NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ISe Jaargang I Mei 1899 Ko. 4830 a HAARLEM'S DAuBLAD AEO:*ylT]BI^:EÏTTSPH;IJS: Voor Haarlem per 8 maanden. f 1.20 Voor 'Je dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden 1.30 Franco door hoi geheele Rijk, per 8 maanden. 1.65 Afeonderlijkc nunuiïers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 3 maanden.0.30 „de omstreken en franco per post.O.871/2 ^JD^TESIoTElTSrTXElIvr: 'v'hh i—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Génèrah dr PubUcité Etrangbre G. L. DAUBE d- Co F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubovrg Montmartre. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prjj8 der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort ®n Scholen, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede,,3. LEUVEN, by de Tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSRilleqom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Gepoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Kaarlemsche Handelsvereeniging Goedgelc. bij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. De Haarlemsche Handelsver een. telt hans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet rich aansluiten. De contributie bedraagt «lechts f 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de bee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholti en 0. Ph. de Rianter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre- n in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der yereeniging zijn de hee- n Laane van Bemanel, Kruisstraat 51. Alle brieven af aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge- t worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat I Het is ons gelukt eene overeenkomst jte sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informatie te ver schaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun- idige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Maart zijn 23 vorderingen tot bedrag van f 843,18i betaald, 6 vorde ringen worden afbetaald1, 7 vorderingen rijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bijge- .oegd. Het Bureau der vereeniging is gevee- Itigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van al le gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 1112 uur v.m-, de overige dagen van 34 nm. HET BESTUUR. De Centrale Werkplaatsen der H. IJ. S. M. te Haarlem. Het slot van het artikel over de Cen trale Werkplaatsen van den heer C. J. Lust, is opgenomen in ..Eigen Haard?' van heden, en evenals in de vorige num mers met afbeeldingen vam fotografische opnamen voorzien. In dit derde gedeelte vraagt de schrijver allereerst die aan dacht voor de beschrijving van datgene*, wat d&ar wordt gedaan voor het lot van zieken en van weduwen en weezeen, m welke toekomst die ouden van diagen is beschoren, wat liet werklieden-per soneel betreft. Ingevolge het reglement voor het zieken en ondersteuningsfonds ten behoeve van de werklieden der centrale werkplaatsen der H. IJ. S. M. te Haarlem, zijn allen, zoowel mannelijke als vrouwelijke werklieden onverschillig van welken leeftijct, tot deelneming aan het fonds verplicht. Alle deelgenooten genieten in geval van ziekte of verwonding kos teloos genees- en heelkundige hulp, be nevens medicijnen en verbandmiddelen. Behalve het genoemde genieten de zie- ken en gewonden uit do kas van het fonds, op eene verklaring van dien ge nees- of heelkundige, waaruit blijkt, dla.t zij niet in staat zijn om te werken, eene uitkeering gelijk staande aan het loon van vijf werkuren per werkdag. Zij, die in en door dienst verwond! zijn gerai worden, voor d>e an diere helft van het in gezonde dagen verdiende loon, berekend tegen 10 uur per dag, schadeloos gesteld door dé Maatschappij. Ook de oudé werkman, die zijn beste krachten heeft opgeofferd aan den dienst wordt niet uit het oog