locaal ei tórneitaal Opera-Concert, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Opera-Concert voor onze Geabonneerden. op ZATERDAG 13 IEÏ e. k., 19).. Woensdag 10 Mei IB99 4867 HAAHLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor- de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1-80 France door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 0 n de omstreken en franco per post - 0.371)2 A ~n H rF?/~r~m-KrTT~FïTT l 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie, Générale de Publicité Etrangere G. L. BA UBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Jaubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiëii en Reclames betreffende Handel, Ngrerheidgen Geldwezen, opgedragen^aan htt Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Airenten .voor "dit blad in den omtrek zj:nBloemendaalSantpoort en Schoten, P. v. RAADT, Bandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bjj de tol; Bpaamdo.-?i, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Vetten, JW. .1. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNS Hilleaom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen ep Advertentiën aan. Dupuy antwoordde, dat de Freyci-een.s écbt kon zyn. De zending van net hem gemachtigd heeft te verklaren. f grootvorst Wladimir is een daidelyke Wij dat zijn ontslag geen andere redenen heeft dan de opgegevene en hij voegt er bij, dat hij niet van meening veran derd is nopens de onttrekking. Lasies schreef het ontslag van de Freycinet toe aan oneenigheid tusschen dezen en Delcassé, dien hij heftig aan valt, zeggende dat Delcassé het blozen verleerd heeft door de kaakslagen, die hebben het genoegen, onzen Geabonneer den mede te deelen, dat wij, uitsluitend voor h«m ziin tr"-erel,cr;a Hierop word d censuur op Lasies toegepast, maar deze hen, hebben gearrangeerd een groot - - - antwoordde: Ilc lach om de censuur, uitgesproken door d'e bewerkers vaini Panama. Aan het- eind der vergadering kwam Delcassé binnen. Hij verklaarde dat Du- puv de volle waarheid gezegd heeft en weersprak in krachtige bewoordingen te geven door een zestal Artisten van de Nederl. l-fo beweringen van Lasies. Hij zeide, Opera (Directeur C. van der Linden), en wel de Dames A. SOHNS, le Dugazon, FRANSMAN, Coloratuur-Zangeres, en de Heeren PAANS, Concertmeester (Solo-Violist), Chr. W. F. DE VOS, le Tenor, A. LEEUWIN, Bas Chan- tant, RICHARD HAGEMAN, Accompagnateur. Het Concert wordt gege- -ven in «le Groote Zaal der Sociëteit „Vereeniging". AiiWYAWG S OUR. Nadere bijzonderheden in ons volgend Nummer. Qfiscteele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt by deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 5en Mei j.l. executoir ver klaarde voljaars kohier no. 12 op de Personeele Belasting dezer Ge meente, dienst 1898, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zyn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem8 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd M. O. DE KANTER. Waarn. Burg. Politiek Ü¥fiP25Chi Maandag bevatten twee Engelsche couranten berichten over de Zuid-Afri- kaansche quaestie, die zoo onrust-ba rend waren van inhoud, dat zij den indruk geven alsof eene uitbreking van vijandelijkheden tusschen Engeland en Transvaal voor de deur staat. De „Daily Chronicle!" had' dan ver nomen, dat al is er aan d'e Transvaal- sfche regeerimg geen ultimatum noch een bedreiging daarmede gericht, Cham berlain's nota's niet onzeker van toon en strekking zijn, en dat er bepaald grond is om aan te nemen, dat de En gelsche regecring vain plan is de Trans- vaalsche regeering tot een vergelijk te FREDERIKA de tegenwoordige omstandigheden de leiding der buitenlandsche zaken op zich te nemen. Steeds heeft hij gehandeld het belang des vaderlands, dat hij het hoogst stelt. Hij dankte de Kamer voor haar votum van vertrouwen. De woorden van Delcassé werden met hartelijke en geestdriftige toejui chingen ontvangen Men heeft de houding van de rus- sische reg8ering ten opzichte van de Finnen, wier constilueele rechten verkracht zyn door hunne inly