keeren Hartogh, Lohman en Macaré, leden der Tweede Kamer, door den Voorzitter verwelkomd, hun intrede om^het revisie-voorstel te verdedigen. Deze taak viel betrekkelijk gemak- kelijk, aangezien het debat welwillen der was dan het verslag der Kamer deed voorzien en ten slotte slechts één stem zich tegen de wet verzette, die van den heer van der Biesen, die bq de stemming alleen bleef staan. Diens bezwaar was van grondwet- tigen aardhet reeds bekende, dat by revisie van zaken die in eersten aan leg tot de competentie van den Hoogen Raad behooren, verwijzing naar een gerechtshof zou volgen, hetgeen strij dig met de grondwet werd geacht, vol gens welke zekere ambtsmisdrijven uitslnitend bij den Hoogen Raad be hooren. Dit bezwaar scheen voor den lieer Vlielander Hein door de voorstellers voldoende weerlegd in de gewisselde stukken. En ook de andere sprekers waren van oordeel, dat, al meenden zij dat in sommige gevallen deze wet de deur wel wat te wijd opende voor revisie, de voordeelen dezer wet tegen enkele bezwaren opwogeD. Tot die bezwaren behoorde de niet voldoende omschrijving van wat onder het novum, het nieuwe feit, is te verstaan. Na verdediging door de heeren Hartogh en Lobman werd de wet aangenomen met 43 tegen 1 stem. De verdedigers ontvingen de gelukweu- schen van den Voorzitter eu hand drukken van de leden en ruimden het veld voor Minister Gremer, die met den Regeeringscommissaris Loudon de Indische mijnwet kwam verdedigen. De heer can der Biesen was ten der den male tegenstander, betwistende het hoogheidsrecht van den Staat op den ondergrond en betoogende dat. de eige naar van den bovengrond, z.i. tevens van den ondergrond, niet zonder ver goeding uit zijn eigendom mocht wor den ontzet. Donderdag 11 uur voortzetting. G. JB. Dit do „Staatscourant Kon. besluiten. Mr. G. Royer op verzoek eervol ontslagen als waarnemend rijksadvo caat in Overijsel, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. D. Reyke op verzoek eervol ontsla gen als mochauicus aan 's Rijks Munt. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. S. Tjaden Busman, ten bedrage van f 2667 'sjaars; aau P. Kreeber, f591 'sjaars. Verloving der Koningin? De Frankf. Zeitung bevat het be richt dat er sprake is van de ver loving onzer jeugdige Koningin met prins Alexander von Teek. Het blad voegt or bjj, dat do aanstaande komst van de hertogin van Albany (znster van Koningin Emma) in Den Haag, met die plannen in verband wordt gebracht. Dit bericht is wellicht van dezelfde waarde als de vele vroegere van dien aard. De bedoelde prins Alexander von Teek is 25 jaar oud, luitenant bjj de huzaren in Engelscheu dienst (laat stelijk in Natal) en de jongste broeder van* prinses Mary, de gemalin van den hertog van York (den oudsten zoon van den prins van "Wales eu dus Engeland's toekomstigen kouing). Zijn vader, de hertog Frans von Teek een afstammeling uit hetWurtem- burgsche Vorstenhuis (uit het mor ganatisch huwelijk van hertog Alexan der van Wartemberg met gravin Von Rhedey) is gehuwd geweest met de Eugelsche priuses Mary Adelaide van Cambridge (overleden in October 1897), volle" nicht van Koningin Victoria en zuster van den 80-jarigen Engelschdh veldmaarschalk, den her tog' van Cambridge. De oudste broo der Adolf von Teck is gehuwd met een dochter van den hertog van West minster, de tweede broeder, prins Frans, is kapitein bij de konioKlijke dragonders en heeft deelgenomen aan de jongsten veldtocht in Soedan. Hbld. Atjöh. De correspondent te Batavia der „N. Bott. Ct." seint onder dagteekening van Woensdag Een compagnie uit