pen. Misschien word ik nog eon Sher lock Holmes. H. A. GANUS JR. Atjeh. Blijkens van don gouverneur-gene- raal van Nederlandsch-Indië ontvan gen telegrafische berichten zijn sedert de jongste raededeeling dienaan gaande, in de Nederlaudscbe Staats courant van 17 Mei jl. by de krijgs verrichtingen in Atjeh gesneuveld de sergeant Th. J. Hendriks, no. 34845, en de fuselier J. D. Poezens, no. 2879')aan bekomen wonden over leden de le-luitenant der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger B. C. M. Smelt ou de fuselier F. Streff, no. 30377 en gevaarlijk gewond de korporaal H. M. Brock, no. 28960 en de hoornblazer M. van Bueren, no. 26939. (Stct.) De vredesconferentie. In een sober, maar juist door dien eenvoud zoo smaakvol versierde groote zaal van den Haagschon Kunstkring vond men Zaterdagavond de eerste gedelegeerden en verdere leden der verschillende delegaties der vredes conferentie vereenigd, henevens onze ministers, leden der koninklijke hjf- liouding, leden van het corps diploma tique, autoriteiton van rijk, provincie en gemeente, opper- en hoofdofficieren van land en zeemacht, ijveraars en ijveraarsters voor den vrede, Neder- landsche kunstenaars enz. enz. ter bijwoniog van de soiree, door den Haagschén Kunstkring aangeboden aan de vredesconferentie. In de zaal, langs de wanden boog- opgaand groen, een fond waartegen de blanke vredesbloem, de lelie, schitterend afstak, spiegels omlijst met lelies, wandschilderingen waarlangs zich opr.ieuw de bloem des vredes voortsiicgerde, president Staal en zijne dames ia de voorste rij. Achter hem onmiddellijk de leden onzer regeering en de verdere gedelegeerden met hunne dames, de heeren gerokt en met witte das, de dames in rijke avondtoiletten. Alle genoodigden werden ontvangon door bestuursleden van den Kring, welwillend bijgestaan door twee leden van bet bureau der conferentieridder van Rappard cn jhr. Rochussen. Het programma van deze soiree- artistique, in alle opzichten uitstekend geslaagd te noemen, een programma met weinige uitzonderingen door leden van den Kring uitgevoerd, gaf aan de vreemdelingen een zeer afwisselend overzicht van de verscuillend9 genres van kunst, waaraan de Haagsche Kring zich wijdtmuziek, voordracht, zang, tableaux-vivant, prachtig deze ïaatsteo. en met salvo's van toejuichin gen beloond. De kwakzalverij van Jan Steen en Eeue herberg van Ostade werden uitmuntend weerge geven, en dit typische Hollaudscbe genre'bleek uiterst gelukkig gekozen. Mooi ook het door Alida Klein, gekleed als vredesmaagd, gereciteerde gedicht van BérengerLa sainte alliance des peuples. In Lenteidylle van mevrouw Snijder van "Wissènkerke. gedirigeerd door den componist Gottfried Mann, verleenden medewerking Broedelet, Mes, Rud. Scbeffer, van 't Neder- landsch Tooneel, en Adelin Ferrain. Mann vond warme toejuiching. Het vocale deel, gemengde koren, stond ouder leiding van Arnold Spoel. Het "Wilhelmus (oude toonzetting) werd door alle genoodigden staande aange hoord. Tijdens de pauze werden ververschin» gen aangeboden. De soirée eindigde te kwart voor 12. De president van de vredesconfe rentie baron De Staal, hield Zaterdag middag een bespreking met de eerste gedelegeerden van de voornaamste R\jken. De vermoedelijke dader van den moordaanslag op de dochter van de wed. Vaessen te Meers L.), heeft zich zoo goed als zeker terstond na de mis daad in de Maas gestort, en is daar verdronken. De justitie te Maastricht beeft de lyk- schouwing bevolen van een achtjari gen knaap, die, naar