Tweede Blad. BliiïOOBEXDE BIJ HAARLEffl'S DAGBLAD VAN Vrijdag 2 Juni 189D. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 31 Mei '99, des namiddags te één uur. PUNT 1. Mededteolingen en ingeko men stukken. Een adres van S. J. W. Mons. directeur der Haarlemsehe Maatschap py tot exploitatie van onroerende goe deren, houdende verzoek tot aankoop van grond aan de Jordensstraat. Een adres van de afdeeling „Haar lem" van den Roomsch-Katholieken Volksbond, houdende verzoek om sub sidie voor eene teekenschool. Een nader adres van W. A. J. van de Kamp, Ramakers enVanBerkum, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen vaD 6 kiosken op den openbaren weg voor den verkoop van verfrisschingen. Een adres van S. Mons tot aankoop van een stukje grond aan den Wa genweg. Gesteld in banden van B. 6n W. ter afdoening Een adres van H. van der Horst, houdende verzoek tot het verleenen van vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het perceel aan de Kleverlaan No. 9. Gesteld in handen van B. en W. om advies E8n adres van F. M. baron van Lijnden, houdende verzoek tot het opheffen van voorwaarden, welke bij de overdracht als erfdienstbaarheid zyn gevestigd op grond, gelegen bij den Koninginneweg Eqg adres der firma Aukes Co., houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van kiosken op den openbaren weg. ten einde die te ver pachten. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is tot buitengewoon veldwachter dezer gemeente benoemd de agent van politie 3a klasse K. van Pel. Door denzelfde is eervol ontslag verleend als buitengewoon veldwach ter dezer gemeente aan den onlangs eervol ontslagen agent van politie Be klasse G. N. J. Verwaay. Ingekomen Een adres van het Hoofdbestuur der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur, houdende verzoek tot het niet toepasselijk verklaren der verordening op de heffing eener be lasting op de openbare vermakelijk heden op de tentoonstellingen dier vereeniging. Een adres van het bestuur van de Socie'.eit „Vereeniging", in zake eene belasting op de openbare vermake lijkheden. Voorgesteld deze adressen te be handelen bij de verordening tot hef fing eeoer belasting op de openbare vermakelijkheden. Een schrijven van de afdeeling „Haarlem en Omstreken" van de Maatschappij tot bevordering der Ge noeskunst, houdende een advies, be treffende de ODtwerp-verordening tot regeling der prostitutie. Eeu adres van H. van Keeken— Roodhorst en F. J. T. van Keeken, houdende verzoek om eene eveutueele vergunning tot het plaatsen van kios ken te stellen op naam van laatstge noemde. Een schrijven van de Eerste Neder- landsche Electriciteit-Maat.-chappy i houdende bericht, dat door hen geen gebruik zal worden gemaakt van de verleende vergunning tot het leggen van eleclrische geledingen in de Beek- laan en de Korte Kleverlaan. Een schrijven van de commissie be noemd bfi raadsbesluit van 18 Mei 1899 no. 14 bevattende een antwoord op het in hare hauden gestelde schrij ven der Kamer van Koophandel en Fabrieken, betreffende een ontwerp verordening op de heffing van haven en kaaigeld. Een schrijven van K. Schraver te Rotterdam, ten geleide van een opstel over het bekenrings-kaartstelsel. Een proces verbaal van den keur meester van het slachtvee, houdende afkeuring van vleosch, als ongeschikt voor de consumptie. Een adres van J. P. D. H. Dazert te Maastricht, om in aamerking te komen voor de benoeming tot adjuuct- archivaris der gemeente. Te behandelen bij de voor beden aan de orde gestelde benoeming. Een adres van J. P. Barends, om vergunning tot den bouw van een woonhuis aan de Beeksteeg, sectie D, No. 6242, ter hoogte van 7.20 M., d.i. 0.57 M. hooger