verloren. Zonder ooit het minste te hebben bijgediragen om op dien. ouden dag niet te rijn over geleverd aan de luimen der liefdadigheid, geniet die werkman, die niet meer in staat is rijn brood ta verdienen, van wege de Maatschappij een onderstand, gebaseerd op het gemidldieldl verdiendé loon over dé laatste drie jaar, in ver band met rijn aantal dienstjaren. Uit het voorgaande zal u gebleken rijn, dat bij riekte of verwonding het bedrag van den verleeudén onderstand minder is dan het gewone weekloon. De ze omstandigheid is dan. ook de oorzaak t, dat de werklieden zich door coöperatie hebben schadeloos gesteld voor datgene, wat in dagen van riekte aan hunne wekelijksche ontvangsten mocht te kort schieten. Van de thans bestaande vereenigin- gen, die tot dit doel rijn opgericht, is ,De Eensgezindheid," de oudste. In Maart, van dit jaar werd! haar 25jarig bestaan door die leden, feestelijk her dacht. Van jongeren daitum is de biji Kon. Besluit van 13 Juni 1898, Staatsblad No. 148, goedgekeurde werkliedenver- eeniging Archimedes"dén 16en Oc tober 1884 kwam rij tot stand en werd opgericht mot hetzelfde doel als waaraan ..Eensgezindheid" haar ontstaan te dan ken had Niet gebonden door dé beperkende bepalingen ten opzichte van het- leden tal. als waaraan hare oudere zuster ver plicht was rich te houden, was „Archi medes" deze reeds na een bestaan van slechts korten tijd over het hoofd ge groeid, en thans is het aantal harer le dén tot ruim 800 gestegen. Hierna geeft de heer Lust een kort overzicht van datgene, wat door het personeel der werkplaatste onderling tot stand gebracht met liet doel om zich en de huisgenooten nu em dan enkele genotvolle uren bui tanshuis te verschaf fen. In hoeverre ze hierin geslaagd' rijn, de kunstbeoefenaars onder het perso neel der werkplaatsen, kunt gij. het best beoordéelen door eens eene uitvoering bij te wonen van de koninklijk goedgi keurde muriekvereeniging „de Harmo nie," van hare jongere zuster „Orpheus" of van het gezelschap „Proza en Poëzie," welks leden rich uitsluitend toeleggen op de beoefening der edele zang- en too- n eel spcelkun sfc. Ook is opgericht het leesgezelschap „Lust tot kennis", welks stichters bo vendien hebben ingezien, d!a.t versprei ding van nuttige lectuur een der beste wapenen is legen de kwaal dies tijds, de steeds veldwinnendé zucht naar ver maken buitenshuis. Voor een klein deel door schenking en ▼oor 't overige door aankoop is deze ver eeniging van werklieden thans in het bezit van eene verzameling van ruim 350 boekwerken op verschillend! gebied. Eindelijk nog een enkel woord' over Haarlem als woonplaats voor die cate gorie van mensehen, die door handen arbeid in hunne behoeften moeten voor zien. Al is het meer dan waarschijnlijk, dat met die keuze van. deze stad als ves tiging van de Centrale werkplaatsen der H. IJ. S. M., het meer of miaider aangename als woonplaats geen noe menswaard gewicht in die schaal heeft gelegd, zeker is het echter, dat die keu ze in menig opricht voor den werkman niet. beter had kunnen rijn. Is in bijna, elke fabrieksplaats vam eenig belang het bekomen een er goede woning van een huurprijs, overeenkomstig de draag kracht van dén zoogenaamdon arbei denden stand, eon van de vele sociale vraagstukken, waarvan de volledige op lossing nog steeds op zich laat wachten, in Haarlem is echter, hoewel vooral in den laatsten tijd. allerwege verbetering is te bespeuren, in dit opricht eene hoogte bereikt, zooals tot dusverre ner gens kan worden aangewezen. En deze gunstige toestand is voornamelijk te danken aan dlern coöperatieven huizen bouw, welke in Noord-Holland's hoofd stad zulk .eten bij uitstek vruchtbaren bodem heeft gevonden. Van de thans plm. 30 hier bestaan die coöperatieve ïjouwvereenigingen is de grootste helft in handen van werkliedén of daarmede gelijkstaanden, mét ongeveer 1000 le dén en een gelijk