liet bivak te Asani Koinbang ondier kapitein De VLaminck naan des sultans versterking Koeta Sa- wang. Aan onze zijde sneuvelden een onderofficier en drie mindere militai- lend, wandelt zij met Digby naast haai-, die minder verrukt schijnt, het weiland! over. Juffrouw Crichton begint liet stil zwijgen vajn haar metgezel, dSe voortdu rend met angstige blikken naar rechts en links ziet, vervelend te vinden „Waar kijk je toch naar uit?" vraagt aij eindelijk op ©enigszins scherpen toon. HOOFDSTUK XXV. „Naar iets wat ik klaarblijkelijk nooit zal krijgen." „Ja." Juffrouw Crichton's toon is een beet je weifelend. Wa.t bedoelt hij? Zij heeft zich den. laatst en tijd aangewend te denken, dat zij het „iets" is dat lüji niet... dat hij gelooft nooit te kunnen krijgen. „Naar het ouderwetsche wilde dier, dat in een vredig weiland thuis hoort op het ©ogenblik, d!at een jong meisje het oversteekt, 't Noodlot vervolgt mij. Er is er goen een in 't acht. En toch in geen enkel boek, dat ik gelezen heb, laat een stier op zich wachten als de held h«m verlangt. De geloof in geen verhalen meer Lou. Zij rijd bedriegelijk voor een jongen ren en werden zestien gewond. De vij and1 het 23 dooden achter, doch ver volgde onzen troep. Het blad' t-eekent er bij' aan De uit Taniseh in het binnenland verjaagde aanhangers van don preten dent-sultan schijnen zich dus nu dich ter bij de kust genesteld te hebben. Koeta. Sawang ligt toch in de VI Moe- lams Ndjong en grenst aan de moe rassen, die zich langs de zeekust uit strekken. Het bivak Asanx Kombang ligt op d'en rechter oever der Ajer Le- boe rivier, ten oosten van onze hoofd vestiging te Segli en ten westen van Ndjong. Het onverdroten vervolgen en zoo mogelijk opruimen van allen, die de eenmaal verkregen rust in gevaar bren gen, kost nog steeds droevige offers. Na het bericht van het sneuvelen van den dapperen en zoo zeer gewaardeer- den luitenant Vis, een man, dlie voor den gouverneur van Atjeh allicht even- veel waard was als een half bataljon, die de Atjesohe taal zoo goed verstond en door acht jaren omgang met hoof den en bevolking zoo deugdelijk op d'e hoogte was van hun karakter en onder linge verhoudingen, ontvangen wij nu de tijding van dit ernstig gevecht en dezo voor zulk een kleine af deeling groote verliezen. Toch blijft het meestal schijnbaar zoo onvruchtbaar patrouilleeren de meest afdoende wijze om vorming van kwaadwillige benden te voorkomen, en aan alle verzet ton einde te maken. Waar de landbouwende bevolking steeds iedere bende onruststokers, die op hare kosten leeft, door onze patrouilles ziet verdir.jven, moet bij. haar de overtui ging gevestigd worden, dat ons bestuur te verkiezen is boven het wanbestuur en het anarchisme van vroeger. Aan het „N. v. d. D." werd geseind „Den 14en is Koetei Sawang dooi de onzen onder kapitein B. A. A. de Vlaminck genomen. Gesneuveld 4, ge wond 16 militairen beneden den offi ciersrang. De vijand liet 23 dooden en vele wapens achter. Da tenigkeeren.de troepen werden heftig beschoten. Vol gens berichten, was de pretendent-sul tan tegenwoordig." De vredesconferentie. Woensdagavond heeft de minister van buiteolandsche zaken, de heer De Beaufort, een luisterrijk diner ge geven ten zynen hnize, ter gelegen heid van de vredesconferentie. De eerste gedelegeerde van Rusland, baron Staal, nam de eereplaats aan den disch in aan de zijde van mevr. De Beaufort, Staatsraad Berends, zaakgelastigde van Rusland, was ter andere zjjde gezeten. Tegenover den vertegenwoordiger van den Czaar was de plaats van den len gedelegeerde van Nederland, jhr. Van