J. 0. Dr. Jorissen geeft verder een over zicht van hetgeen op dit gebied te Amsterdam reeds is gedaan. De gezondheidsdienst is met dat onderzoek reeds begonnen indenJor- daan en wel in vier bouwblokken be grensd door de Lynbaansgracbt, de gedempte LindeDgracht, de Brouwers gracht en de Goudsbloemstraat en die van elkaar gescheiden worden door de lste, 2de en 3de Goudsbloemdwars straten. Deze vier bouwblokken bleken te bevatten 284 perceelen, waarin 971 bewoonde en 121 leegstaande; het aantal bewoners bedroeg 8926, zijnde 13.82 bewoners per perceel, terwijl ruim 40 pCt. der woningen met ruim 34 pCt. der bevolking dier buurt wa ren één kamerwoningenwaaronder 57 één kamerwoningen waarin door 6—10 personen werd geslapen. Het bleek, dat boe kleiner het aantal ka mers was, waaruit de woning bestond, des te grooter de bezetting der ka mer was. Nagaande de huur, die voor derge lijke huizen wordt gevorderd, blijkt daaruit dat betrekkelijk de huurprij zen voor één kamerwoningen de hoog ste zjjn. "Verder werd geconstateerd, dat voor deze buurt 3 pCt. der woningen was zonder waterleiding; 13 pCt. zonder gootstoen en waterafvoer, en 55 pCt. zonder gelegenheid tot afvoer van faecaliën. Wat bet eerste betreft, bet niet of slecht onderhonden der woningen door de eigenaars, hot is te verwachten dat velen dezer, nu zij allengs zullen gaan inzien dat de woningen aan een speciaal daartoe ingesteld onderzoek van overheidswege zyn onderworpen, er toe gebracht zullen worden zich meer dan thans aan het in goeden bewoonbaren staat brengen en houden hunner eigendommen gelegen te laten liggen. Maar ook op de bewoners dient te worden ingewerkt. Reeds heeft de werkzaamheid van particulieren en van vereenigingen, welke trachten goede en goedkoops woningen ie bou wen, aan veie arbeiders geleerd wat een goede woning waard is. Voor treffelijk werken daarbij ook de be zoeken aan de woningen dier ver eenigingen door inspecteurs of inspec- trices, personen van tact en bescha ving, die toezicht honden op de be woning en op de moraliteit der be woners. De menschen moeton er toe komen, dat zy er een afschuw van hebben te wonen in vervuilde woningen. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zon dag i9 te Kapelle a/d. IJsel bij den bakker P. gestolen f 3000, een gouden horloge met dito ketting. Een en ander was geborgen in een gesloten ladekast. Men had den sleutel genomen uit de broek, die aan de binnenzijde van een bedsteedenr hing. De vermoedelijke dader, een knecht die 's weeks te voren uit den dienst was weggebleven, is des avonds te Rotter dam aangehouden door de politie van Kapelle met behulp der Rotterdam- scheen na door den burgemeester van Kapelle te zjjn gehoord, Maandag naar de strafgevangenis overgebracht. Arrestaties. Te Rozendaal zjjn in hechtenis ge nomen J. A. Lebeau, expediteur, en A. de Graaf, beëedigd rijks-boekhou der bjj de directe belastingen voor invoerrechten en accijnzen (kantoor Rozendaal). De rechter uit Breda, daartoe Zater dagavond overgekomen, leidde de in structie, waarbij ernstige feiten aan het licht zjjn gekomen, welke tot hnnne arrestatie leidden. Nog denzelfden avond zijn beide verdachten onder een grooten toeloop van volk, geboeid naar Breda over gebracht. schap en verzet tegen de politie j beliep. Ergerlijk. Uit Hedikhuizen wordt aan de P. Nbr. Ct. gemeld Alhier deed zich dezer dagen het ergerlijk geval voor, dat een notaris, die op verzoek van een cliëat, welke plotseling ernstig ziek werd, was ge