bet gerucht wil, zou zijn overleden aan de gevolgen van een klap om het hoofd, hem door een buurvrouw toegebracht. het toch geen verandering in de gevoe lens van mijn bewonderaar zou teweeg brengen. Als ik mij in een vuurrood kleecl uitdoschte, cn vuurroode horens op mijn hoofd aanbracht cn een gtaart „May. spreek toch zoo ongepast niet:'' „Wel, het is de waarheid, mama. Zijn genegenheid zou immers in 't minst niet bekoelen. a.l zag hij mij in zoo'n kieedij. Hij zou zeggen, dat ik er allerliefst uitzag, dat doen ze immers allemaal. En dat is nu juist niet het geva,L Ik heb in vele eigenschappen van mij vertrouwen ik geloof wel, dat ik een goed verstand hob, eerlijk en oprecht ben en de liefde van een man wel waar dig benmaar nooit heb ik mijzelf knap gevonden en zoodra zij daarover beginnen heb ik al een hekel aan ze." „Vele menschen hebben mij toch ge zegd!, dat ze je mooi vonden." zeide haar moeder. „Werkelijk? Dan waren zij onoprecht mamav en gij moest niet zoo dwaas zijn hun vleierijen te gelooven," „Misschien zal mijnheer Dorrington het niet zeggen. Hoe kan je eigenlijk weten wat hij zal doen of hij wel van plan is van je te honden." Sport en Wedstrijden. De Njord-wedstrijden. Njord vierde haar 25-jarig bestaan op waardige wijze door tweedaagsche wedstrijden, waarvoor de beste ploe gen zyn ingeschreven. Zaterdag hadden van de nummers oude vier, jonge vier en jonge twee voorwedstryden plaats, daar de baan niet breed genoeg is om meer dan drie ploegen te doen starten. De uitslag der voorwedstryden was: Jonge Twee eerste heat „Njord", „Nereus", „Triton". Ie „Nereus" 5.27 2e „Njord" 5,39'/r.2a heat „Maas" en „Laga". 1 „Maas" in 5.57, „Laga" in 6 min. Beslissing tusschen de eerste van eiken heat en de snelste verliezer. Zondag tusschen „Nereus" „Njord" en „Laga." Jonge vier eerste heat tusschen „Triton" en „Njord". 1 „Triton" in 5.13/; „Njord" was voor, doch ving op het eind een snoek en verloor daardoor den stryd; 2ie heat „Am- slel" en -Nereus". 1 „Nereus 4.4375, „Amstel" 4.59J s. Beslissing tusschen „Triton", „Ne reus" en „Amstel". Des avonds werden de voorwedstry den voor het nummer Oude Vier ge roeid le heat tusschen „Laga", „Njord" en „De Hoop". 1 „Laga", in 4.34'/s, 2 „Njord" in 4.39Vs, „De Hoop" eenige sec. later. 2e heat tus schen „Nereus" en „Amstel" 1 „Ne reus" in 4.40'/5, „Amstel" ruim 21 sec. later. Ia den namiddag hield „Njord" re ceptie, om de gelukwenscben mot haar 25-jarig bestaan in ontvangst le nemen. Tal van krausen werden haar on der do meest hartelijke toespraken door de verschillende delegation uit gereikt. Zoo ontving zy kranseD, de eene al fraaier dan de audere, van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereenigicg, van „Nereus", eere- ledeu van „Njord", van „Laga", van hel comité voor het cbainpionaat in Single Sculling outriggers, van „De Hoop- en „HoUandia". Namens de eereleden bood prof.; Josephus Jitta een krans aan, voor: de Leidsche Studenten-IJsclub over handigden de heeren J. Smits van der Goes en Lieflinck een medaille. Verder werd „Njord's" bestuur ge complimenteerd door het collegium bij monde van den president, baron Van Heeckeren, door mevr. Damsté als het eenige dames-eerelid, door de re dactie van „Saphir", door „Sempre Crescendo" en door tai van andere studenten-vereenigen, benevens door den heer mr. Was, burgemeester van Leiden, d:-n heer Slicker, burgemees ter van Soeterwoude, den heer Kem- penaer, burgemeester van Oegstgeesi en door den heer mr. C. Vermeer, president van „Daventria" en eereüd vau „Njord". De wedstrijden, die Zondag werden gehouden, slaagden uitstekend en had den het volgend verloop. I. „Jonge skiff," baan 1200 meter, 1. Amstel, 2. Nereus, 3. Triton. Nereus zag zich de overwinning outgaan door tegen een piket en een paal te roeien. Tyd 5.157s en 5.157s. II. „Tweeriems seniores." 