getal arbeiderswonin gen. Weliswaar worden deze huizen niet uitsluitend bewoond door hot personeel dér werkplaatsen van de H. IJ. S. M., doch zeker is het, dat een aanzienlijk deel van de gehuwden onder hen zich mag verheugen in het lidmaatschap eener bonwcoöperatie. Behalve het lof waardig streven om harem leden eene goedé en goedkoope woning te verschaf fen, hebben al deze Vereenigingen ge meenschappelijk tem déél na. verloop van tijd hairo ledén im heft bezit te stellen van een eigen huis. Ook do Directie der Maatschappij heeft in dit opricht weder getoond d!e oogen niet gesloten te houden voor de belangen van haar personeel. Aan eene coöperatieve vereeniging, uitsluitend be staande uit werkliedén in dienst dér H. IJ. S. M., werd enkele jaren, geleden tegen dé lage rente van 3 pet. 's jaars een ton gouds verstrekt voor den bouw van 48 woningen. Werkelijk benijdens waardig is in dit opricht het lot van de bewoners dezer huizen, die in comfort niet onderdoen voor een burgerwoon huis in het centrum dér stad, waar men vaak meer dan het dubbele van don huurprijs betaalt. Een andere reden, waarom do Spaar- nestad zoo veel vóór heeft als domicilie van den werkman, op fabrieksplaatsen als in Twente bijvoorbeeld, is gelegen in het vele natuurschoon, dat rij biedt. Wenscht die werkman im den dienst der H. IJ. S. M. rijn gezichtskring te verruimen, door elders in het land eens een kijkje te nemen, of wel mocht het zijn begeerte rijn, enkele vrije dagen aan familiebezoek te wijden buiten de stad rijmer inwoning, niets gemakkelij ker voor hem dan dat. Ook hierin is de Maatschappij haar personeel tege moet getreden, door aan eiken werkman per jaar ten hoogste tien geheel koste- loozo reisbiljetten te verstrekken, des- verlangd naar de uiterste' grensstations, echter bepaald voor de route op het biljet aangegeven en binnen de perken van den tijd, waarvoor het geldig is. Ook het gezin deelt in het genot van vrij vervoer, doch beperkt tot de lijnen der eigen Maatschappij:. De tien biljetten, die per jaar aan dé echtgenooten en kinderen op aanvrage kunnen verstrekt worden, rijn echter niet geheel kos teloos. Aan het slot wordt nog enkele oogen- blikken stilgestaan bij eene beschrijving van de werkplaatsen, beschouwd als een inrichting van nijverheid. Museum van Kunstnijverheid. De verzameling der Hindoemonumen ten op midden-Java die in het Museum van Kunstnijverheid alhier geopend is, blijft steeds de aandacht van belang stellenden trekken. In de afgeloopen week werd die verzameling bezocht door een aantal Studenten der Polytechni sche school te Delft, alsook door een veertigtal leerlingen dér Rijksnormaal school voor Teekenonderwijs te Amster dam. De Directie vam het Museum stelt er hoogen prijs op dat de inrichtingen van Hooger cn Middelbaar onderwijs in ons land van de gelegenheid gebruik ma ken eene verzameling- in oogen schouw te nemen, die eenig in rijn aard kan ge noemd worden en die ons omtrent de beschaving in den kunstzin die in een vervlogen tijdperk waarvan tot nog toe zeer weinig bekend i9 heerschte eeaiig dénkbeeld kan geven. De inrichtingen die hunne leerlin gen het Museum van. Kunstnijverheid wenschen te laten, bezoekem kunnen voor dit doel, indien zulks vooraf wordt aangevraagd steeds vrijen toegang ver krijgen terwijl de Directie zich be schikbaar stelt hun dosgewc-nscht de noodige inlichtingen te geven. baar aantal knoppen, de een reeds meer, da ander minder ontloken, ja zelfs ver toornen sommige planton reeds hare volle pracht. Zelden zagen wij dan ook eene zoo mooie collectie; van, de aanwezige soorten noemen wij slechts de meest be kende en tevens méést gezochte, te wetem „La France" (theeroos). „La Gloi- re de Dyon" (klimroos), „Generaal Jac queminot", „Keizerin Augusta Victo ria", „Ulrich Brüner" en „Kapitein Christi". Al deze soorten worden nu zoodra. rij haar toppunt