Karnebeek, nevens wien mevr Berends was gezeten, en de verdere genoodigden. Bij de opening der Vredesconfe rentie op heden verse1, enen de gede legeerden niet in het aan hun waar digheid of rang verbonden costuum, behalve de militaire leden, die uniform dragen. De vertegenwoordigers der mogend heden zijn er dus in gekleed burgerlijk costuum heengegaan. Het voornemen van de conferentie is om, na de opening, met Pinksteren ongeveer een week uiteen te gaan. Voor de Synode. Dinsdag kwairn in de zitting der Al gemeen© Synodale Commissie ter tafel een schrijven van den minister van marine, met kennisgeving, dab bij hem waren ingekomen een dlrietal bezwaren van marine-officieren tegen sommige uitdrukkingen in de prediking van den heer De Koe. pred. te Helder, op Zon dag 23 April 1.1. Volgens deze bezwaarschriften, die in afschrift ter tafel waren, zou ds. De Koe gesproken hebben wat in hooge mate beleedligcnd! voor het personeel der marine was." De predikant „haal- de verschillende voorbeelden aan uit de Romeinsohe en Bijibelsche geschie denis, van karaktervolle en karakter- looze menschen en ging eindtelijk over tot het aanhalen van eenige voorbeel den uit het dagelijksch leven. Hij koos daartoe als karaktervol man, den vist- schersanan, om als kaxakterlooze daar tegenover te stellen den marineman, die voortdurend moppert, niet de min ste roeping gevoelt voor het beroep, dat hij zich koos en niets beters kent dan man, die er naar dorst zijn kracht eens te toon en. O 1 hoe verlang ik naar een woedenden stier „Groote God1, Digby 1" roept Lou uit zenuwachtig om rich heen ziend. „Praat toch niet zoo 1 Het hek is nog zóó ver af." „Dat is juist mijn eenige kans. Hoe verder het. hek, hoe schitterender de overwinning. Ik wil je wel zeggen Lou, dat ik er al jaren lang naar verlangd heb een wild dier in jouw bijrijn te bestrijden. Het soort zou miji zelfs niet kunnen schelen. Hoe woester echter hoe mooier. Dan zou je overtuigd wor den dat ik graag mijn leven aau je ten offer wilde brengen. Ik zou sterven jij bleeft natuurlijk in leven, omdat je nog bijtijds het hek bereiktet. Dat gebeurt altijd1 zoo. Ik heb 't wel honderd maal gelezen. Hit moet dus waar zijn. Maai* ik merk wel dat ik geen kansje heb. Ais er op dit stille, vredige uur geen tragedie wordt afgespeeld voel ik dat mijn drootmen voor altijd vernie tigd zijn. Zij zeggen dat alles terecht komt als men maar wacht; maar ik heb al jaren naar dien stier uitgezien, en hij is nooit gekomen. Zelfs venveg aan den horizont was er geen te bekennen als ik met jou aan het eind der maand zijn, traktement opstrijken." Deze woorden werden ge sproken in de godsdienstoefening, waar aan een kind van een matrine-officieir de doop werd toegediend en daardoor vele manne-officiercn en minderen te genwoordig waren. Van het provinciaal kerkbestum- van Noord-Holland waa bericht ingekomen, dat het olass. bestuur van Alkmaar over deze zaak was aangeschreven. De vergadering besloot aan den Mi nister te antwoorden, dat zij met ver ontwaardiging heeft kennis genomen van de medegedeelde bezwaren, waar door, zoo die bezwaren gegrond bevon den worden, de pred. De Koe ten eeuen- male rijn roeping miskend heeft.; dat da klagers, voor zoover zij' a.ls lidmaten rijn ingesclireven bij] de Ned. Herv. gemeente te Helder, naar art. 40 R.egL voor Opzicht en Tucht, hun bezwaren, behoorlijk gemotiveerd, hebben in te dienen, bij dein kerkeraad, die te han delen heeft naar art. 42 en, zoo noodig naar art. 5 van genoemd reglement. Van liet schrijven van den Minister werd voorts kennis