1. Laga, 2. Njord. Tyd 5.72= eu 5.9. III. „Vierriems juniores." Nereus wen gemakkelijk van deAmstel in 4.35. IV. „Tweeriems outrigged zonder stuurman." 1. Nerc-us. 2~. De Hoop. Tyden 5.15 en 5.44Ys. V. „Vierriems seniores. 1. Laga, 2. Nereus, 3. Njord. Tijd 4.31. Hierna hielden 3 sloepen van de kweekschool der marine te Leiden een ouderlingen wedstrijd. VI. „Acbtriems juniores." l.Nereus, 2. Triton. Gewonnen in 4.18 met zeer gering verschil. VIL Achtriems seniores." 1. Laga, 2. De Hoop. Tijd 4.8. VIII. Vierriems gieken met vaste banken." 1. Njord, 2. Minerva. IX. „Tweeriems outrigged, junio res." 1. Njord, 2. de Maas. Tijden 5.28 en 5.4S. X. „Single sculiing outr. seniores." 1. Blussé (de Hoop), 2. Bogers. (Ne reus,) 3. Versluijs, (de Hoop.) Tyd van den eerste en tweede 5.6 en 5.9. Een tusschennummer was de ver schijning onder luide toejuichingen van eene fraaie met bloemen versierde boot, eene zeer aardige verrassing waarlijk. Onder liet spelen van het Njordlied naderde, geroeid en gestuurd door dames, de vierriems inrigged „Van mij houden zal hij zeker wel hij zal het mij binnen drie dagen wel verzekerd hebbenriep May uit. Zij stond in het midden der kamer voor haars moeders stoel, bezig een. knotje wol zenuwachtig in elkaar te fi-ommelen. Haar wangen waren donkerrood gekleurd door de opwinding die dit onderwerp altijd bij haar teweeg bracht en dat haar, hoewel zij er sarcastisch over sprak, bitter maakte. „Ik zal ti precies zeggen, wat er ge beurt. Van avond zal hij over de piano hangen en mij, verklaren, dat ik godde lijk zing; morgen zal liij, mij vervolgen, totdat ik er ziek van word. Donderdag zal hij, mij: om een onderhoud onder vier oogen verzoeken, een knieval voor mij doen en mijl verzekeren, d(at hij krankzinnig zal worden als ik hem niet trouw vex-der zegt hij natuurlijk dat ik de liefste en mooiste vrouw ben die er bestaat, dat hij den grond' aanbidt dien ik betreed... ziet ge mama, zoo zal hij doen Zij ging een stap naar haar moeder toe, legde de handen op haar schouders en zeide, terwijl zij onwillekeurig om aan haar woorden meer nadruk te ge ven haar stem verhief „Mama, ik haat mijnheer Dorring- tan giek „Prius Hendrik der Nederlanden" Voorop „Njords" zwaan omgeven door een prachtigen bloementooi. Mevrouw P. Damsté zat aan het roer en de dames Leegstra, Jougeneel, Dozy eq Byleveld. allen gekleed in roeipakjes in „Njord's" kleuren, aan de riemen. De boot legt onder luid gejuich aan de gereserveerde tribune aaD, waarop mejuffrouw Leegstra uit naam der dames met flinke woorden van sym pathie „Njord's" praeses een nieuw vaandel aanbiedt, dat dankbaar door den heer H. N. Kluyver geac cepteerd werd. De lieftallige beman ning aanvaardde daarna ouder luide toejuichingen den terugtocht. Na afloop werd in de sociëteit Mi nerva te Leiden een gemeenschappe lijk diner gehouden. Wielerwedstrijden te Amsterdam. De eerste wielerwedstrijden die in dit seizoen te Amsterdam Zondag werden gehouden, zijn uitstekend ge slaagd. De belangstelling was bizonüer grootde boehten stampvol, de tri bune goed bezet. Het hoofdnummer vormde de match tusschen Eden, Meyers en den Italiaan Tommaselli. Zij reden drie