NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mb «toss-gang Dinsdag 2 Mei i899. So «860 HAARLEM'S DAHBLAD ■A^OJSriSr^avrEiTsTTSF^IJ-S: Yoor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden- 1.80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 B de omstreken en franco per post0.371/2 A TTWRTF?,' I 1 H iT-a~H~,T~Fi~Nr Van 1-5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Groote leners naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, NyverheidHen Geldwezen, opgedragen aan h»t Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels ƒ0,75, elke regel meer f 0,15Reclames per regel f 0,30. Agenten voor £dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Kandpoort; Heemstede. J. LEUVEN,by de tol; Spaarnda-nC. HARTENDORPZandvoori, G. ZWEMMER felsen, <W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. BOORNS; Hiüegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten n9men Abonnementen i 6D Advertentiën aan. £5fffissieeSe Berichten» Herhaling s-oefening en. De Burgemeester van Haarlem roept by deze op van de milicien-verlof- tangers Theodorus Wilhelmus Bos, Gerar- ius Kruy.?wyk, Friedrich Anton Mül- ler, Willem Cornells van Rood, Dirk Smit, Dirk IJlstra, Jacob Gerardus Petrus v. Lunenburg en Jan Hendrik Bakhuis Rozeboom uit de gemeente Haarlem, vaD de lichting 1896, be- booreüde tot het regiment grenadiers en jagers, om zich op 29 Mei aan- Itaande, des namiddags voor vier ure, te bevinden te 'sGravenhage by ban korps, voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting, floor hen by hun vertrek met groot yerlof medegenomen, ten einde in jwerkelijken dienst te worden gesteld, j Haarlem, 29 April 1899. De Burgemeester voornoemd, M. O. DE KANTER. Waarn. Burg. ?o^45ek QwerzicML De Samoo-quaeiie mitsgaders de af- tmfiimor-speech. van den Amerikaan- khcti marine-officier met zijn spotlied je op Keizer Wilhelm, zijn hoewel geen feiten van ernstig politiek belang wel in staat om verkoeling tusschen pe betroken nationaliteiten te veroor- Uikeu. Met de hem eigen handigheid beeft de Duitsche Keizer nu weer een liddel gevonden om het ijs, door deze "ing gevormd', te breken. Heb vain den Duitschen telegraaf- tusschen Duitschland1 en de Ver- benigde Staten heeft Z. M. daartoe de gelegenheid gegeven. Zaterdag heeft Wilhelm aan president Mac Kinley het rolgendo telegram gezonden: De directeur der Keizerlijke poste rijen meldt mij zooeven dat Uwe Ex cellentie zoo vriendelijk geweest is, hare toestemming te verleenen tot het jrestigen van een station voor den Duitschen telegraafkabel aan de kust wan de Vereenigde Staten. Dat welko me bericht zal in het geheele Duitsche rijk algemeen met ingenomenheid en vreugde ontvangen worden, en ik dank Uwe Exc. zeer hartelijk voor haar be- feluifc. Moge de nieuwe kabel onze beide groote natiën nog enger verbinden, etn bijdragen tot die bevestiging van den wrede en de wederzijdscho welwillend heid, tot vermeerdering van de web waart van uwe burgers. Wilhelm I. R. Daarop zond president Mac Kinley het volgende antwoordIk heb met in genomenheid het telegram van Uwe Majesteit over de verbinding van de beide landen door een rechtstreekschen tabel ontvangen. Het was mij een op recht genoegen, toestemming te kun nen geven tot het vestigen van het tabelstation op de Amerikaansche kust, meer omdat ik daarin de gelegenheid nd, de groote taak van het interna tionale telegrafische verkeer te bevor- iren, dat natiën, dtoor een grooten af- ud gescheiden, nauwer verbindt, tot FEUILLETON. wederzijdsch voordeel en in het belang van do vriendschappelijke betrekkin gen, Dat de nieuwe kabel blijken moge, een nieuwen band tusschen de twee laindien te vormen, is mijn hartelijke wen sell en mijn verwachting. William Mc. Kinley. De berichten over onderhandelingen, die gevoerd