wier doel het is te komen tot ver hooging van den stoffelykeu en zede- lijken levensstandaard der arbeidende klasse. 2o. Het doel der drankbestrijding is de stoffelijke en geestelijke schade te keereu, die de drinkgewoonten aanrichten. 3o. Beide hebben een eigen dool, moeten das zelfstandig blijven, doch zijn bondgenooten. 4o. De drankbestrijding helpt aan de verkrijging van stoffelijke en zede lijke voorwaarden eener krachtige arbeidersorganisatie. 5o. De arbeidersorganisatie help' aan de verkrijging van de zedelijke atmosfeer voor eene gezonde drank bestrijding. Nadat eenige debaters aan het woord waren geweest, sprak mr. S. J. Visser over kinderbescherming en drankmis- braik. «preker stelde de volgende Conclusie Overwegende, dat het kind recht heeft tegenover de gemeenschap op bescherming tegen de gevaren van het bedendaagsch alcoholisme; overwegende, dat het voor de be- strijding van het drankmisbruik in onze samenleving dus ook voor de maatschappij zelve van het hoogste belang is, dat het kind opgroeie, be schermd en gewapend tegen die ge varen is het weascbe'ijk: a. dat het onderwijs in het alcohol vraagstuk op de lagere scholen ver plicht worde gesteld b. dat tot bescherming van het kind ondermeer lo de strafbepalingen omtrent het dronken maken van kinderen, het toedienen en verkoopen vau sterke dranken aan kinderen aanmerkelyk verscherpt en beter gehandhaafd worden 2o dat, in het wetsontwerp, regelen de de ontzetting uit de ouderlijke macht, ex pressis verbis misbruik maken van drank door de ouders redenen tot die ontzetting worde op genomen. Alsuu sprak mr. D. B. B. baron vau Lynden over criminaliteit. öpr. kwam tot de volgende con- clnsiëu lo. Een groot deel d6r gepleegde strafbare feiten is te beschouwen als een gevolg van het gebruik van al coholische dranken. 2o. Bij afneming van het drankge bruik neemt ook het getal strafbare feiten af. In de middagzitting waren nog een drietal sprekers aan het woord. De heer G. Birnie sprak over suiker en alcohol met betrekking tot spier arbeid. De heer C. W. Melcbers voerde het woord over dranken voor de arbeiders. Da heer D. de Clercq leidde ten slotte inVegetarisme en alcohol bestrijding. Het congres werd daarna door den voorzitter, prof. Van Rees, gesloten, onder dankbetuiging voor de belang stelling. Leger des Heils. Dit jaar zal de jaarlijksche Natio nale velddag van het Leger des Heils gehouden worden op liet landgoed „Voordaan", gelegen bij de halte Groenekauscbe Dyk nabij Utrecht op Woensdag den 21sten Juni. Generaal Booth, die nu op de terug reis is van zijn bezoek aan Australië, zal zolt dien dag tegenwoordig zijn. Zjjnhoogeri ouderdom in aanmerking nemend, generaal Booth is nu 70.jaar, is dit zeer zeker een groote bijzon derheid. Met spoorwegmaatschappijen wor den schikkingen gemaakt om deelne mers aan den velddag tegen verlaagd tarief te vervoeren. Het 25-jarig jubileum van de Amsterdam8Ciie brandweer. De commissie, die zich te Amster dam heeft gevormd, om, bij gel?gen- heid van het 25-jarig bestaan van de brandweer als beroepsbrandweer, op 15 Augustus, een huldebetoon te doen uitgaan van de geheele Amsterdam- sche burgerij, bestaat uit de heer en J. ter Meulên Jr., voorzitter; C. A. Dudok de Wit, on der-voorzitterM. Merans, penniugmeester. Prins Hen drikkade 144; mr. E. vsd den Bogaert, J. A. Franken, oir. H. K. Wesien- dorp, D. A. Zoethout, Hendrik Wert- heim, secretaris. Een ieder, die belang stelt in onze stad, zegt de commissie in een door haar verspreide circulaire, zal moeten erkennen, dat do geschiedenis dier jaren leert, dat de burgerij van Am sterdam groote verplichtingen heeft aan die schaar van flinke mannen, die met levensgevaar zoo dikwyls hebben getracht