heats, ieder van 2000 meter. Iu de eerste heat neemt Meyers de leiding en behoudt die vier banen, daarna ontstaat tusschon hem en Tom maselli een stryd om zich de beste plaats te verzekeren, welken Tom maselli wint, die daardoor ook het eerst de eindstreep weet t.o passeeren met een geriDg verschil op Meyers. Eden was derde. Tyd 3 min. 234/5. Do tweede manche had geen zuiver verloop. Id do laatste ronde komt in de laatste bocht Tommaselli door te veel den onderkant van de baan le nemen op het middenterrein le vallen zonder zich evenwel te bezeeren. Meyers, die de leiding had en wiens positie hem reeds as overwinnaar aandnidde, wint nu zonder stryd io 3 min. 393/ó- Een protest van Tommaselli dat- Jaap Eden, die in de bocht naast hem reed aan den buitenkant hém 'nad opgedrongen, werd niet aanvaard. Het verloop van de 3e mauche gaf een duidelijk beeld van de krachten dei- 3 ryders. Ia de voorlaatste ronde schiet de Italiaan eensklaps vooruit en behaalt een flinken voorsprong. Jaap hem het eerst achterna en in de achterhoede Meijers. Deze laatste toont nu echter over welke phvsiese krachten hij beeft te beschikken. Spoedig heeft hij Eden te pakken, die met deze snelheid zijn medestrij dei's niet het hoofd kou bieden, en krijgt na een woedende spurt Tom maselli juist od de eindstreep 1e pak ken en wiet. Tyd 3.234/s. Do geheele uitslag was dus 1 Meyers met 4, 2. TomaiaseUi met b, 3. Eden met 8 punten. De races begonnea met ecu afüee- ling van den internationalen wedstrijd voor amateurs. Ovei wii'O.-.u-i s in de 3 af deelingen waren Cbristiani te Amsterdam, van der Mark idem en Ricquetti. Brussel. In de beslissing was Chr-istiani eerste, van der Mark tweede en Ricquetti derde. Tyd 3.433/s- De wedstrijd over 50 K.M. leverde weinig belangrijks op. Vrouwes zou over dezen afstand een match houden met den Belg. Lemouche, die eerst Zondag telegrafeerde niet te kunnen komen. Om nu dezen wedstrijd mo gelijk te maken bood de amateur Greve welwillend aan tegen Vrouwes te rijden. Deze, met 2 quints tot gangraakiug, kan Vrouwes achter zjju petroleum- tandein, niet het hoofd bieden en stapt dan ook na 20 K.M. af, terwijl hij reeds 4 banen gelapt is. Vrouwes rijdt zeer goed en had, ware het hier een meer gelijke stryd geweest, ter wijl hy bovendien eeuige banen zon der gangmaking reed, stellig een mooiereri lyd gemaakt dan 1 uur 4 min. 11' sec. In éen uur reed hy 46 K.M. 952 M. De 10 K.M. werden afgelegd in 12.46J/5. 20 K.M. in 25.07, 25 in 32.091 30 in 3S.37. 40 iu 51.38';. Tot slot gingen Meyers en Eden successievelijk voor het 1 Eng. myl record, flying start achter d6 petro leum-tandem (record 1.31 Vs Major Taylor) Meijers' tyd was 1.557s, dia van Eden 1 min. 50. Als nieuwigheid zij vermeld, dat de toialisator op de baan fungeerde. Druk gebruik werd er nog niet van gemaakt. 1 Plotseling en gei-uischloos werd de' deur achter hen door een lalcei open geworpen en voordat zijl den zin ge heel ten einde had gebracht stond Ha- ï'old Dorrington reeds naast lxaar. HOOFDSTUK IV. Harolcï Dorrington. die zoo onver wachts de kamer was binnengetreden waai* zoo weinig vleiend over hem ge sproken werd, bleef cenigazi 11s verlegen voor de beide dames staan. Mevrouw Ci-ocker sprong haastig en zeer onbevallig op, waardoor haar klu wentjes wol naar alle zijden der kamer vlogen en begroette hem op haar link- sehe manier. Harold kreeg* zijm Vgenwoovdigheid van geest terug en stak haar met een vriendelijken glimlach de hand toe. ,,Op verzoek van uw echtgenoot kom ik mij zelf