gegeven,, door tus- sch en komst der besturen aan den ker keraad te Helder. Een tweede Nijlpaard in Artis. Het is den leden en bezoekers van Artis bekend, dat in Maart 1898 de, verzamelingen van hot Genootschap werden verrijkt met een paai- jonge Nijlpaarden een. kostbaar geselenk van het bestuurslid, den heer J. H. van Eeghen. Het Genootschap wais echter met dit jonge paar niet geluk kig, want in Januari 1899 stierf het, mannetje. Hoe gevoelig dit verlies voor liet Genootschap ook was het be- stuur liet zich niet ontmoedigen doch, deed' onmiddellijk de daartoe noodige1 stappen om een ander mannelijk Nijl paard te bemachtigen. Deze pogingen rijn thans geslaagd. Dhisd.iga.vond kwam het dier v-oor rijn driejarigen leeftijd inderdaad een reus via Hamburg te Amster dam aan eu werd - in de diergaarde van het Genootschap gearriveerd' dadelijk na vele moeite en met de grootste omzichtigheid in den Nijlpaar denstal gebracht, waar het zich onmid dellijk in het groote bassin te water begaf. De stal i3 voor een groot gedeelte vernieuwd, terwijl een tweede water bassin is gebouwd, om zoo nocdig het mannetje van het wijfje tijdelijk te kunnen scheiden. Het is thans te hopen, (kit bedde diet- ren zullen liarnionieeren. Het samen brengen der 'dieren vereischt echter groote voorzorgsmaatregelen, kalm be leid eu veel geduld zoodat waarschijn lijk nog eenige tijd zal verloopen, vóór de 'toekomstige echtgenooten eeu en hetzelfde waterbassin zullen deelen. Voorloopig rijp rij dus nog geschei den. Het mannetje drie jaar oud en, zeer dónker gekleurd is 2.40 M. lang en 1.15 M. hoog het tweejarige wijfje is 2.05 M. lang en 1.04 M. hoog. Zij moeten dus nog heel wat groeien, voor zij volwassen zijn. Een geheel volwas sen Nijlpaard bereikt een lengte van 44.50 M. en een gewicht van 2000 3000 Kilo. Pieter Donker, een arbeider, wo nende in de Hoederaakerstraat, te Amsterdam, kreeg Woensdagmorgen twist met zyue vrouw. Het kwam tot handtastelijkheden, met het gevolg, dat, de vrouw plotseling dood bleef. Het lyk der vrouw is door ie poli tie in beslag genomen en naar het sehouwlokaal in het Wilhelmioa- Gasthuis vervoerd Het is nog niet zeker, dat de dood veroorzaakt werd door de mishandeling, de man is niet temin in hechtenis genomen. Verplicht sparen. Op een der ruime boveozolders der fabriek van de Wester-Suikerraf'fioa- dery te Amsterdam vond Dinsdag middag om 6 uur een samenkomst van een der directouren, den beer M. C. P. Barbe, met het werkvolk plaats. Zij diende ter mededeeling van een besluit der directie tot invoering van eene regeling ia het belang der werk lieden. De raffinaderij heeft nu zes weken stilgestaan, en het is to voor zien, dat ook in de eerstvolgende jaren telkens voor onkele weken het werk ten bate der zaak zal moeten worden gestaakt. Ditmaal hebben de werklieden in die zes weken geleefd van voorschot wandelde. Er is zeker iets niet in den haak. Bij den Hemel! Kijk eens, is dia,t geen schaduw, daar bij het riet?" „11c wilde, dat je niet zoo dwaas praat te},'' zegt juffrouw Crich/ton, dlie de laatste vijf minuten heel snel geloopen heeft. Ik," en rij riet zenuwachtig om zich heen, „krijg een gevoel alsof ie mand mij achterna, zet. Het maakt miji baug." „Werkelijk?" Devereuse beschouwt peinzend het landschap, blijkbaar naar wilde stieren uitziende. „Maakt het idee dat Grant je nazet je be vreesd Juffrouw Crichton loopt een heel eind' voort voordat rij zich verwaardigt hem te antwoorden. „Kapiten Graait loopt mij niet na,." „Niet?" zegt Digby met onuitspreke lijke minachting in rijn stem,. „Ik heb altijd wel