en zoo dikwijls daarin zyn geslaagd ora groote branden te bestrjjden, daardoor vele menschen- levens hebben gered, en vele groote onheilen hebben voorkomen. De commissie is van oordeel, dat trouwe plichtsbetrachting moet wor den beloond, en dat de Amsterdam- sche brandweer op 15 Augustus dient te worden gehuldigd. Aan de circulaire is een inteeken lyst toegevoegd, die ingevuld binnen acht dagen by den penningmeester wordt ingewacht. Ongeveer zeventig heeren hebben verklaard met de strekkiüg van bet rondschrijven in te stemmen. In het beheer van den commies der posterijen K. te Alkmaar schijnen onregelmatigheden te zjjn ontdekt die zijne schorsing en, naar wy vernemen, zijne arrestatie ten gevolge hebben „N. R. Ct." Valkenburg. Wie het eenvoudige Valkenburg nog eens wil zien, zal zich moeten haasten. Reeds is medegedeeld dat onder koninklijke goedkeuring is op gericht de Maatschappij Valkenburg tot exploitatie van onroerende goede ren in Nederland, gevestigd te Am sterdam, die reeds binnen eenige weken de aanbesteding zal uitschrijven van den aanleg der benoodigde wegen, bruggen eu andere kunstwerken op het door haar aangekochte landgoed het Halder, gelegen iri de kom der gemeente. Wegen van 10 tot 12 meter breedte zullen alsdan een rechtstreekse!! ver keer geven van af den Houthemschen Straatweg nabij bet station naar het rotspark en naar de gemeenten Mar graten en Berg en Terblyt buiten de Grendelpoort naby het monument. Het aan te leggen villapark zal ruimte aanbieden voor ongeveer 90 grootere eu kleinere woonhuizen en 20 villa's, waartoe drie sierlijke brug gen over de Geul toegang zullen geven. Het groote heerenhuis, in de wan deling het Kasteel genoemd, zal, met afbraak vau een zijvleugel, hoogst waarschyniyk gerestaureerd en inge richt worden tot een comfortabel hotel mat tnin, serres, terras en waranda's. Het by het landgoed behoorond en van zeer schoou hout voorzien bosch denkt men aan te leggen tot wandel- park met muziektent en restauratie. Verder ligt bet in de bedoeling park, bosch en hotel eloctrisch te ver- hchten, terwijl de bekende prachtige lindenlaan in goeden toestaud zai worden gebracht, waardoor die ver keersweg veel verbeteren zal. Woensdagochtend heeft by het hou den van militaire oefeningen een mili tair wie'ryder onder den Dungen op den Kanaaldijk een werkman van den waterstaat met zyu rywiel bij ongeluk zoodanig overreden, dat deze aan de gevolgen hiervan is overleden. („Nbr.'V Een praatje over Apeldoorn. Het is van algemeen© bekendheid, dat Apeldoorn meer en meer door vreemdelingen wordt bezocht, en zelfs gekozen tot tijdelijke of blijvende woon plaats. Dit dankt liet aan zijne gunsti ge ligging in een der schoonste en, zoo men zegt,, der gezondste streken van Gelderland. Vroeger was dit dorp van weinig beteekenis en bekend hoofdzakelijk om dat in zijne nabijheid het koninklijk zomerverblijf ..Het Loo" is gelegen, doch door aanleg, aansluiting en uitbreiding van spoorwegen, werd Apeldborn nu ook in korte verbinding gebracht zoowel met de zuidelijke als met de noordelijke doelen van ons vaderland en kan men thans deze plaats van alle kanten ge- makke] ijk bereiken. Tot waterweg heeft- men het hier langs loopend.' kanaal tus- schen Hattem en Dieren, dat zeer dien stig is tot aanvoer van bouwmateriaal en van turf, en gelegenheid geeft tot het onderhouden eener geregelde stoom-' bootdienst op Amsterdam, Rotterdam, Arnhem en andere steden, wat tevens aan den handel gemak en voordeel ople vert. In korten tijd is Apeldoorn zeer in bloei toegenomen. Ruim 50 jaren geleden telde deze gemeente ruim S000 inwoners, en thans bedraagt de bevol king meer dan het dubbeltal. Toen be stond de kom van dit dorp slechts