maar introdueeeren, me vrouw, en u zeggen, dat ZEd. met lady Harrison en Sir John de nieuwe ananas- kassen is gaan zien. Lady Harrison wil de ze graag bezichtigen voordat zij naar binnen ging;, ze was een beetje moe. E11 nu kwam ik vragen of u en juffrouw Crocker," met een beleefde buiging voor het jonge meisje, „zich daar bij hen. wilt voegen In de beslissingen van het amateurs- nummer en de match werd voor f 5 f 13.50 uitbetaald. By de Zondag te Cbarlottenburg gehouden wedstrijden was de quint Mulder in de vyf K.M. race de eerst6 in 6 minuten en 3 5 sec. In de cours de prime was Diekentraann de eerste. Algemeen e Harddraverij-Ver- eeniging. Zondag had op Oud-Roosenburgh de tweede meeting plaats van de Ai- gemeene Harddraverij- Vereeniging, die begunstigd werd door goed weder. De baan was uitmuntend in orde en de geheele regeling liet niets te wea- schen over. De uitslag was als volgt No. 1 Inlander-prijs 1. „Premier II", in 4.462/5 min.2. ,*N'inus", iu 4.49 min.3. „Tartar II", in 4.50Vs min. Totalisators f50 en f 10.50. Placé f27, f31 en f 15.50. No. 2. Amsterdam prijs. 1. „Mr Ro meo" 2 „Odin" 3. „Malcadjick" met een hoofdlengte en een paardlengte. Totalisators f 15 50 en f 7.50. Placé f 7 en f 6.50. No. 3. Juni-prijs. Eerste heat: 1. „Black Boy", in 2.59 min.2. „Batir", in 2.59Vs min. Totalisators f8 en f 4.50, Placé f6.ö0, f22 en f24.50. Tweede heat. 1. „Black Boy", in 2.51 min.; 2. "„Batir", in 2.56'/s min- Totalisators 6,50 en f 3.50. Placé f 8 en 12. No. 4. Diemerbrug-prijs. 1. „Kalei doscope", 2. „Vel-Vel", met een halve lengte. Totalisators 28 en f 6.50. Placé f 8 en f6.50. No. 5. Amsielprijs. 1. „Cleopatra" in 5.42 min., 2. „Gardenia" in 5.423/5 min., 3. „Sersaot" in 5 43 min. Totalisators f 12.50 en f 13.50. Placé f 13.50 en f7. Gentlemen-prijs. 1. „Mr. Roméo", 2. „Zillak", 3. „Bothwell" met een halve lengte en vyf lengten. Totalisators f 25 en f 8. Placé f 7.50 cn f8. X GEZONDEN MEDEDEE- LINTGEN. 30 cents per regel SE3SEKGD aSiEUWS De zaak-Dreyfus. Het „New York Journal" verneemt uit Cayenne, dat de kruiser S fax met Dreyfus aan boord Vrijdag direct naar Brest is vertrokken. De Pressensé spreekt inde Auroro" geluk uit, Vrijdag ondervonden by dé invrijheidstelling van Picquart. Bij zegt een van die minuten van stralende, onvermengde blijdschap, te hebben gehad, welke meer dan ver goeden de ondervonden droefheden en lijden. Over de beschikking van de Kamer van inbeschuldigingstelling schrijft hy De rechters in raadkamer hebben den moed gehad een beslissing au fond te weigeren onder het voor wendsel dat er nog ophelderingen noodig waren en tot Dinsdag hun einduitspraak uit te stellen. Maar hnns ondanks hebben zy zich gedwon gen gezien de voorloopige invrijheid stelling te gelasten. Hnret van de „Figaro" heeft Picquart gesproken te Ville-d'Avray en geeft een premier-Paris daarover. Dreyfus is onderweg, zegt Huret. Picquart: Welk een geweldige aandoening voor hem, toen bij het eiland verliet eu den grond zag verdwijnen, waar hy had moeten sterven en te weten merkt Huret op dat Drevfus dat aan u dankt en geheel onbewust ervan is. Maar Picquart wijst dit hoofdschud dend af„Het Petit-Bleu heeft het wonder gedaan, zonder dal"een oogenblik stilte. Picquart zegt verder den kommandant der Sfax te kennen a!s een braven kerel, een ronden, vroolyken kameraad, die, ik ben er zeker van, den gevangene behandelen zal met menschelijkheid. Wat ik op het bericht der inhechtenisneming van du Paty gezegd heb, is eenvoudig dat Intusschen had