bereikt- hebben naar de verschillende bloemenwinkels gestuurd en vervolgens in den handel gebracht. Nog rij vermeld dat het den heer Heemskerk na vele jaren kweekens door goeden grond en zorgvuldige behande ling gelukt is bijna het geheele jaar door rozen te kunnen leveren. Niet alleen de leeken, maar ook de vakmannen, de ledien der afdeeling Hanr- lem vatn de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die vóór een i ge diagen eon bezoek aan de kweeke- rij brachten, waren allen eenstemmig in hun lof over deze inrichting em roem den in het- bijzonder den schoon en stand em groei dezer rozen, die door hare prachtige kleur en vorm uitmunten. Voor liefhebbers van rozen is de heer Heemskerk gaarne bereid zijne kweeke- rij ter bezichtiging te stellen. Haarlem, de bloemenstad bij uitne mendheid. is zooals een ieder weet om hare prachtige hyacinthen en tulpen velden in de omstreken wijd' en rijd bekend. Toch zal het tijdstip niet ver meer rijn of de Spaame-stad zal ook naam gaan maken op het gebied der ro- zonkweekerij, waarvoor thans nog aan Brussel de lof wordt toegezwaaid. Al is het aantal rozenkweekerijion nog miett zoo groot als dat der bloembollenkwee- kerijen, toch bevinden er zich hier ter stede reeds, die met het buitenland kun nen concurreeren. Wij hebben hier de groote rozenkweekerij van de» heer F. A. Heemskerk aan den Koninginneweg voorheen Molenpad op het oog. waaraan door ons op uitnoodiging van den eige naar een bezoek werd gebracht cm waar van wij heit een en ander willen mede deel en. In den mooi en tuin berindén rich een vier a vijftal flink ingerichte broeikassen, waorim de Koningin der Bloemen zorgvuldig wordt gekweekt. Daar prijkt de roos nu reeds met hare dikke stengels, frissche bladen en ontel Op de laatste matinée door het strijkorkest van Haarlems muziek korps, Zondag 30 April, zal het orkest eer keurig programma uitvoereu mej. Emma Kloos, de begaafde zan geres, die het vorige jaar alhier met zooveel sympathie is omvangen, heeft na haar einddiploma der Haagsche muziekschool, hare studiën in Duitsch- land voortgezet en zal nu, in Holland teruggekeerd, zich voor het eerst op deze matinée doen hooren in een aria uit „de Kreozfahrer" van Gade, en eenige liederen. In eene op 4 Mei a. s. te houden ver gadering van stemgerechtigde ingelan den van den Schoterveenpolder, ten huize van den Voorzitter, den heer G. Fejje alhier, zal worden gekozen een lid van het bestuur, behandeld worden de rekening en verantwoording orer 1898 en de begrooting en het ko- hior van omslag voor 1899, besprokeu worden eene verhoging van het salaris van den secretaris en ten slotte worden overgegaan tot de keuze van een voorzitter in de plaats van den heer G. Feye, die zjjn ontslag heeft ge nomen. Volksdouchebad. In de afgeloopen week zjjn in het doQchebadhuis genomeu 506 baden SKViVËIAtAMO Het anti-militairisme uit gods dienstige overtuiging. Bij don uitgever W. Versluys is ver schenen „Open Brief aan de presiden te van den Ned. Vrouwenbond! ter In ternationale Ontwapening", door Felix Ortt. In déze brochure veroordeelt dé heer Ortt het werk vam mevr. Wacklewitz en dén Vrouwenbond], want van hunne beweging kan ondanks ijver en groote werkkracht geen kracht uitgaan, daar deze een moreel en grondslag mist. De beweging veroordeelt reeds zich zelve ..wamt zij erkent het recht van bestaan van den oorlog". „Gij, Presidente, ai gij. Leden van den Vrouwenbond ter Internationale ontwapening, zoo luidt het in de bro chure wendt u af van uw vruchteloos streven vervolgt niet langer het dwaal licht, grijpt niet langen- naai- zeepbellen. Besteedt uw ijver en werkkracht aan een waardiger, meer bezielend1 doel En de schrijver wijst op dé geschie denis van Peter Olchowïk, die gestraft- is met wegzending naar Siberië, met ge- vangenisrwerk op de sneeuwveldén van dit ruwe land. Hij werd opgeroepen om