uit enkele nuizen die met de oude protes- tantsche kerk stonden aan weder zijdei van den straat-weg, welke loopt vaar Arnhem naar Amersfoort, en van wel ken weg biji Apeldoorn een zij straatweg gaat naar Zutphen en Deventer. Op 20 minuten af stands splitst zich deze weg in rechte richting naar beide ste den. Daar de grond betrekkelijk weinig waarde had, heeft men de uitbreiding dezer plaats op ruime schaal aangelegd. Van het station loopt de stationsweg evenwijdig met de dorpstraat tot den Devmterweg. Vandaar heeft men in dezelfde richting de Kerklaan, Regen tessen en Vijvarlaan, welke weder met kruislaneo worden doorsneden, en lei den naar de bekoorlijke en smaakvol aangelegde parken, nl. het Oranje-, liet Wilhelmina- en het Emmapark. Aan al d'ie lanen, de „Loo-laan" niet te vergeten, langs al die wegen en om de parken staan groote en kleine villa's, alle van sierlijke bloemtuinen omgeven, wat des zomers d'e wandelingen daar been zeer veraangenaamt. Buiten het dorp zijn een groot aan tal wandelwegen, behalve de reeds ge noemde straatwegen, in alle richtingen: door bosch en veld, hier vlak en ginds heuvelachtig. Men kan daar met genoe gen een paar uren in de vrij-e omgeving ronddwalen en genieten van dé schoon e natuur door 't- aanschouwen dezer schil derachtige landsohappcin. Vooral d,e lente en het begin vau den zomer bie den hiertoe eene prachtige gelegenheid aan, wanneer boomen on struiken we der prijken met een frisch groenen bla deren tooi, en de voorjaarsbloemen ont luiken in kleur en geur en sierlijke be koorlijkheden. Geen wonder dat dit velen bekoort om zich te Apeldoorn te vestigen, en zoo vindt men hier gepensioneerde offi cieren en ambtenaren, mensclien die afstand van zaken hebben gediaan, om hier nog enkele jaren rust te genieten groote en kleine renteniersweer ando ren zijn hier tot horstel van gezond heid, terwijl er hier ook zijn gekomen; om door het verhuren van kamers of het houden van pensionaires een middel van bestaan te vinden, en eindelijk kwamen ook nog hier eenige winkeliers om zich hier te vestigen, gedachtig aan het spreekwoord: „Waar het volk is, is do nering." En zoo zijn hier ook verscheidene winkels verrezen, die een winkelstraat eener stad tot sieraad konden strekken, en waarin men zich van1 alle dagelijk- sche levensbehoeften kan voorzien. Niet alleen aan „het Nut," maar ook aan „het vermaak" is gedacht. Br bestaat hier eene vereeniging, tot veraangenaming van het verblijf tö Apeldoorn. Het dool dezer vereeniging is om het verblijf van ingezetenen en vreemdelingen, zooveel mogelijk te ver aangenamen, om datgene aan te moe digen, te ondersteunen, of in bijzonde re gevallen zelf uit te voeren, wat kan strekken tot veraangenaming van. het verblijf of verlevendiging van het ver keer, enz. Do leden met hun gezin hebben bij de zomerconcerten en des winters bij tooneel-uitvoeringen enz., tegen gering entree toegang, terwijl niet-leden geen boegang hebben. Te zamen wel veel aantrekkelijks om hier te wonen, en toch... da menscheen rijn altijd niet tevreden te stellen; zoo rijn er die hier niet langer dan een paar jaar het kunnen uithouden, om- dab ze geen conversatie naai- hun zin, kunnen vinden. De bekende Holland- sche afgemetenheid, en het verschil in stand en vermogen, en de manier om zich te kleeden cn voor te doen, heeft hierop ook al eenigen invloed. Dat teekent nu wel wat bekrompen heid van geest, maai* d'at is niet alleen hier. De mensohen rijn nu eenmaal niet anders, en een zeldzaam verschijnsel is het ook al niet. Toen schrijver dezes hier verleden jaar was aangekomen, was er een werkman ten rijnen huize aan 't werkeu zoo met hem over het wonen, te Apeldoorn sprekende, zeide