May Crocker hem met een gelaat, dat innige pret over het dwazo van het geval uitdrukte, gade geslagen. Toen Harold aan het eind van zijn speech voor haar boog met een naar zij meende ietwat boo? gezicht kon zij zich niet langer inhouden en barstte in een hartelijk lachen uit. ,.lk sprak juist over u, mijnheer Dor rington, zeide zij. „Dat hoorde ik." antwoordde Harold ad rem hij zag haar bepaald grimmig aan. De arme mevrouw Crocker werd rood van schaamte en verlegenheid. ,,0' mijnheer Dorrington, ik hoop dat gij op die nonsens van Mary geen acht hebt geslagen. Zij kan zoo door slaan en meent nooit iets van al wat zij zegt. Ik hoop. dat gij 't wilt verge- tra."' „Pardon, mevrouw Croaker," ant woordde Harold ernstig, „als ik er iets aan kan doen vergeet ik nooit wat een dame mij gezegd heeft. Zoo onbeleefd zou ik niet willen zijn. Zouden wij nu maai' niet beter doen' met naar uw echtgenoot te gaan V' Mevrouw Crocker stond' crp en ging hem! voor. Harold volgde baar. May, die kortaf geweigerd liad hen te vergezellen, bleef het goed gedaan was. Ik heb trou wens" opgemerkt, dat het einde, na heel wat aarzelingen altijd datgene is, wat zy die de zaak bestudeerd hebben, noodig en onvermijdelijk hebben ge noemd. O -er de bewijzen van belang stelling, tijdens zijn gevangenschap ontvangen, zeide hijIk beb enuel die van Nieuwjaar geteld, toen kwamen er 2500. Nu regende het telegrammen in de villa van Gast. De heer Trarieux, ex-minister van justitie, hield Zaterdagavond ten receptie in zijn woning aan de rue Lagelbach te Parys. Als gaston waren o.m. genoodigd mevrouw en de heer Gast en kolonel Picquart. Een stroom bezoekers kwamen Picquart de hand drukken, 0. m. de priDs en de prinses van Monaco, Adolphe Camot, Anatole France, Paul Hervien, Marcel Prevost;, de Rodays, Cornély, do heer en mevrouw Mathien Dreyfns, Yves Guyot. Ary Renan, Paul Reclus, Charles Monod. Volgens het Paryscbe „Journal" gelooft de advocaat Demanre, die kapt. Dreyfus ook voor den krijgsraad te Rennes zal verdedigen, dat de be handeling voor deze militaire recht bank niet vóór het begin van Augus tus zal plaats hebben. Volgens een onlangs aangenomen wet, waarbij de toelating van een raadsman in straf zaken reeds by de instructie ook op militaire zaken is uitgebreid, zal mr. Demauge zoodra de kapitein in Brest is aangekomen, tot hem moeten wor den toegelaten. De Zondag to Parys. De Zondag is te Parys rustig ver- loopen, in de eerste plaats voorzeker tengevolge van de krachtige voor zorgsmaatregelen door de rêceering genomen. De weg naar Longcharaps. de renbaan en de pesage waren op aanwijzingen van minister Dupuy be zet door zesduizend politieagenten, versterkt met twintig escadrons ca valerie cn een brigade infanterie. Bo vendien waien op het renterrein de cavalerie van de repubükeiusche gar de, met 1200 man voetvoik en hon derd gendarmen te paard in functie. By de pesage en in liet Bois de Bou-1 logoe waren twee tijdelijke politie commissariaten gevestigd, waar de officier van jostitie met drie rechters van instructie en drie subslitauts ge reed zaten om eventueele gevangenen te vorhooren. De bewaking der ge vangenen was opgedragen aan de gendarmerie. Te Parijs waren alle troepen geconsigneerd en alle com missarissen van politie op hun bureau's om betoogers in verhoor te nemen en zoo noodig door te zenden naar hst Depót. Het weder was prachtig, iu het Bois de Boulogne was een zeer groote menigte op de been. De socialistische; betooging is uitstekend geslaagd, er; werd geen