ring, den russischeu Czaar a!s eene ernstige grief aangerekend juist in deze dagen nu hij, die het initiatief heeft genomen tot de vredesconferentie in zyn naam maatregelen van een dwingeland laat uitvaardigen. Daarbij kwam no dat de rechtvaardige klachten der Finnen, o.a. de groote betooging naar 8t. Petersburg niets uitrichtten. Door niets heeft de Czaar doen blyken dat hy aan de klachten gehoor wilde genen of zelfs maar dat zy tot hem doorgedrongen waren Op eene verbetering in den toestand mag echter gehoopt worden. Uit Helsiugfors komt het bericht, dwingen, zelfs met eenig gevaar voor oorlog. De „Morning Post" vernam uit Jo hannesburg, dat men algemeen gelooft, dat er een crisis aanstaande is. De ge zinnen van eenige aanzienlijke ingeze tenen maken zich gereed te vertrekken. Alle Boeren zijn gewaarschuwd om op- ernstige gebeurtenissen verdacht te zijn. In de Maandag-zitting van het En gelsche Lagerhuis verklaarde minister Chamberlain, dat de dynaniiet-conces sie in strijd' is mert art. 14 van do Lon- densche Conventie van- 1884 met de Zuid-Afrikaansche Republiek. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de aaawyzing voor de veranderde inzich ten van den Keizer. Den lOen komt grootvorst Wladimir in HelsiDgfors aan. In de Vereenigde Staten schijnen de kansen op ecaie spoedige, vredelie vende oplossing van den strijd met de Filippijnen zeer gunstig te worden be schouwd. Zondag zijn ten minste reeds op vele plaatsen in de Vereenigde Sta* ten bijeenkomsten gehouden, om het eind van den oorlog te vieren en ook in de kerken zijn er veelvuldige toe spelingen op gemaakt. Niettemin blijven de berichten over Aguinaldo's plannen nog onbetrouwbaar. Er zijn te Manilla ook weer berich ten van de Visayas-eilanden ontvangen. De algemeene toestand is gunstig en te Ilo-Ilo neemt de handelsbeweging weer toe volgens de ambtelijke rapporten maar op Samar en Leyta is dé on rust toegenomen sedert- daar afgevaar digden van Aguinald'o aangekomen rijn. De kanonneerboot Bennington, die ten noorden van Painay gestooten heeft op een zandbank welke niet op de kaart- staat, is naar Hongkong gezonden om te dokken. De Spaansche regeering heeft zich, na Aguinaldo's weigering om over de vrijlating der krijgsgevangenen te on derhandelen, tot de Fransche regecring gewond met het verzoek om bemidde ling. Wanneer Europeanen op Chineesch grondgebied door Chineezen worden mishandeld of vermoord, dan moet de regeering té Peking daarvoor steeds duchtig bloeden, en wordt zij ader ge laten door de mogendheid, aam wie het buitenkansje is ten deel gevallen, dat de slachtoffers hare onderdanen zijn natuurlijk aangenomen, dat die mo gendheid sterker is dan China. Zoo verneemt de „Times" tnu weer uit Peking, dat de eisch dien de Fran- schen hebben gesteld aan dén onder koning van Soe-tsjocan, strekkende dat China 1,200,000 taël zal betalen en ook mijnrechten zal bewilligen rondom dat de grieven vau de Finnen eindelijk tot den Keizer en Grootvorst beginnen j Tsjoemg-king, als schadevergoeding voor door te dringen. Het bewijs is dat j de vergrijpen op Fransche zendelingen, hy zyn oom Wladimir Alexaudrowitsj naar Peking is overgebracht. De Chi- heefl bevolen, zich onverwijld naar neesche regeering vindt deni eisch van Finland te begeven, om op de plaats de Fransche buitensporig eu niet voor Uitvoerende Raad zach Maandagmor- zejf met eigen OOgen te Overtui- inwilliging vatbaar, gen met buitenlandsche zaken heeft be- L,en jj0e daar geschapen staat, j ag gehouden. Op verzoek van president j Eu het ig ,1e k|ül3ke taal vaQ den Kruger vergaderden dés middags de )Consul Wolff, den woordvoerder van beide Volksraden met gesloten deuren ;ie groote deputatie die dat besluit daarbij waren de leden van den Uit- vaQ Nikolaas II heeft uitgelokt. Men: voerenden Raad aanwezig. herinnert zich de aanspraak die Wolft' tot generaal Procope, den FiDSchen In de Fransche Kamer is Maandag minister-staatssecretaris heeft ehoil- Stadsnieuws. Eerste en derde pagina. Haarlem9 Mei 1899. De A7. R. Cl. meldt: Voor de betrekking van adjunct- directeur