hij,,Ja| mijnheer, maar de meeste vreemdelin gen blijven hier maar twee of dine jar ren, en dan gaan ze weer weg." Alzoo als het moois van die plaats en omstre ken is afgekeken, heeft men er genoeg an. Er heeft rich geen gezelligen vrien denkring gevormd, die bindt. Er is ook niemand die notitie neemt van den nieuw aangekomene, dan. al leen de leveranciers uit eigenbelang. Wat vriendelijke voorkomendheid be treft, vindt men die op de dérpen in Noord-Brabant ejn Limburg hartehjl- ker. De oorspronkelijke inwoners van Apeldoorn rijn wel wat stijf; ook in den gemeenteraad en het kerkbestuur heerscat een dergelijke geest. Nieuwe denkbeelden, vinden niet gemakkelijk ingang. Zoo maakt men bezwaar verlof te geven, dat op Zondag in het Oranje- park, waar eene nette muziektent staat, eene openbare muziekuitvoering wordt gegeven. Zal hierin ook spoedig ver andering komen? Verandering vermoe delijk wel; niets is er bestendig van duur. Wat thans bestaat, is ook eens nieuw" geweest. Maar waarneer dat zal dé tijd learen. Voor onderwijs is hier ruim gelegen heid. Behalve een aantal scholen voor lager- en middelbaar onderwijs, heeft men ook eene hoogere burgerschool, de bekende kweekschool voor onderwijze ressen, twee meisjes kostscholen een opleidingsschool voor de militaire aca demie en voor adelborst en meerdere inrichtingen voor meer uitgebreid lager onderwijs. i&kSOri'DlSIS MEUSDEE- LINGEIL SO r-e^itp ;;er regel. Groote Houtstraat 24. OUDSTE HUIS IN Zijdenstoffen en Dames- fournituren. Steeds liet nieuwste voorhanden. ra. J. VISSER. Qeatïasïgd gfósiessïisjs» De zaak-Dreyfus. Een oud generaal van de artillerie toont, onder betuiging van zyn spijt, dat het bewijsstuk hem to laat. in banden is gekomen om het over te leggen aan het Hof van Cassatie, in de Figaro nader aan, dat de gene raals de Pellieux, Gonse, Rot;et eu Deloye,wier getuigenissen hy aanhaalt, öf een onnoozelheid öf liet tegendeel van de waarheid hebben verkondigd, waar zy do artillerie hebben voorge steld als jaloersche bewaakster van al wat tot het kanon 120 court, in betrek king stond. In Februari '94 kregen de officieren van het 26ste regiment ar tillerie een gehectografeerd voorloopig reglemeut op de bedieuiug vau dit veldgeschut. Daarop kwam ouder meer een nauwkeurige teebening in door snede voor vari dehydropueum&tische rem, met eeu uitvoerige beschrijving. De Figaro geeft de facsimilés ervan. In de Matin vertelt Esterhazy het een en ander over het zoogenaamde „faux Otto", vervaardigd door Lemer- cier-Picard, werkelijk Lebman gehee- ten. Hy verhaalt, hoe men op het spoor gekomen was,dat Joseph Reiuach allerlei bezwarende stukken tegen hem, Esterhazy verzamolde; hoe men be merkte, dat generaal Billot Reioacb niet aandurfde; hoe men dus besloot Reinach op eclataute wijze er in te laten loopen. Esterhazy werd uitge- noodigd een tyd op te geven, gedu rende welken hy absoluut bewijzen kon zyn garnizoen te Ronaan niet ver laten te hebben. Hy wees een tyd van twee maanden aan, dien hy aan in fluenza lijdende te bed had doorge bracht. Daarop liet men een valsch stuk maken, dat een geheime agent aan Esterhazy heette te hebben ge bracht, terwijl deze buiten Ronaan zou vertoefd hebben.Lemercier-Picard werd belast dit aan Reinach aan te biedenwas deze erin gevlogen en zou hy het stuk gepubliceerd hebben, dan ware men aangekomen met de bewij zen, dat Esterhazy in den tyd der da teering van het stuk Rouaan niet kon hebben verlaten en dat dus de be schuldigingen van Reinach op valsche stukken berustten. Maar deze was de heeren te slim af; hg weigerde het stuk aan te nemen en Lemercier-Pi- card bracht het daarop niet zeer han dig aan Rochefort. Voor deze iets kon doen, had Reinach echter reeds