roepen om een testament te makeü, niet aan het verzoek van den zieke kon voldoen, om reden er, zoo men zegt, wel een 30-tal familieleden in de woning waren, onder welke verschil lende het den zieke lastig maakten om ook in het testament te worden opgenomen en geen der familieleden zich uit die woning wilde verwijderen. Eenigen tijd na dien, laat in den zelfden avond, werd andermaal de notaris geroepen, met de rijkspolitie uit Heusden, welke laatste, op ver zoek van den ziekede familiele den uit diens woning verwijderde, waarna de notaris behoorlijk aan het verlangen van den zieke kon voldoen en ongehinderd zjjn testament kon opmaken. Nader verneemt men, dat genoemde zieke lijdende was aan cholera nostras en Maandagmorgen is overleden. Leger en Vfioofti. De onderstaande officieren, leerlin gen der hoogere krijgsschool, zijn voor 5 maanden bij de verschillende korp sen gedetacheerd. Reg. gren. en jagersle luits. P. M. Vis, art. O.-I. leger en P. E. M. Diekboif, 3e reg. veld-art. le reg. huzaren te Deventerle loits. D. A. van der Wedden, 8e reg. inf., W. L. F. C. ridder van Rap- pard, reg. gren. en jagers en P. D. van Essen, le reg. veld-art. le reg. huzaren te Zntphenle luits. W. B. Oort, inf. O.-I. leger en G. G. A. Hesselink, reg. gren. en jagers. 2e reg. huzaren te Venlookapt. F. Schiitt, inf. O.-I. leger, le luits. L. F. T. Vogel. 48 reg. inf. en R. ten Seldam, inf. O.-I. leger. 2e reg. huzaren te Roermondle luits. P. Huizer en J. C. A. Jansen, 3e reg. vest.-art. 3e reg. huzaren te 's-Gravenhage le luits. L. W. J. K. Thomson. 5e reg. inf., P. von Manntz, C. J. As- selbergs en K. F. E. Gerth van Wijk, allen van de inf. O.-I. leger. 3e reg. huzaren te Amsterdam le luit. A. C. L. de Klerck, inf. O.-I. leger. le reg. veld-art. te Amersfoortle luits. jhr. J. H. Ram, gren. en jagers en H. J. de Jong, inf. O.-I. leger. 1 reg. veld-art. te Utrecht: leluit. W. Petter, 4e reg. inf. 2e reg. veld-art, te's Gravenhage le laits. F. J. Kroesen en G. J. van Eybergen, inf. O.-I. leger, H. B. Potboff, 8e reg. inf. en K. W. Bou- wenscb, 3e reg. inf. 2e reg. veld-art. te Leidenle luits. K. E. M. Vogel, reg. gren. en jagers en M. J. Nix, inf. O.-I. leger. 38 reg. veld art. te Breda: le luits. P. T. Nepveu. le reg. vest.-art., G. N, Hilwig, 3e reg. inf. en C. C. de Gelder, 7e reg. inf. Rijdende artillerie te Arnhemle luits. J. van Rinkhuyzen, 3e reg. huzaren en G. J. Blom, reg. gren. en jagers. Korps genie-troepen te Utrechtle luit, R. de Waal art. O.-I. leger. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Te Tilburg heeft de drankduivel weer een slachtoffer geëischt. Zekere R,, die in de herberg van W. ruzie begon te maken, omdat hem drank geweigerd werd, ontving bjj de wor- steling, die ontstond om hem te ver wijderen, met een groote schaaf zoo'n hevigen slag op bet hoofd, dat hij Maandagochtend is overleden. Ge arresteerd zjjn drie personen, W., v. V. en B. De verslagene was een be rucht en gevaarlijk sujet, die dien dag drie processen wegens dronken Hersteld van eene Huidziekte. De uitslag en huidziekten die wij zoo dikwijls aantreffen bij kin deren en volwassenen vloeien ge woonlijk voort uit de verarming ■an het bloed. Er moge al geen spoor van scro fula in het bloed worden gevonden of een enkele andere ziektekiem worden aangewezen, het is een ontegenzeggelijke waarheid, dat wanneer het bloed onzuiver, ofj verarmd is, het zich aan de huid' zal openbaren. Deze physiologische wet vindt zijn toepassing opiede- ren leeftijd. Wij