rijn dienstplicht te vervullen. Toen men hem de militaire reglementen voorlas, zeidé hij: „Onmogelijk kan ik me aan dat alles onderwerpen." Men vroeg„Waarom niet Zijn antwoord was „Daar ik een Christen ben, wil ik geen wapenen dragen of me tegen vij anden verdedigen, want Christus heeft gezegd Hebt zelfs uw vijanden lief." De kolonel vroeg: „Waarom weiger je te gehoorzamen Olchowik antwoord- dle: „Ik wil geen wapenen diragem en déarom wil ik niet leeren etxerceeren ,En waarom wil je geen wapenen dragen ..Omdat ik Christen ban. Christus zegt dat men zijn vijanden moet lief hebben en niet, datt men ze moet doo- den daarom rijn wapenen onnoodig." De kolonel zei „Verbeeld je je de eenige Christen te rijn? Wij rijn het allen en toch döen we niet als gij." „Ik kan over anderen niet oordéelen" antwoordde Olchowik. „Ik weet alleen dat Christus mij bevéelt te doen wait ik doe." .Als je blijft weigeren als militair te dienen, laat ik je ergens in een cachot omkomen..' „Doe alles met me wat gij' wilt, ik kan geen wapenen dragen." En dan wijst de heer Ortt ook op een. Peter Olchowik. dien wij hier te lande hebben op B. H. P. Wendt te Bus- sum, die in een brief rijm belijdenis over het militairisrae gaf als antwoord op de oproeping voor die nationale militie eene overtuiging uitsprekende geheel in den geest van dien van den Rus. (Zooals bekend is heeft de Haarlem sche krijgsraad Wendt tot 3 maandeoi militaire gevangenisstraf veroordeeld we gens rijn lijdelijk verzet). Ten slotte stelt dé schrijver dé vol gende vragen „Wat heeft de „Vrouwenbond ter In ternationale ontwapening" voor dézen martelaar des vredes gedaan Gij juicht den Czaar toe met koor van duizenden stemmen... heeft één enkele vrouwenstem, een woord van sympathie gesproken tot dezen geloofsheld? Gij werft handteekeningen voor adres sen aan den Czaar... is bij één van u wel dé gedachte opgekomen, of hot niet goed ware een adres aan onze Regeering te richten ten behoeve van dien jongen man, die zich voor de zaak des Vredes veel meer leed getroost, dan de veelgepre zen heerscher aller Russen? Gij wenscht dat de Czaar in zijn. stre ven gedragen wordt door den steun van alle vrouwen over dé geheele we reld... en moet Wendlt ten onder gaan, zonder dat één. uwer hem bijstaat Vrouwendoet wat uw hand vindt om te doen. Doet het werk des vredes dichtbij. Verbreidt de vrede-idee, niet met halfslachtige belijdenis, maar met warme beslistheid. Werkt voor gewetensvrijheid in ons „vrije", „Christelijke" Nederland. En toont dat gij niet onverschillig rijlt voor de martelaren van uw idée. want hun lijden is het zaad, dat zal opwassen tot een rijken oogst van humaniteit en liefde." De Ontwapeningsconferentie. De Katholieke Kamerleden hebben collectief bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het crediet voor de ontvangst der conferentie, een nota overgelegd, houdende protest tegen dé niet-uitnoodiging van Z. H. den Paus. Overigens verklaren dé leden geen bezwaar te maken tegen het bedrag van. f 75.000, aangevraaagd ter bekostiging van de ontvangst der conferentie De nota, die uitsluitend aan dé katholieke pers ter- openbaarmaking is gezonden, luidit al? volgt „De ondergeteekendén. gebruik man kende van het hun door art. 26 van het Reglement van Orde. verleende recht, wenschem de volgende beschou wing aan dc aandacht der Regeering te onderwerpen. „Met groote bewondering en instem ming hebben rij hert voorstel van Z. M. den Keizer van Rusland tot het houden dér Vredesconferentie vernomen. De keu ze onzer Residentie als zetel dezer bijl eenkomst begroeten rij als een hulde aan onze natie. Zij. wenschen dhn cok tegen déze edele poging tot het vermin- déren der oorlogslasten en het voorko men van bloedigen krijg allerminst in verzet te komen, dlaarin geleid door het hooge voorbeeld van hun glorierijk re geerenden Paus Leo XIII, die over hert