tegenbetoogicg gehouden.; De aristocraten, de nationalisten eu de anti-semieten vertoonden zich niet. President Loubet die den „Grand Prix" bijwoonde, werd met geestdrift toegejuicht by het komen en gaan en; op de pesage. Overal weerklonken de kreten: „Leve Loubet! Leve de Re publiek r Nadat de president was vertrokken had eeo weinig ernstig oploopje plaats, dat uitgelokt werd door'de uitdagende houding van een bezoeker in het mon daine café van Armenonvü'.e. Het op stootje werd spoedig uiteengedreven, nadat een paar ruiten waren inge worpen# Er hadden enkele onbetee-l kenende inhechtenisnemingen plaats.; Zola te Londen. Onder dezen titel wordtin de „Eve ning News" door den heer Ernest Vizetolly een en ander meegedeeld over het verblijf van Zola in Londen. Na te hebben herinnerd aau de ver schillende berichten die de ronde de den, zoowel ia de Fraoscho als En- gelsche bladen over de vlucht en de schuilplaats van den schrijver, en na te hebben verklaard dat zoodra Zoia te Londen arriveerde, h*j zich by hem vervoegde, begint de heer Vizetelly met eenige bijzonderheden over de reis van den schrijver van „J'accuse." Den 19en Juli. den dag waarop het tweede proces te Versailles zou be ginnen, verliet Zola Parijs in een coupé, die hij gehuurd had voor deze gelegenheid voor 50 francs. Hy was vergezeld van zjjn vriend Feruand Desmoulins die reeds met hem vroeger naar het Hof van Assises te Parys was gegaan waarbij deze het niet onnoodig oordeelde steeds een wij zullen liet. eerlijk bekennen, bepaald gepiqucexd alleen achter. Heeren. die liaqr vleiden, kon zij niet. uitstaan. Maar een man die haar woe dend aanzag en de toenadering afwees, die zij door haar hartelijken lach. waar mee zij haar onaardige woorden wilde goed maken. liet blijken, was iet3 nieuws voor haar. Iu elk geval stond deze be handeling haar niet aan - zij was er niet aan gewoon. Alleen gelaten ging zij naar boven naar haar eigen kamei*. belde haar ka menier en martelde deze arme ziel een half uur lang met liet vraagstuk welk toilet zij aan zou trekken. Ziji had1 klaar blijkelijk geen zin meer om een wat zij noemde „nijdige la-aai" voor te stel len. Hare kamenier liaicli haar nooit zoo wispelturig en moeielijk te voldoen gevonden. Zij had haar geheele garde robe op haar bed ten toon gespreid', verklaarde dat alle japonnen even lee- lijk waren cn was. zooals liaar gedien stige later beweerde zeer in de contrar mine. Toen zij eindelijk voor het diner ge kleed was - - zij; droeg een licht grijs kleedje opgemaakt met donkerrood flu weel - - bezag zij zich in den spiegel en was zeer onvoldaan over zichzelf. „Je bent afschuwelijk, May!" mom geladen revolver in den zak te hebben. Toen het proces te Versailles woer in zijn nadeel was uitgevallen, ging Zola in dezelfde conpé met mr. Labori naar Parys terug en begaf zich naar den heer Cbarpentier in de avenue du Bois de Boulogne, waar hii opgewacht werd door den heer Clemeuceau, mevr. Zola eu eenige vrienden. Men hield een beraadslaging en ieder raadde Zola aan om terstond Frankrijk te verlaten. Men bracht hem aan 't verstand, dat hy tot eiken prjjs moest trachten te vermijden, dat de beteekening van het tegen hem gevelde vonnis zou kunnen plaats hebben. Hy had slechts drie dageD om ver zet aan te teekenen en daar eene nieuwe veroordeeling vast stond, zou bij onherroepelijk zyn proces verlie zen en wellicht daardoor de zaak, die hij voorstond, benadeelen. Als hy ver trok, zou het tegen hem gevelde von nis niet kunnen worden voltrokken