leggen u thans den brief voor van eene dame, die ons het portret toezond van het kind van een harer bloedverwanten; zij deelt on mede dit het kind beter is geworden door het gebruiken van ccScott's Emulsion,» dit groote mid del om het bloed te zuiveren, ge zond vleesch te maken en veer kracht te geven aan het gansche gestel. »Scott's Emulsion» bevat lever traan ontdaan van zijn verhittende eigenschappen en de uitmuntend bekende hypophosphorzouten van kalk en soda, welker krachtdadige werking nog daardoor wordt ver hoogd,omdat zij in »Scott's Emulsion» voor de zwak ste gestellen dienstig zijn Henrietta GUILLOT zoete en lek kere geneesmiddel wordt zoo ge makkelijk in het spijskanaal ver werkt, dat zelfs bij de zwakste kinderen, niet de geringste ar beid wordt vereischt van de orga nen der spijsvertering. Het schrijven van Mejuffrouw Guillot bewijst dat zij de grootste verdiensten toekent aan Scott's Emulsion®. »Curceat-Dongalon (Ain), «Frankrijk, 29 April, 1897. »Zeer geachte Heer, »Het doet mij een waar geno - gen U het goede gevolg te kun nen mededeelen dat het gebruik van »Scott's Emulsion® heeft ge had voor een meisje van onze fa milie, die door een uitslag in het gezicht werd gekweld, dat op de oogen sloeg en haar veel pijn ver oorzaakte. Het kind nam helmid del gaarne in en na gebruik van een paar flesschen begon de uit slag te verdwijnen en de pijn in de oogen te beteren. Thans is zij weder volmaakt gezond. Aange moedigd door dit goede resultaat, verzoek ik U mij een fleschje toe te zenden voor een kind dat ook aan uitslag lijdt en ik zal U doen weten of wij ons in hetzelfde ef fect mogen verheugen. Ik geef U volgaarne de vrijheid van mijn brief gebruik te maken, mocht gij het dienstig oordeelen. »Met de betuiging mijner erken telijkheid en hoogachting, «Augustine Guillot, Vroedvrouw.® Scott's Emulsion» is verkrijg baar in 7, flacons a fl,25 en in 1/1 flacons a f2,25 bij apothekers en drogisten. Een proeffleschje wordt franco toegezonden na toezending van f 0,30 in postzegels aan het adres «The Import Trading Office», 's Gravenhage, Holland. Per automobiel door N. Afrika. j De beide bekende Belgische sports- Imen de barons Pierre en Joseph de Crawbez zyn dezer dagen in bun va- jderland teruggekeerd van een drie- maandelykscheo automobielen-tocht in Afrika. Baron P. de Crawbez is bekend als een der beste Belgische chauffeurs en heeft o. a. den eersten automobielen- wedstrijd Brussel—Ardenne—Spa ge wonnen met zjjn rytuig „Devastalion" en met diezelfde machine werd de AFrikaansche toer gemaakt. Van Brussel ging de reis over Pa rijs, Madrid en Algiers, Aakkamodi en de oase Tablot. De heeren Crawbez beweren dat de zandwoestijnen over 't algemeen zeer goed voor automobielen berijd baar zjjn, ongeveer als langs bet strand van de zee, maar zonder zoute be- standdeelen. Ongeveer 700 kilometers afstand van Algiers werden door de onver schrokken automobilisten meestal in de brandende zon, door beken, langs bergachtige en boschrijke streken en door de sneeuwvlakte van het Atlas gebergte 2000 meters boven de zee, afgelegd. Het volgende jaar hopen beide ge noemde heeren weder een dergelyken tocht te ondernemen. Kopenhagen ontving dezer dagen een brief uit Husarik op IJsland (die bij aan PoliWeen heeft medegedeeld) waarin melding wordt gemaakt van die geruchten. Er zou namelijk in een stuk poolijs, dat geruimen tijd voor t Husarik been en weer had gedreven, 1 den 12a April een flesch zyn gevonden die in het ijs was