dan anderhalfmaal de breedte van' de aangreuzende straat, nadat daaraan zal zyn toegevoegd eene strook grond aldaar ter gemid- delde breedte van 0.43 M. welke adres sant bereid is togen een door den Raad te bepalen koopprijs, of des noods om niet, aan do gemeente af te staan. Voorstel van B. en W. om d'en bouw van een huis in do Beeksteeg 57 cM. lioogor te bouwen dan li maal de hoog te der straat. De heer DE BREUK lichtte dit toe. Adressant Bareïidse is bereid, in ruil hiervoor een stuk grond aan da gemeente af te staan, hetgeen de rooilijn zeer zal verbeteren. Hierna keurt de RaadJ het voorstel goed. B. en W. komt bet wenschelyk voor, in verband met den door den tramaanleg gewyzigden toestand van bet stationsplein, met ingang van 1 Juli a.s. over te gaan tot de openbare verpachting van standplaatsen voor stationneerende rijtuigen en wel8 plaatsen op het Stationsplein, 2 op de Groote Markt en 4 op de plaats,1 waar de Wagenweg met de Dreef samenkomt. e&- B. en W. stellen voor, hen ie machti gen mot lo. Juli op het Stationsplein te verpachten 8 standplaatsen voor rij tuigen, 2 op die Groote Markt en 4 op de Droef bij hot Plein. Do heer VAN STYRUM vindt acht rijtuigen op 't Stationsplein wat weinig. De VOORZ. meent, dat er geen plaats zal zijn voor meer. De Raad keurt het voorstel goed; B. en W. zullen de voorwaarden der verpachting vaststellen. (Vervolg der discussie). PUNT 11. In de vorige vergadering hebben de stemmen gestaakt over het voorstel van B. en W. om hen te machtigen, allengs de pompen in déze gemeente op te ruimen, die slecht drinkwater bevatten. De heer DE BREUK verzoekt her opening der discussie. - - wordt, toege staan. Spr. deelt mede, dat in 1886 reeds is gebleken, dat in de meeste pom pen het water slecht is en wijst verder op do duinwaterleiding, 't Is dus een voudiger machtiging te geven, ze aJle op te ruimendeze opruiming zou d'an aanbesteed kunnen worden, wat goed- kcoper is. Veel pomipen zijn tocli al buiten gebruik, etn nog, maar 42 of 43 in gebruik. Ook deze ongebruikte zou den kunnen worden opgeruimd. Voor af willen B. en W. echter hier en daar drinkfonteinen maken. De lieer MACARé herinnert aan het door hem in de vorige vergadering gezegdegevaar voor onklaar worden dier waterleiding m geschiktheid van vele pompen tot levering van waschwa- ter. Niemand zal er tegen zijn, dat on gebruikte pompen worden opgeruimd, maar dat wordt hier niet gevraagd en ovter heit criterium sfleteht water is verschil van gevoelen. Spr. aicht dus beter, den tot nu ge- volgdetn weg te blij,ven bewandelen, ook omdlalt dan de buren eventueel be zwaar* togen de wegneming kunnen in dienen. De heier VAN STYRUM meent, dat voor 't wegruimen der pompen B. en W. geen raadsbesluit ncoclïg hebben, om dat bij de begrooting voor die wegrui ming gelden zijn toegestaan. Anders is spr. liet met den heer Macaré eens. ue heer LOOMEIJER meent, dat bij eieai streng onderzoek'bijkans alle pompen ongeschikt drinkwater op te leveren blijken, maar voor andere doel einden is het zeker goed, bv. voor sproei- water, waar men in Amsterdam het Vechtwater voor gebruikt. Spr. sluit zich dus aan bij: de meening van den heer Macaré. j^e heer DE BREUK alcht liet be zwaar, van onklaar worden, niet groot, bovendien helpen dan die pompen wei nig. Niemand heeft tegen dit Raads voorstel eenig bezwaar geopperd, een bewijs dat men om de pompen niet veel geeft. Vele pompen zijn Zaterdagavond leeg en geven dris weinig nut. De rei niging heeft er veel last van, de bakken worden voor vuilnis gebruikt en ver stoppen den gootsteen, waardoor een onaangename lucht ontstaat. Het argu ment van den lieer van Sty rum is bij B. en W. besproken, maar