gezegd, dat-hij 't best met een langzaam oud karrepaard to ver gelijken is." „Ik spreek niet met je over kapitein Grant," zegt Lou waardig. „Daarin heb je gelijk. Je ziet dus in dat hij 't niet waard is. Laten wij, over gewichtiger dingen spreken. Oven- mij bv. Dat is jouw onderwerp. Maar1 toch moet ik je nog iets vragen. Zeg mij eens, zou je 't prettig vinden als op bjj hervatting van den arbeid te ontvangen loon. De directie heeft echter eene betere oplossing der moei lijkheid gevonden in een verplicht spaarsysteem met hulp en krachtigen bijstand der veunootscbap. Voortaan zal er wekelijks een klein deel van het loon worden weggelegd om later in de periode der staking te worden uitbetaald met een fliuken bijslag der directie eu wel zoo, dat wie 't minst verdient naar verhouding het minst in de spaarkas stort en later, weder naar verhouding het minst daaruit trekt. Men rekent op vier weken sta king. Van een weekloon van f 10 wordt per week ingehouden 5 cent en dus in 48 weken f 2.40. Daarvoor wordt gedurende de vier weken van werk loosheid het 2/3 van het loon, f 7.50 of in het geheel f 30 terug ontvangen zoodat de vennootschap elfmaal zoo veel als door den werkman zelf is bespaard bijdraagt. Van f 12 weekloon wordt ingehouden 1-S cent, of in 48 weken f 9 en terugontvangen wederom 2/3 van 't loon, f9, vier weken lang, in 't geheel f36, zoodat de vennoot schap het drievoud bijdraagt vau wat door den man zelf is bespaard. Een arbeider, die f 14 verdieDt spaart 4 pet. of 56 cent per week, en ontvangt later gedurende de vier weken van werkloosheid f 10.50 per weekde vennootschap draagt dan de liellt by van hetgeen de man zelf van zyn loon heeft opgespaard. De werklieden, die f 15, f 16 en fv17 's weeks maken, storten wekelijks f 0.90, f 1.12 en f 1.36 of in 48 weken f43.20, f53.76 en f 65.28, zoodat deze categorie in de vier weken van staking niet alleen het 2/3 van hun loon (10 pet, rente wordt op het door hen bespaarde bij geschreven) uit eigen middeleu ont vangen, maar buitendien voor het restant bijdragen tot de ui'.keering aan hen, die minder dan zij verdienen. De bijslag door de vennootschap op de in de periode van werkloosheid uit te keeren spaarpenningen bedraagt volgens de berekening ruim i 0,000. Dit stelsel vau verplichte sparing wil de directie gedurende één jaar toepassen om dan, naar gelang der uitkomsten verder te handelen. De mededeeling dezer regeling werd Dinsdagmiddag door de werkliedon met instemming aangehoord. De beer Barbe deelde nog mede, dat, ook als er niet gestaakt behoeft te worden, er toch eene uitkeering zal geschieden uit bet voor het ge stelde doel door do vennootschap ge reserveerde bedrag. Aan de eerstdaags te houden alge- meene vergadering zal worden voor gesteld f 50,000 te storten in het spaar fonds en buitendien f80,000 to8 te voegen aan het pensioenfonds, dat dan rond f 100,000 groot zal zyn. "ÏMGÉ~ZÓJHDEM. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terua- gegeven. Mijnheer de Redacteur! Haarlem.17 Mei '99. Wat hebben onze burger-economen toch een leuke opvatting om het gemeen-belang te dienen, zoo dacht ik toen ik deze week het verslag der jongste Raadszitting las. De gemeente is grondbezitterin- plaatsnu dit gemeentebezit zoo vrucht baar mogeljjk te maken, door bet in erfpacht af te staan voor korter of langer tyd, gaat men verkoopen, ter wijl toch de grond in en om de ge meente steeds in waarde stijgt. In opgeroeide Raadszitting kwamen drie voorstellen tot verkoop aan de orde, en niet éen onzer burgerlui welke het goede beginsel van erfpacht ver