der gemeente-werken te nabet-racht over het ontslag nemen van den, nadat deze het besluit van den Rotterdam (vacature-Neiszen) komt daa minister van oorlog de Freycinet. Keizer om de deputatie niet te out- ernstig in aanmerking de heer A. C. Aanleiding was eene interpellatie vanvangen. had meegedeeld. Procope heeft Burgdorffer, le luitenant der genie te Georges Berry, die vroeg of de ontslag-den Keizer de rede van Wolff voor- Haarlem. neming van dé Freycinet niet veroor- gelegd. Het SChynt dat daardoor den zaakt is door dezelfde motieven als de Keizer de oogen althans half open Door de dames der leden van het vroegere van Cavaignac en generaal Zyn gegaan, en dat by op het denk- kwartet Loreley is aangeboden de Chanoine en af de keus vam senator Mo- beeld is gekomen dat men hem wel eereprys voor het op 11 Jtiui a.s. te nestier als minister van openbare wer- eens kon misleiden, dat de rapporten honden concours voor mannenkwar- ken niet beteekent, dat Dupuy vcran- van Bobrikof en consorten wet eens tetten. derd is van meening betreffende de ont- een scheevö voorstelling van de Fin- Deze pry's bestaat uit vier met trekking der revisie aan de strafkamer scbe toestanden konden geven, dat zilver gemonteerde drinkbekers, van het Hof van Cassatie. de opgewondenheid in Finland wel Museum van Kunstnijverheid. Gedurende de vier afgeloopen maan den van 1899 werden uit deboekery, verbondeu aan het Museum van Kunst nijverheid alhier, naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden 611 boek- en plaatwerken. Deze werken worden kosteloos uitge leend en bevatten voor de studie der kunstgeschiedenis en voor het beoefe nen der verschillende kunstambachten, beschrijvingen en afbeeldingen van den meest verschillenden aard. Het reglement der boekerij wordt op aauvrage gratis toegezonden. Maandagmiddag om 5 oren werd een dronkaard door eenige politieagen ten op een handwagen naar het poli tiebureau gebrachteven later werd een politieagent op de Groote Markt bij het arresteeren van een beschon ken persoon bemoeilijkt door zekeren A. R., die toen mede naar bet bureau gebracht nerd, waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens bet belemmeren der handelingen van de politie. Door zekeren H. L. B. is bij de politie aaDgifte gedaan, dat hy Zon dagavond omstreeks 10'/j uren op den Otideweg albier werd aangerand door een man, die met een anderen man en een vrouw nit het gras van de slootkant komende, hem zyn horloge trachtte te ontrooven. Bij den heer J. W. Koopman, ry- wieltabrikant alhier, zagen wy een nieuw soort transport-driewieler, af komstig van een Duitsche Rijwiel- fabriek, waarvoor de heer Koopman hoofdagent is en die onder den naam van „Cito" in den handel wordt ge bracht. Deze carrier heeft dit voor by andere soortgelijke machines, dat bij het maken van bochten of het omslaan van hoeken, het zwaarte punt van den rijder zich naar het middelpunt van den cirkel of we! zijn zitplaats boven het achterwiel zich naar rechts of links verplaatst, al naar gelang de bocht wordt ge nomen en das denzelfden hellenden stand aanneemt waarin zich ook de rijder op een safety moet verplaatsen. Het voordeel hieraan verbonden, is dat de machine ten allen tijde voor omslaan gevrijwaard, wat by de andere machines niet steeds het geval is. Verder is een dubbel frame en een snel werkende voetrem aan de machine, terwijl de assen van een dubbele ry kogels zijn voorzien om het lichte loopen te bevorderen. Deze fabriek vervaardigt dergelijke rijwie len voor alle mogelijke doeleinden; zoo zagen wy o.a. platen, waarop deze transport-driewieler was inge richt ten dienste van molk-inrichtingeu, van hotels etc., ja zelfs tot het ver voer van safety-rij wielen. BINNENLAND. heeft bezocht, geldelijke bedragen doen toekomen voor de algemeene armen in die gemeenten. Uit de „Staatscourant". Koninklyke Besluiten. Benoemd tot notaris te Bladel S. P. L. Coolen, candidant te Loon op Zand; by het departement van justitie tot hoofdcommies J. Strang, commies; tot commies mr. A. E. Bles, adjunct commies. Op diens