streven van den grcotmachtigen Czaar den zegen van den Koning des Vredes heeft afgebeden. „Zij rijn echter van meening. dat het van hoog belang is te weten welke ver antwoordelijkheid op de Nederlandsche regeering rust ten opzichte der uitnoo- digingen aan de verschillende Souverei- nen en Staten gericht. „De hierin opgesloten vraag wordt dbor hem gesteld met het- doel om tot klaarheid te kamen over de met niet geringe verbaring en met rechtmatig leedwezen vernomen uitsluiting van den H. Stoel en van de twee Zuid-Afrikaan- sche Republieken. „Zij achten het daarom van gebie dend belang dat aan de Kamer mede- deeling worde verstrekt ran de volledi ge met betrekking tot genoemde uitslui tingen tusachen onze en de overige Re geeringen gevoerde correspondentie, het zij door overlegging ter griffie ter in zage alleen voor de leden, hetrii door openbaarmaking als nadere toelichting van het wetsontwerp." Voor zoover tot dusver reeds officieel bekend, zullen de hierna te noemen vreemdé staten op de aanstaande ont wapeningsconferentie worden vertegen- oor cfigd als volgt- China. Yang Ju, gezant te Peters- burg. Denemarken Fr. E. de Bille, gezant te Londen, kolonel Van Schnack, oud minister van oorlog. EngelandSir Julian Pauncefote Sir H. Howard1; vice-admiraal Sir John A. Fischer; majoor-generaal Sir J. C. Ardagh FrankrijkBourgeois, oud-president van den ministerraad Bihourd. gezant in Nederlandbaron d'Estournelles da Constant, gevolmachtigd minister, lid der kamer van afgevaardigden; vice- admiraal Péphan.brigaide-gener. Mcra- niorLouis Renault, professor in dé faculteit dier rechltswetenschappen. ItaliëGraaf Nigra, ambassadeur te W-een en graaf Zennini, gezant in Ne derland; generaal Zuccari kapitein-ter zee Bianco. Japan: Baron Hayashi, gezant te Petersburg; kolonel Uyeharakapitein- ter zee Sakomoto; J. Motono, gezant te Brussel, 2e gedelegeerde. Noord-AmerikaWhite, ambassa deur honorable Seth Low, president van het Colombia-collegekapitein tor zee Mahawkapitein CrourierStan ford Newel, gezant in Nederland. Oostênrijk-HongarijeG. von Wel- senheim, eerste afdoelingschef aan het Departement van Bui tenlandsche Zak ken, buitengewoon ambassadeurOko- liesanyi a-Okoliesna, gezant in Nedlei^ landhof- en ministcirialrath Méréy. PerrieGeneraal Mirza Riza Kha-n, gezant te Petersburg. RoumemëAl Bel daman, gezant te Berlijn J. Papiniu, gezant in Neder land!; kolonel C. Coanda. RuslandBaron De Staal, ambassa deur; kolonel Jilinaki. kolonel graaf Ba- rantzew, kapitein ter zee Scheine. lui tenant ter zee Outchinnekow. professor De Martens. Servië Chedamil Mijatovitch, gezant te LondenSava Grouitch, gezant ta Petersburg. Siam gezant Phya Suriya, dr Ch. Corragïoni d'Orelli, raad van legatie E. Rolin, consul-generaal in België. SpanjeHertog van Tetuan de Villa. Urrutia, gezant t-e BrusselBaguer, ge zant in Neder land. Turkije Turkhan-paCha, staatsraad Nourey-bey, secretaris-generaal bij het departement ran buittnlandsche zaken; Abdullah-pacha, luit.-gen. «n schout bij-nacht Mehemedr-pacha. Zweden en Noorwegen Baron Bildt, gezant te Rome. Zwitserland' Dr. S. Roth, gezant te Berlijn; kolonel A. Kiizli; E. Odier, beiden ledan van den Nationalen Raad. Naar het „Hbl." verneemt, is een der effectc-n-finua's te Amsterdam op on aangename wijze gedupeerd dcor de ont vangst van een telegram, endterteekeud met den naam van een harer correspon denten in een der provincieplaatsen: waarin haar verschillende orders ter uit voering werden opgedragen. Toen rij liaar vermeenden correspondent van do uitvoering kan nis gaf, bleek het tele gram valsch geweest te rijn. De wielrijder, die Zondagavond jl. op den Loosduinschen weg te 's Graven- hage met een ander wielrijder in botring kwam. is Vrijdag ton gevolge van zijne bij den val bekomen ernstige verwon dingen overleden.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1