dedigde of zelfs maar ter sprake bracht. Niet waar, men redeneert honderd uit over den slechten toestand onzer gemeente-financiën en men laat een gunstige gelegenheid deze te verster ken, al is het dan niet direct, dan toch in de toekomst, voorbijgaan. Nu men toch eenmaal inzake eigen exploitatie der gasfabriek den voet heeft gezet op particuliere uitbuiting van het publiek, had men dit goede beginsel wel mogen uitbreiden tot bet houden en zoo mogelijk uitbreiden van haar grondbezit, want beuscb er zijn tal van menschen, die om zoo te zeggen slapende rijk worden, door het woekeren met grond, welke steeds in handelswaarde stijgt, zonder dat zy er maar iü 't minst iets aan beb- kapitein Grant je naliep?" Stilte. Zij hebben nu het hek bereikt en juffrouw Crichton heeft blijkbaar niet alleen haar handen maar ook haar ver stand! noodig om het los te krijgen. Welnu?" vraagt Digby die haai- te hulp is gesneld en nu het hek voor haar opent. Terwijl rij samen het hek heen eai weer zwaaien haalt rij even haar schou ders op, maar zegt niets. „Die zwijgt stemt toe," herneemt Digby. „Neen, dat doe ik niet." Zij zwaait liet hek nog heen. en weer maar nu alleen. Digby heeft het losgelaten. „Maar je weet dat ik je reeds heb ge zegd dat ik. niet met je over kapitein Gratat wil spreken." „Dat is zoo. Eu het spijt mij: erg. Ik herinner 't mij nu. Je wildet noch over hem noch over een wild dier prak ten. Daarom zouden wij, 't over mij doen. Wel, zou je bang rijn als ik je naliep V' „Och, wees1 niet aoo dwaas." „Dat noem ik niet dwaas." „Nu, ik wek.Een... en," rij, is nu be paald zenuwachtig, „laten wij er in 't geheel niet meer over praten." En als verlangend om rijn antwoord te vxx>r- ben te doen, natuurlijk ten koste van de arbeiders in den ruimsten zin. Wij exploiteeren of zullen exploi- teeren eigen waterleiding, respec tievelijk eigen gasfabriek, in de lyn van dit beginsel ligt eveneens een goede regeling van het gemeente- grondbezit respectievelijk uitbreiding daarvan, óok krachtens de liberale economie; of is het niet waar, al be wijst de praktijk dikwijls het tegen deel, dat ook volgens deze huishoud kunde, het bezit van goederen slechts steunen mag op oigen arbeid, wils kracht en wat dies meer zij, en wat tor wereld doet een bouwgrondeige- naar om de waarde zijner perceelen te verhoogeu. De gemeente breidt, zich uit, maar dat is niet baar verdieD- ste, integendeel, dat is een zeer toe vallige samenloop van omstandighe den, terwijl intusschen de gemeente veel doet, in elk geval voel kan doen om den trek naar hare veste te verhoogen. Wat zou dus billijker zyn dat de eigenaar der gronden of de gemeente ook de finantieele voor deelen hiervan genoot? Natuurlijk de laatste. Ik. twijfel niet of onze raadsleden zullen met hun grondhandel wel ge rugsteund zijn door een of ander wetsartikel vanwege gemeente of den staat, maar dan wordt het tyd óf die wetsartikelen te wijzigen óf aan te vullen, zoodanig, dat grondbezit van dé gemeento ook in het belang is van alle gemeentenareu, dat hetont- eigeniDgsrecht zoodanig geregeld wor de, dat onze coöperatieve bouwver- eenigingen niet op geuade of onge nade overgeleverd zyn aan hartelooze grondexploiteerders. Met de meeste achting, J. HOFLAND. GEWEI«68 H8EÜWS De zaak-Dreyfus. De „Figaro" vult de mededeelingen van de „Terops" aan. Het geheime dossier, zegt de „Figaro", bevat zeven stnkkeu. waaronder, naast de in de „Temps" genoemde, ook vermeende brieven van keizer Wilhelm. De „Fi garo" bevestigt tegelijkertijd datHa- notauxzyn eigen verantwoordelijkheid heeft willen losmaken