zouden worden door de in- surgenten op de Filippijnen met de Ameri kaan sche bevelhebbers houden aan. Dei wederzijds ges(be£Id» eischen wijzen echter nog niet op eene spoedige totstandkoming van een vergelijk. Za terdag is te Washington een telegram uit Manila ontvangen van generaal Otis, hetwelk bericht, dat de conferen tie met de vertegenwoordigers der op standelingen Zaterdag morgen is geëin digd. Zij trachtten een staking van de vijandelijkheden gedurende drie weken te verkrijgen, om een congres van die Filipino's te kunnen bijeenroepen, waar in zou worden besloten of men den oorlog voortzetten dan wel vredesvoor stellen dben zou. Otis weigerde, en be loofde volle amnestie bij overgave. Het „Evening Journal" verneemt uit Manila., dat Aguinaldo zou hebben aan geboden zich met zijn aanhangers, en mat alle ammunitie, over te geven, on der voorwaarde van de on afliankelijk- heid dier Filippijnen met Amerikaansch protectoraat, j Uit Pretoria wordt gemeld, dat de staatkundige toestand ten opzichte der Zuid-Afrikaansche Republiek aanleiding heeft gegeven tot eene beraadslaging, waarvoor groote belangstelling was. Door den staats-secretaris is echter ver klaard, dat de regeering den toestand) met kalmte beschouwt, en er geen re den tot ongerustheid bestaat, i In verband) met de campagne, die de Engelsche pers de laatste weken tegen do Z.-Afr. Republiek heeft heropend, wordt de hervatting der zitting van den Volksraad te Pretoria op heden met grootere belangstelling tegemoet ge zien. In zijn openingsrede zal president Kruger in de eerste plaats mededeel en dat de Republiek met alle buitenland- sche mogendheden in vrede leeft en dan verklaren dat de president hoopt gedurende deze zitting de aandacht van den Raad te zullen vragen voor zekere voorstellen, die hij wenscht te doen met betrekking tot het kiesrecht, de mijnrechten voor ouideraardteche mij)- nen en de dynamietquaestie. Verder zal worden medegedeeld dat de N. Z. A. S. M. twee millioen van haar schuld! aan die republiek heeft afgelost ten gevolge waarvan de Staatsloening voor het oogenbük onnoodig is geworden. In de openingsrede wordt nog dank gebracht aan dr. Leyds voor het goede werk door deze in Europa verricht en ten slotte geconstateerd' dat bij de mijn industrie gedurende hot afgeloopen jaar een zeer greote vooruitgang viel waar te nemen. Immers in dat tijdsverloop werd een winst gemaakt van 16.240.630 pd. st. dat is 4,586.905 meer dan in 1897. De Republiek is nu de andere goud voortbrengende landen ter wereld ver vooruit en levert 28| percent van die totale goudproductie. Stadsnieuw? s. Eerste en tweede pagina. Haarlem, 1 Mei 1899. Haarlemsch Maziekkorps heeft Zon dag zyn laatste matinée voor dezen winter in de concertzaal der Soc. Vereeniging gegeven. Het had vrywat toehoorders getrokken en ontleende by zonderen 1 nister aan het optreden van Mej. Emmv Kloos, ait den Haag. Deze zangeres, die de bezoekers der matinées al eens meer in de ge legenheid waren te hooreu, droeg een aria uit Gade's „Krenzfahrer" voor „Sie schlafen sanftin friedlich kühler Nacht" en drie daitscbe liederen, Schnee van Hildach, Mondnacht en der Nussbanm van Schumann. Hoe wel Mej Kloos in de aria een zeer loffelyk gebruik maakte van haar vol en helder geluid, kwam ons toch de voordracht van de liederen het best geslaagd voor. Vooral het eenvoudige, maar door het gevaar voor detoneeren zeer moeielyke Mondnacht, werd uit nemend gezongen. Het applaus noopte de zangeres tot een toegiftje. Het orkect gaf iu de eerste afd. Mozarts ouverture Cosi fan tutti te hooreD, de Suite miniature van Cesar Cui en een fantasie op Wagners Meistersinger, bewerkt door den directeur, den heer Kriens. Na de pauze de ouverture PriDz Methusalem van Strauss, het adagio uit het 5e kwartet van Beethaven en Dolce far