liet college meende liever het voorstel nog maar in den Raad te moeten brengen. De lieer STOLP ziet ernstig ongerief in 't wegnemen van alle pompen tege lijk. Meestal bemoeien de menschen zich niet met zaken voor die gebeurd zijn. De heer MACARé beantwoordt den hder de Breuk. Bijl vriezend weer blijkt hot gebruik van de pompen uit d'a ijs korsten die er bij liggenals de pom pen Zaterdagavond leeg zijn, dan blijkt eer dat er te weinig pompen zijn, dan ta veiel. De heer ROOG dkveept niet met die pompen, ze kosten veel aan ondéx*houd en wil ze dus liever met den heer del Breuk tegelijk opruimen. Dc heer Macaré heeft laten voor- komen alsof men dagen van de water leiding kan verstoken zijn. Spr. vreest dat niet. Springt een buis, dan kan dat in 2 a 3 uur hersteld zijn. De heer WILLINK wijst er op, dat, bij aanneming van het voorstel de pom pen, dia goed water opleveren, blijven staan. Verder is er de waterleiding nog. Men moet over pompen met schadelijk waiter niet al te licht denken. Spr. is dus voor het voorstel. Do heer VAN NBERG is ook voor opruimingal staat er op de pompen „ondrinkbaar water", het pu bliek drinkt er tocli van, als liet d'orst heeft. Beter is het, die bron dus maar weg te nemen. Dat het nog voor sproei- water kan dienen, verwijdert het ge noemde bezwaar niet. Dc hoor LOOMEIJER zegt, dat de scheikundige thans nog even hoog© ei- schen, stelt als vroeger en acht het denk beeld1Macaré zfcer wel uitvoerbaar. Op alle pompen zou spr. willen schil deren ..niet geschikt voor drinkwater," ook al om duimvatervcrspilling te voor komen. Da heer KROL is juist voor dlit laat ste argument bevreesd. Het publiek verkiest de smaak van pompwater, maar daar is men spoedig overheen. Spr. is dus voor de wegruiming. Tot de wegraiming der pompen wordt nu besloten met 14 tegen 11 stemmen. Vóór waren de li eer en Willink, Krol, Win ld er, Waller, Hugenlioltz, de Breuk, de Kanter, Sneltjes, van den Berg, Roog, van der Steur,, Bijvoet, Nieuwen - huijzen K ruseman en van Lennep. Tegen stemden de lieeren Stolp, Sa- balis, van Weel. Loomeijor, van, Sty- rum, Macaré, Leupen, Schiirmann, Speelman, van der Mersch en van Thiel. PUNT 15. Voorstel van B. en W. tot her ziening (ingevolge de rijkswet) van de verordening op de leges. Bij de kosten 'van huwelijksvoltrekking stellen B. en W. iets meer voor, dan tot nu liet ge val was, nl./" 5 in de groote zaal, f 15 in do wachtkamer, f 40 in de Raads zaal, voor huwelijksvoltrekking op Woensdag en Donderdagop alle ande re dagen dei* week in de groote zaal ƒ10, in de wachtkamer in de Raads zaal (den looper inbegrepen) f 60voor het leggen van den looper bij huwe lijksvoltrekking in de groote zaal of in de wachtkamer 10 en voor het vol trekken van een huwelijk buiten het Raadhuis 25. Een weinig verhoogd zijn ook de leges voor een ac'e van aanstelling, voor legalisatie enz. Nieuw zijn de voor gestelde leges voor vergunning om schuthokken te zetten 0.10; voor opgaven uit het bevolkingsre gister, voor iederen persoon omtrent wien het gevraagd wordt 0.25. Bij abonnement per jaar voor hoog stens 3000 opeaven 30. De heer STOLP vestigt de aandacht op punt sub i, opgaven van liet bevol kingsregister, dat voor velen vrij kost baar zal worden. Er wordt, naar spr. is gezegd, op de secretarie veel naar gevraagd on spr. kan dus wel een ver goeding goedkeuren, maar acht den voorgestelden te duur en wil in plaats 25 ets., 10 ets. voorstellen, bij abonne ment 20, in plaats 30. Dit geeft spr. bijl amendement in overweging. Het wordt ondersteund. Do heer TJEENK WILLINK acht dit goed. Onbescheiden vragen écarteert men er mee. Dö heier IIUGENHOLTZ zegt, dat B. en W. wenschelijk aohttein