de geheele zaak Drevfns bleef open en men rekende dan op onthullingen die zonder twijfel zouden worden ge daan. Engeland werd natuurlijk gekozen als het best geschikt voor de balling schap. De amusante geschiedenis van een nachthemd, dat men hem onder den arm had gerold en bankbiljetten, die in zijne kleederon zouden zyn genaaid welke de Blowitz in de „Times" mee deelde, is geheel en al uit de lucht gegrepen. De waarheid is, dat eenige toilet artikelen in zyn zakken werden ge stopt en dat mevr. Zola deu inhoud van haar portemonnaie iu die van haar man ledigde. Dat was alles. Zola begaf zich ver volgens naar het Noorderslation, waar by in de express naar Calais stapte, die om 9 uur vertrok en waar hy zoo gelukkig was een le klas coupé te krijgen, waar Diemaud instapte. De heer Ciemenceau had hem den raad gegeven om te Londen aan het Grosvenor Hotel af te stappen en toen Zola 's morgens aan het Victoria- station aankwam, riep hy eon rijtuig aan en gaf order hem naar dit hotel te brengen. Hetzeen dc schrijver niet wist, was dat dit hotel aan het station grenst en dat hij slechts een paar stappen behoefde te doen. De koeLier trachtte dan ook Zola aan het verstand te brengen, dat het de mooite niet loonde om daarvoor een cab te nemen. De schrijver, die geen Engelsch verslaat, werd echter ongeduldig, stapte cor- daat in het rijtuig en zeide dringend Naar het Grosvenor Hotel. De koetsier besloot om maar loc te geven en een halve minuut later stond by voor het hotel. Na begreep Zola waarom do koet sier zoo tegenspartelde, hij ging 't hotel binnen, gaf order den koetsier te be<aien en liet zich inschrijven on Ier den mam van Pascal Paris. Eigenaardig was, dat vijf jaren vroeger Zola aan hetzelfde station was afgestapt toen hij ziju triomftocht maakte door Engeland. Hier eindigt 'c eerste hoofdstuk over Zola te Londen. Een valseRe tand. Iu een dorp nabij Weenen raakten twee dames verbonden aan een reizend tooneclgezelschap, wegens een liefdes geschiedenis vóór den aanvang van de voorstelling slaags. Een der dames sloeg de andere een tand uit dcc mond en 't gevolg was een aanklacht by denofficier van Jus titie. Mevrouw Prikel, aldus de naam van een der strijdlustige dames, werd we gens het toebrengen van lichamelijk letsel cn beleediging van eer on goe den naam voor den rechter gedaagd. Het volgend verboor vond nu plaats. Rechter Watdeedt u by de huis deur. Beklaagde: Ik zag haar daar en wou haar vragCD, wat zy kwaads van mii te vertellen had. R.Eu daarom heeft u haar meteen maar een tand uit den mond geslagen? B.De tand zat los in den mond, 'twas een valsehe. R.(tot de aanklaagster) Is 'dat waar A.Ja, edelachtbare, de tand was valsch. Maar die heef c my drie gulden gekost en die eisch ik terug. De aanklacht wegens het toebrengen van lichamelijk letsel moest nu wor den ingetrokken, daar de tand niet tot het lichaam behoorde. Evenwel, nu pelde zij; ecu gezicht tegen zichzelf trek kend, leen de meid de kanier verlaten had. „Je kimt er van avond zelfs niet knap uitzien. Er is niets aantrekkelijks aan je dan je geld Owas ilc maar arm en moest ik werken voor den kost! Dan zou ik er achter kunnen komen of er één man op de geheele wereld was die mij om mijzelf liefhad. Maar zooals de zaken nu staan," cn May keerde zich met een trotsche betweging van haar hoofd, die van karakter en vastberadenheid ge tuigde, van den- spiegel af, „zal ik ais een oude vrijster moeten sterven (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1899 | | pagina 2