verzoek is eervol ontsla gen de heer H. J. Steenbergen, als leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Goudade heer B. A. de Vries, als klerk-binder bij's Rijks Oud-Archief in Overysel en in zyn plaats benoemd de heer M. Visscher te Zwolle, dr. J. van de Stadt, als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Middelburg. Benoemd tot ridder in de orde van OraDje Nassau de heer C. Hellingman te Amsterdam. De teekenaar der 2e klasse bjj 's Rijks werf te Willemsoord, J. K. Labout, bevorderd tot teekenaar der lste klasse. Audientiën. De gewone audieDtiën van de mi nisters van oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De Vredesconferentie. De naam van vredeeconferentie is thans officieel gegeven aan de te 's Gravenhage te houden bijeenkomst van vertegenwoordigers der Mogend heden, znodat de benaming „Ontwa peningsconferentie" vervallen is. De taal van het congres zal zyn Franscb. De heer C. A. Hofman, hoofd eener school te 's Gravenhage, bestuurslid der Alliance Fran^aise, is aangezocht bij de vertalingen zyn gewaardeerde diensten ie bewijzen. Vau het plan om tijdelijk eene te legrafische verbinding tusschen het Huis ten Bosch en het telegraafkan toor te 's Gravenhage tot stand te brengen, is om verschillende redenen afgezien. De gemeenschap tusschen het Paleis en de stad zal nu onderhouden wor den door militaire wielrijders van het regiment grenadiers en jagers, op aanvrage van het ufnisterie van oor log beschikbaar es tel d. De boden der ministeriën zullen hnn dienst verrichten in de vergader zaal en in de sectiekamers. By gelegenheid der vredesconfe rentie zullen eenige soirées worden gehouden, o.a. door den minister van buitenlandsche zaken en door den eersten gedelegeerde van Nederland, deu heer Van Karnebeek. De Rus sische gezant by ons Hof, ridder de Struve, neemt niet aan de Vredes conferentie aeel wegens verlenging om gezondheidsredenen van zyn ver blijf I0 Wiesbaden. Op deu dag van de opening der conferentie biedt de heer de Berends, zaakgelastigde van Hare Majesteit de Koningin heeft Rusland, aan de gedelegeerden van aan de burgemeesters der Zaansche dat rjjk een diner aan. gemeenten die Zy den 17den April FEUILLETON Naar het Engelsch VAN MRS. HUNGERFORD. Zij gaat een paar pas naar hem toe. „Zeg het," gebiedt zij op koelen, ver- achtelijkon toon. .Zeggen 1 Wat Hij schrikt op alsof zij hem geslagen heeft. Haar stem heeft zooveel macht over hemze is hem door merg en been gedrongen. Die nu zoo koele on verschillige stem de eenige stem die in staat is hem te roeren. „Lovico Zij heft haar hand' gebiedend op en zegt- „Vertel mij met welke bedoeling gij maj hier hebt gebracht!" Hij had een stap voorwaarts gedaan, maar nu treedt hij toornig terug. „De roden waarom ik je verzocht hier te komen is dezedie voortduren de harreiwarrerijem vervelen mij. Die laatste zonderlinge scène met Butler dat zou ik je wel vergeven hebben. Hij," aankijkt. en wöllicht uit iets met een onbeschaamd gebaar in de „Gij hadt erg veel haast om je sche- grenst, richting waar Butler staat, wijzendé, pen te verbranden," zegt zij langzaam, j „Dat is dwaas." zegt rij, .is «ila je 't goed bedenkt een dwaas; En ziende dat hij wil antwoorden legt goed beschouwt." maar jij zeidet mij van nachó daltj zij hem met een gebiedende beweging je niets om mij gaaft. En," hij zwijgt van haar hand het zwijgen op. evenals wordt hem de keel toegeknepen, „Neen, neen, verontschuldig je niet. „jij gaaft mij mijn vrijheid terug. „Je vrijheid!" „En," voegt- hij er aan toe met een trots die haar oorsprong- heeft in dé Werkelijk," en rij glimlacht maar de Hemel alleen weet wat dit haar kost, „dat verdien ik niet. Ik..." Zij aarzelt even maar neemt schandelijke fout die hij begaat, „je j dan snel eon besluit. Ja, zij' zal het hermaant je eigen. Jij hebt het gedaan, zeggen. En Jim jij! Zijn stem wordt al zwakker en, on vaster alsof hij. nu rijn hartstocht ver mindert, geen kracht meer heeft haar vastheid te geven. „Ik heb je aan je woord gehouden," zegt hij nu kalm, „en dezen morgen juffrouw Johns ten