden ruim 150 millionairs, 25 meer dan in April 1898. Of die allen of althans de meesten er verblyf hou den om gezoiidsredeoeD, dat wil zeggen omdat zy niet gezond zijn, wordt er niet. bijgevoegd. Dat ware althans een troost geweest voor niet-millionairs, die zich gezond gevoelen. TEINGRMMMEN. De zaak-Dreyfus. PARIJS, 21 April. (R. O.) De Figaro geeft nog eens het facsimile van het borderel. Commandant For- zinetti die in 1894 directeur was van de gevangenis, vertelt in zijn getui genis de gevangenneming van Dreyfns. Dreyfus had hem verklaard hoe hy was gearresteerd. Toen hy aan het ministerie kwam, had Dn Paty de Clam hem gevraagd te schrijven terwijl hy dicteerde. Dreyfus was een oogen- blik verbaasd; toen begon bet dictee. Nadat eenige regels geschreven waren riep Du Paty: „Gii beeft!" Dreyfus antwoordde: „Ik heb eenigszins koude vingers". Nauwelijks had by het schrij ven hervat, cf Dn Paty riep: „In naam der wet, ik ne8m ugevangeu." „Waarom?" vroeg Dreyfus, en het antwoord was: „Gy zjjt e9n verrader." Het ongeval van de „Prinses Marie." Voor dien Raad1 van Tucht te Amster dam werd Donderdagavond voortgezet de behandeling van de zaak tegen kapt. Van. der Lee, gezagvoerder op het Ne- derlancbch stoomschip „Prinses Mar rie", welke bodeto 19 October 1898 op dia zg. stroomikldp (ten Noorden ras, Java) liep en zoo zwaar beschadigd werd, dat de scheepsraad terugkeer naar Tandjong Priok noodig vondi Gehoord warden een viertal passer giers, die tijdlens heit ongeval aan boord waren. t. w. de heeren J. H. Calmedjer, kapt.-luit. ter ze» te 's Gravenhage. S. Wolderingh, luit. tea' zee 1ste klasse te Nieuwendiep, M. C. Kaning, luit. tér zee 2de klasse te Amsterdam, S. J. van der Vegte, officier van de administratie, eveneens aldaar. De eerste sliep tijdens het ongeval, maar werd gewekt door een hevige® stoot. Hij wilde naar boven loopen, doch werd omvergeworpen door oen zwa re overhelling van het schip naar bak boordzijde. Get. schoot eanige kleuren aan, drenkende dat er een aanvaring liad plaats gehad. Bovenkomende hoorde hij van een der officieren, die op het dek aanwe zig waren geweest, dat er ergens op ge- stcoten was. Hij zag de stroomklip. op reiken afstand durfde get. niet te zeg- 'ao, hij dacht 1 zeemijl. De gezagvoer der riep hem op de brug en toonde hem twee peilingen, voor en na den stoot ge nomen. De lijn die de twee peilingen vereen igde. üep vrij van de stroomklip. De kapitein riep hem om zijn meening te hooren over al of niet terugkeerefa. De klip lag toen achteruit, iets aan bak boordzijde. •Get. kan niet zeggen of er op die stroomklip gestooten is, wijl hij tijdens het ongeval niet aan dek was. Ook do tweede getuige was niet aaai dek. Hij sliep echter niet en hoorde in rijn hut duidelijk het schip over steenen schuiven. Hij üep dadelijk naar dek en zag de klip A Engelsche mail reeds achteruit. Do kapt., deelde hem mede, dat er niet op de stroomklip ge stooten kon zijn, maar op een of andere oneffenheid in den zeebodem. Hem werden niet de peilingen getoond door den gezagvoerder. Zijn vermoeden was, dat er wel op de stroomklip gestooten was. Get. kent geen andere klip in den omtrek. Kapt. Van der Lee zegt dat deze ge tuige eerst een kwartier na het ongeval op de brug kwam. De kapt. ontkende uit eigen beweging met get. gesproken te hebben over de stroomklip, maar wel kon hij dit gedaan hebben op een vraag van get. Bovendien deelde kapt. Van dier Lee mede, dat hij dezen get. had aangespro ken over het feit, dat get. een week la ter in de Sociëteit had verteld, kapt. Van der Lee gewaarschuwd te hebbest

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2