vastgevroren. In die flesch vond men een briefje van Andrée. Wat er op stond heeft de briefschrijver niet vermeld, maar het papiertje zou aanstonds naar Reikja- vik en vandaar naar Noorwegen wor den opgezonden, zoodat men er dan wel spoedig meer van zal hooren. GEHflEfiVfSSI S3BEUWS De werkstakingen in België- Het schijnt dat de vrouwen van de Henegouwsche mijnwerkers ditmaal zeer sterk tegen de werkstaking zijn gekant. Hetzij hierom, hetzij om andere redeneD,verwacht men dat na Maandag velen weer aan 't werk zullen gaan. Maar iutussehen hebben de werklui die de miju niet hebben verlaten, nu nog te lijden van hun stakende mak kers. InjWasmes hebben dezen zelfs het huis van zekeren Liénard, die nog werkte, met dynamiet gedeeltelijk in de lucht laten springen, en in Gouyler-Piéton is een dergelijke aan slag gepleegd, maar mislukt, doordat de lont uitging. In de Borinage was het getal stakers Zaterdag met een honderd verminderd, in het Centrum met 800, in het land van Luik waren er ook wat minder. Met het oog op het Meifeest hebben veel burgemeesters Maandag samen scholingen verboden. - Spiegelmalcer, Plaatliandelaar, Ver gulder en Encadreur. Ged. Oude Gracht 85. Sport e« WecSstt-iffkun. Schermen. Yoor eenige weken is te Amster dam eene schermvereeniging opge richt onder den naam „Club d'aina- teurs d'escrime", President is de heer Regout. De technische commissie be staat uit de beeren L. van Humbeek, Petri, Kerckbof en M. Zeldenrust, allen te Amsterdam. Commissarissen zyn de heeren F. J. A. M. Wesse- lingh, Haarlem en vanErp, Hoorn.Den laatsten Zaterdag van iedere maand houdt deze vereeniging baar oefeniugs- avond in de zaal van den heer van Humbeek en verbindt zij daar tevens een onderling concours aan. De uit slag van het 1.1. Zaterdag gehouden concours is dat op degen de eerste prijs werd behaald door den heer M. Juliarc', Amsterdam en de tweede door den heer F. J. A, M. Wesse- lingh alhier. Beide prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen. Deze maand, zal de vereeniging, die nu reeds 30 leden telt, een onderliDg concours op sabel honden. Eene vrouw als electro- technicus. In het Instituut voor electro tech nici te Londen werd dezer dagen voor het eerst door eene dame eene voor dracht gehouden. Mevr. Ayrton, echt- genoote van prof. Ayrton, hield eene voordracht over electrisch booglicht. Mevr. Ayrton werd reeds op 16- jarigen leeftijd onderwijzeres. Zoodra in Engeland de beweging voor vrou wen-universiteiten begon, liet zij zich aan Girton College inschrijven als student. Zij onderscheidde zich daar vooral in de wiskunde en behaalde hooge onderscheidingen. Zij is de uitvindster van een een voudig, maar zeer vernuftig gevonden mechanisme voor het tellen van den polsslag. Ia 1884 wendde zy zich tot de studie der electriciteit. Bjj die studie leerde zij prof. Eyrton kennen, wat 'tot een zeer gelukkig huwelijk leidde. Sedert heeft zy gezamenlijk met haren echtgenoot, en op zijne aansporing ook zelfstandig, zeer naoeilfike pro blemen opgelost. Met name heeft zy in het jaar 1893 belangrijke ontdek kingen gedaan met betrekking tot het booglicht. De groote wetenschappelijke ver diensten dezer vrouw op het gebied van electriciteit, worden door de vak mannen algemeen erkend. (Hsvr.a) Waanzinnig. Het blijkt meer en meer dat de man die te Madrid gevangen genomen is onder verdenkiog een aanslag te wil len doen op kooingin Christina een ongelukkige zieke is, behept met ver volgingswaanzin. Er is èn bij de tal