alles in de bladen bekend gemaakt. „Lemercier-Picard zegt Esterhazy werd gevaarlijk men kon hem niet altyd geld geven en op een goeden dag vond men hem na een geheimzin nig bezoek als by toeval uit het leven in den dood overgegaan, opgehangen aan het vensterblind, op zoo zonder linge wyzo dat hij zijn beeneo zou hebben moeten intrekken om te kun nen sterven." De „Ind. Beige" zegt, aat particu liere inlichtingen haar veroorloven op de meest besliste wijze te beweren, dat Ballot-Beaupré in zyn rapport zich voor de revisie verklaart. Hy moet zelfs in zyn rapport ver klaren, dat indien de vernietiging ge vraagd was, hy aan 't Hof voorge steld zou hebben, deze uit te spreken. Ook volgens de „Courrier duSoir" zal Ballot-Beaupré zich uitspreken ten gunste van de revisie, maar aan het Hof de beslissing overlaten of er aanleiding bestaat tot verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. Vrouwen-duel. Twee fabrieksmeiden te Parijs, de eon zestien en de andere twintig jaar, haddon reeds lang een veete. Ten laatste wilden beiden er een eind aan maken. Zondagnacht gingen zy geza menlijk naar een onbewoond terrein in een achteraf buurt en daar ving de strijd aan. Ze waren met messen gewapend en weldra lagen beiden met ernstige wonden aan hoofd en borst bewusteloos op den grond. Zoo vond men het tweetal. In het hospi taal Broussais opgenomen, blijven zjj ter beschikking van de politie. De „Paris" gestrand. Dinsdag zat de „Paris" nog op de Manacles vast. Men was ijverig bezig de lading te lossen om het werk van de sleepbooten te verlichten. Gelukkig blyft 'tmaar matig en uit den goeden hoek waaien. De meeste passagiers zullen de reis met de St. Paul's voort zetten. Hun bagage hadden zy eerst aan boord moeten laten. Een komisch verhaal is dat van een Amerikaansche dame, die mön niet kou bewegen op de sleepboot, die de reizigers naar den wal zou brengen, over te stappen zonder twee reusachtige hoededoozon, waarin een paar van de nieuwste Pa- rysche hoeden. Over de oorzaak van de ramp loo pen de meeniugen uiteen. De gezag voerder, kapitein Watson, staat als een bekwaam zeeman te boek, toch houdt men 'ter aan den wel voor, dat er in de besturing van het schip een font is begaan. Een der passagiers beweert zelfs, dat er niet bekoorlyk uitgekeken is, aangezien bij, eenigen lijd voor de stranding, duidelijk bran- diug had gehoord en de kustlijn gezien. De schepelingen zeggen echter, dat de man het zich verbeeld moet hebben. Ook bad het, volgens een ander ver haal, weinig gescheeld of de Paris was recht op de klippen aangeloopen en dan was het schip vrij zeker gezon ken. Een loodskotler had de Paris echter nog tijdig gewaarschuwd. Een verklaring, die nogal ingang- vindt is, dat het schip door een ster ken stroom uit zyn koers is gedreven. In het dikke wreer, nevel en een dich ten motregen, had men dat aan boord niet bemerkt. Een andere oplossing, die vooral voor fantastische geesten aantrekkelijkheid heeft is, dat de mag neet afgeweken is Daar den grooten rijkdom aan delfstoffen, die in den bodem van Cornwall liggen. Of ook heet het, dat de Manacles zelf mag netisch zya. Koningin Victoria 80 jaar. De 80e geboortedag van koningin Victoria is Woonsdag te Londen plech tig gevierd met een dankstond'in de St. Paul's, bijgewoond door den Lord Mayor en andere City overheden. Ge lijke diensteo zyn er gehouden in de Westminster Abdjj en de kathedralen in de provincie. De koningin bleef op Windsor, waar verscheiden muziek gezelschappen haar een aubade hebben gebracht. De beide Volksraden te Pretoria hebben Woensdag hunne vergaderingen verdaagd, ter eere van den tachtigsten verjaardag van Koningin Victoria. Er werden vreugdeschoten gelost. Sneeuw. Dinsdagnacht