die op gaven nu eens te laten betalen. Soms geven de menschen een heel lijstje van adressen, die ze willen weten en komen het dan niet eens halen. Elders is het ook 25 ets., te Amsterdam zelfs dertig cents. Of de onbescheiden vragen bij 10 cents minder zullen zijn dan bij 25, is de vraag. De heer WILLINK zou deze bron van informatie niet willen verstoppen. Blijkt het bij 't tarief van 10 cents, dat er nog te veel vragetn komen, dan kan heit tarief altijd' nog worden, verhoogd. De heer DE KANTER vindt 25 cents volstrekt niet te hoog, wie ielts weten wil, heeft dat er wel voor over. Do heer SNELTJES is voor heit amendement. Tot nu toe zijn die opgat ven gegeven om niet. Nu wil men ze hoog laten betalen, omdat er wel eens misbruik van wordt gemaakt. Hiervoor behoeft men evenwel de groote menigte niet te straffen. a-et amendement wordt nu goedge keurd met 6 stemmen tegen. PUNT 16. B. W. stellen voor de blceinmarkt van het Spaarne naar da Gasthuis- vest te verplaatsen, daar tengevolge van het leggen der rails voor de electrische tram langs het Spaaroe geen voldoende ruimte meer is voor get houden der bloemmarkt. De heer STOLP acht deze ver plaatsing niet gewenscht, noch in 't belang der markt. Op het Spaarneis ruimte genoeg, wanneer de Raad als- oog aanneemt het voorstel van Bus, ter verlegging der rails. De heer DE KANTER is het met dit laatste niet eens. B. en W. doen dit voorstel na veel discussies. De heor STOLP wordt bierdoor in zyn meeuing bevestigd. Maakt men le ruimte op 't Spaarne breeder, dan is er raimte genoeg voor de markten. Het verleggen van markten is ge vaarlijk. De heer HUGENHOLTZ zegt, dat wanneer het voorstel van Bus werd aangenomen, alleen een dsel der lyn by de Berkenrodest eg naar voren komt. Van daar tot aan de Meikbrug is er dubbel spoor, dat heeft de Raad gewild en daarovor loopt bet verzoek van Bus ook niet. De bloemen kun nen achter de rails staaD, maar voor koopers is dan geen ruimte. Op de Gasthuisvest is de gelegenheid veel beter. De heer WILLINK ziet in de ver plaatsing niet zooveel bezwaar, maar acht die niet zoo noodzakelijk. Kan men geen ruimte houden tusschen de bloenienuitslalling en de wal Vol gens een onderzoek in loco lijkt dat spr. zeer wel mogelijk. De VOORZ. zegt, dat B. en W. het niet mogelijk achten op grond van het rapport, van den heer Ivriens de bloemenmarkt te houden, waar die nu is. 't Is altijd vol op 't Spaarne en tusschen twee euvelen kiezende, achtten B. en W. verplaatsing het kleinste. Het voorstel wordt aangenomen met 18 tegen 7 stemmen. PUNT 17. In de vorige vergadering besloot do Raad in beginsel tot de invoering van eene belasting op de publieke vermake lijkheden. Thans zijn aan de orde een voorstel van B. en W., waarbij verschillende wijze van berekening wordt voorgesteld en een voorstel van don heer Th. G. Scnunnami, waarbij in overweging wordt gegeven een enkel tarief in te voeren en wel rijf procent van de on zuivere opbrengst. Hierbij, is ingediend een adres van het Bestuur dor Sociëteit Vereeniging, bezwaren 5 n houden de tegen de voor hare inrichting zeer n ad eel i ge bereke ning van B. en W. en verzoek om vrij stelling van belasting van de Alg. Ver. voor Bloemb. Cultuur voor hare ten toonstellingen en bijeenkomsten. De VOORZ. acht het beste, de zaak zoo te behandelen, dat in de eerste plaats in stemming wordt ge bracht, welk systeem wordt verkozen. De heer WALLER bespreekt de beide stelsels. Het amsterdamsche stelsel is het oudste, meu zal wel re den hebben gehad om in Rotterdam een ander stelsel te nemen. Het laat ste is veel eenvoudiger en vermjjdt 'alle, by het amsterdamsche noodige, controle. Behalve dit is tegen het amsterdamsche