niente, een wals van Ohlsen. De wyze waarop dit programma werd uitge voerd, zal de getrouwen der matinées ongetwyfeid hebben doen betreuren, dat met deze uitvoering de ry is ge sloten. Een woord van hulde aan den heer Kriens en zyn korps komt hier voor zeker van pas, ook omdat het een feit mag geacht worden, dat zoo deze matinées aan het kunstlievend publiek en aan de kunst zelve ten goede zyn gekomeD, zy met de stoffelijke be langen van den directeur al zeer wei nig hebben uit te staan. Oude data. Den 29sten April j.l. vierden drie merkwaardige Raadsbesluiten een ju- bilé. Het was toen n.l. 25 jaar gele den, dat de Raad besloot tot vervor ming van de toenmalige latynsche school in een gymnasium, dat in het gebouw der H. B. S. met 5 j. c. zou gevestigd blyven; voorts werd beslo ten tot oprichting van een H. B. S. met 3 jarigen cursus, voorloopig in de lokalen van de Burgeravondschool in het voormalig Oudemannenhuis en eindelyk tot stichting van een nieuw gebouw voor de Meisjesschool voor M. O. op eeD stuk grond aan de Krocht. van haar 5 jarig bestaan, behaalde genoemde kegelvereeniging van de 12 uitgeloofde prijzen den 3den prys, zijnde een gouden medaille met 151 houten in de 30 ballen. Door een troep straatjongens wer den Zondagmiddag in de woning eener wedawe in de Dubbele Buurt vier ruiten door steenworpen vernield. jEen politieagent, die ter hulpe ge- roepen werd, spoorde een achttal de- 'zer bengels op. Als gevolg van een twist in een koffiehuis had in den nacht van Zater- dag op Zondag in de Lange Begijne straat een vechtpartij plaatseen der beide personen, die daarby werden mishandeld, trachtte zich in een poort te verschuilen, doch een der belhamels lichtte zelfs de poortdeur uit de hengsels om den man weder te bereiken. De politie maakte door de arrestatie van twee der rumoermakers aan het standje een einde. Een schipper die Zaterdagmiddag in zijn vaartuig in de Kinderhuissingel- gracht zyn potje bry kookte werd daarin gestoord, doordat eenige pas- seerende kinderen zand in de pot wierpen. To^n by zich daarover bij de politie kwam beklagen bleek dat hy zelf ook nog een kleine rekening met haar te vereffenen had, een boete wegens te laat bezoeken van een tapperij nog betalen moest. De kegel club „de Vliegende Hol lander" heeft Zondag te Rotterdam den naam van Haarlem op kegelge- bied wederom hoog gehouden. Van de ruim 70 clubs, die deelnameu aan den op Zondag 23 en 30 dezer daar ge houden kegel wedstrijd, uitgeschreven door de kegelclub „Ónder Ons" ter BINKEKSLAHID. HAAGSCHE BRIEVEN. De Vred es-conferentie und kein Ende. Men kan zeggen, dat op lef.ter- tijk elk gebied van het openbaar leven die conferentie ons te pakken heeft. In de Kamer, waar rij Vrijdag een massa volk voor niemendal naar de tribunes lokte, nieuwsgierig om te we- iten welk Staatsgeheim zich toch wel j tegen de interpellatie-Kuyper zou ver- i zetten. In de afdeetingen dier Kah mek, waar het bekende protest der Katholieke leden werd gedeponeerd. In het buitenland, waar de geïllustreerde pers extra-uitgaven, voorbereidt, zoodat sommige gedelegeerden geen enkel por tret meer bezitten en er zelfs bij fami lie hebben geleend om de nieuwsgi rige journalisten tevreden te stellen. Dio nieuwsgierigheid van de verte genwoordigers der buitenlandsche pers zich uitend in een „rush" op de goede disponibele kamers in de beste Haagsche hotels is mij eenigsrins duidelijker geworden, 9edert ik iets vernam, dat door den officieel en ver slaggever van den Ned. Journalisten kring in rijn congresverslagen niet werd gememoreerd. Op het internationaal perscongres te Rome werd nl. onder applaus kennis genomen van een tele gram van dr. Kuyper, voorzitter van den Ned. Journalistenkring, waarbij den vreemden confraters die naar den Haag zouden komen steun werd toe