en daarloe een memorie met een overzicht der zaak tot 7 December '94 in een brandkast op het ministerie van baitenlandsche zaken heeft laten liggen. De zegels van deze memorie zyn slechts twee maal verbroken, den laatsten keer bij de interpellatie vau 20 Januari van dit jaar. Dat, Delcassé toen, na Ha- notanx en Develle, bet bestaan van die brieven ontkende, is te begrijpen, want, welke regeering zou dergelijke vervalschingen durven bekennen, te meer daar het artikel in de „Intran- sigeant", waarin na het bezoek van Pauffin melding gemaakt werd van brieven van keizer Wilhelm, reeds tot een ernstig diplomatiek incident aanleiding gegeven heeft. Dat gaat de maat te buiten 1 zou Munster toen gezegd hebben aan den minister van buitenlandsche zaken. Dat ook van deze vervalschingen Heury de dader is, neemt de „Figaro" als natuurlij.; aan. Cornély constateert den omkeer in de publieke opinie, uit ingezonden stukken blykende Zy die schelden, vormen nog slechts een kleine min derheid, byna wegschuilend iu den groeten hoop der brieven van instem ming. Over do mededeeling van de ge heime en ver valse! te stukkeu schryft hy„Men zoekt de beweegredenen, waaraan die beulen hebben kunnen gehoorzamen, en men siddert dat men ze zal ontdekken." Naar uit Parys geseind wordt heb ben de keizer en de keizerin-moeder van China vry willig den Paus erkend al- Kiao Hoaug (keizer van don gods dienst) eu tegelijkertijd het katholi cisme als een in geheel China wettelijk bescherm len godsdienst. De bisschop pen zullen in verkeer met de autori teiten bijzondere voorrechten genieten. De stadhouders eu do Fransche minister-resident is gemachtigd voor de uitvoering der tussclien de bis schoppen en de Chinoesche overheids personen getroffen overeenkomsten te waken. Het te Lyon verschijnende orgaan der Fransche missies Missions Catho- liques roemt dezen maatregel als een succès vau den Fransche., minister- resident Pichon, zonder echter de waarde van het keizerlijk edict te overschatten. komen voegt rij' er aan tos „Er rijn zooveel andere dingen om. over te redeneeren. Dat heuveltje daar werd veertien dagen geleden door Lovice en mij be klommen." Zij wijst naar een heuveltje in de richting van Gaa-th, dat in het helle zonlicht baadt. De regen heeft reedis lang opgehou den en het landschap, door de zon be schenen, geeft liien- en dlaar Rembrand- tieke lichteffecten te bewonderen. „Hot is prachtigzegt Devereuse haar blik volgend'. De schoonheid er van en wellicht de zinspeling op Lovice werken ontnuchterend op hem. „Zoo, heb je met Lovice veertien diagen geleden dat heuveltje beklom men Arme Lovice „Waarom spreek je op die manier over haar?" roept het jonge meisje haastig uit. „Digby is rij, ongelukkig?" „Je vraag bewijst mij, dat je het. weet," zegt hij, kortaf. „Ik vraag niets," zegt Lou, o.p wier gezichtje oprecht medelijden te lezen staat, „je weet ik houd innig veel van. haar." „Dat weet ik," klinkt het driftig te- nig. „En omdat ik zooveel van haar Een groot vondelingen- gesticüt. De stad Moskou heeft een vod lingengesticbt, dat wel de grootste stelling van dien aard in Europa zijn. Naar luid van het verslag o 1897 werden in dat jaar niet min dan 10.625 kinderen opgenomen, hetzelfde jaar werden 6438 kin de ter verpleging op het platteland besteed en 572 aan do ouders ter gegeven. Op 1 Januari 1898 bedr het getal der verpleegden in het 1 en, onder toezicht van het buis, het platteland 39.000. De uitga bedroegen in 1897 1.166.000 roebe Juweelen-diefstal. Voor eenige weken zijn in een In te Pisa de juweelen van barones 1 Broukendorff-Hindeoburg, een doet van den Duitschen gezant te Pai graaf Von Minister, gestolen. Zij li ben een waarde van 200 000 mart o.a. is er een groote zwarte opaal waarvan de wedergade enkel io Russische Keizerskroon ge von wordt. Men verdenkt een bedic Melani genaamd, en die terstond het vermissen verdwenen is. Op opsporing is een belooniDg van mark gesteld en 30''0 mark voor terugbrengen der kostbaarbeden. yes»VO*g $la«fiSB!8?