rijke verhooren èn by de huiszoekin gen in zyn woning niets gevonden dat eenige aanwijzing van sc'r uld geeft. Vermoedelijk zal de gevangene aan een nauwgezet geneeskundig onder zoek worden onderworpen. Andrée. Er duiken weer nieuwe geruchten op over Andrée. Een koopman te Ernstige brand. Op de G er mania-werf te Kiel is door een gebrek aan de electrische geleiding een kolossale brand uitge broken. Men was zeer bang dat de stellingen van drie pantserschepen die_ daar gebouwd worden, twee Duitsche en een Russisch, in brand zouden raken, waardoor die schepen reddeloos verloren geweest zouden zijn. Hoewel veel mariniers te hnlp geroepen worden, nam toch pas een hevige regenbui omstreeks midder nacht het gevaar weg, nadat een ge deelte van een der stellingen reeds verkoold was. Het vuur was Dog aan gewakkerd door d3 ontploffing van met zuurstof gevulde kogels in de werkplaatsen. Ongeregeldheden. Sedert byna veertien dagen bestaat, volgens oen telegram uit Idaho, in Britsch-Columbia, een werkstaking in het myndistrict van Courdalene. Te Burke, in Idaho, hebben Vrijdag ongeveer 1000 gemaskerde en gewa pende mijnwerkers een trein aange houden, daarin dynamiet geladen en zijn vervolgens naar Wardner ge spoord. Daar aangekomen hebben zj het dynamiet onder de molens en andere gebouwen gelegd en deze gebouwen in de lucht doen vliegen. Mijlen ver word de ontploffing geboord een der stakers werd gedood. Na de ontploffing zyn de gemas kerde mannen met deuzelfden trein teruggekeerd. !&3QE£OH3BES!. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Dienstbode a voor Transvaal. Geachte Redactie 1 Het, zal der Emigratie-Commissie van do Nederl. Zuid-Afrik. Ver. bij zonder aangenaam zijn het onder staande iu Uwe kolommen te willen doen opnemen, en tevens zoo goed te willen zyn bovendien de aandacht hierop te willen vestigen. In Transvaal wonen verscheidene Hollandsche alsmede Afrikaanscbe families, die Hollaudsche meisjes als dienstboden wenschen. De aanvrage aan onze Commissie wordt hoe langer hoe grooter, en steeds met meer aan drang en kiem. Tot dusverre kon de Commissie op verre na niet in de be hoefte daar te lande voorzien. En hoe gemakkelijk wordt het de meisjes gemaakt; zy zelven behoeven geen dienstbetrekking te zoeken, neenin Pretoria vormde zich uit de notabel- ste Hollandsche dames een Comité dat zich geheel belangeloos en liefde vol beiast met het plaatsen dier meis jes in goede diensten. De meisjes verbinden zich voor geen bepaalden tijd, maar ziia geheel vry en dit mag voor haar ais een groot voordeel be schouwd worden. Zy moeten zelven baar overtocht bekostigen, doch zyn zy hiertoe niet in staat, dan kunnen zy mits tegen borgtocht (twee borgen) een voorschot bekomen, hetwelk iu gemakkelijke termijnen aan den Ver tegenwoordiger te Pretoria wordt terugbetaald. De passage naar Pre toria bedraagt f 265.Sedert drie jaren dat de Commissie zich ook en vooral met deze soort van emigratie bezighoudt, met het oog op versterking van het Hollandsche element in Zuid- Afrika, bleef geen enkele dioustbode in gebreke tot terugbetaling vau hst voorschot, waartoe zij door de hooge loouon, die van f 36.— tot f 60.— per maand bedragen, ook in staat waren. De eischen die aan goede, flinke, degelijke meisjes worden gesteld zyn d> volgende: zy moeten werkelijk als dienstbode werkzaam zyn of geweest zyn, geschikt en bekwaam alle huise lijke bezigheden te verrichten, vooral goed kannen koken, ijverig en netjes zijn in haar werk, eerlijk en trouw, niet brutaal, en eindelijk een onbe- rispelijken levenswandel. Zy, die meenen aan het bovenstaande te kunnen voldoen, kunnen zich schriftelijk wenden tot de Commissie der Nederl. Zuid-Afrikaansche Ver eeniging te Amsterdam, Kalverstr. 