gezegd. Niets heeft mij; meer verbaasd dan dit. Want als verslaggevers groote reizen naar het buitenland onderne men is het toch in de hoop om vrucht baar werkzaam te kunnen rijn. Die hoop is door dr. Kuyper1 s depêche on getwijfeld aangewakkerd. En ik vrees toch dat de buitenlamdscho collega's het zullen er velen rijn. zeer snel en teleurgesteld huiswaarts zullen keer en. Want er is niet alleen geen sprake van publieke rittingen van het congres, maar de kans van officdeele communique's is zelfs uitermate go- ring. Niet zóo gering echter als hetgeen B. en W. onzer gemeente willen doen voor de ontvangst der conferentie nl. nihil, dat i9 minder dan niets. Ik heb het in mijn. vorigen dus juist ge raden. Vermoedelijk is aan dit onder werp jL. Dinsdag de gebruikelijke, dit maal tot anderhalf uur uitgedijde, ge heime raadszitting besteed. Men heeft in de bladen het bericht kunnen le zen, dat de gemeente niets doet, om dat het „Huis ten Bosch" onder het dorp Wassenaar ressorteert. Ik heb er mij van overtuigd, dat dit bericht noch officieel noch officieus is medegedeeld, doch ontsproot in het vindingrijk brein van een der reporters van het Haagsche nieuwsbureau. Het is natuur lijk te dol om alleen te loopon. niet minder dan de bijvoeging dat ook aan den burgemeester der landelijke ge meente de handhaving der „orde" opgedragen. Zijn Edelachtbare beschikt voor die. gelegenheid over twee gemeen teveldwachters, mitsgaders eenige rijks veldwachters, die echter veelal bij het parket vam rechtbank en gerechtshof moeten dienst doen. Misschien is er echter gelegenheid en aanleiding om in het belang van den Europeesohen vrede de gewapende macht to roqui- reeren). Mits de Wassenaarsche bur gervader dan maar niet bij rijn Haag- scheu collega in de leer ga. Want deze heeft juist een leetijke pil te slikken gekregen in den vorm der mijn lezers zeker reeds bekende ministerieele aan schrijving, die een rechtstreeksch ant woord is op het misbruik dat burge meester van Harinxma tijdens do in huldigingsfeesten van de hulp der mi litairen heeft gemaakt. Apropos van die feesten is van de hand van den algemeenen secretaris van het feestcomité een verslag verschenen waarvan de met goud bedrukte Oran jekleurige omslag het mooist is. Want als historisch document mist het alle beteeken is, wijl geschreven in een stijl die de volmaaktheid nabij komt... van. het berispelijke. Als proeve van, stijl dit zinnetje: „Het eere-metaal is voor hem, die het ontving, als 't ware de nagalm van de kreet, die in de zonnige herfstmaand anno passato, enz." Dat metaal, dat de nagalm is van een kreet, „als 't ware" nog wel, dat is prachtig, vooral als beeld. Een verslag, dat er, in ander op richt, ook niet mooi uitziet is dat over 1898 van de veelbesproken Brood- en Meelfabriek. Zij had, behalve door den brand, toch een echt ongeluksjaar, werkte over het geheel met verlies en sluit de balans met een nadeetig saldo van f 84.000. Merkwaardig was evenwel de ver klaring van het bestuur, dat, ondanks de door een aantal werklieden vcreani- gingen gevoteerde boycott, het debiet in Jan. en Febr. steeg, diaaren tegen in. Maart een weinig da-edde, om in April (alles van dit jaar, 1899) weder omhoog te gaan. Als dit 't effect is van bestrijding, zou men als handelsman bijna moeten verlangen om ge boycott te worden! H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant' Kon. besluiten. Mr. Joban Bnrchard Diederich Tol leken, te Nymegen, met al zyne wet tige zoo mannelijke als vronwelyko af stammelingen in den Nederlandschen adel verbeven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Opgeheven de directie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leeuwarden de provincie Friesland toegevoegd aan en de provincie Drenthe afgeschei den van de directie derzelfde midde len te Groningen en deze directie ge laten onder beheer van den directeur A. O. J. Scbindler; de provincie Drenthe toegevoegd aan de directie derzelfde middelen te Zwolle; benoemd tot directear der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Zwolle P. J. A. Clavareao, thans in gelijke betrekking te Leenwarden. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassan, mr. C. J. Sickesz, oud-watergraaf van het waterschap de Berkel, en tot ridder in de orde van Oranje- Nassan, mr. A. J. baron Van Nagell, watergraaf van het waterschap de Berkel. Benoemd tot directear van het Rijks telegraafkantoor te Alkmaar, E. J. Veldhoyzen, thans directear van het post- en telegraafkantoor te Bos koop. Benoemd tot directear van het post kantoor te Groningen, H. W. de Ridder, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Assen. Benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Valkenburg J. P. Schoonhoven, thans in gelijke be trekking te Uithuizen. Jhr. P. X. J. van Nispen tot Pannerden. f Overleden is jhr. F. X. J. van Nispen tot Pannerden, sinds 1889 lid der Eerste Kamer der Staten Gene raal voor de provincie Gelderland. De Hogerhuiszaak. Door het Landelijk Comité tot in vrijheidstelling der gebroeders Hoger huis is aan de sprekers op 1 Mei en de Mei-Comité's in Nederland een circulaire gericht, waarin het verzoekt met eenige woorden de aandacht op de zaak te vestigen en verder zoo mogelijk een telegram van deelneming te zenden aan de wed. Hogerhuis, do moeder der veroordeelden. Telegram men aan de gevangenen worden nut- Naar het Eugelsch VAN Mrs. HUNGERFORD. |2) Maar ditmaal ontvangt hij geen ant woord. De eenvoudige reden hiervan is dait elk meisje reeds van een cavalier voorzien is; maar Digby, die nu werker- lijk in een slechte luim verkeert, of schoon. hij liever sterven zou dan het bekennen, voelt zich hoe langer hoe ver- Waarom kan niet een van hen mij) antwoorden?" zoo wendt hijt zich een weinig zenuwachtig tot Butler. „Ik heb hen allen tegelijk gevraagd zoo- als je gehoord hebt en... ik noem het verwenscht onbeleefd" „Dom, bedoel je," zegt Jim lachend ,,Om zulk een goede kans voorbij te laten gaan." ,Och loop heenzegt Digby wiens opgeruimdheid nog niet teruggekeerd „Volstrekt niet, beste kerel; ik zal I je gezelschap houden. Ik ben ook over- S geschoten,zegt Jim, die in weerwil van zijn pogingen om vrootijk te kijr km, er zeer bedroefd uitziet. Hij heeft zoo juist Lovice met Lam bert zien wegrijden en de uitdrukking van liaar hef gelaat heeft hem de oogen geopend. Het is hem nu duidelijk, dat rij Lambert lief heeft. „Daar komt juffrouw Joyce)", zegt Digby plotseling. Juffrouw Joyce is een aardig jong meisje dn Digby besluit bij zichzelf in geen geval alleen op 't jachtterrein te verschijnen al was 't slechts om Loui se te toonen d!at rij niet onontbeerlijk voor hem is. En de aardige juffrouw Joyce komt hem dus juist van pas. „Juffrouw Joyoe," zegt hij tot een lief meisje, wier gezichtje veel sproe ten vertoont, „mag ik het genoegen hebben u naar de afgesproken plaats te rijden..." „Het spijt mij erg," antwoordt- het jonge meisje. „Het is zeer vriendetijk van u, maar ik heb den heer Strong reeds mijn woord gegeven. Maar ik ben er zeker van," rij is 't goedhartigste meisje dat er bestaat, trouwens dat rijn alle sproetige meis jes „dat ik wel een ander kan vin den..." „O, ik bid u, doe geen moeite," zegt Devereuse. Maar juffrouw Joyce heeft reeds iemand' gewenkt en 't volgende oogen bük komt juffrouw Johns op hem toe „Boste mijnheer Devereuse, ik vind het verrukkelijk met u te rijden roept rij op den, schrillen toon, die rij altijd in haar coquetste stemmingen be/'gt. Devereuse uit een gesmoorden vloek en. riji die het onbetamelijk» woord hebben gehoord, Vergeven het hem onmiddellijk. „Ik geloof, dat wij