heeft het in Enge land op de heuvels in het Noordwes ten van Riding en Westmoreiand flink gesneeuwd. De koude was scherp. Ernstige beschuldigingen. De Temps bevat een corresponden tie uit Manila, waarin wordt beweerd, dat de Amerikaansche vrijwilligers dikwyls meer optreden als bandieten dan als soldaten. „Onder voorwendsel, dat zy naar verborgen wapenen zoe ken, worden huizen geplunderd, vrou wen mishandeld, edelgesteenten ge stolen, gansche dorpen aan de vlam men prys gegeven. Naar Pandacan, een heerlijk groen ei1 and je, hebben de Amerikanen zich begeven om naar verdachten te zoe ken zy hebben de huizen en de kerk ▼an deze bekoorlijke oase verbrand en ontstelde vrouwen ontmoetende, die met haar aan de pokken lij dende kinderen in de armen de vlucht namen, hebben zjj haar de kinderen ont rukt en deze in de vlammen gewor pen." Ongeregeldheden te Riga. Den 13en Mei brak in de fabriek van Popow te Riga een werkstaking uitdeu 17en Mei sloten de werklie den van dc waggonfabriek „Pbönix" zich bij de stakers aaD. Tusschen stakers en niet-stakers is zoo hevig gevochten, d*t tusschenkomst van militairen noodig was. Er wordt be weerd dat verscheiden arbeiders ge dood en 12 gewond zijn. Naar aanleiding van de^e ongere geldheden heeft de goeverueur van Lyflaud de volgende proclamatie uit gevaardigd: „De werklieden eener jute-fabriek zijn onder voorwendsel van loonsverhooging do werkstaking begonnen, vereenig den zich met de werklieden van de machine en wag gonfabriek „Pbönix", overvielen de politie ea de hoepen, verwoestten hui zen en ploegden brandstichting. Elke volksoploop op de straten wordt ver boden zij, die handelen in strijd met dit verbod, zullen ter verantwoording worden geroepen. Elke volksoploop zal met kracht van wapenen uit eikair worden gedreven. Den bewoners der stad wordt verzocht, de deuren te grendelen en zonder dringende nood zakelijkheid hun huizen na 9uurni8t te verlaten. Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen. Vervolg Eerste dag. Na de pauze dleelde die Commissie voor art. 41 mede den. uitslag van haar ondex'zoek in zake de ingediende voor stellen van urgentie. De commissie er kent dé urgentie voor het Hoofdbe stuursvoorstel in zake propaganda- voordrachten en de bedde moties in zake leerplicht en armenwet. Wat betreft het voorstel-Heer cnveen in zake school fondsen voor schipperskinderen, de com missie meent, dat heit departement allen tijd' had gehad het voorstel op den beschrijvingsbrief te brengen, doch aan den anderen kant geldt het een. groot belang ten bate dér scliipperskin- cteren en waar de urgentie op grond dier aangegeven fout werd geweigerd, zouden vele kinderen van onderwijs wor den verstoken. In dien zin was het voorstel wel urgent en ten slotte heeft de commissie niet geaarzeld trots die gepleegde fout de urgentie te verklaren.. (Deze voorstellen zouden dus Don derdag behandeld' worden). Vervolgens kwamen aan de erde nieuwe voorstellen van het hoofdbe stuur. Het hoofdbestuur stelt voor te nemen het volgen dia besluit: „I. aan het hoofdbestuur op te dra- gen dé benoeming van eene commissie, ten eindé ,,a. oen onderzoek in te stellen naar de reéhtskundige vormen waarin de luier tel lande werkende productieve associaties en krediet-instellingen ten dienste dier landbouwers of der volks klasse zijn opgericht, en naar de rechts kundige moeic-tlijlcheden welke door die corporaties tem aanzien van hare sa menstelling worden ondervonden ,,b. op grond van de uitkomsten van het in to stellen ondérzoek, een rap port uit te brengen èn over de voor el ke soort van vereenigingen, bijl de be staande wetgeving, meest gewenschte rechtskundige sameaistelling, èn over de wijzigingen welke op