61. Amsterdam, Mei 1899. D. R. VAN URK, Secretaris. $©fJSftadtasmtsws» Meibeweging. Van bctoogingan, zooals op andere jaren liet geval was, is dit jaar geen sprake geweest. Den. geheelen dag bleef het rustig en ging het werk evenals op anclere diagen zijn gang. Slechts enkele werklieden weigerden, te werken of hadden vrij af gekregen, doch in hoofd zaak bepaalde zich de viering van dein1 Meidag ditmaal tot het houden van openbare vergaderingen des avonds in het lokaal „Groot-Brittannië", Kleine Houtstraat 106 en in het Volksgobouw. In 't gebouw Kleine Houtstraat 106 was etane vergadering belegd dioor heb comité der aangesloten vakvereenigin- gen, waar 10 vereenigingein waren ver tegenwoordigd en waar de heer L. Go- hen als spreker optrad. De heer Cohen wees op de algeoneeaie ontevredenheid1, dJie heersoht in alle klassen van do maatschappij;. Spreker noemde als oorzaak die plaats die d!e proletariërs innemen in die samenle ving en hun gebrek aan, inzicht, hoe die plaats behoort te zijn, en hoe zij die veroveren moeten, en hun gebrek aan eigenwaarde. Als eerste stap op den weg naar be tere levensvoorwaarden moet die acht-l ureudag veroverd worden. De lieer Cohen schetste in don bree-l do de voordooien die voor den werk man in den achturigen arbeidsdag ge-| legen zijn. Verkorting van den tegeoi- woordigen abnormalen arbeidsdag staat! gelijk met verhooging van loon. Als de arbeider korter werkt, zóó kort, dat hij tijd' voor uitspanning en ontwikkeling overhoudt, dan zal, hij, economisch sterker zijn, daitr zal Jiij zich beter kunnen toerusten tan strijr do tegen het kapitaal. Ook zal, zooals de ervaring leert, het dranlcmisbruik afnemen. Vele arbeiders eiisehen varkorting van den arbeidsdag, zonder meer, Maarj deze leuze is veel te vaag. Danken wijj bv. aan den arbeidstijd! der onderwijizers, die vijf uur, en die) van andere arbeiders, die soms 16 uur bedraagt. Moeiten deze bedde ar beidsdagen verkort worden? Do arbeiders moeten weten wat zijl willen en moeten den eisch doen' hoor! ren acht uur arbeiden. Die achtureaidag moet ook wettelijk bepaald en vastgelegd zijn. Want stel, dat die door economische actie alléén veroverd 'kon wordën, dan zou- me® krijgen bevoorrechting van georg; seerdie arbeiders boven die, welk© werken in vakken waarin de organisatie heel moeieilijjk to verkrijgen is, en dit rijn juist die, welke liet meeste gevaar voor de gezondheid opleveren loodlwitfabrie- keu, lucifersfabrieken, enz. Spreker wekte dus op> te propageer©* op dan eersten Mei voor den wettelijk •ken achturen dag. Ook wekte h ij de arbeiders op mee te doen aan de verkie* zingeu, en te ijfveren voor algemeen ld es- en stemrecht, te propageeren voor wettelijke regeling van het arbeidscon tract. Ten slotte las spreker voor eene cir culaire van het Landelijk Hogerhuis- coniité, waarin aan de vergadering werd: verzocht de volgendo motie aan te ne- „Da vergadering -enz., „Spreekt haar sympathie uit mot de Volksbeweging ten gunste van de her-: zinening van het vonnis der gebr. Ho-j gorhuis, welke motie met dalverand a,p-j plaus werd aangenomen. Do lieer Vallentgoed het eerst irn, debat tredend meende, dat meai den werkkring van dei onderwijzers te ge* makkelijk rekende, wanneer man zoo sprak over