huwelijk gevraagd." Vast besloten om zich goed te hou- Zij kan hem ten volle vertrouwen En toch o, God kan rij nog wel ie mand vertrouwen! Maar Jim wel, die zal haar niet verraden „Welnuf' vraagt hij; haar aarzeling duurt hem ondraaglijk lang. „Ik heb ook mijn schepen verbrand en," op beslisten langzamen toon, „mis schien wel een uur vroeger nog dan jij. den en geen schaamte over rijn schan-Jim ontbeet van morgen bij ons delijke politiek te toonen, dwingt bij j Lambert wordt doodsbleek. Hij doet zich rijn hoofd op te heffen en haar een stap vooruit, aan te zien. Him oogen ontmoeten el-„Je bedoelt hiermee?" kaar en-nooit in rijn leven zal hij voor j Zij lacht met een vroolijkheid dié de tweede maal weer een meisje zien bewonderenswaardig geveinsd is. zoo mooi als rij en, naar wier bezit hijj „Kam je dat nog schelen? Werke- zoo vurig verlangt, nu zij, hem met lijk?" Weer lacht rij. Tranen wellen aan wraak te zijn wat rij nog gisteren waren. Groo- zij riet er uit als iemand die zich te God! gelukkig voelt. „als je alles Is dat nogjpiaar zoo kort geleden God, die alles riet weet hoeveel in- Maar dan begrijpt rij dat dit onmo spanning het haar kost zich zoo vroo- ,Wat bedoel je?" herhaalt hij heesch. gelijk is. lijk tusschen de menschen te bewegen, „Wel, van morgen heb ik Jim's aan- Die liefelijke droom is verwoest en hoe haar teeder liefhebbend hart ver zoek aangenomen." er blijft haar nog één plicht te vervul- schöurd wordt door smart. Kalm met vaste stem vertelt rij; de- len over nl. Jim te zoeken. „Hij heeft mij lief, "mij en mij al- zen leugen. Maar niet met zoo'n gericht. Zij kam leen en toch omdat rij geld heeft, Alle gevoelens schijnen im haar ge- niet met een gelaat, waarop de wam- geeft hij mij op!" krijt 't in haar bin- storven te zijm, behalve haar trots. hoop zoo duidelijk haar zegel heeft ge- nenste. „Je bent dus van plan. hem te trou- drukt, tusschetn die menschen verschij- Deze droeve 'gedachte houdt haör wen stamelt hij. nen. Met een kracht die bijna aan het steeds bezig terwijl rij, na veel moeie- „Wij denken dezen herfst nog." j bovenmemschelijke grenst beheerscht rij lijkhedem te hebben overwonnen recht- Dat woordje wij; maakt hem bijna zich en loopt voort. streeks op Butler af gaat die met een krankzinnig. eenigsrins vervelend gericht met Louise Voor een oogen blik geniet rij ten- HOOFDSTUK XIX. Crichton en een paar andere bekenden minste van de voldoening als het I 1 spreekt. haar nog kam schelen hem te zien Zij vervolgt nu haar weg, wisselt een „Ik ben zoo moe," fluistert rij hem verbieeken en te bemerken, welk een enkel woord met een paar kennissen, zachtjes toe met haar innemends tem smart rijn hart vervult nu hij zich uit die er over uit rijn dat rij er zoo goed glimlach. „Wil jij mij ergens brengen, eigen beweging van haar ontslaat. Een uitziet en zoo bijzonder mooi is met waar..." oogenblik later spoedt rij' rich met dien eigenaardigen glans in haar oogen. „Overal!" koortsachtige liaast het pad langs, dat Verder altijd verder gaat rij en Lam- Hij heeft zich omgekeerd en rijn rij zoo straks zoo hoopvol had betre- bert met wanhoop in het hart slaat gelaat verheldert terstond, dén. haar lichten veerkrachtigen tred gade, „Waar wij..." Als rij den hoek om is, die haar dién hij heeft lief gekregen als alleen „Lovice!" aan zijn oogen onttrekt staat rij/ aarze- aan haar behoorend en dus ook aan „Ja. Alleen kunnen rijn!" lend stil en riet achter zich. Een oogen- hean. Haar gelaat kan hiji niet riem; Zij lacht zacht, maar er is iets in blik komt het bij haar op terug te kee- maar ware hert. wel 't geval geweest dan haar vroolijkheid en ook een zeker iets dien trotschem uitdagenden blik waar in haar oogen op, tranen ontsproten ren, en hem te smeeken die akelige zou 't hem weinig getróóst hebben. in dö buitengewone schittering van. zooveel verachting in opgesloten ligt, uit gewonde eigenwaarde en wanhoop dingen te vergeten en weer voor elkaar Een glimlach speelt om haar mond haar oogen dat vele menschen om den

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 1