dit stuk in de wetgeving gewensoht zijn „II. op de begrooting uit te trekken een bedrag van f 1500, ter bestrijding van de kosten va,n samenstellen en uit geven van het bedoeld rapport." Nadat een amendcment-Ehkhuizen was verworpen werd bet voorstel aan genomen. Het tweede der nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur bedoelt die ver eeniging „Centraal bureau voor sociale adviezen" in haar streven te steunen, o.a. door ter beschikking van het hoofd bestuur te stellen een krediet van f 2000 en het hoofdbestuur te machti gen, dit bedrag geheel of gedeeltelijk en onder de bepalingen welke het noo dig zal rekenen, als subsidie in eens in de kas der vereeniging te storten b. door toetreding van de Maatschappij tot het lidmaatschap dier verténiging, tegen eene jaarlijksche contributie van f 100. „Rotterdam" vraagt voor de stem ming splitsing van het voorstel. Aldus geschiedt. Het eerste lid van het voor stel wordt met overgroot© meerderheid aangenomen over het tweede lid wordt schriftelijk gestemd, Dit wordt verworpen met 363 tegen 286 stemmen.' Bij dit punt protesteert het dep. Haarlem tegen, de aanmerking in del rede des Voorzitters op de besprekin gen gehouden in dit departement. Dit is zonder preoedent. Donderdag zal het departement rich nader verklaren. Haarlem verklaart dat het departe ment verzet aan teekent tegen de socia le, men zou zeggen de sociaal-democra tische richting door, dé Maatschappijl ingeslagen, die tot verdei*f leidt van dé Maatschappij en het afnemend aantal leden, pleit voor déze meening. En wat den financieelen kant dér zaak betreft, nu de Maatschappij achteruitgaat, is het ongeraden anderen zooveel geld te geven. Het Nut heeft nog genoeg te doen em Haarlem ontraadt dus het ge ven dér subsidie. Het -hoofdbestuur (de heer Fokker) koant allereerst op tegen de door Haar lem geuite meening dat het Hoofdbe stuur dé Maatschappij1 in sociaal-demoi- eratische richting drijft; heb sturen in sociale richting is heel iets anders, dan is het gelukkig dat het zóó is. Spr. be treurt het dat Haarlem niet met klem van redenen is gaJan argumentectren dat dé richting verkeerd isis de ware richting niet bestreden, dan is het ook onmogelijk dezerzijds het bewijs te gaan leveren dat het Hoofdbestuur op den goeden weg is. (De Haarlemsche afgevaardigde, doel de op die volgende zinsneden in de openingsrede „Indien de bladen hetgeen in de de partementen Haarlem en Baam ia voor gevallen, bij gelegenheid der behande ling van den beschrijvingsbrief, juist hebben weergegeven wat spreker bijna; niet kan gelooven - dan verschilt hij on het geheele hoofdbestuur, wat voormelde beschouwing betreft, hemels breed' van de meerderheid dar leden van die departementen. Deelt men onze meaning niet, het Nul Lot werkloosheid doemen kan men toch ook niet willen. Waarom het hoofd bestuur dioor voorstellen van de rijde der departementen dan niet op een© andere richting gewezen? Dat boven dien de werkzaamheden onzer richting, door den tegenwoordigen tijd geboden, geen schade doen of hebben gedaan aan wat in dén aanvang werd ondernomen en nu nog als goed wordt erkend, daar van levert do agenda varn lieden in, menig voorstel immers dé duidelijke bewijzen Verder wordt in behandeling gene-, men het derde nieuwe voorstel van liet hoofdbestuur, luidende: „lo. het hoofd bestuur op te dragen, te doen bezorgen aanvullingsbladen op de in 1894 ver schenen lijsten van boeken, geschikt om opgenomen Le worden in dé volks bibliotheken on do bibliotheken voor jongelieden. 