vijf uur arbeid daags era deed uitkomen hoe de onderwijzers eerst vele uren meer per dag hebben moe ten studeer en om hun acte te halen enj dan van hunne karige bezoldiging er nog niet kunnen komen zonder bijver-) diensten te zoeken. Twee debaters protesteerden tegen den „wettelijken" achturendag; als de. welke kleuren nog verzacht worden door de prachtige kant, waarmee de japon nen gegarneerd zijn. Verder ziet men er eon paar bejaarde douairières, en kele politici va.n eonige beteekenis; eon beroemd golfspeler, een jonge dame die nog vermaar der is om haar tennisspel en de notabelen van het graafschap. In den regel zijn de partij,en van Lady Belton vervelend, zelfs zeer vervelend. Lady Rosemary, die een jeugdige en schitterende uitzondering op dezen re gel maakt, ziet er nu uit alsof zij! zich niet bijster amuseert, in weerwil van het feit, dat zij een schitterend nieuw toilet da-aagt. In den laatste» tijd zijn haar japonnen zoo in aantal toegeno men en zóó kostbaar geworden, dat zijl aan Lovice heeft verzekerd, dat een paar meer hafar zullen ruineeren. „Zij zal mij weer naapera die af- sohuwelijke vrouwEn niemand heeft medelijden met mij. Ik verzeker je Lo vice, dat als ik nog zoo'n dure maand heb, ik geruïneerd ben. Zelfs Dolf, die zooails je weet de beste man van de wereld en heel roekeloos vooral, wat mijn rekeningen betreft, is, zegt dat ons einde nabij is. Heb je ooit zoo iets verschrikkelijks meer gehoord. En het is alles haar schuld. Vind ju niet, dut mj sfcti aduouQ moest? Ik ben er vam overtuigd dat die vrouw rnij ten gronde richten of wa,t ik ook wel eens gedacht heb een misdadigstea' van mdji wil maken. In elk geval is er één troostik heb haai' zulke gevoelige steken toege bracht. Zeilfs voor 'een karakter als liet hare moet het moeielijk ta verdriv gen zijn telkens nieuwe japonnen af te kijjken om overwinningen te behalen en per slot van rekening nooit te over winnen Deze bittere klacht evenwel of zelfs de vrees voor een balnkroet Rebbe» haar niet belet haar plauWtn uit te voeren nl om er vandaag op haar voord'eeligst uit te zien en alle gasten in lieftallige heid te overtreffen. „Wie veirwaicht je?" vraagt Lovice, die haar juist voorbijgaat. „Als ik Dolf was zou ik jaloersch zijn. Je kijkt zoo bezorgd „Dat afschuwelijke schepsel natuur lijk! Lovice denk je werkelijk, dat zij zoo onbeschaamd zal zijn mijn japon van den vorigen. Maar... daar komt; rij! En," met een zucht laat rij zich in een stoel naast haar zinken, „ze heeft haar aan Juffrouw Johns komt werkelijk aan waggelen, gekleed in een afschuwelijke imitatie ran Lady Rosemary's aller liefst toilet, waari» deze aan een fee doed denkon, zooals haar bewonderaars beweerden. „Sta op, dan kan rij je zien," zegt Lovice die slechts met moeite haar vroolijkheid kan verbergen. „Deze japon zal haar totaal verplet teren." „Het is beter om terstond heen te gaan, in plaats van haar de gelegen heid te geven een nieuwe kopie te lat ten vervaardigen," steunt Lady Rose mary. „Want als rijj in een duplicaat van deze verschijint..." Maar de lust om juffrouw Johns per plex te doen staan, is haar te machtig en vriendelijk buigt riji voor de leelijke Juliana. Zij wordt werkelijk beloond. Juffrouw John, die buigend' en glim lachend binnen gezeild is, in de over tuiging verkeerend dat rij ditmaal even. keurig gekleed is als Lady Rosemary, deinst ontzet terug bij het zien vain de lieftallige verschijning, die haar nadert. Welk ecu toilet! Juffrouw Johns be grijpt nu