stelsel dit bezwaar, dat or b.v. van de concerten vanToonkunst geen belasting wordt geheven. Wil men dat hier ook dan voor Bach, Toonkunst en alle cpncei ten in !t Bron gebouw, dan schiet al'oen de schouw burg over en dat is de bedoeling niet. By 't voorstel van B. en W. vallen zjj allen onder de belasting en het tarief is niet hoog. BreDgt het te weinig op. ian is Jatere verhoogiog nog mogelyk. Zeker moet de belasting worden be taald door bet publiek, maar dat zal ook geschieden door liet voorstel van B. en W. De belastingbeffer weet van wie hy heft, maar wie de belasting ten slotte betaalt, hangt van de onj standigheden af. De ondernemer zal wel zorgen, dat by die op het publiek verhaalt. De directie van den schouw burg heeft daarvoor bijvoorbeeld maar de plaatsen te verhoog en en kan zelfs een schadepostje van den vorigen keer. in eeu volgende voorstelling door het pubhek laten betalen. Den Raad kan het niet schelen, hoe de ondernemer het vindt op bet publiek, 't is den Raad alleen te doen om er wat geld voor in de kas te brengen. Het am sterdamsche stelsel veroorzaakt wre vel bij 't publiek, die niet in 't belang is van de ondernemers. De beer VAN DER MERSCH meent, dat de beide stelsels in zeker opzicht aan elkaar gelyk zyn en wel bet heffen der belasting in tijdelijk gevestigde inrichtingen. Bij de andere inrichtingen wordt niet geheel alleen de last gelegd op hen, die de verma kelijkheden bezoeken. Waar geheven wordt naar den omvang van de zaal of den tuin zal allereerst de onder nemer worden belast en de mogelijk heid bestaat, dat er eens niemand komt en de ondernemer dan toch be- takn moet. Daarom is spr. voor het voorstel-SchürmanD. (De heer Klein komt ter vergade ring). De heer SCHüRMANN meent, dat de perceptiekosten bij zijn slo'sel byna niets zullen bedragen. Eer, jongmensch kan de zaak drijven, in Groningen kostte bet f200. I)e belasting moet wordeu gedragen door bet uitgaande publiek. Niemand zal aanmerking maken op een belasting van 5 procent. Te Rotterdam brengt de b lasting ook zooveel niet op. De heer STOLP vraagt, of Toon kunst, Bach, de concerten in de Bron bij het stelsel Sc' ürmann al dan niet onder de belastin.' vallen. De lieer WALLER zegt, dat ze er wel in vallen by 'tsysteem van B. en W. Spr. meent, dat volgens het stelsel Schürmann deze instellingen er bniten vallen. Het beginsel van abon nement brengt mee, dat de kosten do8r elkaar wordeu geslagen. In de Soc. Vereeniging zal men zoo per- keer f10 80 betalen, behalve natuur lijk voor uitvoeringen voor hare leden, die kosteloos zyn. Maakt een oïtvoe ring een fiascdan zyn die f10 80 tegenover de overige onkosten maar een boon in een brouwketel. Het stelsel-SchürmsDD is vexatoir. Voortaan zal men bijv. geen kaarten meer kunnen krijgen by eeu boek handelaar, en daaraan is men te Haar lem gewend. De heer SNELTJES is van het heele stelsel geen voorstander. B en W. gevan echter op wat hun voorstel zal opbrengen. De heer Schiirmann doet dat niet. Waarom zyn de ker misvermakelyk lieden niet in zyn voor stel opgenomen Spr. voelt wel iets meer voor hetstelsel-SchürmanD, maar dan moet ook niets en niemand wor den uitgesloten, ook niet de vereeni ging voor Bloembollencultuur. Voert men een belasting in als deze, groot in onaangenaamheden, gering in vruch ten, dan moet de Raad allemeDscben plagen. Hij moet dan vragenis er ergens iets te doen. waaraan we wat kunnen verdienen. Twee jongelui zul len [er zeker voor de controle noodig wezen en daarby weer een chef van dienst. De beer SCHüRMANN wijst er op, dat wel degelijk in zijn voorstel de kermisvermakelijkheden zyu begre pen. Sprekers be; oeiing is, dat ieder een zal