2o. Daarvan een exemplaar kosteloos te zenden aan dé départemen ten. ten behoeve van elk hunner biblio theken, en de overige exemplaren t« voegen in da van de oplage van 1894 nog aanwezige lijsten, 3o. Tér bestrij ding van do kosten van samenstellen, en drukken, op de begrooting 1.899 1900 uit ta trekken een bedrag va» f 3.0. Het voorstel wordt met eene kleine ijriging goedgekeurd1. Volgt de behandeling van; een voor stel van het departement Leeuwarden, luidende dat de vergadering besluite, gedurende vijf achtereenvolgende jaren jaarlijks tor beschikking van het hoofd bestuur te stellen de som van f 1000, ten eindiei met dat bedrag voor zoover: ben.codrid en op do voorwaarden door het hoofdbestuur te bepalen geldelijke*! steun hetzij in eens, hetzij waiar noo dig, bij hen-haling, na telken jaren her- niéuwdé aanvragen te verleen on aan die departementenwelke aan het hulp personeel van bewaarscholen, door ge regeld onderwijs van bevoegde personen, de fi-elegenheid verschaffen, rich te be- kwamen voor zijn taak. Ten vorigen jare werd een voorstel van dezelfde strekking aangenomen, echter -met de bepaling dat het voor slöchts één jaar gelden zou, daarom heeft het departe ment het voorstel thains herhaald. Het departement wil slechts voor één jaar f 1000 toestaan en die volgende alge- meenc vergadering niet aan een besluit van tk'zo vergadering binden. Het hoofdbestuur neemt dit amendement over maar de financioele commissie ad viseert het voorst,el ongewijzigd aan te- nemen. Na verdediging van het voorstel door den afgevaardigde van Leeuwarden wordt het aldus gewijzigd voorstel bij alccl am a,ti e aangenomen. Het hoofdbestuur heeft de toezegging gedaan, voortaan uit eigen beweging den pest terug te brengen op den beschrij vingsbrief zoolang' de reorganisatie niet is tot stand gekomen. Daar de agenda, hiermee was afge daan kwam nu in behandeling hot voor stel van urgentie „Op die gronden, meegedeeld' in da verklarende toelichting tot de graphi- sche voorstelling va.ïL het verloop va» het ledental der Maatschappijl 1784 1899, waarvan eeu exemplaar aian. de déprtemeuten, ten bedioeva van hunn« afg'ovaardi gdenwordt verzonden, stelt het hoofdbestuur alsnog aan de alge meen© vergadering voor, dat zij be sluite „op de begrooting voor 18991900 uit te trekken een bedrag vau f 1000, ton einde daarmede t.o bestrijden dé kosten, verbonden aan het houden vain; voordrachten over het werk en da taak dér Maatschappij, door sprekers, dlaar- toe door htt hoofdbestuur- uit te noodii- gen:" Na, veel debat en warme verdediging van prof. de Geer werd! dit voorstel aan genom en Vervolgens werd die vergadering té# heden verdaagd. Tweede dasr. Da tweede dag ving aan met de be- handéling van punt Y. betreffende de voordrachten. Nadat een am on dein ent van Zieriksee om het voorgestelde be drag vau f 3200 te. verminderen op f 2000 was afgewezen, werd het voor stel goedgekeurd. Daarna werd door het departement Haarlem voorgelezen de navolgende ver klaring Het departement Haarlem heeft de eer ten vervolge en ter* aanvulling vaal de gisteren door een zijner afgevaardig den gehouden rode, het navolgende te verklaren „Het in de openingsrede aan het Departement gedaan verwijt betreft een principaeep. verschil. Boa halve dat wat gisteren reeds werd' uit eengezet-, richt zich. dé meening vami het Departement ook tegen dé velerlei telkens benoemde Commdssiën en te gen de e i n d a 1 ij k verschijnende rap porten, die niet genoeg belangstelling vinden, getuigen de weinige exemplaren die verkocht werdén. Het departement meent-, dat de Maat schappij nuttigea* werkzaam kou wezen. Deze opmerking richt rich niet tegen, eenig persoon, doch slechts tegen de tot nu toe gevolgde wijze van werken. Het Departement Haarlem stelt zich voor, te voldoen aan dé uitnood!- ging des Voorzitters en tijdig" be-

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2