de beteekenis van heft woord nederlaag. Neen, het is onmogelijk een dergelijke japon te laten vervaardigen En bovendien... rij is zuinig, zooaj.3 vele rijke menschen e» de uitgaven - evenredig aan die welke Lady Rosema ry voor haar toiletten heeft besteed', beginnen haar ongerust te maken. Ja, zij zal het moeten opgeven en naar juf frouw White terugkeeren, die1 veel goedkooper is dan madame Kert. Maar zij verbijt zich van woedo, terwijl riji dit besluit. Intusschen is de rector, een groote magere man ook naar haar toegekomen. „Ik ben zoo verheugd u te ontmoe ten, juffrouw Johns," zegt hij schielijk hij zou zoo gralag een arm gezin uit den nood helpen, maar hij lw.it zelf zoo weinig, „ik kwam uw hulp inroe pen voor een treurige zaak, die mij) juist ter oord is gekomen. Keert giji de arme Mrs. Brown, die in Alley Road' woont Hij ziet eerst haar d'an Ladiy Rose mary aan. Lady Rosemary knikt. Juf frouw Johns fronst de wenkbrauwen. „Jai, Mrs. Brown," zegt rijj einde lijk- „Ja," zeer streng, „ik herinner mij haar." ,Haar man is in hechtenis genomen voor strooperijen vrees ik en de arme' Mrs. Brown blijft met zeven kin deren onverzorgd achter. Hij krijgt ze ven weken en. in dien. tuaschentijd ver hongeren rijn vrouw era, kindexen." „De werkhuizen rijn er toch," zegt juffrouw Johns, „wij betalen er immers zulke hooge belastingen voor." „Mrs. Brown is altijd een hoogsfc fatsoenlijke vrouw geweet. Het zou dus hard rijn terwijl er zooveel rijkdom om haar heen heerscht dat rij, tot dit laatste redmiddel, een afschrikwek kend iets voor fatsoenlijke arme», haar toevlucht moest nemen." „Arme menschen behooren niet trotsch te rijn," zegt de erfgename plechtig. „Heb verbaast mij mijnheer Markham, clab gijl hen in die dwaasheid stijft. Ik beai het tenminste niet va» plan. En daarbij hoor ik dat de man oen dronkaard i s en haar dikwijls slecht behandelt." „Een reden te meer om medelijden met de arme stumperd te hebben," zegt de rector. „Als oen vrouw uit eigen beweging een losbandig echtgenoot trouwt, zie ik niet in waarom men medelijden met haar zou hebben. Ik vind het beter haar 'arts voorbeeld voor anderen te stellen; in geen geval beu ik va» plan haar te helpen." De rector buigt. „Het spijt mij, dat ik u haar treu rige geschiedenis heb verteld", ze^t hij. Het is de eenige afkeuring, die hij zich zelf toestaat te toonen. Hij riet er nu nog magerder uit dan 200 strak» en daarbij nog vermoeid en teleurge*- steld ook. Bedroefd en ontmoedigd keert hij] zich om, als Lady Rosemary haar hand' op zijn aam legt. „Ik zal Dolf vragen of hij u morgen' tien pond stuurt," fluistert rij, „en ik zal zelf eens naar haar toe gaan en wat! lekkernijen voor haar kinderen mee-j nemen." „God zegens u, lieve. Maar gij hebt reeds zooveel gedaan." Zijn oogen vullen rich met tranen als liiji naar het lieve jonge vrouwtje riet en bedenkt welks heerlijke tijding rij hem voor het ongelukkige gezin, dat niets dan ellende kent, meegeeft. Lady Rosemary echter lachtjuf frouw John's karakter (kit zoo in te genstelling met haar woorden is, wekt haar lachlust op. Zoo mild met woor den en zoo karig met geld Een erge armzalige bluf! Nu wordt! zij editor ernstig. Zij moet niet ailleenj met woorden gul rijn, Neen; rij zal: Dolf niet om de tien pond vragen. Zij,] Ediie, zal tien pond van de som af-j staan, die rij voor een an der e japon hald bestemd waarmee rij juffrouw Johns had willen overbluffen, voor de armd (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2