@iiiK Overtreding Het publiek heeft in de bla kunnen lezen, dat in korten iyd tv maal door de politie proces verl is opgemaakt tegon het Bestuur Sociëteit Vereeuiging, wegens het d houden in een der lokalen van gebouw, van een party, waarvoor g vergunning was aangevraagd aau hoofd der politie. Misschien heeft dit een verkeer indruk te weeg gekracht. 't Kon dat de menschen gingen denken, het. Bestuur der Sociëteit nu plo ÜDg zoo weerspannig tegen de pol is geworden, dat daarvoor twee keuringen noodig zyn geweest. Tot Peter verstand van de zaak dieuen, dat reeds veel vroeger weg dezelfde quaestie proces-verbaal te het Societeitsbestuur is opgema dat toen, om welke redenen dant niet is doorgezet. Het Bestuur is namelyk van i deel. dat het voor besloten part in een der societeits-lokaleu geboui aan de politie geen vergunning hoeft. Het spreekt vanzelf, dal by deze opvattiug dan ook niet logi zou zyn om die aan te vragen. De politie is blijkbaar een am meening toegedaan. Indien de ainl naar van het O. M. by het kan gerecht aanleiding vindt tot install eener vervolging, kan deze begin quaestie worden opgelost. De Wet tot oprichting van Kan van Arbeid bepaalt in art. 1, dal Kamer wordt opgeheven, wam gebleken is, dat de behoefte daar niet langer bestaat, of eene beboorl samenstelling niet meer mogelijk Yoor de Kamer voor de confec bedrijven alhier zyn gekozen patroons-leden (in 't geheel ware stemmen by do herstemming uil bracht), waarvan 3 de benoem hebben aangenomen, hoewel het bezien staat of zij patroon zijn den zin der wet, 1 heeft de bot ming niet aangenomen en 1 hi den termfin van beslissing oaitr de aanvaarding der benoeming la voorbijgaan. Het laatsto is ook het geval i 1 der 5 gekozen werklieden-let een ander daarvan is te jong eD andere 3 hebben de benoeming i vaard. Bij de gebleken moeieljjkheid deze Kamer behoorlijk samen tes len ligt de wenschelykheid van 1 opheffing voor de hand. Voor het te Utrecht gehoo examen voor bewaarscnool-onder zeros akte A, lichtere vorm, zyn geslaagd de damesM. C. Nies L). H. Tieleman, M. van der W allen al nier en H. M. Molenaa IJmuideu. Een heerlijken indruk van zomer kregen we toen wij Woens1! avond naar den Hout, dio allengs zomerkleed begint te brygen, gin, oro daar het eerste avondconcert g Haarlemsch Muziekkorps, direct de heer C. P. W. Krier.s. ia dit, gegeven, by te wonen. Onder houd..." „Welnu „Natuurlijk: weet ik dat rij J aanzoek heeft aangenomen." „Zoo." ,,-,En... misschien, behoorde ik nieit to zoggen Digby... maar ik dikwijls gedacht dat- rij..." „Welmi?" „Och, word nu niet boos ik hem zelf niet uitstaan." „Wat bedoel je?" „Dat zij kapitein Lambert lief h HOOFDSTUK XXVI. „Je hebt het bij het rechte eii zegt Devereuse op langzaan en en een zins ontstemden toon. „Er bestond een soort van. eng ment tusschon hen, malar dat is uii ik ben er blij om. Haar huwelijk Butler zal spoedig voltrokken word „Ik beoi er ook blij om," zegt Lou „het verheugt mij dat rij bijtijdis ff te dat zij niet van kapitein Lam hield Ik haat dien man!" voegt n aan toe rich haastig naar Digby rend. (Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2