betalen, behalve in vereeoi- gingen met ballotage. De heer Kre lage behoeft voor vergaderingen niot te betalen, maar als hjj tentoonstel lingen houdt met lichtbeelden en mis schien muziek, dan moet het publiek dat er komt 5 pCt. belasting betalen. Bij een concert in de Groote Kerk eveneens. Men behoeft alleen de boe ken der inrichtingen maar af te stem pelen en heft van het totaal der ver kochte kaarten 5 procent. De beer VAN WEEL ziet geen verschil in do beide stelsels. De heer WALLER antwoordt. De heer WILLINK oppert de mo gelijkheid, dat in Amsterdam geen belasting wordt geheven wanneer de opbrengst strekt voor een pbilantro- pisch doel. De heer BIJVOET acht het ver standig, gehoord de debatten, de beide voorstellen te verwerpen. Spr. was niet in de vorige vergadering en zou anders hebben tegengestemd. De heer DE KANTER zal voor bet systeem van B. eu W. stemuieD, omdat hij bet eens is met den heer Waller, hoewel hy tegen de belasting is in principe. De VOORZ. zegt, dat Haarlem eon luxestad is, waar men bet deu bewo ners zoo aangenaam mogelijk moet maken. Dat argument gold by de toekenning van f 10,000 van bet mu ziekkorps nu wil men hen weer be lasten met een som, die misschien de helft bedraagt Dat acht spr. niet verstsndig. Ware hy lid van den Raad, dan zou spr. als de heor Bij voet tegen beide voorstellen stommen. Niot gewenscht is het, bijv. een ten toonstelling als van Bloembollencul tuur door zulk een belasting to belem meren. In Arnhem en Nijmegen geeft men voor alles subsidiën, bier wordt be lasting geheven. Het stelsel van B. en W. wordt nu verworpen. Alleen de heer Waller is er vóór. Aan de orde komt het voorstel- Schürmann. Art. I. Te beginnen met lo Augustus 1699 wordt in deze gemeente geheven eene belasting op door de bevuegde macht geoorloofde tooneelvertooningeo, con certen en andere openbare vermake lijkheden, mitsdien ook op openbare huizen waar muziek gemaakt of ge danst wordt. Met openbare vertooningen en ver makelijkheden worden gelijk gesteld de zoodanige, waardoor de toegang enkel bij inieekening wordt verleend, zonder ballotage door de leden. De heer VAN DER MERSCH stelt voor als redactiewijziging by le voegen achter tooneelvertooningen het woord muziekuitvoeringen en dan weg te laten de woorden „mitsdien ook" tot en met „gedanst wordt". Spr. stelt verder voor bij te voegen Niet als publieke vermakelijkheden worden beschouwd, samenkomsten of tentooosteliingen, die een godsdienstig of wetenschappelijk karakter dragen en niet door muziek- of zanguitvoe ringen opgeluisterd. De heer SCHüRMANN neemt deze amendementen over. De heer HUGENHOLTZ wil uit lichten de woorden „door de bevoegde macht geoorloofdb"ongeoorloofde worden niet gegeven. De heer SCHüRMANiLroeent, da! het gerust kan 1)1 ij ven staanvan dezelfde meening is de heer TJ EENK WILLINK. De heer DE BREUK doet opmer ken, dat bij godsdienstoefeningen in den regel wel wordt gezongen en het orgel bespeeld. Van deze wil de heer Van der Mersch zeker geen belasting heffen. De heer WALLER stelt voor, de eerste alinea in stemming te brengen. Wordt deze verworpen, uau vervalt het geheel. De heer VAN DER MERSCH wil kerkeiybc muziek- of zanguitvoe ringen niet belasten. Spr. meent, dat do heele verordening redactiewijziging b hoeft en geeft in overweging, die te stellen in handen der Comm. v. Fin. Misschien zou beter zyu by het woord godsdienstoefeningen niet van muziek of zang te spreken, maar aiicen die bepaling te behouden bij de tentoon stellingen. De heer DE KANTER meent, dat een bijeenkomst wel wetenschappelijk kan zijn, al wordt er muztek bij ge maakt. De beer WILLINK meent, dat het een niet met hot ander te maken heeft, De