maar terstond moesten vertrokken," zegjt juffrouw Jolms met haar innemendsten glim lach, dio slechts één effect heeft nl. dat haar linkeroog nog scheler lijkt. Zij schijnt gejaagd te rijn. De laat ste vijf minuten hefeft rij Lambert niet gezien en daarom haast rij zich hem te volgen. „Gij maakt mij een groot compli ment," zegt Digby hoffelijk, „en gij hebt gelijk, laten wij terstond gaan." Hij denkt er over of rijn merrie in staat zal rijn die afschuwelijke fiets in te halen. Deze gedachte houdt hem zoo bezig en doet hem rijn paard zoo voortjagen., dat hijt er in slaagt Lovice en Lambert in te halen. Lambert fronst rijn wenkbrauwen als Devereuse en Juliana hem voorbij rennen. Goodo Hemel! als de zaken eens verkeerd liepen. Als die oude man eens trouwde zou rij, Juliana, de laatst» schakel rijn» die hem in verbinding kon stellen met de wereld, waarin hij wil leven. Als alles tegenloopt is rij rijn redmiddel... HOOFDSTUK XI. Beschaduwd dool" prachtige, hooge boom en, wier overhangende groen» tak ken tot halverwege de rivier reiken biedt dit gedeelte van den oever een) heerlijke gelegenheid aan om te lun chen. Lambert, die zich de eerste helft van den dag aan Lovice gewijd heeft, houdt zich nu met juffrouw Johns be zig, die rijn complimenten niet al te vriendetijk opneemt. Butler, die Lo- vioe alleen riet ritten en vindt dat rij bleek is vleit rich, op het gras naast haar neder. „Wat scheelt er aan?" vraagt hij zachtjes. „Ben je vermoeid?" „Een beetje." Hij riet haar een oogen blik zwijgend aan. Er liggen donkere kringen onder haar oogen en een weemoedige trek speelt om haar mond. Zou het rijn, omdat die ellendeling met juffrouw Johns praat? Zij zal niet zoo dwaas rijn van op dart; leelijke meisje jaloersch te weaen, in weerwil van haar fortuin; en toch... en toch... hij zou met 't grootste genoegen Lam bert eens afranselen. „Hongerig misschien ook?" vraagt hij zoo vroolijk als hem mogetijk is. „Neen, neen. Weet je, Jim, ik voel mij alsof ik nooit weder honger zal krijgen; ik ben ook niet vermoeid, ten minste in dien zin zooals jij 't be doelt dit zoogenaamde spel ben ik moe. Spel! welk een naam er voor!" Zij huivert. „Ik... ik kwam juist den hoek omi toen de hondten het ar me dïer grepen..." Zij rilt weer. ,,0! het spijt mij zoo!" zegt Butler vriendetijk en teeder. „Het is een wreede, barbaarsche sportroept Lovioe bitter uit. „Er is toch reeds genoeg verdriet en pijn op de wereld'", onwillekeurig dwalen haar oogen naar Lambert die Juliana die beleefdheden bewijst welke rij hem vergunt, zoodat wij er niet vrijwillig meer bij behoeven te voegen. „Maar sport- moet er toch rijn," zegt Butler een weinig beschaamd „Sport, ja. Denk niet dat ik allo sport te niet zou willen doen. Ik be grijp welk een genot het moet rijn ofschoon ik het zelf niet zou kunnen doen vogels of ander wild te schie ten. Dat is een eerlijke strijd. Je schiet een vogel of wat ook vlug en meestal zeker en dan eet men hem op. Die sport heeft ook rijn practi- sche rijde. Men moet een koe of een schaap dooden om tot voedsel te kun nen strekken, maar men doet het zoo spoedig mogelijk co de arme dieren lijden weinig en hebben geen tijd om lang in angst te verkeer enmaar am, een ongelukkigen hans door honden ta laten nazetten, op opgesloten duiven te schieten of een otter te vervolgen." „Maar Lovice!" „Neen, laat mij uitspreken. Men wacht, totdat de rivier zoo laag staat dat de otter weinig of geen kans op ontsnapping heeft. Men jaagt hem van de eene naar de andere rijd» der ri vier, totdat het arme dier bijna geen adem meer kan halen en versuft is van angst en dan... O!" roept rij ver bleek end uit, „het is slecht, heel slecht!" „Denk er niet meer aan," zegt But ler, die rich org ongelukkig begint te voelen.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1