hoer NIEUW EN UUIJZBN KRUSEMAN meent, dat beter is het woord wetenschappelijk by tentoon stellingen weg te laten. De heer VAN DER MERSCH vereeuigt zich daarmee. De heer BIJVOET vreest voor na deel voor Haarlem, wanneer men bier tentoonstellingen bijvoorbeeld van landbouw geeft zonder muziek. Dolleer DE BREUK voorziet aller lei moeilijkheden. Op den eersten dag der tentoonstelling van Bloembollen cultuur wordt een oogeublik muziek gegeven, daarna niet meer. Moet nu alleen voor disu dag belasting wordeu betaald of voor de heele tentoonstel ling? Do heer VAN DER MERSCH acht. vry duidelijk, dat geen belasting wordt geheven, wanneer geen muziek wordt gemaakt. Nu de Raai eenmaal de belasting heeft goedgekeurd, valt een tentoonstelling met muziek of zang er zeker onder. De heer VAN WEEL geeft in overweging, nu ook de uitzondering voor liefdadigheids-voorstelling iu dit artikel by te voegen. De heer SCHüRMANN antwoordt, dat deze uitzondering in zijn systeem niet past, daar op het publiek do be lasting wordt verhaald. De heer VAN DER MERSCH ziet geen bezwaar, dergelijke uitvoeringen te belasten als het publieke vermake lijkheden zyn. Het geamendeerde art. I wordt nu aangenomen met 14 tegen 10 stemmen. Voor waren de heeron Willink, Winkler, Hugenlioltz, van Weel, Loo- meijer, van den B-rg, Klein, Leupen, Roog, Schiirmann, Nieuwenhuyzen Kruseman, van Lennep, Speelmanen van der Mersch. Art. 11. Voor opeubarc vermake lij kneden, op vertoon van bewijs van lidmaatschap toegankelijk voor op de alhier gebruikelijke wyze geballoteer de leden, doch (met uitzondering van dames) niet voor stadgencoten, is de belasting alleen verschuldigd voor de tegen betaling toegelaten vreemdelin gen en dames. Worden mannen, stad gencoten, die geen iid zyu tegen be taling toegelaten, dan is do belasting door hen verschuldigd. De heer VAN DER MERSCH vraagt, wie nu eigenlijk vr y zyn. De ze redactie geeft aanleiding tot aller lei moeielijkheden en Spr. stelt dus voor weg te laten de woorden„op de alhier gebruikelijke wyze gebal loteerde." Bijvoorbeeld Bach balloteert zyu leden niet en toch zal men dezen niet in de belasting willeu betrekken. Wegers liet gevorderde uur geeft do VOORZ. in overweging, de ver dere behandeling uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer SCHüRMANN verbaast er zich over, de Voorzitter zelfheeft hem gisteren gezegd, dat de zaak vandaag behandeld moest worden. De VOORZ. antwoordt, dat de heer Schürmann hem wel heeft ver zocht do zaak vandaag niet te behan delen; maar dat by daaraan niet kon voldoen. Het voorstel om do behandeling uit te stellen wordt verworpen met 13 tegen 10 stemmen. Het amendement-van der Mersch op art. II komt opnieuw Ier sprake. De heer SCHüRMANN acht dit nadeeligb. v. van do Bron zal daar door niets ontvangen worden. De heer VAN DER MERSCH is van oordeel, dat ieder die kan aan wijzen, dat hy van een vereeniging lid is, vrijgesteld is van belasting. Het amendement-van der Mersch om weg te laten do woorden„op de alhier gebruikelijke wyze geballo teerde wordt met 19 tegen 5 stemmen aangenomen. Vóór dc* heeren Stolp, Sabelis, Wil link, Krol, Winkler, Waller, Hugen- boltz, de Breuk, do Kanter, Sneltjes, van Weel, Loomeijer, Leupen, Roog, van der Steur, Bijvoet, van der Mersch, van Thiel en Xieuweuhuijzen Kruse man. Tegeü de heeren van den Berg, Klein, Schürmann, van Lennep en Speelman. Do heer SNELTJES geeft deu heor Schürmann in overweging, nu zyn voorstel maar in te trokken. Liet geeft nu toch niots meer. (Gelach). Een paar re lactie ver beteringen worden goedgekeurd. Over hetgearaen- deerde art. II staken de stemmer. Hierover zal nu in de volgende vergadering opnieuw moeten worden gestemd. De heer DE KANTER stelt daar om voor, de geheele verdere behan deling uit te stellen tot de volgende vergadering. Aldus wordt zonder stemmieg be sloten. PUNT 18. Voorstel van B. en. W. tot benoeming van ingezetenen om zitting te nemen in dle stem bureaux voor de a.s. Raads verkiezing. Benoemd worden de heeren R. Baas Az. G. P. J. Beccari. P. J. Beccari. M. N. Beets. J. C. van Bem- meleri Jr. H. Bernolot Moeais. A. Berfc- ling. S. C. J. Bertram. J. W. A. Brij nes. P. F. de Bordes. II. vaai Breemen Hz. W. F. Bremer Sr. L. de Breuk. H. J. Bronkhorst. A. H. Broos. Mr. F. A. Bijvoet. Jhr. Mr. A. Calkoen. Mr. W. Cnoop Koopmans. Ij. Cohen. P. II. Craandijilc. A. J. C. Duamen. M. Dirken. C. Druij vested jo. P. Dvserindk. J. van Ek. Mr. Joh*. Enschedé. Mr. G. C. Everwijn Lange. J. A. Fontein. J. Geldorp. C. J. Gonnct. F. A. Grijsecis. J. J. S. van Hamel. J. II. van Hees. Mr. H. P. 't Hooft, A. P. Hooghwin- kel. P. J, L. Huet. H. L. Janssen van Raaij. J. C. Joekes. J. de Jongh. Mr. H. Ph. de Kantel*. J- H. Kersten. Mr. A. Kist. P. Kleiweg Dvserinck. A. F. Kremer. Mr. L. C'. Kronenberg. A. van der Laan. A. C. Laane, Y. Lcosje- F. M. Baron van Lijnd'en. II. F. Maks. A. Merens. J. Merons. Mr. C. H. van Meur?. Abri Meijer. F. C. Misset Jr. •J. Mullomcister. F. L. Xix L. P. Noé. W. J. Oosterhoff. J. van Os. H. T. Pei- tenburg. Jhr. P. Quarles van Ufford. J. R. du Riou. Dr. A. E. van Roijen. A, J. Sarin. M. W. Savrij. B. E. C. Seig- mlto. Mr. J. Spoor. J. A. G. van der Steur. D. A. Swans. Mr. A. J. van Thiol. Mr. A. J. van Thiel. Mr. A. W. Thirae. Dr. J. Timmer. F. V. A. W. H. van Tueronhout. Ih*. E. van der Veil. U. J. K. Veraf alt. W. C. die Vos. B. F. Westerouen van Meeteren. W. K. Wier- da. J. Willems. A Winkler. J. Wol- bers. J. J. Zeewoldt. PUNT 19. Benoeming van een ajdjuiict-archiva n's. Wordt benoemd de heer A, J. Hes- huysen, met 23 van dc 24 stemmen. PUNT 20. Vooratel tot herlxmoc-ming van den heor L. F. Nix ala lid van hot Burgerl. Armbestuur. Aldus geschiedt. PUNT 21. Benoeming van leden der commissie voor de bezwaarschriften. Aftredende leden de hoeren yuel- tjes, Tjeeok Willink, Sabelis, Leupen en Van Thiel. De heer SNELTJES vraagt het woord. Meer dun 15 jaar heeft spr. in deze commissie zitting gehad. Dezo betrokking is geen sinecure. Hjj acht het in liet belang van de gemeente eu van de belastingschuldigen, dat er eens nieuw bloed in komt eo vindt het zyn plicht, als oudste lid van de commissie, den Raad te verzoeken, hem niet meer te stemmen. De heer WILLINK zegt, dat de gelegenheid tot het brengen van nieuw bloed in de commissie zich voordoet, zonder dai de heer Sneltjes zich be hoeft op te ófferen. Spreker toch zal in geen geval een herbenoeming iu deze commissie aannemen. Wordt overgegaan tol stemming. Gekozen worden de hoeren Sabelis, Van Tniel. Leupen en Sneltjes. De dri6 eerstgenoemden nomen deze aan, de heer SNELTJES verklaart dat hy, hoe handig de beer Willink hem ook geëcarteerd heeft, geen be noeming aannemen zal. De VOORZ. betuigt, onder applaus der vergadering, den heeren Sneltjes en Willink dank voor de door hen bewezen diensten. De heer Stolp, op wien tien stem men waren uitgebracht, weuscht niet in aanmerking te komen, daar liy reeds deel uitmaakt van verschillendecom- missiën. Na meerdere stemmingen werden benoemd de heeren Speelman en Nieu- wenhuyzen Kruseman. De vergadering werd te circa half zos gesloten. PUNT 22. Verslagen van den opzichter over de gasverlichting over Maart en April. Voor kennisgeving aangenomen. Niets meer aan dc orde zijnde wordt de vergadering to circa 54 uur door deu Voorzitter gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 5